FILMJOURNAAL WASPIK Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Waspik Musis Sacrum Luxor STASSAR BELASTINGBESPARING EN DE WINSTEN DER LEVENSVERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN DONDERDAG 24 DECEMBER '59 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen 82e JAARGANG No. 103 Abonnement: 22 cent per wee*. Der kwartaal 2.85 3.10 fratico p.p. Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tariet Gironummer 50798 BureauxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: ..ECHO" Door drs. H. werden op 14 de cember j.l. in dit blad enkele op merkingen gemaakt betreffende de toelaatbare aftrekposten voor de Inkomstenbelasting. Daarbij werd ook attent gemaakt op de belastingbesparing, welke men kan bewerkstelligen door het ver zekeren van een lijfrente bij een levensverzekeringmaatschappij. De auteur maakt echter tevens de opmerking, dat van het te be halen belastingvoordeel een aan zienlijk deel weer verloren gaat door de winsten, welke de levens verzekeringmaatschappijen uit de hun toevertrouwde premiën trek ken. Nu dient voorop te worden gesteld, dat de levensverzekering- bedrijven inderdaad de wind in de zeilen hebben, maar kan dit van vele andere bedrijven, die on der goede leiding staan en op een gezonde finantiële basis berusten, niet evenzeer worden gezegd in deze tijd van full-employment Het publiek, en daaronder ook vele intellectuelen, is nog altijd van oordeel, dat door het levens- verzekeringbedrijf grote winsten worden gemaakt. Dit oordeel is echter in zijn algemeenheid niet juist. Het jaarverslag van de Verzekeringskamer over het jaar 1957 (dat over 1958 is nog niet verschenen) kan daarover ophel dering geven. In 1957 werd door de geza- menlijke levensverzekeringmaat schappijen aan premiën en koop sommen ontvangen een bedrag van 852 miljoen gulden, ongetwij feld een respectabel bedrag. Het bruto winstsaldo van deze geza menlijke maatschappijen bedroeg in hetzelfde jaar 69 miljoen, waarvan echter 8 miljoen moest worden uitgedeeld aan verzeker den, die daarvoor een extra pre mie betaalden. Er blijft dus een feitelijke winst van 61 miljoen, d.i. slechts 7 van de premie- omzet. Van deze 61 miljoen werd nog het grootste gedeelte, n.l. 41 miljoen, toegevoegd aan de extra reserves ter meerdere garantie voor de verzekerden, opdat ook in minder gunstige tijden aan de uitkeringsplicht volledig kan vol daan worden. Verder moest van de winst nog een belangrijk deel worden gereserveerd voor belas tingen. Na aftrek van deze nood zakelijke voorzieningen bleef er voor dividend en tantième een bedrag over van IIV2 miljoen, d.i. slechts 1,3 van de premie-om zet, hetgeen nog belangrijk min der is aan de 2 winstneming door de Fransman Leclerc, die met zijn efficiënte kruideniersbe- driiven in het gehele land de prij zen drukt en daarmede zijn colle ga's kruideniers tot wanhoop brengt. Hoe ziet het er nu uit met de belastingbesparing door de beta ling van lijfrentepremies? Aange nomen mag worden, dat alleen voor hen, die door hun inkomen een beduidend bedrag aan premie kunnen besteden, een belasting voordeel van enige betekenis valt te behalen. Hoe hoger het belast baar inkomen, hoe hoger het be lastingvoordeel bij besteding van een deel van dat inkomen aan lijfrentepremie. Een tweetal voorbeelden moge dit illustreren. A, gehuwd, met twee kinderen, waarvoor hij kinderaftrek geniet, heeft een belastbaar inkomen van 10.000.De inkomstenbelas ting bedraagt 1202. Hij besteedt nu van zijn inkomen 500. uan lijfrente-premie, waardoor de belasting wordt verlaagd tot 1086. Verschil 116. d.i. 23 van "de dopr hem uitge geven lijfrentepremie. B, eveneens gehuwd met aftrek voor twee kinderen, heelt een be lastbaar inkomen van 20.000.—. De inkomstenbelasting hiervoor bedraagt 4739. Wanneer hij van zijn inkomen 500.per jaar besteedt aan lijfrentepremie, dan wordt de belasting verlaagd tot 4o26. Verschil 213. of 43 van de bestede premie. In feite mag echter niet van een volledige belastingbesparing worden gesproken, immers de lijfrenteuitkeringen worden te zijner tijd als inkomen belast, zo dat men eerder van een bclas- tingverschuiving moet spreken, die overigens toch nog een bedui dende belastingbesparing ople vert. Regel is immers, dat de lijf rente wordt genoten als de be trokkene zich wegens ouderdom of invaliditeit uit het arbeidspro ces heeft teruggetrokken. Zijn in komen is dan in de meeste geval len beduidend lager geworden, waardoor de invloed van de pro gressie in het belastingtarief veel meer beperkt blijft. De praktijk leert dat bij een in komstenvermindering van 30 op de pensioenleeftijd de meerde re belasting over de lijfrenteter mijnen in de regel minder dan de helft bedraagt van de genoten be lastingbesparing wegens de pre mieaftrek. In de gegeven voorbeelden zal het te behouden voordeel voor A minstens 12 en voor B min stens 22 bedragen van de uit: gegeven lijfrentepremie. Hierbij is dan nog niet eens in aanmer king genomen, dat de belasting heffing over de lijfrenteuitkerin gen eerst vele jaren later plaats vindt, zodat van de belastingbe sparingen nog geruime tijd in terest kan worden gekweekt. Stelt men hiertegenover de ge middelde winstneming der le vensverzekering-maatschappijen, zijnde 1,3 van de premieomzet, dan blijkt wel duidelijk, dat de winsten der levensverzekeraars slechts een bescheiden deel af knabbelen van de belastingbespa ring, die door de bestedingen aan lijfrenteverzekeringen kunnen worden bewerkstelligd. C. G. KRIJGER, Actuaris A.G. filmliefhebbers een bijzonder groot plezier zal doen, namelijk Charlie Chaplin's meesterwerk „De Dictator", een filmwerk van geniale spot waarin Chaplin weer in z'n gehele verrukkelijke groot heid te zien is. Het is de grootheid van de film en van Chaplin, dat deze „Dicta tor" ten slotte aan geen époque gebonden is, noch aan een be paalde actualiteit. Het is daarbij de tragiek van deze wereld dat de toeschouwer dit moet erken nen. Want de zaken, waarin Cha plin het ganse arsenaal van zijn tragi-komisch talent afschiet, zijn zaken die ons ook nu nog be zighouden. Chaplin was zijn stof zó volkomen meester, dat wij, na zelf de verschrikkingen van on derdrukking en meedogenloos heid aan den lijve te hebben on dervonden, telkens opnieuw ge troffen worden door de scherpe en vaak fantastische wijze waar op Chaplin dit doet. Er zijn in de ze unieke film tientallen kostelij ke scènes en prachtige trouvail les aan te wijzen, maar de eind conclusie kan toch alleen maar deze zijn: deze „Dictator" is door trokken van een aangrijpende en diepmenselijke tragiek. Neemt u de kans waar om deze film te gaan zien. Zondag om. 6 en 8.30 uur. Toegang 14 jaar. „TIMBOEKTOE". Deze film speelt zich af in de Franse Soedan, tijdens de tweede wereldoorlog het toneel van in- ria Schell en Ivarl Malden tillen de film „De boom der gehange nen" ver uit boven het niveau van de gebruikelijke avonturen film. Het verhaal speelt zich af in een goudgraverskamp in de Amerikaanse staat Montana te gen het einde van de vorige eeuw. Op zekere dag arriveert daar een zeuere Doc Frail ((Gary Cooper). In zijn geboortestad Missouri heeft li ij zijn broer, die hem met zijn vrouw bedroog, gedood en zijn vrouw pleegde zelfmoord. Frail weet zich te verzekeren van de diensten van Rune (Ben Piaz za), een jongeman, die heeft ge tracht goud te stelen. Frail redt hem van zijn achtervolgers. Op zekere dag komt het bericht bin nen, dat de postkoets is overval len. Alle inzittenden zijn dood, behalve een jonge vrouw, die echter spoorloos is verdwenen. Zwaar gewond vindt men de vrouw, die Elizabeth Müller (Ma ria .Schel 1) heet. Zij is een Zwit serse emigrante, die in de Nieuwe Wereld fortuin wil zoeken. Frail slaagt erin haar te genezen, maar van haar genegenheid moet hij niets hebben, omdat hij elke vrouw wantrouwt. Zonder dat zij het weet, helpt hij haar echter aan het geld om samen met Rune en een zekere Frenchie (Karl Malden) een nieuwe goudconces sie te exploiteren. Frenchie zoekt toenadering tot Elizabeth, maar zij wijst hem af. Als Elizabeth ten slotte op een rijke goudader stuit, richt Frenchie in een kroeg Wij wensen U goede feesten en een voorspoedig nieuwjaar. Drogisterij MIOCH „RIVALEN ZIEN NIET OM". In de categorie van films die zich in de sfeer van de laatste wereldoorlog afspelen, mag men aan „Rivalen zien niet om" een bijzondere plaats toekennen. Het is geen oorlogsfilm in de strikte zin van het woord, hoewel een be langrijk deel er van zich afspeelt tijdens een even stoutmoedige als gevaarlijke krijgsoperatie. Deze boeiende en ontroerende film van Elmer Davis concentreert zich op het gedrag als mens van de Ame rikaanse soldaat tijdens de op mars van de geallieerde legers, 't Sobere verhaal is voorzien van een voortreffelijke dialoog, heeft een boeiend en knap beeldritme en munt met Frank Sinatra, To ny Curtis en Natalie Wood uit door een zeer sterke rolbezetting. Frank Sinatra geeft een prach tige vertolking van luitenant Sam Loggins, die tijdens de opmars van de Amerikaanse troepen van uit Italië in Nice de mooie Mo nique Blair (Natalie Wood) ont moet en haar ten slotte ten hu welijk vraagt. Het meisje weigert, omdat zij vooralsnog voor Log gins niets anders dan vriend schappelijke gevoelens kan koes teren, maar ook omdat zij niet helemaal blank is. Haar vader was een Amerikaanse neger, die zijn land heeft verlaten omdat hij de discriminatie van zijn ras niet kon verdragen. Loggins brengt Monique in kennis met Britt Harris (Tony Curtis), ser geant en uitmuntend militair, een knappe gladde jongen, die al les heeft behalve karakter. Moni que gaat voor de gladde Britt door de knieën en de twee be sluiten te trouwen. Er gaan maanden voorbij voordat dq toe stemming van het regiment voor Britt afkomt, maar op een gege ven ogenblik komt Loggins er achter dat de toestemming al lang binnen is. Loggins dwingt dan Britt om in het bijzijn van Moni que en haar moeder te verklaren dat hij nooit van plan is geweest om met Monique te trouwen. Hij wilde alleen maar ervaren hoe een halfbloed was. Monique doet een poging tot zelfmoord en wordt met een zenuwschok in een ziekenhuis opgenomen. Loggins zweert Britt te zullen doden. Dan worden Loggins en Britt samen uitgestuurd voor een op dracht, die hun vrijwel zeker het leven zal kosten. Britt sterft ook inderdaad in de armen van Loggins, die zich op dat moment bewust wordt dat dit hem toch geen voldoening schenkt. Maanden later besluit Loggins om Monique te gaan opzoeken. Een knap gemaakte en sterk gespeelde film. 8.30 uur. Vrijdag en zaterdag 0111 6 en Toegang 14 jaar. „DE DICTATOR". Zondag brengt Musis Sacrum een film, waarmee het zeer vele ternationale intriges. Hoofdper soon is de Amerikaanse wapen handelaar Mike Conway (Victor Mature), die zowel door vriend als vijand geaccepteerd wordt, maar toch door beide partijen wordt verdacht voor de ene zaak meer over te hebben dan voor de andere. Om een complot van de Emir te ontmaskeren, doet Con way net alsof hij een verhouding heelt met de vrouw (Yvonne de Carlo) van de Franse comman dant, daarmee de Emir de over tuiging gevend dat hij tegen de Fransen is. De commandant en de vrouw spelen het spelletje mee. Het plan slaagt, maar de commandant komt 0111 het leven, zodat Con way er ook nog een knappe we duwe aan overhoudt. Maandag én woensdag. Toegang 14 jaar. „HET MYSTERIE VAN DE SLANGENHUID". Op Tweede Kerstdag en zondag heeft Musis Sacrum een speciale kindervoorstelling ingelast met de bijzonder boeiende film „Het mysterie van de slangenhuid". Het is een spannend verhaal, waarin een jongen en een meisje op zoek gaan naar een verborgen goudschat in een dode stad. Voor de speciale entreeprijzen voor deze kindermatinees verwij zen wij naar de advertentie in dit nummer. „DE BOOM DER GEHANGENEN". Een boeiend verhaal en knap spel van Gary Cooper, Ma- zeer een bacchanaal aan, waarbij hij Elizabeth tracht te overmeeste ren, waarna Frail Frenchie in een vuurgevecht dood. Hiervoor moet Frail gehangen worden, maar Elizabeth redt zijn leven door de dolle menigte de nieuwe goud ader aan te bieden. Frail en Elizabeth beginnen dan samen een nieuwe en zonni ge toekomst. Vrijdag en zaterdag 0111 6 en 8.30 uur. Toegang 18 jaar. „HET SCHOT UIT HET VENSTER". Tijdens het onderzoek naar corruptie en omkoperij in de kringen van de Amerikaanse vak beweging en overheid, wordt een belangrijke getuige vermoord. I Van deze moord is de nachtclub- zangeres Kathv Allen getuige. Bij het opflikkerend licht kan zij de moordenaar goed zien. Dezo lost nog twee schoten op haar, maar mist. Hoewel twee politieagenten haar constant bewaken, wordt er toch een aanslag op haar ge pleegd vanuit een hotelkamer aan de overkant van de straat. Onder een andere naam gaat zij dan in andere steden optreden maar ook daar wordt zij gevolgd. In een boeiende en zeer spannende cli max voert het verhaal dan naar de ontmaskering van de moorde naar. Een spannende thriller met een verrassende ontknoping. Zondag maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. ARTSEN-TARIEVEN 1 OKTOBER OMHOOG. De voorgestelde verhoging van de honoraria van huisartsen, spe cialisten en tandartsen, die per 1 januari 1960 in haar geheel zou ingaan, zal zich op verzoek van de'regering in twee fasen voltrek ken. De honoraria van huisart sen, specialisten en tandartsen zullen per 1 januari respectieve lijk zes, drie en een half en drie en een half percent worden ver hoogd en per 1 oktober van het zelfde jaar nog eens met zes, drie en een half en 1,4 percent van de thans geldende tarieven. De bij betalingen, die de verzekerden voor tandheelkundige behande ling verschuldigd zijn, zullen ech ter eerst op 1 oktober 1960 een verhoging ondergaan met 4,9 per cent. DE MIDDENSTAND HEEFT GEEN BIJZONDERE MAAT REGELEN MEER NODIG. Het bijzondere middenstands- beleid van de overheid is geleide lijk aan „afgerond". De toezeg gingen vier jaren geleden gedaan, zijn alle nagekomen. Veel nieu we wensen zijn er niet overgeble ven. Het midden- en kleinbedrijf ontwikkelt zich gunstig. Er is geen aanleiding om speciaal voor de middenstand nog bijzondere overheidsmaatregelen te* nemen, aldus stelt staatssecretaris Veld kamp (Economische Zaken) vast in de veel gevraagde en herhaal delijk aangekondigde tweede mid denstandsnota, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend. WOONVERGUNNINGEN BIN NENKORT VERLEDEN TIJD De regering begint binnenkprt besprekingen met enkele provin ciale besturen 0111 na te gaan of bi; wijze van proef voor een klein aantal gemeenten, waar bij na geen woningnood meer be staat, de bepalingen van de woon- ruimtewet (onder meer wat be treft de woonvergunningen) bui ten werking kunnen worden ge steld. Dit deelde minister mej. Klompé maandag in de Tweede Kamer mee. Ook met de betrok ken gemeenten zal overleg wor den gepleegd. AMBTENAREN KRIJGEN PER 1 JANUARI 3 ALS VOOR SCHOT OP HOGER SALARIS. Het overheidspersoneel zal met ingang van 1 januari 1960 een loonsverhoging van 3 percent krijgen in afwachting van de de finitieve salarisverhoging, waar over in maart 1960 de beslissing moet vallen. Dit „voorschot" over de eerste drie maanden van 1960 zal in januari als een uit kering ineens worden uitbetaald. Wanneer tegen 1 april 1960 de definitieve salarisverhoging be kend is, zal deze naar alle waar schijnlijkheid per 1 januari aan staande ingaan (met terugwer kende kracht). Wat 't overheids- G E RO-cassettes Waalwijk DE ECHO Wi HET ZUIDEN VRUCHTBAAR GESPREK TUSSEN B.&W. EN WOONRUIMTECOMMISSIE GROTESTRAAT 327, WAALWIJK r De kleine wrijving welke er bestond tus sen het college van burgemeester en wethou ders van Waspik en de commissie van ad vies als bedoeld in art. 8 der Woonruimte- wet 1947, is weer helemaal glad gestreken. Tengevolge van een botsen van inzichten was de benoeming van genoemde commissie in de laatst gehouden vergadering van de gemeenteraad in een impasse geraakt en was vanuit de raad het voorstel gedaan om een en ander eens nader te bespreken in een open gesprek tussen b w en de leden van de laatstcijlk fungerende commissie. Dit gesprek heeft in de afgelopen maand plaats gehad. Het is gevoerd in een prettige sfeer en het heeft zich gekenmerkt door een goede verstandhouding onderling en begrip voor de wederzijdse wensen, zodat tijdens deze bespreking de leden van de scheidende commissie zich alsnog bereid hebben ver klaard om opnieuw in deze commissie zit ting te nemen. In de vergadering van de raad van j.l. maandag heeft de benoeming van deze com missie plaats gehad. In een vlotte stemming werd de scheidende commissie in haar ge heel herbenoemd, te weten de heren A. A. van den Brock, W. A. de Glas, A. C. Kamp, L. Verduijn en W. H. Zijlmans (tevens voor zitter). Tot bestuurslid van de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg werd het aftredende lid A. C. Kamp herbenoemd. In het kader van de plannen tot sanering van de Havendijk besloot de raad tot aan koop van grond met opstal, plaatselijk ge-, merkt Havendijk 9. Ook ging de raad ak koord met het voorstel tot toekenning van een verhoogde kindertoelage aan het daar voor in aanmerking komend gemeenteperso- neel over het 4e kwartaal 1959. Aan de r.k. meisjesschool te Waspik werd een subsidie toegekend in de kosten van het geven van avondcursussen huishoudonder- wijs buiten schoolverband. Dit subsidie werd bepaald op f 25. - voor iedere cursist uit de gemeente. Voor het komende begrotingsjaar is weer een groot aantal nieuwe subsidie-aanvragen binnengekomen. Naar aanleiding hiervan werd door b en w voorgesteld om op 5 hiervan gunstig te beschikken en ten aan zien van 17 andere een afwijzende beslissing te nemen. De gunstige beslissing zou moeten gelden ten aanzien van: de r.k. Levensscho len te Waalwijk en Drunen (elk f 100. - per jaar voor elke leerling uit de gemeente), de St. Radboudstichting te Nijmegen (f 50. - per jaar voor iedere leerling uit de ge meente), het medisch opvoedkundig bureau van de Prov. Noord-Brabantse Bond van het Wit-Gele Kruis (f 100. - per jaar), en het mcdisch-maatschappelijk bureau voor alco holisme te Den Bosch (3 Vè cent per inwo ner). Op een 17-tal subsidie-aanvragen van in-, stellingen en verenigingen, wier werkzaam heid niet direct als een algemeen belang kon worden gezien, moest, zo meenden b. w afwijzend worden beschikt. De heer v. d. Broek kon zich in grote lijnen met dit subsidiebeleid verenigen, maar toch had spr. van b en w gaarne een ander standpunt gezien ten opzichte van de aan vragen van de bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Gods Heilige Naam te Den Haag en van de Stichting „Blinden- belangen" te Grave, omdat toch ook hier voor de gemeente eenzelfde taak ligt als ten aanzien van de activiteit van het mc disch-maatschappelijk bureau voor alcoho lisme. De voorzitter, burgemeester van Erp, be toogde dat men ten aanzien van de subsidie aanvragen twee categorieën moet onder scheiden de aanvragen met een onmiddel lijk plaatselijk belang en de verder strek kende aanvragen. In deze laatste categorie heeft b en w nu een splitsing aangebracht. Natuurlijk kan men met betrekking tot de aanvragen, die niet voor een subsidie in aanmerking komen, van mening verschillen, maar anderzijds is de financiële positie van de gemeente zodanig dat een strenge se lectie van de aanvragen noodzakelijk is. In dit verband wees de voorzitter er op, dat de gemeentebegroting voor 1960 een belangrijk tekort vertoont. Overigens zag burgemeester van Erp wel de betekenis van het werk van de bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heilige Naam en wilde het voorstel gaarne in die zin wijzigen dat aan deze bond een jaarlijkse donatie van f 10. - zal worden toegekend. Met deze wijziging kon de heer v. d. Broek geheel akkoord gaan. Vastgesteld werden de exploitatievergoe dingen voor de bijzondere kleuterscholen över 1958. Tot leden van de commisie van onder-, zoek van de gemeentebegroting en de be groting van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werden benoemd de heren v. d. Broek, Kamp, v. Dongen, Zijl mans en Savelkouls. Onbewoonbaar werden verklaard de pan den Havendijk 6, Benedenkerkstraat 74 en Schotse Hooglandersstraat 15, 17 en 63. De heer v. d. Broek kon zich geheel met dit voorstel verenigen, maar drong er*wel op aan dat b w in samenwerking met de benoemde woonruimte-commissie alles in 't werk zullen stellen, om de mensen die in onbewoonbaar verklaarde woningen zitten zo spoedig mogelijk aan een andere woning te helpen. De voorzitter antwoordde dat b w hier aan vanzelfsprekend alle aandacht zullen be steden en dat de 7 woningen in Waspik- Boven reeds voor deze gevallen zijn gereser veerd. Verder besloot de raad tot de hernieuwde vaststelling van een verordening op de hef fing van rioolafvoerrecht. In de rondvraag wees de heer Akkermans op de te geringe afvoercapaciteit van de riolering aan de Havendijk, waardoor deze buurt herhaaldelijk blank komt te staan. De viorzitter zegde toe een en ander te zullen laten onderzoeken. Op een desbetreffende vraag van de heer v. d. Broek deelde de voorzitter zegde toe een en ander te zullen chef-tuinman tegen het voorjaar kan worden tegemoet gezien. De heer Smits informeerde naar de gang van zaken m.b.t. de sportvel den en tevens vroeg hij aandacht voor de bestrating bij het pand Biemans in de Schotse Hooglandersstraat. Het sportvelden plan is rond, aldus de voorzitter. Momen teel wordt de begroting hiervoor ontworpen, waarna het plan aan de diverse instanties zal moeten worden voorgelegd. De bestra ting bij het pand Biemans heeft de aan-, dacht van het gemeentebestuur. De heer Savelkouls wees op het ontbreken van een waterafvoer in de Arnold Vcrschurenstraat, waardoor ook daar onprettige situaties ont staan bij hevige regen. De voorzitter erken de de ongewenste situatie aldaar en deelde mee dat deze zaak bij gemeentewerken in studie is. Verder informeerde de heer Sa- velhouls naar de mogelijkheid voor een bus halte in Waspik-Boven. Ten aanzien van de lijn 22/23 van de B.B.A. bestaat hiervoor weinig kans, zo deelde de voorzitter mee, want de enige concessie die de directie des tijds bereid was te doen, bestond in het ma ken van een halte bij de Hooipers ten be hoeve van de mensen uit Waspik-Boven. Op de vraag van de heer Savelkouls of mis schien dan een oplossing mogelijk was via lijn 36, antwoordde de voorzitter dat deze mogelijkheid nader met de B.B.A. bespro ken zou kunnen worden. In verband hiermede betreurde de voor zitter het dat het particulier initiatief geen enkele activiteit onwikkelt ten aanzien van de rijwielstalling t.b.v. de mensen die per rijwiel naar de bushalte moeten. Er zitten toch ruime mogelijkheden in, zo meende de voorzitter, en de betrokkenen zullen hiervoor gaarne enig geld over hebben, omdat zij daarmee een langere levensduur van hun materiaal garanderen. VERGADERING ZUIVELFABRIEK In de zaal van hotel Van Iersel te Waspik werd de algemene najaarsvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek Raamsdonk-Waspik gehouden. Deze bijeenkomst, voorgezeten door de heer A. A. Schoenmakers, bood de vele aanwezigen een leerzame avond. De voorzitter en de directeur van de zuivelfa briek, de heer H. van Loon, brachten hier bij onderwerpen ter sprake als melkomzet en -verwerking t.o.v. vorige jaren, terwijl ook het melkprijsbeleid in behandeling werd genomen. Voorts werden aan de hand van enige overzichten mededelingen gedaan om trent de melkontvangst naar kwaliteit en kwantiteit. De melkontvangst van de leden gaf een grote stijging te zien. Tot nog toe nl. ont ving de fabriek al iVl meer melk dan in 1958. Wel bleek het vetgehalte met 0,04 te zijn gedaald, maar dit verschijnsel is overal te lande waargenomen. Wat betreft de kwaliteit van de ontvangen melk was ook een grote vooruitgang te bespeuren. Het aantal monsters le klas melk steeg nl. van 28 tot 42 Deze vooruitgang is geluk kig te noemen, omdat het eerst dan pas mogelijk is een goed eindproduct voor de consumptie te bereiden, wanneer men uit kan gaan van een prima kwaliteit grondstof. Dit alles werd nog eens onderstreept door de heer J. Kerkhof, secretaris van de Stich-. ting Regionaal Orgaan van melkhygiëne Z.W. Nederland, die in zijn spreekbeurt te vens het doel en de werkwijze van genoem de stichting uiteen zette. Verder belichtte de heer J. Kerkhof op instructieve wijze de mogelijkheden om, steeds te voldoen aan de EINDLES WELLEVENDHEIDSCURSUS. In het gemeenschapshuis te Waspik-Bo ven werd aan de leden van de RKJB en RKBB de eindles gegeven van de cursus in wellevendheid. Bij deze laatste bijeenkomst, die een enigszins feestelijk karakter droeg, waren o.m. aanwezig de geestelijk adviseur van de RKJB, kapelaan Ras, pater Guiliel- mus en verder de voorzitster en secretaresse en mej. A. Schoenmakers en de voorzitter van de N.C.B. de heer P. Zijlmans. personeel dan over de eerste drie 1 eisen t.a.v. kwaliteit aan de melk gesteld, maanden te kort gekomen ZOU j Aan het einde van de vergadering reikte zijn, zal dan alsnog worden uit- de voorzitter aan 16 geslaagden van de cur- gekeerd. J sue „handmelken het diploma uit. De cursus welke door mej. J. Bastiaanse uit Terheijden op keurige wijze werd ver zorgd, mag in alle opzichten zeer geslaagd genoemd worden. Juffr. Bastiaanse heeft de diverse lessen zeer populair gebracht, waar door zij zich elke avond weer van een groot aantal belangstellenden verzekerde. Stuk voor stuk ook hebben de cursisten de lessen serieus en met interesse gevolgd. Voor de laatste bijeenkomst in dit verband hadden speciaal de boerinnen zich bijzonder be ijverd. Niet alleen versierden zij de zaal, maar ook serveerden zij koffie en slaatjes uit eigen keuken, terwijl zij later op de avond weldoende rondgingen met een lekker wijntje. Diverse leden traden nog naar voren met een declamatie, terwijl een koortje onder leiding van pater Guilielmus enkele liedjes ten gehore bracht. De avond werd verder doorgebracht met een dansje, waarbij spe-

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5