Gemeenteraad Drunen BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F woens prijzen s> 8 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 NOV. 1959 8 Gemeentebegroting 1960 behandeld Gemeente verkeert in gunstige financiële positie Feuilleton DE LEUGENAARS alleen GELDIG WOENSDAG 2li NOV. y-ö GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Double-face peignoir flanel, waarvan U zelf zo'n leuke peignoir kunt maken, mooie 'kwaliteit. Groot assor timent kleuren en des-- sins, 140 breed. ><50 per meter T" Oerdegelijke rol schaatsen „Dynamo de Luxe", rijdt op dubbele kogellagers en heeft een verstelbare voetplaat voor schoen maat 29 t/m 41. Hak en teenstuk van rood leder. Met 1 jaar volle dige garantie 1790 Zuiver wollen heren- vest, met lange mouw en tricot band in de rug. Knoop- of Optilon ritssluiting ^90 Unieke aanbieding zwarte rubber auto matjes, juist iets voor dit natte jaargetijde, ook uitstekend ge schikt voor buitendeur en als keukenmatje voor de aanrecht. 4 65 36 x 48 cm. Grote collectie gezel- schapspelen, waar mee u ieder kind blij maakt. U kunt kiezen uit prenten-vlechten, hengelsport, voetbal spel, hoedjesspel enz. Per spel Q|?c slechts O-* Voor leder een paar stevige zwarte rub berlaarzen, voor de winter. Mooie kwali teit met warme voe ring. Maten 39-42 6.25 35-38 5.25 31-34 4.75 27-30 3.95 50 25-26 3 3-dclig kapgarnituur, bestaande uit: hand spiegel, haarborstel en kam. Geheel gemon teerd In duurzaam goudkleurig metaal, Diverse rj 90 modellen „Blouson", de moder ne blouse, van warme flanel, in leuke ruit- dessins. Flatteus model met 3/4 mouw, leuk kraagje en strikgarnerlng w Een nuttig St. Nicolaas geschenk. Eetservies, voor 6 personen, crème porselein met goudband decoratie. ?2-delig 2975 'lil,. »\0> ,.v W ,.v. Voor de kleintjes zo'n heerlijk warme teddy reiszak, in de kleuren wit, geel en bleu, met aardige baby motieven geappli- A r95 ceerd I J Warmwaterzak, van 1e kwaliteit rub ber, wafelmotief vergroot de ^40 warmtespreiding. 2£ liter Lm Witte moltondeken, van zeer zware kwaliteit. Extra grote maat. r 90 150 x200 cm. Nu slechts J Schemerlampje, wand- of staand model, uni plastic of fleurige acella wikkel 1.50 35 Suikerbeestjes, leuke sortering. De jeugd vindt 't prachtig, het 39' hoort er bij! 200 gram Chocolade letters, voor in de schoen. Van A t/m Zin heerlijke melk- OPc chocolade. Nu 3 letters voor 03 Jongenspantalon, „Sanpolaine", (50% wol en 50 polyes ter), kreukherstellend en plooihoudend. Mo del met of zonder zoom,nylon ritssluiting, verkeersboekje en hangertje, in mooie kleur middengriji. Voor 16 j. 16.90 Voor 5 jaar 75 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND De raad der gemeente Drunen kwam vrijdag in algemene open bare vergadering bijeen ten ge meentenhuize. Op deze vergadering stelde de raad een crediet -beschikbaar van f 435.000,- voor de aanleg van een zwembad. Dit bad zal worden aan gelegd op de Hoge Schijf. Blijkens mededeling van de voorzitter be staan er tevens plannen tot de aan leg van een sportpark in de onmid dellijke nabijheid van dit nieuwe zwembad'. De aanleg van dit bad is reeds jaren, gezien ook de enorme toename van het vreemdelingen verkeer, een urgente genoemd. Verder werd op deze vergadering de begroting I960 behandeld en goedgekeurd. Deze begroting 1960 is sluitend met een post onvoorzie ne uitgaven van f 21.989.-. Ondanks de sluitende begroting waarschuw de burgemeester Snels voor een hoerastemming. Het sluiten van de begroting is meer het gevolg van het in het keurslijf van algemene bepalingen gewrongen zitten en het uitstellen van kapitaals-uitgave. Aanleg zwembad', verbetering van straten, bouw van scholen en aan leg van een sportpark zal toch in 1960 de aandacht moeten hebben. En met een investering van twee miljoen zou geen overdaad behoe ven te worden gepleegd. Aan de orde was eerst een voor stel van b en w tot vaststelling van de vergoedingen ex art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere lagere scholen voor 1960. De raad maakte hierover geen op merking. De voorschotten werden als volgt vastgesteld: r.k. Jongensschool, Drunen, Aantal leerlingen: 326 1/3 Bedrag per leerling: 37.50 Voorschot: 12.237,50 r.k. Meisjesschool, Drunen, 389 2/3 leerlingen, bedrag per leerling: 37.50, Voorschot f 14.612,50. r.k. Jongensschool, Elshout, 152 2/3 leerling, bedrag p. leerling 32.50, voorschot 4.965.-. r.k. Meisjesschool Elshout, 136 leerling, bedrag p. leerl. 37.50, voorschot: 5.100.-. Punt 2 was het voorstel tot aan gaan van een geldlening bij de Bank van Ned. Gemeenten groot 66.000.-, 4%%, looptijd 30 jaar. Verder was aan de orde: Voor stel tot: a. vaststelling van het crediet in rekening-courant voor I960 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten; b. verlenging van de rekening courant-overeenkomst met de Boe renleenbank voor 1960. Bij de Ned. Bank voor gemeenten bedroeg dit 180.000.-, voor de Boe renleenbank 15.000.-. NIEUW ZWEMBAD Aan de orde was verder het voor stel tot wijziging van de huur bun galows van het gemeentelijk kam peerterrein „de Klinkaert". Het kampeercentrum beschikt thans over 30 6-persoons en 11 4- persoons bungalows. Buiten het topseizoen van half juni tot eind augustus blijkt, dat er veel vraag is naar 4-persoons bun galows en dat niet altijd aan de vraag voldaan kan worden. De mensen vinden in zo'n geval een 6-persoons bungalow te kostbaar voor een klein gezin Zij zien dan van huur af en proberen elders te gen aantrekkelijker tarieven een kleine bungalow te huren. Gelet op d'eze ervaringen, is het gewenst buiten het seizoen de huur prijzen voor de 6- en 4-persoons bungalows gelijk te maken. Hiermee zal de vakantiespreiding bevorderd kunnen worden, terwijl de grote gezinnen even goedkoop 'n 6-persoons bungalow kunnen huren als een klein gezin een 4-persoons bungalow. Door een geringe verhoging van de tarieven in het top-seizoen en een betere bezettingsgraad er bui ten, zullen de verlagingen van de huurprijzen buiten het seizoen op de aangegeven wijze opgevangen kunnen worden. DIVERSEN In de commissie voor onderzoek voor de gemeenterekening 1958 werden gekozen d'e heren A. Brok, M. Fortuijn en A. v. Herpt. Burgemeester Snels werd verder gemachtigd zich op de a.s. stemming van „De Echo van het Zuiden" door Gerard A. J. van Schooten. 15). HOOFDSTUK 11. DE BEHANDELING. Wij troffen de Ruigbolds in de zaaikas. Zij putten zich uit in vriendelijkheden en waren on middellijk bereid het werk te sta ken om met ons in huis te gaan. Abel verontschuldigde zich op waarlijk hoofse wijze en beweer de een telegram te hebben ont vangen dat hem voor de avond weg riep. „En daarom zijn we d'r nu al!" zei hij sympathiek. „Als wij dat beloven, dan doen wij dat!" De broeders keken ons dank baar aan en nodigden ons ten eten. Het was immers bij half één. Wij accepteerden gaarne, Abel en ik. Gevieren begaven wij ons naar de woonstee der Ruig bolds, waar hun bottige huis houdster ons wachtte met gedek- over de ruilverkaveling, welke stemming op 10 december zal plaats vinden, uit te spreken. BEGROTING i Bij de behandeling van de aan leg van een nieuw zwembad maak te de raad, doordrongen van de noodzakelijkheid, ook weinig op merkingen. De voorzitter wees er op dat in de loop der jaren in het oorspronkelijke plan enkele wijzi- gingen waren aangebracht (bezui- nigingen), waardoor mocht wor- den verwacht dat G.S., zo de raad gunstig zou besluiten, dit zeker wel Het totale benodigde krediet be draagt 435.000.-. De raad keurde dit voorstel goed en de mededeling van de voorzit ter omtrent de plannen voor de aanleg van een sportpark in de on middellijke nabijheid van 't zwem bad werd door de raad met vreug de ontvangen. HUUR BUNGALOWS Aan de orde was verder de be handeling der gemeentebegroting. In zijn algemene beschouwing wees de voorzitter op de gunstige financiële positie van de gemeente met deze sluitende begroting, maar waarschuwde voor een hoera-stem- ming, omdat in verband met de al gemene groei der gemeente in de 'naaste toekomst tal van kapitaals- werken de aandacht zullen vragen. Burgem. Snels sprak over de bouw van de school in Elshout, terwijl ook de bouw van een Ulo-school de aandacht moet krijgen. Verder ver betering van straten en aanleg van zwembad en sportpark. Een nieuwe investering in 1960 2 miljoen noemde burgemeester Snels geen overdaad'. De totale in vesteringen op 1 jan. 1960 zijn ge raamd op 6 788.309,40. BUDGETAIRE POSITIE De begroting 1960 is sluitend met een post voor onvoorziene uitgaven van 21.989,91, tegen 10.575.- voor 1959. In vergelijking met 1959 stegen de uitgaven met f 46.973,85 en de inkomsten met 148.714,12. Het verheugende is, dat een slui tende begroting kon worden ver kregen temeer omdat de uitgaven niet in d'ie mate zijn gestegen als de laatste jaren gebruikelijk was. INVESTERINGEN B. Rendabele investeringen: 1. Bouw 20 woningen 260.000. 2. Kosten bouwrijpmaken gronden 400.000.— af: verkoop gronden 250.000.— 150.000.— 3. Gasbedrijf (uitbreidingen) 50.000.— 460.000.— De begroting 1959 had aanvanke lijk een tekort van 90.300,36. Door een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds en enige bezuinigingen kon dit tekort worden opgeheven. In 1960 zouden naar de mening van b en w tot uitkering moeten komen: A. Onrendabele investeringen: Aanleg rioleringen in en verbe tering van de Burg. v. d. Heij- denstraat, Jac. v. d. Meijden straat, Schoolstraat en een ge deelte van de Grotestraat 280,000.— Aanleg noodvoetbalveld 25.000.— Verbetering zuidelijk gedeelte Torenstraat 15.500. Aanleg zwembad 450.000. bouw Jongensschood te Elshout 150.000.— bouw 3 lokalen voor de lagere scholen te Drunen 90.000. 1. 2. 3. 4. 5. 6. Gezien de vele moeilijkheden, die overwonnen moeten worden, alvorens alle bovenvermelde pro jecten in uitvoering zullen zijn, zal het aller inspanning vergen om dit programma te verwezenlijken. BEGROTING 1959-1960 WONINGBEDRIJF Totaal 1.010.500.— Het totaal bedrag geïnvesteerd voor de woningbouw bedraagt per 1 januari 1960 f 3.300.304,78. Dit bedrag zal in 1960 nog oplo pen door betaling van de kosten voor de thans in aanbouw zijnde woningwetwoningen en door uit voering van nieuwe bouwplannen. Er zijn thans 283 woningen in ex ploitatie. Alle complexen hebben een nagenoeg sluitende exploitatie, uitgezonderd 33 woningen, welke omstreeks 1920 werden gebouwd en waarvoor het rijk 75% van het ex ploitatieverlies dekt. De raad heeft over de begroting 1960 in de behandeling noig enkele algemene opmerkingen geplaatst. Ir. v. Lammeren had verschillen de vragen welke in het algemeen op begrotings-technisch terrein lagen. De heer v. d. Veer vroeg hoe het in 1960 stond met de woningbouw waarover burgemeester Snels zich erg optimistisch toonde. De heer Rijpert zag gaarne meer activiteit voor d'e Koninginnedag viering op 31 april, waarvoor de voorzitter overigens alle waarde ring had. Ook vroeg de heer Rij pert binnen welke tijd men het sportpark dacht klaar te hebben en of de eerder geplande noodsport- velden kwamen te vervallen. De voorzitter wilde dit op korte terijn 1 doen, zodra de noodvelden zullen komen te vervallen. De heer v. Huiten vroeg meer subsidie voor de Fanfare in Els hout, waarop de voorzitter het sub- sidie-beleid nog eens uit de doeken deed. De heer Brok vroeg aandacht voor het onderhoud van de bossen waarvoor in 1960 4000.lager is geraamd. Burgemeester Snels stel de de heer Brok dienaangaande ge rust. Aan subsidie werd' in totaal 46.000 uitgekeerd. COPYRIGHT STUDIO AVAN 88). „Ach, oompjelief, laat mij u redden", zei toen de neef weer, die onder ons gezegd Alfredo Capsoni heette. „Volg mij, oomp- jelief, en neem uw vrienden ge rust mee. In een wipje heb ik u allemaal uit de vuurlinie en in veiligheid gebracht". „Uit de vuurlinie gebracht?" vroegen Diavolo en Angelico als uit één mond. i„Is er dan soms'oorlog?" „Ja... zo is het. Ik kan het niet ontkennen..." zuchtte Alfredo. „Nou je het zegt..." vervolgde de dikke Diavolo. „We hebben er middenin gezeten. Ze schoten op ons met een antitankkanon. Het had maar weinig gescheeld of we waren er aangegaan". „Dan heeft u werkelijk geboft", zei Al fredo, terwijl een ernstige en vastberaden trek op zijn knappe gelaat verscheen. „O... het is al lemaal zo erg. Als een dief in de nacht zijn ze gekomen, de vuige aanvallers! Wee mij... het vader land roept! Het is nu mijn plicht elke duimbreed gronds met eigen lichaam en bloed te verdedigen". - „Maar wat is er gekomen als een dief in de nacht?" „Vraagt u dat nog?" fluisterde Alfredo Capsoni nauwelijks hoorbaar. „De barbaren zijn gekomen. Je weet wel, de barbaren met snor ren en berenmutsen. Met trein wagons vol kwamen ze uit de tunnel en ze stortten zich in een niets ontziende vloedgolf uit over ons mooie vaderland. Héél Cam- panella. is al ingenomen en de burgerbevolking... och arme... die zal al wel naar Siberië zijn, denk ik. Ons dappere leger heeft zich voorlopig teruggetrokken op elastische egelstellingen en wij hopen de aanval tot staan te kun nen brengen vóór Brindisi. Ver der gaan er geruchten, dat de vij anden gebruik maken van als burgers vermomde spionnen. Ka pitein Cacalobbo heeft ze door zijn verrekijker zelf gezien. Er was er eentje bij met een geruite jas. Ze hadden ook petten op en..." Maar toen begonnen Diavolo en Angelico me toch te lachen! De bergen dreunden er van te tafel. Vooral Abel toonde zich tijdens de dis een voortreffelijk causeur, die tijdens het causeren geen enkele gelegenheid voorbij liet gaan om zich overvloedig van de beschikbare spijzen te bedie nen. Het scheen wel of men op gas ten gerekend had, want uit niets bleek dat de eetvoorraad op raak te. En Abel praatte maar, nu eens met zijn vork, dan weer met zijn mes besticulerend. Hij kauwde pratend en praatte kauwend. En met geen woord liet hij zich uit over het eigenlijke doel van onze komst. Hierover sprak hij pas, toen de vruchtengriesmeel op de tafel kwam. Abel koos zwijgend een glimmende bigarreau uit, lik te haar van zijn lepel en prevelde bij wijze van inleiding: „En nu ter zake, heren..." Mijn vriend kuchte beschaafd de iets te vroeg ingeslikte vrucht naar voren, zoog er op, mummel de haar aan kleine stukjes en slikte haar toen voor goed weg. „Ik hoop dat het geen bezwaar voor u is, dat wij vroeger zijn ge komen dan afgesproken was..., maar dat kon nu eenmaal niet anders... Welnu, wij hebben de gehele nacht doorgewerkt, mijn vriend en ik, want de samenstel ling van het liaargroeipreparaat vergt de uiterste nauwkeurigheid en... u weet heren... nauwkeurig heid eist tijd... Wij hadden u on ze hulp al zo goed als toegezegd en mijn vriend en ik zijn er dc mensen niet naar, op liet laatste moment weer terug te krab belen..." Abel balanceerde een flinke kluit pudding op zijn lepel. Hij keek Herman en Lucas een voor een aan en vervolgde: „Ik moet i echter heiden volstrekte geheim houding opleggen...!" De Ruigbolds knikten tegelijk. Abel stak de kluit in zijn mond en vormde pietluttig een andere. „Van het grote, ik mag wel zeg gen ontzettend grote risico, dat wij lopen door u te willen helpen heb ik gisteren al gesproken. Ik wil er alleen nog even de nadruk op leggen, dat dit misschien wel het grootste risico is, dat mijn vriend en ik in ons hele leven ooit hebben gelopen. Wij riske ren namelijk ons eigen haar weer te verliezen..." De spreker hief de nieuwe hap van zijn bord op. Het weke klon tje wiegelde op zijn lepel, werd topzwaar en plopte op het tafel kleed, waar het lillend bleef lig gen. Abel scheen het nauwelijks te merken. „En hoewel het mo gelijk is, dat de „Spaanse won derdokter" dit slechts zei, om ons er van te weerhouden dit geheim- te verklappen, hebben wij toch lot dusverre het stilzwijgen weten te bewaren..." Abel legde pein zend zijn elleboog in het gevallen griesmeelbonkje. „Vrienden", zei hij, „ik moet u verzoeken om uw huisroudster vanmiddag vrijaf te geven. Dit is geheimer dan het atoomonderzoek, om het zo maar eens te ceggen..." De Ruigbolds knikten en keken naar Abel's el leboog. Toen stond Lucas op en begaf zich naar de keuken. Abel wachtte tot hij terug kwam en wreef intussen de puddingrestjes van de tafel op het vloerkleed. Achter Lucas kwam de huis houdster binnen. Zij ruimde zwij gend af. Abel gaf haar een van zijn complimenten. „Het smaakte kostelijk, kind. De afwas laat je maar staan tot morgen..." Daarna stonden we op. Mijn vriend trapte de pudding- klodder voor altijd in het vloer kleed en wees naar een paar ge makkelijke stoelen. Zwijgend ver beidden wij het vertrek van de huishoudster, die ons een goede middag wenste en met een onver- betelijke klap de voordeur achter zich dicht sloeg. „Ziezo, heren..." begon Abel. „Thans verzoek ik een uwer, alle deuren en ramen te sluiten, want wij dienen er ernstig voor te waken, dat wij ge vieren blijven." Herman willigde 't verzoek in. Nog eenmaal keek Abel schich tig om zich heen. Toen haalde hij een van 's Palings flesjes te voor schijn. Hij schudde de inhoud en hield het tegen het licht, om het aan een ernstig onderzoek te on derwerpen. Het onderzoek scheen gunstig uit te vallen, want hij plaatste het flesje omslachtig op de tafel en zei pathetisch: „Dit kleine beetje vocht is goud waard Herman schraapte zijn keel. „Wij hebben geld", merkte hij fluisterend op. Abel schudde zijn hoofd. „Zo bedoel ik het niet! Als ik zeg, dat de inhoud van dit flesje goud waard is, dan bedoel ik, dat hiermee bepaalde mensen zoals u, er een geheel ander en beter ui terlijk mee kunnen verkrijgen." „Wij hebben geld genoeg..." zei Lucas bescheiden. „Er zijn mannen", vervolgde mijn vriend, „die voor de inhoud van dit flesje tien jaren van hun leven zouden willen geven, in dien zij slechts de uitwerking er van zouden weten... En voor die mannen is tien jaar veelHeel veel!" „Wij hadden gedacht, u elk driehonderd gulden te geven..." stelde Lucas voor. Abel negeerde deze zinloze op merking. „Er zijn mannen, die hun halve vermogen zouden willen afstaan om met dit preparaat hun leven weer inhoud te geven..." Herman hoestte zachtjes en zei: „Mijn broer bedoelde vijfhon derd gulden..." „Misschien zelfs zijn er man nen aan te wijzen, die zich alles, maar dan ook letterlijk alles zou den willen ontzeggen, indien zij slechts een jaar van hun leven mochten behouden, maar dan met haar op hun hoofden. Dc Ruigbolds schoven onrustig heen en weer en zagen elkaar be grijpend in de ogen. Toen stond Herman op en ver liet de kamer. Wij zwegen allen en staarden naar het flesje, welks inhoud tintelde in het licht van de zon. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 8