iV.Jum woens Streek V.V.V. Brabants - Centrum haardolie GELD BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F OERJANSEN's Vs ii 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 FEBR. 1960 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 17 FEBR. DEN BOSCH TILBURG - HELMOND* 32x35 22° JAARVERSLAG Raamsdonk s itm i BBWP' i t» i nau Raamsdonksveer flinke dienstbode Te koop: 2 vaarzen te koop aangeboden mef hel hoogste, rendement ZUINIG GEEN ROET - MEER WARMTE. buta-gasgeyser '>/- v 112). Feuilleton GEHEIM hum GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN. Moderne fauteuil, In teakkleur. Prettig Zittend model en bekleed met fraaie meubelstof, In de combinaties geel/an traciet en blauw/grijs, yfl A 75 per stuk I I Restantpartij witte lingerie katoen, 80 cm. breed, voor lakentjes en sloopjes, petticoats en onderjurken. QQC Per meter O Moderne soepkop met steel, 6 ver schillende pastelkleuren. De moderne en gemakkelijke manier om AQc soep te serveren O Wener knakworst, 6 grote worsten In blik. Zeer geschikt voor de warme maaltijd en heerlijk bij de C^QC boterham. Per blik Winterfestival, een kleurige melange winterbonbons, bestaande uit 7 soorten, 200 gram 45c Manchester broeken (3 Boompjes Ribfix), achterzak met rits, zakken afgezet met leer, verstelbare band met elastiek. In blauw, bruin, grijs 4 r 50 en zwart I D Een schitterende partij moderne meisjes schoenen, van eerste klas fabrikaat, met ori ginele pararubberzo- len. Voor de helft van de prijs. In beige enïood. Maten 29/31 95 van 1^90 voor O Maten 32/36 van 1>9u voor 7.95 Mooie partij poplin en raffia, In prima No- iron kwaliteit. Ideaal voor bloesjes en voor jaarsjurkjes. Keuze uit een heel groot kleuren- assortiment. 60 90 breed, p. m. jtm Keukenbont, in tal van frisse dessins, zo als ruitjes, streepjes en bloempjes. Ook ge schikt voor wiegbekle- ding, stoelkussentjes enz. Prima wasbaar. 80 br. Nu per 4 30 meter slechts I Deze Vistra carré zit prettig en schuift niet. Keuze uit verschillen de leuke nop- en fanta siedessins. ^50 Grote maat Jm Lipstick „Twee in een", de ideale combi natie voor een mooie make up. Een zijde wit, andere zijde keuze uit 4 moderne tinten. In mooie plastic QPc huls, slechts OJ Speciaal voor de voor jaarsschoonmaak zeer voordelige partij Im port vaatdoeken, die goed afnemen en sterk absorberen. 32 x 45 26 c; 32 x 40 24 c; Twisted closetmat- ten, van sterke kwali teit, in verschillende kleurencombinaties. Morgen extra a 10 voordelig Moderne keukentafel, met zwart geplastifi ceerd metalen onder stel en witte plastic slipdoppen. Brand- ea vlekvrij blad van Hor- nitex. In grijs, geel en groen linnenmotief, ^^50 50x80 cm. JLlm Bijpassend keuken krukje, in dezelfde uit voering 5.50 Zuiver wollen meis- jesvest, grof gebreid, hoog gesloten. In geel, lila, rose, peruval, ci- rette, koren. Van 4-14 jaar. 14jr. 14.75 O75 4 jaar O Onmisbaar in het huis houden is deze huis- houdschaar, van prima roestvrij staal. Prettig in de hand liggend mo del, goed scharnierend troost voor de tot stajidkoming van het museum, terwijl ook de industrie 't hare er toe bijdraagt. Tot heden was het museum ge vestigd in een gebouw, dat zeker niet representatief mocht lieten. Het museum had „geen gezicht", hoe vol herinneringen aan 't ver leden het gebouw ook was. Normaal werken zulke omstan digheden fnuikend voor bepaal de activiteiten. Het is echter de grote verdienste van het bestuur, dat het zich hierdoor allerminst heeft laten beïnvloeden. Het be stuur is er steeds van overtuigd geweest, dat de inhoud en de doelstelling van het museum een geheel andere outillage noodza kelijk maakt. Deze wetenschap was dan ook steeds de grote drijf veer voor de activiteit, die door het bestuur, vooral hel laatste jaar, aan de dag is gelegd. De schoen- en lederindustrie is de enige industrie in Nederland, welke een uitgesproken Brabants karakter draagt. Zij is in Brabant ontstaan en ontwikkeld. Het museum draagt hij tot hare verdere ontwikkeling en verdient dus alle belangstel ling, zowel moreel als financieel. Met betrekking tot de nieuwe huisvesting merkt 't verslag op: Waar tot heden slechts een ge deelte van de collecties geëxpo seerd is kunnen worden, geeft de nieuwe ruimte de mogelijkheid, het gehele bezit ten toon te stel len, waarbij een afzonderlijke af deling wordt ingericht betreffen de het leder en de kunstzinnige produkten hieruit vervaardigd. Mogen de desbetreffende in stanties de zo nodige financiële steun in voldoende mate blijven geven om ons museum te doen blijven wat het reeds is, een cen trum van documentatie en inspi ratie voor de Nederlandse schoen industrie, leerzaam voor het op groeiende geslacht en interessant en boeiend voor iedere museum bezoeker. In het jaarverslag van de Streek VVV „Brabants Centrum" wordt het aantal overnachtingen van vreemdelingen over 1959 ge schat op 100.000 voor de catego rie hotels en pensions. Dit getal is gelijk aan dat van het voor gaande jaar. De opgaande lijn die men de laatste jaren kende, heeft zich niet voortgezet. Het leeu wendeel van deze cijfers werd ge boekt in Tilburg en Oisterwijk. De campings, bungalowparken en kampeerboerderijen boekten ruim 200.000 overnachtingen. Hiervan namen het leeuwendeel de Klinkaert te Druilen met 50.000 en de Reebok in Oister wijk met 35.000 overnachtingen. Het percentage buitenlanders lag in Tilburg op ca. 50 procent, in de omgeving op ca. 10 procent, alleen in Oisterwijk beliep het slechts 2*4 procent. De Tilburgse hotels boekten ca. 45.000 over nachtingen, 10 procent meer dan in 1958. De Efteling noteerde ruim 800.000 betalende bezoekers ('58: 670.000)het „Hart van Brabant" trok in 23 dagen 250.000 bezoe kers, waarvan naar schatting 65.000 uit eigen stad, 125.000 uit Brabant, 50.000 uit overig Neder land en 10.000 buitenlanders. Het Tilburgs dierenpark trok 153.000 bezoekers ('58: 125.000) de VVV Oisterwijk raamt het aantal op 500.000 bezoekers. De natuurba den en 't strandbad Woudrichein trokken samen ca. 1.8 miljoen baders, het gemeentelijk open- luchtbad Tilburg 500.000 bezoe kers ('58: 340.000); het Efteling- bad 250.000 ('58: 121.000); het Hoefsven Waalwijk 235.000 ('58: 158.000)het Staalbergven Ois terwijk 126.000 en het nieuwe bad in Goirle, pas in juli gco- jiend: 106.000 bezoekers. Het Na tuur Historisch Museum Tilburg trok 22.000 bezoekers, Natuur- theater Oisterwijk 10.000, Mid- getgolfbaan Oisterwijk 5000, Hio- tentoonstelling Oirschot 6400 be zoekers. De economische konsekwenties van het toeristenbezoek zijn ver geleken bij vorige jaren opnieuw gestegen en kunnen op tenmin ste zes miljoen gulden worden gesteld. Vergadering R.K. Bouwvakarbeidersbond. In café H. Bouwens werd een ver gadering gehouden van de R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef". Besloten werd begin maart de jaar vergadering te houden. Hierbij zul len de bestuursleden H. Waas en J. Bergé aftreden. Beiden zijn herkies baar. Tot leden van de kascontrölecom- missie werden benoemd M. v. Hel- vert en A. Vissers. De belangstel ling was zeer gering. Jaarvergadering P.V. „Luchtstrijd". In café H. Bouwens hield de post duivenvereniging „Luchtstrijd" haar jaarvergadering. Aftredende be stuursleden waren: C. Ligtvoet, N. Remmeren en A. Zagers. Allen wer den herkozen. Tevens werd als be stuurslid gekozen D. Mureau. Bij de kampioenschappen per duif werd 1ste Vitesse, H. Boons; 1ste Midfond, RemmerenZagers; 1ste jonge duiven RemmerenZagers. Kampioenschappen per hok: le Vi tesse, H. Boons; le Midfond, J. van Onzenoort; le jonge duiven Rem merenZagers. Generaal-kampioen van „Lucht strijd" werd H. Boons. De wissel- prijs, beschikbaar gesteld door H. Bouwens, werd gewonnen door RemmerenZagers. De beker voor de beste tentoongestelde doffer werd uitgereikt aan J, v. Onzenoort; die voor de schoonste duivin aan C. Ligtvoet. Granaat ontplofte. In Raamsdonksveer is de 20-jarige J. v. Dongen een ernstig ongeluk overkomen. Bij het schoonmaken van een sloot stootte hij met zijn schop op een hard voorwerp. Een ontploffing volgde. Met een ernsti ge, doch niet levensgevaarlijke ver wonding werd hij naar het zieken huis vervoerd. Later werd hij over gebracht naar het Ignatius-zieken- huis te Breda. GEVRAAGD Mevr. v. d. Velden v. Breder-odelaan 12 Waalwijk. 2 één-persoons AUPING- BEDDEN compleet, 210 lang; KAST, TAFEL, STOELEN, NACHTKASTJE en TOILET TAFEL. Vredesplein 10, Waalwijk. TE KOOP aan telling vrij bedrijf A. van Rooij Grotestraat 30, Waalwijk. (DE ROOY) 'door rij ksinkoopbureau erkend Laageinde 89-91 Tel. 3118 WAALWIJK STENCILWERK LICHTDRUKKEN FOTOCOPEEËN Wegens overcompleet Compleet slaapkamerameublement, kabinet, haardkachel (Jaarsma), pendule, 2 schilder stukken, huiskamerameublement compleet, weckflessen, weckketel, 2 grote wasteilen, 1 brandkast, mangel en diverse tafeltjes. C. M. KLEIJN, Grotestraat 353, Waalwijk. TE KOOP een zo goed als nieuw voor de helft van de prijs. Te bevragen: Burg. v. d. Heijdenstraat 73 Drunen. Kredieten uitsluitend groot 1600,— a 3%; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31. Leeuwarden. COPYRIGHT STUCiO AVAN Brigadier Piet leverde het ge neraalsuniform in en bekeek het aangeboden burgerpakje eens goed. „Hm...", kuchte bij toen tevreden. „In orde, Buberl. Ik zal dat costuum graag van je lenen. Uitstekende stof, vlotte coupe en gedurfde combinatie". Hij trok bet pak snel aan en we zullen moeten toegeven, dat hij er spor tief en kranig uitzag in dat cos tuum. Dat vond generaal Me- sjocco ook, die juist op dat ogen blik de eetzaal binnenkwam. „Zo, oude dwaas!" lachte de generaal uitbundig. „Weer terug?"„Zo als u ziet", antwoordde Piet. „En interesseert bet u misschien nog le weten wat er eigenlijk aan de grens is voorgevallen „Wel nee", zei de generaal. „Als alles er rustig is, kan het me geen klap schelen. Ik bad de zaakjes daar trouwens best zelf kunnen op knappen, want zó ziek was ik nou óók weer niet. Blijf je nog lang?" „Nee", antwoordde.de brigadier. „Ik neem wat brood in een pakje mee en dan ga ik on middellijk op reis. Allereerst nog even afscheid nemen van Pepi". Piet wenkte de brave stations beambte Zugentapperl uit zijn rechtvaardige slaap en zei: „Kom jong! Nou ga jij als de bliksem terug naar Ottoburg, want daar kunnen ze het zonder jou beslist niet stellen op het station. Doe de groeten daar aan iedereen en zeg maar, dat ik zo gauw mogelijk terug kom. En dan heb ik Karei Kleuntjes bij me!" „Ik hoop i et. Ik hoop het", antwoord de I coi, nog steeds erg slaperig. En toen was het ogenblik geko- I,ien» dat Piet afscheid nam van Buberl's gerenommeerde bergho- tel. De brave hotelhouder duwde hem behalve een pakje brood ook nog een stapeltje bankbiljet ten in de hand. „Je hebt geen Italiaans geld bij je", lachte hij. „Gebruik dit maar zo lang. Het kan je nog wel eens van pas ko men..." „De Echo van het Zuiden" De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 17). Nu volgde hij in omgekeerde richting het bochtige pad, dat oorspronkelijk een Ontosaurus- spoor was geweest. Achter het oerwoud begon de zon reeds weer ter kimme te nei gen. De jungle lag in zijn eigen schaduw. Daarbinnen onder de geweldi ge loofkruinen van de gigantbo- men en de eindeloze baldakijnen van lianen-guirlandes, die in soe pele bogen van stam tot stam hingen, heerste bijna volkomen duisternis. Die lichtloosheid van het oerwoudinterieur harmoni eerde ten zeerste met de sombere schemering in de schedelpan van inspecteur Steenharses. Twee van de acht of negen verdachten wa ren nu pas uitgeschakeld op grond van een onomstotelijk ali bi: Beitelmans en... Steenharses zelf. Want het alibi van de in specteur was gekoppeld aan dat van de journalist. De overblij- venden... VerdraaidSteenharses greep zich vertwijfeld in z'n baard toen zijn kringetjes lopende gedachten hem opnieuw confronteerden met het mysterie van de derde borrelkom. Een mateloos wee ge voel zakte uit z'n keel in zijn maag, terwijl hij stil bleef staan daar onder de machtige overkoe peling van het bosgewelf. Want het besef een grote mislukkeling te zijn in 't vak, had onverhoeds de pijlers weggeslagen onder de strak gespannen boog van zijn zelfrespect. Hoe, hij alle goede en kwade geesten van het Walhalla, had hij kunnen vergeten die der de borrelkom te onderzoeken op vingerafdrukken! Was hij dan 'n zuigeling in de detectiverijEn zou het verzuim nog te herstellen zijn? Steenharses werd bekropen door een hang voorgevoel. Want hij had de schoonmaakster van wijlen Oerjansen des middags met bezem en dweil in de rich ting van het eiland zien sjokken. Onwillekeurig verhaastte de geslagen inspecteur zijn schre den. Hoe dieper hij het oerwoud binnendrong, hoe donkerder het werd. Allerlei verborgen gelui den, brullend soms of klagend, ritselend of snuivend, leefden ter weerszijden van het voetpad in 't lage gewas en achter de lianen gordijnen. Halverwege de oerwoudstrook stond een bijzonder grote eik. Tijden geleden was deze eerbied waardige boom nog in zwang ge weest als... „rechteik", onder de kruin waarvan door de kring der wijze mannen recht gesproken werd over misdadigers. Rond de ze eik was nog steeds een open ruimte in het hoge geboomte. De grondoppervlakte van deze vos- zaal was echter overwoekerd door taai onkruid, waardoorheen het voetpad vlak langs de brede eikenstam leidde. De geweldige kroon van de woudreus overkap te het pad ruimschoots. Het was altijd inet devoot res pect in het hart, dat Steenharses deze door traditie geheiligde plaats passeerde. Hij kon 't ech ter niet helpen dat deze keer, terwijl hij in de schaduw van de eikenkroon trad, een dartele bos- vlieg een noodlanding maakte op de punt van zijn gladiatorenneus en meteen een onderzoekings tocht begon in het inwendige van de behaarde krater. De veroor zaakte kriebeling deed de inspec teur zijn rechter wijsvingertop in het bewuste neusgat boren. En deze profane handeling spaarde hem niets minder dan zijn leven. Want tegelijkertijd viel er iets om zijn hoofd heen. In een hel der ogenblik realiseerde Steen- sarses zich, dat het een lianenlus lus was, die meteen daarop om zijn strot werd dichtgetrokken. Echter... zijn rechterarm stak er nog tussen, dank zij de vinger in het neusgat. Het instinct tot zelfbehoud deed Steenharses onmiddellijk de enig juiste manoeuvre verrich ten. Hij trok zijn rechterarm iets terug naar beneden en greep de dichtsnoerende lus met de volle palm van zijn hand. Op hetzelfde ogenblik voelde hij zich aan het iianentouw opgetrokken worden tot enkele decimeters boven de grond. Dit zou een wisse verhan- gingsdood betekend hebben wan neer hij niet met verwoede in spanning zijn nek had stijf ge houden en tegelijkertijd, nu met beide handen, zich als het ware aan de voorkant van de verrader lijke lus had opgehesen om enige ademspeling tuss<m lus en hals te behouden. Het was hem in deze positie, zwevend tussen hemel en aarde, onmogelijk omhoog te kijken. Hij kon slechts gissen dat er boven zijn hoofd in de kroon van de eikeboom iemand verscholen zat, toen hij zich van die bcbladerde sferen uit hoorde toesissen „Sterf dan, ellendeling!" De politieman voegde zich ter stond in het spel door als in doodsstrijd met zijn benen te spartelen, vervolgens enige be nauwde rochel- en reutelsalvo's ten beste te geven en daarna doodstil voor „lijk" te blijven hangen. Zijn beide handen hiel den echter krampachtig de lia nenlus op een vingerdikte af stand van z'n keel. Gedurende een halve minuut van spannend afwachten was het polyfone concert van de talloze oerwoudgeluiden onverstoord te horen. Toen begon het dichtbij in de eikeboom te ritselen en te kraken. De onbekende beul ving klaarblijkelijk de afdaling aan. De gevaarlijkste momenten zou den nog moeten komen, bedacht de inspecteur, die door steeds he viger nekspierkrampen werd ge marteld. Dadelijk zou de onbe kende wel van dichtbij zijn werk in ogenschouw komen nemen en de handen van de gehangene tus sen keel en strop opmerken. Steenharses zou zijn handen niet ten verweer kunnen gebrui ken zonder zichzelf volledig „de das om te doen". En zijn loshan gende benen zouden in een om mezien buiten gevecht gesteld kunnen worden... Maar deze vrezen bleken voor- harig. De persoon, die aan de an dere kant langs de eikestam om laag was geklommen, zette het zonder omzien naar zijn slacht offer op een lopen. Steenharses zag zijn schim het voetpad af rennen in de richting van Holen- dam en achter de eerstvolgende bocht verdwijnen. Een erg koel bloedige moordenaar scheen het dus niet te zijn, Eerder een ama teur, die van zijn eigen verrich ting een dodelijke schrik te pak ken had gekregen. Inmiddels dreigde de manmoe dige inspecteur aan het eind van zijn krachten te geraken. De po sitie waarin hij hing was voor de meest gerenommeerde krachtpat ser niet langer dan luttele minu ten houdbaar. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2