wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Cu*e* WAALWIJK J§ I LOON OP ZAND NU NOG PROFITEREN F VRIJDAG 22 JANUARI 1960 83e JAARGANG No. 6 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo,: Waterstaatkundige toestand en industriële ontwikkeling in het district van de kamer van koophandel en fa brieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk Het is algemeen bekend, dat de waterstaatkundige toestand in het district van de Waalwijkse Kamer van Koophandel verbetering be hoeft. Evenzeer mag bekend worden verondersteld, dat deze ver betering bereikt zou kunnen worden door indijking van de Bies- bosch en de afsluiting van de open mondingen van twee kleine zij riviertjes van de Amer De Donge en Oude Maasje. Ook door de Overheid wordt deze noodzaak tot verbetering er kend. Reeds in 1934 is de Rijkswaterstaat - zij het ook in een traag tempo - begonnen met werkzaamheden in de Biesbosch; in 1953 verklaarde de toenmalige Minister van Verkeer 'en Water staat, H. H. Wemmers, in de Tweede Kamer, dat hij hoopte de werkzaamheden ter afsluiting van Biesbosch, Donge en Oude Maasje in zes a zeven jaren voltooid te zullen hebben; in 1957 werd op de begroting van het Ministerie van Verkeer en Water staat voor deze werken een bedrag van zes miljoen gulden uitge trokken. Dit zijn slechts enkele voorbeelden, waaruit blijkt, dat de in deze bestaande inzichten van de Waalwijkse Kamer van Koop handel door de betrokken Overheidsinstanties worden gedeeld. WERKEN WORDEN TRAAG UITGEVOERD Dat de Kamer - waar en wan neer mogelijk - blijft aandringen op verbetering van de Waterstaatkundige toestand vindt dan ook niet zijn oor zaak in niet-erkenning van de nood zaak tot verbetering, maar in de traagheid waarmede de werkzaamhe den worden uitgevoerd. Naar de mening van de Kamer im mers is voor de economische ontwik keling van een belangrijk gedeelte van haar district de verbetering van de waterstaatkundige toestand een con ditie sine qua non. De samenhang nu tussen water staatkundige toestand en economische ontwikkeling wordt soms onvoldoen de erkend. Aan de Kamer wordt verweten, dat zij ten onrechte blijft stellen, dat de economische ontwikkeling wordt af geremd door de waterstaatkundige toestand. Beweerd wordt, dat de inzichten van de Kamer in strijd zijn met de werkelijkheid en als voorbeelden voor de waarheid van deze bewering wor den dan genoemd de havenplannen van de gemeente Waalwijk, de ophan den zijnde ruilverkavelingen in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena, de bij enige gemeenten bestaande plannen voor de zuivering van afvalwater, aan welke plannen -soms reeds een begin van uitvoering is gegeven en voorts - overigens zonder dat ter staving van deze be weringen gegevens worden verstrekt - de uitbreiding van de werkgele genheid in de gemeente Waalwijk en de aanpak van de wegenaanleg in het district. Het blijkt gewenst na te gaan of inderdaad sprake is van het bestaan van opvattingen bij de Kamer, welke althans op dit ogenblik niet meer in overeenstemming zijn met de reali teit. 10°\q korting van op LEDIKANTEN MATRASSEN DEKENS LAKENS en SLOPEN stige economische ontwikkeling in de gemeente Drunen heeft de Kamer meermalen uiting gegeven. Hierbij mag echter niet onvermeld blijven, dat - anders dan voor westelijker gele gen gemeenten in de Langstraat - voor de gemeente Drunen de water staatkundige toestand geen probleem vormt. Evenzeer moet worden vooropge steld, dat de Kamer nimmer heeft ont kend, dat enige ontwikkeling heeft plaatsgevonden. Door de Kamer wordt echter na drukkelijk gesteld, dat deze ontwik keling wordt afgeremd, dus in verge lijking met andere gebieden in de pro vincie Noordbrabant en elders in Ne derland opmerkelijk achterblijft, ter wijl toch de Langstraat van oudsher in de provincie Noordbrabant een be langrijk industriegebied is geweest. Indien in een kritiek op de inzich- den. Dit blijkt uit metingen van de waterstanden in de afgelopen jaren. Tot 1941 werden in de vijfentwintig daaraan vooralgaande jaren veertien malen standen boven 2.50 m N. A. P. waargenomen; van 1942 tot 1957_, dus in veertien jaren, 32 ma len. 3. Door de bepleite afsluitingen zou in de nu telkenjare overstroomde gebieden het scheppen van goed gesti' tueerde industrieterreinen mogelijk worden. 4. Bij de bestaande plannen is in de Biesbosch door de Rijkswaterstaat 700 ha bestemd als recreatiegebied voor watersport en watertoerisme. Dit gebied zou voor iedereen toegankelijk worden. Voor de gehele streek in en in de omgeving van de Biesbosch zou het bestaan van dit recreatiegebied van grote economische en sociale be tekenis zijn. 5. Alleen bij verbetering van de waterstaatkundige toestand is volle dige oplossing van de bestaande ver keersproblemen mogelijk. De huidige verbeteringen in het district van de Kamer - vooral de weg door de Langstraat en de wegen in het Land van Heusden en Altena - voldoen niet aan de voor modern wegverkeer te stellen eisen. Aan deze wegen is sedert jaren betrekkelijk weinig ge daan de nieuwe Langstraatweg ver keert nog slechts in een beginstadium van uitvoering. Het bestaan van goe de wegverbindingen is voor een ge zonde economische groei onontbeer lijk. Het kan niet worden ontkend, dat het personenvervoer over de weg in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena veel te wensen ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 23 en zondag 24 jan. Arts Dr. v. Daal. Apotheek Nijman. ■^ogisterij MIOCH Tel. 3071, Grotestraat 327, Waalwijk ten van de Kamer aan dit vergelij- j' overlaat. Het is algemeen bekend, dat kingsaspect geen aandacht is ge- 1 de duizenden arbeiders die van elders schonken, wordt de waarde van deze J naar plaatsen in de Langstraat ko- kritiek op zijn minst al zeer twijfel- men, dikwijls zowel des morgens als achtig. des avonds met staanplaatsen in de N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 24 januari 1960. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Viering Heilig Avondmaal. 18.30 uur: Ds. L. Schellevis. Viering en Dankzegging Heilig Avondmaal. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 24 januari 1960. 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. Be diening H. Doop. 6.30 uur n.m.: Ds. S. W. Ver- ploeg van Waspik. In beide diensten extra collec te voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 24 januari 1960. 9 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. ZELDZAAM JUBILEUM. gewijde dienstbaarheid verdient inderdaad een bijzondere huldi ging en grote dankbaarheid. HEDENAVOND GEEN MARKT. Zoals uit de advertentie elders in dit nummer blijkt, zal er he denavond geen avondmarkt zijn. Dit besluit moest eergisteren genomen worden omdat er geen zekerheid bestond dat het water restant van de voorbije ijspret van het Vredesplein verdwe nen zou zijn. MIEP DE LEEUW SPEELDE „EEN WINTERAVOND SPROOKJE". Met Shakespeare's „Een Win teravondsprookje" heeft de voor drachtkunstenares Miep de Leeuw een groot aantal leden van het r.k. Vrouwengilde dinsdag in Ho tel Verwiel een rijke en hoog staande avond gegeven. Zij speel de dit tere spel op bijzonder fijn zinnige en uitermate indringen de wijze en met een rijke nuan cering in gebaar en dictie gaf zij bij de uitbeelding der diverse fi guren blijk van een veelzijdig kunstenaarschap, waarmee zij de aanwezigen van het begin tot 't einde wist te boeien. I)e waardering van de aanwe zige dames uitte zich aan 't slot MEDEDELING De leden van de K.A.B., afdelingen Waalwijk, Drunen, Elshout, Heusden, Kaatsheuvel en Waspik, delen wij hier door mede dat met ingang van januari 1960 de maande lijkse zittingen van het adviesbureau voor sociale en rechtskundige aangelegenheden gehouden zullen worden in het gebouw van de R.K. LEVENSSCHOOL voor JONGENS, STATIONSSTR. 84 te WAALWIJK, iedere vierde vrijdag van de maand van 6 tot 7.30 uur. J. VAN HULTEN, plaatselijk contactman, afd. Waalwijk. TWIJFELACHTIGE KRITIEK Vooropgesteld kan worden dat de Kamer immer met grote belangstelling en instemming de pogingen gadeslaat en waar mogelijk steunt, welke kun nen leiden tot verbetering van de eco nomische situatie in haar gebied. In haar jaarverslag over 1958 werd met voldoening melding gemaakt van de door de gemeente Waalwijk aange vatte havenwerken en werd gewezen op de betekenis welke deze werken in de toekomst - voor Waalwijk en omgeving zullen kunnen hebben. Ook aan haar bewondering voor de gun- MOTIEVEN Welke zijn nu de gronden voor de opvatting van de Kamer, dat de eco nomische ontwikkeling wordt afge remd door de slechte waterstaatkun dige toestand? Hoewel welllicht niet uitputtend opgesomd, zijn hieronder een aantal punten aangegeven, welke de Kamer aanleiding geven tot onverkorte hand having van dat standpunt. 1. Bij indijking van de Biesbosch zou daar de stichting van honderden prachtige boerderijen mogelijk wor den. In andere streken moeten boer derijen noodgedwongen verdwijnen, hier zou een overvloed van de beste landbouwgrond beschikbaar komen. 2. Door indijking van de Bies bosch en afsluiting van de open mon dingen van De Donge en Oude Maas je zou jaarlijks een belangrijke schade door overstromingen worden voorko men. In 1954 - dus na de ramp van februari 1953 - werd door overstro mingen aan weerszijden van de Amer nog een schade veroorzaakt van meer dan vijf miljoen gulden. Dat de laat ste jaren weinig stormvloeden voor komen is voor deze streken een ge lukkige omstandigheid. Door de afsluiting van de Beerse overlaat immers is dit gebied meer dan voorheen boezemgebied gewor- autobussen genoegen moeten nemen; de invloed hiervan op hun arbeids prestatie laat zich niet eens schatten. Bovendien komen in de wintermaan den in de Langstraatse bedrijven dui zenden verleturen voor, doordat door de slechte verbindingen niet tijdig met de werkzaamheden kan worden aangevangen. y 6. Het opheffen van het perso nenvervoer per rail en tevens het ont breken van de mogelijkheid tot ver zending van stukgoed en bestelgoed per rail is mede in belangrijke mate te wijten aan de stagnatie in de eco nomische ontwikkeling in deze streek in de laatste decennia. Het bestaan van een goede en volledige spoorweg verbinding is voor een streek van enorme economische, sociale en psy chologische betekenis. 7. Tegenover de ongetwijfeld be langrijke aanwinst door de aantrek king van bedrijven in de gemeente Waalwijk staat het niet minder be langrijke verlies door het vertrek van bedrijven of gedeelten daarvan uit Waalwijk naar voor verdere ontwik keling thans nog beter geschikte stre ken (Moenus N.V., van Haren N.V., Bloch Stibbe - Hollandia N.V., Pfaff N.V.). Ter staving van de in dit arti kel vervatte beweringen publice ren wij in ons volgend nummer enig eijf^r,nateriaa Op 1 febr. a.s. zal mej. Nellie v. d. Houdt alhier de dag herden ken dat zij 40 jaar onafgebroken als hulp in de huishouding in dienst is geweest bij de familie Broos-Engelen in de Kerkstraat alhier. In de vervulling van deze taak, die voor haar een levens taak is geworden, heeft mej. v. d. Houdt „naar" gezin met 9 kinde ren verrijkt zien worden. Dit was voor haar geen onoverkomelijke verzwaring van haar taak, maar veeleer een met grote levensblij heid aangegrepen kans om haar energie, takt en liefdevolle toe wijding tot de grootst mogelijke ontplooiing te brengen. Dat zij hierin op uitzonderlijke wijze is geslaagd, stemt de fami lie Broos en haar gehele omge ving tot grote vreugde en dank baarheid. En niets ligt dan ook meer voor de hand dan dat de fa milie Broos dinsdag 2 febr. a.s. voor Nellie v. d. Houdt tot een onvergetelijke dag zal maken. Een dergelijk jubileum in toe- hul applaus. De voorzitster, me vrouw Nijman, onderstreepte de ze waardering nog eens met bloe men en een hartelijk woord van dank voor deze inderdaad prach tige avond. BOURGONDISCHE KUNSTSCHATTEN. In samenwerking met het Pro vinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen in Nrd.- Brabant en de Vereniging voor Heemkunde alhier zal in de zaal van Hotel De Twee Kolommen op donderdag 28 januari a.s. een lezing worden gehouden door Dr. F. A. Vercammen. Zijn onder werp is: „Bourgondische kunst schatten". De lezing begint om 8 uur en is ook toegankelijk voor introducées. Zij die dr. Vercam men kennen, weten dat deze avond een echte kunst-histori sche avond zal worden, want de spreker heeft op dit gebied reeds vele lezingen verzorgd. Wij ver wachten aan ook alle leden. ALGEMENE VERGADERING R.K. ONDERWIJZERSBOND. De afdeling Waalwijk-Heusden van de Katholieke Onderwijzers bond houdt vandaag in hotel Verwiel te Waalwijk een algeme ne vergadering. Bij de bestuurs verkiezing stelt het bestuurslid de heer A. v. d. Wiel zich weder om herkiesbaar. Wel zal moeten worden voorzien in de vacature van mej. J. Vissers, terwijl het bestuur zich voorstelt wederom een kleuterleidster te kiezen. Pater Suasso de Lima de Pra- do w.p. zal na de huishoudelijke vergadering een lezing houden over „Worstelend Afrika", die met lichtbeelden zal worden toe gelicht. Vrijdagmarkt Waalwijk De avondmarkt op het Vredesplein te Waalwijk zal op vrijdag 22 januari a.s. NIET worden gehouden De fcho vAn het Zuióen n-x UWIUIIK VKiaiKI. 50 jaar terug. De verkondiging van 't geloof is thans niet defensief meer, maar elkeen werkt er aan mee en treedt als getuige op. De veroordeling van slechtheid is anders. Men kent geen „donderpreken" meer. Thans geldt het meer: de plicht van een goed mens te zijn. De maatstaf voor christelijkheid ligt in het goed christelijk samenleven. In de bronnen van ons geloof - in de H. Schrift - zoekt de huidige mens zijn ken nis en steun meer dan voorheen. En wat de praktijk en de Kerk betreft, daarover wijdde spr. omstandig uit. De vasten- en liturgie beleving is thans aan de huidige levensge woonten aangepast. De persoonlijke beleving van de religie is nu de maatstaf geworden, zij be rust op de persoonlijke verantwoordelijk heid, 't besef van saamhorigheid, de morele gedragingen, de huwelijksmoraal, het schuld bekenen aan God en de belangrijkheid van de persoonlijke gewetensvorm doen de ge loofsbeleving vormen in deze woelige tijd, waarin iedereen een steun wil hebben. De belangstelling voor missiewerk is bij zonder toegenomen door het veelvuldig uit zenden van lekenmisionariscn. Dit missie werk is dus een persoonlijke opdracht. Een belangrijke evolutie is aan 't voltrek ken en 't nieuwe is nog niet volkomen dui-. delijk, waardoor menigeen wijfeit en on evenwichtig is. Men moet dan zelfbewust gaan oordelen en optreden en ons zelf respecteren. De gewetensvorming van de mens is de bevordering van de verantwoor delijkheid. Dankbaar moet dit alles aan vaard worden, want dit is de winst voor de Kerk en voor de gehele christenheid. Blij en echt chistelijk leven is een zegen van God en dit moet met twee handen worden aange- I grepen. Na deze zeer interesante redevoering dankt de heer J. van Noije de Zeereerw. van deze avond in een bijzonder i heer Pastoor Simpkens voor deze duidelijke O "a33 Het Gemeentebestuur van Waalwijk ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. In het programma van de KAB vond za terdagavond de laatste ontwikkclingsavond plaats in zaal Vermeulen. In zijn opening zei de voorzitter dhr. J. van Noye, dat deze avond juist op zaterdag was geplaatst om zo meer leden aanwezig te doen zijn. Het re sultaat was nu echter weer zeer gering. Hij verheugde zich in de aanwezigheid van eni ge leden der diverse standsorganisaties. Vervolgens heette hij de Z.E. heer Pas toor Simpkens uit Kaatsheuvel hartelijk wel kom en gaf hem meteen het woord. Pastoor Simpkens belichtte de „Hedendaagse Ge loofsbeleving" en trok parallellen met vroe gere tijden, waarin eveneens de mens in on zekere perioden leefde.. De rede van pastoor Simpkens was waard behandeld te worden en het diende voor elke katholiek. In onze tijd is er voor velen geen rust te beleven op diverse aangelegenheden in 't ge loofsleven. Wat de jeugd thans beleefd is voor velen een voortzetten van 't oude wat onze voorouders reeds deden. Onze huidige generatie ziet 't echter anders. Alle fraai entourage wordt teruggebracht tot de wer kelijkheid - alle oude vroomheid gaat ver loren. De kern blijft over, het is het wer kelijk christen zijn. De tegenwoordige tijd vraagt om duidelijkheid en soms is het over bodige entourage te zwaar in deze jachtige en ontwikkelende periode. Deze evolutie heeft op kerkelijk, politiek en wetenschappelijk terrein plaats. Zo noem de spr. diverse aangelegenheden die wel niet direct nieuwigheden zijn, doch de aandacht vragen voor het kernpunt, de werkelijkheid. Hij duidde op de verhouding tussen ouders en jongeren, waarbij de jongeren reacties geven op hun oudere voorlichting. Hier ontstaan veel conflicten, waarbij de reactie soms fel doordraaft in een moder ner denken en doen. De traditie van vroeger is in elk geval onaantastbaar en eerbiedwaardig, maar de wereld gaat open. De bekrompenheid ver dwijnt, er komen andere mensen, waaraan radio, televisie, publiciteit e.d. meewerken Elk mens is thans een wereldburger. De verbinding met God is niet zoals voor uiteenzetting. Na de pauze werd de gele genheid geboden vragen te stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. KON. HARMONIE SOPHIA'S VER. Eerder kondigden wij het concert aan op zondag 24 januari a.s. dat deze harmonie aan de H.H. ere-donateurs met hunne da mes en genodigden aanbiedt. Hier laten wij het programma volgen, dat plaats heeft in zaal „Kon. Harmonie" en aanvangt om 8 u. 1. B.B. and C.F. mars, Ord Hume 2 Thérèse suite Symphonique, Jules Massenet (arr. Boquct) 3 Rhapsodie slave no. 2 Carl Friedmann 4 Nell Gwin (3 dances) Edw. German a. Country dance; b. pastoral dance; c. Merrymakers dance. 5 De Kereltjes Ton Kotter 6 Black White Paresco 7 National Emblem, mars E. G. Begley (arr. M. Viot) Dit concert staat onder leiding van di rigent Ton Kotter. Na afloop volgt een ge zellig samenzijn. LIEDERTAFEL „DE ECHO DER DUINEN". De Gemengde Zangvereniging „De Echo der Duinen" viert hun jaarlijkse statiedag op zaterdag 30 januari a.s. in haar zaal bij de heer A. de Leeuw. De film die destijds door haar is voorbe reid en opgenomen van Loonopzand zal in t parochiehuis op zaterdag 6 februari a.s. vertoond worden. De aan de statiedag ver bonden uitvoering zal op zondag 7 febr. in haar zaal de Leeuw plaats vinden. KON. HARMONIE CONCORDIA. Ook de Kon. Harmonie Concordia houdt van feesten, want o®k zij heeft op zaterdag 30 januari haar statiedag, met de zondag daarop volgend een uitvoering voor haar leden en honoraire leden met hunne dames. Het programma volgt nog. DE P.V. DE LUCHTBODE. De leden van deze vereniging, die hun duiven willen laten inenten tegen paratyphus, kunnen zich alsnog tot en met a.s. zondag opgeven bij dhr. P. van Gompel, Hoge- steenweg 81. De kosten voor deze inenting bedragen 25 ct. per duif. Zij zal geschieden door de bekende dierenarts v. d. Brink uit Tilburg. Deze inenting heeft plaats in zaal Echo der Duinen op zondag 31 januari. TONEEL-UITVOERINGEN. Door de gecombineerde verenigingen K. A. J. en R.K.J.B. zal op zondag 14 febr. een toneelavond worden gegeven door de Toneelgroep „Klaveren Vijf" Zij zal het stuk: „Pukkel en Pukkel" voor 't voetlicht brengen. Opgemerkt zij, dat deze groep dit stuk voor de 870ste keer opvoert. In de maand februari zal ook nog een toneelstuk worden opgevoerd door de Groep van Lieshout uit St. Michielsgestel. Deze is voor Loon geen onbekende. Zij brengt in „Concordia" het stuk: Met gedoofde lich ten. Het is een successtuk in vijf taferelen van Tom Dekkers. Nadere mededeling volgt nog. ONGEVAL. Op de Hogesteenweg is dinsdag rond 3 uur, Kees Wouters Wzn. bij het oversteken van de straat, door een luxe wagen aange reden. De jongen hielp zijn vader bij het bezorgen van brood. De wagen reed in noor delijke richting. Het kind bekwam schaaf wonden en een inwendige kneuzing. Dr. de Vries verleende de eerste hulp en achtte vervoer naar 't ziekenhuis te Tilburg nood zakelijk. De politie heeft de zaak in onder zoek. ST. HUBERTUS-SCHUTTERIJ. De schutters van St. Hubertus organiseer den in café de Finantiën een rikconcours. De uitslag was als volgt: 1 J. van Gestel; 2 W. Konings, 3 C. van Noije, 4 M. Ver speek, 5 J. Snoeren, 6 P. van Broekhoven, 7 Weijters, 8 J. Broeders, 9 Verduin, 10 v. Drunen. De damesprijzen gingen naar me vrouw Schaafstra, mevr. Mersbergen en mevr. van Delft.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9