wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu WEGEN EN WONINGEN -"rU m LOON OP ZAND V-W- DESK II ongeslagen kampioen van de res. 3e klas K.N.V.B. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 12 Zwaartepunt in Loon op Zand - Kaatsheuvel op Gemeente heeft onderhoud van 130 km. buitenwegen Meer woningen en betere buitenwegen. In deze summiere pro gr am stelling kunnen niet alleen de grootste zorgen, maar ook de belangrijkste en voortdurende activiteiten van het gemeentebestuur van Loon op Zand - Kaatsheuvel wor den samengevatprogrammapunten, waarmee deze gemeente zich op het eerste gezicht nauwelijks onderscheidt van vele andere ge meenten, waar men dezelfde wensen koestert en in dezelfde rich ting activiteiten ontplooit. Door de gegeven situatie en een be paalde ontwikkeling echter wordt er van het gemeentebestuur van Loon op Zand - Kaatsheuvel voor deze beide punten een wel heel bijzondere aandacht en zorg gevraagd. Er zullen namelijk niet zo heel veel gemeenten zijn, die ca. 130 km buitenwegen in onderhoud hebben en evenmin zullen veel ge meenten het twijfelachtige genoegen hebben te beschikken over ruim 100 onmenswaardige woningen, waarvan er vele op instor ten staanmaar waarvoor de door de minister toegezegde ver vangingswoningen nog maar steeds uitblijven. Plan West: Ruim, modern, afwisselend Op een totaal oppervlakte van ruim 5200 ha. heeft de gemeente Loon op Zand - Kaatsheuvel ca. 130 km buitenwegen in onderhoud. Deze wegen bestaan nog voor het grootste deel uit puin-, sintel- en gewone zandwegen, die bij slecht weer en gedurende een groot deel van de winter veelal onbruikbare verbindin gen vormen met in het bijzonder het centrum van Kaatsheuvel. Omdat de gemeente met haar woningbouw naar alle zijden expansie moet zoeken, zijn er steeds meer woonkernen ontstaan - soms min of meer afgelegen - die niet beschikken over goede en constant bruikbare verbindingswe gen met de overige gemeentedelen. Daarom dan ook is de gemeente reeds een geruim aantal jaren bezig met het verharden der buitenwegen, dat deels door eigen dienst, deels door aannemingsmaatschappijen ge schied. „Per jaar worden door de eigen dienst ongeveer 2 a 3 km verhard en dat we tot nu toe hiermee uitsteken de resultaten hebben bereikt, is voor een zeer belangrijk deel te danken aan de bijzondere medewerking van het gemeentebestuur", zo vertelde ons de heer G. A. Op den Kamp, directeur van de dienst Gemeente werken, die terecht een beetje trots is op hetgeen de eigen dienst vooral op dit stuk presteert. In de laatste 4 a 5 jaar zijn enkele belangrijke verbindingen verhard kunnen worden, te weten de weg naar De Moer, de Haastrecjitstraat, de Capelsedijk en de Hoge Zand- schel. Deze wegen zijn voor het plaatselijke verkeer en het verkeer met de omliggende gemeenten van groot belang. Momenteel is men be zig met het Kraanven, die loopt van de provinciale weg via Duiksehoef en Bernsehoef naar Kaatsheuvel, een afstand van ca. 3 km. Op het pro gramma staan het Galgeneind en het doortrekken van de Zuidhollandse- dijk vanuit de reeds vrij dicht be bouwde noord-oosthoek naar Sprang, terwijl men ook voornemens is om de Dongenseweg in één rechte strak ke lijn naar Kaatsheuvel te voeren, welke weg dan de verbinding naar De Moer zal kruisen. „Op deze wijze hopen we in vrij korte tijd van onze puin- en sintel wegen af te zijn", zo zei de heer Op den Kamp. Ook zullen enkele wegen in de bebouwde kom zo spoedig mogelijk een verbetering ondergaan, o.a. de Heikant, waarmee binnen enkele we ken zal worden begonnen, en de Marktstraat, die ook dit jaar nog onderhanden genomen zal worden. De raad voteerde onlangs f 850.000 voor de verharding van buitenwegen en de verbetering van wegen binnen de bebouwing. Tot nu zijn ca. 20 km aan buiten wegen verhard. Plan West De uitbreiding van Kaatsheuvel voltrekt zich momenteel voorname lijk in het prachtige plan West, dat bijzonder ruim en modern van opzet is en in totaal plaats zal kunnen bie den aan ca. 1000 woningen. De uit voering is reeds een geheel eind op gang. Het plan omvat arbeiderswo ningen, kleine middenstandswonin gen, ruime middenstandswoningen en villabouw. De bouw van de arbeiderswonin gen is gesitueerd aan de zuidzijde van de Berndijksestraat en een 200 tal van deze woningen is reeds ge reed. De villabouw voltrekt zich langs de nieuw geprojecteerde Vos- senbergselaan, die een totale breedte aïas - van gevel tot gevel - zal krij gen van 60 meter. Tien villa's zijn inmiddels gereed gekomen, alsmede een 40-tal middenstandswoningen. Dit jaar zal in dit plan ook wor den begonnen met de bouw van een ulo-school en een Wit-Gele Kruis- gebouw. Het gehele plan kenmerkt zich niet alleen door een ruime be bouwing met veel groenstroken, maar vooral ook door een zeer aantrekke- ijke afwisseling in de woningtypen, welke men heeft verkregen door de inschakeling van een groot aantal architecten. Men huldigt in Kaats heuvel terecht het standpunt, dat vooral een verantwoorde afwisseling in de woningtypen aan een woon wijk een bijzonder levendig en pret tig accent geeft. Uw verslaggever ïeeft eens door het plan-West ge dwaald en kwam daarbij tot de be vinding dat een dergelijke bouw het toch wel glansrijk wint van de een- heidsbouw zoals men die elders aan treft. In dit nieuwe gemeentedeel is de iolering reeds geheel gelegd, zodat de woningen direct kunnen worden aangesloten. In de overige delen van de gemeente is men gereed gekomen met het leggen van het hoofdriool. Ook de bouw van het pompgemaal is voltooid. In de loop van dit jaar of uiterlijk in 1961 hoopt men ook de zuiveringsinstallatie te kunnen reali seren. Het aansluiten van alle an dere straten naast het plan West op de riolering zal waarschijnlijk dit jaar nog in uitvoering worden geno men. Waar nodig zal men deze aan sluiting gepaard doen gaan met ver betering van het wegdek. Verder zijn in het plan-West door de gemeente ca. 100 slechte wonin gen aangekocht, die zullen worden gesloopt. Een 40-tal is reeds onder slopershanden gevallen. Plan Oost Middeleeuwse woontoestanden kan men in Kaatsheuvel aantreffen in de mgr. Völkersstraat, de Leo XIII-str. en op het dr. Ariënsplein. Het gaat hier in totaal om een 125 woningen, die er bijzonder slecht aan toe zijn en waarvan er vele op instorten staan. Enige jaren geleden werd het herstel van deze woningen begroot op f 8000. - per stuk. De gemeente kon daarvoor echter niet de goedkeu ring krijgen van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, dat bepaalde dat deze woningen af gebroken moesten worden, waarvoor aan de gemeente zwart op wit een vervangingscontingent van ca. 100 woningen werd toegezegd. De beste dingsbeperking heeft dit contingent echter zonder meer van tafel ge veegd en de door het ministerie ge dane toezegging is nog steeds niet ingelost. De toezegging is echter nog steeds van kracht, zo heeft men in Den Haag verzekerd en het gemeen tebestuur hoopt dan ook dat de toe wijzing van een 100-tal vervangings woningen binnenkort zal afkomen. Men koestert te dien aanzien een voorzichtig optimisme, maar intussen zit Kaatsheuvel met woontoestan den, die mensonwaardig en bovendien niet zonder gevaar. Loon op Zand Voor de veel kleinere woonkern Loon op Zand is een uitbreidings plan in uitvoering, dat een 350 tot 400 woningen zal kunnen omvatten. Voor de bouw van een 50-tal wonin gen wacht men enkel nog op de goedkeuring van het Rijk. Van dit aantal zullen er 20 door de gemeente worden gebouwd, terwijl er 30 in optie zijn bij particulieren en bouw- firma's. In het kader van het uitbrei dingsplan is in het afgelopen jaar reeds een nieuwe weg gereed geko men, welke aansluit op de van Salrn- Salmstraat. Verder ligt het in de be doeling om een riante rondweg aan te leggen van de van Salm-Salmstr. naar de Venloonstraat, in welke prachtige omgeving de bouw van bungalows en kleine villa's is ge pland. Hiervoor bestaat een zeer grote belangstelling van particuliere zijde. In het kader van de scholenbouw is het nog belangrijk op te merken, dat momenteel aan de van Heeswijk straat de nieuwe huishoudschool in aanbouw is. In Berndijk mag de bouw van een nieuwe kerk noodzakelijk genoemd worden. Mochten wij vorig jaar in de DESK-familie een kampioen be groeten, n.l. het 4e elftal, dit jaar heeft het 2e elftal het gepresteerd om nu reeds op een grandioze wijze ongeslagen de afdelingstitel te behalen. Na 14 wedstrijden hieven zij nog steeds ongeslagen en met nog 4 wedstrijden voor de boeg staan zij reeds met 10 pun ten voorsprong op nr. 2 van de ranglijst. Het elftal, dat gevormd wordt uit een viertal gerouti neerde oud-eerste elftalspelers, n.l. Cor Soeterboek, Wies Pijnen burg, Jo Damen en aanvoerder Gerard Wagemakers, met daar naast een aantal veelbelovende jonge spelers, kan DESK in de naaste toekomst nog veel plezier bezorgen. Jo Damen raakte in de de loop van de competitie echter zo geblesseerd, dat hij nu vele weken niet meer mee heeft kun nen spelen. Het kampioenschap is niet alleen te danken aan de goede voetbalcapaciteilen van verschillende spelers, maar voor al ook aan de zeer goede team geest en kameraadschap, welke in dit elftal heerst. Slechts twee maal werd gelijk gespeeld en zon dag kwam dan de kroon op het werk in de plaatselijke derby te gen Uno Animo 2. Over de wedstrijd 't volgende: Op een hard en effectvol veld ving de wedstrijd onder leiding van arbiter Kamp aan. Uno. dat alles in het werk stelde om haar plaatsgenoot de eerste nederlaag toe te nrengen, en DESK, dat aan 'n gelijk spelgenoeg had om zich kampioen te kunnen noemen, be gonnen heiden met nogal zenuw achtig spel. Maar na een kwar tier kwam DESK eerst goed los. Een snelle ren van linksbuiten Bool besloot deze met een goede voltreffer, 01. Nog geen 5 mi nuten later passeerde Dekkers stopper v. Vugt van Uno en dit betekende 02. Vlak daarop had het reeds 03 kunnen zijn, maar Wies Pijnenburg schoot een toe gekende penalty, wegens haken van de doorgebroken Bool, recht in handen van de keeper. Toch werd voor de rust nog een 04 stand bereikt door twee doelpun ten van Giel Dingcmans, waar van het eerste kwam door een slechte uittrap van de Uno-kee- per. DESK zat zodoende met rust reeds on fluweel en behoefde zich na de hervatting ook niet meer in te spannen. Uno kwam wel iets in de meerderheid, maar de DESK-achterhoede, die in een zeer goede vorm stak, gaf geen enkele kans weg. Het werd dus verder een matige vertoning en de DESK-voorhoede miste door slordigheden nog enkele prachti ge kansen. Toen de scheidsrech ter voor de laatste maal floot, kon DESK zich kampioen noe men. Huldiging Bestuurslid G. v. d. Kaa van Uno was de eerste die het DESK- elftal feliciteerde en hen in de promotie ook veel succes toe wenste. Hij liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een prachtig boeket bloemen, dat hij aanvoer der Wagemakers overhandigde. Deze dankte hiervoor en voor de sympathieke woorden en even eens de spelers van Uno voor hun sportief spel, en die hij voor het volgende seizoen eenzelfde suc ces toewenste. De junioren van DESK hadden inmiddels gezorgd, dat de fietsen van de spelers naar Kaatsheuvel getransporteerd werden. Met au to's werd het elftal naar 't club lokaal, café de Steenbakker, ge bracht. Hier was, met uitzonde ring van de voorzitter wegens ziekte, het gehele bestuur aanwe zig. Verder de elftalcommissie en spelers van het le elftal. Secre taris v. Laarhoven nam hier de taak van de voorzitter waar en complimenteerde de spelers met hun succes, waarin hij speciaal Gerard Wagemakers betrok, in wie het elftal een aanvoerder heeft, die de nodige saamhorig heid wist te kweken en het zo wist te bundelen dat het 'n geheel werd en men plezier in het spel kreeg en vriend en vijand bewon dering afdwong. Het heeft moei te gekost dit te bereiken, speciaal van de aanvoerder, voor 't kwe ken van de juiste geest en van de spelers door regelmatig te komen trainen met de wil om tot een goed team te komen, zowel in als Luiten de lijnen. Een grote steun is nierbij ook geweest de z.g. ou de kern. met name Cor Soeter boek, W. Pijnenburg, Jo Damen en G. Wagemakers. Dat men met een dergelijke kern altijd iets voor heeft, is ook nu weer bewe zen. Hij bracht dank en hulde voor hun werk en hoopte, dat zij bij de komende promotiewed strijden even paraat zouden zijn. Hierna omhing hij aanvoerder Wagemakers met een grote bloe menkrans. Ook leider Harry Da men. die steeds op zijn post was, betrok hij in de hulde en bood hem als blijk van waardering voor zijn wérk 'n bloemstuk aan. Aanvoerder Wagemakers dank te voor de hartelijke woorden en hoopte de a.s. promotiewedstrij den eveneens tot een succesvol einde te kunnen brengen. Trainer Siegers feliciteerde eveneens en hoopte dat de trai ning niet verwaarloosd zou wor den in de naaste toekomst. Hij offreerde de spelers ieder een doos sigaretten, hetgeen door de zen zeer op prijs werd gesteld. Voorzitter J. van Mosselveld sprak namens de supportersclub en stelde het kampioenselftal een gezellige avond van de suppor tersclub in het vooruitzicht. Hierna zaten spelers, verloof den en bestuur aan een goed ver zorgde maaltijd aan, waarbij de gebraden haantjes, geschonken door hospes v. Berkel, zich prima lieten smaken. Er heerste verder tic gehele avond een gezellige stemming. Vanaf deze plaats feliciteren wij ook de spelers van DESK 2 van harte met het behaalde re sultaat en wensen hun veel suc ces in de komende promotiewed strijden. Het kampioenselftal zag er als volgt uit: J. v. d. Ven H. Vlak G. Wagemakers W. Pijnenburg H. Muskens Chr. v. Wezel J. de Brouwer G. Dingemans J. Dekkers H. Lugters H. Bool Loon op Zand De tclio van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" ~*5Z5& r«s5?.!2 130 km buitenwegen heeft de gemeente Loon op Zand - Kaatsheuvel in onderhoud. Daar zijn vele wegen bij, die bij regen en gedurende een groot deel van de winter onberijdbaar en onbegaanbaar zijn. Daarom streeft de gemeente er naar om deze wegen planmatig en naar volgorde van belangrijkheid te doen verharden, deels in eigen dienst, deels door aannemingsmaatschappijen. De toestand van een der vele buitenwegen vóór en na de behandeling kunnen we het beste illustreren met een plaatje. Links: de „weg" naar de Duiksehoef vóór de ver harding. In deze brei blijft zelfs een tractor hopeloos vastzitten. Rechts dezelfde weg na behandeling door de eigen dienst. Een resultaat om trots op te zijn. TONEELGROEP VAN LIESHOUT. Na een tweejarige rustperiode trad De Toneelgroep van Lieshout uit St. Michiels gestel in zaal Concordia zondag j.l. voor 't voetlicht. Zij bracht het successtuk in drie bedrijven van Tom Dekker: „Met gedoofde lichten". Dit stuk in typisch Brabants gespeeld, had een pracht moraal en we kunnen dan ook vol lof zijn over de wijze waarop dit hier voor een goed bezette zaal is gespeeld. De strekking er van was eenieder goed duidelijk en naast het gesprokene werd het stuk geïllustreerd door zang van de hoofd rolspeelster Maartje (Babs van Lieshout), waar 't gehele stuk om draait. Hier stonden geroutineerde spelere op de planken, die dan ook kunnen wedijveren met beroepsspelers. Men kan gerust zeggen wie dit stuk heeft gemist, heeft veel ge mist. Zien we Klaas Bossers (J. v. Lies hout) en zijn tegenspeler Marinus, zijn broer (Th. v. d. Oetelaar); de schoolmees ter Pieter de Graaf (W. Rovers) en Job, de achterlijke broer van Klaas (J. Sengers) dan ontwaren we sterke karakterrollen in prima handen gegeven. Zo schijnen de temperamentvolle acties in dit toneelspel zo dicht de waarheid te benaderen, dat 't spel de aanwezigen heeft geboeid van 't begin tot het einde. Het was een goed idee deze groep weer eens in Concordia te laten optreden. WINTERUITVOERING ECHO DER DUINEN. In het kader van het jaarfeest der Ge mengde Zangvereniging „De Echo der Duinen" zijn op de laatste statiedag enige jubilarissen gehuldigd. Door de voorzitter de heer H. van den Heuvel, werden zij in een gloedvolle rede toegesproken. De heer Mich, van Esch was 25 jaar lid van de zangvereniging; thans is hij secretaris-pen ningmeester en vervult op een buitenge wone wijze zijn functie, daarom deze hulde voor de pionier der vereniging. De heer Harry Pijnenburg was eveneens 25 jaar en thans heeft hij zitting in het werkcomité bij eventueel voorkomende gelegenheden. Bei de heren ontvingen het zilveren insigne van de vereniging. De dames Toos van Veld hoven, Fien Leermakers en Toos v. d. Lin den, waren thans 12 Yi jaar lid. Daar de dames meestal kortere tijd bij een vereni-. ging zijn eri hun staat het onmogelijk maakt lid te blijven, past hier een zekere waardering voor hun trouw lidmaatschap. Alle jubilarissen, steunpilaren der vereni ging, werden ook door de leden geficiteerd en in de bloemetjes gezet. Het vocale gedeelte van deze avond werd keurig gebracht, we noemen o.a. „Tic e tic- e toe" van Goudappel en 't Hirtenchor van Fr. Schubert, die met een waardevol ap plaus werden onderstreept. Ook Avond op 't meer, van Donizetti is schitterend ver tolkt. Onder de leiding van de dirigent, de heer Sjef Lombarts en met piano-bege leiding van de heer Mallens, bracht de Echo een avond van vocaal kunstgenot. Als tweede verscheen op 't toneel - na 't concert - de toneelgroep van de RKJB, met het stuk „Zo waarlijk helpe mij", on der regie van de heer M. Cools. De rollen in dit stuk waren goed gekozen en het spel was vlot. Zeer goed speelden Nelis v. d. Mortel, de kleine boer (C. Mertens). Deze speler heeft er meer kaas van gegeten, zijn verschijning was typerend. Ook Willem de Doler (K. v. d. Loo) was een prachtfiguur. Het vlotte spel van Tonny, dochter van v. d. Mortel (C. Vermeulen) bracht span ning in de zaal. Als we ook nog Nardus van Woezik (K. van Loon) noemen, dan zien we een hardwerkende boerenknecht, als contrast met de rijke heerboer Louws (A. v. d. Lee), die met nietsdoen het leven van anderen vergalde, 't Zou te ver voeren allen aan te halen, doch laten we volstaan met een algemene opmerking: 't samenspel was enorm goed; de toon van enkelen mocht wat zekerder zijn.Kortom, onze Loonse toneelgroep heeft goed werk ver richt. Onder de pauze werden loten aangebo den voor de Lourdes-reis van de RKJB en BB. Vooralsnog mogen de bewoordingen van de heer H. v. d. Heuvel zijn bewaarheid, want hij hoopte veel van het plaatselijk toneel te verwachten. Inderdaad was 't zo. 't Was een keurige avond. De voorzitter, de heer H. v. d. Heuvel duidde nog op de film die men liet maken. Hij kon met grote vreugde mededelen, dat deze thans eigendom is van de vereniging. Hartelijk dankte hij allen die het mogelijk maakten dit tot stand te hebben mogen brengen. ST. JOACHIMMOER BONTE AVOND FANFARE ST. JOACHIM. De genoemde fanfare St. Joachim zal in zaal De Bie-Maas zondag om 7.30 uur een bonte avond geven t.b.v. haar instrumen tenfonds.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5