wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL Volkshuisvestiging grootste zorg voor Sprang-Capelle BABYDERM de Vo&igeschiïe/üen - San F balm HOEDER WORDEN... J Babyverzorging In één nacht Uw handen gaaf en zacht i VRUDAG 5 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 10 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat_8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" DE OPSTAND IN ALGIERS TEN EINDE. In ons vorig nummer hebben wij nog kunnen mededelen dat de opstandelingen in Algiers zich aan 't leger hadden overgegeven. Het daadwerkelijk verzet in Algiers tegen de politiek van de Franse regering om het Algerijn se volk zelf over zijn toekomst te laten beslissen, is dus voorbij. De fanatieke opstandelingenlei der Pierre Lagaillarde, die in mei 1958 de val van de Vierde Repu bliek inleidde, door aan 't hoofd van een opgewonden menigte het regeringsgebouw in Algiers te bezetten, heeft in Charles de Gaulle zijn meerdere moeten er kennen. Alle opstandelingen heb ben de barricaden verlaten en de militairen, die onder commando stonden van generaal Jean Cré- pin. zijn begonnen het bastion van het oproer te slechten. De be slissende wending in de stand van zaken te Algiers is teweeg gebracht door een ultamatum Van generaal Crépin tot de reser visten van het territoriale leger om de barricaden te verlaten en hun „normale bezigheden" te hervatten. Dit ultimatum liep maandagmiddag om vier uur af, maar reeds zondag vooral in de nacht begonnen de reservisten in ordelijke groepen het kamp van de opstand te verlaten. Om half twaalf maandagmorgen verlieten de 429-jarige Lagaillarde, zijn lijf wachten en zijn voornaamste medewerkers de omsingelde ves ting. de rood-gehaarde Lagail- larcle, die vroeger bij de parachu tisten heeft gediend, droeg zijn oude uniform. De soldaten van het cordon zagen de groep aan komen, openden hun gelederen en lieten de opstandelingen met strakke gezichten passeren. Op de Boulevard Laferrier stapten Lagaillarde en zijn mannen velen van hen hadden de tranen in de ogen in een colonne van twintig vrachtwagens van het le ger, die daar gereed stonden. Met onbekende bestemming zijn de wagens daarna vertrokken. Dit was het einde van deze korte opstand. Lagaillarde werd gevangen genomen met zijn man nen. Zij zitten nu in de Santé ge vangenis te Parijs, terwijl de an dere leider Orthis voor zijn ar restatie is weten te ontsnappen. Het gehele Franse volk staat meer dan ooit tevoren achter de Gaulle en geen wonder, hij was voor de zoveelste maal de redder des vaderlands. Zijn krachtige en zelfbewuste rede van die gedenk waardige vrijdag, zijn doordrin gend beroep op, ja, hevel aan 't iefer, hebben hun uitwerking niet gemist en heel Frankrijk en de gehele wereld zal hem daar voor dankbaar zijn, niet 't minst omdat het hem mogelijk is ge bleken dit alles, wat zo dreigend en onoplosbaar bleek, zonder bloedvergieten heeft kunnen be werkstelligen. Een uniek feit in de geschiedenis, dat deze grote, onversaagde en moedige figuur in hoge mate eert. President de Gaulle heeft aan de Kamers bijzondere volmach ten gevraagd en vele hoge pieten, die hem niet of niet voldoende hebben gesteund, zowel minis ters als generaals, zullen wel de laan uitvliegen. Hij wenst eens en vooral schoon schip te maken. thema uit, Heiligen als voorbeeld stellend en puttend uit de eigen ervaring van zijn vele jaren. Daarop vervolgde de paus: „Na de Romeinse synode voorgezeten te hebben, bidden wij de Heer Jezus, Stichter van de Kerk, om de genade, dat Zijn plaatsvervan ger een algemene kerkvergade ring zal mogen bijeenroepen, het twéede Vaticaanse Concilie. Ge looft echter niet, mijn zeer ge liefde kinderen, dat bij het voor stel om zulk een oecumenisch concilie te houden, de huidige Dienaar der Dienaren Gods er op rekende of er naar verlangde zo lang te leven, dat hij deze grote gebeurtenis zou kunnen leiden en dat zijn ogen de bekroning er van zouden mogen zien". Aldus lezen wij in „De Tijd". voortaan „wetenschappelijk on derwijs" zal heten dat minis ter Cals ter vervanging van de oudere wet bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Met dit punt be oogt minister Cals de gelijkwaar digheid van openbaar en bijzon der onderwijs tot het gehele ter rein van het onderwijs door te trekken. In de praktijk zal de subsidie voor de bijzondere instellingen voor hoger onderwijs ook dus voor Nijmegen en Tilburg op 95 percent neerkomen. Dit is tbans 90 percent. Door zelf zorg te blijven dragen voor een deel der kosten, bedoelen de bijzon dere instellingen een stuk onaf hankelijkheid ten aanzien van dc overheid veilig te stellen. PRINS BERNHARD AFRIKA. NAAR f handcrème BABYSET DE LUXE M SLUITING DER SYNODE. Z. H. de Paus heeft de Synode in Rome gesloten. In zijn predikatie wees de paus nogmaals op de kostbare dien sten, die de synodale besluiten en raadgevingen zullen opleveren voor de opbloei van het Romein se religieuze leven in de wijdste zin. Drie punten hield de H. Va der de stad voor: een vast ge loof, een onoverwinnelijke hoop en vooral een brede, wijdverbrei de liefde. Levendig als altijd, in woorden recht tot het hoofd en hart gericht, werkte de paus dit AKKOORD OVER KANAAL GENT—TERNEUZEN. Tijdens een te Brussel gehou den persconferentie zijn bijzon derheden meegedeeld betreffende de Nederlands-Belgische overeen komst over het kanaal Gent-Ter- neuzen. De Belgische minister van ver keerswezen, de heer Segers, legde er hij deze gelegenheid de nadruk op, dat het getroffen akkoord te gemoet komt aan dc sinds lange jaren te Gent gekoesterde wen sen. „Ik verheug mij er over", zo zei hij, „dat wij, Nederland en België, hiermede hebben bewe zen, de moeilijkste vraagstukken, ook ten aanzien van de waterwe gen, te kunnen oplossen. Nu twee van de drie kwesties zijn opge lost, namelijk de Stop van Ter- naaien en het kanaal Gent-Ter- neuzen, is het ogenblik aange broken om met dezelfde voort varendheid 't Schelde-Rijnvraag- stuk op te lossen." 435 MIJNWERKERS IN Z.-AFRIKA VERLOREN. De hoop nog overlevenden te vinden van de 435 mijnwerkers, die 12 dagen geleden in de Zuid- afrikaanse kolenmijn van Coal- brook werden ingesloten, is nu praktisch verdwenen. De twee boren die noodpijpen boorden naar de gangen op ongeveer 150 meter diepte, zijn in water te recht gekomen. Hoewel dit vol gens de mijndirectie niet bete kent dat het gehele afgesloten mijngedeelte ondergelopen is, verklaren ervaren mijndeskundi- gen, dat het gehele ondergrondse gangenstelsel door de instortin gen veranderd is en dat de man nen waarschijnlijk kort na de eerste steenstortingen door dui zenden tonnen aarde en stenen bedolven moeten zijn. Niettemin zal gepoogd worden nog 'n nieu we pijp te boren op een ander punt van het errein, waar de on dergrond mogelijk minder ver anderd is. Dinsdag gaan hier de boren de grond in. Voor zaterdag hoopt men de diepte van de gan gen te bereiken. MIJNRAMP IN JAPAN. Een mijnramp in Japan heeft waarschijnlijk aan 43 mijnwer kers het leven gekost. Reddings ploegen die er in slaagden in de Joebari-mijn door te dringen, troffen 28 mannen dood aan. Van de andere mijnwerkers die in de nacht van zondag op maandag ingesloten raakten, was gister avond nog niets bekend. Men moet aannemen dat zij eveneens zijn omgekomen. BUS MET PELGRIMS IN RAVIJN GESTORT. Bij de Mexicaanse stad Teju- pilco is een autobus in een dertig meter diep ravijn gevallen. Der tien inzittenden vonden de dood, dertig ander werden gewond. De autobus was met pelgrims, die de Maria-basiliek in Guadalupe be zocht hadden, onderweg naar To- luca. MINISTER CALS VOLTOOIT „PACIFICATIE". De bijzondere universiteiten en hogescholen in ons land zul len voor de wet gelijkwaardig zijn aan de overheidsinstellingen voor hoger onderwijs. Dit is de strekking van het belangrijk ste artikel uit een wetsontwerp voor het hoger onderwijs dat Prins Bernhard is voor enige weken vertrokken naar Frans equatoriaal Afrika, om een niet officieel beozck te brengen aan de regering van de republiek Tchad, aldus deelt de Rijksvoor lichtingsdienst mee. Daarna zal de prins, op uitnodiging van en kele Franse vrienden, een film en jachtsafari in de zuidelijke Sa hara maken. In aansluiting hier op zal de prins zich naar Kar- toem hegeven om met de rege ring van de republiek Soedan een groot project van samenwerking tussen de Soedan en het Neder landse bedrijfsleven te bespre ken. Einde dezer maand wordt de prins in Nederland terug ver wacht. Mr. BURGER KONDIGT EEN STERKERE OPPOSITIE AAN. „Hollende bergafwaarts". In redevoeringen waarvan het grootste deel bestond uit gehoon tegen het kabinet-de Quay, heb ben de heren Burger, Bommer en Vermeer kun kader laten weten, dat de PvdA zich nu gaat opma ken voor een sterkere oppositie. De heer Burger herinnerde eraan dat men zijn optreden tot dusver gematigd heeft genoemd. Het kan anders en het moet anders, liet hij „in alle gematigdheid" weten. WINTERSPELEN ELKE AVOND OP TELEVISIE. Van vrijdag 19 of zaterdag 20 februari at zullen elke avond van 7 uur af telerecordings op de te levisie worden vertoond van de Olympische Winterspelen te Squaw Valley. De uitzending zal duren tot het materiaal, dat per vliegtuig uit Amerika wordt overgestuurd, is verbruikt, maar maximaal een uur. Dit betekent dat sommige uitzendingen slechts kort behoe ven te duren. Men houdt hij de NTS tevens rekening met de mo gelijkheid. dat uitzendingen moe ten vervallen door overmacht, als de vliegtuigen door ongun stige weersgesteldheden niet op het normale tijdschema kunnen reizen. Deze telerecordings, die door de CBS worden vervaardigd, zijn bestemd voor alle Europese TV- stalions, ook voor Rusland. Naar schatting 60 miljoen kijkers zul len er van kunnen genieten. De reportageserie zal uiterlijk op maandag 28 februari worden af gesloten. INBREKERS IN MIDDEN-BRABANT. De inbrekersbende, die in dec. van het vorig jaar op tal van plaatsen in middenBrabant haar slag wist te slaan, is sinds enke le weken opnieuw actief gewor den. In tal van gemeenten, waar onder Boxtel, St. Michielsgestel, Schijndel, Veghel, St. Oedenrode, Son, Esp, Liempde, Haren en Ois- terwijk, zijn tijdens de avonduren of 's nachts weer tal van inbra- gen gepleegd in verlaten scbolen, gebouwen, kantoren of fabrie- en. Er wordt meestal nogal schade aangericht, maar de buit is slechts zelden van noemens waardige omvang. Brandkasten werden weliswaar niet ongemoeid gelaten, maar een opvallend ge mis aan „vakkennis" stond bijna altijd het beoogde succes in de weg. Behalve in een enkel geval, waarin een bedrag van 150 gul den kon worden meegenomen, varieerde het gestolene meestal van enig wisselgeld of gereed schappen tot verbandmateriaal en dienstkleding. DE HELFT van Uw GELD TERUG! Wanneer U ons, bij aankoop van Uw baby-uitzet, de juiste geboortedatum van de te verwachten baby opgeeft, ontvangt U van ons DE HELFT VAN HET BE STEDE BEDRAG TERUG. Iedereen heeft nu evenveel kans. Vijftien jaar na de bevrijding is de volkshuisvesting nog steeds de grootste zorg van het gemeen tebestuur van Sprang-Capelle. Voor 1959 is aan deze gemeen te een woningcontingent van 4 woningen toegewezen, welke nu in aanbouw zijn. Hoe groot het woningcontingent 1960 voor de ze gemeente zal zijn, is nog niet hekend, doch niet verwacht mag worden dat dit veel .groter zal zijn dan in 1959, omdat men voornamelijk in de provincie Noord-Brabant vastzit aan de z.g. continucontracten. In het kader van deze continubouw is in Noord-Brabant de bouw van 9500 woningwetwoningen gecon tracteerd, uit te smeren over de jaren 1958 t/m 1962 of 1900 wo ningwetwoningen per jaar. Voor 1959 werden aan de provincie Noord-Brabant 4650 woningwet woningen toegewezen. Hiervan moesten eerst worden afgetrok ken de 1900 gecontracteerde wo ningen, zodat de toewijzing van contingenten woningwetwonin gen aan gemeenten welke niet bij genoemde contracten betrokken zijn of konden zijn, hierdoor on gunstig is beïnvloed. Daardoor kregen in Noord- Brabant in 1959 ca. 70 gemeen ten geen woningwetwoningen of verhuur in aanbouw in Vrij hoeve. Terecht heeft het gemeentebe stuur dan ook gesteld, dat de wo ningnood in de gemeente nog wel eens lang zal kunnen duren, in dien de inwoners niet inzien, dat alleen eigenbouw hun op korte termijn een woning verschaffen kan. Op de lijst van woningzoeken den staan in Sprang-Capelle thans 176 gevallen ingeschreven, die als volgt kunnen worden ge rubriceerd: slechte woning 25, te kleine woning 38, inwoning 24, huwelijksplannen 56, voorge nomen vestiging in de gemeente 15, afbraak woning wegens krot opruiming 6, opzegging huur hui dige woning 12. Nieuwe ulo-school Het onderwijs in de gemeente Sprang-Capelle vraagt elk jaar grotere offers. Naast de vele ver beteringen en uitbreidingen, wel ke in 1959 en voorgaande jaren ziin tot stand gekomen aan schoolgebouwen, staat de ge meente ook voor zware lasten met betrekking tot de nieuw bouw van scholen. Zo mag ver wacht worden, dat het bestuur van de ulo-school in 1960 zal voor het samenstellen van een sociologisch rapport. Verder zal dit jaar een aanvang worden ge maakt met de uitvoering van het streekverbeteringsplan, waarvan niet alleen de agrarische sector, maar ook de gehele plaatselijke gemeenschap de vruchten zal kunnen plukken. Het gemeentebestuur hoopt ook dat dit jaar de houw van het zo dringend noodzakelijke dorps huis in uitvoering kan worden genomen. Het verlijden van de stichtingsakte zal binnenkort plaats vinden. De realisering van een dergelijk gebouw zal echter alleen dan mogelijk zijn, indien ook de ingezetenen bereid zijn een redelijke financiële bijdrage te leveren. Ten slotte koestert men de ver- nen te Sprang en te Capelle zal wachting dat dit jaar de eerste worden begonnen. Ook zal een j Spa(je jn de grond zal kunnen aanvang kunnen worden gemaakt worden gestoken voor het Prot. met de aanleg en inrichting van Bejaardencentrum. Het wachten 3 speeltuinen, waarvoor Ged. Sta- js aueen nog Qp de rijkspremie, ten inmiddels goedkeuring heb ben verleend. toegewezen en Spang-Capelle slechts 4. Hieruit volgt dat, in dien de tot dusverre gevolgde methode van verdeling van het landelijk woningcontingent over de provincies wordt gecontinu eerd, deze ongunstige beïnvloe ding tot en met 1962 zal blijven voortduren. Met vele andere gemeentebe sturen is het college van b. en w. van Sprang-Capelle dan ook de mening toegedaan, dat andere maatstaven tot verdeling van het landelijk woningcontingent zul len moeten worden gehanteerd. Particuliere bouw Ter leniging van de nog altijd zeer grote woningnood in de ge meente Sprang-Capelle heeft het gemeentebestuur in 1959 getracht om door het verlenen van facili teiten de bouw van een eigen wo ning te stimuleren. Daardoor kon iemand eigenaar worden van een woning door betaling van 1185 ineens en vervolgens ca. 13. per week gedurende 30 jaren. Het resultaat van deze poging is echter nogal teleurstellend ge weest, want slechts 4 personen hebben van de geboden gelegen heid «ebruik gemaakt. In zijn nieuwjaarsrede heeft loco-burge meester Waverijn hierover zijn teleurstelling uifgesproken. Mo menteel heeft een aannemer zes premiewoningen voor verkoop overgaan to de aanbesteding van een nieuw schoolgebouw van 7 leslokalen, alsmede een overblijf lokaal. De bouwplannen zijn reeds goedgekeurd en een urgen tieverklaring is toegezegd. Deze nieuwbouw zal van de gemeente een investering vragen van ca. 300.000.—. Ten aanzien van de landbouw- heeft de minister van landbouw tot opheffing per 1 sept. 1960 be sloten, daar de school door een te gering aantal leerlingen wordt bezocht. De opheffing van deze landbouwschool zou voor de ge meente, waar juist een ingrijpend streekverbeteringsplan aan het punt van uitvoering is gekomen, bijzonder funest zijn en het ge meentebestuur zal dan ook, in samenwerking met vertegen woordigers van de boeren en de Brabantse Mij. van Landbouw, alles in het werk stellen om op heffing te voorkomen. Gerust op het welslagen van deze pogingen is men overigens niet. De in aanbouw zijnde land- bouwhuishoudschool zal naar al le waarschijnlijkheid in 1960 ge reed komen. Sport en recreatie In 1960 zal het sportterrein te Sprang als werkgelegenheidsob- ject in uitvoering kunnen komen terwijl tevens met de bouw van 3 kleedkamers op de sportterrei- Indien de landbouwhuishoud- school m.i.v. 1 sept. ^1960 haar nieuwe schoolgebouw in gebruik zal nemen en de pogingen om de landbouwschool te behouden niet het gewenste resultaat zullen hebben, zal het pand Nieuwe- vaart 1 leeg komen te staan. Ge zien de excentrische ligging van dit gebouw helemaal in de oosthoek van de gemeente, in het voormalige Capelle achten b. en w. bestemming en verbou wing tot dorpshuis uitgesloten, omdat een dorpshuis eerst dan aan zijn functie kan beantwoor den, indien het in het centrum van de gemeente is gelegen. Ten aanzien van de bestem ming van het pand Nieuwe vaart 1 blijven er dan de volgende drie mogelijkheden over: 1) verbou wing tot meerdere woningen; 2) vestiging van een of andere in dustrie in het gebouw; 3) ver bouwing tot sport- en gymnas tiekzaal. Deze laatste mogelijkheid ver dient naar de mening van b. en w. verre de voorkeur, omdat in de gemeente tot heden een doel matig gymnastiek- of sportlokaal ontbreekt, terwijl daaraan juist zo'n grote behoefte bestaat. Noch voor de scholen noch voor de gymnastiek- en sportverenigin gen is er ook maar enige ge schikte lokaliteit En juist in de onmiddellijke nabijheid van het pand Nieuwe- vaart 1 bevinden zich de land- bouwhuishoudschool, de bijzon dere kleuterschool, terwijl ook de nieuwe bijzondere school voor g.l.o. op aangrenzend terrein zal worden gebouwd en de openbare school voor g.l.o. niet ver af is gelegen. Aan al deze scholen wordt geen gymnastiekonderwijs gegeven bij gebrek aan een gym nastieklokaal. Indien de verbouwing tot gym nastiek- en sportzaal doorgang zal vinden, ligt het in de bedoe ling dat de eerste verdieping uit gebroken wordt van het gedeelte dat thans bij de landbouwhuis- houdschool in gebruik is, zodat een hoog lokaal ontstaat. Enkele bestaande vertrekken kunnen dan gehandhaafd blijven en die nen voor vergaderingen e.d. van verenigingen te Capelle. In het kader van het scheppen van meer recreatieve mogelijk heden binnen de gemeente, is verder belangrijk het voorstel dat b. en w. in 1960 aan de raad zullen doen om aan de Ver. van Ned. Gemeenten opdracht te ver lenen een advies uit te brengen omtrent de aanleg van een zwem bad in de gemeente. Verwacht mag worden dat in het komende voorjaar zal wor den begonnen met het onderzoek Provinciaal Nieuws BRABANTS HEEM. Heemkundige studiedagen. De reeks heemkundige studie dagen wordt dit jaar voor de 13e keer voortgezet en wel te Boxtel. In de aula van het Jacob Roe landscollege aan de Konijnhoolse Dreef hebben deze belangrijke dagen plaats. Zondag 7 februari om 11.15 uur spreekt daar prof. dr. H. Waterbolk over de urnen- veldentijd in 't bijzonder in Nrd.- Nederland en om 14 uur G. Beex over de urnenveldentijd in de Kempen. Zondag 21 februari spreekt om 11.15 uur prof. dr. J. de Vries over de Germaanse Volksverhui zing en om 14 uur prof. dr. J. Mertens over het onderwerp: Op gravingen van Landen en Nijvel met als achtergrond de tijd der hofmeiers. Na elke lezing zal gelegenheid zijn tot discussie. ALGEMENE FEESTELIJKE JAARVERGADERING van het VéGé-district Noord-Bra bant-West en Dordrecht. Dinsdag 2 februari was het een grote dag voor de V'éGé-kruide- niers van West-Brabant en Dordrecht. 's Middags oin half 3 begon in het Casino-theater dat hier voor een middag-bioscoopvoor stelling liet schieten een werk vergadering, waaraan een kleine 350 personen deelnamen, want het is een goede gewoonte in dit district, dat de dames net zo goed aanwezig zijn als de heren. Het was muisstil, toen respec tievelijk VéGé-districtsvoorzitter de heer Piet Albada Jelgersma, de heer Ben Albada Jelgersma, de heer H. Wigbold (bedrijfslei der van Th. Albada Jelgersma N.V.) en Drs. L. K. van Schaik (directeur van het VéGé-hoofd- kantoor te Amsterdam) 't woord tot de leden richtten. Men bekeek gezamenlijk de prestaties van het afgelopen jaar, waarover men zeer zeker tevre den meende te mogen zijn, maar de leden werden er met nadruk op gewezen niet zelfgenoegzaam te worden, doch voortdurend te beseffen dat de strijd om het be staan steeds nieuwe energie en ondernemersgeest zal eisen. Den ken wij alleen maar aan de pa rallellisatie die langzaam maar zeker voortschrijdt. De leden werd een magnifiek jaaroverzicht uitgereikt, dat een waar kompas is waarop deze middenstanders in het komende jaar kunnen varen. Om pl.m. 5 uur ging men naar restaurant De Graanbeurs. waar men gezamenlijk dineerde. Met een cabaret en een dansje werd deze dag besloten. De tcho vAn het Zuióen Dit Is de titel veo het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. AJes over zwangerschap, geboorte, babyverzorging eo kleuter opvoeding. DU waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een ST.AHTONIUSSTR. 4 WAALW'JK rnmnlutA RahvH«rm.C*f mmf HAl/tAPttkAAL an Complete Babyderm-Set met Doktersboek en voor navulling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeep

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1