wAAlwi]kse en UnqstRAAtse couRAnt PROBLEEM DER RASSEN BINNEN- EN BUITENLAND van MAAREN's Schoen- en Ledermuseum JAARVERSLAG MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 13 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" In Kaapstad, een der twee hoofd steden van de Unie van Zuid-Afri- ka, heeft verleden week de Britse premier MacMillan een opmerkelij ke rede gehouden. Men zou kunnen zeggen: in het hol van de leeuw. Hi.i heeft daar namelijk protest aange tekend tegen de theorie, dat het ene ras superieur zou zijn aan het ande re. Hij heeft gewezen op de onhoud baarheid van de apartheid, op de leer van het christendom en op het groeiende zelfbewustzijn van de ne gers en 't toenemende aantal staats lieden en intellectuelen onder hen. Natuurlijk vooral op hun nationa lisme, dat zij van de Europeanen aldus MacMillan hebben overge nomen. Overigens was de Britse premier gul met zijn lof voor de industriële vooruitgang van Zuid-Afrika en prees hij de stijging van 't levens- en ontwikkelingspeil, ook dat van de negers en halfbloeden. Men zou zeggen: juist het opheffen van de achterlijkheid doet het nationalisme groeien. Hoe middeleeuwser een ko lonie, hoe rustiger. Als een gekleur de wordt verwesterd, eist hij onaf hankelijkheid. Daarom is de tijd van het kolonialisme voorbij. Maar in Zuid-Afrika wil men nu beginnen, de negers te zien als burgers van nog te scheppen „zwarte" onafhan kelijke gebieden binnen de Unie. Zij zijn dan „vreemden'' in de „blan ke" steden, waarin zii nochtans al de meerderheid vormen van de be volking, en het productieve prole tariaat. Dat is het probleem: in de eerste plaats het feit dat de blanken de negers naar hun eigen industriële gebieden hebben getrokken; in de tweede plaats, dat de gekleurden daar een steeds meer ontwikkelde arbeidersstand vormen, die met ge brekkige woongelegenheid, nog on voldoende onderwijs, lagere lonen en gemis aan politieke medezeggen schap geen genoegen meer nemen Historisch perspectief. MacMillan zal wel gelijk hebben, als hij zegt dat de blanken hun be leid zullen wijzigen, en dat men over een halve eeuw deze fase der apartheid als een ver verleden zal beschouwen. Doch nodig is dan een stijgende welvaart, opdat de verhef fing der gekleurden kan plaats vin den zonder het levenspeil de blan ken aan te tasten. En nodig is een snelle verbreiding der civilisatie on der de gekleurden. Die kant zal het wel met ge zamenlijke inspanning opgaan Want in geheel Afrika is 't zwarte nationalisme zo onstuimig gn wild geworden, dat een diplomatiek be leid vereist is, om de ergste schok ken te voorkomen. De Belgen mer ken het in de Rongo. De zwarte deelnemers aan de ronde-tafelconfe rentie hebben weliswaar hun extre me voorzitter, Kasavoeboe. terzijde gesteld, toen deze maar onmiddel lijk een onafhankelijke federatie wilde stichten en eigenmachtig over de kas van zijn Abaka-partij bleek te beschikken. Maar de anderen moesten wel met hem concurreren. De Belgen hebben onafhankelijk heid aangeboden per 30 juni, zoals Engeland doet aan een dominion, dat de kroon blijft erkennen. De Belgische koning zou dus voorlopig staatshoofd blijven. Wel hebben in het Britse Gemene best India en Pakistan later de re publiek geproclameerd, maar zij zijn in het gemenebest gebleven. Ghana (de Afrikaanse Goudkust) zal straks hetzelfde doen. De zwarte Kongo lezen willen nu de dominion-periode overslaan, en direct op 30 juni een eigen staatshoofd kiezen. Zij vrezen dat de koning als staatshoofd een soort dictatoriale overgangsregering wil instellen. Zij vrezen dat kenne lijk, omdat de zwarte staatslieden, als zü aan het bewind komen, zon der enig gewetensbezwaar zelf dic tatoriaal optreden. Kapers op de kust. In Zuid-Afrika kan men zeggen dat de blanken onderling wel van mening verschillen over-de rassen politiek, maar dat zij allen even „inheems" zijn als de negers. Beide groepen zijn de laatste drie eeuwen de tegenwoordige uniegebieden bin nengetrokken, waar aanvankelijk slechts Hottentotten en Bosjesman nen woonden. Het is een buitenlandse aangele genheid. Maar het schijnt nu wel vast te staan dat buitenlandse be langengroepen (voornamelijk Fran se en Duitse) in Kongo de plaats der Belgen willen innemen, als ad viseurs, geldschieters en houders van vergunningen om mijnen en plantages te exploiteren. De heer Kasavoeboe is eerst gaan praten in Parijs, daarna zijn collega's van hem naar Berlijn getrokken. Nu zouden de Belgen wel kunnen zeg gen tot de Kongolezen: ga je gang maar, wij trekken ons terug, van ons geen cent meer, maar hoe krij: gen zij dan een vergoeding voor hun daar belegde kapitalen? Want ook Oosteuropese landen liggen op de loer om minstens economisch vaste voet in Afrika te krijgen. Men kan de Belgen niet benijden en moet hun een intelligent beleid en harnekkigheid toewensen bij het on derhandelen. India als voorbeeld. Wat communistische infiltratie aan gaat, biedt de kleine deelstaat van India namelijk Kerala (zo groot als ons land, met veertien miljoen in woners) een waarschuwend voor beeld. Het is daar aan de coalitie der anti-communisten wel gelukt om het grootste deel der zetels in 't parlement te verwerven. De com munisten hebben in zovele distric ten de gesloten meerderheid der an deren tegenover zich gevonden, dat zij veel zetels verloren en geen ge westelijke regering meer kunnen vormen, zoals van 1957'59. Maar de vreugde daarover wordt getem perd door het feit, dat percentsge wijze de communisten zijn vooruit gegaan. De eisen der werkers zijn steeds hoger geworden, de mogelijkheden van het land zijn evenwel beperkt. Eerst moet kapitaal worden ge vormd en kan het verbruik niet zo stijgen als men wel zou wensen. Dat is een onwrikbare economische wet, ook in de communistische lan den. Hoe meer buitenlands kapitaal blijft en wordt aangemoedigd, hoe sneller men de economie ontwikkelt. Het komt er dus op aan, dat een krachtige regering de arme bevol king overtuigt van het nut van deel neming van buitenlandse onderne mingen aan de economie. Doch In dia toont, hoe moeilijk het is dit bij een steeds emotioneler wordend na tionalisme duidelijk te maken. Kon go bewijst het eveneens. Mikojan in Cuba Over gevaar van communistische infiltratie gesproken (althans eco nomisch) Amerika zit nu vlak bij zijn deur, in Cuba, de Russische vi ce-premier Mikojan op bezoek ko men. Het ging niet zonder protesten en demonstraties tegen Mikojan, met een schietpartij der politie. De V.S. staan nu hier voor dezelf de taak als Engeland ten aanzien van India en als België in Kongo: te concurreren met kapers op de kust en de gewezen kolonie (want dat was Cuba van de V.S.) tot rede lijkheid aan te sporen. De Fransen zien in hun zwart Afrika ook al de drang naar onafhankelijkheid groei en. Nu daar het verzet van de Eu ropeanen in de hoofdstad is gebro ken, wil De Gaulle er drastisch voortgaan met hervormingen, om de moslims voor Frankrijk te be houden of te winnen. En hij stuur de drie ministers naar het gewest om de schuldigen aan de muiterij tegen zijn liberale politiek op te sporen en terecht te doen staan. De Gaulle moet wel met het ver leden breken, om de aanwezigheid van Frankrijk in Afrika te redden. Hij heeft het in zwart-Afrika al ge daan, en tracht nu de ontvoogding der moslims in Algerije door te zet ten, opdat zij met Frankrijk blijven samenwerken. dr. A. C GEEN TWEEDE MAAL. x De regering de Quay bevindt zich, wat het voornaamste onder deel van haar beleid betreft, het loon- en prijsbeleid, in een verre van gemakkelijke situatie. Bo vendien in een situatie, welke zeer uiteenlopend wordt beoor deeld. Wat de lonen betreft, wordt haar van socialistische zijde ver weten, dat het konijn in het hok om met Suurhoff te spreken nog altijd maar een mager beestje is, een mening die zij zelf en velen met haar, nadrukkelijk bestrijdt. Bovendien, zo voegt de regering er aan toe, is het groei proces nog in volle gang, wat na verloop van nog enkele maanden ook wel zal kunnen worden ge constateerd. DPOOGTESCHADE VERGOED IN ERNSTIGE GEVALLEN. Naar wij vernemen heeft de re gering thans een beslissing geno men over de financiële hijstand aan door de droogte in '59 zwaar getroffen landbouwbedrijven. Deze financiële steun, die van wege het uitzonderlijke karakter der droogtcschade zal worden verleend, bedraagt maximaal 27,5 miljoen gulden. De geldelijke tegemoetkoming in de ernstige gevolgen van de droogte zal alleen en met inacht neming van een weistandsgrens worden toegekend aan de zwaarst getroffen bedrijven. Over de door het landbouwbe drijfsleven zelf te bieden hulp vernemen wij, dat de Stichting Hulpfonds Droogtcschade Land- Ten aanzien van de prijsont- bouw 1959, waarin, zoals bekend. wikkeling zijn de meningen al eveneens verdeeld. Er zit onge twijfeld beweging in, maar te genover hen die verzekeren dat de spiraal al weer geducht in werking verkeert, houdt minister de Pons met nadruk vol, dat de prijzen grosso modo stabiel blij ven en dat op dit punt van zijn beleid gunstige verwachtingen mogen gekoesterd worden. Er zulien, bedoelt hij, zeker prijzen stijgen, maar andere zullen daar entegen dalen. De vraag wie hier het gelijk aan zijn kant heeft, lijkt ons nog niet uitgemaakt. Maar vooral is nog niet uitgemaakt en dat komt ons nóg belangrijker voor of de loonontwikkeling bin nen de perken van hetgeen natio- naal-economisch verantwoord is, zal kunnen worden gehouden. Bij de vele waarschuwende ge luiden welke daarover de laatste tijd vernomen worden, komt zich thans de deskundige mening voe gen van de directie der Amster damse Bank, waarvan de vroege re minister v. d. Brink een der directeuren is. Deze bankdircctie uit in haar zo pas verschenen jaarverslag de vrees, dat de totale gemiddelde loonstijging per 1 april a.s. zal blijken belangrijk boven het ni veau te liggen, dat volgens het advies van de SER aanvaardbaar zou zijn zonder prijsstijging te veroorzaken. En zij voegt er aan •toe, dat ons land andermaal door hel gevaar van een overbesteding bedreigd wordt wanneer niet bij tijds wordt ingegrepen. Wij zouden aan dit oordeel wil len toevoegen, dat een nieuwe be stedingsbeperking, die van over besteding nu eenmaal bet gevolg zou zijn, zowel internationaal wegens de verdragen waaraan ons land gebonden is als bin nenlands politiek hoogst ernstige gevolgen zou hebben. Zodat een dergelijke ontwikkeling, hoe ook, vermeden dient te worden. Br. Nbl. de drie centrale landbouworgani- haties. de drie landarbeidersbon den en bet Landbouwschap sa menwerken, thans een verdeel schema heeft opgesteld voor de zwaarst getroffen gebieden. Bin nenkort zal op bescheiden schaal met de eerste uitkeringen uit het hulpfonds worden begonnen. EEN NIEUWE VERSCHIJNING IN DE WEG. Het Betonbedrijf van Lips N.V. te Drunen is in samenwerking met de N.V. Aannemers en We genbouw Mij. v.h. fa. J. Heymans te Rosmalen begonnen met de vervaardiging van een voor Ne derland geheel nieuw product op het gebied van de wegenbebake- ning. Door het verwerken van een met glasparels gemengde plastic massa is een wegtegel ontslaan met zeer refelcterende eigen schappen. De laag, die in elke vorm kan worden aangebracht (driehoeken voor uitritten, par- keerletters, enz.) steekt ongeveer 2 mm. boven de tegel uit. waar door deze ook bij regenachtig weer opvalt. Het product dat slijtvast en volkomen slipvrij is, wordt in de handel gebracht onder de naam „Helitegel". „GEZEL"- EN „MEESTEE- EXAMENS. Door de Vereniging ter Vere deling van het Ambacht zal ook dit jaar weer de gelegenheid wor den gegeven tot het onder Rijks- toezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden „gezel" en „meester" in de on derscheidene ambachten, en wel te Amsterdam, Assen, Utrecht, Aneldoorn, Sittard, Maastricht, Rotterdam en 's-Hertogenbosch. De inschrijvingen moeten vóór 1 april a.s. geschieden. Voor na dere inlichtingen kan men zich wenden tot het Secretariaat van bovengenoemde vereniging Kerk straat'363 te Amsterdam-C. VOLLEDIG AKKOORD MET DUITSLAND. De staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. II. R. v. Houten en ambassadeur dr. Lahr van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, zijn donderdag in Den Haag tot overeenstem ming gekomen over de nog open staande Duits-Nederlandse vraag stukken. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Hij voegde er aan toe, dat ver wacht mag worden dat binnen kort het Nederlands-Duitse ver drag kan worden ondertekend. De overeenkomst behelst ook de teruggave van Elten, Tuddc- ren en een aantal andere correc- tiegebieden aan West-Duitsland. VROUW IN ROTTERDAM GEWURGD In hotel „Aristo" in de Witte de Withstraat te Rotterdam is donderdagochtend bet stoffelijk overschot van een vrouw aange troffen. De politie meent dat zij door wurging om bet leven is ge komen. De vrouw, de 28-jarige A. van der S., die op Katendrecht haar domicilie heeft, kwam woensdag nacht in gezelschap van een man naar bet hotel, waar een kamer werd besproken. Donderdagmorgen om half elf kwam de hotelhouder tot de ont dekking dat de vrouw dood te bed lag. Toen de man en de vrouw hun intrek in het hotel namen, gaven beiden een valse naam op. Daar door was 't voor de politie moei- liik de identiteit van de vrouw vast te stellen. Daar de recherche het vermoeden had met 'n vrouw te doen te hebben die op Katen drecht woont, werden enige agen ten van de post Linker Veerdam omgeroepen. Zij bleken inderdaad de vrouw te kennen. 60 DODEN BIJ GEVECHT IN DOMINICAANSE REPUBLIEK De spanning in de Dominicaanse Republiek blijft voortduren. De radiozenderradiozendcr van Ciu- dad Trujillo heeft (uiteraard) meegedeeld, dat de toestand in 't land volkomen normaal is, maar Radio Caracas in Venezuela deel de donderdagochtend mee, dat minstens 60 Dominicanen wer den gedood en 70 gewond bij een aanval op een politiepost op het eiland. Het persbureau Reuter meldde uit Washington, dat een werkgroep van de organisatie van Amerikaanse landen woens dag in besloten zitting een on derzoek heeft ingesteld naar de beschuldiging van Venezuela, volgens welke de rechten van de mens in de Dominicaanse Repu bliek zijn geschonken. Volkskr. BETOGING MET DROEVE GEVOLGEN Vijftig gewonden onder de manschappen van de Republi keinse Veiligheidscompagnieën, die de orde moesten handhaven, honderd gewonden onder de dui zenden manifestanten die de or de verstoorden en een honderd tal arrestaties vormen de balans van een opgewonden manifesta tie van Franse boeren donderdag middag in Amiens in Noord Frankrijk. De boeren waren uit verschil lende delen van Frankrijk door 't bestuur van de federatie van boe- renorganisaties opgetrommeld om in Amiens te demonstreren voor een aanpassing van de prij zen van landbouwproducten aan die van de industriële producten. Tegen de bedoeling van de orga nisators van deze demonstratie in hebben politiek-extrcmistische elementen echter kans gezien zich te mengen onder de mani festanten, die zich na afloop van een massavergadering in het ge meentelijke circusgebouw van Ainiens wilden begeven naar de prefectuur. De politieke extre misten trokken zich niets aan van het doel van de massamee ting, doch trokken tussen andere manifestanten in door de stad onder het slaken van kreten als „Leve Massu, leve Frans-Alge- rije." Toen zij op hun weg naar het gebouw van de prefectuur stuit- j ten op een afzetting van agenten van de Republikeinse Veilig- heidsdienst, die hun dienstauto's dwars over de straat hadden ge plaatst om de optocht tegen te nouden, braken zij het plaveisel op en begonnen de handhavers van de orde te bekogelen met straatstenen. De manschappen van de republikeinse veiligheids compagnieën antwoordden daar op met een charge, waardoor de betogers werden teruggedreven Ditzelfde toneel herhaalde zich verschillende keren op andere punten van de stad. Door beko- wijl in de hitte van de schermut selingen de inboedel van drie ca fe's door de manifestanten kort en klein werden geslagen. Pas na enkele uren kon de rust in Amiens hersteld worden. geling met straatstenen sneuvel- II I I Cf O "j 1 den heel wat winkelruiten, ter- Vv E& IV 1 Ln 'n VAN MAAREN's BRIL ALOYSIUS KARDINAAL STEPINAC IN BALLINGSCHAP OVERLEDEN Kardinaal Stepinac, geestelijk leider van 7 miljoen Zuidslavi- sche rooms-katholieken, is vori ge week woensdag op 61-jarige leeftijd in zijn geboorteplaats Kraste overleden. Als doodsoor zaak is longontsteking, gecom pliceerd door een hartaandoe- ning, opgegeven. Enkele uren voor zijn dood had de kardinaal last van ademhalingsmoeilijkhe den. Toen ziin dokter Bogicevi in gezelschap van hart- en bloed- specialisten hij zijn huis aan kwam, vertelde de politieman die voor zijn deur op wacht stond, dat de kardinaal reeds was over leden. De kardinaal bleef tot het einde toe hij kennis. Hij was de grote voorvechter en weldoener van zijn volk, ook in z'n ballingschap. Provinciaal Nieuws IEDERE BRABANTSE BLINDE EEN BANDRECORDER. Het Provinciaal Werk-Comité is in de wolken: het banksaldo is de 30.000.gepasseerd, terwijl nog grote en zeer grote bedragen worden tegemoet gezien. De meest hoopvolle berichten zijn reeds binnen gekomen uit Tilburg (30 bandrecorders), uit Waalwijk (5 bandecorders), uit Roosendaal (6 handrecorders) en nog steeds gaat de aktie maar door. In andere gemeenten is de aktie nog volop aan de gang en gezien het aantal aangevraagde ansichtkaarten hebben we ook daarvan grote verwachtingen. (Vught 4000 kaarten; Oosterhout 4000 kaarten; Dongen 4000 kaar ten; Gilze 2500 kaarten; Cuyk 170Ö kaarten etc.). De militairen en het burger personeel van de Chasseekazerne in Breda zorgde voor 3 bandre corders, terwijl wij inmiddels reeds van 26 particulieren, be drijven. verenigingen, militairen, rijkspolitie, belasting- en justi- tie-ambtenaren het geld voor tel kens één bandrecorder ontvin- gen. Weliswaar zijn reeds enkele bandrecorders- uitgereikt, maar het Comité moet daar mee stop pen; er komt n.l. binnenkort een nog betere (en ook iets duurde re) bandrecorder op de markt en 't is gelukt on de eerste 60 exem plaren van dit nieuwe type beslag te leggen voor het Comité. In de loop dezer week zal aan een Brabantse blinde ter gelegen heid van zijn 40-jarig huwelijks feest namens het comité een PROOST Onrustig hebben we uitgezien naar het lang gevreesde accoord met west- Duitsland inzake de grenscorrecties*, de schadevergoeding aan Neder landse nazi-slachtoffers, de kwestie van de Dollard en de vrije Rijnvaart. De uitslag heeft ons verbijsterd. Niet alleen heeft onze regering de Duitse grensgebieden op één stukje bos na volledig cadeau gegeven, zij heeft ook genoegen genomen met 'n zeer ontoereikend „globaal bedrag" ter vergoeding van „enige schade" bij een gedeelte der slachtoffers. De overige getroffenen worden verwe zen naar... het komend vredesver drag! Voor de Dollard is nog helemaal geen oplossing in zicht, maar wordt een... commissie benoemd. Omdat die commissie het niet eens zal kun nen worden, is er gelijk een scheids gerecht op het praatprogram gezet. En met het oog op onze rijnvaartbe- langen „houdt Den Haag vast aan de acte van Mannheim" (en Duits land aan de bepalingen van Bonn?). We zijn na 15 jaar vrede nog geen stap gevorderd. Maar wel zijn we on ze grensgebieden, het grote dwin gende wapen bij deze onderhandelin gen, kwijt en dat is heel erg, waar wij vrijwel met lege handen thuisko men, uit de onderhandelingen met een partner die ons ontelbare schade en onnoemelijk veel leed heeft toe gebracht! bandrecorder worden aangebo den. Van iedere school, waarvan de leerlingen meer dan 1700 ansicht kaarten hebben verkocht (en dus één bandrecorder bij elkaar heb ben gebracht) mogen 3 leerlin gen een dag te gast zijn bij bet comité; het plan bestaat om in april/mei met deze leerlingen 'n bezoek te brengen aan bet Blin dentehuis en de blindenwerk- plaats in Engelen. Van deze an sichtkaarten zijn er thans reeds 125.000 gedrukt. Nieuwe belangrijke aanwinsten. Verschenen is het jaarverslag over 1959 van het Nationaal Mu seum voor de Schoen- en Leder industrie te Waalwijk. Met betrekking tot de huisves ting van het museum vermeldt bet jaarverslag de aankoop van het woonhuis van de heer C. Wit- lox in de Grotestraat, nadat de verwachtingen m.b.t. een nieuw bouw, welke voortvloeide uit een overeenkomst met het Kerkbe stuur, helaas niet in vervulling waren gegaan, omdat het Kerk bestuur zich door omstandighe den gedwongen zag zelf van deze bouwplicht gebruik te maken. Het aantal bezoekers heeft in het afgelopen jaar, ondanks de gebrekkige huisvesting van het museum, toch weer een kleine stijging te zien gegeven. Het werd bezocht door versdhillende in stellingen voor vakonderwijs en door scholen, o.a. uit Den Briel, Ossendrecht en Den Haag en door verschillende klassen van andere scholen. Aan de N.C.R.V. werd medewerking verleend door verschillende schoenmakersattri buten en historische schoenen in bruikleen te geven voor de tele visie-opvoering van „A shoema kers holiday" van Shakespeare. In deze vorm werd ook medewer king verleend aan schoenwinke liers voor bijzondere gelegenhe den te Amsterdam, Amersfoort, Den Bosch, Oud-Beijerland en Den Haag. Ook werd een ruime collectie schoenen afgestaan aan de tentoonstelling „Hart van Brabant". In het afgelopen jaar konden weer verschillende nieuwe aan winsten aan de collectie worden toegevoegd, o.a.: twee paar ori ginele Russische laarzen en een paar dito schachten uit met Cza- rentijdperk; vier paar Chinese muiltjes: een paar Tibetaanse schoenen; een paar Turkse schoenen, drie paar Empire- schoenen; een paar hoge bont laarzen uit Siberië; drie paar to- neelschoenen (Grand Opera Pa ris); twee paar schoenen met naarlhakken; een paar cavaliers laarzen (eind 18e of begin 19e eeuw)een paar Chinese heren schoenen; een paar muilen uit India; een paar Indiaanse kra- lenschoenen (Sioux); een paar Arabische tripjes. Ook werden er weer diverse schenkingen ontvangen. De ac tieve directeur van het museum, de heer A. Hendriks, is er in de loop der jaren in geslaagd om een belangrijke relatiekring op te bouwen, welke reeds vele resul taten heeft afgeworpen. Ook in de toekomst hoopt men biervan veel profijt te kunnen hebben. De geirieente Waalwijk heeft zich grote financiële offers ge- De fcho Yt\n het Zuióen óók willen X au uc Oiciu. Liuui 1JCKU- I Goedkoop - Sterk - Modern Alle kortingen direct afgetrokken Uw Bril In één uur klaar 1 ETUI GRATIS I Brillen Vughterftr. 25 Den Bosch

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1