1 IceL fSUNÊL Gemeenteraad VLIJMEN Kleuterschool Vliedberg op urgentielijst. WITTER DAN DE WITSTE POES Gemeenteraad Drunen m en spaart uw linnenkast DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 FEBR. 1960 Raad verhoogt bedrag der exploitatievergoeding g.l.o. tot 50.— De begrotingsvergadering van de Vltjmense gemeenteraad heeft j.l. vrijdagavond een bijzonder vlot verloop gehad. Naast een algemene beschouwing van de de heer v. d. Meerendonk be perkte de behandeling zich tot een voorstel van de heer Ber- kelmans om het bedrag der exploitatievergoeding per leerling voor het jaar 1960 t.b.v. de bijzondere scholen voor g.l.o. van 45.op 50.te brengen, welk voorstel door het college van b. w. werd overgenomen en daarna door de raad zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. VERDERE UITBOUW VAN VLIEDBERGPLAN MET 60 WONINGEN Na de goedkeuring der notulen en de behandeling der ingekomen stukken hield burgemeester Hoefnagel de volgende nieuw jaarsrede Nu wij voor de eerste maal in 't jaar I960 in vergadering bijeen zijn, moge ik u en uw gezinnen, onze ge meenschap, de meest goede wensen toeroepen voor dit jaar. Het is een goede gewoonte in de eerste vergadering van een nieuw jaar, een terugblik te werpen op 't jaar dat aan de historie is toege voegd.. Bevolking. m. vr. tot. 31 dec. 1958 4835 4475 9310 geboren in 1959 112 136 248 gevestigd in 1959 165 180 345 5112 4791 9903 overleden in 1959 31 27 58 vertrokken in '59 115 162 277 146 131 189 127 335 258 toename in 1959 bevolking op 31 dec. 1959 4966 4602 9568 huwelijken gesloten: 78 echtscheidingen: 1 De toename van 258 inwoners in 1959 wordt veroorzaakt door een geboorte-overschot van 190 perso nen; een vestigingsoverschot van 68 per sonen. Woningbouw. In 1959 kwamen tot stand (resp. in aanbouw) 54 particuliere woningen 24 gemeentewoningen (waarvan 5 gebouwd als duplexwoningen). Totaal 76. Gesloopt werden 13 woningen. Gememoreerd moet hierbij tevens worden, dat in de laatste vergade ring van 1959 de besluiten werden genomen voor een van gemeente wege gestimuleerd zelfbouwplan van 60 woningen. Het probleem van de woningnood blijft echter de voortdurende aan dacht vragen van de gemeentelijke en rijksoverheid. In 1959 werden toegewezen de 30 nieuwe woningen aan de Kavreinse- straat en Deken van Baarstraat. Genoteerd staan nog 113 aanvra gen om een woning, waaronder zijn begrepen 32 van aanstaande echt paren. Het aantal genoteerde wo ningzoekenden is hoger dan einde 1958, ondanks het feit dat verschil lende aanvragen konden worden doorgehaald, daar betrokkenen zelf gingen bouwen. Zeer schriel bij het aantal wo ningzoekenden steekt af het aan de gemeente voor 1960 toegewezen bouwvolume van 11 woningwetwo ningen. Het beste advies dat van gemeen tewege aan de woningzoekenden kan worden gegeven is, om ernstig te overwegen zelf te bouwen. Het laat zich aanzien dat de woning bouw van overheidswege (woning- wetbouw) in de toekomst zeer mi nimaal zal zijn en dat, waar enigs zins mogelijk, de bouw van particu liere zijde dient te geschieden. De gemeente Vlijmen mag zich er over verheugen dat zij voor de particu liere bouw voldoende bouwrijpe grond kan aanbieden in het plan Vliedberg. Met 't uitbreidingsplan Haarsteeg is een begin van uitvoering gemaakt. Naar verwachting krijgen binnen kort de uitbreidingsplannen Vlij men, Haarsteeg en Nieuwkuijk goedkeuring. De rioleringswerken in eerste fase, waartoe in 1958 werd besloten, zul len in 1960 voltooid worden. Ruilverkaveling. Op 10 december 1959 werd na ja ren van voorbereiding een beslis sing genomen tot realisering van de ruilverkaveling. Ruilverkaveling en streekverbetering zullen voor de agrarische belangen een structuur wijziging inhouden. Een begin van uitvoering ligt in het nabije ver schiet; met dit grootse plan, dat in de eerstkomende 10 jaren zal wor den gerealiseerd, wordt een nieuwe basis gelegd voor de economische, agrarische en maatschappelijke ont wikkeling van deze streek en van deze gemeente. Onderwijs, maatschappelijke en culturele ontwikkeling. Opgericht werd in maart 1959 de stichting Katholieke ULO voor Vlij men en omstreken. Op 1 september 1960 zal het U.L.O.-onderwijs ter plaatse aanvangen. De raad besloot in 1959 gelden te voteren voor de bouw van een vier- klassige U.L.O.-school, een v.g.l.o.- school van 6 lokalen te Vlijmen, de bouw van 2 noodlokalen voor het g.l.o. te Nieuwkuijk. In aanbouw kwam de 6-klassige g.l.o.-school te Haarsteeg. De bouw van de U.L.O.-school en de v.g.l.o.- school is inmiddels gegund. De werkzaamheid van de in 1958 opgerichte stichting parochiële jeugdzorg Vlijmen kreeg in het af gelopen jaar daadwerkelijke ont plooiing; de stichting doet zeer goed werk voor de jeugd en mag zich in een groeiende belangstelling en me dewerking verheugen. Het Wit-Gele Kruis te Vlijmen opende een nieuw modern wijkge- bouw. In het belang van de zielzorg wer den bij bisschoppelijk besluit de pa rochiegrenzen van de Vliedberg herzien. In aansluiting hierop zullen naar verwachting beslissingen vol gen over de bouw van een kerk al- daar. In juni 1959 besloot de raad kre dieten beschikbaar te stellen voor de aanleg van sportvelden in de Vliedberg. Het ontbreken van een minimale sportaccomodatie maakt de aanleg van deze sportvelden hoogst urgent. De verheugende mededeling mag ik doen, dat on de urgentielijst scho lenbouw 1960 is vermeld de bouw van een kleuterschool (2 speel werklokalen) in het plan Vliedberg. Het voorgaande betekent slechts de vermelding van enkele facetten van gemeentelijk leven. Een bijzonder woord van dank wil ik nog brengen aan allen die met een oprechte intentie belangeloos, zich inzetten voor het gemeen schapsleven, onderwijs, sociaal en cultureel werk. Voor de arbeid in 't belang van de gemeenschap, ten dienste van de evenmens, is nood zakelijk samenwerking en eensge zindheid, Bij gemis van deze samen werking en eensgezindheid, respect en waardering voor elkaar als me demens, zal de gemeenschap, de ge meente ernstige schade lijden. Ik doe als voorzitter een ernstig be roep op uw raad samen te werken, de behartiging van de belangen der gemeente, waarvoor wij allen de eed hebben afgelegd, zal alleen mo gelijk zijn indien de verantwoording voor het geheel aanwezig is, ieder zijn eigen verantwoordelijkheid kent en zich beperkt tot de taak waartoe hij geroepen is. Ik spreek de hoop uit, dat wij door gemeenschappelijke arbeid' in 1960 veel mogen bereiken in het be lang van onze gemeente. Voor be stuur en beleid is onmisbaar de me dewerking van de gemeentesecreta ris, de administratieve en technische staf. Voor hun werkzaamheid, ver richt als een goed ambtenaar be taamt, zeg ik hun dank. Op hun al ler volledige medewerking doe ik ook voor I960- een beroep. Moge God onze beraadslagingen dit jaar bevruchten en aan onze ge zamenlijke arbeid in het belang der gemeente zijn onmisbare zegen schenken. Namens de overige raadsleden j sprak het oudste raadslid de j heer v. d. Meerendonk, een dank woord, waarin hij burgemeester Hoefnagel en zijn gezin wederke rig de beste wensen deed toeko men en de hoop uitsprak, dat al le in de nieuwjaarsrede uitge sproken verwachtingen in ver vulling zouden mogen gaan. Goedgekeurd werd vervolgens een voorstel tot het garanderen aan de n.v. Waterleidingmij. „Oost-Brabant,, van 64 aanslui tingen op de waterleiding wegens uitbreiding van het waterleiding net naar de Marijkclaan en om geving in het uitbreidingsplan „De Vliedberg". Tevens werd in het kader van dit uitbreidings plan besloten tot verkoop van een aantal percelen bouwgrond m.b.t. het door de gemeente ge stimuleerde zelfbouwplan van 60 woningen. Goedgekeurd werd de rekening van de instelling voor maat schappelijke zorg over 1957, ter wijl de bedrijfsrekeningen en de gemeenterekeningen over het zelfde jaar voorlopig werden vastgesteld. In zijn algemene beschouwing over de gemeentebegroting, die ter vaststelling voorlag, sprak de heer v. d. Meerendonk allereerst een dankwoord voor de samen stelling en verzorging van deze begroting. Hoewel de financiële toestand van de gemeente nog lang niet gunstig genoemd kan worden, meende spr. toch dat de ze wat beter is dan in 1959. Spr. meende dat er van het on derhoud van wegen en straten in dit jaar wel niet veel zou komen, omdat er een aanmerkelijk lager bedrag was uitgetrokken dan in 1959. Het verheugde hem echter dat er voor verlichting meer was uitgetrokken. In het bijzonder beklemtoonde de heer v. d. Mee rendonk de noodzaak van de aan leg van het in de Vliedberg ge plande sportpark. Verheugd was spr. ook over de ingebruikneming van de riole ring in de loop van dit jaar en hij sprak in dit verband zijn waardering uit voor het werk van burgemeester Hoefnagel. Ten slotte sprak de heer v. d. Meerendonk zijn voldoening uit over het feit, dat de houw van een kleuterschool in de Vlied berg op de urgentielijst geplaatst is en waarschijnlijk dit jaar nog in uitvoering zal kunnen worden genomen. In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat de financiële po sitie van de gemeente er toch niet beter op is geworden en het gemeentebestuur weet dan ook niet hoe het de zaak sluitend moet krijgen. Het bedrag voor 't onderhoud van wegen en straten is verlaagd moeten worden, omdat het op de vorige begroting uitgetrokken be drag niet de goedkeuring van G. S. neeft kunnen krijgen. Maar ook met dit verlaagde bedrag kan nog heel wat gerealiseerd wor den, aldus de voorzitter, temeer omdat van het op de vorige be groting uitgetrokken bedrag ook 'slechts een fractie is besteed mo gen worden. Met betrekking tot het sportpark sprak de voorzitter de hoop uit, dat dit plan spoedig de vereiste goedkeuring zal krij gen en dat de aanleg dit jaar nog 'in uitvoering zal kunnen worden genomen. Burgemeester Hoefna gel gaf uiting aan zijn teleurstel ling over de toewijzing van 11 woningwetwoningen. De gemeen te zal alles in het werk stellen om dit contingent alsnog verhoogd te krijgen aldus de burgemeester. De heer v. d. Meerendonk vroeg of het mogelijk zou zijn een deel van dit contingent voor Haar steeg te bestemmen, welke sug gestie door de heer v. Oyen met kracht werd ondersteund. De heer v. Oyen vroeg verder waarom het verzoek van een aan nemer om in Haarsteeg 10 wo ningen te mogen bouwen, was afgewezen. Omdat dc grond hier voor niet aanwezig is, zo deelde de voorzitter mee, maar zodra voldoende bouwgrond beschik baar is, zal het gemeentebestuur deze aanvraag opnieuw in behan deling nemen en zo mogelijk gun stig daarop beslissen. De heer v. Heivoort vestigde nog eens de aandacht op het be lang van het onderhoud van wc- fen en straten. Tevens verheugde et hem dat er voor de viering van het 1000-jarig bestaan van de gemeente nu reeds een bedrag was gereserveerd. De voorzitter antwoordde, dat deze 5Ü0U. inderdaad nu reeds zijn gereser veerd, omdat het gemeentebe stuur dit bestaansfeest op waar dige wijze wil vieren. Overigens staat het nog niet helemaal vast of 1962 wel het juiste jaar is. De Heemkundekring Onsenoort tracht momenteel te achterhalen in welk j^ar de gemeente in feite is ontstaan. Bij de artikelsgewijze behande ling van de begroting deed de heer Berkelmans het voorstel om het bedrag der exploitatievergoe ding per leerling voor het jaar 1960 t.b.v. de bijzondere scholen voor g.l.o. van 45.te brengen op o0.Aan de hand van cij fers toonde spr. aan dat dit ver goedingsbedrag in het zuiden en in het bijzonder in Brabant aan merkelijk lager ligt dan boven de rivieren. Hij achtte dit een on juiste en ongewenste toestand. „De potloden zijn hier net zo duur als in Roterdain", zo zei dc heer Berkelmans, die met zijn voorstel direct steun vond bij de heren v. Oyen en Broere. Ook burgemeester Hoefnagel achtte een verhoging van dit bedrag wel billijk, al meende hij, dat er ook van de schoolbesturen in dit op zicht ook eens wat meer activi- leit moest uitgaan. Het voorstel van de heer Berkelmans werd door het college van b. en w. overgenomen en door dc raad zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Ten slotte werden enkele voor stellen m.b.t. de jaarlijks terug kerende onderwijsvergoedingen goedgekeurd. In de rondvraag wees de heer v. Sou op de wat vreemde situa tie, dat midden in de kom van Vlijmen de maximumsnelheid van 50 kin. over een zekere af stand is opgeheven blijkens de aangebrachte borden. De voorzit ter zegde toe, dat aan deze onge wenste toestand zo spoedig mo gelijk een einde gemaakt zal wor den. j Na sluiting der openbare ver gadering bleef de raad nog in be sloten vergadering bijeen. Etojfc: ■t Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder 1 U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was i Neem meteen het voordelige reuzenpak Omdat er blijkbaar niets te roven en te plunderen viel, zaten ze met z'n vieren wat doelloos op de rand van de stoep. Vier rood- huiden, in leeftijd variërend van 6' tot S jaar. Ze keken de straat af, maar alles wat er aan bleek- gezichten te zien was, waren de bakker, een kwitantieloper en een gezette dame, die haar on duidelijke rashondje uitliet met een air alsof het een kampioens stier was. De moeder van Jantjes, zei de roodhuid met de meeste ve ren, die blijkbaar 't opperhoofd was. Jantje is een lafbek, merkte een tweede op en hij spuwde daarbij vakkundig laatdunkend op de grond. Dag jongens, aan het spelen?, vroeg de dame, terwijl ze het hondje gechoqueerd wegrukte van een pracht van een boom. We wachten op lafbekken, zei het opperhoofd op een toon van „en dan weet u wel wie ik bedoel". De dame wist dat blijk baar niet, want vrolijk babbelend en kirrend tegen het pockethond je verdween ze om de hoek van dc straat. Het opperhoofd stak zijn revolver weg en zei: „Wat een rot hond!" Toen was daar opeens Jantje. Hij stond een paar huizen verder op de stoep, een bleek wat paffe rig jongetje, dat met een wan hopig verlangende blik naar de roodhuiden keek. Zwijgend en als één Indiaan kwamen de vier roodhuiden overeind. Schijnbaar achteloos kwamen ze een paar stappen dichterbij, maar toen schreeuwde het opperhoofd plot seling: „Grijp het bleekgezicht!" en voordat Jantje wist wat er gebeurde, werd hij onder ijselijke strijdkreten aan vier kanten bij z'n mooie jasje vastgegrepen. Moeten we hem naar ons kamp voeren?, vroeg een der roodhuiden, terwijl hij Jantje zijn revolver onder de neus hield. Oef! Nee, want anders komen andere bleekgezichten hem mis schien nog bevrijden. De Rode Adelaar beveelt het bleekgezicht aan het hek vast te binden, zei het opperhoofd, die blijkbaar van snel recht hield. Toen Jantje stevig aan het hek vastgebonden'stond met een blos van opwinding op de wangen, gingen de vier roodhuiden vóór hem op de grond zitten. Eigenlijk moest je gebraoie worden, laf bleekgezicht, zei het opperhoofd met de opgewektheid waarmee alleen kinderen iemand ter dood kunnen veroordelen. Maar omdat we geen hout heb ben, schieten we je maar dood. Vind je dat erg? Het bleekgezicht is niet laf, antwoordde Jantje met schitte rende ogen. Maar de liode Ade laar is laf, omdat hij met vier krijgers een ongewapend bleek gezicht overvalt. Daar hadden de roodhuiden niet zo gauw van terug en ze ke ken elkaar aan, maar omdat gra tie in de kinderrechtspraak wel haast niet voorkomj, maakte het opperhoofd korte metten. - Alle bleekgezichten moeten er aan, we kennen geen genade, zei hij op een toon van „we zitten hier ook niet voor niets". Hij stond op en trok z'n revolver, welk voor beeld door de drie anderen ge volgd werd. Öp dat ogenblik kwam de ge zette dame met het pockethond je de hoek om. Ze slaakte een hoge, woedende kreet en kwam, met de ene hand haar hoed vast houdend en met de andere het hondje achter zich aan slepend, naderbij geschommeld. Verraad! Vooruit, maak 'm los, anders zijn we ons touw ook nog kwijt!, riep het opperhoofd. Met teleurstelling op op z'n ge zicht keek Jantje toe hoe hij snel en vakkundig uit de touwen ge wikkeld werd. Toen de sissende, hijgende en tierende dame tot op 10 meter genaderd was, vuurde het opper hoofd een salvo van tien klapper- tjes op het bleekgezicht af en voegde zich rap bij zijn drie rode broeders aan de overkant van de straat. Blèrend van spijt en schaamte verdween Jantje in de omhelzin gen van de gezette dame, die hij gend alsmaar repeteerde: - Heb ben ze je pijn gedaan, schat, die kwajongens? Het opperhoofd keek zijn drie medekrijgers triomfantelijk aan. Pijn gedaan, vraagt ze. Hart stikke dood is-ie! Ze gingen weer op de stoep rand zitten en keken de straat af. Laatste werkvergadering van burgemeester Snels Dc raad der gemeente Drunen was vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeente- huize, Er' waren maar enkele agendapunten, welke door dc raad binnen een kwartier werden afgewerkt. Naar alle waarschijn lijkheid is deze vergadering de laatste werkvergadering geweest van burgemeester Snels voor z'n vertrek op 1 maart a.s. Op voorstel van b. en w. werd grond verkocht in het uitbrei dingsplan Oost aan N. P. dc Jongb. Van bet gemeentelijk plan voor zelfbouwers hebben inmiddels 2 personen zich terug getrokken en op voorstel van b. en w. werden deze woningen aan de Stichting Pensioenfonds van de fa. Lips n.v. overgedragen. Aan de orde was ook het voor stel tot beschikbaar stellen van een crediet voor de aanschaf van gasgeisers. Van verschillende zijden werd bij het gasbedrijf reeds geïnfor meerd naar de mogelijkheid om gasgeisers van de gemeente te kunnen huren. B. en w. hebben in verband hiermede overwogen of het aanbeveling verdient tot het verhuren van gasgeisers over te gaan. Op de eerste plaats zal het gas verbruik zeker worden gestimu leerd, waardoor dus ook de ex ploitatie van het gasbedrijf gun stig zal worden beïnvloed. Ver der is verhuur voor de inwo ners zeer aantrekkelijk, aange zien velen niet in staat zijn om zelf een gasgeiser aan te schaf fen. Door verhuur mogelijk te maken, worden de minst draag- krachtigen in de gelegenheid ge steld tegen geringe kosten toch van de voordelen van een gasgei ser te kunnen genieten. De bedoeling is, de mogelijk heid te openen een gasgeiser te buren tegen een bepaald bedrag per maand. Dc gemeente zal voor de aanleg, plaatsing en onder houd zorgdragen. Dc geisers zul len eigendom blijven van de ge meente. Wij hebben omtrent een en an der contact opgenomen met dc technische dienst van het Ge meentelijk Licht- en Waterbe drijf te 's-Hertogenbosch, die ons een volledig overzicht van de kosten, huurbedrag e.d. zullen verschaffen, aldus de voorzitter. De betreffende gegevens heb ben wij tot heden nog niet ontvangen. Aangezien het ech ter van groot belang is om in deze zo spoedig mogelijk een be slissing te nemen, zodat reeds met de aanleg van de binnenlei ding hiermede rekening kan wor den gehouden, stellen b. en w. de raad voor tot verhuur van gasgeisers te besluiten en 't hier voor nodige crediet beschikbaar te stellen. Welk crediet nodig is, is uiteraard nog niet bekend, waar b. en w. niet weten hoeveel gegadigden er zijn. Zij rekenen echter wel op een behoorlijke deelname. Tevens zal door de raad het maandelijks huurbedrag moeten worden vastgesteld. Bij het vast stellen van dit bedrag moet reke ning worden gehouden met de aanschaffingsprijs, de afschrij- vingsduur, welke op pl.m. 10 jaar kan worden gesteld, de rentekos ten, installatiekosten en onder houd. Dit bedrag zal, geziende el ders geldende tarieven, neerko men op een bedrag van 2.2;» tot 2.50 per maand. In aansluiting op dit pre-ad- vies deelde burgemeester Snels nog mede dat naar alle waar- Sunil wast dralend wit SUN 58.2 K. 250 b i*ttsrjmsAv*rr_ fivsouerwt/wMasr r :jss.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3