WAALWIJK Wie %lWaalwijkse en Langstraatse Courant Nieuwe vorm van sociale voorziening in de schcenindustrie HAMEA acjloeb 't Geschenkenhuis |n blij verwachting VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TI KT .EN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 83 Abonnement: 22 cent per wee*. Der kwartaal 2.83 3.10 franco p.p. \dvertentieprijs: 10 cent per m.m. Jontract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 17 en zondag 18 oktober Arts Dr. v. Rooij. Apotheek Nijman. Drogisterij M I O CH N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 18 oktober 1959. 10 uur: Ds. L. Schellevis. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 18 oktober 1959. 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. Viering H. Avondmaal. G.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. Nabetrachting H. Avondmaal. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 18 oktober 1959. 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GESLAAGD. Voor het examen arbeidsana list slaagde dezer dagen onze stadgenoot de heer G. H. Treffers. Hij genoot zijn opleiding bij de Leidse Onderwijs Instellingen. R.K.C.-JEUGD BRENGT ST. NICOLAASSPEL. Het is een goede en prettige tra ditie aan het worden dat ook de RKC-jeugd telkenjare rond het feest van St. Nicolaas een spel voor hel voetlicht brengt, dat in de intieme sfeer van die dagen en het jaargetijde past. In voorgaande jaren zijn wij telkens getuige mogen zijn van deze opvoeringen, die altijd zeer geslaagd mochten heten door de voortreffelijke wijze waarop zij werden gebracht en verzorgd en waarbij een zeer belangrijk deel van 't succes op rekening mocht worden geschreven van de Eerw. Broeders. KOEKSCHAAL met hengsel Leuke decors l.95 SALADECOUVERT met bamboehandgreep 2«9^ Grotestraat 220 i WAALWIJK Dit jaar, en wel op 2 en 4 dec. a.s., komt de RKC-jeugd in De Gecroonde Leersse voor het voet licht met een Sinterldaasvertel- üng van Jan Bernard, achter wel ke naam pverigens de naam van Broeder Hildebrand uit Den Haag schuil gaat. Het spel is getiteld „De Wondere Nacht" en is geheel geschreven in de toon en de sfeer zoals kinderen die verstaan. De schrijver laat in dit zeer aantrek kelijke spel verschillende figuren uit een speelgoedwinkel tot leven komen, die dan gezamenlijk op zoek gaan naar St. Nicolaas en als ze inderdaad de Goedheilig man gevonden hebben, nog heel wat avonturen beleven. Niet alleen de jeugd, maar ook de ouderen zullen zich uitstekend met dit boeiend en sfeervol ge schreven spel amuseren, want al le figuren zijn stuk voor stuk bij zonder raak en geestig getekend; daar zijn op de eerste plaats de verteller en de baas van de speel goedwinkel. Oude Dorus; en ver der Marjolein, Harlekijn, de Ma troos, de Soldaat, het Negertje, de Machinist, Bruintje, de Agent, Koenraad, Billy, de Duivel, de Muzikant, de Koning, St. Nico laas en twee pseudo-Sinten. De regie is in handen van Broe der Sidonius. ST. GERLACH-INSTITUUT. Door de Werknemende Mid denstand te Waalwijk worden po gingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een z.g. St. Gerlach-Instituut. Zo'n instituut, waarvan er al verschil lende in het land bestaan, heeft tot doel dames en heren, al of niet lid van de Werknemende Midden stand of van een der medewer kende vakorganisaties, kennis bij te brengen speciaal op 't gebied van de meer geestelijk gerichte wetenschappen. Men weet uit er varing dat er velen zijn, die sterk deskundig zijn op hun speciaal terrein administratie of tech niek b.v. maar die voelen dat zij buiten dit speciaal terrein nog zeer veel missen. Zij voelen een gebrek in hun kennis en weten schap. Om deze personen tege moet te komen en in de gelegen heid te stellen hun kennis aan te vullen, dient het St. Gerlach-In stituut. De cursus aan zo'n instituut is driejarig opgezet. Elk jaar wor den er 20 lesavonden gehouden van 3 lesuren per avond. In Waalwijk zal dit zijn op woens dagavond van half 8 tot ruim 10 uur. Gedurende het eerste cursus jaar zal les gegeven worden in de vakken: Christelijk Humanisme, Cultuurgeschiedenis, Sociologie, Sociale Aardrijkskunde, Staatsin richting en Staatsrecht, Welspre kendheid en Spreken in het open baar. Als docenten zullen optre den de heren Kap. Kraanen, dr. Vercauteren, M. v. Eijl, Mr. Hoek en A. v. d. Griendt. Het bestuur van het instituut staat onder voorzitterschap van deken dr. B. v. d. Hurk, terwijl de heer J. C. Hakkenberg van Gaas heek, Pr. Bernhardstr. 10 Waal Voor dit blad wordt voor de ST. ANTONIUSPAROCHIE een tweede COLPORTEUR gevraagd, die in de gelegen heid is de courant maandag middag en vrijdag-ochtend rond te brengen en te colpor teren. Liefst persoonlijke aanmelding. wijk (tel. 1258) secretaris-ncn- ningmeester is. 't Bestuur wordt bijgestaan door een commissie van advies, waarin verschillende bestuursleden van vakorganisa ties zitting hebben (Arka, Werk meesters, H.K.W. e.a.). Het be stuur bestaat verder uit de heren Broekhoven (Waalwijk), Reijnen (Kaatsheuvel) en Nijland (Dru- nen). De lessen worden gehouden jn de dr. v. Beurdenschool, Mr. van Coothstraat 27 te Waalwijk. De deelneming kost 40.per jaar. Dit bedrag wordt door verschil lende organisaties gedeeltelijk ge restitueerd, indien men lid dei- organisatie is. Voor meer inlich tingen verwijzen we naar de cir culaire, die in ruime male is ver spreid. Rest nog te melden dat de alge mene leiding van het instituut be rust bij de heer H. v. Well, Mr. v. Coothstraat 16. Waalwijk (telef. 2835). Aanmelding kan plaats hebben bij de secretaris-penning meester of bij de algemene leider. Deze en alle bestuursleden zijn gaarne bereid mondeling inlich tingen te verschaffen. Circulaires kunnen desgewenst aangevraagd worden bij de secr.-pcnningmeés- ler. De bedoeling is de cursus te openen op woensdag 4 november. PIANO-AVOND DEBORA EN BOUKJE LAND. Eminente vierhandige pianistiek. Slechts een bescheiden aantal muziekliefhebbers was dinsdag avond in Musis Sacrum aanwezig om er te luisteren naar een pia no-avond, welke in het kader van het Kunstkringprogramma door het duo Debora en Boukje Land werd gegeven. De matige' belang stelling voor deze muziekavond zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last mogen we wellicht wijten aan het feit dat pianorecitals a quatre mains een vrij zeldzaam evene ment vormen op de Nederlandse concertpodia, alsmede aan de om standigheid dat de vierhandige pianoliteratuur voor verreweg 't grootste deel van het concertpu bliek volkomen onbekend ter rein is. Wel beschouwd zouden deze fac toren juist aanleiding moeten zijn om met des te meer aandacht en belangstelling kennis te nemen van de muzikale en artistieke rijkdom in deze sector der mu ziek. maar zover is het concert publiek over het algemeen helaas nog lang niet. Van één ding hebben Debora en Boukje Land ons dinsdag avond duidelijk en met grote kracht overtuigd, namelijk van hun groot en fijnzinnig kunste naarschap, zowel op pianotech- nisch iveau als in hun muzikale expressie en bewogenheid. Wij hebben mogen luisteren naar een eminente vierhandige pianistiek, die in een prachtige technische en muzikale harmonie en op el kaar afgestemd zijn tot kinken kwam. Met de vier componisten, die het programma uitmaakten, heb ben Debora en Boukje Land ons uiteraard slechts een bescheiden oor kunnen gunnen in de vier handige pianoliteraluur. Zonder groots te zijn, was het een wel luidend en smaalvol programma, dat opende met de speelse en gra- zieuse sonate in A gr. t. op. 18 no. 5 van Joh. Chr. Bach. Donkerder en warmer van toonsfeer waren Brahm's variaties op een thema van Schumann, met als hoogte punten de mediterende 2e varia tie en het martiale slot. Een drie tal karakteristieke en plezierige werkjes van Max Reger (uit opus 94 de nrs. 2, 4 en 6) sloot het pro gramma voor de pauze af. Het pièce de resistance van deze pia no-avond lag na de pauze in het Grand Duo op. 140 van Schubert. Dit typisch Schubertiaanse werk werd door Debora en Boukje Land met veel stijlbegrip en lief de voor de nuance gebracht en zij oogstten daarmee terecht een on stuimig applaus, dat resulteerde in een pittige toegift: de 2c Mar- che Caractéristique van Schubert. DE HEER FR. HENSSEN 35 JAAR IN DIENST BIJ T1MTUR. De heer F. Henssen, werkzaam in de afdeling snijderij, vierde op 12 okt. i.l. zijn 35-jarig dienstju- bileuin bij de N.V. Timtur. Na aan zijn woning te zijn af gehaald, werd dc jubilaris, verge zeld van zijn echtgenote, in de cantine ontvangen door de afde lingen snijderij en stikkerij, waar na het genot van het gebruikelij ke kopje koffie, de heer Sleenhof de tolk van de collega's van de heer Henssen was en hem toe sprak met woorden van dank, hulde en felicitatie. Hij sprak te vens de hoop uit nog vele jaren op dezelfde prettige wijze met de heer Henssen te mogen blijven werken en bood hem namens de collega's een fraaie horlogeband aan, alsmede bloemen voor me vrouw. De jubilaris dankte hierna, me de namens zijn echtgenote, voor de aangeboden cadeaus en de hem toegesproken woorden, waarna alle aanwezigen nog de gelegen heid kregen de heer en mevrouw Henssen persoonlijk de hand te drukken. Hierna werden de jubilaris en mevrouw op 't privékantoor ont vangen door directie, staf, be drijfsleiding en afdelingschefs. De directeur, de heer Klijberg, sprak woorden van hulde en dank bij gelegenheid van dit ju bileum, schetste de heer Henssen als een van de beste werknemers en sprak de hoop uit dat het de jubilaris gegeven moge zijn de ja ren die hem nog resten voor het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, in goede gezond heid te mogen volbrengen. De heer Klijberg deed zijn feli citatie vergezeld gaan van een gouden armbandhorloge, alsmede een cadeau onder couvert, terwijl mevrouw Henssen in de hulde werd betrokken door een fraai boeket anjers. Na onder het genot van een glaasje geruime tijd in zeer gea nimeerde stemming bijeen te zijn geweest, dankte de jubilaris voor de hem aangeboden cadeaus en de ontvangen felicitaties en ging het gezelschap uiteen, waarna het feest in huiselijke kring werd voortgezet. KLEDING-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJES JAPONNEN, en*. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 Tel. 5385 (na 19 uur 4162) 's-IIERTOGENBOSCII Op een feestavond voor het personeel van de N.V. Schuwer te Waalwijk (fabrikanten van o. m. de bekende Jimmy Joy kin derschoenen )werd maandag dooi de directie de oprichting bekend gemaakt van de „Stichting Socia le Zorg" t.b.v. werknemers N.V. Schuwer", een lichaam dat ten doel heeft financiële en materië le hulp te verlenen waar dat no dig is in het belang van de werk nemers en hun gezinnen. Zo zal o.m. in geval van geboorte, sterf te, ongeval of ziekte naar behoef te geld worden uitgekeerd of an derszins hulp worden bekostigd. Het bestuur van de Stichting wordt gevormd door één directie lid, één algemeen administrateur en vier personeelsleden. Het be stuur behandelt wekelijks de bin nengekomen verzoeken en be paalt direct de vorm en de om vang van de hulp die geboden zal worden. De middelen die de Stichting tot haar beschikking heeft, wor den gevormd door schenkingen uit de N.V. van een belangrijk ge deelte van de bedrijfswinst. Een eerste bedrag groot 2000.- werd tijdens de feestavond door de heer Schuwer sr. aan de adminis trateur, de heer Pijnenborg, over handigd. Nog deze week zal het liefdadi ge werk van de Stichting een aan vang nemen met de eerste bijeen komst van het bestuur, dat voor lopig tot 31 dec. gekozen is. Deze vorm van sociale voor ziening is een novum, waaraan o.a. notaris Van Gurp en de Peer Boerman (acc.-kantoor v. Delft) grote zorg hebben besteed. Het besluit tot het oprichten van de Stichting is genomen nadat de wens van dc directie om de werk nemers in het genot te stellen van een aandeel in de bedrijfs winst, op vele onoverkomelijke moeilijkheden bleek te stuiten. Een eventueel positief resultaat had echter nooit de bijzonder mooie strekking van de nieuwe Slichting kunnen benaderen. De gedachte dat uiteindelijk alle werknemers op deze wijze medewerken aan de zo noodzake lijke extra voorzieningen, die door ongelukkige omstandighe den nodig kunnen zijn in eigen gezin of dat van collega's, zal ve len bij de dagelijkse arbeid meer voldoening schenken. Dat hij/zii door de zelf geko zen vertegenwoordiging in het Stichtingsbestuur het beheer van de gelden in feite in eigen handen heelt, is een wezenlijk blijk van vertrouwen en waardering, twee factoren die in de huidige samen leving helaas maar al te vaak ontbreken. Het is opmerkelijk dat een zo snel groeiend bedrijf als deze gespecialiseerde kinder schoenfabrieken de moderne ge dachte van het directe belang, dat werknemers bij de gang van za ken in hun bedrijf dienen te heb ben, een zo sympathieke vorm heeft kunnen geven. Dat de oprichting van de Stich ting bekend werd gemaakt op een feestavond,"die als aanleiding de ingebruikname van een nieuwe fabriek had, mag als symbool ge zien worden van een groei en een vooruitgang in algemene zin. N.V. Schuwer, proficiat DRIE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Dinsdagavond heeft in Heeze een brand gewoed, die aan drie kinderen het leven heeft gekost. Omstreeks half tien ontstond de brand in de woning van de we duwe S. van de Velde. Het vuur werd ontdekt door rijkspolitiemannen. Zij hoorden op de bovenverdieping kinderen roepen, doch daar 'het oude huis onmiddellijk in lichterlaaie stond kon men de kinderen niet meer bereiken. Mevrouw van de V. was niet thuis, en de kinderen Nelly, 12 jaar oud, Annie van 8 jaar en Leo van 4 jaar lagen te bed. Zij zijn later, onherkenbaar verminkt, uit het huis gehaald. Als u er nog niet helemaal van overtuigd bent, dat het ook in de voetbalwereld heel raar kan gaan, dan moet u zondagmiddag om vijf uur eens letten op de uitslagen van het voetbalpooltje. Als u 10 punten hebt gehaald, dan behoort u zogezegd tot de betere „raaiers". Hoe het komt dat er maar zo wei nig mensen zijn die precies weten te zeggen hoe de eentjes, tweetjes en drietjes zulen komen te liggen? Om dat er bij de 30 clubs welke er iedere zondag voor een dikke ton poolwinst in het veld komen altijd wel vijf of zes zijn die emmers roet in het pool- eten gooien door precies te doen wat niemand had verwacht. En daar zitten ze dan, de duizenden voetbalkenners, die het langs de lijnen altijd zo goed en zelfs beter weten! Weer noppes in het pooltje! Weer een of twee pietermannen in het potje van me neer Brunt, waarvoor je zelfs nog geen Nederland - België tévé voor terugkrijgt! En weet u wie er met die smak centen schoot gaat? Een oud moe dertje in Nieuwe Pekela, dat voor haar zoon een kolommetje heeft in gevuld. Het mensje weet niet eens met hoeveel man voetbal gespeeld wordt en als je met haar praat over Coentje Moulijn, dan zegt ze mis schien „Ja, ja, die Chinezen toch!" En weet ze veel van de wonderlijke voetbalcapaciteiten welke er schuil gaan onder de wat afgezakte schou ders van ,,us Abe", die inmiddels al weer heel lang in Enschede woont. Ze neemt heel gewoon haar balpen netje en zet haar kruisjes, vijftien kruisjes, hetgeen niks is vergeleken bij de kruisjes die ze zelf al achter de rug heeft. Ze laat de kampioen van 1958, Sparta, rustig het loodje leggen en ook in het geduchte Ajax heeft ze maar weinig fiducie, terwijl ze daarentegen een rotsvast lukraak vertrouwen schijnt te hebben in de clubs die in de wanlelgangen van de KNVB als zorgenkindjes worden be stempeld. Voor haar kolommetje zou geen en kele kenner ook maar een stuiver geven, maar als dan zondag de uit slagen-meneer met nachtmerrie-cij fer s paniek zaait in de gelederen van de pool-routiniers, dan is het ko lommetje van het brave mensje in Nieuwe Pekela plotseling zes cijfers voor de komma waard. De kranten jongens maken er een smeuïg verhaal tje van en de kenners ervaren voor de zoveelste maal dat je de meeste kans hebt om het pooltje te winnen als je geen snars van voetballen af weet. Zo gaat dat en ik zou alle voetbal- poolers op het hart willen drukken om op gelijke wijze te handelen. Niet dat benauwde met het invullen van de pool, maar vul eens iets in waartoe niemand anders de moed kan op brengen, want tenslotte is het toch altijd die enkele waaghals die een ton in het handje krijgt. Een theo retisch voorbeeld kan hier wellicht verduidelijkend werken. Stel dat op het poolbriefje van a.s. zondag de volgende wedstrijden voorkwamen Rapid J. C. - W. S. C., R. K. C. - Feijenoord, Baardwijk - D. O.S. en Volendam - R.W.B. Stel je voor zeg! Maar goed, elke voetbalkenner zou met de ogen dicht de volgende prog nose stellen: 1-2-2-1, in het onwankelbaar vertrouwen in ieder geval vier uitslagen goed geraden te hebben. De hampelmannen! Want wat doet ons moedertje uit Nieuwe Pekela? Bij de eerste wedstrijd denkt ze: hé, die Waalwijkers, die maken schoenenr dus ook voetbalschoenen, laat ik die jongens maar eens gelijk laten spelen, alzo 3; bij wedstrijd twee denkt ze niet lang, omdat ze zelf ook katholiek iz en dus op de R.K.(C)-ers wedt, alzo: 1; bij Baard wijk ziet ze een lange zilveren baard voor zich en dus mensen van haar eigen leeftijd en zonder dralen wordt ook dit 1; en omdat ze ten slotte niet zo heel gek is op vis, wordt de laatste wedstrijd een 3. Voor elke kenner een belachelijke prognose, maar wat blijkt zondagmiddag het mensje in Nieuwe Pekela heeft 15 punten! O zo! Och, een voetbal kan zo raar rol len. Had u zondag RKC ook maar een schijn van kans gegeven om van Virtus te winnen? In alle voorgaande wedstrijden hadden de geel-blauwen zich een kriek gezocht naar het doel van de tegenstander, maar j.l. zondag waren ze opeens in de ban van de mysterieuze krachten in de sport en schoten met 10 treffers het Virtus- doel aan flarden. En dat niet omdat de tegenstander zo zwak was, maar omdat ze een spelletje voetbal op de grasmat legden waarvan de scheids rechter na afloop verklaarde, dat hij nog maar zelden zulk uitstekend 3e klas voetbal had gezien. Bij RWB was helaas het tegenge stelde waar, zoals ik zelf heb kunnen constateren. Na een goede start in de nieuwe competitie faalden de rood-wit-blauwen tegen WVO volko men. Er zat geen grein verband in de ploeg en bovendien bleef men hardnekkig volharden in de fout om alle ballen hoog door het mid den te spelen, waardoor de WVO-ers, die met het hoofd heel wat meer mans waren, het gemakkelijk konden kla ren. Dat het tenslotte nog een rede lijke 1-3 nederlaag werd, is alleen maar te danken aan het eminente werk van v. d. Schans. Voor IVSC zag het er zondag te gen Vlijmense Boys ook al niet roos kleurig uit, want vijf minuten voor tijd met 2-0 achterstaan betekent in Vlijmen vrijwel altijd een geheide nederlaag. Maar toen toonden de WSC-ers dat ze tegenwoordig 90 mi nuten kunnen voetballen en kwamen daardoor toch nog met een punt naar huis. Bravo! Baardwijk heeft het in Tilburg ook zwaar te verduren gehad en ook hier hadden maar weinigen op een Waal- wijkse overwinning gerekend. De geel-zwarten bewezen dat het toch echt wel kon, zij het dan ook maar net met de hakken over de sloot. Zo ziet u hoe raar het kan gaan in de voetbalwereld. Vraag het bo vendien maar eens aan Frans de Munck. Gisteren nog de held van vele onstuimige internationale voet bal gevechten, waarbij hij de Neder landse voetbaleer als een panter ver dedigde. Als dank wordt hij vandaag voor de leeuwen geworpen. Voor de aan het vaderland bewezen diensten. Nee, laten wij in Waalwijk dan maar doodgewone amateurtjes blij ven, want als het geld in de sport een rol gaat spelen, dan houden we ten slotte alleen maar geld over en geen sport en sportiviteit. Natuurlijk kun je met geld veel en prachtige dingen doen. Dat bewijst de N.V. Schuwer aan de le Zeine. Dit bedrijf met schoenfabrie ken te Waalwijk en Wijk en Aalburg wilde zijn personeel laten delen in de winst welke het bedrijf maakt. Een geste die het predicaat „cum laude" verdient. Maar ja, zoiets gaat tegen woordig zo maar niet, want (en eerste spreekt daar het college van rijks- beknibbelaars een woordje in mee en ten tweede staat de fiscus direct klaar om daar een heel zware hand op te leggen. Toen heeft de directie van dit bedrijf naar een andere mogelijk heid gezocht en ook gevonden. In samenwerking met notaris van Gurp en de heer Boerman van het accoun tantskantoor v. Delft is men toen ge komen tot de oprichting van de Stich ting Sociaal Fonds t.b.v. het perso neel van de N.V. Schuwer. In dit fonds is door de directie reeds een beginbedrag van 2000. - gestort dat jaarlijks zal worden aangevuld met een zeker percentage van de ge maakte winst. Het doel van dit fonds is om financiële en materiële hulp te verlenen ivaar dat nodig is in het be lang van de werknemers en hun ge zinnen. Voor een dergelijke sociale voor ziening heb ik maar één woord eminent! Het is een zekerheid die je bij het voetbalpooltje nooit zult tegenko men! DE ECHO WHEÏ ZUIDEN OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO' Te|. 3071, Grotestraat 327, Waalwijk Vl-Shlne Is een geheel nieuwe onge ëvenaarde shampoo die meer vóél meer doet dan U elgenlök van een haarwas middel zoudt verwachten Na het wassen geen „dorre ragebol" maar heerlijk soepel, mooi glanzend, zacht en fris haar. Prijs per tube voor vele wassingen f. 1.50 CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Rowntree N.V. Amsterdam Geneest ruwheid en schraalheic Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Bobyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. 14L

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5