waalwijkse en LanqstRaatse couRant HEEL SPECIALE KOOPJES De dood in het zoutvaatje Sport in beelden en woorden '"-r A. H. Mulders-Sars Door Henk van Veenendaal - Voor Uw wagens zonder chauffeur MUSA EXPRESS WAALWIJK Het Geschenkenhuis" Land- en tuinbouw Hockey VRIJDAG 22 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 6 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" L-jfiS*— BEZOEK AAN RADIO FREIES EUROPA. Op de 17de december j.l. werd de vrije wereld opgeschrikt door een mededeling, dat communistische agenten kans hadden gezien om binnen te dringen in de studio's van „Radio Freies Europa" (R.F.E.), gevestigd te München. Wij hebben daarom eens een bezoek gebracht aan de Englischer Garten no. 1. Daar zetelt de directeur van dit radiostation, de voormalige Nederlander en thans Amerikaans staatsburger Erik Roelfzema-Hazelhof, ridder in de Militaire Willemsorde en oud kapitein-adjudant van prinses Wilhelmina der Nederlanden, toen nog koningin. Wat is er nu eigenlijk voorgeval len? is onze eerste vraag. In korte feiten dit: een communis tische agent van Tsjechische natio naliteit had kans gezien om zich 'n baan te veroveren bij deze weste lijke propagandazender en werd op- genomen in de kring van vaste me. dewerkers. Nadat hij het vertrou wen had weten te winnen, heeft de man zich op een daartoe geschikt ogenblik naar de kantine (de mess) i in dit gebouw begeven om daar on- gezien, in de op de tafeltjes ge- j plaatste peper- en zoutstellen een dosis vergif te strooien. De te hulp geroepen Amerikaanse deskundigen op dat gebied, die zijn ingedeeld bij het in west-Duitsland werkzaam zijnde „Central Intelli gence Corps (C.I.C.), te Wiesbaden verklaarden, dat men hier te doen had met het vergif atropin, dat wordt bereid uit de plant Belladon na. Atropin is een vergif dat op het centrale zenuwstelsel inwerkt en de werkzaamheden daarvan verlamd en buiten werking stelt en uiteinde lijk de dood ten gevolge heeft. Vast gesteld wordt, dat in ieder zoutvaat je een gemiddelde van 2,36% atro pin werd aangetroffen.. Opgemerkt zij, dat 30 milligram van dit vergif door de mens genuttigd, de dood ten gevolge kan hebben. Naam geheim. De geheime agent heeft na een dagenlang verhoor tenslotte een volledige bekentenis afgelegd. Zijn naam wordt vooralsnog geheim ge houden, daar is komen vast te staan dat de man in opdracht handelde van een in west-Europa geaccredi teerd diplomaat. De gearresteerde communist werd na zijn verhoor overgebracht naar een kazerne, in gebruik bij een Amerikaans legeronderdeel en in een der aldaar aanwezige cellen in gesloten. Het is denkbaar dat de man naar de Ver. Staten zal wor den overgebracht en aldaar zal wor den berecht. De R.F.E. neemt graag mensen van achter het ijzeren gordijn in dienst, omdat het dagelijks nieuws uitzendingen verzorgt voor landen daar. Haar zeer sterke zenders zijn opgesteld in München, waar het hoofdkwartier is gevestigd en in Lissabon, de hoofdstad van Portu gal. Naast de gebruikelijke nieuws uitzendingen in het Pools, Tsjech isch, Slowaaks, Hongaars, Roe meens, Bulgaars, Russisch en Oe- kraïns, is er een berichtendienst, die tevens agentschappen heeft in Athene, Rome, Wenen, München, Istanboel, Berlijn, Hamburg en Stockholm. Een dienst overigens, die zéér goed blijkt te zijn ingelicht over de gang van zaken in de be trokken landen. Een nieuw gezicht. Hoe kon deze figuur door de ma zen van uw controle heensluipen? Dat komt, omdat het een geheel nieuwe spion betrof. We hebben 'r. documentatiedienst met een archief, dat tot op de dag van vandaag is bijgewerkt, waarin o.m. staan ver meld de namen en verdere bijzon derheden van vrijwel alle commu nistische spionnen, verraders, de grote en de kleine communistische partijbonzen en propagandisten. Maar hij stond er niet bij, zijn foto kwam er (nog) niet in voor! Wie betaalt uw werk? Radio Vrij Europa werd gesticht in 1950 door Ameriaanse burgers, zakenlieden en instellingen, die het werk van de omroep, de bestrijding van het communisme, ook financieel hebben mogelijk gemaakt en nog mogelijk maken. De zender had tot voor kort on geveer 1300 medewerkers in dienst Duitse strijd gaat voort. Aan het „koude front", tussen oost en wést gaat de strijd onverminderd en in alle hevigheid voort. Alle denkbare listen worden aangewend, vallen worden gezet. Mensen ver dwijnen spoorloos. Weer anderen duiken op om ook weer te verdwij nen, al of niet een bloedig spoor na latend. Kort geleden werd in de ambts woning van de Lutherse bisschop van Berlijn, dr. Otto Dibelius, een geheime telefoonlijn ontdekt, waar door alle door de bisschop gevoerde telefoongesprekken werden mee- beluisterd door Oostduitse commu nistische agenten. Wie zal het vol gend slachtoffer zijn? We weten het niet. Zojuist bereikten ons berichten over een toenemende spionage-acti- viteit der bolsjewisten in het grens gebied rondom Helmstedt en aan de Westduitse grenzen. Daar werden beruchte Oostduitse en Russische spionage-experts gesignaleerd. Wat voeren die daar in hun schild? In die gebieden woedt nog steeds de „Nervenkrieg" in alle hevigheid. Geheime waarnemers vestigen zich in dit frontgebied en vangen vluch telingen op, tuk als ze zijn op „ge heim nieuws''. Radio Vrij Europa weet zulk nieuws veelal het eerst te melden. De januarisneeuw dwarrelde over het Gooi. Koplampen tast ten naar een barak in een ver stild hos. We stopten en snoven de winterse dennegeur in. Rond om ons suggestieve plaatjes voor nieuwjaarsansichten. In die ro mantische bossenpracht ligt een houten bouwsel. Het heet Cine- centrum. Wie hier binnentreedt, onderwerpt zich automatisch aan een ijzeren discipline. In die oase der Gooise bossen regeert een stukje keiharde actualiteit. Hier zit regisseur Jean Smits in een bescheiden hoekje te werken aan zijn lijst met commando's, zijn draaiboek. Daar in Cinecentrum wordt de zondagsuitzending van Sport in Beeld in 'n nauw keurs lijf geperst om overgebracht te worden naar de televisiestudio in Bussum. De outsider, die argeloos het wereldje der sport televisie bin nenstapt, valt van de ene sensa tie in de andere: een reeks ver bazingen over de geboorte van een half uur sport op 't schermp je. Wie rustig in zijn luie stoel zit en niets anders behoeft te doen dan kijken naar het won- derkastje, zou eigenlijk eens de drama's moeten meemaken, wel ke aan de regie en presentatie van zo'n programma voorafgaan. Een paar minuten filmen over 'n sportgebeurtenis in Maastricht vergt een krachttoer. Vele me ters moeten eerst worden opge nomen en dan dient de camera man nogal te flirten met Vrouwe Eortuna, om de belangrijkste shots te pakken te krijgen. Goed, laat dit dan lukken. Het is omstreeks vier uur in de namiddag. Dan begint de lijdens weg. De rit naar Bussum, dwars door de bebouwde kommen met de bekende snelheidsbeperkin gen. In Cinecentrum wordt de film koortsachtig ontwikkeld. Een geselecteerde staf werpt zich op het celluloid. De beste en meest spectaculaire passages worden geknipt, gecontroleerd en geplakt. Dan moeten de films worden afgedraaid in aanwezig heid van de commentator. Hij zal er tijdens de uitzending een pak kend trefwoord bij plaatsen. Zijn grootste opdracht is eigenlijk in de fantasie van de al of niet des kundige kijker te kruipen. Wij verhaalden dus over die film uit Maastricht. Er zijn nog meer rolprenten... over voetbal, volleybal, hockey en het wereld nieuws. Tussen negen uur 's mor gens en elf uur 's avonds zijn een aantal experts druk in de weer, om een gevecht te leveren met tempo en actualiteit. In de hoek van een kamertje in Cinecentrum zit dan regisseur Jean Smits. Hij deelt bevelen uit en laat een ver se film draaien. De commentato ren volgen in de camera obscura met argusogen de beelden. Ze kunen hun mondelinge toelich ting dan voorbereiden, want straks om tien uur, als het feest begint, moet alles op minuten en seconden zijn afgepast. Dat af passen is een spécialité, waarin mannen als Jean Smits gehard zijn. Het leek daar in de sprook jesachtige winterse bossen van 't Gooi op een verscholen hoofd kwartier. De generale repetitie in Wisseloord is voor de medewer kers een warm aanloopje naar de NTS-uitzending Sport in Beeld, die volgens Jean Smits een grote kijkdichtheid heeft. In de Studio Vitus te Bussum, waar alle medewerkers tijdig aan wezig zijn, lopen of zitten de scheppers van de uitzending met een dosis plankenkoorts. Ze la ven zich aan de onschuldige drankjes uit de kantine, kijken wat spullen in, roken een eind weg en laten zich gedwee door Paula Sanders naar de schoon heidssalon brengen. De wet van de „gevelverfraaiing" is onver biddelijk. Barend Barendsè, die spotlights over wielrennen com mentarieert, weet al niet anders meer. Maar Bep Bakhuijs vindt het altijd nog een evenement, dat Paula strepen op zijn gezicht trekt en heiij met poedertjes en zalfjes optuigt. Frans Henrichs, die net hele geval gaat presente ren voor de kijkers, moet er van zelfsprekend ook charmant uit zien. Als al die mannen dan met kleurrijke hoofden ronddrente len geeft de regisseur fluisterend de laatste aanwijzingen. We werden opgesloten in een belletje, de presentatiestudio van Sport en Beeld. Een zee van licht werd op de beeldbrengers gesme ten. De temperatuur was moor dend, Bakhuijs liep uitvoerig te blazen, omdat het nu nog even mocht. Go Hogendoorn kon niet verder leven zonder een sigaret. Wie in dit woud van slangen en kanonachtige camera's ergens Hannie Lips op een laag podium van twee vierkante meters ziet zitten (in vakjargon het hemel bed), is als leek de wanhoop na bij. De vraag, die hem in dit droomfabriekje steeds bezig houdt, luidt: hoe kan er uit dit chaotische geval van opgepoet ste jongens, celluloid, draden, slangen en verzengende lichtwer- pers ooit iets normaals ontstaan. Een gebaarde cameraman zette in een volmaakte geluidloosheid Hannie Lips in haar hemelbed op een plaatje. Boven zat Jean Smits de beelden te ordenen, onzicht baar voor ons, maar met de ab solute macht van een alleenheer ser. In de monitor zagen we, dat het lukte. Alle „zweet en tranen" droogden op in het kiekkastje, dat ieder detail aangaf. Frans Henrichs slingerde met een per fecte smile zijn beeld en stem in de lucht. Hij kreeg achter zijn stalen bureau steeds andere huurlieden, van de schermdes- kundige Van Oosten tot Anton Geesink himself, voor wie al dus een grapjas alleen een grootheeldontvanger geschikt zou zijn. Zo draaide het half uur vol emotie, uiterste beheersing en improvisatie verder. Na het laatste beeld werd de geest ontspannen. Boven in de kantine. Maar eerst werd de verf laag verwijderd. Kijkend Neder land, niets vermoedend van de totale inzet der medewerkers, had weer 'n paar plaatjes gezien. De spanning hadden we trou wens al eerder voelen aankomen. In de AVRO-studio voor de We kelijkse Sportrevue. Het is voor de leek onvoorstelbaar, wat hier door Dick van Rijn en zijn legi oen van beiderlei kunne.gepres teerd wordt. Ja, beiderlei kunne, niet alleen vanwege de omroep- ster, die de uitzending aankon digt; mevrouw Schreurs, echtge note van de beroemde wijlen Tom, die eens de Sportrevue schiep, mag een deel van de kostbare erfenis beheren. De sportuitzendingen van alle omroepen eisen een minutieuze voorbereiding. Als eerste is de KRO in de lucht. Deze geeft ver slagen en nabeschouwingen en het lang verbeide uitslagenlijstje, dat pooideelnemers teleurstelling of opperste vreugde bezorgt. De KRO is dus de eerste omroep, die slag levert met de soms afschu welijke veelvraat: actualiteit. Is het eenmaal half vijf, dan gaat in de AVRO studio het rode lampje aan. Dick van Rijn of als deze chef-sport-AVRO op repor tage is, Frans Henrichs, presen teert dan de zo populair gewor den Wekelijkse Sportrevue. De tune klinkt niet alleen in uw huiskamer, maar ook in de klei ne studio, waar alle bijgeluiden geweerd worden. Het ingewik keld samenspel tussen reporters, telefoondraden, studiotechnici en presentator begint. Het schema, angstig nauwkeurig op halve mi nuten vastgelegd, moet worden uitgevoerd. Om half vijf plus 30 seconden komen vanuit de studio de code-woordenOver naar Den Haag. Daar in de residentie wacht Herman Kuiphof op dit startsein om precies op tijd een nabe schouwing te geven van de wed strijd ADODOS. In de studio klinkt de stem van onze hoofdre- X, Ervaren dijkwerkers zijn bij het vroegere gat in de dijk van Tuin dorp Oostzaan bezig met de versteviging van het dijklichaam. Eerst slaat men een afdamming van ronde palen, waaraan straks de rijsvlotten zullen worden vastgemaakt. dacteur. Als hij z'n verhaaltje be ëindigd, zegt hij: Terug naar de studio in Hilversum. Dan gooit de presentator de microfoon weer open en dan kan Piet Heys- ler in de Maasstad beginnen. De technici werken bedrijvig aan 'n ingewikkelde apparatuur. Ze moeten uiterst geconcentreerd zijn en niet de verkeerde stekker pakken. Straks komt immers de lijn uit Düsseldorf en ook Parijs zou kunnen wachten. Mevrouw Schreurs komt binnensluipen met het laatste nieuws. liet moet nog mee. De studioklok draait onVerbiddcllijk verder. Het gaat alles om dure seconden. Barend Barendse pakt Arie van Houwe- lingen sportvan van het jaar in de rug en neemt een blik- seminterview af. Wim Kortland zoekt al z'n plaatsje achter de mi crofoon en Ger Janssens zit te lekcnen om straks wat standjes in het apparaatje te fluisteren. Ergens in Nederland wacht de paardensportman, om courses door te geven. Joop v. d. Hoek krijgt in Duitsland aansluiting en gooit wat caramboles in de ether. De presentator moet slag vaardig zijn en dient een meester te zijn in het improviseren. Maar o wee, als er afgelastin gen zijn. Dan komt er een venij nig vuiltje in het subtiele rader werk. Even staken is er niet bij. De minuten zijn immers te kost baar! Het gaat om service aan de luisteraars. Als de omroeper dan ten slotte aankondigt: Dit was AVRO's Wekelijkse Sportrevue, komit de heksenketel tot rust. Dan kun nen de mannen voor en achter de schermen uitblazen. En mevrouw Schreurs gaat dan verslagen en uitslagen verzamelen voor de uit zending op de late avond. Op de kamer van de reportage-afdeling met de batterij telefoons legt Cor Schreurs dan contact met al die ijverige en belangstellende men sen. De cijfertjes druppelen bin nen. Plotseling gaat een der toe stellen AVRO sportredactie, zegt me vrouw Schreurs. De meneer aan de lijn vindt deze aankondiging onvoldoende. Met wie dan? zegt hij ongedul dig. Met mevrouw Schreurs, aldus de vriendelijk gestemde aanvul ling, maar waarom vraagt u dat? Omdat ik u zo aardig vind, be kende de stem. Uit „De Sportkroniek". GEVOLGEN VAN DE DROOGTE. Uit de resultaten van het grondon derzoek blijkt, dat vooral de kalige halten dit jaar hoog zijn. Dit heeft verschillende oorzaken. Ten eerste hebben de planten zich door het chro nisch watergebrek minder goed kun nen ontwikkelen en werden dus min der plantenvoedende stoffen opgeno- naar Stationsstraat 97 Tel. 2051 IN ONZE BALANS-OPRUIMING ff GROTESTRAAT 220 WAALWIJK de grond en andere planten die over vloedig gedijen op grond, waarin se lenium voorkomt. Geleerden weten uit ervaring dat waar zwavel en sele nium rijkelijk aanwezig is, zich ook uranium bevindt. DUITS MELKBAL. De melkinrichting in de Westfaal- se stad Bielefeld heeft een nieuwe vorm van melkpropaganda bedacht het organiseren van een dansfeest voor jongeren tussen 16 en 20 jaar. Dit is volgens de berichten goed ge slaagd, niet in het minst door de cho colademelk en melkshakes die tijdens de pauze gratis ter beschikking wer den gesteld. Een rookverbod accen tueerde de zuivelgeest, die het fes tijn kenmerkte. Het Bielefelder initiatief onder vond zoveel weerklank bij de jeugd en de plaatselijke pers, dat de melkin richting van plan is deze winter meei „milchballe" te houden. VEGETATIE ONTHULT AAN- WEZIGHEID BODEM SCHATTEN. De allerminste methode voor het opsporen van mineralen in Amerika is die met het vliegtuig. De bomen, struiken en andere bodembedekkers dienen als aanwijzing dat onder de grond waarop deze planten groeien bepaalde soorten mineralen aanwezig kunnen zijn. In Nieuw-Mexico worden uitge strekte gebieden in kaart gebracht waar bepaalde planten voorkomen die de voorkeur geven aan zwavelhouden- Wanneer op een bepaald terrein de helder-oranje Californische klapro zen in overvloed voorkomen, dan wijst dit op koper in de grond en hierbij kan het gebied zelfs begrensd worden. NIEUW VISMEELPRODUCT. Volgens een bericht in de „Finan cial Times" hebben Zweedse geleer den een nieuw vismeelproduct ont wikkeld dat vijfmaal meer eiwit be vat dan verse vis of vlees. Het nieu we product dat in nauwe samenwer king met de F.A.O. tot stand kwam zou thans zover zijn ontwikkeld dat het op commerciële schaal kan wor den vervaardigd. Hierdoor wordt thans een fabriek gebouwd. Als grondstof kunnen alle soorten vis dienen. Het nieuwe pro- duet zou zeer smakelijk zijn en goed houdbaar, zodat het over lange af standen zonder kwaliteitsverlies kan worden vervoerd. Proeven hebben uitgewezen dat het product kan wor den gebruikt voor het bakken van brood en voor de bereiding van pud ding, soepen en diverse andere le vensmiddelen. men. Ten tweede heeft er geen uit spoeling van plantenvoedsel plaats gehad, zoals in normale jaren wel het geval is. Ten derde is er planten voedsel uit diepere lagen naar boven gekomen door de opstijging van wa ter uit de ondergrond. Uiteraard zijn genoemde factoren op alle gronden niet even sterk naar voren gekomen. In het algemeen kun nen we echter zeggen dat de boer voor het komende groeizeizoen bezui nigen kan op de kalibemesting. Een meevaller tussen alle tegen vallers in het afgelopen droge sei zoen. Programma KMHC Waalwijk. Omdat er hel komende week end maar een klein programma verhockeyd wordt, heeft de KM HC Waalwijk ter oefening enke le onderlinge wedstrijden inge last. Het programma voor dit weekeinde luidt: 12.15 uur Warande 2-I)ames 3 BBA om 10.35 via R'vecr. 12 uur Dames 4—Forward umpires: J. v. Vliet-W. Eibers. 14.00 uur HMHCVeteranen, gezamenlijk vertrek 0111 12.30 u. vanaf het station. Zaterdag jeugdcompetitie: 14.30 uur Tilburg QMeisjes Q, BBA om 13.07 uur. 15.00 uur Jongens BTilburg C, umpires: Dumoulin-Y. Dirks. Zondag vriendschappelijk: 12.00 uur Dames 2—Dames 1, umpires: Rijckevorsel-Moderator 2.30 uur Heren 2Heren 1, umpires: Hoffmans-van Eijl. Het programma voor 't week einde van 3031 jan, is als volgt samengesteld: Zaterdag: Forward BJongens A Meisjes PTilburg P, aanvang 3 uur. Zondag: Forward 2Dames 1 PelikaanDames 2 Dames 4Warande 2 Heren 1MOP 5 Were Di 5Heren 2 Heren 3Were Di 3 j HTCCVeteranen

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 17