Gemeenteraad Loon op Zand Een paar druppels ©XO ..de volle smaak van lekker doorgebraden rundvlees 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 2 nen van liet gemeentebestuur dienaangaande. Het juiste kli maat is daarvoor in de gemeente niet aanwezig, want de gemeente is in velerlei opzichten totaal verdeeld. De heer Dekkers sprak hierbij van „machtsgroeperin gen", van „afgunst" en van een ..verdraagzaamheid", waarmee door ieder weer iets anders be doeld wordt. Gaarne wilde spr. nader worden ingelicht omtrent de cxploitaticopzet van een dorpshuis, die toch naar zijn be rekening een jaarlijks tekort zou te zien geven van ca. 15.U0U. Verheugd toonde spr. zich over de zwembadplannèn van het gemeentebestuur en hij hoopte dat men bij de verwezenlijking van deze plannen de nodige sa menwerking zou ontmoeten. Ook de bepalingen in de poli tieverordening m.b.t. de zondags wet kwamen weer ter tafel. Vol gens de heer Dekkers is het nog altijd zo, dat een minderheid hiermee zijn wil oplegt aan een meerderheid. Ten slotte gaf spr. uiting aan zijn waardering voor de samen stelling en verzorging van de be groting. De heer de Raat onderstreepte de visie van de heer Dekkers t.a. v. de zondagswet. De raad ver strekt aan de IJsclub „Het Een dennest" wel een subsidie van 400.maar door het verbod om op zondag gelegenheid tot schaatsen te geven zoals bij de jongste vorstperiode is voorge vallen wordt het deze vereni ging onmogelijk gemaakt om ook zelf eens voor inkomsten te zor gen. Geschaatst wordt er toch wel, zo zei de heer de Raat, want de mensen gaan dan wel naar Waalwijk of Kaatsheuvel. Een schande noemde spr. het feit, dat tuinen van particuliere instellingen worden onderhou den door gemeentewerklieden. Met deze particuliere instelling doelde hij op de kerk te Sprang. Dit behoort de gemeente niet te doen zo zei de heer de Raat, maar als ze het doet, dan moet ze het ook overal doen. De heer Ros bepaalde zich tot het uitspreken van zijn waarde ring voor de samenstelling en verzorging van de begroting. De heer Kuijsten wijdde in zijn beschouwing vooral aandacht aan de woningbouw, die door de veel te geringe toewijzing van woningen onvoldoende reliëf krijgt. Ten aanzien van de toe wijzing voor 1960 toonde spreker zich niet optimistisch en hij hoopte dat het gemeentebestuur alles in het werk zou stellen om voor dit jaar een zo groot moge lijk contingent te verkrijgen. Ten slotte bracht spr. dank aan loco- burgemeester Waverijn voor de wijze waarop deze de functie van burgemeester heeft waargeno men en voor zijn uitstekende lei ding van de raadsvergaderingen. In zijn antwoord op deze alge mene beschouwingen deelde de voorzitter mede. dat het gemeen tebestuur op 4 febr. a.s. opnieuw een bespreking heeft met de in specteur van het onderwijs over de landbouwschool, waarbij het gemeentebestuur uiteraard zal trachten de school voor de ge meente te behouden, maar hon derd procent optimistisch toonde hij zich niet. De plannen voor een eventueel andere bestemming van de school komen t.z.t. wel aan de orde. De stichting van een dorpshuis wilde de voorzitter persoonlijk in een wat kleiner verband zien. Er zal een stichting in het leven ge- riepen moeten worden, waarin o. m. ook de diverse verenigingen vertegenwoordigd zijn. Over het uiteindelijke plan valt momen teel echter nog niets definitiefs te zeggen. Met betrekking tot de polticverordening ta.v. de zon dagswet kon de voorzitter alleen maar opmerken, dat de raad des tijds zelf tot de door de heren Dekkers en de Raat gewraakte bepalingen heeft besloten. Het verrichten van tuinwerkzaamhe- den door gemeentewerklieden t. b.v. de Sprangse kerk achtte de voorzitter helemaal geen hals zaak. Het zijn slechts bescheiden werkzaamheden die hier worden verricht en dit gebeurt op andere nlaatsen toch ook wel. Bovendien heeft de gemeente, die zo'n groot bedrag in de restauratie van de kerk neeft geïnvesteerd, er toch zelf ook wel belang bij dat een en ander keurig wordt onderhouden. Ook de overige raadsleden von den het geen aangelegenheid om drukte over te maken, zodat de heer de Raat hij zijn voorstel om dergelijke werkzaamheden in de toekomst te verbieden, bij nie mand steun vond. De heer Genuït, die de stich ting van een dorpshuis overigens wel toejuichte, informeerde of 't geen aanbeveling verdiende een enquête te houden onder de ver enigingen t.a.v. de vraag of zij willen medewerken aan de tot standkoming van een dorpshuis en daarvan dan ook gebruik wil len maken, waarop de voorzitter antwoordde, dat een dergelijke enquête, die hij wel nuttig acht te, de taak zoii zijn van het toe komstige stichtingsbestuur. Gemeentesecretaris v. Prooyen gaf als lid van het comité van voorbereiding een kort verslag van de tot nu toe verrichte werk zaamheden, waaruit bleek dat reeds overleg met afgevaardig den van alle verenigingen is ge pleegd. Verder is het zo, dat, uit gaande van 200.000.- aan stich- tingskosten, het rijk bereid is hierin een bijdrage te verlenen van 40.000.op voorwaarde echter, dat ook het particulier initiatief 20.000.op tafel brengt. Voor het resterende be drag van 140.000.zou dan een lening moeten worden aange gaan. De jaarlijkse lasten, inclu sief rente en aflossing, zouden op ca. 14.000.moeten becijferd worden, terwijl op een inkom sten van ca. 3000.gerekend mag worden. De heer v. Prooyen onderstreepte ten slotte, dat de gemeenschap grote behoefte heeft aan een sober, maar waardig ge bouw, dat plaats kan bieden aan co. 400 personen en hij hoopte dat de raad aan de plannen tot stichting van een dorpshuis alle medewerking zou willen verle nen. De gemeentebegroting werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het bedrag, bedoeld in art. 101 5e lid der L.O.-wet 1920, voor de hijz. ulo-school, werd voor 't jaar 1960 vastgesteld op 55.per leerling. Het bedrag ex art. 55bis der L.O.-wet 1920 werd bepaald op 37.69, vermeerderd met ƒ1.- administratiekosten. Voor de verbetering van de Hoofdstraat voteerde de raad een bedrag van 101.500.voor de verbetering van de Jan de Rooij- straat 19.847.en voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Hoofdstraat en de nieuwe provinciale weg 's-Bosch- Geertruidenberg 67.400. Voor de aankoop van een ver plaatsbare muziekkiosk werd een bedrag van 10.000.beschik baar gesteld en voor de recon structie van de openbare verlich ting aan de Zuidhollandsedijk 5255.Op een desbetreffende vraag van de heren van Peer en de Raat antwoordde de voorzit ter, dat zal getracht worden om de verkabcling van de Korte Nieuwstraat ook dit jaar te doen plaats vinden. DIT JAAR 180 PARTICULIERE WONINGEN Kaatsheuvel Het fijnste rundvlees, urenlang gezellig sudderend op 'n laag vuur tje... zo ontstaat Oxo bouillon. Alle kracht van 't beste vlees, alle feestelijke keukengeuren: uw win kelier heeft ze nu „in voorraad" in een leuk rond Oxo flesje! Waarom uzelf nog urenlang opsluiten in de keuken? Een paar druppels Oxo bouillon, mevrouw, maken uw soe pen en sausen, groenten, jus en schoteljes heerlijk-hartig en extra gezond. Als drinkbouillonbovendien niet te onderscheiden van uw eigen bouillon. Gauw van genieten! In flacons van 1, 1/4 en 1/8 L. voor waardoor voor 1960 gerekend kan worden op de bouw van 28 particuliere woningen, j De bouw in deze straat van 9 woningwet woningen is inmiddels goedgekeurd en kan spoedig worden aangepakt. Een verdere uitbreiding zal worden ge-, zocht in het doortrekken van de Salm-Salm- straat, waarmee de bouw van bungalows door particulieren mogelijk wordt. Indien voor 1960 rekening wordt gehou den met onze meermalen naar voren ge brachte gerechtvaardigde verlangens met betrekking tot de toewijzing van woning wetwoningen, hebben wij goede hoop dat in de loop van dit jaar het woningtekort voor een groot deel kan worden bedwongen, ter wijl aan nieuwbouw ter vervanging van slechte woningen de nodige aandacht kan worden besteed. De moeilijkheden bij de financiering van de gemeentelijke uitgaven, waarvoor aan het begin van 1959 nog Uw aandacht werd ge vraagd en tengevolge waarvan in 1958 di verse kapitaalsobjecten moesten worden uitgesteld, zijn in de loop van 1959 geheel opgelost. De uitgestelde voorzieningen kon den in de loop van 1959 geleidelijk tot uit voering komen, terwijl de situatie thans zo danig is gewijzigd dat de financiering bij de goedkeuring van voorgenomen kapitaals voorzieningen geen beletsel vormt. Bij de aanbieding van de begroting voor het jaar 1960 zal U - evenals het vorig jaar is geschied - een meer uitvoerig over zicht worden verstrekt. Daarbij zal uiter aard meer aandacht worden besteed aan de diverse aangelegenheden welke voor het be palen van ons beleid voor de toekomst van belang kunnen zijn. Ik meen daarom thans met dit summier overzicht te mogen volstaan. Met de wens dat het jaar 1960 voor U allen een voorspoedig jaar moge zijn, moge ik U opwekken om ook in het komende jaar Uw beste krachten te geven aan het welzijn van onze gemeente. De hierna volgende agenda werd in een snel tempo afgewerkt. In afwachting van een nieuw te bouwen kleuterschool te Loon op Zand, werd op verzoek van het bestuur der R.K. Kleuter-, school aldaar besloten medewerking te ver lenen voor de eerste inrichting van een les lokaal in het parochiehuis, zulks ingevolge art. 50 der Kleuteronderwijswet. Hiervoor zal een geldlening met een looptijd van 5 jaar tot een bedrag van f 800. -rente 3,5 worden verstrekt. Diverse voorstellen tot ruiling, aankoop en verkoop van grond werden aanvaard. In verband met voorstellen van de Mi nister van Binnenlandse Zaken werd de verordening op de heffing van leges ter secretarie ten aanzien van toeristenkaarten, alsmede voor afgiften van jachtakten en werkzaamheden voortvloeiend uit het Vuur wapenreglement, gewijzigd. De wachtgeldregeling en de arbeidsover eenkomstenverordening voor het personeel Burgemeester Mr. R. van der Heijden opende de eerste vergadering van dit jaar op vrijdag jl. met de volgende nieuwjaars rede. Mijne Heren, Traditiegetrouw zou ik deze eerste ver gadering van de Raad onzer gemeente in het jaar 1960 willen beginnen met U een overzicht te verstrekken van de feiten en gebeurtenissen in het afgelopen jaar, voor zover die onze bijzondere aandacht ver dienen en daardoor van belang kunnen zijn bij het bepalen van ons beleid voor het jaar 1960. Met betrekking tot de loop van de be volking van onze gemeente zijn de volgende cijfers te melden Het aantal geboorten bedroeg in 1959 345, tegenover 382 in 1958. Per duizend inwoners bedragen deze cijfers voor 1959 22,74; voor 1958 25,47. Omgerekend over de laatste 10 jaren be draagt het gemiddelde thans 26,16 per dui zend inwoners. Het aantal sterfgevallen in 1959 bedroeg 98, tegenover 102 in 1958. Per duizend in woners bedroeg het sterftecijfer in 1959 6,4; in 1958 6,8. gemiddeld over de laatste 10 jaren: 7,1. Het geboorte-overschot bedroeg derhalve: in 1959: 247 of 16,3 per duizend inwoners; in 1958: 280 of 18,7 per duizend inwoners; gemiddeld over de laatste 10 jaren: 19 per duizend inwoners. In onze gemeente werden in 1959 113 huwelijken gesloten, tegenover 112 in 1958 en 132 in 1957. Het vertrek-overschot over 1959 bedroeg 87 personen tegenover 24 in 1958. Over de laatste 10 jaren bedroeg dit gemiddeld 30 personen. Al deze mutaties brachten het aantal in woners van onze gemeente van 15011 op 15172, hetgeen een toeneming beteenkt van 161 personen of 1,06 tegenover 1,73 in 1958. In de loop van het jaar 1959 werden in de gemeente 88 woningen gebouwd, tegen over 54 in 1958. Eind 1959 werd begonnen met de bouw van 30 woningwetwoningen. Vooral in de particuliere sector was de bouwactiviteit groter dan in 1958, nu van in dienst van de gemeente werd gewijzigd overeenkomstig de herziening van het Rijks- wachtgeldbesluit. Gevolg gevend aan een bemerking van Ged. Staten werd een artikel redactioneel gewijzigd van de verordening der electrifi- catie-baatbelasting. In verband met de steeds toenemende vraag naar bouwrijpgemaakte gronden en het feit, dat er reeds definitieve plannen bestaan voor de bouw van woningen en an dere gebouwen langs de in het partiële uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West gepro jecteerde Vossenbergselaan en de daarop aansluitende wegen ten Oosten van de Sweensstraat, maken het gewenst, dat met de aanleg van deze wegen een aanvang wordt gemaakt. Verder is de verwachting gewettigd, dat het aantal door de gemeente in 1960 te bouwen woningen groter zal zijn, dan in enig ander jaar het geval was. In ver band hiermede is het noodzakelijk de gron den gelegen tussen de Marktstraat en de Huijgenstraat bouwrijp te maken. Particu liere bouwondernemingen hebben reeds op ties voor deze gronden verzocht en de daar-, op betrekking hebbende bouwplannen ver keren reeds in een vergevorderd stadium. Besloten werd ter uitvoering hiervan de volgende crcdicten beschikbaar te stellen. Aanleg Vossenbergselaan: f 527,126.-. Aanleg daarop aansluitende wegen ten oos ten van de Sweensstraat: f 309.441,- en bouwrijpmaken terrein tussen Marktstraat en Huijgenstraat f 213.714,-, totaal f 1.050.281,-. Ter financiering van de aanschaffing van nieuwe instrumenten door de fanfare „St. Joachim" te de Moer, werd een geldlening van f 4000, - verstrekt met een looptijd van 10 jaren en tegen een rente van 4 Ter compensatie van de rentelast, zal de jaar lijkse subsidie met een bedrag gelijk aan de verschuldigde rente worden verhoogd. Tot besluit werd een crediet beschikbaar gesteld ten behoeve van de uitbreiding van het waterleidingnet in verband met aanslui ting van panden aan de Duinlaan. BILJARTSPORT KNBB District Kaatsheuvel. Jan v. Berkel en Rinus v. Corstanje kampioenen in de 2e en le klas Librc. De uitermate geschikte „teer"-maand ja nuari, heeft het district gebruikt om de fi nales te verspelen van de le en 2e klas libre der persoonlijke kampioenschappen. De 2e klasse libre werd georganiseerd door de b.v. NAS bij Bertus v. Berkel. En laten wij er meteen aan toevoegen, dat het de sensationeelste finale is geworden welke er tot nu toe werd verspeeld. De titel is ongetwijfeld bij de beste biljarter terecht gekomen, al achten wij enqele andere fina listen sterker in wedstrijdroutine. De eerste ronde bracht reeds een verras sing, doordat oud-kampioen Bart Jansen zijn tegenstander J. van Berkel versloeg na het grootste gedeelte van de partij een flinke achterstand te hebben gehad. In de tweede ronde versloeg de kleine technische Antoon Voogd zijn grootste rivaal Bart Jansen. De anderen deden hiervoor al minder on der. André Netten versloeg A. Groenendaal verrassend en evenzo verging 't Koos Kern- meren tegen dc veel sterkere Bertus Laros. De 3e ronde verliep echter weer zo, dat alle finalisten minstens één verliespartij hadden. Antoon Voogd verloor van André Netten en vervolgens zelfs van Koos Kemmeren. Koos presteerde het zelfs om ook Bart Jan sen aan zijn zegekar te binden. André Net ten Wist ook van Groenendaal te winnen, zodat Jan v. Berkel, Koos Kemmeren en A. Netten, met één verliespartij op kop gin gen. Antoon Voogd en Bart Jansen telden toen al 2 en 3 verliespartijen. De 6e ronde versloeg J. v. Berkel zijn rivaal Antoon Voogd en in de slotpartij ver sloeg hij ook André Netten gedecideerd, al was hij ook bij een eventuele verliespartij kampioen geworden. Koos Kemmeren en André Netten ver-, dienen echter ook een apart woord van hul de voor hun bijzonder goede prestaties en eindbezetting in de eindstand. De eindstand werd als volgt: 1 Jan v Berkel 12 pt. 4,36 gem.; 2 Kaas Kemmeren 10-3,47; 3 A Voogd 8-4,06; 4 A Netten 8 - 3,08; 5 B Jansen 6 - 3,34; 6 Joh v d Velden 5 - 2,91; 7 B Laros 4 - 3,33; 8 A Groenendaal 3-2,97. De huldiging van de kampioen werd ver zorgd door de voorzitter Jan v d Kaat. Deze smaakte het bijzondere genoegen om een van zijn huidge pupillen als kampioen te kunnen huldigen. Ook de andere spelers nam hij op de hem bekende populaire wijze onder de loupe. Voorzitter en hospes van NAS, Bertus v. Berkel huldigde zijn medelid en „zoon" met zijn prestatie en bood alle spelers een doos sigaretten aan. Koos Kemmeren dankte op zijn welbe kende serieuze en vlote wijze namens alle 8 finalisten en hij was bijzonder verheugd dat deze finale zo spannend maar vooral ook onder zo'n goede onderlinge harmonie en vooral zo gezellig was verlopen. Als ere-gast 6prak ook de bekende radio en televisie-omroeper Nelis Netten van de KRO. Eerlijk, Piet te Nuijl Jr. zou er nog wat van kunnen leren. Hierna zaten allen aan een welverzorgde koffietafel, terwijl de vele toeschouwers er intussen en ook nadien er een bijzonder gezellige stemming in hebben gehouden. Dc b.v. NAS verzorgde deze finale op de oude, vertrouwde wijze, waarop niets an ders was aan te merken dan,lof". Rinus van Corstanje kmapiocn in de le kl. en promoveert met Piet v. Boxtel naar de Hoofdklas. In café van L._van Ee-Kimenai, organi seerde de b.v. Altijd Raak, het afgelopen week-end de le klas libre. En ook hier moe ten we er weer iets aan toevoegen. De b.v. Altijd Raak heeft voor een vlekkeloze orga nisatie gezorgd. Haar kopman, Rinu6 van Corstanje was hier tezamen met Piet van Boxtel, welke laatste door C. van Boxel van nemers. Rinus werd uiteindelijk met een prachtig alg. gcm. kampioen en moest al leen zijn meerdere erkennen in Piet van Boxtel, welke laase door C. van Boxel van NAS zijn kans op het kampioenschap zag ontnomen. Kees is echt wel iets tegenge vallen. Naast een hogere klassering hadden we toch zeker een beter gemiddelde van hem verwacht. André Snoeren verloor alleen van de beide gepromoveerden. H. Soeter- bock werd 4e met een voor hem ook veel te laag alg. gem. en tenslotte kon het An toon Snoeren van HKS tot geen enkele winstpartij brengen. Bij Toon kwam de on getraindheid wel heel duidelijk aan het licht en het schamele gem. van 3.90 is veel en veel te laag. In onze vorige uitgave werd bij de deel nemers abusievelijk Henk Dekkers genoemd in plaats van Antoon Snoeren, wat we hier bij gaarne willen rectificeren. De eindstand werd als volgt 1 R v Corstanje 8 pt. 8.85 gem.; 2 Piet van Boxtel 8 - 7,38; 3 André Snoeren 6 - 5,89; 4 H Soeterboek 4 - 5.74; 5 C van Boxel 4 - 5,36; 6 Antoon Snoeren 0 - 3,90. Rinus v. Corstanje en Piet van Boxtel promoveren door hun prestatie eervol naar de hoofdklasse libre. Ook hier werd de huldigingsceremonie verzorgd door voorzitter Jan v. d. Kaa. Piet Steenlage sprak als voorzitter van Altijd Raak, terwijl André Snoeren namens dc deelnemers dankte; speciaal de hospes, L. van Ee-Kimenai, werd door alle drie de sprekers woorden van waardering en dank toegesproken. Naast het verzorgde materiaal bood die als klap op de vuurpijl nog een welver zorgde koffietafel gratis aan deelnemers en genodigden. En ook hier manifesteerde de huidige bij zonder goede onderlinge geest en vriend schap in het hele district zich met enkele uurtjes van gezellig samenzijn. 2e Helft competitie begint 6 februari. De 2e helft van de clubcompetitie vangt voor de 3e klas op 6 febr. aan, terwijl dc le en 2e klas op maandag 8 febr. weer herbeginnen. De wedstrijdleiders hopen dat de laatste vrije week van januari nog zoveel mogelijk benut zal worden voor onderlinge teeravon- den, zodat de 2e helft ongestoerd kan wor den afgewerkt. de 88 woningen er 54 door particulieren werden gebouwd, terwijl verwacht mag wor den dat dit jaar met de bouw van 180 par ticuliere woningen kan worden aangevan gen. Een belangrijke fase in de realisering van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West werd bereikt door de aanleg van de hooldriole- ring vanaf de Markt naar de Sweensstraat. Hierdoor kan thans verdere uitvoering wor den gegeven aan dit gedeelte van het uit breidingsplan. Zo zullen U voorstellen be reiken tot aanleg van het Frederik-Hendrik- park, de wegen tussen Marktsraat en Huy- genstraat, bestemd vcor woningwetbouw, en de Vossenbergselaan met aansluit; nde we gen naai de Sweens-straat, bejicmi voor particuliere bouw. Door de aanleg van de^e sfateu kan derhalve de nodige nf»vis«.eUr.g worden gehandhaafd tussen de bouw door de ovetheid en door particulieren in d-ze on geving, zoals deze op het uitbreidings plan ic aangegeven. Verheugend is de steeds groeiende be langstelling voor het verkrijgen van een eigen woning, tot uiting komend in de aan vragen om optie op bouwterreinen, zowel door bouwfirma's als door particulieren. In totaal is thans optie verleend voor pl.m. 6 ha. bouwterreinen. Een planmatige verharding van de wegen buiten de bebouwde kom zal evenals in '59 verder worden ten uitvoer gebracht. In over leg met wegencommissie en cultuurtechni sche dienst zijn de technische voorbereidin gen voor dc verharding van diverse buiten wegen reeds getroffen. Voor zover nodig zal t.z.t. aan Uw Raad hiervoor crediet worden gevraagd en kan na verkrijging van de ver eiste goedkeuringen hierop, met de uitvoe ring daarvan worden begonnen. Daarnaast zal ook de vernieuwing van straten binnen de kom de nodige aandacht vragen. Zo zal binnenkort met de aanleg van de Heikant kunnen worden aangevan gen. Wij hopen dat dit op korte termijn ook met de Venloonstraat het geval zal zijn. Door de aanleg in Loon op Zand van een nieuwe weg achter de van Rijckevorselstraat ontstaat een bouwplaats voor pl.m. 45 wo ningen. Aan particulieren en bouwfirma's werd 1 ha bouwterrein in optie gegeven. uw lievelingsgerecht... nu nog lekkerder met Oxo bouillon oxo de beste bouillon van het beste rundvlees! MET GRATIS RECEPTENBOEKJE

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3