BINNEN- EN BUITENLAND N«B£dampö Waalwijkse en Langsiraaise Courani ZIEKENGELDUITKERING DE BOERENOORLOG Handen en Li ppen ruw?PURQl si -Bcverkouden MAANDAG 14 DECEMBER 1959 Dit blad verschijnt 2 x per week Uitgever Waahvijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN 82e JAARGANG No. 100 Abonnement: 22 cent oer week: Der kwartaal 2.83 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" AAN NIET VERZEKERDEN en WELKE PREMIE BETAAL IK Voor voormalige verplicht ver zekerden ingevolge de ziektewet, bestaat de mogelijkheid bij de be drijfsvereniging een vrijwillige verzekering aan te gaan. De verplichting tot aanneming bestaat als: a) deze persoon zich vestigt als zelfstandige in een beroep of een bedrijf gaat uitoefenen, of als b) hij tijdelijk werkloos is ge worden en kennelijk de bedoeling heeft om bij geboden gelegenheid weer in loondienst te gaan wer ken, en als c) hij nog geen 65 jaar is. Ook grensgangers Ook personen die in Nederland woonden, doch in het buitenland in de betrokken bedrijfstak werk ten en daar verplicht verzekerd waren, kunnen zich bij de be drijfsvereniging melden voor een vrijwillige verzekering, mits: a) deze personen in Nederland verblijven, b) hun verzekering in het bui tenland is geëindigd, omdat zij daar niet langer hun werkzaaim- heden verrichten, c) zij- nog geen 65 jaar zijn. Aanmelding voor deze vrijwil lige verzekering moet plaats'heb ben binnen één maand na het einde van de dienstbetrekking in Nederland of indien daarna nog ziekengeld wordt genoten binnen acht dagen na herstel, dan wel binnen acht dagen na het einde van de verplichte verzeke ring in het buitenland. Deze vrijwillige verzekering vangt aan op het ogenblik dat de eerste premie is betaald. Deze eerste betaling moet geschieden binnen acht dagen na de laatste dag, waarop de aanmelding had kunnen plaats hebben. Ook vrijwillig verzekerden Bovenstaande voor zover be treft een verplichte aanneming; echter kunnen ook andere vrij willig verzekerden worden aan genomen, zoals de werkgever zelf; kinderen en verwanten van de werkgever, die in het bedrijf werkzaam zijn onder zodanige voorwaarden dat zij niet ver plicht verzekerd zijn; arbeiders met lonen boven de loongrens. In het algemeen stellen de be drijfsverenigingen voor deze vrij willige verzekering als voorwaar de, dat betrokkenen nog geen 55 jaar oud zijn en medisch gekeurd worden, waaruit dan moet blij ken, dat zij geen verhoogd risico voor de bedrijfsvereniging ople veren. Deze categorieën vrijwillig ver zekerden hebben in het algemeen dezelfde aanspraken op zieken geld als verplicht verzekerden. Gehuwde vrouwen Aanspraak op zwangerschaps- en bevallingsuitkering heeft ech ter uitsluitend de vrouw die bij 't einde van haar verplichte ver zekering reeds zwanger was. Deze vrijwillige verzekering is dus voor haar wel van groot belang. Natuurlijk moet het dagloon, waarnaar ue uitkering en de pre mie worden berekend, in overleg met de bedrijfsvereniging worden vastgesteld op basis van 't (laat stelijk) verdiende loon. Weigering van uitkering kan plaats hebben op gronden waar op ook aan de verplicht verzeker den ziekengeld geweigerd kan worden, en eveneens kan weige ring plaats hebben: a) nij slepende ziekte; h) zolang betrokkene anders dan voor herstels buitenlands verblijft; c) indien de ziekte kennelijk reeds bestond, toen de betrokke ne zich voor de vrijwillige verze kering aanmeldde. De vrijwillige verzekering ein digt van rechtswege zodra de be trokkene weer verplicht verze kerd wordt en bij niet betaling van de verschuldigde premie over drie achtereenvolgende betalings termijnen. Tenslotte vestigen wij er de aandacht op, dat ook voor vrij willig verzekerden over de volie weken waarover ziekengeld uit gekeerd wordt, eventueel rente zegels worden geplakt resp. ver goed. Voor andere inlichtingen ver wijzen wij gegadigden naar de bedrijfsvereniging waaronder zij laatstelijk ressorteerden. Druppelsgewijs komen de op gaven binnen van de te heffen premies der sociale verzekerin gen voor het jaar 1960. Thans ontvingen wij de mededeling van het bedrijfsschap Horeca over de te berekenen premies voor het jaar 1960. Door de staatssecretaris van Sociale Zaken is de premie voor de kinderbijslagwet op 7 oktober 1959 voor het jaar 1960 gesteld op 5,3%; het opslag percentage voor de administratiekosten is vastge steld op 0,2 zodat de totale premie kinderbijslagwet voor het jaar 1960 5,5 zal zijn. De premie voor het jaar 1959 is 4,8 op deze premie zal geen opslag komen voor administra tiekosten. De premie ziekenfondsenbesluit is nog niet vastgesteld, doch er zal voorlopig worden uitgegaan van een premie voor het jaar 1960 van 4,8 Indien de be drijfsvereniging voor hotel-café- pension- en aanverwante bedrij ven niet tijdig tevoren de defini tieve premie heeft vernomen, zal zij op de premienota voor 't jaar 1960 een premie van 4,8 voor het ziekenfondsenbesluit in reke ning brengen. De ziektewet Wat wordt het nu? Voorlopig kan dus rekening worden gehouden met de volgen de premiepercentages verzekering totale werk- premie nemers aandeel 1 Ziektewet 4 Ziekenfondsen besluit 4,8 2,4 Kinderbijslagw. 5,5 nihil Werkloosheidswet Wachtgeld fonds 2 1 Werkloosheids verzekering 0,6 0,3 Totaal 16,9 4,7 In 1959 bedroeg de totale pre mie 17,30 waarin het werkne mersaandeel van 4,65 was in begrepen. Voorlopig zwevend De premie ziektewet voor dat jaar is vastgesteld op 4 Dit betekent een verlaging ten op zichte van 1959 met 1,2 De premie wachtgeldfonds zal vermoedelijk voor 1960 2 be dragen, terwijl de premie voor de werkloosheidsverzekering blijft 1,2 De eertijds gewijzigde verde ling van 1/3 van deze premie voor rekening van het rijk, 1/3 voor rekening van de werkgever en eveneens 1/3 voor rekening van de werkgever zal met ingang van 1 januari 1960 worden ver vangen door de oorspronkelijke verdeling, te weten: de helft voor rijksrekening, voor rekening van de werkgever en eveneens *4 voor rekening van de werknemer. Wij wijzen er nog eens nadruk kelijk op, dat de premie voor het ziekenfondsenbesluit nog niet de finitief is vastgesteld, dit is een gevolg van de beslissing welke genomen zal worden over de ho noraria van de medewerkende medici. Zoals ook wij reeds eerder be richtten, zouden deze honoraria niet onbelangrijk stijgen, waar door als premie v. h. ziekenfond senbesluit oorspronkelijk 'n per centage van 5 werd genoemd. De Sociaal Economische Raad heeft 4,9 voorgesteld, alhoewel na een bespreking met de geneesheren een percentage van 4,8 genoemd wercf. Alleen dan wanneer de oor spronkelijk vastgestelde verho ging geen doorgang zal vinden (althans niet per 1 januari, doch wellicht wel op een later tijdstip) zou voorshands kunnen worden volstaan met 'n heffing van 4,8%. Juist omdat dergelijke beslis singen steeds op het laatste ogen blik plegen te worden genomen, zal de bovengenoemde bedrijfs vereniging terwille van de werk gevers en werknemers voorlopig 4,8 aanhouden. ZESTIG JAAR GELEDEN deed van zich spreken De „Rooirok" overwon, maar Engeland verloor zijn prestige... Zestig jaar geleden begon er, ver van ons vandaan, een oorlog tussen Nederlandse boeren, die een onafhankelijke staat sticht ten en de aloude erfvijand En geland. Tot 1902 duurde de on gelijke strijd. Toen legde het laatste handjevol boeren dat zich nog tegen de Britse indringers verweerde, na rijp beraad de wa pens neer. Daarmede kwam een einde aan de heldhaftigste vrijheidsstrijd die de wereld ooit gekend heeft. Een oorlog, door 's werelds grootste mogendheid uitgelokt ter verovering van de goudvelden en diamantmijnen, en door Neerlands dap perste zonen tot 't hittere einde toe uitgestredén. Twee en een half jaar bestre den de boeren met groot succes de gehate rooirok. Wat niemand gedacht had, gebeurde: de beste generaals van Engeland werden achtereenvolgens verslagen. Eu ropa trilde van vreugde. Toen greep de machteloos ziedende John Buil naar het laatste en laagste middel om de oorlog te winnen, 's Werelds eerste con centratiekampen zijn niet uitge vonden door nazi-beulen, maar door de Engelse generaal F. S. Roberts. 26.370 vrouwen en kin deren lieten er in luttele maan den het leven. Zes en twintigdui zend driehonderd en zeventig vrouwen en kinderen.. Hoewel de hoeven verbrand werden, het vee geroofd, vrou wen en kinderen vermoord, voch ten de Zuidafrikaanse boeren on vermoeid voor hun vrijheid. Waar de rooirok zijn voet zette was de aarde doordrenkt van het bloed. Een leger van 300.000 man Overtollig maagzuur kunt U blussen. In een hand-omdraaien. Met een paar Rennies. 'n Ideale remedie - en afdoende. Altijd - overal kunt U Rennies nemen. Onop vallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in Uw eigen speeksel, vinden de werkzame be standdelen hun weg naar de vuurhaard. En blussen die on-mid-del-Iijk. 'n Wonder dat met de modernste wapenen werd in 't veld gebracht om een hand jevol mannen van Nederlandse afkomst te onderwerpen. Inder daad is het hun gelukt het be- teerde grondgebied in handen te rijgen, maar de bevolking is nooit Engels geworden. De boe ren behielden hun taal, de kiem voor de toekomstige onafhanke lijkheid; de taal, die gans een volk is. Een loot van Neerlands stam Nog nimmer heeft een buiten landse strijd zóveel ontroering en een dergelijk medeleven gewekt in alle lagen der Nederlandse be volking, als de Boerenoorlog van 18991902. Geen wonder, het be trof hier een aloude loot van Neerlands stam, die gevestigd in de vreemde opkwam voor Vrijheid en Recht. Schreef niet L. Penning in zijn driedelig werk „De oorlog in Zuid-Afrika" reeds: „De slag is gevallen de lont in 't kruit In hetzelfde jaar, dat de grote Vredesconferentie werd gehou den, zal de mogendheid die daar zo luide sprak voor menselijkheid en erbarming. een klein en dap per hoerenvolk, welks enige mis daad het is, dat het opkomt voor zijn recht en onafhankelijkheid, verpletteren onder haar granaten en dum-dum-kogels. Onze harten kloppen sneller, want die Boeren zijn van ons vlees en ons bloed, en met omfloerste ogen staart de Nederlandse maagd naar het zon nige zuiden..." Nu nog leren de Engelse kin deren op school, dat de Britten in 1877 Transvaal moesten inlijven, omdat de Boeren er hun Kaffers zo onmenselijk behandelen. Doen zij dat nu anders Goud en diamant Ondanks alles zond Zuid-Afri- ka een deputatie naar Engeland om de kloof te overbruggen. Het lukte wonderwel, in 1884 werd 'n uitbreiding van grondgebied ver kregen, een gedeelte der schulden werd kwijtgescholden. Maar niet lang daarna werd het eerste goud in ae nieuwe gebieden gevonden. Diamanten werden ontdekt; En- feland sloeg opnieuw begerige likken op het lokkende land. Britse maatschappijen met Brits kapitaal verkregen het recht van de exploitatie. De „uitlanders- quaestie" werd op de spits gedre ven. In januari 1896 ontwapende Cronjé, één der voormannen der Boeren, Jameson met z'n beruch te roversbende. Paul Kruger ont ving gelukwensen uit alle delen van de wereld, zelfs van de Duit se keizer Wilhelm II. Maar de Engelse machinaties duurden on verminderd voort. Niet eeuwig kon de tegemoet komende houding van president Kruger duren. Een ultimatum aan Engeland noodzaakte Joe Chamberlain openlijk voor zijn bedoelingen uit te komen. En 11 oktober 1899 kwam het afwijzen de antwoord. De Boerenoorlog, de bloedigste vrijheidsstrijd van alle eeuwen, begon. Het loog er niet om Ouderen onder ons herinneren zich waarschijnlijk de vele liede ren, rake spotprenten en de voor drachten uit die roemrijke tijd. „De boeren hebben 't overwon nen, hiep hiep hoera!" is er maar een van. Het mooist maakte het een kunstenaar, die, gegrimeerd als de Britse minister-president, met een strop om de hals een dichtwerk declemeerde, dat ein digde als volgt: Ik, Chamberlain, vol knepen, waarop heel Engeland blpft, Zo huichelachtig gluip'rig, zo vol van vuil vernuft. Eergierig, gauwdiefachtig. Schurkachtig als een fielt, Ik, Engclands grootste glorie, Wordt binnenkort ontzield. En dan hang ik, hang ik, hang ik in de strop, 't Is zo erg wel niet, maar 't spijt me van mijn kop. Dr. Kakeheeke van de Neder landse ambulance, de Engelse journalist Stead en vele ooggetui gen verhalen van de gruweldaden der Britse lanciers, die de gewon de boeren, die hun wapens had den weggeworpen, met hun lan sen doorstaken; van de slacht partij bij Elandslaagte op 21 ok tober 1899, waar generaal Koek, geheel uitgeschud en beroofd van zijn kleren, zwaargewond bleef liggen. Wilhelmina redde Paul Kruger Het is goed, dat wij Engeland inmiddels in deze laatste wereld oorlog aan onze zijde vonden en do Britten als menselijker er- winnaars hebben leren kennen. IVfaar omstreeks 1900 lag dat al les anders. Toen was het Neder land, dat een menslievende en dappere daad verrichtte: tenein de Paul Kruger uit de handen van de vijand te redden, zond de jonge koningin Wilhelmina een oorlogsschip naar de Zuidafri kaanse wateren. Aan boord van de „Gelderland" bereikte de grijze staatsman ons land. Niet in hjet veld verloren de Boeren de oorlog; alleen ten be hoeve van hun vrouwen en kin deren in de concentratiekampen staakten zij de strijd. Het was te laat. Velen vonden hun gezinnen niet weer. En toen de ex-president van Oranje Vrijstaat, M. Th. Steyn, in 1916 het beroemde Vrouwenmo nument te Bloemfontein onthul de, zakbe hij tijdens z'n toespraak ineen. De herinnering was hem te machtig, de dood overmeester de hem, juist daar. De Zuidafrikaanders hebben dat, ook na zestig iaren, nog niet vergeten. Het verklaart de nog altijd bestaande onverdraagzaam heid tussen de beide bevolkings groepen in dat land. Dr. Phil. O.S. petroleum DE HAARDOLIE mtet bet hoogste ataif - mm nti - mm OLVEH-GEZINSKASBOEK. Het Onderling Levensverzeke ring Genootschap „De Olveh van 1879" heeft een Gezinskasboek 't licht doen zien, dat door zijn vele aantrekkelijke eigenschappen wel waard is om onder de aandacht gebracht te worden. Het boed, dat in 'n stevige en frisse omslag is uitgegeven, bevat behalve» een uitvoerige handlei ding 14 dubbele bladzijden voor het noteren van inkomsten en uitgaven, terwijl bovendien nog twee bladzijden beschikbaar zijn voor verschrijvingen. Verder be vindt zich achter in het boekje een uitvouwbaar blad voor de be groting. Dit gezinskasboek is in de eer ste plaats bedoeld voor degenen, die een maandinkomen genieten en voor de zelfstandigen, dus middenstanders en de beoefena ren van vrije beroepen. Het boek je heeft 'n royaal cahierformaat. Een bijzonder aantrekkelijke kant van dit handige boekje is, dat het zolang de voorraad strekt gratis verkrijgbaar is aan het hoofdkantoor van De Olveh van 1879, Kortenaerkade 1, 's-Graven- hage. „REDT EEN KIND". Televisie-actie groot succes. De VPRO-actie „Redt een kind" heeft reeds een bedrag van meer dan 1. 600.000 gulden opgebracht. Dank zij dit bedrag zullen moer dan 32.000 vluchtelingenkinderen in Marokko aan kleding en voed sel worden geholpen. Zij hebben dit beslist nodig, willen velen van hen deze winter niet van ellende omkomen ergens in de koudere, hoger gelegen gebieden van Ma rokko. De avond die zondag in 't Am sterdamse Concertgebouw werd gegeven voor die kinderen, en waaraan meer dan dertig artisten op het gebied van de kleine en de grote kunst deelnamen, is een groot succes geworden. De bezit ters van een televisietoestel en later ook die van een radiotoestel zijn er getuige van geweest hoe spontaan Nederland reageerde op de verzoeken om hulp, waarvan er één was van de minister van Maatschappelijk werk, dr. Klom- pé, die persoonlijk op het toneel kwam voor de kinderen in Ma rokko in het bijzonder en de vluchtelingen in het algemeen. Zij ging echter niet in op het ver zoek van een TV-kijker om een liedje te zingen, als tegenpresta tie zou hij dan een bedrag stor ten. Vijftien telefonisten konden 3 uur aan een stuk giften noteren van grote mensen en kinderen uit heel het land; verschillende kin deren en ook ouderen gingen nog gedurende de avond de straat op om gehoor te geven aan de drin gende bede om hulp. De baard van Wim lbo bracht niet minder dan 12.500 gulden voor de actie op. Nadat iemand 100 gulden had geboden aan de kunstenaar als hij zijn baard wil- Ons depot te Breda, Stationsemplacement, tel. 32886, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haard- oliehandelaar geven. de afscheren, antwoordde hij dat hij er zelf gaarne meer voor over had als hij hem mocht laten staan. Deze reactie had tot gevolg dat tientallen mensen geld boden om lbo er toe te brengen om zijn baard naar de coiffeur te bren gen. De Kapper, die de baard van daag mag afscheren, betaalt 2500 gulden om dit te mogen doen Het was niet alleen een avond die hartverwarmend was voor de kinderen die er door worden ge holpen, maar ook voor de televi siekijkers. Zij hebben met genoe gen gekeken zondagavond, het geen niet van alle zondagavonden kan worden gezegd. CHINA EN INDONESIË. De betrekkingen tussen Indo nesië en Rood-China hebben de laatste 48 uur een nieuw diepte punt bereikt. Radio-Peking, de otficiële stem van China, heeft de twee en een half miljoen Chine zen in Indonesië opgeroepen om naar hun „machtige moederland" terug te keren. Minister Soebran- drio heeft het Chinese protest te gen de behandeling van Chinezen in felle bewoordingen afgewezen en verklaard dat het protest „val se beschuldigingen" bevat. In of ficiële Indonesische kringen ver- klaarde men dat Indonesië beseft, dat het thans „een grote mogend heid met expansionistische drang moet trotseren". Een woordvoer der van buitenlandse zaken zei, dat Peking „afstand heeft ge daan" aan de vriendschap met Indonesië, door zich achter de Chinese kleinhandelaren te stel len. Minister Soebrandio van Indo nesië heeit 't protest van Tsjen-ji verworpen en op zijn beurt een krachtig protest aangetekend te gen wat hij omschrijft als 'n Chi nese inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Indone sië. Als men het antwoord van Soebrandio tot zijn essentie te rugbrengt, dan betoogt hij eigen- li»k, dat de Chinese handelaren in Indonesië kapitalisten zijn van 't ergste kaliber, maar dat zij niet temin niet half zo ruw worden aangepakt als hun soortgenoten op het Chinese vasteland. De oproep van radio Peking tot terugkeer van de Chinezen naar China vormt een onderdeel van de campagne die het de laatste dagen tgen Indonesië voert in sa menwerking met de rood-Chinese pers, in verband met de opdracht tot sluiting van de Chinese win kels, en alle andere Indonesische maatregelen tegen de kleinhan del. Leiders van Chinsee repatri anten, die kort geleden uit Indo nesië in China zijn gearriveerd, hebben heftige kritiek op de „dis criminatie" in Indonesië uitgeoe fend en verklaard, dat „slechts 'n handvol reactionairen in dienst van imperialistische belangen, de golf van vijandigheid en discri minatie jegens ons veroorzaken". BELGIË EN DE KONGO. De drie Kongolese leiders, die 1 1 dagen in Brussel hebben on derhandeld met de Belgische re gering over de toekomst van de Kongo, zijn onverrichterzake te ruggekeerd naar hun land. Zij hennen alle verantwoordelijkheid van de consequenties van deze mislukking op België geschoven en vrezen net ergste voor de toe komst. Het is met deze mensen als overal elders: wanneer ze niet onmiddellijk hun zin krijgen en hun land am een chaos opoffe ren, dan hebben de z.g. kolonise rende landen in Europa het ge daan. MAKARIOS PRESIDENT VAN CYPRUS. Aartsbisschop Makarios wordt de eerste president van de repu bliek Cyprus. Bij" de zondag ge houden verkiezingen heeft hij tweemaal zoveel stemmen gekre gen als zijn enige tegenkandidaat Clerides. Als vice-presdient was reeds de Turkse leider Kutchuk verkozen verklaard, aangezien hij de enige kandidaat was. ACHT NIEUWE KARDINALEN. Z. H. de Paus heeft in geheim consistorie 8 nieuwe kardinalen, onder wie 3 Italianen en 2 Ame rikanen benoemd. Aan dit con sistorie, dat volgens eeuwenoude tradities gehouden werd, namen 33 kardinalen deel. Z. H. hield een redevoering over verschillende onderwerpen, speciaal over de ontheemden en vluchtelingen die in nood verkeren. STRAALJAGER VERONGELUKT. Een straaljager van de vlieg basis Leeuwarden heeft dinsdag middag in het plaatsje Jelsum, 5 kilometer ten noorden van de vliegbasis, een noodlanding moe ten maken. Het toestel vloog on middellijk in brand, maar er wa ren mensen in de buurt, die de vlieger snel uit het vliegtuig kon den balen. De piloot, de 28-jarige ongehuwde eerste luitenant D. P. Mossel uit Rotterdam, had last van pijn in zijn rug en werd ter observatie in een ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen. ONWETTIGE CENSUUR IN NIEUW-GUINEA. De „Censuurcommissie Neder lands Nieuw Guinea" is tot de ontstellende ontdekking gekomen dat op grote schaal brieven on wettig zijn geopend. Dat gebeur de in hoofdzaak door of onder leiding van het Openbaar Minis terie en er waren ook ten nauw ste een aantal bestuursambtena ren bij betrokken. Er zijn zeer veel brieven geopend van en voor Europeanen, tegen wie niemand enige verdenking kon hebben. De duidige gouverneur van Nieuw- Guinea is op geen enkele wijze bij deze onrechtmatige opening be trokken. De regering zal samen met gouverneur Platteel, die op het ogenblik in Nederland is, bezien of en zo ja welke maatregelen er genomen moeten worden en hoe onwettige postcensuur in de toe komst doeltreffend voorkomen kan worden. Dit is dinsdag dui delijk geworden bij de overhan diging van het „censuur-rapport" door de commissie-Witsen Elias aan de minister en de staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken. DE ECHO \RS HET ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9