HET GASLICHT KWAM OERJANSEN's LAATSTE BERICHTE! nieuw! Lpvioutarde Nederlander boekte eerste succes! Feuilleton GEHEIM DEVOS - LEMMENS 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 11 PEuimvee Voetbalsport 1 extra tijd toegewezen. Regelmatig worden er gezamenlijke oefenin gen gehouden en worden de rijks- speurhondengeleiders in den lan de gecontroleerd op hun peil. De ze controle geschiedt door dr. Wcekenstroo en de adjudant Schellevis. Herscholing volgt als blijkt dat de hond niet op peil is en dan komt hij dus weer aan de school. De rijksspeurhonden vormen 'n belangrijke aanwinst voor de jus titie, want in veel gevallen kun nen slechts deze dieren met hun baas de oplossing vinden of een belangrijke aanwijzing opleveren. Zonder deze opleiding en de hon den zou dat niet mogelijk zijn en zou de justitie weer een troef minder hebben bij het bestrijden van de misdaad. REEDS 400 JAAR VOOR CHRISTUS. Hoewel het reeds lang bekend was, dat men met gas een goede verlich ting kon aanbrengen, heeft het nog tot het napoleontische tijdperk ge duurd, voordat de huidige gaslan taarns brandden en dan nog in zeer primitieve vorm. Het probleem was niet gelegen in de ontsteking, want reeds 400 jaar voor Christus brand den er gasvuren in Klein-Azië. Hier leefden de vuuraanbidders die zich kennelijk met verwondering hadden afgevraagd, waarom die onaange naam riekende luchtstroom uit de aar de kon branden en daarom die brand haarden maar tot vuurgoden hadden gebombardeerd. In Europa kwam er geen gas uit de aarde en de geleerden zochten dus ijverig naar een middel om het te pro duceren. Eén van hen was Philippe Lebon d'Hambersin, een technisch ge nie, die reeds op 25-jarige leeftijd professor werd. Evenals vele andere ingenieurs zoals Murdock in Enge land en Minckelers in Holland, had hij van de gassen in Klein-Azië ge hoord en dit drietal heeft zich jaren bezig gehouden met de vraagstukken rondom de lichtgas-productie. De eerste die succes had, was vermoede lijk de Nederlander Minckelers, want reeds in 1783 slaagde hij erin d.m.v. steenkoolgas de gehoorzaal van de universiteit te Leuven te verlichten. Maar hij gaf geen ruchtbaarheid aan die vinding en is daarom nooit als uit vinder genoemd. Anders was het met Murdock, die Engeland de gasverlichting schonk. Door de opkomende industrie op het Britse eiland werd zijn vinding ter stond door velen toegepast, zodat Murdocks naam op ieders lippen kwam. Nog wordt hij door de En gelsen als de ontdekker der gasver lichting geëerd. Het houtgas. De Fransman Lebon echter verwierf de lauwerkrans als eerste lichtgasfa brikant op het vasteland. In 1797 In september 1799 ontving Ph. LEBON de uit- vindersbrief voor lichtgas. Welk een belangrijke rol speelt het kunstlicht in ons leven. Wij kunnen ons de huidige maatschappij niet meer indenken zonder electriciteit, die een hele revolutie heeft veroorzaakt, niet alleen in de techniek, maar ook in de alledaagse gang van ons leven. De weg naar het tijdperk van kunstlicht, thans zo geperfectio neerd, dat de overgang van daglicht naar duisternis ons nauwe lijks beroert, is een lange geweest. Vroeger betekende de komst van de nacht een belangrijke rem op onze activiteit. Geen wonder dat de mens bleef zoeken naar een middel om de dag van arbeid en ontspanning te verlengen; ook toen het kaarslicht reeds een be langrijk hulpmiddel betekende om de avonduren nuttig te besteden. Een der belangrijkste voorboden van het electrische licht was stel lig de gasverlichting, die nog op tal van plaatsen, waar electrici- L. teit als luxe wordt beschouwd, als lichtbron dienst doet. Maar ook de gaslamp kwam maar niet zo op een goede dag uit de lucht val len. Een lang en moeizaam proces is nodig geweest, voordat de gaslantaarn in de vorm, zoals wij hem nu nog wel eens aantreffen, zijn helder licht verspreidde. slaagden zijn distillatie-proeven. In- plaats van steenkool, dat door de Hollander en de Engelsman als grondstof werd gebruikt, nam Lebon zijn proeven met hout. Hij bouwde een stenen toestel, dat thermolamp werd gedoopt, vulde dit met hout en sloot het daarna bijna hermetisch af. Er stak een pijp uit, die in een teil met koud water uitmondde. Daarna werd het hout aangestoken. Er ont wikkelden zich gassen die door de pijp een uitweg zochten en in het kou de water werden gezuiverd van on reine delen. Het gas, dat boven water kwam, gaf bij ontsteking zoveel licht, dat dit de beste resultaten voor de toekomst beloofde. Enkele profes soren moedigden Lebon aan, zijn proeven voort te zetten en hij ontving ook geld om zijn vinding te vervol maken. Vooral de onaangename lucht, die zich bij de verbranding verspreidde, moest nog worden geëlimineerd. Daarin is Lebon echter nooit ge slaagd. Toch was hij in 1799 als zo ver, dat hij de vuurtoren van Le Ha vre met gas kon verlichten en hier door trok hij natuurlijk aan dacht van velen. Lebon zelf was dolblij met zijn suc ces. Aan ieder, die belangstelling toonde, demonstreerde hij de gasver lichting. Weldra bleek, dat ook het verkoolde hout grote waarde had voor industriële doeleinden. Men mag hem dan de primeur voor lichtgas bestrij den, zeker is het, dat deze man het eerste houtgas produceerde. Nog in 1799 ontving hij een uitvindersbrief van de Franse regering, waarin ver klaard werd, dat Lebon brandstof had gevonden voor verlichtingsdoelein den. Hij richtte een fabriek op voor gas en houtskool. van „De Echo van het Zuiden" De allereerste Nederlandse deKctive-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 2). Hij dreigde handtastelijk te worden en poogde zijn arm onder die van Steenharses uit te trek ken. De inspecteur hield de ruk kende arm nu echter onder de zij ne geklemd, keek misprijzend van de een naar de ander en drong klagelijk aan: „Koest nu toch, heethoofdenMet zulke vol tages in de lucht kan ik niet op vacantie gaan! Bewaar me nou tenminste de eerstkomende drie weken voor vervelende moord- zaakjes". De opwinding van de journalist was snel weer van de baan. En in •een geestrijke lotsverbondenheid zwalkte het trio, stijf gearmd schoven, rozetten en bloemen, die vooral bij tuinverlichting zeer in de smaak vielen. Binnenshuis aangeleg de verlichting was nogal eens oorzaak van klachten, want ze verspreidde een lucht, die verre van aangenaam mocht worden genoemd. In 1831 verscheen er een artikel over Lebon en zijn gaslicht in de „Ga- zette de France". Hij werd daarin zeer geprezen, zodat ook de aan dacht van het buitenland op hem werd gericht. De Russen kwamen eens een kijkje nemen bij Lebon en zij waren zo ingenomen met hetgeen hun ge toond werd, dat de prinsen Galitzin en Dolgouri aan Lebon voorstelden met zijn gasfabriek naar Rusland te komen. Hij mocht dan zelf de voor waarden voor zijn overkomst dicte ren. Het was een vorstelijk aanbod, dat echter door Lebon werd afgesla gen. Zijn vinding behoorde aan Frankrijk. Misschien is dit vooral Napoleon wel ter ore gekomen. In elk geval werd de dictator met de roem van Le bon op de hoogte gesteld en hij be sloot hem te eren. Aan het hof ontbo den, werd hij belast met de voorberei ding van de kroningsplechtigheden voor de keizer. De vreugde daaraan verbonden, heeft Lebon echter nooit beleefd. Een korte tijd daarvoor over leed hij, slechts 35 jaar oud. Het einde. „Doe het met gas". Op tal van manieren heeft Lebon getracht zijn gasverlichting populair te maken. Werd hem opgedragen er gens gasverlichting aan te brengen, dan trachtte hij zich steeds op origi nele wijze van zijn taaie te kwijten. Zo maakte hij kandelaren in de vorm. van tegenwoordig heel wat goede mer ken voor, waaruit we een paar van be beste kiezen, deze vermengen of afwisselend geven, alles om maar de eenzijdigheid in de voeding te vermijden. Zelfs opfokvoeders te gaan samenstellen ontraad ik de kippenhouder vooral ook daarom, dat we niet altijd de vereiste sa menstellende grondstoffen apart kunnen kopen en in de juiste ver houding weten samen te voegen. Er zijn vele firma's die door veeljarige praktijk zich een renommée heb ben weten te verwerven. Het aanmaken van dat opfokvoer (geen kunstkorrels) dient nauwge zet te gebeuren en wel altijd zó, dat het nooit papperig of kleverig is, maar kruimelig. Ingewands-stoor- nissen meestal gevolgd door afster ven, ontstaan in de meeste gevallen doordat het bedoelde opfokvoer in een eerste stadium van bederf ver keert en dan diarrhee of vergifti ging veroorzaakt. Op de vijfde dag krijgen de kui kens groen, bestaande uit zeer fijn geknipt gras, hoogstens het derde deel van een centimeter lang en vooral droog. Sla, andijvie, spinazie, peenlof enz. is geschikt, maar nooit anders dan fiin geknipt. Ook het muurkruid en jonge brandnetels ziin uitmuntend groenvoer. Als drank ben ik voorstander van zuiver water, minstens eenmaal per dag vers in een schoon bakje. Er is een ruime keus van drinkbakjes in de handel. Hoofdzaak is dat ze ge makkelijk volledig schoongemaakt kunnen worden. Veel ruchtbaarheid heeft men aan zijn vinding nadien niet gegeven. Zijn vrouw werd met de houtskoolfabriek bedrogen en leefde enkele jaren in ar moede. Tenslotte werd haar een pen sioen toegekend, waarvan zij slechts tot 1813 heeft geprofiteerd, want in dit jaar overleed zij reeds. Lebon's werk werd later voortge zet door Max von Pettenhofer, die in 1851 met Roeland en von Pauli een houtgasfabriek oprichtte om daarmee het station van München op moderne wijze te verlichten. De waarde van zijn arbeid is dus niet verloren ge gaan. Is Lebon de uitvinder van het lichtgas? Waarschijnlijk nieit. Maar in elk geval is zijn arbeid op het gebied der gasverlichting zo baanbrekend ge weest, dat zijn naam en arbeid niet in het vergeetboek mogen raken. drs, A. G. (Nadruk verboden). VOEDING De grote reeks pluimvee-fokbe- drijven, die met pakkende adver tenties in de nu verschenen Kerst nummers hun kuikens te koop aan bieden, geven mij aanleiding om trent de opfok en behandeling een en ander te schrijven. Men doe er zijn voordeel mee. Tot de groei van hun lichaam hebben de kuikens een goed voer der nodig, want alles moet bij hen nog ontwikkelen. Niet alleen moe ten er in het bloed al die stoffen gebracht, die tot opbouw en tot ver dere instandhouding van het orga nisme nodig zijn, maar er moet zich een zekere hoeveelheid krachtstof- fen in het lichaam verzamelen, waaruit bovendien vele kiemkrach- tige eieren kunnen ontstaan. Een onderhouds-voedsel en dus ook een productie-voedsel, welke laatste pas na omzetting van het eerste ziin nut kan doen. Laat ons de voeding volgen van de geboorte van het kuiken af. Pas op zijn 24ste of 30ste levensuur be ginnen wij de voedering. We ge bruiken daartoe de fijnste boekweit grutjes, kruim van fris, niet al te vers brood, liefst tarwebrood, met zeer fijn verdeeld hardgekookt ei. Al spoedig kom nu het opfokvoer aan de beurt. In de handel komen als kostschoolmeisjes, de lange dorpsstraat uit. Holendam lag temidden van oerwouden. Door de pioniers, die in grijs verleden hier een neder zetting hadden gesticht, was een langwerpige strook van het oer bos weggekapt. En daar de eerste bouw van Holendam niet onder architectuur geschiedde, bouw den die pioniers hun aarden ho len heel onnozel en practisch in twee rijen ter weerszijden van een dorpsstraat. Het enige wat men verder nog onderhield, was een voortdurende strijd met de stenen bijl tegen 't steeds weer aanslui pende oerwoud. Maar de voortgang van de tijd liet ook het vredige Holendam niet onberoerd. Tien jaar geleden was Oerjansen in het dorp ver schenen, geheel zonder familie of andere aanhorigheden. Men er voer in hem spoedig de nieuw lichter met zijn vooruitstrevende ideeën. Dat had men trouwens terstond reeds opgemaakt uit z'n kortgeknipte jongenskop met de fatterige, linkse scheiding en zijn gladde kaken. Oerjansen had zich overigens geleidelijk weten in te voegen in de dorpsgemeenschap. De jonge- W.S.C. - BAARDWIJK. Zondag 27 december a.s. staat voor bei de ploegen een zeer belangrijk treffen op het programma en van de uitsiag van deze wedstrijd hangt voor beide verenigingen zó-, veel af, dat het practisch zal betekenen dat een eventue'e overwinnaar serieuze kans hebber zal blijven, terwijl de verliezer naar het tweede plan verdwijnt. Zowel Baardwijk als vVSC hebben in dc 'aatfte wedstrijden verliezen geleden, waar van B adella geprofiteerd heeft om de lei ding te nemen. De achterstand in verliespunten op Bla- dclla is voor WSC één en voor Baardwijk twee punten, waaruit blijkt dat de winnaar ernstig mcdccandidaat zal blijven. De wedstrijd WSC - Baardwijk staat dan ook in het licht der belangstel'ing, die onge twijfeld zeer groot zal zijn. Naast de belang- rij heid voor beide ploegen staat, zoals steeds in een derby, de eer eveneens op het spel, zodat velerlei factoren aanwezig zijn om een spannende en sensationele wedstrijd te kunnen vetyarfiten. Hf>t is te hopen dat scheidsrechter M. J. Keysers geen al te zware taak zal hebben in het leiden van deze wedstrijd, welke taak aanmerkelijk verlicht kan worden door een waardig gedrag van het publiek, dat er zeer veel.toe kan bijdragen dat de wedstrijd een sportief verloop zal hebben. Laat het publiek zich dus niet leiden door fanatisme en onverdraagzaamheid en spor- 'ief zijn in haar aanmoedigingen, waardoor de spelers wèl tot betere prestatie, doch niét tot wanordelijkheden kunnen worden aan gespoord. De aanvang van deze belangrijke ontmoe ting is gesteld op half drie. K.N.V.B. - Afdeling Noord Brabant Juniorenhoofdklasse ren althans werd hij sympathiek om zijn vooruitstrevende daad kracht. Journalist Beitelmans werd zijn beste kameraad en ook de verdraagzame inspecteur Steenharses was tot een min of meer bestendige stamtafelvriend schap met hem gekomen. Oerjansen's verlangen was da delijk uitgegaan naar het eiland in de Krokodillenrivier, die onge veer een kilometer ten westen van Holendam het oerwoud door kruiste. Wat niemand was ge lukt, werd door hem volbracht: hij wist over deze rivier, krioe lend van vraatzuchtige krokodil len, een brug te slaan en bouwde op het eiland zijn woning... uit grote steenbrokken. Daarmede vestigde hij een plastische kritiek op wat hij hoonde als het ana chronisme van de Holendam- mers: het feit dat zij, mensen van het stenen tijdperk, zo vasthou dend in hun aarden koepelholen hieven hokken. Geen wonder, dat Oerjansen door het conservatieve gedeelte van de civitas holodamensis hart grondig werd gehaat en gedood verfd als de kiem van morele ver rotting in het Holendamse geme nebest. Zelfs het feit, dat hij eens PtAMa AROMATIQUE a ia dijon NON COIOREE de import mosterd die niet méér kost dan gewone. fris-pikante mosterd A la Dijon Afdeling B RBC—Willem II 1—3 BaronieRKC 20 MOCLonga 11 NAC—NOAD 5—0 lste klas 104 Sportver. '34Riel 24 BroekhovenAudacia 31 Jong BrabantGloria 43 Ons ViosOisterwijk 33 WaspikTuldania 31 Wit ZwartWhite Boys afg. 110 Heusden 2R'WB 2 01 WSC 3Veerse Boys 2 0—2 2de klas 205 WVO 2Dussense Boys 10 Veerse Boys 3Siveo 43 en voor altijd 't overwoekerings gevaar van het oerwoud had be zworen door een strook van een halve kilometer rond het dorp te doen bestrooien met Tuinschoon, had de fanatici niet tot andere gedachten gebracht. Het was lou ter ten eigen bate geweest, hoon den zij, want hij had van de fir ma een flinke provisie genoten. Van ,de onenigheid tussen de conservatieven en de moderne elementen in dc gemeenteraad, welke steeds weer tot staking van stemmen voerde, maakte Oerjan sen handig gebruik om zijn idee- en door te drijven. Twee jaar ge leden had hij namelijk een jonge architect naar Holendam ontbo den om hem een uitbreidingsplan voor de gemeente te doen opstel len. Met achterbakse medewer king van dc meegaande raads- Iielft enonder lijdelijk toezien van Steenharses was tussen de bebouwde kom van de gemeente en de Krokodillenrivier nog een vierkante kilometer van het oer bos tegen de grond gegaan. De jonge architect Scheeflood was op de vrijgekomen vlakte reeds de tracees voor de nieuwe Steen- wijk aan het uitzetten. En in ruil voor het gerooide brand- en tim- Madese Boys 2TPO 31 TerheijdenTSC 3 24 Be Ready 2—Virtus 2 4—1 210 Berkdi.jk 2Baardwijk 3 20 Haarsteeg 2Desk 4 101 Sportver. 2RKDVC 3 21 Waspik 2VUimense Boys 3 43 WSC 4—Wilhelmina 3 0—2 3de klas 313 Dussense Boys 2RKC 3 afg. White Boys 2Veerse Boys 4 31 .314; v- RKC4—Right 'Oh 3 2—3 White Boys 3—WSC 5 15 Be Ready 3Raamsdonk 3 14 315 Desk 5—RKC 5 6—1 Nieuwkuiik 2RKDVC 4 26 319 WSJ 4Rroekhoven 5 22 Uno Animo 4JPS 2 51 Zigo 4Longa 5 29 RKTVV 5—SET 6 5—1 Reserveklasse le klas WSC 2—Brabantia 2 3—9 NOAD 3—NAC 3 2-4 TSC 2Middelburg 2 34 Taxandria 2—BW 3 2—1 PSV 3—Willem II 3 4—3 Reserve 3de klas B Zwaluw-VFC 2Uno Animo 2 25 RKDVC 2—GW 2 2—3 OSS 2—RKC 2 2—2 OJC 2—Desk 2 1—2 SCHUIMRUBBERFABRIEK RUBATEX TE NIGTEVECHT IN VLAMMEN. Een geweldige brand heeft dins dagmorgen de schuimrubberfabriek merhout kon de gehele bevolking een jaar lang allerlei leeftocht en andere artikelen laten inplearen door de buurgemeenten. De jon geren vereerden Oerjansen thans als origineel econoom. 2de steen AAP IN HET GEDING. Op deze broeierige zomeravond kuierde de grote econoom dus arm in arm met de inspecteur en de journalist de bebouwde kom van Holendam uit. Aan het eind van de dorpsstraat koepelde, als laatste van de reeks ter linker zijde, de graszodenheuvel van moedertje Thora hoven de grond. Aan de overkant, de rechtse rij besluitend, stond het hol van de reuzenaap Baviaanse op inzak ken. „Ha, die Baviaanse!" groette Oerjansen luidruchtig naar de apensnuit achter de holingang. Er kwam echter niet, zoals ge woonlijk, een vriendelijke grijns terug. Integendeel, de uitdruk king op de apentronie werd be paald vijandig. Dat bevreemdde Oerjansen. Enkele maanden ge leden was de grote aap uit het oerwoud naar deze dorpswoning van de N.V. Rubatex te Nigtevecht voor een groot deel verwoest. Van het hoofdgebouw kon niets worden ge red. De schade is nog niet geheel te overzien, doch wordt door de directie geraamd op anderhalf miljoen gul den. Voorlopig zal er door de ruim 60 personeelsleden niet kunnen wor den gewerkt. BOMAANSLAG IN MüNCHEN. In de kelder van een woning in de Münchener stadswijk Moosach zijn maandagmorgen vroeg twee zelfge maakte bómmen ontploft,' die vettnoo. del ijk door een luchtkoker zijn ge gooid/Er ontstond een grote ravage in de woning van Theodor Lebedev, een Russische émigré, die hoofdre dacteur is van „Freie Rundschau", een blad dat wordt uitgegeven door het centraal comité van na-oorlogse Russische emigranten („Zope"). - T. P. Godwaldt. burgemeester van Etten-Leur, eerder van Lage- Zwaluwe, is benoemd tot burgemees ter van Roosendaal. - De werkgevers-organisaties hebben zich in beginsel bereid ver klaard te bevorderen, dat 5 mei 1960, het 3e lustrum der bevrijding, vrij-af wordt gegeven. NEHROE WIL TOCH WEL PRATEN MET TSJOE. Premier Nehroe van India heeft gezegd premier Tsjoe en Lai van China op „een geschikt tijdstip" te willen ontmoetep „omdat de vraag stukken te ernstig zijn om het op een andere manier te kunnen doen." „Elk soort oorlogsontwikkeling tussen onze landen betekent een oor log van onbepaalde duur, omdat wij nooit zullen toegeven, maar zij ook niet", zo voegde Nehroe er aan toe. verhuisd. De gemeenteraad had er geen bezwaar tegen ingebracht omdat het bouwvallige hol an ders toch maar renteloos leeg bleef staan. Voor zover men wist, was dit de eerste aap, die zich tussen de mensen was komen vestigen. Van meet af aan nu wa ren Baviaanse en de eilandbewo ner beste maatjes geweest. Oerjansen deed Steenharses van zijn bevreemding blijken. „Wij weten nog maar steeds niet, wat we aan die apen heb ben", orakelde de inspecteur in antwoord daarop. „Wat lichaamsbouw betreft, zijn ze voorzeker onze meerderen maar ze hebben zoiets... aap-ach- tigs over zich, vind je niet?" „Heb je mijn hoofdartikel van gisteravond niet gelezen? Nee na tuurlijk!" vroeg Beitelmans met betaald antwoord. ,.I)at is te zeg gen..." weifelde de politieman ontwijkens. „Alleen de burgerlij ke stand en die stomme adver tenties natuurlijk!" stoof Beitel mans op. „Vrouwenwerk! Waar voor beitel ik me eigenlijk een hoedje, elke dag weeraan, op die krant!" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 11