wAAlwrjkse en UnqstRAAtse coimnt BINNEN- EN BUITENLAND "hoest uw kind...? ZWITSAL KOU o gevat/, ITALIANO KRAAMPAKKETTEN - BABYSETS - Dia MIOCH, Grotestr. 327, Waalwijk, tel. 3071 Vlijmens Vliedberg biedt plaats voor 800 woningen de lekkere VRIJDAG 15 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 12 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p- Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Riolering medio 1960 in gebruik Hoewel de gemeente Vlijmen met trots mag wijzen op haar moderne en riante uitgroei zoals die al voor een belangrijk deel gestalte heeft gekregen in het royale uitbreidingsplan „De Vliedberg", is dit toch niet de kostbaarste investering welke het gemeentebestuur in het kader van de gemeentelijke ontwikke ling en uitbouw heeft moeten doen. Het meeste geld zit in Vlij men in de grond en wel in de kapitale rioleringswerkzaamhe den, waarvan de voltooiing een einde zal maken aan vele onge- riefelykhcden en niet bepaald ideale toestanden. Rioleringspro jecten zijn weinig spectaculair en daarom ook weinig dankbaar in het visuele resultaat van de gemeentelijke activiteiten, maar hun realisering is een groot goed en een onmisbare basis bij het scheppen van een gerieflijke, gezonde en moderne woon- en leefgemeente. Daarom zal er in Vlijmen trots en voldoening mogen zijn wan neer medio 1960 de riolering in gebruik genomen zal worden, omdat daarmee dan een zeer belangrijke en tevens zeer kost bare fase zal zijn afgesloten in de gemeentelijke ontwikkeling. Vliedberg-sportpark vraagt ook particulier initiatief In de gemeentebegroting van Vlijmen voor het jaar I960, die een tekort te zien geeft van 62.500.—, krijgt de verdere uit bouw en ontwikkeling van de ge meente gestalte in een aantal be langrijke objecten. Woningbouw Over het contingent woning wetwoningen, dat de gemeente voor dit jaar heeft toegewezen gekregen, is men in Vlijmen na tuurlijk meer dan teleurgesteld, want achteruit gezet worden van 21 woningen in 1959 naar 11 voor dit jaar betekent voor een ge meente, waar de woningnood nog lang niet is opgelost en waar nog heel wat te doen valt aan krotop ruiming, natuurlijk een enorme handicap. Als enige, maar bitter schrale troost heeft men, dat er gemeenten zijn die nog erger mis deeld zijn; in welke wetenschap overigens geen greintje winst zit. Wanneer we in Vlijmen spre ken van woningbouw, wordt de aandacht als vanzelf gevestigd op het uitbreidingsplan De lied- berg. In dit zeer fraaie en royale plan, dat plaats biedt voor 809 woningen, zijn thans 296 wonin gen gereed. Dit jaar hoopt men daar een plan van nog 60 parti culiere woningen te kunnen rea liseren, terwijl in de sector par- Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om Uw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporende werking onzuiverheden uit Uw bloed ver drijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschen's vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. Uw bloed gaat sneller stromen en de pijn- verwekkende onzuiverheden Verdwijnen ding is een doorbraak geprojec teerd vanaf de mr. Prinsenstraat in westelijke richting. Met de in dit verband noodzakelijke riole ringswerkzaamheden zal alleen al een bedrag van 114.000. zijn gemoeid. Ook hoopt men binnenkort goedkeuring te verkrijgen op het uitbreidingsplan Vlijmen-Haar- steeg-Niouwkuijk. Scholenbouw Ook de scholenbouw heeft de volle aandacht van het gemeente bestuur en het bouwprogramma vermeldt de volgende nieuwe scholen: een 4-klassige ulo school aan de Deken van Baar- straat, die reeds is gegund; een 6-klassige v.g.l.o.-school voor meisjes te Vlijmen, waarvan de bouw ook reeds is gegund; een 6-klassige jongensschool in Haar steeg, die reeds in aanbouw is, en een 2-klassige kleuterschool op de Vliedberg. De behoefte aan deze kleuterschool doet zich steeds sterker voelen en men hoopt voor de bouw daarvan dan ook spoedig een urgentieverkla ring los te krijgen, üp 1 septem- mer 1960 zal in Vlijmen worden gestart met het streek-ulo-onder- wijs na de in gebruikneming van de nieuwe school. Verder hoopt men ten aanzien van de Vliedberg zo spoedig mo gelijk de bouw van een noodkerk te kunnen realiseren, nu de Vlied berg als nieuwe parochie in Vlij men is aangewezen. Sport Voor de vele diverse sporlver- ticuliere bouw verder 134 aan vragen in behandeling zijn. De particuliere bouw mag zich in Vlijmen dus wel in een zeer grote belangstelling verheugen. Binnenkort zal in De Vlied berg de officiële opening plaats vinden van 8 nieuwe winkelpan den, waarmee dan voor dit ge- meentedecl een belangrijk en aantrekkelijk aspect gerealiseerd zal zijn. Voor de aanleg van wegen in De Vliedberg is op de begroting een bedrag van 300.000.uit getrokken en men hoopt dit jaar de tweede verbinding vanuit Vlijmen met De Vliedberg tot stand te kunnen brengen in de vorm van een aansluiting op de Catherinastraat. Het ligt voor de hand, dat, nu de gemeente al haar aandacht te recht besteedt en ook nodig heeft voor de realisering van het Vlied bergplan, de activiteiten in de an dere gemeentedelen Nieuwkuijk en Haarsteeg in mindere mate accent krijgen. De Vliedberg is nu eenmaal de aangewezen plaats waar Vlijmen haar noodzakelijke uitbreiding kan realiseren op grote scnaal en in een zo snel hogelijk tempo. Deze geconcen treerde aandacht neemt echter niet weg, dat men ook in de an dere gemeentedelen waar moge lijk uitvoering tracht te geven aan de voorgenomen uitbrei dingsplannen. Zo zal men dit jaar 't uitbreidingsplan in Haar steeg in exploitatie nemen. Deze uitbreiding omvat voorlopig de bouw van 5 woningen, de bouw van een nieuwe 6-klassige r.k. jongensschool en de aanleg van sportvelden. Voor deze uitbrei- enigingen in Vlijmen bestaat er een grote behoefte aan goede sportvelden met een goede accq- modatie. Zowel de voetbalvereni gingen als andere sportverenigin gen moeten zich momenteel be helpen met terreinen, die de toets van een critiek niet of nauwe lijks kunnen doorstaan. Om in deze behoefte zo spoe dig mogelijk en op afdoende wij ze te voorzien, is door 't gemeen tebestuur in het uitbreidingsplan De Vliedberg een fraai en ruim sportpark geprojecteerd, waar van de plannen momenteel ter goedkeuring voorliggen bij de Centrale Commissie van de D.A. C.W. in Den Haag. Dit plan om vat de aanleg van 4 voetbalvel den, 2 tennisbanen, een korfbal- veld, een aantal oefenboeken en de bouw van moderne klecdgele- genheden. Men hoopt dat dit jaar met de uitvoering van dit plan begonnen zal kunnen worden, zodat de terreinen dan in 1962 bespeelbaar zouden zijn. Een grote en misschien wat moeilijke opgave zal echter zijn i de realisering van de accomoda- 1 tie van dit sportpark en ver- wacht mag dan ook worden, dat ook het particulier initiatief hier een steentje zal moeten bijdra gen. In afwachting van de in ge bruikneming van 't nieuwe sport park heeft de voetbalvereniging Vlijmense Boys de beschikking gekregen over twee terreinen buitendijks, welke gebruikt zul len worden als oefenterreinen. Het hoofdterrein in de kom van de gemeente blijft daardoor be waard en gespaard voor wedstrij den in competitieverband. Het sportveldenplan voor Haar steeg heeft ook een kleine wijzi ging ondergaan in die. zin, dat de ze niet zullen komen te liggen waar ze oorspronkelijk waren ge pland, vlak ten westen van de mr. Prinsenstraat, maar elders in dit gemeentedeel. Het terrein, waar deze sportvelden aanvanke lijk waren geprojecteerd, is nu gereserveerd voor woningbouw. Evenals zovele andere gemeen ten kampt ook Vlijmen met een groot gebrek aan gymnastiekza len, waardoor niet alleen de li chamelijke opvoeding in het ge drang komt, maar ook activitei ten op gymnastiekgebied niet tot gelding kunnen komen. Men heeft helaas maar weinig hoop, dat in deze situatie spoedig enige verbetering zal kunnen op treden door de bouw van een tweede gymnastiekzaal. naar het Lichtbaken luistert, maar vanavond is dat misschien wel het geval. In jouw plaats zou ik het ze ker doen". „Je hebt bij je bezoek aan ons bu reau 'bewonderenswaardig vakwerk geleverd, waarmee ik je zou moeten feliciteren. In je beroep ben je een artiest, een man, die zijn vak niet zou willen ontwijden. Je leeft ver moedelijk volgens een zogenaamd erecode ik ben geen kruimeldief, die mensen besteelt, die nauwelijks het hoofd boven water kunnen hou den". Pater Knibbeler maakte daarna de dief duidelijk, dat er op de dag, voor afgaande aan de nacht van de nacht van de diefstal, juist veel geld bin nengekomen was. „Geld, dat niet bij- KLEDING-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vugtaterstraat 205 - Tel. 34580 (na 19 »^«\>GENB0SCH OOK OP CURACAO IS 'T ONRUSTIG. Op Curasao wordt rekening ge houden met een politieke samenzwe ring met het doel onrust te veroor zaken in het eilandgebied. Maan dagmorgen vroeg is weer een geval van besmeuring van een monument ontdekt. Het was ditmaal de pla quette op een muur van het Fort Am- serdam aan het gouvernementsplein ter herdenking van de afschaffing van de slavernij door koning Willem III. De politie heeft een zekere C. aangehouden. Hij is lid van de Nat. Volkspartij, de grootste partij die vertegenwoordigd is in het naar huis gestuurde college van gedeputeerden. De samenwerkende partijen op Curasao (waaronder de NVP), heb ben een protest-telegram gestuurd naar de Nederlandse premier in ver band met de politieke toestand op het eilandgebied. Zoals bekend is de rijksraad naar huis gestuurd en het bestuur tijde lijk in handen gelegd van gezagheb ber Corsira, die overtuigd is dat de orde-verstoringen tevoren zijn voor bereid om onrust te zaaien. De voorzitter der nationale volks partij, de heer Gomeri, is naar Ne derland vertrokken om de toestand te bespreken. STAATSLENING ZEER FORS OVERTEKEND Slechts 14,5 pCt. toegewezen De nieuwe staatslening waarop j.l. maandag de inschrijving openstond is zeer fors overtekend. Aan de in schrijvers wordt slechts 14.5 percent van hun ingeschreven bedrag toege wezen. Dit wordt meegedeeld door het ministerie van Financiën. Zoals bekend is de lening 300 miljoen gulden groot. De rente be draagt 4,5 percent. PATER KNIBBELER RICHT ZIJN LICHTBAKEN OP ONBEKENDE DIEF. Na diefstal bij Bond Zonder Naam. Pater Ch. Knibbeler, Montfortaan, de leider van de Bond Zonder Naam, heeft zaterdagavond zijn wekelijks Lichtbaken gericht op doe man, die vorige week op een kwade nacht het bureau is binnengedrongen van de Bond Zonder Naam en met een be drag van f 19.000, bestemd voor de actie „Mensen in nood", er van door is gegaan. „Het is misschien naief te menen", zo sprak hij via de radio tot de onbekende dief, „dat je altijd eengebedeld was, maar door talloze promotors en Dromotrices is opge bracht met de verkoop van kaarsen. Avond aan avond zijn zij op pad ge weest, en zij hebben dat gedaan voor mensen, die in nood verkeren. Met dat geld te stelen, heb je dus arme mensen bestolen. Je hebt je vergre pen aan geld, dat o.m. bestemd was voor een baby-uitzet van een aan staande moeder, wier man in de ge vangenis zit; geld waarmee vier kin deren naar een sanatorium geholpen moesten worden; geld ook, waarmee een overspannen moeder tien dagen vakantie zou bezorgd worden. Meer dan honderd gezinnen heb je gedu peerd, en feitelijk ben je dus wel een kruimeldief". „Dat is je bedoeling niet geweest", aldus pater Knibbeler, „en daarom doe ik een beroep op je, contact met mij op te nemen langs die weg die j je zelf verkiest. Als je dat alles niets zegt, weet ik niet wat te doen. Dan is je hart als een brandkast, die niet te forceren is en die alleen nog door een wonder van God kan worden ge opend". MINISTER LUNS OVER DE AMERIKAANSE WEIGERING. Minister Luns heeft in een vraag gesprek met een verslaggever van het NTS-journaal over de weigering van de Amerikaanse regering de K.L.M. landingsrechten te geven gezegd, dat de grote Amerikaanse vervoersmaat schappijen bang zijn om de KLM, die een zo uitstekende naam heeft, te zien verschijnen aan de Ameri kaanse westkust".. De bewindsman acht het voor de Nederlanders grie vend dat zij als het ware gestraft worden voor het bezit van een goede luchtvaartmaatschappij. Hij gelooft dat aan Amerikaanse zijde het ge voel bestond dat men Nederland met minder consideratie behoeft te be handelen dan andere landen. Amerika zou bepaalde andere lan den sommige voordelen moeten laten genieten om te voorkomen dat ze daar in politiek opzicht een voor de V.S. onplezierige houding zouden gaan aannemen. Dat geldt voor Ne derland niet. In ons land heerst, zo zei minister Luns, een grote overeen stemming over de waarde van het bondgenootschap met de Amerika nen. Bovendien hebben de Nederlan ders de gewoonte trouw te zijn aan hun verdragen en hebben wij kleine en onbelangrijke communistische partijen. Hierop baseert Amerika, al dus de bewindsman, de stelling, dat Nederland weinig te bieden heeft op zuiver verkeerstechnisch gebied. Daarom behoeft Amerika ons niets loodst te worden, waarna een huldi ging in restaurant „de Wijde We reld" plaats had. De schaatsters waren eerder aan gekomen en daarbij ging 't wat rus tiger toe. RUSLAND EN CUBA. Het is wel typisch dat overal waar revolutie is en vooral waar op Ame rika gescholden wordt, de Russen er steeds bij zijn om bezoeken af te leg gen, financiële en militaire steun toe te zeggen. Nu ziet men 't weer op Cuba. De sovjetleider Mikoyan is voor een of- ficiëel bezoek in Havanna aangeko men en werd daar natuurlijk heel of ficieel en plechtig ontvangen Dat verhinderde echter niet dat anti communisten een hevige tegen-beto ging hielden en de plechtige ont vangst danig verstoorden. Castro zat daarmee wel erg in zijn maag, maar Mikoyan deed maar of z'n neus bloedde en prees ten zeerste Castro's bewind en vertelde o.m. dat hart en ziel der Sovjets met de Cuba nen waren. Bravo 1 wie Hij verklaarde, dat de imperialis ten de kleinere landen niet meer zo gemakkelijk kunnen bedreigen, omdat de, Sovjet-Unie een zeer machtig land is en die landen beschermt. Op een vakbondsbijeenkomst, die Duitslanden voorgesteld. Adenauer wil niet. Maar vraagt hem iets? Wij hebben miljoe nen mensen verloren, zo vervolgde de Sovjet-premier, en wij zijn, nadat de Duitsers tot Moskou waren doorge drongen, in Berlijn gekomen. Het is duidelijk dat de Duitsers niet hun wil kunnen opleggen. Chroesjtsjef noemde een vredes verdrag met Duitsland een noodzake lijk iets om de nadelige gevolgen van de tweede wereldoorlog te liquide ren. „Met name is de liquidatie van het bezettingsregime in West-Berlijn nodig, waarbij men niet de wil der West-Berlijners zou mogen negeren. Integendeel, wij willen", aldus Chroesjtsjef, „het huidige regime er kennen en een stabiele toestand scheppen. Wij zullen West-Berlijn de mogelijkheid geven met alle landen waarmee het betrekkingen wil heb ben, verbindingen te onderhouden. De Sowjet-Unie ziet geen andere goede weg, maar zal iedere andere redelijke oplossing bestuderen." PROEFTIJD IN CANADA VOOR 120 JONGE AGRARIËRS. Sinds 1958 is het door het plan van de Katholieke Nederlandse Jon ge Boeren- en Tuindersbond een feit geworden dat jonge agrariërs in de gelegenheid stelt, gedurende negen 19 cent per rol. te geven. SJOUKE DIJKSTRA, JOAN HAANAPPEL EN DE SCHAATSERS. Toen de vermoeide schaatsenrijd- sters maandagavond op Schiphol aankwamen, werden ze door duizen den begroet, met een enthousiasme dat nog niet bekend was. Het was een dringen en duwen, dat 't als het ware een chaos werd, zodat het lang duurde eer de meisjes uit deze drukte te voorschijn konden komen, om door de luchthaven-politie naar buiten ge- door enige honderden arbeiders werd bijegwoond, verklaarde Mikoyan on der enthousiast applaus, dat de we tenschappelijke successen van de Sovjet-Unie, ook die op het gebied van Spoetniks en maanraketten, niet alleen voor de Sovjet-Unie, doch voor de gehele wereld bestemd zijn. De Russische vice-premier ver klaarde met nadruk dat de Sovjet- Unie vredelievend is. „In het begin, toen wij over vrede begonnen te pra ten, zei men dat we zwak waren, maar nu zijn we een zeer machtige natie geworden en wij eisen nog steeds ontwapening en vrede," aldus Mikoyan. De Rus hoopte dat Cuba en de Cubaanse revolutie sterker zouden worden en dat de vrijheid en onaf hankelijkheid van Cuba zouden wor den versterkt. NIEUWE VERKLARING VAN CHROESJTSJEF OVER DUITSLAND. Chroesjtsjef verklaarde maandag op een receptie die te Moskou door de president van Italië, Gronchi, werd gegeven, dat indien men verde re ontspanning mogelijk wil maken, eens en voor al de gebiedswijzigin gen in Europa moeten worden er kend, een vredesverdrag met Duits land getekend en de Berlijnse kwes tie worden opgelost. „Wij hebben een vredesverdrag met de beide maanden hun eigen mening te vor men op het platteland van Canada. Zij worden in de gelegenheid ge steld als bezoekers naar Canada te gaan met een speciale vergunning om te werken. In de negen maanden (de ze periode kan in sommige gevallen worden verdubbeld) zijn ze verplicht op een landbouwbedrijf te werken en daarna moeten zij naar Nederland terug. Zij verdienen een redelijk loon, ruim voldoende om alle on kosten van reizen e.d. te dekken. Uiteraard is dit plan vooral be doeld voor degenen, die aan emigra tie denken - van jongelui die in 1958 werden uitgezonden, ging later 50 procent definitief naar Canada maar ook voor de agrariërs, die zon der deze bedoeling eens wat meer van de Canadese landbouw, taal en cultuur willen weten. De KNJTB stelt wel enige voor waarden. De deelnemers moeten het landbouwwerk goed verstaan, vol doende persoonlijkheid bezitten om op eigen benen te staan, kennis van de Engelse taal hebben („hoe meer hoe beter"), ongehuwd en van 19 tot 30 jaar oud zijn, voor militaire dienst kan uitstel worden verkregen. Dit jaar kunnen 120 jongeren deel nemen. Eind maart of begin april zullen zij per boot naar Canada ver trekken. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat van de KNJTB, Nieuwe Parklaan 105, Den Haag. De tcho VAn het Zuióen 5 BAB' Voor het tere Baby-huHje BABYDERM-POEDER Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP f EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK DROGISTERIJ

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1