wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxor «raagt THUISSTIKSTERS ^UJaalwuLi *te&Ë3S5mSE^ VRIJDAG 22 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 6 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Burgemeester J. Teijssen in Brabantse Staten Industriële expansie van Midden-Brabant blijft achterwege Werkgelegenheid eist alle aandacht van overheid In de vergadering van de Pro vinciale Staten van Brabant heeft burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, voorzitter van de KVP fractie, j.l. maandag onder ineer de aandacht gevestigd op de structurele moeilijkheden welke momenteel in Midden-Brabant aan de orde zijn. „Van industriële expansie is in Midden-Brabant praktisch geen sprake, en dat in een tijd van hoogconjunctuur, waarin de werkgelegenheid in het gehele land een belangrijke groei doormaakt", zo zei burgemeester Teijssen. Een en ander zou ver klaarbaar zijn, indien Midden- Brabant een minder ontwikkeld industrieel gebied was, zo meen de spr. Het tegendeel is echter waar, Midden-Brabant is een van de oudste industriegebieden. Deze stilstand in de industriële expansie schreef burgemeester Teijssen toe aan de omstandig heid dat de oude basis-industrie ën, die in de structuur domine ren, de laatste jaren praktisch geen personeelsuitbreiding heb ben ondergaan. Ook was er een onvoldoende vestiging van nieu we industrieën. Burgemeester Teijssen onderstreepte de ernst van de toestand dopr er op te wijzen dat er weliswaar nog geen sorake is van een betekenende werkloosheid, maar dat er sinds 1950 voor dit hele gebied vertrek- overschotten geconstateerd moes ten worden. Spreker drong er aan het slot van zijn betoog dan ook bij Ged. Staten op aan om in een rapport de planning voor Midden-Brabant vast te leggen. In een algemene beschouwing over de werkgelegenheidstruc- tuur wees burgemeester Teijssen er op dat de bereikte hoogcon junctuur geen bewijs vormt van de sterkte van deze structuur. Ervarings- en prognosecijfers to nen aan dat de zorg voor de groei van de werkgelegenheid van de Brabantse beroepsbevolking een belangrijk beleidspunt voor de overheid in al haar geledingen dient te zijn. Zowel grote als kleine middelen dienen daarbij te worden gehanteerd. In het kader van de werkgele- genheidsstructuur kwam de KVP fractievoorzitter ook te spreken over 't Ivreekrakplan, dat „voort durend en met grote overtuiging en met sterke wil wordt gedra- f>e in sommige uite veronderstellingen als zou den de plannen naar de achter grond. verschoven zijn, verwees burgemeester Teijssen naar het rijk der fabelen. „Naar buiten is er even een noodwendige stilte ineetreden, maar naar binnen manifesteert zich juist het tegen overgestelde", aldus spreker. De aanwijzing van west-Bra bant als probleemgebied achtte burgemeester Teijssen noodzake lijk om tot een nieuwe economi sche ontwikkeling te komen. Het is de uitdrukkelijke wens'van de Staten, dat daartoe één of twee ontwikkelingskernen aangewezen worden. De heer A. Kamp (KVP) ves tigde in zijn beschouwing vooral de aandacht op de bedijking van de Biesbosch en op de Bergse Maas, de Donge en het Oude Maasje en de slechte waterstaat kundige toestand in de Lang straat en als gevolg daarvan de gebrekkige verkeersgeografische situatie. TREK VAN PLATTELAND NAAR CENTRA HOUDT Holleman, bestuurder der dioce sane K.A.J. Teneinde het gezichtsveld der jongens te verbreden, werden in het voorbije jaar een aantal ex cursies gemaakt. Onder andere werd een bezoek gebracht aan de abdij Mariënkroon, Ook werden bezichtigd de St. Jan in 's-Bosch, de kathedraal van Utrecht en de Dom van Utrecht, terwijl verder een bezoek werd gebracht aan 't Spoorwegmuseum te Utrecht, het Afrika-museum te Nijmegen en aan een jeugdherberg te Amers foort. Ten slotte werd nog een rondvaart gemaakt door de Rot terdamse havens. l)e ouders legden in het afge lopen jaar een grote belangstel ling voor het werk van de school aan de dag door in grote getale de ouderavond bij te wonen. De gezinsbezoeken blijken telkens weer bijzonder veel nut af te wer pen, zodat wel mag worden ge steld dat ouderavond en gezins- bezock zeer belangrijke onderde len van de totale levensschool werkzaamheden zijn. jen cïoor de Staten van Brabant' persorganen ge- ïll GEVAREN IN De Brabantse Staten hebben zich in hun vergadering van j.l. maandag ook uitvoerig bezig ge houden met de problemen van het platteland. De voorzitter van de KVP frac tie, burgemeester J. Teijssen van Waalwijk, heeft daaraan een uit voerige beschouwing gewijd en len slotte aangedrongen op een uitvoerige studie van de platte landsproblemen. Burgemeester Teijssen consta teerde in zijn betoog dat de plat telandsbevolking volop in bewe ging is. Deze beweging manifes teert zich enerzijds in een voort gaande ontvolking van het plat teland en anderzijds in hel ver langen bij de blijvende platte landsbevolking naar een leef- en woonklimaat met een zeker ni veau. Indien zich een migratie van enige omvang van het plat teland naar de centra zou vol trekken, zou dit op de duur een verschuiving met zich brengen, die voor het platteland niet te onderschatten repercussies zal hebben. De jaarlijkse vertrek- overschotten in de agrarische ge meenten mogen beschouwd wor den als een begin van deze mi gratie. Het is vooral de jonge ge neratie, die naar de centra trekt, omdat zij in de plattelandswoon plaats geen arbeid vindt. Het scheppen van een beter leef- en woonklimaat zal het platteland in velerlei opzicht een ander aan zicht geven en aan de bewoners veel meer kunnen bieden. Burgemeester Teijssen betoog de verder, dat in streken, waar ruilverkaveling en streekverbe- tering plaats vindt, het platte landsleven vernieuwd wordt en een rijker inhoud krijgt. Dit zijn echter slechts enkele gebieden in de provincie en het deel dat be hoefte heeft aan vernieuwing en verbetering van de structuur, is veel groter. Indien het uit elkaar groeien van platteland en centra ten aan zien van voorZienings- en ver zorgingsniveau voortduurt, zal dit leiden tot een steeds toene mende verschuiving van de be volking zo meende burgemeester Teijssen. 1959 gunstig jaar voor "R.K. Levensschool Drunen en Omstreken Aantal deelnemers steeg belangrijk Het schooljaar 19581959 is voor de r.k. Levensschool Dru nen en Omstreken een bijzonder gunstig jaar geweest. Deze gun stige gang van zaken kwam vooral tot uiting in een belangrij ke toename van het aantal deel nemers. Bedroeg het aantal deel nemers op 1 oktober 1958 74 (36 voor dag- en 38 voor avond school), bij het begin van het nieuwe schooljaar op 1 okt. 1959 mocht men over de 100 deelne mers begroeten, namelijk 15 tweedejaars op avondschool, 33 tweedejaars op dagschool en 54 eerstejaars op dagschool. AVONDSCHOOL VERDWIJNT Uit het bovenstaande blijkt, dat er ook in het afgelopen schooljaar met avondscholieren en dagscholieren is gewerkt. Ge zien echter de principiële kanten aan het levensschoolwerk ener zijds en de praktische overwe gingen anderzijds is bij het einde van het schooljaar besloten om de avondschool op te heffen, met dien verstande dat de jongens, die per einde schooljaar pas een jaar avondschool achter de rug hadden, in het nieuwe jaar in de gelegenheid worden gesteld om ook het tweede jaar nog af te ma ken, zodat ook hun een getuig schrift kan worden uitgereikt. Er worden voor het nieuwe schooljaar geen avondscholieren meer aangenomen en het gevolg daarvan zal dus zijn dat de school het volgend jaar uitslui tend dagscholieren zal hebben. Men verwacht dat het deelne mersaantal een dusdanige vlucht zal nemen, dat men ook bij uit sluitende dagschool een ruim voldoend aantal deelnemers zal hebben. De algemene leiding van de school lag in handen van W. P. v. d. Heijden, die tevens zorg droeg voor de algemene en cultu rele vorming. Aalmoezenier der school was kapelaan A. W. A. Fasol. Handvaardigheidsleider was pater Stanislaus van de ab dij Mariënkroon. Voor de licha melijke ontwikkeling werd zorg gedragen door H. Peters, hoofd der school te Vlijmen. Als gast docenten zijn in het voorbije jaar opgetredenpater Eligius van de abdij Mariënkroon en de heer A. „TEENAGER-MELODIE". Aanbeveling zal deze film voor de teenagers nauwelijks behoe ven, want de titelsong kan men enkele malen per dag via de ra dio beluisteren. Het is een pitti ge film van en voor teenagers met de Duitse sterretjes Conny Froboess en Peter Kraus in de hoofdrollen. In deze film zijn ze beiden op een school, waar de ernst van de studie wel eens ver drongen wordt door muziek. Het is een vrolijke schoolgenieen- schap, die zonder aarzelen in de bres springt wanneer Peter we gens ziekte van zijn moeder zijn studie niet kan voortzetten. Ze gaan muziek maken. En hoe! Gaat u dat zelf zien in deze vrolijke film. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „HET WAS EEN VREEMDE NACHT". Dit is een wat ongelukkige ti tel voor een bijzonder sterke film met knap spel van Bernhard Wicki, l ila Jacobsson, Hansjörg Felmy e.a. Het verhaal speelt zich af in 1944, toen de Duitse le gers in Rusland in een hopeloze en uitzichtsloze strijd gewikkeld waren met de Russische over macht. De dominee-schrijver Al- brecht Goes krijgt de opdracht om soldaat Baranowski, die dooi de krijgsraad wegens desertie ter dood is veroordeeld, in diens laatste uren bij te staan. De film vertelt in sobere, maar dikwijls aangrijpende beelden het relaas van Baranowski, die geen andere misdaad op zijn geweten heeft dan een vlucht uit de misère van een zich voortslepende, zinloze oorlog. Het is de vlucht naar een Russische vrouw, ergens in een klein Oekraïnisch dorp. Zij ver staan elkaar nauwelijks, maar voor de verwarmende liefde, die Baranowski tot dusverre nergens had gevonden, zijn geen woorden nodig... In de nacht voor de exe cutie bestudeert de dominee het dossier in een onderkomen dat hij moet delen met een kapitein, die een afspraak met zijn ver loofde heeft. De volgende morgen moet de kapitein naar Stalingrad vertrekken. Baranowski weet wat hem te wachten staat, maar tijdens een laatste gesprek met de veldpredi- kant beseft hij dat er een mens naast hem staat. Als hij in de vroege morgenuren doodgescho ten wordt, staat de predikant bij hem en geeft hem een hand; een hand die wjist waar zijn plaats is: aan de zfjde van hen die tus sen de wielen zijn geraakt. Een bijzonder knappe en ont roerende film, die wij warm kun nen aanbevelen. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. dubbeltje op zijn kant, maar zijn vader weet hem ertoch nog door te slepen. En met het huwelijk van de nachtzuster met zoonlief van de geneesheer-directeur in het verschiet hebben we dan het zoveelste sentimentele zieken- huisverhaal achter de rug. In de hoofdrollen Ewald Bal- ser, Claus Biederstaedt en Edith Nordberg. Toegang 18 jaar. Van vrijdag tot en met zondag. „VAN ALLE MARKTEN THUIS" Drie jongemannen, die met normaal werken hun brood niet kunnen verdienen, besluiten ten einde raad om middels een ad vertentie zich beschikbaar te stellen als manusje van alles in de huishouding. De een wordt bediende bij een barones, die de tectiveverhalen schrijft, de ande re bij een zeer aantrekkelijke schilderes (Renate Ewert) en de derde bij zeven jonge meisjes, die onder leiding van de charmante Lilo een modesalon drijven. Het noodlot wil echter, dat alleen de knaap die bij de barones werkt, het nodige van koken afweet om dat hij van beroep kok is. Tot welke bijzonder vreemde en dol komische situaties dit alles aan leiding geeft, kunt u zeil gaan zien in deze gezellige film, die enkele uren vlotte en vrolijke ontspanning brengt. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. 20°/0 korting op suède blousons vanD.P.D.,Bruxelles Eerste klus huidenmouton, antilope, chèvre! House of England „NACHTZUSTER INGEBORG" Een verpleegster verliest haar hart aan de zoon van de genees heer-directeur van 't ziekenhuis waar zij werkt. De iongen is nog al onverantwoordelijk, ook in zijn omgang met meisjes, en hij weet haar zelfs uit de nacht- lienst weg te lokken voor een autoritje. Tijdens de afwezigheid van zuster Ingeborg komt een der patiënten te overlijden. Zij wordt aangeklaagd, maar vrijge sproken. Wel wordt zij ontsla gen, maar krijgt dank zij de ge neesheer-directeur een baan in een ander ziekenhuis, nadat ze heeft beloofd dat ze zijn zoon nooit meer zal zien. In haar nieu we werkkring krijgt Ingeborg een kind en noemt de jongen naar de zoon van haar vroegere geneesheer-directeur. Als de jon geman hiervan hoort ijlt hij naar vrouw en kind, maar veronge lukt vlak bij het ziekenhuis waar Ingeborg werkt. Het wordt een WETSONTWERP TOT HUUR VERHOGING INGEDIEND De regering heeft bij de Twee de Kamer het vorige jaar aange kondigde wetsontwerp ingediend tot verhoging van de huren met 20 pet. per 1 april. Voor bedrijfs panden wordt voor zover deze niet gaan vallen onder de tege lijk in te voeren liberalisatie de mogelijkheid geopend de hu ren met maximaal 15 pet. te ver hogen. Onder de huurverhoging zullen alle woningen vallen, die vóór 1955 zijn gebouwd en geen krotwoningen zijn, of waarvan het onderhoud ernstig verwaar loosd is. AUTO MET SCHAT AAN SIERADEN GESTOLEN. Dinsdagavond omstreeks 6 uur is van de Jacob van Lennepkade te Amsterdam een Volkswagen gestolen, waarin een monstercol lectie gouden, en zilveren siera den met een verkoopwaarde van 50.0000 tot 60.000 lag. De ei genaar, een vertegenwoordiger van een kleine Amsterdamse koud- en zilverfirma, was op be zoek bij zijn moeder en had de wagen op de kade voor de deur geparkeerd. De collectie zat in een paar koffers. Via het pólitietelexnet werd 't signalement en het nummer van de auto aan de politie in Noord en Zuid-Holland en Utrecht door gegeven. In de hoofdstad speu ren de radiowagens van 5 maal 8 naar de gestolen auto en op de rijks- en provinciewegen de pa trouillewagens van de verkeers- groepen der rijkspolitie. Ook in Utrecht zoeken de surveillance wagens van de politie naar de verdwenen Volkswagen. Wij Nederlanders hebben al heel wat aan het water prijs moeten geven. Duizenden mensenlevens, vruchtbare grond, hechte woningen, kostbare be zittingen en dierbare herinneringen heeft het water ons in de loop der eeuwen voor de voeten weggespoeld. Nergens is de grond zo duur gekocht als in dit lage land, dat op het water werd veroverd en sindsdien in een bikkelhard en eindeloos gevecht met het water is geweest. Daarom kreeg het water van ons de titel „erfvijand no. 1", een naam, die zowel van bit terheid als van respect getuigt, want ondanks die permanente strijd be staat er toch een hechte verbonden heid tussen de Nederlander en het water. Dank zij een nooit aflatende ener gie, een voortdurende waakzaamheid en steeds volmaakter technische mo gelijkheden hebben wij het water we ten terug te dringen tot waar het hoort: achter onze dijken. Dat was dan dat, voor iemand die niet beter wist en die het water niet kende in ge heel zijn heimelijke verraderlijkheid en vernietigende kracht. Want nooit heeft het water zich gewonnen gege ven aan onze vernuftige en stoere kunstwerken, het heeft elke zwakte in onze verdediging ogenblikkelijk en genadeloos uitgebuit. Bij bulderende stormen heeft het zich met apocalyp tisch geweld tegen onze kusten en dij ken geworpen. Meestal tevergeefs, maar soms toch ook heeft het de noodklok over geteisterde en trooste loze gebieden doen luiden. Het water heeft zijn aanvalsstel- lingen tegen ons altijd bezet, bij stor men en bij springvloeden, maar ook bij windstil winterweer. Het mist de beleefdheid van een tennisspeler, die zijn partner eerst vraagt of hij klaar is. Het grijpt zijn kansop alle plaat sen en op elk ogenblik. Het nam in enkele uren tijds bezit van het 10.000 zielen tellende stads deel van Amsterdam, Tuindorp-Oost- zaan. Een stil en rustig binnenwater heeft een kleine menselijke onacht zaamheid aangegrepen en zich uit gestort over een deel van onze hoofd stad. In de duistere morgenuren sloop het naar binnen. Toen het goed en wel licht was, stond het mans hoog in de huizen, miljoenen kubieke meters. Het spoelde voor de zoveelste maal zegevierend over vertrouwde huisraad, over kostbaarheden en dierbare herinneringen. Het is, God zij dank, geen ramp aan mensenle vens geworden, maar de materiele schade is onvoorstelbaar groot en loopt ongetwijfeld in de miljoenen. Wij Nederlanders weten wat er nu gedaan moet worden, want wanneer het water heeft toegeslagen, worden onze kaakspieren hard en demonstre ren we een eenheid en een eensge zindheid die het gezegde in het leven heeft geroepen: „God schiep de we reld, maar de Nederlanders schiepen Nederland." De slachtoffers van de jongste overstromingsramp hebben duizenden handen toegestoken gekregen en het aanbod voor onderdak was groter dan het aantal daklozen. Dat is een ty pisch Nederlandse reactie wanneer 't water tekeer is gegaan. Blijft alleen nog de financiële rege ling van de enorme schade. We heb ben een Rampenfonds, inderdaad, maar dat is op dergelijke rampen nog niet berekend. Verder zullen ook het rijk en de gemeente Amsterdam wel in de beurs tasten, maar dan zijn we er nog niet. Ik zeg met opzet „we", want een overstromingsramp is voor ons Nederlanders altijd een nationale zaak geweest, waarbij we het water allemaal willen te kennen geven, dat wij het ook nooit en te nimmer op geven. Het „Luctor et Emergo" geldt wat dat betreft niet alleen voor onze Zeeuwse stoottroepen. Morgen organiseert het Nederland se Rode Kruis in Waalwijk een col lecte voor de Amsterdammers die dit maal voor het water op de vlucht zijn gejaagd. We pralen daar verder niet over. Ditmaal is het feit dat u het weet vol doende. Ditmaal spreken we ons „kunstenaars"-salaris aan zonder „Ja, maar Ditmaal is het een persoonlijke kwestie tussen het water en ons. En dan zijn we echt niet kinderachtig, dat weet het water zo zoetjesaan wel. En nu wilt u tot slot natuurlijk wel graag weten hoe het met de aanmel ding van nieuwe leden bij de harmo nie St.Crispijn is gegaan. Niet slecht, al moet u er dan nog maar niet over naar huis schrijven. Negen nieuwe jeugdige adspirant-muzikanten heb ben zich jl. maandag op de repetitie gepresenteerd en dat viel de onver moeibare directeur Gerard Duijvelaar toch echt niet tegen. De jongste van hen was8 jaar en zijn oergezon de motief was: „Als je je gouden Crispijn-jubileum wilt vieren, moet je er vroeg bij zijn." Heel goed, Jan tje, dat heb jij deksels slim bekeken en ik geloof dan ook vast dat jij over een paar jaar met de grote trom op )e buik zult lopen. En weet je, wat ook zo reusachig is, waar nog nie mand aan heeft gedacht: volgend jaar bestaat de harmonie 50 jaar. Dat wordt natuurlijk een verschrikkelijk groot en mooi feest van een paar da gen. Ja, en het fijnste istegen niemand verder vertellen, hoor dan krijg jij 83 glazen limonade! Ha, ha, is me dat even wat! Weet je hoe veel dat is, drie-en-tachtig glazen? Nee, nou moet je eens even opletten! Als je 's maandags opstaat, ga je niet naar school, maar je zegt tegen de Broeder: Beste Broeder, ik kan van daag niet naar school komen, want ei staan 83 glazen limonade (met of zonder prik, dat mag je kiezen) voor me." Dan zegt de Broeder natuurlijk: „Heel goed, Jantje, kom jij maar te rug als je limonade op is." Nou, en dan begin je: maandag 25 glazen, dinsdag 25 glazen, woensdag 25 gla zen - dat is dan samen 75 - en dan donderdag nog 8 glazen plus de rest jes uit de andere flesjes, dat maakt samen ook nog eens 15 glazen. Dan heb je toch maar eventjes vier dagen vrij gehad enne misschien heb dan die vrijdag en die zaterdagmor gen ook nog wel vrij Zeg, Jan, weet je wat je nu tegen iedereen moet zeggen, die je tegen komt? Ik zal het even voor je op schrijven, hier alle jonge en pittige knapen van 8 tot 80, die zich deze iveek hebben vergeten op te geven, kunnen dit a.s. maandag ook nog doen in zaal Thalia tijdens de repe titie van de harmonie van half acht tot half tien! Want hoe meer zielen hoe gezelliger en prettiger het wordt! Goed onthouden, Jan! Dag Jan! De Nirva Schoenfabriek TE VALKENSWAARD vast werk stikmachine beschikbaar. Leenderweg 42, Valkenswaard. Tel. 04991 - 2135. De tcho vAn het Zuióen Voor de eerste maal: nu óók 20 korting op onze suède- blousons. Diverse kleuren, knoop- of ritssluiting, thans In de Service-Verkoop van f. 149,50 voor f. 119,60. Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilv^sum - Bussom

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5