De Echo van het Zuiden BINNEN- EN BUITENLAND Uw BRIL van MAAREN's Gemeenteraad WAALWIJK OERJANSEN's GEHEIM MAANDAG 28 DECEMBER 1959 82e JAARGANG No. 104 KERSTBOODSCHAP H. VADER. De basis voor de wereldvrede is God en voor de internationale vrede: de waarheid. Paus Johannes XXIII heeft de tweede kerstboodschap van zijn pontificaat grotendeels gewijd aan het probleem van de wereld vrede. „I)e jongste gebeurtenis sen hebben een sfeer van zoge naamde „losmaking" geschapen, die opnieuw in veler geest hoop beeft doen opbloeien, nadat men zo lange tijd geleefd had in een toestand van voorgewende vrede, van zeer grote onstabiliteit, wel ke meer dan eens met algehele verbreking werd bedreigd", aldus de H. Vader. „Opgemerkt moet worden, zo zegt de Paus, „dat de pacificatie waar de Kerk voor bidt, absoluut onmogelijk is, wanneer zij verkeerd wordt op gevat als een toegeven of een verzwakking tegenover ideologie ën en levenssystemen die uitge sproken en onverminderbaar in tegenstelling zijn met de katho lieke leer". VIJF JAAR GEËIST TEGEN ONTAARDE OUDERS. Een van de ellendigste drama's die zich de laatste tijd hebben af gespeeld, kwam vorige week voor rechtbank te Utrecht. Het eerste hoofdstuk is de voorgeschiedenis van het overlijden van Hansje L. geweest en daarna is het tweede onderdeel begonnen met 't voor onderzoek door de politie, door de rechtercommissaris en voor de rechtbank. „Dit is vrijwel de ernstigste zaak, wat betreft de onmenselijkheden en gruwelijk heden, die ik in mijn loopbaan bij het Openbaar Ministerie meege- óók 'n VAN MAAREN's BRIL maakt heb". Zo begon de officier van justitie voor de rechtbank te Utrecht, mr. P. Rnscain Abbing, zijn requisitoir in de zaak tegen dè 31-jarige fabrikant Joh. I). en zijn 31-jarige echtgenote- Joh. D. van der L. uit Voorthuizen, die worden verdacht van zware mis handeling, de dood tengevolge hebbend, van de ruim vierjarige Hette (Hansje) L., het zoontje van de vrouw. Aan het slot van zijn requisitoir eiste mr. Roscam Abbing tegen beide verdachten een gevangenisstraf van vijf jaar, voor D. met aftrek van voorar rest. Voorts voor beiden voor waardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met een proeftijd van drie jaar, onder toe zicht van de Dr. Meyersvereni- ging. VERZETSMONUMENT IN HAL VAN KAMERGEBOUW. In de hal van het Tweede Ka mergebouw zal een eenvoudig marmeren monument worden ge plaatst met de namen van alle rond 24.000 in de tweede we reldoorlog omgekomen verzets- slachtoffers, zowel burgers als militairen als koopvaardij perso- neel. Dit verzetsmonument, een ontwerp van Aldo v. Eijck, wordt op 4 mei '60 door de regering aan de Tweede Kamer overgedragen. De Tweede Kamer heeft maan dagmiddag anderhalf uur in có- inité-generaal (besloten vergade ring) over het monument beraad slaagd. Die lange duur zou er op kunnen wijzen dat er menings verschillen rond bestaan. Ver wonderlijk is dit niet. Op het eer- I ste gezicht doet het b.v. vreemd aan dat het monument in de al- tijd rumoerige hal van het Ka mergebouw wordt geplaatst en niet bij het nationale monument op de Dam. Bovendien rijst de vraag, waarom de gevallenen bij de politionele acties in Indonesië en de strijd op Korea niet op de erelijst vermeld werden. De lijst van verzetsslachtoffers wordt samengesteld door 't Rijks bureau voor Oorlogsdocumenta tie. De namen worden gecalligra- feerd door monniken uit Ooster hout. Een plaquette aan de deur van het Tweeue Kamergebouw zal de aandacht vestigen op het verzetsmonument in de hal. Elke dag zal een bladzijde worden om- geslaan, waardoor telkens 35 na men naar voren komen. WATNU Na een trieste opsomming van de ontelbare wetsovertredingen, waaraan de hoogste ambtenaren op Nieuw-Guinea zich hebben schuldig gemaakt om een onge zonde nieuwsgierigheid naar het doen en laten van hun weinige mede-blanken te bevredigen en nota bene ook bij tijd en wijle kennis te nemen van de corres pondentie van hun goeverneur, lezen wij in het rapport van de i commissie, dat het de advocaat- generaal persoonlijk is geweest, die reeds in 1955 met het openen begon, dat deze mr. Van Beek persoonlijk de vloeistof heeft uit gedeeld om de euvel oppen open te weken, dat hij de weg heeft ge wezen om de landrechter te pas seren. dat hij 's avonds nog naar het postkantoor toog om de post uit te zoeken, die hij wel eens na der wilde bekijken. Tenslotte is het nu bekend ge worden dat het deze zelfde figuur was, die voorstelde bij geheim besluit een ordonnantie uit te vaardigen, die 't mogelijk maak te brieven te censureren van be paalde personen. Het spreekt nu toch wel van zelf, dat de ordonnantie gevoege lijk kan worden ingetrokken. Het doel er van is zo mateloos over schreden, dat het middel erger dan de kwaal mag worden ge noemd. En aan de regering zouden we voorts willen vragen: wat ge beurt er nu met het zakboekje, waarin de advocaat-generaal alle gegevens uit andermans corres pondentie noteerde? MEISJE VERMOORD, DADER ZELFMOORD. Woensdagavond is in de wo ning van haar ouders aan de Ou de Bleekerstraat te Groningen de 22-jarige dochter van de familie H. doodgestoken. De dader, een vroegere verloof de van Truus H„ nam na de moord vergif in. Hij overleed in de ambulancewagen waarmee hij naar het ziekenhuis gebracht werd. Het slachtoffer, de 22-jarige fysisch-analiste Truus H„ heeft indertijd een relatie onderhouden met de dader, prof. dr. H. de V., noogleraar te Groningen. TWEE KINDEREN DOOR ZAND BEDOLVEN In Halsteren zijn woensdag de lü-jarige Jan van Kaam en de 9- jarige Frans van Geel in een zandkuil bedolven en gedood. De kinderen waren 's morgens gaan spelen in een oude afgraving en toen ze tegen do avond nog niet teruggekeerd waren naar huis, gingen de ouders op onderzoek uit. Later werd toen de Rijkspoli tie ingeschakeld, die de twee jon gens na zorgvuldig zoeken uit groef. Zeer waarschijnlijk hebben de kinderen een diepe kuil gegra ven, waarvan de wanden instort ten, zodat ze onder het zand wer den bedolven. Agenda en pre-advieren Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, op woensdag 30 december 1959, te 19V£ uur, ten gemeentehuize. Punten van behandeling 1Vaststelling van de notulen der openbare vergaderingen, gehouden 23 en 26 november 1959. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de recon structie van de Burg. v. d. Klokken- laan. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de recon structie van de Burg. Smeelelaan. 5. Voorstel tot wijziging der le gesverordening. 6. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van besmet- telijke-ziekten-gelden. 7. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van rioolbe lasting. 8. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van slacht huisrechten enz. 9. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan voor Be- soijen-west. 10. Voorstel tot vaststelling van een ontwerp-uitbreidingsplan vooi Waalwijk-noord. 11. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet voor kadevoor ziening in verband met de voorgeno men bebouwing in Waalwijk-nccrd. 12. Voorstel inz. garantie purti cu'itre geldleningen op de voet van 't besluit bevordering eigen woningbe- zit. 13. Voorstel tot vaststelling vnn straatnamen. 14. Voorstel tot instelling van een weekmarkt. 15. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking ingevolge ar tikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor de aanleg van centrale verwar ming enz. in de r.k. meisjesschool te Baardwijk. 16. Voorstel tot aankoop van on roerend goed aan het Laageinde. 17. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Waal wijk. 18. Voorstel tot ruiling van grond te Baardwijk. 19. Voorstel tot verkoop van bouwterrein ten westen van de Burg. Smeelelaan, t.b.v. de bouw van een kerk met pastorie. 20. Voorstel tot verkoop van grond aan het zwembad te Baardwijk, t.b.v. de bouw van een café-restau rant. 21. Voorstel tot verkoop van ge meentewoningen. 22. Voorstel tot vaststelling van een huurreglement voor de flatwonin gen aan de Kasteellaan. 23. Voorstel tot wijziging van het huurreglement voor autogarages. 24. Voorstel tot vaststelling van een huurreglement voor extra-berg ruimten in flatwoningen. 25. Voorlopige vaststelling ge meente- en bedrijfsrekeningen over 1956 der gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. 26. Aanbieding gemeente- en be drijfsrekeningen over 1957. 27. Voorstel tot instelling van een grondbedrijf. 28. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 29. Benoeming leden van com- missiën enz. wegens periodieke af treding per 1 januari 1960. 30. Wijziging begroting. Ons volgend nummer. Ons volgend nummer ver schijnt wederom Donderdagochtend. Advertenties en berichten moeten uiterlijk Dinsdagochtend in ons bezit zijn. Adverteerders en correspon denten gelieven hiermee rekening te houden, waar wij in 't andere geval niet voor plaatsing kunnen instaan, Mt tiüb •r al> 621 aab .ii ail ,'J Feuilleton van „De Echo van het Zuiden" De allereerste Nederlandse detoctive-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 3) „Je krijgt toch ons leesgeld en de advertentie-inkomsten", suste Oer- jansen. „In dat artikel heb ik de theo rie verdedigd, dat de aap van de mens afstamt", hervatte de journalist spin nijdig. „Vinden jullie het soms te on belangrijk?" „Integendeel!" kraakte Oerjansens schorre stem. „Man, als je mijn uit zending van jouw artikel gisteravond had gehoord, zou je tevreden zijn. Ik interesseer me heel erg voor dat af- stammingsvraagstuk en mijn opvat ting loopt parallel met de jouwe. De aap dient recht gedaan te worden. Als je wist..." Weer ging een don kere blik uit Beitelmans' grijs bewim- perde ogen in de richting van de eilandbewoner. Hij scheen het er niet met zichzelf over eens te zijn of hij die uitzending van zijn artikel moest waarderen om de daaruit blijkende belangstelling of kwalijk nemen van wege de concurrentie. Een half jaar geleden was Oerjan- sen met die draadloze weergave van Beitelmans' Holendamse Kletspost begonnen. Weer zo'n moderniteit van hem. Maar in dit geval kon het aller minst de instemming wegdragen van de toch vooruitstrevende journalist. Want deze praktijk raakte hem in zijn broodwinning. Het aantal leesgeld- betalers was aanzienlijk verminderd. Vele bewoners van het Westeinde ge troostten zich niet meer de moeite van een tocht naar het Marktplein in het midden van het dorp, waar de steenkrant stond opgesteld en voor twee kiezeltjes de persoon te lezen was. Veel liever wandelden zij een klein eindje ten westen het dorp uit, waar Oerjansen, van zijn eiland af, door middel van een tot megafoon dienende holle boomstam gratis het op de krant gelezen nieuws uittrom- petterde over de vlakte van het uit breidingsplan. Alleen enkele ouderen uit het west-end, zoals moedertje Thora met haar dovige oren, bleven hun avond wandeling naar het Marktplein ge trouw. Toen de drie mannen Thore bij de herberg waren tegengekomen, was zij als gewoonlijk naar de krant on derweg. De vriendschap tussen de journa list en de eilandbewoner was door een en ander danig bekoeld, doch niet verbroken. En zo was Beitelmans ook deze avond op Oerjansens uitnodi ging meegezwalkt. Zwoele geuren van wilde oerbos vegetatie kwamen het drietal tege moet drijven door de beemstering. Oerjansen raakte de draad van zijn betoog over de afstamming kwijt. Toen hij achter de vlakte van het uit breidingsplan zijn eiland zag liggen, heel vaag in de schaduw van het maagdelijke oerwoud, zette hij luid keels een sentimentele aria van eigen compositie in: „Hoe vè-her is mijn eiland „Lijkt wel luchtalarm", misprees Steenharses. „Raak jij die baard in je keel nooit kwijt?!" „M'n ei...hei...land!" voleinde de roodkop langgerekt. „Nee man", antwoordde hij daarna op de inter ruptie, „een fout in man physieke ontwikkeling, zegt de dokter. Ik hou de baard in mijn keel, m'n leven lang. Is er in vastgegroeid. Kwestie van klieren en hormonen, snap je. En daarom blijft mijn kinnebakkes aan de buitenkant clean-shaven. Scheelt me 'n reuze kostenpost op scheer- steentjes. De inspecteur bleef stil staan om zijn borrelvriend verwijtend aan te lodderen. „Man, waarom heb je dat nooit eerder verteld? We dachten alle maal, dat het zo'n eigenwijs modern idee van je was, om zonder baard te lopen. Jij hebt 'm dus nog steeds in je keel... buitenste-binnen... die bin nen binnen binnen binnen..." Hij begon door te slaan. Beitelmans trok hem weer mee, fronsend naar z'n polshorloge: een miniatuur-zonne wijzer, gemonteerd in een diepe no- tedop, zodat de schaduwspil tegen be schadiging beschermd bleef. „Schiet op", drong hij aan, „het is al aardig laat en ik heb 't nog druk vanavond." „Er is toch hik geen zon meer?!" merkte de politieman op. „Hoe kun je dan op je horloge kijken..." „D'r zit fosfor op, net als op mijn grote zonnewijzer", legde de bemoeizieke Oerjansen ongevraagd uit. Het drietal was de kale vlakte over gestoken en kwam voor de geduchte Krokodillenrivier te staan. Ontelbare paren uitpuilende ogen loerden vraat zuchtig naar hen vanaf de waterop pervlakte. Maar Oerjansen legde een veilige weg naar zijn eiland open. Hij haalde een sleutel uit het heupzakje van z'n bere-vel - een van de door hem ge lanceerde nouveauté's en ontsloot daarmede het hek, dat de toegang tot de brug had versperd. Via de neer gelaten ophaalbrug kon het trio voet aan wal zetten op het eiland. EEN AFZAKKERTJE. lilde steen Midden op het eiland, geflankeerd door twee geweldig hoge boom- schimmen, stond Oerjansens stenen huis, de voortdurende steen des aan stoots voor zovele oudere dorpsgeno ten. Van de overige opstal was in de donkerte slechts een vaag samenstel van silhouetten te onderscheiden. De zwarte achtergrond van het oerwoud aan de overkant van de rivier be heerste het toneel geheel en al. Het brulapen-concert in de geheimzinnige diepten van het woud klonk nu for tissimo, ondersteund door vele ande re angstwekkende dierengeluiden. Het nachtleven der wildernis was ontwaakt. „Licht me 's bij!" schreeuwde Oer jansen aan Steenharses' oor. „Ik kan de deur niet vinden!" De politieman scharrelde met on vaste hand achter het borststuk van zijn tijgervel, boven de gordel. Na veel gesputter vond hij z'n zaklan taarn: een stukje hout, waarvan het rottend uiteinde een groenige fosfor- glans afgaf. „Je mag er wel 'ns een nieuwe batterij in zetten", merkte Beitelmans op. „Jij bent zeker de leukste thuis, op de deurknop na?" informeerde Steenharses. „Deurknop!!" herhaal de de journalist met nadruk. „Man, besef je wel wat je daar weggeeft! Da's een uitvinding, waar je steenrijk van kunt worden." Tijdens deze conversatie was de gastheer er in geslaagd de ingang van zijn woning te vinden. Gelijk de in gangen der antieke aarden koepel- holen was ook het deurgat van Oer jansens huis nog geen meter hoog. Ook hier moest men dus op handen en knieën naar binnen. Oerjansen verdreef na lang rond tasten de benauwende duisternis door met twee vuurstenen het gaslampje aan te ketsen, dat in het midden aan het plafond hing. Het lampje, ook een vinding van de geniale Oerjansen zelf, bestond in hoofdzaak uit een antiek conservenblik. Dit specimen van een ten gronde gegane bescha ving was bij het diepspitten van de eiland-moestuin te voorschijn geko men. Het blik was gevuld met moeras water, dichtgedekseld en in het mid den van het deksel van een afsluit baar rietpijpje voorzien. Wanneer nu de prop uit het pijpje werd gehaald, kon het uit het moeraswater ontwik kelde methaangas naar buiten stro men en ontstoken worden, i. .1 (Wordt vervolgd) Goedkoop - Sterk - Modern Alle kortingen direct afgetrokken I Uw Bril in één uur klaar I ETUI GRATIS I Brillen Vughteritr. 25 Den Bosch PRE ADVIEZEN Reconstructie Stationsplein en Burg. v. d. Klokkenlaan. De verkeerssituatie op het Stationsplein en in de Burgemeester v. d. Klokkenlaan is dermate onoverzichtelijk en gevaarlijk, dat ter plaatse zowel ten behoeve van het auto- cn het rijwielverkeer, als ten behoeve van de voetgangers, een aantal voorzieningen dienen te worden getroffen. Op bedoeld plein bestaat in het wegdek geen enkele afscheiding voor het verkeer, alhoewel een dergelijke afscheiding dringend nodig is, daar het verkeer zich hier in te genovergestelde richtingen begeeft. Dit plein heeft nl. een dermate grote breedte, dat een automobilist niet kan vaststellen, welk ge deelte nu juist zijn rijbaan is. Het ligt daarom in het voornemen om het Stationsplein thans een zodanige geleding te geven, dat automobilisten de juiste weghelft kennen en daarvan ook niet kunnen afwij ken. De geschetste situatie wordt nog geaccen-. tueerd door het feit, dat alle busdiensten op het Stationsplein hun centrale halte hebben. De bussen, komende uit oostelijke en weste lijke richtingen, hebben wel een vaste op stelling, doch deze is zodanig gesitueerd, dat de passagiers bij het in- en uitstappen van de bussen telkenmale het gevaar lopen door automobilisten of wielrijders te worden aan gereden, daar de verkeersstroom - zonder enige afscheiding - langs deze bushalten loopt. Daarom is voor de bussen komende uit westelijke richting, een dubbele parkeerha ven geprojecteerd, waardoor de lijndiensten 22, 23 en 36 van de B.B.A. een aparte op stelling verkrijgen. Voor lijn 36, welke vanaf het Raadhuis plein de Grotestraat en de Mr. van Cooth- straat volgt, is een opstelling gecreëerd ten westen van laatstgenoemde straat en en zui den van het B.B.A.-kantoor, terwijl deze op stelling voor de lijnen 22 en 23, welke via de Parallelweg en de Burg. v. d. Klokken laan het Stationsplein bereiken, ten oosten van de Mr. van Coothstraat zal worden ge situeerd. Deze gewijzigde opstelling der bussen brengt een volledige beveiliging voor de rei zigers bij het in-, en uitstappen der bussen met zich mede, zodat zij ongehinderd het voetpad kunnen bereiken. Middels de ge markeerde oversteekplaatsen kunnen zij zich begeven in de richting, welke zij wensen. Verder is voor beide richtingen een rij wielpad ontworpen, resp. één aan de noord en één aan de zuidzijde. Voorts zal, overeenkomstig het advies van de ANWB, de Burg. v. d. Klokkenlaan, vanaf de Mr. van Coothstraat tot aan de Stationsstraat, iets naar het zuiden worden verlegd, en wel zodanig, da deze laan in het verlengde van de Paralelweg uitkomt. Het rijwielverkeer, komende uit het wes ten, zal ongeveer ter hoogte van het woon huis van S. H. J. van Alphen (Burg. v. d. Klokkenlaan 25) de rijbaan kruisen, om het rijwielpad ten zuiden van de Floris V-laan te kunnen bereiken. Tevens zal de gevaarlijke bajonet tussen de Jan de Rooijstraat en de Dr. Mollerlaan zodanig worden gewijzigd, dat een vrij uit zicht over dit gedeelte wordt verkregen. De bovenomschreven voorzieningen zijn met de Nederlandse Spoorwegen, de B.B.A. en de A.N.W.B. besproken, welke instanties aan deze plannen hun goedkeuring hebben gegeven. Reconstructie Burg. Smeelelaan. Nu de woningbouw in het plan Bloemen- oord en in het oostelijk gedeelte van de St. Antoniusparochie, resp. gelegen ten oosten en ten westen van de Burg. Smeelelaan, zich steeds meer heeft uitgebreid, is de Burg. Smeelaan langzamerhand de hoofdtoegangs weg geworden tot die gedeelten van onze gemeente. Tevens dient de Burg. Smeele laan als toegangsweg tot de ten zuiden daar van gelegen bossen en tot de Loonse- en Drunensc duinen, welke functie uiteraard in de zomermaanden het meest spreekt. Door de aanleg van riolerings-, gas- en waterbuizen, alsmede door de aanleg van 'n elektriciteitsnet, een radiodistributicnet en het leggen van een telefoonkabel, is de rij weg, die van een asfalslijtlaag is voorzien, dermate verslechterd, dat verbetering door reconstructie dringend noodzakelijk is ge worden. Bij het opzetten van een reconstructieplan voor deze rijweg, welke thans 6 meter breed is, is rekening gehouden met een verbreding tot 9 meter in verband met de belangrijke verkeersfunctie, welke deze weg moet ver vullen ten behoeve van de uitgevoerde en nog geplande uitbreidingen. Wijziging „Legesverordening 1958". Dit voorstel behelst o.m. de vaststelling van leges m.b.t. toeristenkaarten. 1. Door de Miniser van Buitenlandse Za ken zijn nieuwe voorschriften vastgesteld in zake toeristenkaarten, ingaande 1 dec. 1959. Ingesteld is daarbij de toeristenkaart model A, geldende voor een periode van 2 maan den. De toeristenkaart 1959 was geldig voor een periode van 4 maanden. Daarop wordt volgens punt 14 van het bij de Leges veror dening 1958 behorende „tarief" door de gemeente wegens leges geheven een bedrag van f 1.50. B. en W. stellen voor de leges voor de nieuwe toeristenkaart A te bepa len op f 0.75. Door de Minister is evenwel tevens aan gekondigd een toeristenkaart model B, gel dig voor een langere duur, waarschijnlijk 2 jaren. Deze zal ter provinciale griffie wor den afgegeven. Er van uitgaande, dat de aanvrage, evenals voor paspoorten, ter ge meente-secretarie moet worden ingediend, achten B. en W. het gewenst in het „tarief" der lcgesverordening reeds thans rekening te houden met deze diensten en stellen voor daarvoor een bedrag van f 1- op te ne- Heffing rioolbelasting. Dit voorstel komt hierop neer dat de in- dustrie en overige afvoerders van grotere hoeveelheden vuil water een hoger aandeel zullen moeten gaan betalen in de opbrengst van de rioolbelasting. Bij de bespreking namelijk van de bud- getaire positie van de gemeente Waalwijk, hetzij plaats vindt met Ged. Staen, MN hetzij m andere instanties - o.m. in ver band met de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten - komt telkens naar vo-. ren de heffing van de rioolbelasting, welke in onze gemeente in geen redelijke verhou ding staat tot de zeer hoge bedragen, wel ke moesten worden ten koste gelegd aan de uitgevoerde werken voor stam-, pers- en af- voerriolen, aan rioolgemaal, zuiveringsin richting, hevelinstallatie, enz. Partieel uitbreidingsplan Waalwijk-Noord. Door de aanleg van de Langstraatweg zijn de gronden, gelegen tussen die weg en de Winterdijk, voor andere dan agrarische doeleinden beschikbaar gekomen. B. en W. achten het gewenst, dat voor dit gebied 'n partieel uitbreidingsplan tot stand komt, waarin aan deze gronden de bestem ming wordt gegeven van woningbouw, op richting openbare gebouwen en industrie terrein. Aan het architectenbureau Kuijper, Gou wetor en De Ranitz te Rotterdam is door B. en W. opdracht gegeven tot het ontwer pen van een partiëel uitbreidingsplan Waal-, wijk-Noord, waarin met de vorengenoemde bestemmingen rekening wordt gehouden, aan welke opdracht inmiddels werd voldaan. Voorzieningen aan de kade langs de provinciale weg Waalwijk-noord. Bij het door de raad in deze vergadering in ontwerp vast te stellen partiële uitbrei dingsplan Waalwijk-noord (agendapunt 8), is de bebouwing van de terreinen, gelegen tussen de Winterdijk en de provinciale weg in de buitenpolder van Waalwijk in onder delen aangegeven. In het gedeelte gelegen tussen de Putstraat en de oude thans ge dempte haven, is een aantal openbare ge bouwen geprojecteerd, terwijl het gedeelte tussen de Zomerdijkse Stoep en de Besoijen- sestraat voor woningbouw is bestemd. De kade, welke gelegen is aan de noord zijde van de provinciale weg heeft ten doel deze weg en het ten zuiden daarvan gelegen gebied tegen wateroverlast te beschermen en is derhalve op waterkering geconstrueerd. Doordat deze onlangs gereedgekomen kade thans nog niet het waterkerend vermogen heeft, hetwelk zij in de toekomst door in klinking zal verkrijgen, is het theoretisch niet onmogelijk, dat bij een uitzonderlijke stormvloed - zoals deze bv. in het jaar 1953 ons land teisterde - het waterkerend vermogen onvoldoende zou blijken. Met het oog hierop achten b. en w. het allerzins noodzakelijk, dat aan de bewuste kade zodanige voorzieningen worden getrof fen, dat het risico van wateroverlast voor de in het uitbieidingsplan-noord gelegen terrein nen wordt uitgesloten. De kosten hiervan zullen f 96.300 bedragen. Straatnamen. De uitvoering van het partieel uitbrei dingsplan „Bloemenoord" heeft o.m. tot re sultaat, dat de Eerste en Tweede Zeine, voor zover gelegen ten oosten van de Burg. Smeelelaan, gedeeltelijk mede in de bebou wing worden betrokken. Dit zou o.m. tot ge volg hebben, dat de namen Eerste en Twee de Zeine van toepassing zouden blijven op langgerekte stratencomplexen, zich uitstrek kende over een lengte van ongeveer 1500 meter. B en W achten dit om verschillen de redenen ongewenst en achten het nood zakelijk. dat aan de gedeelten van de Eerste en Tweede Zeine, gelegen ten Oosten van de Burg. Smeelelaan, andere namen worden gegeven. Zoals bekend, geldt bij het vaststellen van straatnamen de stelregel, dat op de eerste plaats getracht moet worden, daarbij gebruik te maken van de vanouds in de betreffende omgeving bekende buurt- en veldnamen of dergelijke topografische aanduidingen. Eerst wanneer dit niet mogelijk blijkt te zijn, is het verantwoord, andere benamingsmoge lijkheden toe te passen. Voor wat betreft de beide genoemde ge deelten van de Eerste Zeine is het niet mo gelijk gebleken, andere vanouds in die om geving bekende benamingen te vinden B. en W. stellen daarom voor, hier de volgende straatnamen vast te stellen Voor het gedeelte der Eerste Zeinde, ge legen tussen de Burg. Smeelelaan en de Ak kerlaan (ten zuiden van het gemeentelijk sportpark „Olympia"): do Coubortinstraat (naar de grote propagandist voor de licha melijke opvoeding en voor de herleving van de Olympische Spelen Pierre baron de Cou-, bertin, 1868- 1937). Voor het gedeelte van de Eerste Zeine, gelegen tussen de Akkerlaan en de Linie- dijk en verder tot de oostelijke gemeente grens: Drunense Weg (in verband met de toekomstige bestemming van dit weggedeel; te met brug over het afwateringskanaal). Voor het gedeelte van de Tweede Zeine, gelegen tussen de Burg. Smeelelaan en de Akkerlaan kan gelukkig gebruik worden ge maakt van een oude veldnaam. Het gebied ingesloten tussen de Tweede Zeine en de Putsteeg (thans Burg. Smeelelaan) werd, blijkens een kaart van de gemeente Waal wijk van 1865 uit de atlas van Suringer, voorheen genoemd ,,'t Groene Woud' In verband hiermede wordt voor het genoemde weggedeelte de naam „Groenewoudstraat" voorgesteld. Verder bestaat behoefte aan naamgeving voor de volgende objecten Straat vanaf de Floris V-laan tot de Zanddonkweg. De aanleg van deze straat schept een goe de gelegenheid, in dit „Hollandse" gedeelte der gemeente de nagedachtenis te eren van Willem I graaf van Holland van 1203 - 1222 (de vader van de rooms-koning Willem II en de grootvader van Floris V), die vol gens de onderzoekingen van Mr. S. J. Focke- ma Andreae de indijking van de Zuid-Hol landse waard heeft tot stand gebracht (pl.m. 1213), waartoe derhalve ook behoort de aanleg van de Hollandse Dijk (synoniem met „Loonse Dijk", „Meerdijk" en „Heidijk"). Voor deze straat wordt derhalve de naam „Graaf Willem I-straat" voorgesteld. „Biesbosweg" (voor de parallelweg, gele^ gen tussen de Zomerdijkweg en de kade van de Sprangse Sloot), „Melkvonderweg" (voor de parallelweg, gelegen tussen de Emmikho- vense Straat en de Gansoyense Steeg) en „Werijtweg" (voor de parallelweg, gelegen tussen de Gansoyense Steeg en de kanaal dijk). Voorts ware de naam „Hoogeindse Rond weg" te geven aan de rondweg, die werd aangelegd als verkeersaftakking voor het verkeer, komende vanaf Drunen naar het Hoogeinde, de naam „Laageindse Stoep" aan de nieuwe verbinding Laageinde - Ta- xandriaweg en „Gedempte Haven" aan de gedempte havenkom met omgeving. Tenslote bestaat behoefte aan een viertal straatnamen - in het raam van de stads uitbreiding Besoijen-noord, te weten een straat oost-west met een drietal toegangs wegen vanaf de Grotestraat. De volgende namen worden voorgesteld: „Noordstraat" voor de ontworpen straat oost-west, „Kruis straat" voor de westelijke verbinding met de Grotestraat (zulks in overeenstemming met het door de aanleg van die straat gescha pen kruispunt), „Doelenstraat" voor de mid- denste verbinding met de Grotestraat (we gens de ligging van die straat in de onmid-. dellijke nabijheid van de schuttersdoelen van het gilde St. Crispijn) en „Tempelierstraat" .V «jffi ,i Q lUii ii 'J if; rt 115/ '/Tjj 9111

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5