woens Gemeenteraad Sprang-Capelle OERJANSEN's 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 3 in het teken van de Opruiming 6'28 A78 DEN BOSCH TILBURG HELMOND Hoewel .het leven voor zover het de gemeentelijke tarieven betreft ner gens zo goedkoop moet zijn als in Waalwijk - ik hoor dit in de raads vergaderingen steeds maar weer op nieuw verkondigen -is er toch maar bitter weinig reden om privé van 1960 een financieel jubeljaar te verwachten. - En waarom dan wel niet, me neer, vraagt Jantje dan. - Omdat, beste jongen, een en kele greep in het rugzakje van het kereltje 1960 nu reeds de volgende feestelijkheden naar boven brengt een huurverhoging van 20 per 1 april a.s. 'en dan nog speciaal voor ons Waalivijkers: het zwembad duur der, het badhuis duurder, het water duurder en het slachthuis en zeer waarschijnlijk dus het vlees duurder. Over al het andere wat nog duurder gaat worden (wat dacht u bijv. van de B.B.A.-bustarieven?) praten we dan nog maar niet. Dit ziet er zo op het eerste gezicht dus nogal zorgelijk uit, maar dat was in Tuindorp-Oostzaan aanvankelijk ook het geval en toch is de regering tot de conclusie gekomen, dat de overspoeling van 10.000 mensen niet als een nationale ramp kan worden aangemerkt. Kalm blijven dus en doorgaan met lachen! Bovendien gaan we als subsidie in de bovengenoemde feestelijkheden een loonronde van 2\k% krijgen. Dit betekent, dat u bij j een salaris van bijv. 400. - dan f 410. - gaat ontvangen (bruto na tuurlijk). De waarde van dit subsidie wordt echter op z'n minst twijfel achtig, wanneer u daarnaast stelt, dat u met een huidige huur van f 60 per maand met ingang van 1 april a.s. ineens f 12. - meer moet beta len. Weg subsidie! Voegen we daar dan nog bij de mééruitgaven door prijsstijgingen in andere sectoren van het levensonderhoud, dan kan de meest onbenullige boekhouder u voor rekenen dat een dergelijke bedrijfs voering (laten we zo de huishouding maar even noemen) op de duur moet failleren. Het gemeentebestuur heeft groot gelijk dat het de tarieven gaat verhogen wanneer de uitgaven bij een tak van dienst groter zijn dan de in komsten, want de wet van een ge zonde bedrijfsvoering eist een derge lijke maatregel. Maar ik vraag me dan toch wel af waarom dit dan niet geldt voor de bedrijfsvoering i.e. de huishouding van de burger? Mist de burger dan ergens het recht om te le ven op een gezonde economische ba sis en moet hij maar zien rond te ko men van wat de overheid hem toe staat c.q. niet afneemt? Wanneer ik in dit licht de a.s. huurverhoging 'en de verhoging van de gemeentelijke tarieven bezie - en en hoe zou ik het anders kunnen be zien? - dan kan ik tot geen andere conclusie komen dan dat gen derge lijke belasting van de huishoudelijke bedrijfsvoering van het gezin in hoge mate onverantwoord is. En het is daarbij helemaal niet belangrijk of een zwemkaart „maar" 80 cent en een kaartje voor het badhuis „maar" 5 cent en het water „maar" 2 cent per m3 duurder wordt (ten aanzien van de huurverhoging kunnen we niet eens van „maar" spreken). Het gaat er alleen maar om of deze maat regelen de burger niet brengen in een positie waarvoor de overheid (terecht) zo doodsbang is, in de positie name lijk van de tegen de bierkaai vechten de zakenman, wiens noodzakelijke uitgaven de inkomsten constant over treffen. De gehele economie zou m.i. een vetl gezonder beeld vertonen in dien de overheid wat minder moge lijkheden had om domweg elk tekort uit de zak van de burger aan te vullen en met bijv. f 200.000. - naar evenredigheid evenwel moest doen als de burger met f 400. - Die evenredige verhouding is echter vol komen zoek en daarom zal de burger met minder geld steeds meer moeten doen. Hij kan er hoogstens failliet door gaan, van welk twijfelachtig voorrecht de overheid zich heel ver heeft gedistancieerd. Daarom, beste mensen, we hebben het jaar 1959 nu wel met het gebrui kelijke feestelijke lawijt 'en zonder er een traan bij te laten de ruimte in geschoten en gedronken, maar ik vraag me steeds vaker af of we daar nu wel zo goed aan hebben gedaan. De nog maar prille baby 1960 be gint namelijk al zo'n donkerbruin tintje te vertonen, dat de vraag, of we aan het eind van dit jaar nog wel iets te schieten en te drinken zul len hebben, met de dag aan rhetoriek inboet en binnen niet al te lange tijd een griezelige actualiteit en een let terlijk adembenemende realiteit zal hebben verkregen. Het had dan ook wat mij betreft nog gerust vijf jaar 1959 mogen blijven, al was het alleen maar omdat dan alle mooie meisjes en joffers pas in 1965 één jaar ouder geworden zouden zijn. Dan hadden we tenminste een goe de reden gehad om deze week weer fluitend en met een jodelend hart te beginnen. P.S. Natuurlijk kan ik me voor stellen dat u niet wilt wach- j ten tot de regering u als fi- nanciele drenkeling opvist en j dat u zelf tijdig de nodige maatregelen wilt nemen. Zo kunt u bijvoorbeeld m.i.v. 1 april helemaal niet meer gaan wonen. Gewoon niet meer wonen, nergens. Ver der zoudt u als belangrijke kostenbesparing het wassen van het lijstje der dagelijkse bezigheden kunnen schrap pen. Maar daar staat natuurlijk wel weer iets anders tegen over. Ben je als kleurling wel zo goed af in deze wereld? Raad keurde begroting ongewijzigd goed Gaat Landbouwschool verdwijnen? In zyn vergadering van j.l. vrijdag heeft de gemeenteraad van Sprang-Capelle zün goedkeuring gehecht aan de gemeen tebegroting voor het jaar 1960. De behandeling geschiedde in een rustige sfeer, waarin men telkens weer de grote waardering voor het uitgestippelde gemeentebeleid kon constateren. Er was dan ook geen enkel punt, waarbij de raad zich niet kon scharen achter dit beleid. Wel kwam bij de diverse beschou wingen naar voren, dat de stichting van een dorpshuis bij zonder urgent genoemd mag worden. Door het gemeentebe stuur is op de begroting van dit jaar een bedrag van 200.000 huis bijdrage in de stichtingskosten van dit dorps- In de jaarrede, welke loco-burgemeester Waverijn aan het be gin van deze vergadering hield, gaf de voorzitter uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat in het afgelopen jaar slechts 4 ingezetenen van de gemeente zijn overgegaan tot de bouw van een eigen woning. Waarom heeft men in een gemeente als Waspik wel belangstelling voor eigenbouw, maar in de ge meente Sprang-Capelle niet, zo vroeg de loco-burgemeester zich at. Verder betreurde hij het, dat in grote steden door verzeke- rmgs- en beleggingsmaatschappijen grote flatgebouwen worden neergezet, maar dat men het platteland, dat toch ook zün ver- ^kheVdgb?edtnm8:en b2taalt' in dit °Pzicht Seen enkele moge- (iemeenschap heeft grote behoefte aan dorpshuis. 20°/0 korting óók op onze gelegenheidskleding House of England In zijn jaarrede sprak de loco burgemeester ook de hoop uit, dat er spoedig zou worden voor zien in de burgemeestersvacatu re, opdat de gemeente weer de dagelijkse leiding krijgt die ze behoeft. De loco-burgemeester sprak zijn waardering uit voor 't werk dat de vrijwillige brandweer ook weer in het afgelopen jaar heeft verricht. Ten slotte bracht hij dank aan gemeentesecretaris van Prooyen, aan wethouder Tim mermans, aan het gemeenteper- sonecl en aan de raadsleden voor de steun en hulp welke hij bij de uitoefening van zijn ambt'in 1959 van hen had mogen ontvangen. Namens de raad sprak de heer Hos een woord van dank, waarbij hij tevens uiting gaf aan zijn waardering voor de wijze waar op loco-burgemeester Waverijn zijn taak in het afgelopen jaar had vervuld. In besloten vergadering werd door de raad gediscussieerd over de benoeming van een maat schappelijk werker. De door het gemeentebestuur gedane voor dracht vermeldde de namen: de heer J. R. Verveld uit Grootegast en mej. Dissel uit Den Helder. Na heropening van de vergade ring verenigde de heer Verveld alle stemmen op zijn naam. Over het voorstel tot toeken ning van een voorschot op de aan het gemeentepersoneel in 1960 te verlenen salarisverho ging toonde de heer v. Peer zich 111 zoverre niet enthousiast, dat hij (in navolging van de gemeente Rotterdam) liever meteen wilde overgaan tot een toekenning van e u 51 D e t o n van „De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 13). „Kan een arbeider niet eens rustig z'n schielijke noenmaal gegund worden?" viel hij nijdig uit. „Of zijn stem werd opeens veel gladder gemoduleerd heb je '111 soms al geknipt, nee toch?" De onverbloemde twijfel aan de mogelijkheid van zulk een snel succes, welke de twee laatste woorden deden uitkomen, raakte direct des politiemans „ponte- neur". „Nou... bijna", antwoord de Steenharses bars. „Misschien nog maar een kwestie van minu ten Hij graaide even naar nieu we woorden zoekend in z'n baard en liet de ander daarmede de tijd om een verbaasd en tevens iet wat benauwd gezicht te zetten. „Zo... werk jij tegenwoordig d la minute!" vroeg de journalist dan spottend onder het kauwen door. „Inderdaad!" kefte de politie man, „tenzij jij me d Ia minute 'n deugdelijk alibi voor gisteravond kunt voorleggen; voor het tijd stip van de moord althans." Hij was nu volkomen duidelijk ge weest en keek de ander strak in de ogen. Diep in zijn hart beefde echter de uit kameraadschap ont sproten vrees, dat er geen af doend antwoord op z'n vraag zou komen. Maar Beitelmans was he lemaal niet van zijn stuk ge bracht. Hij bleef beledigd de in specteur aankijken, maalde tar tend kahn het voorgeborchte van z'n digestiesysteem leeg en merk te dan geringschattend op: „Jij schijnt aardig ver heen geweest te zijn van die paar kommetjes brandy, waarde agent!" De „agent" liep bloeiend rood aan, zodat z'n baard aan de wor tel in brand dreigde te schroei en. „Ik... wat... z-zou je...". „Je stottert er warempel nu nog van!" sneerde de journalist onbarmhartig. „Herinner je je niet eens meer, dat je in mijn on waardeerbaar gezelschap was gisteravond?" Steenharses herstelde zich een weinig van z'n toornige opvlie ger. „Nou zeg... wat dacht je?" viel hij verontwaardigd uit. „Maar ik heb niet op de klok gekeken tot hoe laat precies ik de eer van je gezelschap heb genoten! Om twee-en-twintig uur precies..." zwalkten wij tezamen en in vereniging langs de dorps straat", vulde Beitelmans kau- werig aan. „Of herinner je je soms niet meer, dat ik je uit alle macht door het gat van je hol heb moeten duwen...?" „Ja. ja..." gaf Steenharses wat gekalmeerd toe. „Maar wie be wijst me, hoe laat dat precies was..." Zijn ogen bedelden om een af doend antwoord. Beitelmans kon die bezorgd vragende blik niet misverstaan. Hij legde ineens bij wijze van verzoeningsgebaar zijn linkerhand die de brok maiskoek nog vast hield, op Steenharses' bruingebrande schouder en zei gemoedelijk verwijtend: „Herin ner je je dan niet meer, dat ik bij Oerjansen nog m'n horloge gelijk gezet heb met de zonnewijzer, old fellow..." Een glimp van geruststelling en voldoening begon in de pupil len van de inspecteur op te lich ten. Zijn gezicht ontspande zich, behalve het voorhoofd, dat als 'n wasbord rimpelde. De vage schim in z'n onderbewustzijn begon tf phosphoriseren en meer gedetail leerd omlijnd te worden als een zwellende close-up op het witte doek. Hardop peinsde hij: „Ja, wacht eens, ik herinner me... ik ging achter je aan, is 't niet... Een-en-twinti-vijf-en-dertig, zei je nog... Toen gingen we weg, en dan die botsing met Scheeflood en z'n meisje..." „En over dat stuk van het ei land naar jouw hol hebben we minstens een half uur werk ge had, m'n waarde", hielp Beitel mans hem bij het smeden van de logische keten. „Weet je wel, dat je nog een minuut of tien hebt liggen kwakkelen bij die... eh... hoop, waarover je struikelde!" Steenharses knikte nadrukke lijk en maakte een vergenoegd keelgeluid. „Alle donders van Donar, man, je hebt gelijk! Een pracht van een alibi!" De journalist bracht de brok maiskoek naar zijn mond. „Veel te mooi, vind je niet!" grijnsde hij voldaan. „Die mensen met ali bi's waar geen speld tussen is te krijgen, hebben het toch altijd juist gedaan, nietwaar?" Daarna hapte hij gulzig in de koek. „Klets niet!" zei de inspecteur genoeglijk. „Met jou ben ik ten minste klaar. Zal je niet langer ophouden. Ik ga nog 's even bij Van Hameren neuzen. Heb je misschien idee..." „Nee, dank je", wimpelde de journalist smakkend af. „Krijg anders m'n krant niet klaar." „As you like it!" shakespearde de inspecteur berustend. „So long." Het grote koepelhol van bur gemeester Van Hameren, met als onderscheidingsteken de vlagge- stok er boven op lag aan de over zijde van het Marktplein. Steen harses trok speels een paar klei ne jongetjes, die aan het ravot ten waren met de tijgerkat van de familie Van Hameren, aan de oren. Zijn aandacht werd daar door afgeleid van een jonge man met lang, donker sluikhaar, die ook het plein was komen opwan delen, doch bij het zien van de politieman zijn doelbewuste pas inhield en snel weg school achter het postkantoor. Naast de burgemeesterswoning was de gedienstige doende bij de wastobbe: een uitgeholde boom stronk vol regenwater. Zij had de een loonsverhoging van5 De heer de Raat wilde zelfs tot 6 gaan. De voorzitter voelde er niet voor 0111 het voorbeeld van de gemeente Rotterdam te volgen. 'e gemeente is de laatste tijd al genoeg in het nieuws geweest, zo meende hij. Ook de heren Ros, Vos en Genuït meenden dat men i beter de definitieve beslissing i va£ de regering kon afwachten, lot lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd her benoemd de lieer H. de Bie. De heer Kunsten, voorzitter van de ze instelling, betuigde de raad dank voor deze herbenoeming en sprak tevens zijn grote waarde ring uit voor het werk van de heer de Bie als bestuurslid van deze instelling. Tot hoofdleidster der openba re kleuterschool in vaste dienst werd benoemd mej. J. F. R Wag ner. I en behoeve van het onderwijs 111 lichamelijke oefening aan de chr. ulo-school voor Sprang-Ca pelle e.o. voteerde de raad een bedrag van 500.voor de huur namelijk van een lokaliteit in het Bondsgebouw en van werktuigen der vereniging „Pro Patria". ren behoeve van de demping der C.apelse Binnenhaven ging de raad akkoord met de aankoop van de langs de haven liggende tuintjes. Het voorstel lot het verkopen van grond aan de Burg. v. Dijk- straat aan de PNEM t.b.v. de houw van een transformator huisje werd op voorstel van de heer Ivuijsten teruggenomen, om dat de aldaar gevestigde indus trie er bijzonder prijs oj> zou stel len, indien dit huisje iets naar 't noorden verplaatst zou worden, i>. en w. zullen deze aangelegen heid nu e.erst met de PNEM en de betrokken industrie bespreken en daarna met een nieuw voor stel komen. Goedgekeurd werd verder een voorstel tot verpachting van ge- mcentelanderijen, terwijl de raad verder besloot om aan de Chr. Padvindersgroep „Jan de Rooij" m.i.v. I960 een subsidie van 75 gulden j>er jaar toe te kennen. Aan het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie te ?n,lwlJ werd een subsidie van J I OU.— per jaar toegekend. De neer Ros verlangde hierbij de aantekening dat hij moest' wor den geacht te hebben tegenge stemd. Goedkeuring verkreeg ook het voorstel tot iiet verlenen ?arlrf-n bijdrage aan de gemeen te lijmen wegens het bezoeken \an de landbouwschool aldaar Poor leerlingen uit Sprang-Ca- jelle. Over het tijdvak 1 sept. 1959 t.m. 31 dec. 1959 werd deze bij- dra§e ™or 2 leerlingen bepaald op .t 30.53 en voor het jaar I960 op j 50. per leerling. Ter finan ciering van diverse kapitaalsker- ken besloot de raad tot het aan- ■7a„a,n_ J?n .e?.n geldlening van 215.365.— bij de n.v. Bank voor ^Nederlandse Gemeenten. lot leden van de commissie van onderzoek m.b.t. de gemeen terekening 1958 werden benoemd de heren de Bie, Ros en Min- naard. Goedgekeurd werd de be groting voor 1960 van de Gem. Instelling voor Maatsch. Zorg ?4ftnnVOOr 1969 een bedrag van .'ucerhegroot aan sub sidie dan m 1959. Landbouwschool De algemene begrotingsbeschou wingen werden geopend door de heer Dekkers. Hij betreurde de door de minister van Landbouw voorgenomen opheffing van de landbouwschool m.i.v. 1 septem- ber I960 (wegens een te gering aantal leerlingen). Door deze op bel fing zal de gemeente een be langrijk onderwijsinstituut armer worden, zo betoogde spr., die als ue belangrijkste oorzaak aanstip te dat niet tijdig maatregelen zijn genomen door van de school een gecombineerde land- en tuin bouwschool te maken. Het ge meentebestuur gaat hierbij vrij uit, maar de landbouworganisa ties niet, zo meende de heer Dek kers. I en aanzien van de bestem ming van het door de opheffing van de school leeg komende ge- houw gaf spr. de voorkeur aan een verbouwing tot sport- en gymnastiekzaal. In zijn verder betoog toonde d neer Dekkers zich een warm voorstander van de stichting van een dorpshuis, maar hij was toch niet zo heel optimistisch gestemd ten aanzien van de grootse plan- statiejas van de burgemeester onder handen, een kostbaar stuk, samengesteld uit zwartwitte vel len van op de ijsvelden gevangen pinguins. Dat reinigingswerk was nog een gevolg van de laats- leden weldadigheidsbazar, be greep de inspecteur, toen door 't comité, onder erevoorzitterschap van de burgervader, con amore was geklonken op de gezondheid van de dorpsarmen. „Burgemeester thuis, Rio Ri ta?" informeerde Steenharses, met een absoluut onnodig kneep je in de blozende appelwang van de kortgekapte dienstmaagd. In kleine paniek retireerde 't meisje ijlings naar de andere kant van de tobbe; zij was onverhoeds op geschrikt uit haar drukke bezig heid. Schuw bleef zij de breeduit lachende politieman aankijken en knikte haast onmerkbaar met het bellefleurenhoofd. Steenharses had geen ander antwoord verwacht. Burgemees ter Van Hameren hield zijn auto riteit in ere door nimmer vóór 't middaguur op het raadhuis te verschijnen, ofschoon dit naast zijn ambtswoning aan het Markt plein stond. (Wordt vervolgd) ALLEEN GELDIG WOENSDAG 3 FEBR. GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Toiletspiegel met planchet voor toiletbe- nodigheden. Handig voor badkamer, meis jes- of jongenskamer, gang of hall. Mooi spie gelglas, 40 x 50 cm. 30 x 40 cm. TT Spotgoedkope aanbie ding sterke siaapka- merkleedjcs, grote verscheidenheid in kleuren en dessins, 50x90 cm. ^18 Herenhemd van zwa re kwaliteit flanel. Keurig afgewerkt mo del. Extra lang (100 cm.). Prettige en warme dracht. aj 48 Nu slechts T* Enorm koopje. Boodschaptas >n 4 mooie fantasie 'uiten, geheel met -vit leder afgewerkt. Treksluiting met slot en tevens een voor- en zijvak met treksluiting ("88 Een handig stuk ge reedschap dat U niet kunt missen, is deze verstelbare schroef- sleutel in gesmede uit voering. Ver- 4 48 pakt in doos Suède dameslaarsjes In diverse leuke en vlotte modellen en lek ker warm. Mooie lichte en donkere kleuren. Irregular. C$88 M. 35 t/m 42 Twents graslinnen van super kwaliteit voor extrazware lakens en slopen. Nu buiten gewoon voordelig, 2 pers. 180 cm. 2.68 1 pers. 150 cm. ^18 Roerzeef voor alle ge kookte groenten en fruit, onmisbaar bij het bereiden van soepen. Roestvrij diamant staal met 3 verschillend ge perforeerde 25 bodems Partij shawls in wol en wol/nylon. U hebt de keuze uit veel verschil lende dessins en mooie kleuren- Ati8 combinaties Metalen boekenrek je, prima gemoffeld in 3 frisse kleuren, 62 x 16 cm., ideaal voor jon gens- of rj 48 meisjeskamer Grote kaart elastiek van prima kwaliteit. De rek blijft cr heel lang in. Opmaak van 15 meter, voor slechts 88° Prima badstof keukendoeken van be kend merk, 56 x 56 cm. Getwijnde 4 28 katoen, was- en kleurecht Geheel nleuwl Perion nachtnetje, extra sterk met elastiek, schuift niet en zit prettig op het haar. In rose, f" qc groen, bleu, geel, lila, bruin Lunchpork, export-kwaliteit heerlijk bij de warme maaltijd en op de boterham, groot blik i 340 gram ©£%c Hoestmelange, lekker wintersnoepje en goed tegen de verkoudheid, A t 250 gram Pracht partij wollen jongenspullovers met ronde hals en raglan mouwen. Sportieve grove ribsteek, de nieuwste kleuren. Voor 15 jaar nu 11.88 voor 5 jaar ^88 Wnu O hl "Formal wear" gaat vaak te lang mee. Het model verou dert Intussen. Koop nu Iets nieuws en... doe 't voordelig I smoking nü 183,60 rokkostuum nü 183,60 jacquet vest nü 127,60 streeppantalon nü 47,60 15 j. motecbtl Eng. piqué- drapée en Franse Vicuna l Amslerda-n - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2