wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt MoedeE BINNEN- EN BUITENLAND San balm babyderm Het Bedrijfsleven in het district van van Koophandel en Fabrieken voor Noordbrabant in 1959 de Kamer Noordelijk In één nacht Uw handen gaaf en zachti VRIJDAG 22 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 6 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Nieuwjaarsrede van de voorzitter de heer J. van Heesbeen In zijn nieuwjaarsrede heeft de heer J. W. v. Heesbeen voorzitter van de Kamer v. Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk, het vol gende overzicht van het bedrijfsleven gegeven. In de woningbouw heeft zich een grote activiteit ontplooid. Eind 1958 en begin 1959 werden nog voldoende vergunningen door het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid afgegeven. In de tweede helft van 1959 werd dit voor grote complexen woningen veel minder. Door de wijziging in de premieregeling bepaalt de activiteit zich thans veelal tot het afwerken van lo pende projecten. In 1959 zijn veel vergunningen verstrekt voor grote openbare ge bouwen (scholen, ziekenhuizen, gehouwen voor P.T.T. en belas tingen), terwijl ook het particu liere bedrijf 1 linke opdrachten kon geven (nieuwe fabrieksge bouwen, vergroting en verfraai ing van winkelpanden). Bij de weg- en waterbouw kwam langzamerhand verbete ring in de door de bestedingsbe perking ontstane toestand. Het was te verwachten, dat het aan besteden van nieuwe werken door bijna alle aannemers nauw lettend zou worden gevolgd, zo dat voor iedere aanbesteding een te grote belangstelling bestond. De scherpere concurrentie oefen de grote invloed uit op de prijzen van de aan te besteden werken. Hoewel echter in het algemeen met geringere winstmarges ge noegen moest worden genomen, waren de bedrijven, naar werd gemeld, toch vrij goed van werk voorzien. Ook de toekomst wordt met gematigd optimisme tege moet gezien. De stand van de hakbare griendgewassen was in 1959 min der goed dan in vorige jaren. Schoppenstelen, die belangrijk minder werden aangevoerd, kon den in eigen land en in Duitsland vlot worden afgezet. j Voor bonenstokken bestond n goede vraag uit eigen land. Het verbruik van hoepelhout vermin derde ook in 1959 nog verder, evenals de afname van onge schikte wilgen, hoepels en ge schilde hoepels voor botervaten. De rietoogst was redelijk goed en er kon onder vrij normale om standigheden geoogst worden. Vrij veel riet ging echter verlo ren door de jaarlijks terugkeren de spreeuwenplaag en door de stormen en sneeuwval in het be gin van het jaar. In de loop van 1959 verminderde de afzetmoge lijkheid van riet voor waterwer ken, waardoor de gehele afzet be neden de verwachtingen bleef. De bouwplatenfabrieken namen daarentegen een groot gedeelte van de rietprodukten af. De vraag naar riet voor de rietmattenfabricage loopt tel ken jare terug; e.en kleine ople ving ontstond door een nieuwe toepassing van rietmatten bij de bouw van hoenderparken. De lederhandel tuaties werd de verkoop van eni ge ledersoorten sterk verminderd ten gunste van lager geprijsde ar tikelen. Ditzelfde wordt in de hand gewerkt door de mode en de voortschrijdende mechanisatie in de schoenindustrie; bij dit laatste valt te denken aan de wij zigingen in het gebruik van be- zolingsmateriaal, zowel huiten- als binnenzolen; tussenzolen be staan zelfs niet meer. Een sterke verschuiving van de thans gebruikelijke ledersoor ten naar modieuze soorten en uitvoeringen wordt dan ook ver wacht. De looistoffenhandel Zoals reeds gemeld hebben de grote fluctuaties in de huiden- prijzen in 1959 een dominerende invloed uitgeoefend op de gang van zaken hij de Nederlandse zoollederindustrie. Omdat de af zet van looi-extracten groten deels afhangt van de zoollederin dustrie, is het duidelijk dat deze afzet op de binnenlandse markt in 1959 aan schommelingen on derhevig was. De vooruitzichten voor 19t>U worden dan ook bepaald door de wijze waarop de zoolleder-indus- trie zich in 1960 zal ontwikkelen. De aanvoer van grondstoffen leverde in 1959 geen moeilijkhe den op. De exporttransacties wis ten zich op een behoorlijk niveau te handhaven. Het quebracho-extract bleet vrij duur, zodat weer meer met kastanje-extract wordt gewerkt; myraholanen-extract werd in de loop van het jaar duurder, doch kwam in het laatste kwartaal te rug op het vorige prijsniveau. De gang van zaken in de kunstmesthandel is zeer afhan kelijk van de weersomstandighe den. Door de droogteperiode in 1959 werd minder kunstmest ge bruikt dan andere jaren. Sterke re concurrentie wordt ondervon den van coöperatieve verenigin gen, die door belastingfacilitei ten een gunstige positie innemen. DE MIDDENSTAND: Per 31 december 1959 stonden ingeschreven 4668 bedrijven. De toename van het aantal inge schreven ondernemingen bedroeg dus 109. In '59 werden 241 nieu we vestigingen geregistreerd, ter wijl voorts 1 agentschap en 2 fi lialen van elders gevestigde on dernemingen werden ingeschre ven en 5 ondernemers hun be drijf van elders naar een ge meente in het district van de Ka mer verplaatsten. Door opheffing (128) en over plaatsing naar districten van an dere Kamers (12) verdwenen in totaal 140 ondernemingen uit het Handelsregister van de Waal wij kse Kamer. Behalve de reeds genoemde jn- schrijvingen wrd- in 1959 1716 andere mutaties zoals adres wijzigingen, overdrachten, wijzi gingen in de rechtsvorm, direc tiewijzigingen e.d. geregis treerd.: Het totale aantal dossiers van het Handelsregister nam in 1959 toe van 90/9 tot 9592. Van deze dossiers werd door derden in to taal 1666 malen inzage genomen, terwijl tevens 1397 (in 1958: 1225) uittreksels en afschriften van deze inschrijvingen aan der den werden verstrekt. Door naamloze vennootschap pen en coöperatieve verenigingen werden 12 jaarstukken en andere stukken, zoals ledenlijsten, gede poneerd. Ten dienste van het bedrijfsle ven werden in 1959 2372 certifi caten van oorsprong afgegeven en legalisaties verricht; in 1958: 2317. Het aantal vergunningen voor het houden van een opruiming of uitverkoop bedroeg: 12 (in 1958 8). Een maal werd een vergun ning ingevolge de Uitverkopen- wet 1956 verlengd. Vier nieuwe colportagevergun- ningen en 3 jaarbewijzen. dus verlengingen van eerder verleen de colportagevergunningen, wer den at gegeven. In 1 geval werd een colportagevergunning gewei gerd. Op 3 verzoeken om advies bij beëdiging van taxateurs, wegers, tellers of meters kon gunstig ge adviseerd worden. Door het Ministerie van Justi tie werd 18 malen (in 1958: 12) advies gevraagd omtrent statuten van naamloze vennootschappen en over voorgestelde handelsna men, terwijl op 31 december 1959 nog 1 verzoek om advies in be handeling was hij de Kamer. In 1959 werden géén verzoeken om afgifte van een verklaring ex artikel 1, lid 6 van de Woon- ruimtewet 1947 (zogenaamde be- d rij fsruimtcver klaringen) ont vangen. Het aantal verstrekte formu lieren voor in- en uitvoervergun ningen bedroeg: 8316. Twee verklaringen ex artikel 3. lid 7 van het Besluit Waren- wetrecht, dit zijn verklaringen omtrent de omvang en betekenis van een bepaalde branche in een gemengd bedrijf, werden algege- 'ven. Twee verklaringen als be doeld in artikel 127 van het Uit voeringsbesluit Autovervoer Goe deren (verklaringen van krediet waardigheid) werden verstrekt. Aan het Ministerie van Econo- cische Zaken werden in totaal 206 adviezen voor Ministeriële Verklaringen verstrekt, waarvan 74 voor handelskennis en 132 voor vakbekwaamheid. Het aantal ingekomen aanvra gen Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 bedroeg: 155, terwijl 11 aan vragen aan het eind van 't voor gaande jaar nog in behandeling waren. In totaal was dus over 166 aanvragen te beslissen. In 138 gevallen werd de gevraagde vergunning verleend. Aan 't ein de van het jaar 1959 waren nog 28 aanvragen in behandeling. onbeveiligde spoorwegovergan genwaren in 1959 44 doden te be treuren. Er vonden 210 botsingen plaats. In 5 gevallen betroffen dit botsingen, waarvan de verant woordelijkheid voor 't ongeval bij de spoorwegen lag. Hierbij waren twee ongevallen met do delijke afloop. In de overige lag de verantwoordelijkheid bij het wegverkeer. Het aantal doden bedroeg hier 42. Het aantal bot singen van wegverkeer en spoor- weginstallaties zonder dat daar bijdirect treinen betrokken wa ren, bedroeg 360. Hiervan droe gen de spoorwegen in 15 gevallen de verantwoordelijkheid (b.v. da lende overwegbomen op auto's). In de overige 345 gevallen lag de schuld bij het wegverkeer (aan rijdingen van overwegbomen en knipperlichtinstallaties e.d.). Het aantal versperringen van over wegen door het wegverkeer, zon der dat daarbij materiële schade handcrème Voor het tere Baby-huidje ontstond voor de N.S. of waarbij zich persoonlijke ongevallen voordeden (afslaan van moto ren bedroeg 163. Persoonlijke ongevallen en materiële schade konden hierbij voorkomen wor den, doordat tijdig veiligheids maatregelen werden genomen. PUBLIEK SPAARDE MEER DAN OOIT. De resultaten die in 1959 bij de plaatselijke spaarbanken 149 spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse spaarbankbond te Amersfoort en 18 niet bij deze organisatie aangesloten doch wel door haar gecontroleerde spaar banken zijn behaald, hebben alle in vorige jaren bereikte re sultaten overtroffen, zo deelt de ze bond mee. Het totaal der stor- In 1959 werden door de Kamer 9 carnets de passages en douane voor handelsmonsters en han delsstalen (z.g. Carnets E.CS.) afgegeven. Door de reeds vermelde hui den- en lederprijzen vertoonde de lederomzet aan heteinde van het eerste kwartaal 1959 een omzet- verhoging. In het tweede kwar taal ontstond door de steeds ver der oplopende lederprijzen een zodanige vraag naar leder voor direkte en afroeplevering, dat het dikwijls moeilijk was aan de vraag te voldoen. Mede door deze grote vraag konden de lederprij zen nog verder oplopen. In het begin van het derde kwartaal ontstond terughoudendheid bij het aankopen op grote schaal. In september bij de aanvang van de produktie van najaarsschoe nen ontstond een hernieuwde vraag naar leder, waardoor de prijzen weer opliepen. Door de sterk verflauwde huidenmarkt en het uitblijven van nieuwe op drachten bij de schoenfabrikan ten door het goede weer en de weifelende huidenmarkt liep de lederomzet in het vierde kwar taal echter sterk terug. Door de ingrijpende prijsfluc- Over het algemeen heeft de middenstand in 1959 een bevredi gend jaar gehad, voor vele be drijven mede door de mooie zo mer. Door de goede gang van za ken is het gemiddelde inkomen van de middenstanders de laatste jaren aanmerkelijk gestegen. Hierbij dient evenwel te worden opgemerkt dat deze stijging nog is achtergebleven bij die in de nijverheid. Door de groei en ontwikkeling van kleinere plaatsen worden van de Middenstand, die deze groei en ontwikkeling moeten volgen, grote investeringen ge vraagd, zowel voor modernise ring als voor voorraadvergroting. Dit leidt wel eens tot moeilijkhe den. De verruiming van de mo gelijkheden bij de verlening van credieten aan de Middenstand is dan ook van groot belang. Nog vele voor de Middenstand zeer belangrijke vraagstukken vragen om een oplossing. Als zodanig kunnen o.m. worden genoemd het cadeaustelsel en een sluiten de regeling van de opruimingen en uitverkopen. Betreurd wordt dat nog niet tot stand is gekomen een algeme ne kinderbijslag. Vele zelfstandi gen zien mét grote belangstelling naar deze regeling uit. Omtrent de gang van zaken in 1960 zijn moeilijk voorspellingen te doen. Tenslotte, mijne heren, vraag ik uw aandacht voor een over zicht van enige werkzaamheden van het secretariaat der Kamer in het afgelopen jaar. Op 1 januari 1959 stonden in het Handelsregister der Kamer ingeschreven 4559 werkelijk be staande zaken met inbegrip van filialen. DE TOESTAND IN TUINDORP OOSTZAAN. Het water in Tuindorp Oost- zaan zakt geleidelijk en alle maatregelen worden genomen voor terugkeer der bevolking. B. en W. van Amsterdam heb ben de hul]) aan de slachtoffers energiek aangepakt. Een om vangrijk apparaat, dat kan te rugvallen op alle gemeentelijke diensten en vele duizenden tech nici en administratieve krachten, staat ter beschikking der leiders. Het werkprogram luidt o.m. als volgt: De dag waarop de polder en Tuindorp Oostzaan zullen droog vallen (P-dag) is nog niet be kend. Ook is nog niet te voor spellen, wanneer de bewoners kunnen terugkeren naar hun wo ningen. De eerste dagen na hun terug keer zullen de bewoners in de meest primitieve omstandighe den komen te wonen. Er is geen gas, licht of water. Een aantal woningen zal zeker moeten worden afgebroken. Het CBH heeft 500 woningen elders in de stad geblokkeerd, die even tueel meteen kunnen worden to<> gewezen aan de daklozen uit tuindorp Oostzaan. Achthonderd militairen en 100 man politie zullen de droogge vallen polder hermetisch afslui ten. In de eerste dagen zullen de maaltijden uit centrale keukens worden verstrekt en eerst zullen de winkels, de doktoren, de apo- theken e.d. worden geholpen. I De eerste dagen der week heeft de politie de mensen gelegenheid gegeven om per bootje hun hui zen te bezoeken en daar kleren enz. te halen. Zo ziet men dat alles in 't werk wordt gesteld om het herstel zo spoedig en degelijk mogelijk te doen verlopen. PROEF MET VRIJE HUREN OP BEPERKTE SCHAAL. In bepaalde streken van het land zullen de huiseigenaren bin nen afzienbare tijd aan een be woner de huur mogen opzeggen en de huurprijzen voor hun wo ningen zelf mogen vaststellen. Een wijziging in de huurwet moet dit mogelijk maken, als de woon- ruimtewet bij wijze van proef in sommige streken builen werking is gesteld en er daar dus geen huisvestingsvergunningen meer nodig zijn. Als minister v. Aartsen (Volks huisvesting) de bevoegdheid krijgt om de huurbescherming en de huurprijsbeheersing waar mo gelijk op te heffen, is dit te dan ken aan het feit, dat het einde van de woningnood, waaronder Nederland sinds de oorlog gaat gebukt, in zicht begint te komen. 1 Minister Klompé heeft onlangs in het parlement meegedeeld dat er voor enkele streken van het land een proef zal genomen wor den met het buiten werking stel len van de woonruiintewet. Naar wij vernemen zouden gezien het statistisch woningtekort Zeeland en het westelijk deel van de provincie Friesland voor zo'n proef in aanmerking komen. Het statistisch woningtekort is daar opgeheven. Over een en ander wordt overleg gepleegd met de colleges van Gedep. Staten. Spoedig zullen de betrokken gemeenteraden er hun mening over kunnen geven en hun be zwaren kenbaar kunnen maken. Is dit alles in kannen en kruiken, dan kan de minister van Maat schappelijk Werk voor heide ge bieden de woonruiintewet buiten werking stellen (op grond van artikel 31 van de wet). De huis vestingsbureaus houden dan op te bestaan. Maak korte metten met Uw brandend maagzuur. Eén of twee Rennies gesmolten op Uw tong - en alle overtollig zuur is geneutraliseerd. Weg pijn en nooit meer angst voor de ge volgen van een smakelijk maal. Met Ren nies achter de hand kunt U zonder zorgen alles eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuur- brand uitmet Rennies blust U afdoend, in een wip, onopvallend... tingen bedroeg 1.382 miljoen en dut der terugbetalingen 1.145 miljoen, hetgeen resulteerde in een spaaroverschot van 237 miljoen. Het gezamenlijk tegoed van de inleggers bereikte hier door een bedrag van 2.504 mil joen, het hoogste dat ooit bij de gezamenlijke plaatselijke spaar banken heeft uitgestaan. EEN KWART MILJOEN VAUXHALL VICTORS. Dat de Vauxhall Victor zich ondanks zijn zeer korte geschie denis toch nog steeds in 'n groei ende belangstelling mag verheu gen, blijkt wel uit onderstaand stukje. Deze volkomen objectieve mededeling is overgenomen uit 't mededelingenblad van de „Socie ty of Motor Manufacturers and Traders Ltd.", waarvan het bij kantoor in Scheveningen is ge vestigd. „Een kwart miljoen. Twee jaar en negen maanden nadat het eerste Vauxhall „Vic tor" model gebouwd werd in de gloednieuwe assemblagefabriek te Lu ton, kwam het 250.000ste exemplaar van de productieband. Van deze kwart miljoen Vic tors werden 164.000 geëxporteerd dus ruim de helft. Aan populari teit heeft de Victor nog niets in geboet, vooral na de introductie van het serie 2 model in februari van dit jaar. Men verwacht dat de verschepingen in 't jaar 1959 het cijfer 70.000 zullen halen. Volgens Mn Philip Copelin, al gemeen directeur van Vauxhall, zal de productie van het tweede kwart miljoen in heel wat min der tijd tot stand komen, dank zij de snellere productie." Bovenstaande verheugende cij fers zullen des te duidelijker spreken, als men weet dat ook in ons land zijn verkoopcijfer voor 1959 (tot 1 december) hoger ligt dan in het gehele vorige jaar. TWEE VROUWEN IN AUTO VERBRAND. Dinsdagmorgen om ongeveer zeven uur is een personenauto, rijdende op rijksweg nr. 7, Am sterdamAfsluitdijk, door de gladheid geslipt en terecht geko men tegen een pijler van het via duct van de Koggenrandweg op de grens van Wieringcrmcer en Lambertschaag. De auto raakte hierdoor in brand. De twee inzit tende dames kwamen in het vuur uitroepen van de onafhankelijke republiek moest voorbereiden, is er niet in geslaagd de diepgaan de geschillen over de omvang der twee soevereine Britse bases op het eiland op te lossen. Daarom is besloten de datum voorlopig een maand te verschuiven. Gehoopt wordt, dat een werk groep binnen die tijd een einde kan maken aan de moeilijkheden. Als dat niet het geval blijkt te zijn, lopen de overeenkomsten van Zurich en Londen, die een eind maakten aan het bloedver gieten op Cyprus, direct gevaar. Cynrus zou dan voor onbepaalde tijd een Britse kolonie blijven. Men kan echter veilig aannemen dat vooral Londen, Athene en Ankara alles op alles zullen zet ten om een dergelijke rampzalige ontwikkeling te voorkomen. 48 DODEN BIJ VLIEGRAMP. Niet ver van Holdcroft in de Amerikaanse staat Virginia is een lijntoestel van de „Capital Airlines" verongelukt. Er waren 48 mensen aan boord, die allen zijn omgekomen. Het vliegtuig, een Viscount, is in brand gevlogen. Het was van Chicago via Washington op weg naar Norfolk in Virginia. RAMP VAN FRÉJUS 121 SLACHTOFFERS. Het aantal doden, dat de ramp van Fréjus begin december beeft gekost, 'is thans vastgesteld op *421, waarbij inbegrepen 82 ver misten en 29 ongeïdentificeerden. Ruim 2500 gezinnen werden dooi de ramp getroffen. Aan particu lier eigendom ontstond een scha de van elf miljoen nieuwe francs. TILBURG STICHT WOONWA GENKAMP VOOR DE STREEK. Op aandrang van minister dr. M. Klompé hebben b. en w. van Tilburg een streekwoonwagen- kamp doen ontwerpen op een terrein nabij sluis 3 van het Wil- hclminakanaal. Aan de regeling nemen deel de volgende zestien omliggende gemeenten: Alphen en Biel, Baarle-Nassau, Berkel- IN 1959 44 DODEN BIJ SPOORWEGONGEVALLEN. Bij botsingen tussen treinen en het wegverkeer op beveiligde en om. NIEUWE MOEILIJKHEDEN OVER CYPRUS. Cyprus zal niet onafhankelijk worden op 19 februari, de dooi de overeenkomsten van Zürich en Londen vastgestelde datum. De Londense conferentie, die het Enschot, Diessen, Dongen. Gilze- Rijen, Goirle, Hilvarenbeek, Ho ge en Lage Mierde. Loonopzand, Moergestel, Oisterwijk, Raams- donk, Sprang, Udenhout en Was pik. Het kamp, dat 66 verharde staanplaatsen biedt, omvat ver der nog een wijkgebouw annex kapel, een wachthuisje voor de kampbewaarder, een paardestal, een parkeerruimte voor auto's, een sport- en speelterrein en een twecklassige school, welke reeds in gebruik is. De totale stieh- tingskosten, met inbegrip van 94.000 voor de kampschool, zijn geraamd op 443.600. De aange sloten gemeenten dragen samen 45 van de kosten bij; Tilburg betaalt de rest. B. en W. stellen derhalve de raad voor een krediet beschik baar te stellen van 276.000. Het maatschappelijk werk onder de kampbewoners blijft goeddeels overgelaten aan de stichting r.k. woon wagen 1 i c f de wer k T i 1 du rg, die daarvoor een rijkssubsidie ontvangt. ZUIDELIJK TONEEL NIET BRABANTS. „Het Zuidelijk Toneel „Ensem ble", door Brabant zwaar gesub sidieerd, is aan Brabant vreemd" zo zei de heer Th. Pauken (KVP) maandag j.l. in de vergadering van de Brabantse Staten. Er is maar heel weinig terecht geko men van de oorspronkelijke be doelingen van het gezelschap, zo betoogde deze afgevaardigde. Van de 246 voorstellingen die het gezelschap tot nu toe gaf, hadden er slechts 51 in Brabants plaats. De heer Panken wenste vestiging van het gezelschap in Eindhoven, een repertoirekeuze op hoog ni veau, meer en betere propagan da, opvoeringen in kleinere ge meenten en een zo laag mogelij ke uitkoopsom. De heer J. Willems (PvdA) uitte zich in dezelfde geest. Hij achtte het noodzakelijk dat er een gesprek komt tussen G. S., rijk en gemeenten om voor het ensemble een nieuw perspectief te scheppen. DRIE KNAAPJES VERSNOEP TEN 560 GULDEN. De Rotterdamse kinderpolitie heeft een vijftal knaapjes uit Rotterdam-Zuid in leeftijd va riërend van 13 tot 16 jaar aan gehouden. Zij zouden kans ge zien hebben in 14 dagen tijd voor 560.op te snoepen. Zij bekenden op de middag van de 3e januari een portefeuille te hebben opgeraapt, die een me vrouw bij het verlaten van haar auto'had verloren. De inhoud er De tcho vxn het Zuióen POEDER-ZALF OLIE - ZEEP

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1