Burgemeester van Hazerswoude legde eerste steen te Sprang-Capelle BINNEN- EN BUITENLAND BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F i OERJANSEN's Koop nü IVOROL Nieuwe landbouwhuishoudschool waarschijnlijk dit jaar in gebruik 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 2 3e klas 317 TAC 4Uno Animo 3 Broekhoven 3WSJ 3 Zigo 3Hieronymus 3 3e klas 319 Noad 6Dongen 5 Longa 5Uno Animo 4 VVS.I 4Velocitas 4 3e klas 325 Tico 2Helvoirt 3 Haarsteeg 3Zwaluw VFC 3 Herptse BoysHaarsteeg 4 RKJVV 3OVH 3 Zaterdagmiddagcompetitie le klas VrederustONI PTT—Good Luck 2 KogelvangersHNC ChrislandiaSmerdiek 2e klas BWRSSC 2 The Gunners 2Sprang 2 Smerdiek 2WHS Seolto 2VVN 2 3e klas C SVV '54 2—DEB 2 SSC 3—Roda '55 2 EUROPESE BILJARTTITEL Kees de Ruiter ook naar Tours. Twee Nederlandse biljarters zullen deelnemen aan het Euro pese kampioenschap kader 47/2. dat donderdag j.I. te Tours (Fr.) begon. Naast de nationale kam pioen Tini Wijnen werd ook Kees de Ruijter afgevaardigd; de Ruijter valt in vopr de Spanjaard Galvez. CONCOURS-HIPPIQUE TE BERLIJN. Briljante zege van Anton Ebben. De Nederlandse ruiter Anton Ebben is dinsdag fnet „Easter Pa rade" winnaar geworden van het springconcours M, het openings nummer van het indoor con- cours-hippique international, dat tot zondag a.s. in de „Deutsch- land-Halle in Berlijn wordt ge houden. Ebben was onder de 28 deelne mers de enige, die het 330 meter lange parcours (14 hindernissen, 16 sprongen) foutloos aflegde; de Duitser Fritz Thiedemann klasseerde zich als tweede. De gemeente Hazerswoude mag er zich dan op kunnen beroemen een echte burgemeester te hebben, terwijl Sprang-Capelle het al geruime tijd moet stellen met „maar" een loco-burgemeester, dit titulaire verschil is toch geen voldoende aanleiding om de echte burgemeester uit te nodigen voor een eerste steenlegging in de gemeente met de „loco", tenzij laatstgenoemde dermate onbedreven zou zijn in het metselwerk, dat het verrichten van deze officiële daad hem alleen zou kunnen worden toe vertrouwd met het toekomstige gevaar voor ogen van een ver zakkend of zelfs instortend bouwwerk. En dit is dan ook niet de reden dat de burgemeester van Hazerswoude maandag j.I. naar Sprang-Capelle kwam om daar de eerste steen te leggen voor de nieuwe landbouwhuishoudschool. Burgemeester Smit van het vriendelijke Hazerswoude was het vorig jaar namelijk nog burgemeester van het even vriendelijke Sprang-Capelle en voordat hij het zuiden ruilde voor het noorden, was hy reeds door de secretaris van het bestuur der landbouwhuishoud school uitgenodigd om deze eerste steenlegging te verrichten. En burgemeester Smit deed dit met kennelijk plezier en met zo veel handige bekwaamheid, dat wij ons hebben afgevraagd of metselen wellicht een verplicht examenvak is bij de burge meestersopleiding. De nieuwe school heeft in deze eerste steen een recht steunpunt gekregen. Mej. Rijken (directrice) gaf de moed niet op Deze officiële en feestelijke gebeurtenis werd bijgewoond door vele genodigden. Het ge meentebestuur .werd vertegen woordigd door wethoudg^ Tim mermans, die de 'functie Yimoü; co-burgemeéster vervulde, omdat loco-burgemeester Waverijn ver hinderd was, en door gemeente secretaris van Prooijen, tevens voorzitter van het schoolbestuur. Het officiële gezelschap werd ontvangen in de kamer van de directrice van de school, mej. Rijken, en begaf zich daarna naar het in aanbouw zijnde nieu we schoolgebouw. Alvofens tot de eerste steenlegging over te gaan, werd burgemeester Smit toegesproken door de voorzitter, de lieer M. van Prooijen. Deze bracht burgemeester Smit in zijn toespraak dank voor de bereid- willigheid om in zijn voormalige gemeente de eerste steen voor een nieuw schoolgebouw te leggen. Als oud-voorzitter van het be stuur van de stichting christelij ke lagere landbouwschool hebt u altijd geijverd voor een betere huisvesting van de school en daarom komt ook u de eer toe de eerste steen te leggen, aldus de heer van Prooijen. Bijzondere woorden van dank en waardering richtte de voorzitter ook tot mej. Rijken, die als cïirectrice van de school altijd een grote stimulans is geweest bij de voorbereidingen tot de bouw van een nieuwe school en hij achtte het dan ook voor een zeer belangrijk deel haar werk dat nu de grondslag voor een nieuw schoolgebouw kon worden gelegd. De voorzitter besloot zijn toe spraak met de wens dat de school straks zou mogen bijdragen tot de geestelijke en huishoudelijke vorming van de vrouwelijke jeugd van Sprang-Capelle en om geving. Nadat burgemeester Smit uit .handen van architect P. de Graaf de troffel had ontvangen, ver-^ richtte hij, omgeven detFPlt#"ë^n haag van belangstellende leerlin gen, de eerste steenlegging en verbond zijn naam aan de nieuwe school. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat de directrice, de lerares sen en leraren in deze school de kinderen Gods zouden mogen op leiden tot waardige burgeressen en dat op allen Gods zegen zou mogen rusten. Door Dora v. d. Wiel uit Was pik werd namens de leerlingen een toepasselijk woord gespro ken. Architect de Graaf gaf ui ting aan zijn voldoening over het feit, dat nu de naam van burge meester Smit aan de school was verhonden, omdat hij immers zo veel werk had verricht voor de totstandkoming van de school. Ook sprak de heer de Graaf zijn waardering uit voorde goede sa menwerking met het gemeente bestuur. Vreugde over groei Na deze officiële plechtigheid werden aan de aanwezigen in het noodgebouw van de landbouw huishoudschool enkele verver singen aangeboden. Bij dit gezel lig samenzijn werd nog door en kele sprekers het woord gevoerd. De heer A. Korteweg uit Ze venbergen, secretaris van de Noordbrabantse Maatschappij v. Landbouw, schetste in het kort de ontwikkeling van de school en de moeilijkheden welke er met de huisvesting altijd geweest zijn. Tot aan het gereedkomen van de verbouwing van het te genwoordige schoolgebouw in 1950 had men zich op alle moge lijke manieren moeten behelpen. Maar ook na 1950 zette de snelle groei van de school zich voort en zag men zich al spoedig weer voor nieuwe ruimtelijke proble men gesteld. In 1954 heeft men zich met kracht gezet aan de tot standkoming van een nieuw schoolgebouw met zes leslokalen, een knusse eetruimte, een gym nastiekzaal, keukens en diverse andere vertrekken. De heer Kor teweg toonde zich bijzonder ver heugd over deze eerste steenleg ging voor het nieuwe complex, dat een oppervlakte van 900 m2 zal heslaan. Na zijn waardering te hebben uitgesproken voor het werk van directrice en leerkrachten, wees de heer Korteweg tot slot op de grote betekenis van goed huis- houdonderwijs. Hij achtte een de gelijke huishoudelijke vorming van groot belang voor het latere leven, want het is toch zo dat het grootste deel van het gezinsin komen door de handen van de vrouw ...gaaj. --Daarom dan ook „bemTëli de landbouworganisaties grote belangstelling voor 't huis- houdonderwijs. Bijzonder mens Burgemeester Smit toonde zich bijzonder erkentelijk voor de uit nodiging welke hij voor zijn ver trek naar Hazerswoude had ont vangen. In het bijzonder richtte burgemeester Smit zich tot mej. Rijken, die een nieuwe school als haar levenswens beschouwd heeft en die dan ook onverdroten heeft geijverd voor de totstand koming van de nieuwe school. Burgemeester Smit noemde haar een bijzonder mens, die steeds weer opnieuw vertrouwen in de plannen wist te wekken, zodat deze ten slotte wel moesten sla gen. Verrassing Mej. Rijken gaf overigens eer lijk toe, dat ze al niet meer op een nieuwe school gerekend had. Het is toch wel min of meer een lijdensweg geweest. Het ene ogen blik dacht je: nu gaat het dan eindelijk gebeuren, maar dan liet Den Haag het weer een hele tijd afweten en je niet meer wist wat je er van denken moest. De di rectrice noemde het dan ook een grote verrassing toen plotseling de "oedkeuring voor de bouw af kwam en zij hoopte, dat zij voor de winter I960 't nieuwe school gebouw in gebruik zal kunnen hemen. Zij heeft daarbij alle me dewerking van aannemer van Tuyn, die verklaarde zijn uiter ste best te zullen doen om het zover te krijgen. De gelukwensen van het ge meentebestuur werden onder woorden gebracht door wethou der Timmermans. Het gemeente bestuur is bijzonder verheugd dat het huishoudonderwijs zich straks in de gemeente Sprang- Capelle ten volle zal kunnen ont plooien. Tot slot van deze bijeenkomst sprak de heer M. v. Prooijen nog een dankwoord. DE GAULLE EEN JAAR UITGESTREKTE BEVOEGDHEDEN. Generaal De Gaulle zal voor de duur van één jaar alleenheerser in Frankrijk zijn. Over dit voor stel van de regering heeft de Na tionale Vergadering tot diep in de nacht beraadslaagd. Deze al leenheerschappij denkt de gene raal te gebruiken om het staats gezag in Frankrijk te versterken. Want al is de muiterij van Al giers op een mislukking uitgelo pen, het gevaar van een nieuwe uitbarsting van geweld tegen de Vijfde Republiek is blijven be staan. VERLAAT HET RODE LEGER HONGARIJE EN POLEN Kroesjef is van plan 'n groot deel van de Russische troepen uit de satellietianden terug te trekken. Dit onbevestigde nieuws komt van een zeer hooggeplaat ste Hongaarse functionaris. Hij zei, dat dit plan een van de be langrijkste onderwerpen was ge weest op de communistische top conferentie, die nu in Moskou aan de gang is. De plannen van Kroesjef voor zien in de volgende maatregelen: Volledige evacuatie van Hon garije, waar nu 40.000 tot 50.000 Russen gelegerd zijn. Het geleidelijk terugtrekken van eenheden in Polen. Een aanzienlijke reductie van de Russische troepen in Oost Duitsland. Gesproken wordt over 50 percent der 20 divisies. Polen zal permanent genoegen moeten nemen met de aanwezig heid van administratieve eenhe den voor de verbindingen tussen Oost-Duitsland en Rusland. RESOLUTIE VAN BUSPERSO- NEEL DOOR VAKBONDEN GEWEIGERD. Rust nog niet teruggekeerd. Chauffeurs eisen: 3 pet. voor- schot; 6 pet. meer loon; 6 pet. „welvaart"; algemene c.a.o. De personeelsdelegaties van 'n negental vervoersondernemingen rond 40 man sterk zijn 1.1. dinsdag in Hilversum bijeen ge weest om te beraadslagen over de loonkwestie. en de inmiddels goedgekeurde ploegentoeslag, die zij zien als een resultaat van hun eigen (stakings)acties. Over de vakhonden bleek men verre van goed te spreken. Het vertrouwen in deze 2ou geschokt zijn door een te lankmoedige houding in de dagen van hoogspanning. De delegaties hebben tijdens hun vergadering de vakbonden „met klem" opgeroepen om een resolutie in ontvangst te nemen. Volgens deze resolutie zou er nog een zeer gespannen stemming on der de delegaties zijn, en onder de arbeiders. De vakbonden heb ben echter geen vertegenwoordi ger naar de vergadering gezon den, en dus ook niet de resolutie in ontvangst genomen. TWEE MILJOEN VOOR TUINDORP. Het totaal aan ontvangen gif ten ten behoeve van de slachtof fers van de overstroming in Tuindorp Oostzaan heeft thans de 2 miljoen gulden overschre den. Het totaal aan giften is ge stegen tot 2.061.578 gulden. Provinciaal Nieuws TIEN NEOMISTEN IN TILBURG GEWIJD. Leden van Sociëteit der Witte Paters, o. w. een van Kaatsheuvels' zonen. Dinsdagmorgen op het feest van Maria Lichtmis, heeft Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadju tor van 's-Hertogenbosch, in de parochiekerk van Sint Jozef te Tijburg (Heuvel), de H. Priester wijding toegediend aan tien leden van de Sociëteit der Witte Pa ters. Onder deze tien neomisten zijn twee Tilburgse jongens. Ook is onder hen een pater uit Kaats heuvel, de eerw. heer Jan van den Hoven. De anderen zijn af komstig uit verscheidene plaat sen in ons land. Dubbele tuben: Voordeliger prij$. Uw tanden vragen het beste, I)e wijdelingen kwamen zon dagmorgen van Londen in Rot terdam aan; ze genoten de laat ste dagen gastvrijheid in 't kloos ter van de Fraters aan de Bos- scheweg, waar na afloop van de wijdingsplechtigheid ook voor de neomisten en hun familieleden een koffietafel geserveerd werd. De tien neomisten zijn allen Nederlanders, die in verschillen de studiehuizen van de Witte Pa ters de laatste jaren van hun op leiding hebben doorgemaakt. Zo is er een jongeman, die uit Car thago in Noord-Afrika komt; de anderen studeerden te Heverlee in België of in Londen. 'z w/mm. Wmw-t- „Geen wonder", antwoordde iemand uit het schilderachtige groepje. „Iedereen hier in Otto- hurg zit natuurlijk vol spanning op ons te wachten. Zullen we even de gelagkamer van het ho tel binnenlopen?" „In deze on fatsoenlijke kleding zeker", zo merkte de dikke Zwiebclmann ongerust op. „Kom nou, Zwie- beltje", plaagde kapitein Fritzl von Köpenick. „Doe nou eens 'n beetje vlot! Je bent toch geen plattelandsveldwachler? Je ver tegenwoordigt toch zeker de hoofdstedelijke politie!" - „Loop naar de pomp met je politie er bijmopperde de dikke Zwie belmann. „Een fijne politieman ben ik, zo maar in mijn borst rokje!" „Het is beslist een keurig horstrokje", lachte Fritzl en voordat Zwiebelmann nog iets in het midden kon brengen, was Fritzl al door de draaideur naar binnen gewipt. Zwiebelmann kon toen al niets anders doen dan hem op losse en ongedwongen wijze volgen, daarbij net doende alsof hij er dagelijks in zijn horstrokje bijliep. Het spreekt overigens wel vanzelf, dat deze onverwachte binnenkomst van vier min of meer ontklede leden der Slavonische strijdmacht de nodige opschudding veroorzaakte in de nette gelagkamer van het hotel De Gulden Druyff. „O foei, ontzettend!" kirde een dikke da me uit Amerika. „Ik ben niet naar Europa gekomen om een paar boerenjongens in hun boe zeroentje te zienAls ze dat maar weten!" „Kom nou, Emma!" grijnsde haar man breed. „Wat geeft dat? Europa is toch im- ers de bakermat van alle cul tuur? Welnu, misschien hoort het juist wel tot de goeie manie ren om er zo bij te lopen. Mis schien is het wel de laatste he renmode, want mogen wij mis schien óók iets hebben naast die ridicule A- en H-lijnen van jul lie? Weet je wat? Ik nodig ze'uit voor een glaasje. Kom op, jon gens! Schuif hij!" En deze vriendelijke uitnodiging sloegen de vier zojuist gearriveerden na tuurlijk niet af... Feuilleton van „De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 14). De inspecteur voelde zich een beetje kriebelig, toen hij op han den en knieën doorzakte om de woning binnen te kruipen. Het doel van deze visite was nogal gemengd en er zou heel veel tact gevergd worden om in alle op zichten het beoogde succes te be reiken zonder op gevoelige tenen te trappen. Hij wilde het doen voorkomen alsof hij zijn chef on derdanig rapport kwam uitbren gen van z'n bevindingen omtrent het mysterieuze moordgeval. Te vens wilde hij echter de burger vader, als een van de gegadigden op het verdachtenlijstje, aan de tandvoelen omtrent diens alibi. En voorts meende hij van de ge legenheid gebruik te kunnen ma ken, om des burgemeesters doch ter Frya te polsen over een mo gelijk alibi voor de jonge archi tect Scheeflood. Het hoofd naar binnen stekend door de lage ingang, keek Steen- liarses pardoes op de gedekte lunchtafel. Dat wil zeggen de nog slechts uit drie personen be staande familie Van Hameren twee zoons en drie dochters wa ren reeds op „hun eigen" hurkte rond een rieten mat waar op resten van maiskoeken ver spreid lagen en een ledig stenen sardinendoosje pronkte. Blijkens de „van" voor zijn naam was de burgemeester blauwbloedig en een van de verplichtingen van deze noblesse was het binnens huis verorberen van de maaltij den, in tegenstelling dus met de algemene volksgewoonte. Het ging niet aan, het profanum vul gus gezicht te doen hebben op deze luxueuzer samengestelde maaltijden. Mevrouw Van Hame ren, van zichzelf een doodgewone Kaalgeboren, vond het in haar hart wel jammer, dat ze op zo'n manier nooit eens de gemeente de ogen kon uitsteken met hun goededoen. Ter tegemoetkoming aan haar pronkzucht had ze ech ter een slinks middeltje gevon den: ze deponeerde zaterdags morgens, voordat Rio Rita de vuilnisbak buiten zette, de ledige sardineblikjes goed zichtbaar bo venop de afval. Zo gauw de bak buiten stond, aldus had ze zeer juist berekend, vlogen de dorps kinderen er op af om die koste lijke, zeldzaam stenen blikjes machtig te worden. Ze vochten er om en de gelukkige overwin naars vertoonden hun buit vol trots aan ieder, die het maar zien wilde: een sardineblikje van de burgemeester! Aldus werd de faam van 's burgemeesters rijke dis toch op discrete manier ver spreid. De politieman, de familie aan tafel ziende, wilde zich terstond bescheiden terugtrekken. Maar Van Hameren, neerbuigend-jovi- aal, riep hem verder naar bin nen: „Kom 'r in, kaerel, kom 'r in. We zijn juist gereed, zag, met tafelen. Heb je al nieuws over de eilandmeurd, jae...?" „Zoals u wilt, burgemeester", zei Steenharses onderdanig. De detective in hem formuleerde echter tegelijkertijd in stilte de vraag, of 's burgémeesters ten toon gespreide nieuwsgierigheid echt was en argeloos of bereken- comedie. Met een autoritaire handbewe ging beduidde de heer des huizes zijn vrouw en dochter, hem met de bezoeker alleen te laten. Me vrouw Van Hameren volgde die wenk gedwee op en verdween in het zijvertrek, dat door middel van een rietschot in de ruimte van dit grote herenkoepelhol was afgescheiden. Frya, het verwende schaapje van 18 lentes, echter, bleef dralen bij het gestreepte zebrahuid-gordijn, dat als afslui ting van de doorgang in het riet schot hing. Zij wierp de inspec teur verscholen een koket glim lachje toe. De politieman raakte er van in lichte verwarring. Hij kon zich dit bekoorlijke wezentje in haar blanke schapenvachten, met die naieve korenbloemogen in een lijstje, van flossig goud blond haar en heur schalkse ma niertjes, zeer wèl voorstellen als motief voor een manslag... „Dondersteen heur, die kleine meid!" zei Van Hdmeren vader lijk trots. „Het is de laatste, dus je begrijpt, Steenharses. Of eh... jij hebt geei*: ondervinding van vrouwen', wèl?!" „Nou burgemeester, da's te zeggen..." „Ach nee; zag, je bent immers vrijgezel..." „Zonde!" klingelde het ondeu gende stemmetje van Frya om een hoek van het gordijn. „Donderse meid, sta niet te luistervinken!" berispte Van Ha meren met veel drukte, maar weinig gezag. De spleet in 't gor dijn viel dicht. Maar het behoef de niet veel deteclivisch vernuft om uit te maken, dat de donderse meid heel gerustelijk achter het gordijn in afwachting bleef staan. Steenharses meende trou wens haar leuke, kleine teentjes precies door de smalle kier tus sen grond en gordijnzoom te zien loeren. VlIIste steen. VREEMDE GEDRAGINGEN. „Ter zaeke, inspecteur!" ver langde de kleine burgervaer. Steenharses, bij de lunchinat neèrgehurkt, bracht een sober verslag uit, waarbij hij precies zoveel weg gaf als hij kwijt wilde wezen. Hij verzweeg zijn persoon lijke opvattingen en maakte ook geen gewag van het ritsje candi- daat-verdachten. „Zo, zo, dus... Baviaanse is reeds gestraft voor zijn euvel daad!" concludeerde Van Hame ren, blijkbaar in de waan dat hij daarmede een ongehoord staaltje van combinatief en deductief vernuft ten beste gaf. Steenhar ses knikte vaag. Snor en baard verborgen de spottende trek om zijn mond. „Het lijkt er wel op, burgemeester!" „Nou, ik kan niet zeggen, dat het mij persoonlijk heel erg be droeft, zag, het verscheiden van vriend Oerjansen!" kakelde de magistraat openhartig. „Hij was beslist een voortdurend gevaar voor de openbare orde en goede zeden, met z'n nieuwlichterij." De inspecteur maakte neutrale geluiden en knikte nogmaals on derdanig. Onderwijl zat hij ter sluiks zijn gastheer op te nemen. Van Hameren deed vandaag zo opvallend opgewekt en tevreden! „En moet je weten, zag. aldus boog de burgemeester zich fluis terend tot zijn ondergeschikte „die vent had waerachtig 'n oogje op mijn Frya! Blij toe, zag, dat ie vertrokken is!" Steenharses voelde zich verle gen met die grote vertrouwelijk heid van zijn superieur aangaan de diens familieaangelegenheden. (Wordt vervolgd) »-7 "V-"' COmtlGHT STUDIO AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 10