11W MENING Waalwijkse en Langstraatse Courant WAALWIJKS INITIATIEF AAN HAVEN-INDUSTRIETERREIN Uit de Langstraat JAN DE C0CK GESLAAGDE OUDERAVOND BIJ BLOCH STIBBE-HOLLANDIA Fa. A. Coppens bouwt drie olietanks met totaalcapaciteit van 1,3 miljoen liter Brandstofvoorzieninff van de scheepvaart Haarsteeg a Plotseling stom verbaasd Wat heb jij daar een mooie winterjas aan! VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m KEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 91 Abonnement: 22 cent per weex: per kwartaal 2.M 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Jontract-advertentiesspeciaal tarief Gironummer 50798 BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" In de kantine van haar bedrijf heeft de N.V. Ned. Schoenenunie Bloch Stibbe-Hollandia dins dagavond ex ouderavond gehou den, die enerzijds was bedoeld om de ouders van de leerlingen van de bedrijfsschool een theoretisch inzicht te geven in de vakoplei ding van de jongens en die ander zijds een praktisch beeld gaf van deze vakopleiding in de vorm van ten openbare les met daarbij aan sluitend een kleine tentoonstel ling van door de leerlingen ver vaardigde werkstukjes. Het was de tweede maal dat een dergelijke avond gehouden werd en ook nu was de belangstelling van de zijde der ouders weer bijzonder groot; er waren circa 120 belangstellen den. Deze ouderavond werd geopend door de heer Lenders, die in zijn kwaliteit van personeelchef én hoofd van de opleiding een korte toespraak hield, waarin hij de ou ders namens de directie van het bedijf hartelijk welkom heette en mede uiting gaf aan zijn voldoe ning over de grote belangstel ling. Verder wees de heer Len ders op de betekenis en het doel van de Bedrijfsschool, waarin de leerlingen op deskundige en ver antwoorde wijze worden voorbe reid op hun inschakeling in het produktieproces. Deze opleiding geschiedt in eigen praktijk- en theorielokalen door ervaren in- strukteurs, los van de eigenlijke produktie-afdelingen, maar an derzijds toch weer voldoende met het bedrijf verbonden om een ge leidelijke aanpassing van 't kind aan net produktieproces mogelijk te maken, aldus de heer Lenders. „Ook nadat de jongens en meis jes van de opleiding naar het be drijf zijn overgegaan, blijft er een nauwe samenwerking tussen op leiding en bedrijfsleiding, die sa men nog geruime tijd richting trachten te geven aan de opgroei ende jonge mens", zo zei de heer Lenders. VAKOPLEIDING De heer Varossieau gaf daarna een overzicht van de vakoplei ding in 't bedrijf, die momenteel bestaat uit een snijderij- en stik kerij-opleiding in Waalwijk, ter wijl in voorbereiding zijn een stikkerij-opleiding te Gilze en Den Bosch en een onderwerk-op- leiding in Waalwijk. De snijderij- opleiding duurt 1 jaar en hierin worden jongens van 1518 jaar die de lagere school hebben door lopen, opgenomen. De stikkerij- opleiding valt uiteen in een basis opleiding en een voortgezette op leiding. Deze kursus duurt een half jaar en hierin worden opge nomen meisjes en jongens in de leeftijd van 1418 jaar. In de vakopleiding in de fa briek te Waalwijk zijn momen teel 45 leerlingen opgenomen. De Waalwijkse bedrijfsschool wordt begin 1960 uitgebreid met een onderwerkafdeling, welke oplei ding twe jaar zal duren. Begon nen wordt met een handzwik-op- leiding. De kursus bestaat verder uit een volledige opleiding in alle machinale bewerkingen van de zwikkerij tot en met finish. Met grote belangstelling werd vervolgens door de aanwezigen de openbare les gevolgd, terwijl te vens een rondgang werd gemaakt over de kleine maar interessante tentoonstelling. Doordat een en andpr meer tijd in beslag had genomen dan was gepland, moest de hersengymnas tiek voor de leerlingen komen te vervallen. De heer Lenders sloot deze zeer geslaagde ouderavond met een woord van dank tot de ouders voor de getoonde belangstelling. Op het ogenblik dat u dit leest, is op het industrieterrein langs het snel groeiende Waalwijkse havencomplex, vlak ten oosten van de nieuwe zwaai kom, een begin gemaakt met de grondwerkzaamheden voor de bouw van 3 olietanks voor de fa. A. Coppens te Waalwijk, die een gezamenlijke capaciteit van 1,3 miljoen liter zullen hebben. En daarmee is dan uit voering gegeven aan een belangrijk en verheugend Waal- wijks initiatief met betrekking tot de ontwikkeling van de nieuwe Waalwijkse haven. Van de plannen van de firma Coppens is tot nu toe maar wei nig in de openbaarheid gekomen. Wel werd in de laatste raadsvergadering besloten tot verkoop van grond aan deze firma ten behoeve van de bouw van genoemde tanks, maar dit voorstel ging onder de hamer door met een snelheid als gold het de bouw van drie duiventillen en geen novum in 't Waalwijkse industrialisatiebeeld. „Schrijf er nu nog maar niet te veel over en wacht eerst maar af tot er wat staat", zo zei ons de heer Coppens, die de winter nooit prijst voordat de kolen verkocht zijn en dus in zeker opzicht ver schilt met uw verslaggever, die al aan het schrijven slaat voordat er iets te zien is. Maar omdat de heer Coppens ook wel begreep, dat de pers andere principes moet huldigen dan een brandstoffen- handelaar, heeft hij ons toch zo het een ander verteld over zijn plannen op het nieuwe haven-in dustrieterrein. De heer Coppens heeft een groot vertrouwen in de gunstige ontwikkeling van de Waalwijkse haven, die hij van grote betekenis acht voor de gehele Brabantse in dustrie. Zonder dit vertrouwen zou hij overigens ook nooit tot deze belangrijke stap van de bouw van 8 olietanks aan de ha ven zijn overgegaan, want de olie die deze tanks zullen gaan bevat ten, zal voor een belangrijk deel bestemd zijn voor de brandstof- voorziening van de schepen wel ke Waalwijk in de toekomst zul len gaan aandoen. De oppervlakte van het indus trieterrein waarover de fa. Cop pens aan de haven de beschik king heeft, bedraagt 4300 m2, waarvan er door de bouw van de genoemde tanks 2300 m2 in ge bruik genomen zullen worden. De grootste tank krijgt een dia meter van 10 nieter en een hoog te van 9.20 meter en heeft een to- taalinhoud van 700 m3; de twee andere tanks krijgen een diame ter van 8 meter en een hoogte van 6.50 meter en hebben een inhoud van 325 m3 elk. De tanks worden gebouwd bij de N.V. Kon. Ned. Machinefabriek v/s E. H. Bege- mann te Helmond. De grond werkzaamheden, die veelomvat tend zijn, worden uitgevoerd door de fa. Elshout-de Bont. Voor de plaatsing van deze drie tanks dient eerst een put van 40.75 bij 21 meter gegraven te worden, waarmee ca. 1300 m3 zwarte grond uitgegraven zal moeten worden. Tot aan 't maai veld zal deze put dan opgevuld worden met zand. Tot 1 meter bo ven het maaiveld moeten daarna terpen gebouwd worden, waarop de tanks zullen komen te rusten. Deze terpen zullen o.m. een mengsel van olie en zand bevat ten om te voorkomen dat het grondwater tot de tanks zal door dringen. VEILIGHEIDS MAATREGELEN De opslag van grote hoeveel heden licht ontvlambaar materi aal als Huisbrandolie en petro- leumprodukten vereist uiteraard de nodige veiligheidsmaatregelen. Behalve de preventieve maatre gelen zoals rookverbod op en een stevige en hoge afrastering rond het terrein met de drie tanks, zijn ook de tanks zelf voorzien van de nodige veiligheidsmiddelen. Elke tank is namelijk uitgerust met een schuimblusapparaat, dat automatisch in werking treedt zodra brand uitbreekt en dat grote hoeveelheden verstikkend schuim op de olie spuit. Verder is boven op elke tank een water reservoir aangebracht, dat is aan gesloten op de waterleiding. Bij brand gaat dit reservoir na het openen van een kraan ten slotte overlopen en wel zodanig dat het water precies langs de wanden van de tank naar beneden vloeit. De aldus verkregen afkoeling voorkomt het uit Mkaar springen van de tank. Laten we ons echter maar niet in dergelijke sombere mogelijk heden verdiepen en ons voorlopig alleen maar verheugen op de be langrijke bijdrage welke een Waalwijks bdrijf gaat leveren tot de ontwikkeling en het verkeer in onze nieuwe haven. Corinne Rottschaefer (midden) die tot „Miss World" is gekozen, tydens de repetitie. Haarsteeg 4Haarsteeg 3 26 Het derde elftal, dat zondag j.l. reeds de returnmatch speelde tegen het vierde elftal van Haarsteeg, is er in geslaagd om een nog grotere overwinning te behalen dan op zon dag 1 november j 1. Toen zegevier de het derde elftal slechts met 31, doch verleden zondag demonstreer de het nog een groter overwicht, dat in een duidelijke score tot uitdruk king werd gebracht. Van meet af aan namen de spe lers van het derde elftal het initia tief in handen en slaagden er in om reeds vrij spoedig te doelpunten. Jan v. Beurden, die de maker was van dit eerste doelpunt, nam ook vrij kort daarna het tweede doel punt voor zijn rekening. Het werd zelfs voor de rust, door middel van Jan Theunissen, 03, maar vlak voordat het rustsignaal klonk wist Henk v. Bladel tegen te scoren; 13. Na de rust benutte laatstgenoem de speler eerst een strafschop, 23. maar daar bleef het voor het vierde elftal bij. Jan Theunissen scoorde voor het derde elftal nog 2 maal en Jan v. Beurden 1 maal, zodat met de stand 26 het einde kwam. Junioren-nieuws. De A-junior en van Haarsteeg blij ven maar doorgaan op het pad der overwinningen. Zaterdagmiddag jl. moesten zij een uitwedstrijd spelen tegen de A-junioren van Den Dun- gen, die op de ranglijst de tweede plaats bezetten. Dat werd dus een zware opgave om tot succes te ko men, maar zij wisten deze lastige klip met succes te omzeilen en won nen met 20. De doelpunten kwa men tot stand door toedoen van P. Beaard en Jo v. Hees wijk. De B-junioren, die binnen de lij nen verschenen tegen de B-junio ren van Den Dungen, konden het niet bolwerken en verloren met 4-1. Voetbalprogramma voor a.s. zondag. Wie de ranglijst van de 4e klasse, waarin ook Haarsteeg uitkomt, eens wat nader bestudeert, zal wel tot de conclusie komen dat er aan de kop een gedrang is ontstaan om de bo venste plaatsen. Het zo sterk ge achte O.J.C. uit Rosmalen liet de laatste weken nog al eens 'n steek vallen en heeft momenteel 11 pun ten, waarmee ze bovenaan staat. Dan volgen maar liefst vijf clubs met 10 punten; onder die vijf be vindt zich ook Haarsteeg, dat door de fraaie zege van zondag j.l opge klommen is naar de derde plaats. Het is van Haarsteeg ongetwijfeld een unieke prestatie om, komende uit de onderafdeling, in de 4e klas se zo'n goed figuur te slaan. Wij geloven dan ook wel dat de spelers in de eerstkomende wedstrijden al les in het werk zullen stellen om die fraaie plaats te behouden of, in dien mogelijk, nog te verbeteren. Maar of zij daarin zullen slagen is nog een open vraag, want zondag a.s. komt Berghem Sport op bezoek. Naar bekend is, speelt deze ploeg wel sportief, maar strijdt tot het ui terste om de overwinning. Dit moge voor Haarsteeg een aansporing zijn om de zaken serieus aan te pakken en wel van het begin tot het einde, dan ligt mogelijk, mede dank zij 't terreinvoordeel, een kleine zege in het vooruitzicht. Het tweede elftal speelt uit tegen Waspik 2 en het vierde elftal ont vangt O.V.H. 3. Van het derde elf tal is ons niets bekend, zodat wij daaromtrent niets kunnen meede len. Onderlinge biljartcompetitie. De onderlinge biljartcompetitie werd in de voorbije week voortge zet en de uitslagen daarvan waren als volgt: De Muntel 1 O.N.A. 1 J. v. Bokhoven-J. v. d. Wiel 24-58 D. v. Heijst-T. Schuurs 33-57 J. de Laat-K Herman 36-78 Jo de Vaan-H. Maas 35-92 T. Mimpen-B. Koks 39-65 A. v. Bijnen-B. v. Schijndel 47-62 Eindstand 12—0 voor O.N.A. 1 't Centrum 1 Avanti 1 P. v. Kuijk-W. v. Ravensteijn 47-59 B. Herman-J. van Oyen 27-77 G. Wilhart-A. Grevenbroek 66-69 J. v. Kuijk-J. Beekmans 77-46 H. v. d. Pol-H. v. d. Brandt 95-53 A. Peijnenborgh-Chr. Treuren 45-79 Eindstand 84 voor Avanti 1 O.N.A. 2 De Muntel 2 J. v. Liempde-J. de Vaan 51-35 H. Musch-Sj. v. d. Brandt 44-28 J. v. Buul-H. de Vaan 59-29 A. Parijs-Jo Klare 57-45 B. Koks-N. v. Engelen 21-52 J. Koks-A. v. Bokhoven 42-40 Eindstand 10—2 voor O.N.A. 2 Competitie van de K.N.B.B. In de voorbije week speelden bei de viertallen van de in café M. Reu- ser gevestigde biljartclub D.V.K. 'n competitiewedstrijd. Het eerste 4- tal speélde uit tegen D.V.S. 3 in Den Bosch en verloor met 8—0. Omdat van deze wedstrijd geen gedetail leerde uitslag bekend is, kan daar over niets worden weergegeven. Het tweede 4-tal speelde uit te gen „De Kleine Hut 2" en won met 53. De uitslag hiervan is als volgt: De Kleine Hut 2 D.V.K. 2 H. Kuijpers (70)-H. Willemsen (70) 43—70 A. v. d. Steen (70)-A. Goesten (65) 70—48 M. de Otter (70)-A. v. Heijst (65) 44—65 J. Baks (65)-M. de Vaan (55) 65—55 Hoogste serie: A. v. Heijst 22 car. Hoogste gemiddelde: H. Willem sen 2,41. Korfbal. Voor de competitie van de Kath. Dames-Korfbalbond speelde zondag j.l. de alhier bestaande dameskorf balclub Concordia een uitwedstrijd tegen Altior te Dinther. De Haar- steegse korfbalsters, die het afgelo pen seizoen wisten te besluiten met het behalen van de afdelingstitel, konden het in Dinther niet tot een overwinning brengen en moesten met een gelijk spel genoegen ne men, n.l. 22. In de eerste helft wist Bella Buys te scoren, en na de hervatting was het Luus van Heijst die met een fraaie worp gelijk wist te maken. Nieuwe leden by schoolbestuur. In de plaats van de heren H. Vis sers, J. Leijten en v. Loon, die we gens vergevorderde leeftijd bedank ten als lid van het schoolbestuur van de R.K. Jongensschool alhier, werden gekozen de heren P. Vissers, C. Oome en C. v. Iersel. was de man bij het zien van een zijner kennissen. Zijn eerste uitroep was: Kun je mij ook zeggen WAAR je die gekocht hebt? Ja, natuurlijk ALS VAN OUDS BIJ KOESTRAAT 151 - TILBURG bij de overweg. Ende prijs Die valt daar altijd mee Ook voor mijn jongens koop ik er alles, daar ik nergens beter kan slagen. Vergadering kerkelijk zangkoor. In café H. Kamp hield het r.k. zang koor zijn jaarvergadering. Besloten werd het Caeciliafeest te vieren op dinsdag 24 november. De dag wordt begonnen met een plechtige H. Mis tot intentie van de leden, waarna koffietafel in gezellig samenzijn. 's Middags een gemeenschappelijk diner. Een 5-tal aspiranten zullen deze dag als lid worden aangenomen. Voor het zondagslof zijn weekbeur ten ingevoerd. Deelgenomen zal worden aan de Gregoriusdag te Dongen op de 1ste zondag van de Advent. VERERENDE UITNODIGING. Van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Biljartbond ontving onze dorpsgenoot de bekende biljarter de heer C. v. d. Loo, de vererende mededeling, dat hij is uitgekozen om deel te nemen aan de finale wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 2e klasse klein biljart kader 38/2 seizoen '59- 60, die van 19 t.m. 22 november in hotel „Het Wapen van Medemblik" te Medem- blik zullen plaats hebben. Deze uitverkiezing dankt hij aan zijn ge leverde prestaties tijdens de voorwedstrij- den die onlangs te Waalwijk werden ge houden; hij wist daar n.l. als eerste te ein digen met een algemeen gemiddelde van 13,69. De overige finalisten zijn: J. Bakker Hoorn, C. Bijstra Amsterdam, P. Dickman Haarlem, A. Franken Tilburg, G. Groene- wold Groningen, B. van Meel Amsterdam en J. Wilts Den Haag. Het is ongetwijfeld een uitzonderlijke prestatie om binnen het tijdsbestek van een half jaar twee keer deel te mogen nemen aan wedstrijden om een Nederlandse titel. In de maand mei j.l. nam hij in 's-Bosch deel aan de finale wedstrijden om het Ne derlandse kampioenschap libre en wist daar als tweede te eindigen. Direct daarna ging hij over naar het cadrespel 38/2 en wist zich in korte tijd daarin zo te bekwamen dat hij werd uitgenodigd aan de voorwed strijden deel te nemen. Hij slaagde er in om ongeslagen als eerste te eindigen en nu bereikte hem de uitnodiging om deel te ne men aan de finale wedstrijden. Wij wensen onze dorpsgenoot, die op het gebied van de biljartsport zo snel vorde ringen heeft gemaakt vanaf deze plaats het meest denkbare succes toe. BILJARTEN. Voor de competitie van de KNBB speel de het 2e viertal van DES een wedstrijd tgeen Hart van Brabant 3 te Den Bosch. De uitslag hiervan was als volgt: Hart van Brabant 3 - DES 2 H Paymans (75)-A de Groot (85) 63-85 Fr. Willems (75)-G. v. Bijnen (70) 75-52 J Vlaar (75)-H Verreijt (65) 75-61 P Schaap (75) - W v Bokhoven (60) 75 - 58 Eindstand 6-2 voor Hart van Brabant 3. Het le viertal speelde dinsdagavond een uitwedstrijd tegen Excelsior te Boxtel en wist met 8 - 0 te zegevieren. Kopman C. v. d. Loo was wel bijzonder goed op dreef en toonde aldaar ten aan- schouwe van een flink aantal bezoekers zijn grote klasse. Zijn partij tegen P. Geeri3, die ging over 250 car. cadre 38/2 wist hij in 8 beurten met een hoogste serie van 125 en een gemiddelde van 31,25 te beëindigen. Dit mag zeer zeker wel een uitzonderlijke prestatie worden genoemd. Ook Jo v. Bok hoven, die zijn inzinking van enkele weken geleden weer geheel te boven is gekomen speelde zeer sterk en behaalde een gemid delde van 7,89. Ad Treuren en P. van der Loo wisten eveneens te zegevieren en hun Met belangstelling heb ik uw uitvoerig raadsverslag gelezen over de inarktkwestie en ook wat Hannibal daarover heeft te zeg gen gehad. Wat mij het meest verwondert is de houding van B. en W., die blijkens hun eerste voorstel zo danig overtuigd waren van het grote algemene belang en de bloeiende vrijdagavondmarkt, dat ze voorstelden deze elke week te houden, waarmede de grote meer derheid van de raad het aanvan kelijk eens was. Daarna komt er grote tegen stand van de middenstandsraads leden en de middenstand, waar naar de raad thans ook blijkbaar oren heeft. Wat was volgens mij de logi sche consequentie geweest voor B. en W.? Wel, dat zij, nu hun voorstel geen genade zou vinden bij de raad, althans op grote be zwaren stuitte, het voorstel had den ingetrokken en de toestand gelaten zoals hij was. Nu is men op een hellend vlak, door met medewerking van de raad en B. en W. de markt te ver plaatsen naar een tijdstip, dat men meent dat ze in de kortste keren is verdwenen. Dat mag de opzet toch niet zijn, want dat zou voor inwoners en vreemdelingen toch wel een risée worden, n.l. dat een centrumgemeente een bloeiende markt zelf om zeep helpt. Waal wij kers, past op uw saeck Waalw ijker. 1 kli.; l. CS iui 1 Geachte redactie, m np""-'Birnr-T* In uw nummer van 1.1. maan dag viel mijn oog op het artikel over het bezoek van de Russi sche specialisten aan de Timtur schoenfabrieken alhier. Hierin staat vermeld, dat een Russische arbeider, die een ge middeld weekloon heeft van 250 roebel, voor een paar schoenen 64 roebel moet betalen, terwijl een Nederlandse arbeider met een gemiddeld weekloon van 75. netto (hetgeen zeer zeker niet het geval is) voor een paar schoenen 25.moet betalen. Daaronder staat dan vermeld dat dit t.g.v. de Nederlandse ar beider uitvalt, hetgeen volgens mij en ook volgens iedereen die een klein beetje rekentalent heeft toch per sé niet het geval is. Hopende, dat een volgende ver gelijking tussen de „ideale" le vensomstandigheden hier in Ne derland en de „zeer slechte" in Rusland gunstiger uit moge val len voor de Nederlandse arbeider, verblijf ik H. P. In hetzelfde artikel stond ook te lezen, dat de Russische schoen uit de massaproductie, waarvoor dan 64 roebel betaald moet wor den, lang niet de kwaliteit haalt van de Nederlandse schoen en dat de Russische modelschoen ver gelijkbaar met de Nederlandse schoen veel duurder is (over de 100 roebel naar ons later is gebleken). Onze vergelijking ten gunste van de Nederlandse arbeider was dus zo gek nog niet. Overigens hebben wij over de „ideale" levensomstandigheden in Nederland en de „zeer slechte" ln Rusland met geen woord gerept. Red. J-JLi gemiddelde bedroeg resp. 8,43 en 5.78. De uitslag hiervan was Excelsior I - DES I P Geeris (130) -C v d Loo (250) cadre 58 - 250 L Wouter (110) J v Bokhoven (150) libre 70-150 J v d Weijden (85) - Ad Treuren f135) libre 39-135 A Meulenkamp (80)-P v d Loo (110) 64 - 110 VERGADERING VISCLU3. Onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Heijden hield de Visclub Haai steeg in café M. Reuser een algemene ledenverga dering. Na voorlezing van de not ne.1 van de vorige vergadering, die onveranderd werden vastgesteld, werd overgegaan tot aanneming van 3 nieuwe leden. De voor zitter sprak er zijn voldoening over uit dat het ledental steeds toeneemt, maar kon nog geen optimistische mededelingen doen over het verkrijgen van een geschikt viswater. Wel stelt het bestuur alles in het werk om dit probleem opgelost te krijgen, maai dat is geen gemakkelijke taak. Na een on derlinge bespreking werd nog besloten om cp 12 dec. a.s. een teeravond te houden, waarbij ook de dames zullen worden uit genodigd. VERGADERING K.A.V. In café De Sport kwamen de leden van de Kath. Arbeiders-Vrouwenorganisatie in vergadering bijeen ter bespreking van het

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9