De Andreas Zijlmans groep in het zilver Zilveren Verkennersspoor Proficiat Waalwijkse en Langsiraaise Courant mmm 25 jaar spelend mannenwerk Op het hamea-geleiEE^ü In ééft-nacht Uw handen gaaf en zacht VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 81 Abonnement: 22 cent oer week: Der kwartaal ƒ2.35 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: ..ECHO' De voltallige Andreas Zijl mans Groep, die morgen haar 25-jarig bestaan viert. De officiële viering naar buiten zal a.s. zondag plaats hebben. Wat kan men op de drempel van een jubileum als chroniqueur anders doen dan een avond gaan zitten bladeren in oude en nieuwe boeken en geschriften, waarin het wel een wee van de te herdenken jaren in vaak sobere bewoordingen en nuchtere cijfers is samengevat Een jubileum vraagt nu eenmaal een terugblik op datgene wat gebeurde en bereikt werd. En aanvan kelijk doet men dit dan plichtmatig, omdat de traditie het zo wil, hier en daar een aantekening makend die voor het feestar tikel vanJaelang kan zijn, maar dan, met het vorderen in de his torie der jaren, krijgen de feiten langzaam een ander gezicht en rijen de gebeurtenissen, de data en de cijfers zich aaneen tot een veelkleurig en boeiend geheel, waarvan de betekenis ver uitreikt boven het zoveel jarig bestaan en boven de begrenzing van or- fanisatie of vereniging. io verging het uw verslaggever bij het bladeren in de logboeken van de Waalwijkse Andreas Zijlmans Groep, die morgen en overmorgen haar 25-jarig bestaan herdenkt. Uit de overvloed van feitenmateriaal dat in deze tientallen logboeken is samen gevat, resulteert ten slotte de vaste overtuiging: er is door deze Katholieke Verkennersgroep in Waalwijk in deze 25 jaren enorm veel goeds verricht, enorm veel goeds in de harten en geesten van tientallen jongens, enorm veel goeds dus voor de Waalwijkse gemeenschap. En daarom is het komende feest veel meer dan alleen maar het jubileum van de A.Z.G., het is ook een moment van bezinning op en dankbaarheid voor datgene wat niet in de logboeken staat vermeld: de vorming van zelfstandi ge en evenwichtige christenen in de maatschappij; het streven om de jongen kansen te geven om zichzelf een antwoord op te bouwen op de vraag die het leven aan ieder persoonlijk stelt, natuurlijk zowel als bovennatuurlijk. PLANNEN VOOR OPRICHTING VAN EEN TWEEDE VERKENNERSGROEP Zonder een brok geschiedenis is een jubileum echter geen echt jubileum, want om een dergelijk feest te kunnen vieren, moet er eerst iets gebeurd zijn, moet er een fundament zijn waarop het jubileum als een zuil hecht ver ankerd staat. Er is in de 25-jarige geschiede nis van de Andreas Zijlmans Groep nogal het een en ander ge beurd, veel meer dan in dit arti kel vermeld kan worden en waar om uw verslaggever zich dan ook sterk zal moeten beperken tot al- 1 leen die feiten, die het ontstaan, Wanneer een vereniging haar 25-jarig bestaan viert is er reden om verheugd te zijn. Wanneer een Katholieke Verkennersvereniging 25 jaar bestaat, dan is er reden om dubbel verheugd te zijn. Het Katholiek verkennen in Ne derland dateert van 1930 en maakte in die jaren een be scheiden begin. Hier moesten nog zeer veel moeilijkheden overwonnen worden. Men zag in het verkennen grote mo gelijkheden en een goede vorm van jeugdvereniging. Dit wist men ook in Waalwijk, ook hier zag men perspectief in het spel van Baden Powell en zo gebeurde het. dat slechts vier jaar na het begin van het Katholiek verkennen in Ne derland de parochie St. Jan uit Waalwijk haar eigen Katho lieke Verkenners-groep kreeg, met name de Andreas Zijl- mansgroep. 10 oktober 1934 werd deze groep officieel op gericht. Door zoveel voortvarendheid van de pioniers, door taai vol harden van velen werden alle moeilijkheden overwonnen en vinden de verkenners hun zilveren spoorteken op het grote spoor van 25 jaar. Veel steun op elk gebied was voor onze verkennersgroep nodig. Veel steun mochten wii van vele goede vrienden ontvangen. Nooit bleef de steun van Waalwiiks bevolking achterwege, nooit bleef een beroep op de bevolking onbe antwoord.. Het particulier initiatief heeft er mede toe bij gedragen. dat het Spel van Verkennen in Waalwijk bleef en zal blijven bestaan. Graag brengen wii daarom dank aan de zovele Waalwijkse ingezetenen, die met zoveel en thousiasme ons werk waardeerden en dit enthousiasme uitten in een financiële- of andere vorm van steun, die voor ons onmisbaar is. Deze zo spontane steun hopen wii ook in de toekomst van u te mogen blijven genieten en niet alleen de Andreas Zijlmansgroep, maar met die groep alle ver- kennersgroepen van onze stad Waalwijk. Zo zal het onvol prezen spel van Baden Powell ook in de toekomst door vele jongens nog gespeeld worden. Het spel van verkennen is een spel van de toekomst. Uw steun is in dit spel onmisbaar. Dan kan nog eens het gouden spoor voor de A.Z.G. gevon den worden. de groei en de ontwikkeling van de groep markeren. Ze zijn er vroeg bij geweest in de Waalwijkse St. Jan parochie, want het Katholiek Verkennen was in Ndderland nog maar vier jaar oud, toen in Waalwijk de Andreas Zijlmans Groep tot stand kwam. Het is de grote verdienste van kapelaan Claassen geweest, dat hij de allereerste voorberei dingen voor het oprichten van een* verkennersgroep getroffen heeft. De geboorte van de A.Z.G. heeft hij helaas niet meer mogen meemaken, want kort na zijn eer ste voorbereidingen in sept. 193-1 werd hij overgeplaatst naar Til burg. Zijn werk werd echter terstond voortgezet door kapelaan v. Lier- op en al spoedig kwam men tot de oprichting van een groepsco- mité, bestaande uit de heren drs. M. Kolster (voorzitter), G. Ver- wiel (secretaris) en Jud. Tim mermans (penningmeester). De heer H. Hoffmans jr. werd bereid gevonden als groepsleider en hop man te fungeren. Kapelaan van Lierop zelf werd de eerste aal moezenier en mede dank zij de spontane en royale medewerking van deken Ilezemans, destijds pastoor van de parochie St. Jan, werd op 10 okt. 1934 de oprich ting van de Andreas Zijlmans Groep een feit. Hopman Hoff mans startte met een groep van 7 jongens op de zolder van de St. Petrusscholen, die het eerste hoofdkwartier werd in de lange reeks welke de A.Z.G. tijdens haar bestaan heeft gekend. Het eerste grote zomerkamp werd in 1936 te Sterksel gehouden. Inmiddels was ook een horde opgericht en op 4 mei 1935 zetten de eerste welpen hun eerste schreden in de geheimnisvolle rimboe. Zij deden dit onder lei ding van akela M. Hoffmans, die dus de eerste akela van de A.Z.G. was. Dank zij een geslaagde financi ële aktie onder de Waalwijkse be volking kon de hele troep in 1937 deelnemen aan de Wereldjambo ree in Vogelenzang. In datzelfde jaar kon de A.Z.G. tevens geconv pleteerd worden met een voor- trekkersstam en dit werd dan de Paul Ivrügerstam, waarvan de heer W. ae Graaff oubaas werd. Bij gebrek aan een stamhut werd een kamer van de woning van de heer de Graaff als zodanig ge bruikt, maar al spoedig vond de stain in een schuur in Besoijen een eigen home. In 1938 kwam er zelfs een buitenverblijf bij, n.l. bet „Pauwhome" bij de Roestel- berg en een jaar later kwam er zelfs een eigen buitenterrein, een bosgebied dat met de naam de „Krater" werd aangeduid. .Jam mer genoeg kan de A.Z.G. dit ge bied thans niet meer haar buiten terrein noemen. In 1939 verhuis de de stamhut ook van het platte land naar de stad, en wel naar de Stationsstraat. In 1940 verliet men ook de zolder boven de St. Petrusscholen en nam zijn intrek in een nieuw hoofdkwartier in de Stationsstraat. 6 APRIL 1941 oktober 1959. Michel J. W. Hooijmaaijer, Groepsleider Dan, onder de datum 11 mei 1940, treffen we in een der log boeken het simpele regeltje aan: „Geen troep, want op vrijdag 10 mei was de oorlog uitgebroken". En even verder: „Daar Nederland zich overgegeven en de Duitsers ons land bezet hebben, gaat alles weer z'n gewone gang Korte, nuchtere vermeldingen, waarbij de iongens niet of nauwelijks hebben beseft welke grote veran deringen er in de wereld op til waren. En al spoedig komt de eerste slag voor de A.Z.G. in de vorm van een verordening van de Rijks commissaris „Zes en een kwart", zoals een logboekschrijver ver meld, waarbij wordt bepaald dat de verkennersbeweging niet meer in het openbaar mag verschijnen. De kneveling van de vrijheid en de Nederlandse volksaard was be gonnen en werd voor de A.Z.G. volledig op de beruchte 6e april 1941 toen de verkennersbeweging geheel door de bezetter werd ver boden. Het was op Palmzondag. Des morgens nog nam de troep deel aan de palmprocessie, het laatste uiterlijk vertoon tijdens de oor logsjaren. Na deze kerkelijke plechtigheid trok de hele groep naar het bos achter de lederfa- briek van de Fa. Gragtmans en Wiesman. Voor het laatst klonk hier de horderoep, voor het laatst werd hier de vlag gehesen en nog eenmaal het door aalmoezenier van Lierop gemaakte groepslied gezongen. Ook pastoor Hezemans was bij deze indrukwekkende plechtigheid aanwezig. Onder de wapperende vlaggen sprak aal moezenier Liicker voor het laatst de welpen, verkenners en voor trekkers op begeesterende wijze toe en drukte hun de boodschap op het hart, die in die dagen meer betekenis had dan anders: „Eens verkenner, altijd verkenner". Met deze bijeenkomst was tijdelijk een einde gekomen aan het spel van verkennen. Maar deze maatregel van de bezetter kon de verkennersbewe ging niet doden, integendeel, de band onder de verkenners werd steeds hechter en de verkenners eer bleef als een rechte vlam brandend. Aalmoezenier Lücker aanvaardde de beproeving op treffende wijze en zei in die laat ste toespraak o.m.: „Onze Lieve Heer in de hemel dank ik wel voor deze beproeving. Hij heeft zijn wijze plannen over de gehele wereld gelegd en over alle men sen, OOK over ons. Hij wil probe ren of deze verkenners echt goud zijn of valse namaak. Hij weet wat goed voor ons is." Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. handen Uit de troep verboden verken ners ontpopte zich eerst een jeugdvereniging in de vorm van een jongensgilde en toen ook dit verboden werd, vormde deze groep verkenners een wandelclub onder de naam „Avanti" onder leiding van drs. G. Remmers, mo derator aan de H.B.S. en later aalmoezenier van de A.Z.G. Er werden voettochten gemaakt door het Brabantse land en ge holpen waar dat nodig en moge lijk was. De verkenners bleven verkenners, juist in het vuur van de beproeving. BEVRIJDING Nog voordat de bevrijding een feit was, in augustus 1944, kwam een 8-tal verkenners illegaal bij een en werd de A.Z.G. opnieuw georganiseerd. En kort nadat het khaki van de Schotse Hooglan ders in de Waalwijkse straten was verschenen, kwam ook het khaki van de verkenners weer te voorschijn. Men was er wel wat uitgegroeid en het zag er alle maal niet even mooi meer uit, maar het enthousiasme was eer lijk en spontaan en in de maan den dat Waalwijk deel uitmaakte van het Langstraatse frontgebied waren de verkenners paraat en gaven hun krachten waar zij maar konden. OPBLOEI Toen de waanzin van de oorlog voorbij was, kwam er van de zij- Als de jongens van onze tijd er gens een afkeer van schijnen te hebben dan is het toch wel van elke vorm van gareel. Verder is het genoegzaam bekend, dat iedere jongen anders is, er zijn stille- en bravourjongens, pientere knapen en achterblijvers, spontane en stiekeme, keurig nette en slor dige jongens, dromers en lefmakers, ga zo maar door. Hoe is het nu mogelijk vraagt men zich af dat de Verkennersbe weging, welke aan de buitenkant zo militair lijkt te zijn georganiseerd, nu reeds meer dan een halve eeuw zoveel jongens zoveel plezier kan blijven bieden met haar spel van fantasie, avontuur, broederschap en discipline, dat voornamelijk in Gods vrije natuur wordt ge speeld. De Waalwijkse Andreas Zijlmansgroep. welke morgen en overmorgen haar 25-jarig bestaan viert is daar een prach tig antwoord op. Door geheel Nederland maar met name in Waalwijk, ver der verspreid over verschillende delen van de gehele we reld wonen honderdtallen mannen die bij de Andreas Zijl mansgroep een gezellige tijd hebben meegemaakt, waarvan zij nu eerst kunnen zeggen dat zij daarbij vorming hebben gekregen waar zij nu nog dankbaar voor zijn. Wat deze Verkennersgroep in die 25 jaar voor deze mannen heeft ge daan is niet in aardse waarden uit te drukken, want deze waarden liggen voornamelijk opgesloten in het innerlijk, in de persoonlijkheid van deze mannen. Wat is er voor een jeugdbeweging mooier dan dat heel veel jongens zich ertoe aangetrokken voelen om het spel en de sfeer en dat de ouders hun jongens er graag bij wil len zien voor de vele mooie onschatbare vormende waarden welke daarbij spelenderwijs worden opgenomen. Een woord van dankbaarheid, van hulde en saluut is hier op zijn plaats aan de ruim 100 leiders en leidsters die in verleden en heden in deze verkennersgroep deze traditio nele combinatie van gezelligheid en spanning met vorming en christendom aan elkaar hebben doorgegeven. De Andreas Zijlmansgroep met deze staf en deze groeps leider heeft ook nu nog dezelfde aantrekkingskracht en de zelfde waarde voor de jeugd resp. de ouders van onze pa rochie. Reden om feest te vieren is er daarom volop. Proficiat J. A. de Waal. Districtscommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging. District Langstraat. de van de jeugd plotseling een massale belangstelling voor de verkennersbeweging. Ook de A. Z.G. kreeg een enorme toeloop en een tijd lang moest men spreken van de A.Z.G. 1 en 2. Drie wel penhorden, drie verkennerstroe pen en een grote voortrekkers- stam maakten de A.Z.G. tot een massavereniging. Deze overgrote belangstelling bleef echter niet en zo vond de A.Z.G. in latere ja ren haar oude vorm van horde, troep en stam weer terug. Aan vier welpen viel de eer te beurt om bij de geboorte van prinses Marijke op paleis Soest- dijk een geschenk te mogen over handigen en een ogenblik in ge zelschap van de andere prinses sen te vertoeven. Moeilijkheden, die geen enkele vereniging en organisatie be spaard blijven, kwamen voor de A.Z.G. in 1948, toen een 11-tal leiders door de dienstplicht aan de groep onttrokken werd. Dit feit en de hierboven gesignaleer de massatoeloop waren van in vloed op de ontwikkeling van de A.Z.G. en het duurde dan ook en kele jaren voordat het verkennen in Waalwijk zich in de juiste vorm had hersteld. HUISVESTING De huisvesting was ook voor de A.Z.G. een zorgenkind en dit probleem werd juist in de moei lijke jaren nog urgenter, omdat men toen alleen maar de beschik king had over een klein oud huis je op de Kloostcrwerf. Dit onder komen was echter veel tc klein en akela en hopman moesten hun bijeenkomsten in de hei houden en op straat openen. Redding bracht in 1951 het grootse Alibaba-feest, waaruit de houw van het stijlvolle hoofd kwartier aan de Winterdijk resul teerde. Dit gebouw werd officieel geopend bij de viering van het 20-jarig bestaan op 10 okt. 1954. September 1954 gaf de troep opnieuw een eigen voortrekkers- stam. De hopman van de troep werd oubaas en richtte met de 6 oudste verkenners opnieuw de Paul Krügerstam op. De A.Z.G. heeft zich ook op circusterrein bewogen en organi seerde tussen de jaren 1951 en 1956 een viertal circussen, waar-, van alleen al het beroemde „Spo. kimeko 2" 1600 bezoekers trok. Deze circussen kregen een zc} - wijde vermaardheid dat de A.ZG zeifs tijdens de koempoelan eeri voorstelling moest geven. Een nieuwe activiteit ontwik^ kelde de A.Z.G. in 1957 met het lentefeest „Babarium", een kolde, riek feest, dat veel plezier en vier nieuwe patrouilletenten oplever*, de. I In samenwerking met de St. Odagroep beleefde Waalwijk ify 1958 haar puin- en tuinfeest „Pu. tubajes". waaruit de parochie St!. Jan haar Stichting Jeugdbelan!. gen kreeg en het jeugdwerk eer5 overkoepelend orgaan en velt nieuwe vormen van jeugdvereni. gingen. En als laatste grote feit in dij zeer summiere overzicht mogen we vermelden dat de groep op 16 sept. j.l. een nieuwe horde kreeg en thans dus bestaat uit 2 horden, 1 verkennersgroep en een voor- trekkersstam. De staf van de jubilerende groep bestaat uit de volgende per sonen: Kapelaan J. Lempens, groepsaalmoezenier, M. J. W. Hooijmaaijer, groepsleider; hor de: akela mej. F. Rek en de da mes N. Voogt, F. de Louw en T. Scheerder; 2e horde: de dames F. Vloemans en Th. de Kort; troep: hopman J. Th. M. Spapens en de vaandrigs Chr. Dumoulin, W. Dumoulin en H. Verwiel; stamM. .1. W. Ilooijmaaüer, ou baas, en de assistenten F. Du moulin en W. Vugs. Het groeps- comité bestaat uit de heren P. Lenglet, voorzitter, J. de Waal, penningmeester en Arn. Verwiel, secretaris. De groep telt momenteel 80 le den met een mogelijkheid tot uit breiding tot 120 léden. Voor de toekomst bestaan er plannen tot oprichting van een tweede ver kennerstroep en de bouw van een eigen stamhut en troeplokaal we- fens ruimtegebrek in het hoofd- wartier. FEESTVIERING De officiële jubileumviering zal a.s. zondag plaats hebben. Zij zal worden ingezet met een plech tige H. Mis in de parochiekerk van St. Jan om 10.15 uur, waarbij zal gezongen worden door 't kna penkoor van de Eerw. Broeders. Tijdens de H. Mis collecte voor het jeugdwerk in de parochie St. Jan. Om 12.30 uur zal op het Raadhuisplein een vlaggenparade van alle welpen, verkenners en voortrekkers uit het district Langstraat worden gehouden en om 13.00 uur zal in het hoofd kwartier aan de Winterdijk een receptie plaats hebben, waar bij belangstellenden tevens gele genheid zullen hebben het hoofd kwartier te bezichtigen. Ook zal er die dag door alle welpen, verkenners en voortrek kers van het district Langstraat een groot jubileumspel worden gehouden. De sluiting van de feestviering zal om 16.30 uur op 't Raadhuis plein plaats hebben. DE ECHO m HET ZUIDEN «1 MAMEA.C ruw of schraal

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5