DE VAN HET CENTRUM heng owe stad en sttetih van de meek L1ATSTE BERICHTE» carnaV s c at Verloren 15 Hi behandelt Uw écht Suède Jasje ASCOT Nog enkele dagen Voorgekrompen blauwe overalls Alle maten 7.98 CUNEN PHILIPS Radio en Televisie Steeds uit voorraad leverbaar H. A„ v. d. POL Maskers, decoratie, neuzen belletjes enz. DE RONDE Goudreinetten 2 kilo f 1.10 Cox Orange 1J/2 1-35 Grape Fruit vanaf 6 voor f 1.00 H. KLEIJN-TUMMERS KLEENEX „De Pelikaan" GESLAAGDE BOERENGEZINSDAG. agenda. Loon op Zand ®P®PPi Berndijk Land- en tuinbouw KUNSTKOE. Pluimvee A. C. V. d. Voort een tas met gereedschap Adverteert in dit blad! ATTENTIE! Wasmachine- en Centrifuge- verhuur Stationsstraat 8, WAALWIJK. Tel. K 4160-2822 HERENZAAK Radio- en Televisiedienst Grotestraat 211 Waalwijk Tel. 2565 Stationsstraat - Waalwijk Waalwijk HEDEN SPOTKOOPJES 14 sinaasappelen 11.00 vol s*p en zoet Volop zoute Snij. en Spcrciebonen Stationsstraat 18 - Tel. 2635 Verkoudheid verdwijnt véél sneller met papieren zakdoekjes Kleenex Is hygiënischer en U hoeft geen zakdoeken meer te. wassen. Pakjes van 30 en 75 ct DROGISTERIJ Stationsstraat 63 - Waalwijk De jaarlijkse Boerengezinsdag, welke de leden van de N.C.B. met hun echtgenoten, de leden van de Jonge Boerenstand en Boerinnen- bond dinsdag j.l. hebben gehouden, heeft weer 'n geanimeerd verloop gehad. Na een H. Mis in de parochie kerk van St. Jan om 9 uur, volgde in de R.K. Gildenbond de algemene jaarvergadering, welke onder leiding stond van voorzitter A. in 't Groen, die in z'n openingswoord o.a. nog eens aandacht schonk aan het afge lopen jaar met z'n langdurige droog te en als gevolg daarvan voor vele boeren fatale gevolgen. Hij bracht ook nog de dank over van Mgr. Bek kers voor de goed geslaagde Afrika- actie. Secretaris en penningmeester kre gen de goedkeuring van de vergade ring voor hun jaarverslagen en fi nancieel overzicht. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden J. Smulders, A. Verboven en C. van Rooij. In plaats van een herbenoe- van een der leden schriftelijk ge- van een der leden hchriftelijk ge stemd. Dit werk had men zich kun nen besparen, want de aftredenden werden met algemene stemmen her kozen. Als spreker trad tijdens deze ver gadering op de heer C. van Bavel, met als onderwerp „Hoe zien wij de landbouw in de toekomst? Spreker kwam hierbij tot de conclusie, dat 't noodzakelijk was vooral door mecha nisatie de productie in de toekomst op te voeren, terwijl de prijzen om laag zullen moeten teneinde aan de concurrentie van het buitenland, spe ciaal Denemarken, het hoofd te kun nen bieden. De namiddag werd besteed aan een rik- en barakconcours, waarvan de baten ten goede zullen komen aan de Lourdes-actie. Omstreeks 6 uur verzamelde het hele gezelschap van omstreeks 300 personen zich in de grote zaal voor de traditionele worstebroodmaaltijd met koffie. Het verdere deel van de avond was gewijd aan amusement. Een 14- tal jonge boerinnen en boeren zorg den onder leiding van de heer P. Montée met het opvoeren van enkele één- en twee-acters, afgewisseld door enkele declamaties, dat deze goed ge slaagde boerengezinsdag een voor al le aanwezigen alleszins bevredigend sluitstuk kreeg. BUURTFEEST. In verband met de vorige week plaats gehad hebbende gouden brui loft van het echtpaar Paapen-Kops, kwamen de buurtbewoners gepas seerde zaterdag in 't Hoventje bij een, teneindè aan dit feit nog een onderling feestje te wijden. Dit feestje is een volwaardig feest ge worden. Een ensemble uit Ooster hout zorgde door middel van muziek en voordracht voor de vrolijke noot, en toen het sluitingsuur was aange broken, werd de pret ten huize van diverse buurtbewoners tot in de och tenduren voortgezet. een tafeltennistournooi te Nijmegen, ver trek vanaf Hotel Smit om half 9. In verband met verbouwing zal er in 't huidige verenigingslokaal niet meer ge traind of gespeeld worden. Er is nu tijdelijk een andere zaal beschikbaar gesteld in café restaurant 't Hoventje, waar de eerste twee irainingsavonden beginnen op donderdag en vrijdag 11 en 12 febr, beide avonden zowel voor "dames als heren. DOKTERSDIENST. Zondag 7 februari wordt de dienst van de doktoren P. Wijtenburg en R. Raaymaakers te Kaatsheuvel waargenomen door dr. A. de Vries, v. Rijckevorselstraat 6, Loonopzand, tel. 04166- 250. Zaterdag en zondag wordt de dienst van dr. H, Winkelman te Sprang waargenomen door dr. K. v. Tuyn, Rozenstraat 48, Kaatsheuvel, tel. 04167 - 2006. 40-Jarig clienstjubileum. Reeds eerder maakten wij melding van het 40-jarig dienst jubileum van de heer Marinus Voets-Dankers. Maandag is d'it gevierd met een H. Mis in de parochiekerk, uit dank baarheid. Te zijnen huize werd de jubilaris gehuldigd door 't hoofd van dienst, directeur D. v. d. Ven uit Kaats heuvel, welke hem gelukwenste met dit jubileum. Als blijk van dank voor de trouwe vervulling van zijn taak, reikte deze hem een oorkonde over met het gouden insigne van 40 jaar dienstverband. Namens het personeel sprak de heer A. v. Veldhoven, als kantoor houder te Loon op Zand, hartelijke woorden aan het adres van de zo sympathieke P.T.T.-besteller. Hij bood hem een cadeau aan. Getroffen dankte de jubilaris voor de toespraken en de cadeaux die hij mocht ontvangen. Het feest is later op de middag huiselijk gevierd. Bij al d'eze gelukwensen voegen wij gaarne de onze, Kaartconcours. Gezien de enorme belangstelling die er de laatste tijd bestaat voor de kaartconcoursen, is de kaartvereni- ging „Tot Onderlinge Vriendschap'' voornemens op zondag 7 februari a.s. om 8 uur 's avonds wederom 'n groot eendags rikconcours te geven in zaal Vermeulen. Buiten de drie geldprijzen zijn er ook nog een aan tal luxe prijzen te verdienen. Het bestuur verzoekt de dames en heren kaarters tijdig aanwezig te zijn. Voor een goede controle is zorg gedragen. Onze film komt. maandag 7.30 uur: en maandagavond- Gildenbond: balletrepetitie groep; dinsdag 8 uur: pioniersgroep; donderdag 8 uur: repetitie revue; vrijdag 7.30 uur: ontspanningsavond V.K.A.J. Apolio-theater: zaterdag 8 uur en zondag 6 en 8.30 uur: „De schat der Watusi", toegang 14 jaar; woensdag 8 uur: „De zwarte parel", toegang 14 jaar. Zaal van Dun: zaterdag en zondag 7.30 uur: „Confetti". Revue door 't Kaatsheuvels Revue-gezelschap. TAFELTENNIS VER. N.V.R. Wedstrijdprogramma voor 4 en 6 febr. Dames: Zaterdag 6 febr. Bimo-NVR 2, half 8; Heren: zaterdag 6 febr. 1CV 5 - N VR. half 8; RKC-NVR 3 half 8. Donderdag 4 febr. NVR 4 RKC 2, Uitslagen: Dames: NVR 1 Luto 3 9-1; NVR 1 - TOS 3 10-0. Zondag a.s. gaat NVR deelnemen aan Eindelijk is 't zover! Onze film, een uitgave van de Gemengde Zang vereniging „Echo der Duinen waarvan u zich de opname zeker nog wel zult herinneren, is thans klaar en zal a.s. zaterdag 6 februari worden vertoond in 't parochie huis. De voorstellingen hebben plaats om 3 uur voor de kinderen en om 7 en 9 uur de avondvoorstellin gen. Kaarten zullen van te voren worden verkocht. Een paar genoeglijke uren zullen worden geboden door deze interes sante film, want het zal voor vele inwoners de eerste maal zijn dat zij op het witte doek komen. Velen zul len zichzelf en bekenden terugzien in dit product, waarin onderwerpen in onze plaatselijke samenleving „onder schot zijn genomen". In het bijzonder zijn mensen opgenomen in verenigingen, om later hun doen en laten nog eens te kunnen aanschou wen. De film is een documentatie in onze „gewone doen'' en is te be schouwen als een groot familie-al bum met levende beelden. Zonder dat men de film gezien heeft, kan men zich niet voorstellen hoeveel ook komische situa ties zijn opgenomen door de came ra-mensen die destijds hier rondlie pen en de meest mogelijke en on mogelijke momentjes vastlegden. Het is de bedoeling dat iedereen zich wel eens op het doek wil zien, doch voorziet u dan tijdig van de entreekaarten. Handbal-kampioen. Zondag 31 januari is de Handbal vereniging Uno-Animo ongeslagen kampioen geworden in de 3de klas 7-handbal. De strijd had plaats in de Veilinghallen te Breda tegen E.B.H.V. 2. Het is een pracht resul taat na haar korte bestaan van reeds 3 jaar. Na de thuisreis had er een gezel lige bijeenkomst plaats in café Van Loon. Zaterdag a.s. zullen de leden in een feestelijke vergadering bij een tornen in hun clubhuis, waar de kampioensploeg met haar trainer, de heer v. Wezel, zal worden gehul digd. Voor de goedé orde delen wij hieronder de indeling van het be stuur mee, dat onlangs is gewijzigd: P. v. Wezel, voorzitter; Corry Klijn, vice-voorzitster; Ria Spapens, secre taresse; Johanna de Louw, penning- meesteresse en Henriëtte v. d. Vel den (Adr.) lid. Echo der Duinen - Winteruitvoering. In aansluiting op de statiedag van vorige week, volgt zondag 7 februa ri a.s. de grote winteruitvoering in zaal de Leeuw om 7.30 uur. Hieraan zullen meewerken de toneelgroep van de R.K. Jonge Boerenstand en Boerinnenbond. Deze avond is toe gankelijk voor leden en honoraire leden met hun dames. Het programma der zangvereni ging bevat o.a 1. De Zilvervloot J. J. Viotta 2. Tic e tic e tac arr. J. Goudappel 3. Hirtenchor Fr. Schubert 4. Avond op 't meer Donizetti 5. Psalm 150 C. Frank 6. Gch'n wir in den Garten C. Millöcher (bew. Mennen). Het toneelsDel: ,,Zo waarlijk hel- pe mij" in 3 bedrijven, staat onder regie van de heer M. Cools. Geslaagd. Te Tilburg slaagde voor het exa men manicure mej. Betsie de Leijer. Rik-concours. De P.V. „De Luchtbode" houdt op zaterdag 6 februari een rik-concours om 8 uur in zaal „Echo dér Duinen'' ten bate van deze club. Er zijn we derom prachtige prijzen ter beschik king gesteld, zowel aan geld als aan luxe en huishoudelijke artikelen. Inleggeld is 0-50. Agenda. Doktersdienst: Dr. de Vries alhier, tel. 250. Zaal parochiehuis: zaterdag 6 fe bruari „Loonse film", 3 uur kinde ren, 7 en 9 uur avondvoorstelling; dinsdag 9 februari cursus E.H.B.Ö., 7.30 uur; dinsdag en donderdag 2.30—5.30 u. Bejaarden ontspanning. Zaal Echo der Duinen: zaterdag 6 februari 8 u. rikconcours De Lucht bode; zondag 7 februari winteruitvoering zangvereniging. Zaal Kon. Harmonie: zondag 7 fe bruari kaartconcours T O.V. 8 uur. Zaal Concordia: zondag 7 februa ri Toneelgroep v. Lieshout: „Met ge doofde Lichten", 8 uur. PAROCHIE-NIEUWS. Er is enige wijziging gekomen in de aan vangstijden der H. H. Missen op zondag in de parochie van de H. Martelaren van Gor- kum. Vanaf a.s. zondag 7 febr. begint de eerste gel H. Mis om half 8; verder om kwart voor 9 'n gel H. Mis; kwart voor 10 de Hoogmis en om 11 uur volgt er 'n laat ste gel. H. Mis. proef die een jaar duurde en gedu rende die tijd werd het apparaat op een schip geprobeerd. Gezien de uit stekende resultaten worden nu meer schepen met deze machine uitgerust; 500 apparaten zijn al geleverd. De samenstellende delen: vetvrije karnemelkpoeder en ongezouten bo ter kunnen gedurende lange tijd goed worden gehouden en bewaard. 11 Li ter water van 60° C wordt gemengd met l'/2 kg boter en 4Yl kg karne melkpoeder. Na 5 minuten wordt het aldus ontstane mengsel met 40 1 koud water aangemengd. Na 5 uur in de koclkamer is de melk gereed voor ge bruik. De smaakt zou niet van verse te onderscheiden zijn. KOEIEN DRINKEN VEEL. Gemiddeld neemt men aan dat een melkkoe 50 tot 60 liter water per dag drinkt of dit vocht met L. paalde voe-^® dermiddelen opneemt. Bij hoogpro- w()rclcn Dcmm- hel k.ezeii van ras- j j- i i u i r sen' welke vroeg het veld dekken zaai vaststaat en het gewas sui kerbieten een gunstige financiële opbrengst geelt. Deze beide factoren worden vaak als beslissend aangezien bij het opmaken van bet zaaiplan. Daarnaast zijn er evenwel nog andere factoren, welke mede een punt van overweging dienen uit te maken om tot een verantwoor de verbouw te geraken. De suikerbiet dient te passen irt het vruchtwisselingsschcina, terwijl het zo vroeg mogelijke tijdstip van zaaien bepalend is voor vele grondenverder is de watervoorziening van de in te zaaien percelen, vooral- op de ho ger gelegen gronden, van beslis sende betekenis; liet jaar 1959 beeft dit weer eens in het bijzon der aangetoond. De geringe schieterneiging van de toegelaten rassen maakt het mogelijk.,vroeg te zaaien; door liet advies van het grondonder zoek op te volgen, kan vaak op de nost meststoffen bezuinigd De laatste dagen zijn er weer 8 doden gevallen door het verkeer op de weg, o.a. te Uden, Erp, Nijmegen e.a. In Breda is een brandkast geopend en 25.000.gestolen. In Eindhoven is van de eige naar van hotel Limburgia 12.000 gulden gestolen en een aantal sieraden. Generaal de Gaulle is al be- bonnen met vier kolonels te la ten arresteren. Minister de Pous heeft het Eerste Kamerlid Teijssen geant woord dat West-Brabant volgens de regering geen probleemge bied is. Het systeem van het fabriceren van melk uit water, karnemelk en melk vet (boter) dat theoretisch al lang be kend was, is nu volgens „Landbouw- documentatie" door een Zweedse fa briek op kleine schaal in de praktijk toegepast. Met behulp van karne melkpoeder, dat speciaal voor dit doel wordt gemaakt en een apparaat (Ul- tre Turrax) kunnen hoeveelheden van 50 liter snel worden gemaakt. De machine wordt vervaardigd door Kist- ner te Stockholm. Met behulp van deze „kunstkoe" is het mogelijk sche pen dagelijks van verse melk te voor zien. Dat is gebleken tijdens een ducerende dieren kan de behoefte aan vocht oplopen tot 100 liter en meer. Dit bleek onder andere bij onder zoekingen die men in de Verenigde Staten van Amerika verricht heeft. Opmerkelijk was dat de koeien graag vele keren per dag water dronken. Gaf men de dieren de vrije gelegen heid, dan dronken ze zeker tienmaal per dag. De proeven toonden ook aan dat de melkkoeien zeker 3 - 4 melk meer produceren bij een vrije opname van water, in plaats van tweemaal drinken per dag. AANTAL LAND- EN TUINBOUWBEDRIJVEN. In ons land zijn 240000 landbouw- en tuinbouwbedrijven, die groter zijn dan één ha. Ze zijn te verdelen in 200.000 landbouw- en 40.000 tuin bouwbedrijven; 1 van de bedrijven is groter dan 50 ha. Ruim de helft van het aantal boerenbedrijven is tus sen de 5 en 20 ha groot, namelijk 30 is 5 a 10 en 25 is 10 a 20 ha groot; 30 is kleiner dan 5 ha en 15 is groter dan 20 ha. AANKOOP VAN HOOI. De kleine voorraad ruwvoer die op vele bedrijven aanwezig is, noopt vele veehouders over te gaan tot aankoop van hooi. Het is van groot belang daarbij ook te letten op de voeder- waarde van het materiaal. Door de schaarste wordt alles aangekocht wat de naam hooi kan dragen en daarom is het zeker niet denkbeeldig dat er zo af en toe een partijtje grasstro voor hooi wordt verkocht. Dit ver moeden wordt gesterkt door de mon sters die het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek voor onderzoek krijgt aangeboden. Grasstro bevat slechts de helft van de voederwaarde van normaal hooi. Ook hier geldt dus „Veehouders, let op uw saek!" WATERONDERZOEK. De droge zomer van 1959 heeft ons er nog eens extra bij bepaald hoe belangrijk het water is voor de plan ten. Er zijn veel beregeningsinstalla- ties aangeschaft, die ook volgend jaar weer zullen worden gebruikt, tenzij het een zeer nat jaar wordt. Dit jaar is echter gebleken dat alle water niet geschikt is voor beregenen en wel in het bijzonder in de fruit teelt. Wanneer het water teveel ijzer bevat (Nortonputten) krijgt u een be langrijk mindere kwaliteit vruchten. Wanneer u interesse heeft voor het onderzoek van ijzer in het berege- ningswater wendt u dan tot de mon sternemer van het Bedrijfslaborato rium voor Grond- en Gewasonder zoek met laboratoria te Oosterbeek, Groningen, Geldrop en Goes. Deze zal u gaarne geheel vrijblij vend alle gewenste inlichtingen ver schaffen. .is een eerste Voorwaarde gescha pen om het schadelijk optreden van de vergelingszickte te beper ken. Bij een krappe avbeidersbezet- ting in het voorjaar kan een ras genomen worden, dat door een hoog percentage één- en twec- kiemige zaden arbeidsbesparend werkt bij de eerste verzorgings werkzaamheden; gedacht wordt hierbij aan het ras met veruit de hoogste economische opbrengst, de Kleinwanzlcbencr Polybcta. welke door haar gunstig wortel- gewicht en hoog suikergehalte zelfs voor de vroegste leveringen geschikt is en door haar hoge op brengst aan lang groen blijvend blad ook op de gemengde bedrij ven voor verhouw speciaal in aanmerking komt. Vele verbouwers, die een proef genomen hebben met nieuwere rassen, komen hierop terug en verhouwen weer de als oogstze- ker bekend staande oudere ras sen. waartoe eigenlijk alleen nog de Klein Wanzleben E behoort, welke het prestatievermogen van de polyploïde rassen volledig bij kan houden en voor midden vroe ge en late leveringen het aange wezen ras is. Een verantwoorde oppervlakte suikerbieten per bedrijf en het zaaien van die rassen, welke eco nomisch het hoogst gewaardeerd worden, vormen mede de grond slag van een verantwoorde sui kervoorziening van ons land. DE ADEMHALING VAN HET KUIKEN IN HET EI. (Vervolg) Het bloed dat in het fijne net werk zich beweegt, is het ver voermiddel der ademhaling. Op de tweede broeddag is het vaat- systeem gereed en onderscheiden wc reeds een wat dieper gelegen slagaderlijke weg en een meer oppervlakkig gelegen aderstelsel. In de eerste dagen is de behoefte aan zuurstof voor de ontwikke lingsgang gering, het bloed der haarvaatjes is in staat uit de ei- vloeistof, die het haarvatennct omgeeft, voldoende zuurstof op te nemen. Het wordt door ritmi sche bewegingen van het als een huis gevormde hart naar de weef sels toegevoerd, waarin de zuur stof verbruikt en het bloed daar door aderlijk of koolzuurhou dend wordt. Dit aderlijke bloed gaat door het aderstelsel in welks haarvaten het koolzuur wordt afgescheiden en dan ontwijkt door poriën der schaal. Boven het ringvat wordt het bloed ver zameld en stroomt dan, met zuur stof verrijkt, weer naar het hart toe. Daar nu het vruchtwater, waarin het embryo zweeft en de overige vloeistof in het ei een in vergelijking met de buitenlucht betrekkelijk zuurstofrijke omge ving vormt, is een bijzonder luch- dacen van de broedti'd niet no ten der broedeieren in de eerste dig, ook wegens de geringe be hoefte aan zuurstof voor de kiem. Voor de verhoogde behoefte aan zuurstof hij de voortgaande ontwikkeling van het embryo is echter de bloedsomloop in de aderhof onvoldoende, waarom zich op de derde dag in de em bryonale lichaamsholte een ge wichtig orgaan vormt. Dit neemt vanaf de vierde dag in grootte toe. (Wordt vervolgd). Een uitvoerig schrijven ont ving ik via de Dokkumer Cou rant van de heer P. H. te M. Met grote belangstelling heb ik uw schrijven gelezen en de daarbij gevoegde legstaat. Uw re sultaat is in één woord schitte rend. Kippenvrienden, let eens op: een legresultaat per kip van 307 eieren over 12 maanden, hui len beschouwing gelaten: pro- du ktie okt. 22, nov. 64 en dec. 50 eieren. Volgens uw schrijven is de huisvesting in orde. U moet ech ter-vrij regelmatig (dus niet al leen in de zomer) de zitstokken met petroleum bestrijken; het ontuig plaagt de dieren vrijwel hel hele jaar. De wijze van voederen is m.i. te royaal. Eenmaal per dag graan is voldoende en dan 's avonds" voor het op stok gaan. U loopt de kans dat de dieren, volgens uw vocdcrmethode te vet worden. Door de kruising wit maal rood is het een middelzwaar ras en heeft sneller vervetting plaats dan b.v. bii leghorns. Uw dieren arts heeft u een prima advies ge geven wat betreft de eierleider. Wanneer die door te veel persing uitzakt, is afmaken gewenst. Zo iets herhaalt zich in de regel en is een kwelling voor het dier en aanleiding voor de overige (lieren- om daaraan te pikken, hetgeen zeer pijnlijk is. U vraagt mij of na het stopzetten van de leg deze opgeruimd moeten worden. Nee, zeker niet. Schaft u zich in het voorjaar (hij hetzelfde adres) kuikens aan van dezelfde soort en dan eind 1960 de oude oprui men. Verder veel succes. Nog enige vragen, die mij be reikten, zal ik een volgende maal behandelen. KIPPENVRIEND MEUBELPLAAT Eiken 18 mm. p. m2 25. Limba 18 mm. p. m2 19.— Limba 15 mm. p. m2 ƒ17. Okkumé 18 mm. p. m2 14.70 Okkumé 15 mm. p. m2 13 50 Beuken 18 mm. p. m2 19. SPAANDERPLAAT in diverse dikten. TEGELBOARD 122 x 183 16.75 Hout-, Board- en Triplex- handel GROTESTR. 389 - Tel. 3246 WAALWIJK gaande van Waspik naar Drunen, Inlichtingen tegen beloning bij C. VAN LOON. Grotestraat 266, Telefoon 231, Drunen VERANTWOORD SUIKER BIETEN VERBOUWEN. Het verbouwen van suikerbie ten is voor vele streken daarom zo aantrekkelijk, omdat de bie- tenprijs reeds lang voor de uit- Blijkens de grote belangstelling starten wij 8 FEBRUARI a.s. met Prima nieuw materiaal, en let wel: GEEN snelwassers. Voor ieder aanvaardbaar tarief. Wasmachines Centrifuges 1.50 per 1% uur f 1.— per uur 2.per 2 uur Inlichtingen en opgaven voor Waalwijk: Pieter Vredestraat 16 voor Kaatsheuvel: Mgr. Völkerstraat 4L

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 15