Goed eten en braaf zijn, zegt de Spaanse bisschop Dames Waalwijkse en Langstraatse Courant St. Nicolaas is in aantocht WAALWIJKS HAVENPLAN RICHTLIJNEN voor de foto-puzzel gaat tweede fase tegemoet Uit de boekenkast van St. Nicolaas Z VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Au toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Madrid, 17 november 1959. Beste Langstraatse kinderen, Misschien weten jullie het nog niet, maar ik zit weer in Spanje. En om precies te zijn in een deksels mooie kamer op de eerste verdieping van het paleis van St. Nicolaas aan het Peperkoekpark (op z'n Spaans dan natuurlijk) in Madrid. Toen ik gisteren per speciale straaljager op het vliegveld aan kwam, werd ik verwelkomd door drie pikzwarte Pieten. De grootste van hen, die nog zwarter was dan zwart, kwam op mij toe en vroeg „U komen uit Woolwik van de Echo van de Huiden?" Beste, brave Piet", antwoordde ik lachend, „die plaats heet Waalwijk en bij ons hebben ze inderdaad ontzettend veel huiden, maar de krant heet „De Echo van het Zuiden". Onthoud dat nou eens goed!" Hij lachte met heel z'n zwarte gezicht. „Ach, edele heer, ik ver geten zijn, maar ik nu goed onthouden in Waalwijk veel huiden, maai niet bij de krant van het zuiden. Ha, ha, ik altijd rijmen willen." Ik gaf Piet een goeie Hollandse klap op z'n Spaanse schouder en zei„Goed zo, Piet, en breng me nu maar eens gauw bij St. Nicolaas, want ik heb heel wat met de brave bisschop te bepraten." Voor het vliegveld stond een prachtig rijtuig met drie-en-veertig Moorse hengsten ervoor. Grote Piet ging voor op de bok zitten en klakte met z'n tong, terwijl de twee andere Pieten als rappe aapjes achter op het voertuig sprongen. Het voorste paard riep „een- twee-drie, voorwaarts mars!", en daar vlogen we in een enorme vaart voorwaarts, totdat we bij een bordje kwamen me 50 km er op. De paarden van de Sint kunnen blijkbaar ook lezen, want ze gingen vanzelf langzamer lopen. Eindelijk kwamen we bij het paleis, waar het een drukte was van belang. Wel duizend Pieten sjouwden in en uit met grote balen snoepgoed en door een grote poort naast de hoofdingang werden grote wagens met speelgoed naar buiten gereden. De lucht was vol van de geur van speculaas, chocolade en marsepein. Toen we door de lange, brede gangen van het paleis liepen, zei de grote Piet „U niet vallen over de pepernoten, Zwarte Pieten nu hele dag aan het oefenen zijn." Inderdaad, overal lagen de peper noten verspreid en tientallen Zwarte Pieten holden heen cn weer met zakken pepernoten. Ze wierpen in het wilde weg deuren open en strooiden dan hun pepernoten naar binnen. Anderen kwamen door de ramen naar binnen geklommen en smeten de hele gang vol snoepgoed. Ik kreeg een paar pepernoten in m'n nek en een bleef er zelfs in m'n oor steken. Ik wilde net zeggen, dat het een reuze vrolijke boel was in het paleis van de heilige bisschop, toen we een kamer binnen gingen, waar een heel oude Piet achter een groot bureau zat. Hij was zo oud, dat het zwart van zijn gezicht al grijs begon te worden. „Dit is de secretaris van St. Nicolaas", zei de grote Piet. „Hij zal U wel bij St. Nicolaas brengen." De oude grijze zwarte Piet knikte me vriendelijk toe en nadat hij al mijn papieren nauwkeurig had bekeken, ging hij me voor naar de kamer van de heilige bisschop. St. Nicolaas zat te schrijven toen ik binnenkwam, maar hij legde direct zijn gouden pen neer en riep „Ha, daar is de Echo weer!" Hij schudde mij hartelijk de hand en vroeg „En hoe gaat het in Waalwijk? Ik heb gehoord dat er pas geleden Russen op bezoek zijn geweest." „Inderdaad, monseigneur"antwoordde ik, „wij hebben bezoek uit Rusland gehad, maar hoe het verder in Waalwijk gaat, zult U wel beter weten dan ik." De heilige man glimlachte fijntjes en terwijl hij mij een zetel aanbood, nam hij het grote boek en kwam bij mij zitten. „Daar hebt u gelijk in, beste Echo-man, ik weet precies wat er in Waal wijk is gebeurd in het afgelopen jaar en nog beter wat er niet ge beurd is. Maar wacht, steekt u eerst eens een sigaar op." Hij hield mij een grote kist met chocoladesigaren voor. Ik lachte en zei „Met Uw welnemen, heilige bisschop, maar ik geloof dat deze sigaren niet zo best zullen branden." Tóen St. Nicolaas zijn vergissing bemerkte, barstte hij in schaterlachen uit. „Ach hemel tje, dat zijn kindersigaren! U moe weten, er komen hier nogal eens kinderen op bezoek en de meesten houden wel van een chocolade sigaartje. Maar hier heb ik ook andere." Hij nam een andere kist en presenteerde mij een sigaar met een bandje van goud. Ook in de tabak zat een beetje goud en ik vond het eigenlijk jammer om hem aan te steken. Daarna nam de Sint weer het grote boek en zocht Waalwijk op. Nou, daar stond heel wat bijgeschreven, dat kan ik jullie wel zeggen. En verderop zag ik ook de andere plaatsen uit de Langstraat staan, Drunen, Kaatsheuvel, Sprang-Capelle, Waspik, Vlijmen. „Tja", zei de Sint, „daar staat nogal wat in zoals U ziet. Het zijn natuurlijk niet allemaal stoutigheden, maar helemaal in orde is het toch nog lang niet. Er zijn nog massa's duimenzuigers, slechte eters, klikspanen, herrieschoppers en praatjesmakers. En dan niet te vergeten de ongehoorzame kinderen en de kinderen die altijd met anderen vechten en altijd de baas willen spelen en nooit eens iets kunnen missen. Op het ogenblik zijn ze natuurlijk allemaal braaf, dat gaat altijd zo wanneer St. Nicolaas in aantocht is, maar schrijft U maar gerust in uw krant, dat er dit jaar in de Langstraat heel wat de zak in gaan. Ik heb er zelfs een ogenblik over gedacht om dit jaar maar eens mooi thuis te blijven, maar toen ik al die briefjes las, die de kinderen mij al gestuurd hebben, dacht ik nou vooruit, laat ik dan toch maar gaan." Ik knikte verheugd 'en zei„Nou, dat is ontzettend fijn, heilige bisschop, want zonder St. Nicolaasfeest zou het moar een saaie decembermaand zijn." „Dat is waar", antwoordde de Sint, „en altijd maar in Spanje zitten is ook niet zo leuk. Ik verlang er weer naar om over de Hollandse daken te klauteren met mijn paard. Het valt tegenwoor dig anders niet mee, me al die flats en zo. Verschrikkelijk hoog zijn die dingen soms. In Waalwijk komen er ook steeds meer bij heb ik gehoord en ik geloof dat ik daarom maar een extra paard mee neem. Wel zou ik willen, dat de kinderen die in flats wonen, wat meer hooi en brood in hun schoen legden, want anders zal ik die hoge gebouwen niet allemaal kunnen beklimmen." „En wanneer had U gedacht Waalwijk te bezoeken, monseig neur?", vroeg ik beleefd. De Sint haalde een kalender uit zijn zak en zei„Nou, laat eens kijken, ja, hier staat het op zondag 22 november. Ik begin nu eens in de St. Antoniusparochie. Dat is een mooie parochie, met veel kinderen. Daarna ga ik eens met de burgemeester praten en met alle pastoors, om te horen of het alle maal waar is wat de Pietermannen hebben opgeschreven." Ik besloot om nog een goed woordje te dóen voor de kinderen die eigenlijk een dikke roe zouden moeten hebben en daarom zei ik „Heilige bisschop, als de kinderen die eigenlijk niets verdiend heb ben, nu eens heel braaf zijn tot 5 december, zoudt U dan De Sint stak zijn hand op en zei„Dat vraagt U mij nu ieder jaar. Ik vind het natuurlijk heel mooi, maar er komt eens een einde aan mijn geduld. Ik wil echter nu voor de allerlaatste keer dit zeg gen wie tot 5 december goed eet en ontzettend braaf is, die krijgt een mooie schoen vol; wie dat niet is, gaat onverbiddelijk de zak in en daarmee uit." De Sint klapte het grote boek dicht, gaf mij een kruisje en verdween door een grote deur. Zo, nu hebben jullie het dus gehoord goed eten en braaf zijn, want anders gaat het op 5 december van klits-klats-klander van de ene je weet wel op de ander. Ja Jantje, zit jij daar nou maar niet zo te grinniken, want jij gaat net zo goed de zak in als een ander. St. Nicolaas heeft er nu genoeg van. Zo, en nu ga ik als de gesmeerde bliksem m'n koffers weer pak ken, want ik wil er zondag natuurlijk bij zijn als St. Nicolaas de Langstraat komt bezoeken. Dus goed eten en braaf zijn En niet de korstjes laten liggen, hè, denk er om Omdat het boek nog altijd tot de meest gewaardeerde en pretti ge geschenken gerekend mag worden, ligt het voor de hand dat zich in de 'geschenkenstroom wel ke de Spaanse bisschop binnen kort weer over ons land gaat uit strooien, ook vele boeken zullen bevinden. Om het samenstellen van het verlanglijstje voor onze lezers enigszins te vergemakkelij ken en ook om enkele wellicht welkome tips te geven, willen wij in de komende nummers aan dacht wijden aan onlangs ver schenen boeken. Bij Uitgever^ Arti te Alkmaar kwamen weer enkele nieuwe deeltjes van de bekende en bij zonder attractieve Arti Beeld-En cyclopedie van de pers. René Frank verrijkte de balletlitera tuur in deze encyclopedie met een deeltje „Klassiek en modern bal let", waarin o.m. uitvoerig aan dacht wordt besteed aan de bal lettechniek, en een deeltje „Nati onale Balletten", waarin naast de nationale ensembles ook de ver schillende vormen van danskunst worden besproken. Voor de lief hebbers van het ballet mogen de ze twee deeltjes als waardevolle aanwinsten worden beschouwd. In de afdeling Muziekgeschiede nis verscheen in deze beeld-ency clopedie van de hand van J. W. Kool het tweede deel van Muziek geschiedenis van 1800 tot heden. A. C. Vos leverde een interessante en boeiende beknopte biografie van Johann Sebastian Bach. Voor de muziekliefhebbers twee nuttige bijdragen voor de boeken kast. Verder verscheen in deze Beeld-encyclopedie van Hugo Hooftman: „Fokker, Nederlands Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Bennies. Ook voor U redding en uitkomst. grootste vliegtuigbouwer" terwijl Ferdinand van Leeuwen een inté ressant deeltje schreef over „Diepzeeduiken en onder water zwemmen". De prijs per deeltje van de Arti Beeld-Encyclopedie bedraagt 1.90. Bij Uitgeverij Hollandia te Baarn verschenen: „Lodewijk, de mensenredder", een kostelijk boekje voor de jeugd, geschreven door Diet Kra mer. Met de avonturen van de takshond Lodewijk zal het jonge volkje zich uitstekend amuseren (ƒ2.50). „Met rozerood en zonnehoed", schattige kindergedichten van Peter Jaspers 2.50). „Annemarieke", door Peter Jaspers. Het tweede deel van dit populaire jeugdboek kreeg als ondertitel „De Vier Heemskinde ren". Het eerste deel kreeg be kendheid door het gelijknamige hoorspel 1.90). „De oude sprookjes" door J. Riemens-Reurslag. Een prachtig voorleesboek in royaal formaat, dat met vele tekeningen werd verlucht. Het bevat sprookjes van Moeder de Gans, sprookjes van Grimm en Andersen, sprook jes uit het Noorden en van Elbe tot Schelde. Een welkom St. Ni- colaasgeschenk voor de wel bij zonder lage prijs van 4.90. Bij Uitgeverij Ten Hagen te Den Haag kwamen van de pers „Het goud van ouwe Jim" door Ray Franklin. Een nieuw deel in de'zo bekende Winfair-serie. Een boeiend boek voor de jeugd, waarin de beroemde prairie-jager Frenk Winfair in een zeer span nend avontuur verzeild raakt en hieruit ook weer als overwinnaar te voorschijn komt. 3.95). „Het monster van de Theems", door M. E. Atkinson. Dit is 't 6e deel uit de Atkinson-reeks. Een nieuw en bijzonder boeiend avon tuur van de Locketts, dat de jeugd (12-16 jaar) in één adem r wry* zal uitlezen. Een uitstekend ver haal (ƒ3.95). „De bigamist", door mr. Jan Derks. Een in verschillende op zichten pikante roman, waarin de schrijver allerlei gevestigde waarde-oordelen en reputaties op de hak neemt in een zorgeloze vrijmoedigheid. Het is een roman waarin de wonderlijke capriolen van de mensen van alle dag ge stalte krijgen. Derks vertelt nu eens geheimzinnig fluisterend, dan weer vol ironie, dan ineens weer bewogen en soms grinni kend of schaterlachend. Het is niet moeilijk om in de schrijver de gecstelijKe vader te herkennen van de bekende radiorubriek „De gewone man" en de auteur van „Gesprekken met mijn zoon". Ook „Tijdspiegelaar" uit De Tijd herkent men er in. Een pittig boek, dat bij sommi gen misschien een overigens ge zonde ergernis zal veroorzaken. (ƒ5.90). „Breedveld Omnibus". Een boek dat ongetwijfeld aftrek zal vinden, want het bevat drie boei ende romans van de bekende schrijver Walter Breedveld: „De Kieviten", „Het stille eiland" en „Leeuwerikslied". Voor 5.90 een prachtig en waardevol St. Nico- Iaasgeschenk, dat vele prettige uren zal schenken. handen H AM EA-G ELEI (EE!E3 Vandaag publiceren wij het tweede gedeelte van onze foto puzzel-prijsvraag. Aanstaande maandag verschijnt dan eveneens weer een fotopagina met de daarbij behorende ad vertenties. Wegens de grote deelname zijn wij genoodzaakt de wedstrijd over enige nummers te verdelen. Wat moet er gebeuren Zoals U ziet staat onder elke foto een nummer en een klein onderschrift. Op dat nummer moet U zich overigens niet blind staren, want dat is alleen voor ons van betekenis. Van essentieel belang daarentegen is het onderschrift, omdat dit uit de advertentie van de betreffende firma is gelicht. De tekst of het cijferonderschrift onder de foto correspondeert dus met eenzelfde tekstfragment of cijferreeks uit de bij de foto behorende advertentie. Het gaat er nu om uit te zoeken welke advertentie bij welke foto hoort. Woordenboeken zijn bij de oplossing niet nodig, alleen: ge duld en goed alle advertenties lezen De foto's in dit en de volgende nummers vormen samen één prijsvraag. Daarom moet met het inzenden van de oplos sing worden gewacht totdat alles in zijn geheel is verschenen. De uitslag moet als volgt vermeld worden No(van de foto) (het woord onder de foto) (de firma welke haar advertentie elders in het blad heeft geplaatst) bijvoorbeeld No. 1 aan de top Fa. Hendrikx te Herpt. No. 2 grote glasdeur Fa. van Dooren te Sprang. No. 3 tel. 2730 Fa. Simons te Waalwijk. Enz. Enz. Enz. Met inzenden dus wachten tot alles is gepubliceerd. Wat is er te winnen Aan de prijsvraag zijn geldprijzen verbonden le prijs 50.en verder prijzen van 25.15.10. en 2.50, met daarnaast nog prijzen in de vorm van boeken. Deelname Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen, uitgezonderd het personeel van ons blad. De zaken waarvan de foto genomen is en die hun adverten tietekst nog niet hebben ingezonden, gelieven dit zo spoedig mogelijk te doen. QE ECHO \RN HET ZUIDEN 82e JAARGANG No. 93 Abonnement: Z2 cent per ween. per kwartaal 2.89 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Jontract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES-: ..ECHO" U zult de dag loven, waarop U met Ren- nies Uw brandend maagzuur tot verleden tijd maakte. Klinkt ongelofelijk, maar is een bewezen zaak. In tienduizend gevalllen, over de hele wereld. Haal een pakje Ren- nies - en ondervind van vandaag af de heerlijke uitwerking van dit wondere tablet je. Zó bij U te steken - hygiënisch ver pakt! MAMF&.r T._ SI 'J7 1 1 In de loop van voorgaande jaren heeft de raad reeds meerdere malen grote kre-. dieten verstrekt voor de uitvoering van het havenplan in zijn onderscheidene phasen. De uitvoering van het eerste gedeelte van phase I, de verbreding van het zuidelijk ge deelte van de haven tot 40 meter, de aan leg van de nieuwe zwaaikom en de aanleg van industrieterreinen aan de oostzijde van de haven en ten zuiden van genoemde zwaaikom, is nagenoeg geheel voltooid. Voor de realisering van het tweede ge deelte (aanleg van industrieterreinen ten oosten van de huidige haven en ten noorden van de zwaaikom tot aan de Hooigracht) van de eerste phase is een subsidie aange vraagd ter uitvoering in D.A.C.W. ver band. In principe is de toekenning van het gevraagde subsidie toegezegd en verwacht mag worden, dat binnen afzienbare tijd ook met de uitvoering van dit gedeelte een aan vang kan worden gemaakt. Laatstelijk is in de vergadering van 31 juli 1958 een krediet gevoteerd van f 120.000, - ter voorbereiding van de tweede en de derde phase van het haven complex. Aan deze plannen is met voort varendheid gewerkt en thans is het zover, dat de plannen voor het maken van de sluis met aanhorigheden, de tweede phase van het havenplan, geheel gereed zijn. Deze phase omvat het maken van de sluis met brug over het water, de aanleg - zo nodig - van een syphon met afsluitingen, het graven van de voorhaven om een ver binding tot stand te brengen van de sluis met de Bergse Maas en het gereedmaken van de binnenhaven tot aan de sluis. Zoals bekend is zijn de verbeteringen aan de binnenhaven er op berekend, dat deze toegankelijk is voor binnenvaartschepen tot maximaal 1000 ton en voor kustvaarders tot maximaal 250 bruto-register-ton. Het behoeft geen nader betoog, dat de aangebrachte verbeteringen aan de binnen haven hun nuttig effect zouden verliezen, indien het noodzakelijk complement daar van, n.l. de aanleg van de schutsluis en de verkrijging van een rechtstreekse verbin ding met de Bergse Maas niet zouden kun nen worden gerealiseerd. Bovendien zou dit nuttig effect nog slechts gedeeltelijk worden geëffectueerd, indien de aan te leggen sluis slechts door schepen van bijv. 500 600 ton zou kunnen worden gepasseerd. Klemmende redenen hebben het gemeen tebestuur bewogen om ook de capaciteit van de aan te leggen sluis te bepalen op 1000 ton voor binnenvaartschepen en op 250 bru-. to-register-ton voor kunstvaarders. Men wist zich daarbij in de eerste plaats gerugge- steund door de opvattingen van het Econo misch Technologisch Instituut voor Noord- Brabant, gevestigd te Tilburg. In zijn des tijds uitgebracht rapport omtrent de ont wikkeling van Waalwijk heef het E.T.I. ge steld, dat de haven van Waalwijk alleen dan een rol van betekenis zou kunnen spelen, indien deze - in rechtstreekse verbinding gebracht met de Bergse Maas -, toegan kelijk zou zijn voor binnenvaartschepen tot maximaal 1000 ton. Rijnvaartmensen, met wie ter zake contact is opgenomen, zijn van oordeel, dat de tijd voor de kleine binnen vaart nagenoeg voorbij is en dat scheepjes van 500 600 ton alleen nog maar econo misch bruikbaar zijn voor kostbaar stuk goed cn ijlgoed. Voorts heerst in diezelfde kringen de overtuiging, dat de exploitatie kosten van schepen van 600 ton het dubbele bedragen van die van 1000 ton. Mede als gevolg hiervan bestaat in scheepvaartkrin gen de neiging zich meer op de bouw van grotere schepen toe te leggen. Wil bovendien de haven van Waalwijk dienst kunnen doen als transito-haven ook voor het achterland, cn B. en W. hebben daarnaar altijd bewust gestreefd, dan zal haar capaciteit niet kleiner dan voor sche pen van 1000 ton moeten zijn. Tenslotte is door het Ingenieursbureau F. C. de Weger te Rotterdam nog een kor-, tenopzet opgesteld voor de aanleg van een 1000 tons sluis en voor een van 600 ton In totaal zouden de aanlegkosten van een sluis vin 600 ton slechts een besparing opleveren van f 125.000.-. B. en W. menen dan ook te mogen stel len, dat de aanleg van een sluis, welke voor schepen van 1000 ton te passeren is, econo misch verantwoord is en uit financiële ovei- wegingen niet achterwege mag worden ge laten. GROTE BETEKENIS De omschrijving van de werken, welke bij uitvoering van de tweede phase tot stand komen, doet zien dat daardoor de lang ve1 - beide rechtstreekse verbinding van do bin nenhaven met de Bergse Maas door middel van een schutsluis een feit zal zijn; een feit van grote betekenis en van essentieel be lang voor Waalwijk en voor de verdere structurele en industriële ontwikkeling van stad en streek. Direct aanwijsbare voordelen van bedoel de rechtstreekse verbinding zijn o.a., dat de binnenhaven niet meer onderhevig U aan eb en vloed en dat geen dichtslibbing van de binnenhaven meer plaats vindt. Ook de om weg van 15 kilometer voor schepen om open groot vaarwater te bereiken behoort alsdan tot het verleden. De voortdurende bruikbaarheid van de binnenhaven voor alle soorten schepen is eveneens van niet te onderschatten beteke nis, waardoor naar verwacht wordt het scheepvaartverkeer in belangrijke mate zal toenemen. Alle genoemde voordelen, wier ontbre ken oorzaak was, dat de binnenhaven in het verleden in de ontwikkeling van Waalwijk geen of nagenoeg geen rol heeft kunnen spelen, zullen direct invloed hebben op de ruw of schraal

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9