w/AAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Uw BRIL van MAAREN's BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad WAALWIJK I w. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied. ZWEMBADTARIEVEN SLECHTS GEDEELTELIJK VERHOOGD MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 9 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo'1 In zijn eerste vergadering van 1960 heeft de Waalwykse ge meenteraad zich donderdagavond j.l. bijzonder spraakzaam ge toond en burgemeester Teyssen meende in deze jaarinzet een voorteken te mogen zien van een jaar met vele en vruchtbare discussies. De raad heeft zich in deze vergadering verzet tegen het duurtespook zoals dat zich in steeds dreigender omvang en in steeds meer aspecten van het totale levensonderhoud voor doet. Met name keerde de raad zich tegen de door b. en w. voor gestelde tariefsverhoging in het zwembad „Het Hoefsven' met als resultaat dat voor de 3e, 4e, 5e, 6e en volgende kaart van het gezinsabonnement het tarief van de vigerende verorde ning zal blyven gelden. Het lid van Seters kesrde zich tegen elke tariefsverhoging, omdat z.i. het economische klimaat daartoe momenteel niet gunstig is. Ten aanzien van de zwem badtarieven vond hij steun bij de heer Wester burger, terwijl de heer Kemperman hem bijviel ten aanzien van de verhoging van het badhuistarief en de heren v. Mosselveld en Westerburger ten aanzien van de verhoging van het watertarief. Milder ge stemd was de raad ten aanzien van het verzoek van de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" om een fecstsubsidie van 4915.- in het kader van het 100-jarig bestaan. Het werd op voorstel van b. en w. een subsidie van 3500.zodat deze vergadering toch met een royaal gebaar kon worden afgesloten. Water 2 cent duurder Nadat de voorzitter, burge meester Teijssen, voorlezing had gedaan van zijn uitvoerige en in teressante jaarrede, die u reeds in ons blad van j.l. vrijdag afge drukt vond, sprak de heer Meijs namens de raad een woord van dank. Hij zegde burgemeester en wethouders alle steun toe voor het jaar 1960. De heer Duijvelaar was de eer ste die zich keerde tegen de voor gestelde herziening van de tarie ven van 't zwembad „Het Hoefs ven". Hij kon zich namelijk niet geheel verenigen met de progno se zoals die door b. en w. voor 1960 ten aanzien van de verkoop van gezinsabonnementen was op gesteld. Deze prognose stelt na melijk een kaar ten verkoop van 4570 vóór 15 mei, terwijl in 1959 vóór 15 mei werden verkocht 5359 kaarten. De heer Duijvelaar zag geen reden om de prognose zoveel lager te stellen dan het werkelijke beeld in 1959, omdat het al dan niet mooie zomerweer vóór 15 mei nog niet te voorzien is en derhalve geen invloed uit oefent op de abonnementenver koop. Men zou dus zonder gevaar de prognose voor 1960 op 't wer kelijke beeld van 1959 mogen stellen, waaruit dan zou volgen dat men ten aanzien van de gro te gezinnen enige tegemoetko ming zou kunnen laten gelden. De heer v. d. Hoven haakte op deze suggestie in en toonde zelfs aan dat de werkelijke winst voor 1960 de geraamde opbrengst van 2828.nog zal overtreffen in dien men, de prognose voor 1960 gelijk houdend aan het werkelij ke beeld van 1959, alleen het ta rief voor de le en 2e kaarten ver hoogd.. Voor de overige kaarten zou men dan het oude tarief kun nen handhaven. voorzitter er op, dat de Waal wij kse zwembadtarieven bedui dend lager liggen dan elders. li- en w. heben dan ook gemeend tenminste iets te moeten doen en met het onderhavige voorstel heeft het gemeentebestuur alleen nog maar willen tonen, dat het aandacht heeft voor de steeds aanhoudende stijgende lasten. Wanneer men dus zegt: „Geen verhoging", dan strookt dat geenszins met de bedoeling van het voorstel. Aan de door b. en w. gedane prognose voor I960 moet men niet te veel waarde toeken nen en men kan deze gerust laten vallen, omdat toch de werkelijke cijfers beslissend zijn. Over de mogelijkheid en de wenselijkheid van de invoering van een kinderabonnement heb ben b. en w. zich niet beraden, maar wel wees de voorzitter er nu al op, dat dit weer een afzon derlijke administratie met zich zou brengen, terwijl 't daarnaast afbreuk zou doen aan het gezins abonnement. Bovendien blijft dan nog de vraag op welk tarief dat abonnement gebaseerd zou moeten zijn. De suggestie van de heer Meijs m.b.t. de instelling van een speciaal vervoer naar het zwembad, zullen b. en w. graag in overweging nemen. Ten aanzien van de enkelvou dige kinderbaden merkte de voor zitter op dat hiervan vrijwel uit sluitend gebruik wordt gemaakt door kinderen van buiten de ge meente. De heer v. d. Hoven voelde er niets voor om de door b. en w. opgestelde prognose te laten val len en wilde er wel degelijk een begroting op baseren, zoals b. en w. immers zelf gedaan hebben. Verder achtte hij het onjuist om hel zwembad te betrekken in het naclclig saldo van 100.000.op de recreatie-begrotingen. De heer hier een gezinstarief invoeren. In zijn antwoord constateerde de voorzitter een tegenspraak lussen de heren van Seters en Brouwer. De heer v. Seters vindt 5 ct. te veel, maar de heer Brou wer pleit voor een gezinstarief, waarmee toch altijd een betaling van enkele guldens ineens is ge moeid. De voorzitter bepleitte de verhoging door er op te wijzen, dat ook de lasten van het bad huis zich in stijgende lijn bewe gen en dat toch ook thuis de kos ten van het baden hoger zijn ge worden tengevolge van verhogin gen van gas en elektriciteit. De raad keurde het voorstel goed met de aantekening dat de heren Kemperman en van Seters worden geacht te hebben tegen gestemd. Voor de elektriciteitsvoorzie ning in het havengebied voteerde de raad een bedrag van 96.525.-. Deze voorzieningen zijn nodig ter voorkoming van stagnatie in de uitvoering van de havenwerken en ter bevordering van de uit gifte van, ook technisch, bouw rijpe industrieterreinen, in dit verband merkte de heer v. d. Ho ven op, dat de werkzaamheden achterlopen op het schema en hij vroeg zich af of dit achterlopen niet zeer grote onkosten met zich meebracht. Zo heeft men voor 't graven van een sleuf voor een elektriciteitskabel gebruik moe ten maken van een compressor, omdat er een flinke vorst in de grond zat. Had men dit werk eni ge tijd eerder uitgevoerd dan had men zich grote onkosten kunnen besparen. Overigens meende spr. dat deze aangelegenheid beter door de Commissie van Bijstand kan worden behandeld, bij welk standpunt de voorzitter zich aan sloot. Vastgesteld werden een aantal gewijzigde verordeningen voort vloeiende uit de Winkelsluitings wet 1951. O.a. werd hepaald dat de winkels op vrijdagavond tot 10 uur geopend mogen zijn en de •markt op woensdagavond (m.i.v. 1 april) eveneens tot 10 uur. In verhand met de winkelsluiting bracht de heer v. Mosselveld de dinsdagmiddagsluiting ter spra ke. Mede met het oog op bezoek van vreemdelingen in de zomer maanden aan Waalwijk gaf hij de voorkeur aan een andere slui tingsperiode, bijv. maandagmor gen. De voorzitter wees er op, dat (leze kwestie thans niet aan de orde was. Het is de raad zelf ge weest die destijds tot de dinsdag middagsluiting heeft besloten. De heer Meijs merkte in dit ver band op, dat de middenstand heel graag de maandagmorgen als algemene sluitingstijd zal hebben. De middenstand is daar altijd voor gewcesC maar dit voorstel werd (lestijd? getorpe deerd. Vastgesteld werd een nieuwe beheersverordening voor de ge meentebedrijven, terwijl ook be sloten werd tot de vorming van een fonds voor stadsuitleg. Door de gemeente zal van de tot verkoop van woningen aan de v. Assendelftstraat, de Thorbec- kelaan en de Burg. Verwielstraat, tot verkoop van bouwterrein in de St. Antoniusparochic en tot ruiling van grond aan de Kloos- tcrweg en de Irenestraat. Aanvankelijk verklaarde de heer Kemperman zich tegen rui ling van grond aan de Irenestraat t.b.v. de bouw van kantoor en magazijn van de Fa. M. Klijn, le derhandel. Spr. wilde dit terrein reserveren voor de bouw van een openbare lagere school. Nadat echter de voorzitter had verze kerd dat bedoeld terrein aan de noordzijde van de Irenestraat voldoende ruimte bood voor de genoemde nieuwbouw van de Fa. Klijn ên nog voor de bouw van een school of ander gebouw, gaf de heer Kemperman zijn goed keuring aan het voorstel. Het voorstel tot verhoging van het watertarief voor alle catego rieën met 2 cent per m3 en tot de invoering van een watertarief voor flatwoningen ontmoette be zwaren bij de heren van Seters (ongunstig economisch klimaat), van Mosselveld en Westerburger. Zij stemden tegen het voorstel. 'n VAN MAAREN's BRIL Feestsubsidie Goedkeuring verkreeg ook het voorstel tot het verstrekken van een eenmalig extra-subsidie van 3500.aan de Licdertafcl „Oe fening en Vermaak" ter gelegen heid van de viering van het 100- jarig bestaan van deze vereni ging. De heer v. Mosselveld vond hi De heer Kempermand vond de I Duijvelaar deed de suggestie om jleer v Heesbeen in eigendom voorgestelde verhoging over het de door d. en w. voorgestelde worden overgenomen een gedeel- i i i i aI hpr/ipninff tap tp nasspn mpt nir- i. j. ui-r-» geheel genomen wel wat dras tisch en sprak zich uit voor een wat gematigder stijging van het tarief. De heer Brouwer wilde het gezinstarief liever helemaal niet aantasten en meende dat met een verhoging van de enkel voudige abonnementen kon wor den volstaan. De heer Pullens was ook niet enthousiast over de voorgestelde verhoging. De 4c, 5e, 6c en vol gende kaarten en de enkelyoudi- ge kinderbaden moesten z. i. niet worden verhoogd. De heer jMeijs informeerde naar de mogelijk heid van een speciaal kinder- abonneinent en vroeg tevens of net niet mogelijk zou zijn om, ter bevordering van het bezoek aan het zwembad, een speciale vcr- voersmogelijkheid in het leven te roepen. De héér v. Seters sprak zich uit tegen elke verhoging in welke vorm dan ook, omdat het economisch klimaat hiervoor mo menteel niet geschikt is. Hij wil de de hele zaak nog maar liever een jaar op z'n beloop laten. Ook de lieer Mombers wilde de zaak nog liever een jaartje aanzien, omdat die 2800 mééropbrengst voor de gemeente toch ook weer niet zoveel uitmaakt. Op deze laatste uitlating haak te de voorzitter met zijn ant woord in. Men moet dit voorstel niet incidenteel zien, aldus bur gemeester Teijssen. Het is voort gevloeid uit het beeld van de di verse begrotingen ten aanzien van de recreatie in de ruimste zin zwembad, badhuis en sportpark die tesamen een na delig saldo te zien geven van meer dan 100.000.Ten aan zien van het zwembad merkte de Voorzitter op, dat het meerdere bezoek het verschil tussen in komsten en uitgaven geenszins kan overbruggen. De personeels bezetting van 't zwembad brengt steeds grotere lasten met zich jnee en in dit verband wees de herziening toe te passen met uit zondering van de 3e, 4e, 5e, 6e en volgende kaart van het gezins abonnement, waarvoor het vige rende tarief moet blijven gelden. Bij deze suggestie sloot de heer v. d. Hoven zich direct aan. De heer Kemperman voelde er ook niets voor om het zwembad en het badhuis te betrekken in het nadelig saldo van 100.000.en meende dat b. en. w. dan maar moesten trachten de opbrengst van de sportvelden te verhogen. De heer Eibers hoopte echter van harte dat het gemeentebestuur op deze laatste suggestie niet zou ingaan. De voorzitter kon de heer Eibers hieromtrent gerust stellen. Het voorstel Duijvelaar-v. d. Hoven werd hierna in stemming gebracht en met 14 tegen 2 (de tieren v. Seters en Westerburger) aangenomen. Badhuis De door b. en w. voorgestelde verhoging van het badhuistarief ontmoette bezwaar bij de heren v. Seters en Kemperjpan. De heer v. Seters wees er op, dat het be zoek aan het badhuis terugloopt als gevolg van het feit dat de nieuwbouwwoningen vrijwel al lemaal met een douchecel zijn uitgerust. Hij vroeg zich at of 't nog wel zin heeft het badhuis open te houden. In ieder geval moet z.i. het gebruik maken van het badhuis worden gestimu leerd. De door b. en w. voorge stelde verhoging van 5 ct. weegt wel niet zwaar, maar vijf cent zijn toch altijd nog vijf cent, zo nieende spr., die ook nu weer het economisch klimaat niet gunstig achtte voor een dergelijke verho ging. De heer Kemperman ver klaarde zich uit principiële rede nen tegen het voorstel. Hij zag t liadhuis als een instelling voor minder draagkrachtigen. De heer Brouwer wilde ook te van de Hoefsteeg ter grootte van 700 m2 tegen de prijs van 1215.Verder werd besloten het jammer, dat niet het gehele door deze vereniging gevraagde subsidiebedrag van 4915.— kon worden gegeven. De heer Duijve laar sloot zich hierbij aan, maar vroeg daarnaast of er achteraf ook nog een verrekening zou plaats hebben, indien zou blijken dat deze vereniging de gevraagde 3500.niet helemaal zou no dig hebben gehad. De heer Brou wer schaarde zich ook achter het standpunt van de heer v. Mossel veld. In zijn antwoord wees burge meester Teijssen er met nadruk op, dat men uit het voorstel van b. en w. geen mindere waarde ring van het gemeentebestuur voor deze vereniging moet aflei den. De vereniging heeft grote verdiensten voor het plaatselijke culturele leven en b. en w. verle nen dan ook zeer gaarne mede werking aan een waardige feest viering, die zich mede zal uiten in een aantal culturele manifes taties van allure. Het moet ech ter niet zo zijn, dat een dergelijke feestviering geheel en al door de gemeente wordt gefinancierd. Daarbij komt nog, dat een hoger subsidiebedrag geen haalbare trek zou zijn. Het zijn dus prakti sche overwegingen, die b. en w. tot het doen van dit voorstel ge bracht hebben. De voorzitter zeg de toe 't raadsbesluit met kracht van argumenten bij G. S. te zul len verdedigen. Tot slot werden herbenoemd tot leden van de commissie van onderzoek voor de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1960 de heren Duijvelaar, v. d. Hoven en Meijs. ting wordt dezelfde loongrens verhoging gevraagd. TWEE PILOTEN GEDOOD, DRIE NEERGESTORT. Drie militaire vliegtuigen een „Sabre" van de Koninklijke Luchtmacht, een „Avenger" van de Marine Luchtvaartdienst en een Belgische „Thunderstreak" zijn donderdag neergestort. Alleen de marinevlieger bleef on gedeerd. De twee andere piloten kwamen om het leven. De 23-ja rige eerste luitenant Louis Buc- le'ns uit Brussel, trachtte tever geefs van zijn schietstoel gebruik 'te maken, na een lange „motor- loze" glijvlucht. De machine vloog te pletter in de buurtschap Beeke onder Son bij Eindhoven. Bij Bockclo, 4 kilometer zuid westelijk van Enschede, explo deerde de op Twente thuis horen de F86k „Sabre" van de 27-jarige tweede luitenant B. Messic uit Enschede. Ook hij kwam om het leven. Tien mijl uit de kust bij Katwijk stortte de Grumman „Avenger" van de 28-jarige ser geant-vlieger P. J. Jong in zee. Hij werd wonderlijk gered; hij lag anderhalf uur met een rub berbootje in 't water. DRIE JAAR GEËIST TEGEN MAN DIE DRIE ZUSTERS DOOD REED. W A A L W IJ K LOONGRENS VAN 6900.— TOT 7450.—. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de hoogte van de loongrens ingevolge de ziekte wet, de invaliditeitswet, de werk loosheidswet, het ziekenfondsen- besluit en de wet van 21 decem ber 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfond- sennesluit, voorlaan afhankelijk te stellen van de ontwikkeling van de lonen en van de kosten van het levensonderhoud. Voor gesteld wordt de hoogte van de loongrens krachtens een in het ontwerp opgenomen automatis me te laten variëren in overeen stemming met de indexcijfers, die genoemde ontwikkeling tot uit drukking brengen, n.l. 't gemid delde van de indexcijfers der lo nen en van de prijsindexcijfers van het levensonderhoud. In het wetsontwerp wordt tevens voor gesteld het bedrag vari de loon grens, ingaande 1 januari I960, le brengen van 6900.op 7450.per jaar. Ook voor de inkomstenbelas- Met gebogen hoofd zit in de verdachtenhank voor de recht bank in Den Bosch een jonge man. Stil luistert hij naar de of ficier van justitie, mr. J. Moons, die spreekt van z'n zware schuld. Want het is door zijn toedoen, dat in november van het vorig jaar in minder dan een seconde tijd drie meisjes, drie zusters, de dood vonden, toen hij dronken achter het stuur v?n zijn auto over de weg raasde. „Ik meen een strenge, maar rechtvaardige straf te vragen", zegt de officier, „als ik uw rechtbank verzoek deze man te veroordelen tot een ge vangenisstraf Van drie jaar, en hem voor de tijd van tien jaar liet recht te ontzeggen een auto te besturen". VOOR SLACHTOFFERS: TWEE MILJOEN IN TWEE WEKEN... Ruim twee miljoen gulden is er in twee weken tijds bijeenge bracht voor de bewoners van Tuindorp-Oostzaan: 774.142 zui den op giro 9575 van het Natio naal Rampenfonds en 357.331 gulden op giro 768 van het Wa- tersnoodcomité Amsterdam. De eindstand van de Rode Ivruiscol- lectes, die zaterdag werden ge houden op verzoek van het Ram penfonds, was 510.700 gulden. Dit betreft de collectes in 115 van de 440 afdelingen. In de andere afdelingen zullen de eerstkomen de weken inzamelingen worden gehouden. MEDISCH RAADSEL: GEEN VERGIFTIGING BIJ DOOD VAN DRIE BROERS. Het nader onderzoek dat het gerechtelijk laboratorium in Den Haag oj) verzoek van de officier van justitie in Den Bosch, mr. Dony, heeft ingesteld in verband met de plotselinge dood van drie zoontjes van een Eindhovense weduwe, heeft uitgewezen dat er geen sprake kan zijn van vergif tiging. Het gif dat bij het eerste onderzoek was aangetroffen, res teerde blijkbaar uit de medica menten die de jongens op het laatst zijn toegediend. De kinderen zijn kort na el kaar, in augustus, november en december van het vorige jaar, na 'n plotselinge kortstondige ziek te overleden. Hun dood blijft een medisch raadsel. BRUSSEL-LEOPOLDSTAD IN ZEVENENEENHALF UUR. Om tien uur in de morgen liet gezagvoerder Paul Leva, de 39- jarige chef-piloot van de Kongo- lijn van de Sabena, de vier straal motoren van de Boeing Intercon tinental brullen aan de kop van de nieuwe startbaan van 't Brus selse vliegveld en om half zes in de middag gebruikten de 130 pas sagiers een aperitiefje op het ter ras van een der hotels aan de grote boulevard van Leopoldstad. Zo heeft de Belgische luchtvaart maatschappij hel straal tijdperk op imposante wijze ingeluid. In zeven uur en 35 minuten bracht de Boeing het gezelschap van het koude en winderige Brussel naai de benauwende hitte aan de eve naar. Genève werd op 12.000 me ter na 34 minuten gepasseerd, de Alpen, dik onder de sneeuw, gle den in een oogwenk onder 't toe stel weg. Nice werd gesignaleerd na 1 uur 4 minuten vliegen, bij Tripoli lag de Middellandse Zee al achter de staart van het vlieg tuig, dat zich met een snelheid van tegen de 900 km. per uur voortspoedde over de rood-gele woestijn naar fort Lamy. LEVENSLANG VOOR ARTS DIE ZIEKEN DOODDE. Een Westberlijns gerechtshof heeft een Duitse arts tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld wegens hei doden van 24 geesteszieken in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog. De beschuldigde, de 55-jarige dr. Gottfried Matthes, werd dooi de jury schuldig bevonden, even als een lagere gepensioneerde po litieambtenaar, de 63-jarige Ed mund Zembok, die tot drie jaar veroordeeld werd. Deze stond te recht in dezelfde zaak. PRESIDENT DE GAULLE. Met grote spanning heeft Frankrijk, maar ook de gehele wereld, geluisterd naar de rede die president de Gaulle vrijdagavond heeft gehouden. Het was een aangrijpende, hartstochtelijke en historische rede. Hij zette de voorgeschiedenis der Algerijnse kwestie uiteen, zeide op zijn standpunt te blijven staan wat Algerije betreft, hekelde op krachtige wijze de opstandelijken en muiters, die Frankrijk belagen, deed tenslotte een krachtig beroep op 't leger, gaf een bevel dat ieder z'n plicht moest doen en tenslotte riep hij 't Franse volk op om achter hem te staan, wat er ook zou gebeuren! En dat laatste is 't juist, wat de wereld in spanning houdt, wat zal de Gaulle, wat zal 't leger doen? De rebellen hebben de rede met hoongelach ontvangen, maar 't Franse volk, de gehele wereld, roemen om strijd dit krachtig gebaar, waar ook 't leger nog wel eens over na zal den ken. Verder is het afwachten. TUINDORP - OOSTZAAN. De bewoners van Tuindorp-Oost zaan zijn vrijdag in hun huizen terug gekeerd en toen is pas duidelijk ge worden wat een chaos en schade er is toegebracht. De huizen hebben zeer veel geleden en de inboedels enorm veel schade opgelopén. Kachels, bedden, piano's, televisietoestellen, alles kan op een vuilnishoop gesmeten worden. De mensen waren diep onder de indruk van deze ellenden en niet minder Prins Bernhard, die het Tuindorp en de woningen juist op deze dag be zocht. STAKING IN BELGIË NIET ALGEMEEN. Met versplinterde warenhuis- ruiten in Brussel, verhandde en omgekantelde auto's in Antwer pen eindigde vrijdagavond de 24 uursstaking, die het socialistisch vakverbond had uitgeroepen. De stakers, die 's ochtends in een grote optocht door Brussel trok ken, sloegen de ruiten in van de warenhuizen, die hun deuren niet hadden gesloten. In Antwer pen kwam het heel de dag tot herhaalde botsingen tussen soci alistische stakers en werkwilli gen van het katholieke vakver bond, dat niet aan de staking LOTTO-AGENT GEARRESTEERD. De Hengelose boekhandelaar LI. A., Nederlands agent van de Duitse Nordwest-Lotto, is bij Glane (gemeente Losser) door ambtenaren van de douane-re cherche te Amsterdam aangehou den. Bij zijn arrestatie had de boekhandelaar 85 op naam inge vulde en van zegels voorziene Lotto-formulieren hij zich. Na een verhoor is hij op vrije voeten gesteld. De gemeentepolitie van Hengelo zal procesverbaal opma ken wegens overtreding van de loterijwet; de douane-recherche wegens overtreding van het de- viezenbesluit. Abonneert U op dit blad! De tcho yam het Zuióen óók Goedkoop - Sterk - Modern Alle kortingen direct afgetrokken Uw Bril in één uur klaar I ETUI GRATIS! Brillen Vughter»tr. 25 Den Bosch

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1