wAALwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt DRUNEN VLIJMEN Sprang-Capelle U!t e§@ L&Mg&Hr&zst Elshout Nieuwkuijk 'I jaS1 6—4 Vlijmen Haarsteeg Sprang Capelle MAANDAG 15 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 13 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Jaarvergadering S.H.J. De Gymnastiek- en Atletiek-ver- eniging S.H.J. hield zondagmorgen in de foyer van de Hoge Braken haar algemene jaarvergadering. Op deze vergadering deelde het bestuur de plannen mee aangaande de vie ring van haar gouden bestaansfeest. Op 10 oktober van dit jaar bestaat deze bloeiende sportvereniging 50 jaar. Het bestuur heeft naar aanlei ding hiervan plannen ontworpen voor een grootse viering. Op zater dag 25 juni staat een grootse sport- demonstratie op het programma door verenigingen die door S.H.J. hiervoor worden uitgenodigd. 's Avonds zal in de Hoge Braken de diocesane keurploeg Dames en Heren optreden. Op zondag 26 juni zijner 's morgens gymnastiekwed- strijden en 's middags opnieuw een grote gymnastiekdemonstratie. Voor zondag 26 juni hebben reeds 20 ver enigingen ingeschreven. Op 10 ok tober, de eigenlijke datum, zal een onderlinge feestavond worden ge organiseerd. Blijkens het uitgebracht jaarver slag is de belangstelling voor de gymnastiek- en atletieksport nog steeds groeiende. Het ledenaantal steeg weer en zowel in groepen als individueel, werd aan een aantal wedstrijden deelgenomen, waarvan de meeste niet zonder succes. Ook werd weer deelgenomen aan de Bondsdag, aan de Bossche kampi oenschappen en onderling werden zowel voor gymnastiek als voor at letiek kampioenswedstrijden gehou den. De vereniging werd dit jaar ook uitgebreid met een afdeling ge huwde dames. De lokaliteit blijkt voor S.H.J. nog steeds een probleem te zijn. Het huidige gymnastieklokaal is door de inspecteur voor lichamelijke opvoeding voor het schoolonderwijs afgekeurd. Wel wordt momenteel binnenkamers over de verbetering van het gymnastieklokaal gespro ken, maar tot een verbetering is het thans nog niet gekomen. Men heeft goede hoop dat S.H.J. met zijn meer dan 300 leden een beter oefenlokaal krijgt als men thans bezit. Een beter lokaal zou voor deze gouden vereni ging een mooi feestgeschenk zijn. Op deze. vergadering werd ook nog besloten om op carnaval-maandag gezamenlijk met R.K.D.V.C. 'n car navalsavond te organiseren in de zaal van H. v. Delft. In het verleden zijn de contactavonden van S.H.J. met D.V.C. altijd bijzonder goed ge slaagd. Op deze jaarvergadering werd de heer W. Roozen opnieuw herkozen als voorzitter. In de vacature van Dini v. Drunen, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen mej. v. d. Krabben. Oliebollen-actie. Het jongensgilde Jong Nederland in Drunen zal t.b.v. deze jeugdbe weging op vastenavond de jaarlijk se oliebollenverkoop houden. Het jongensgilde in Drunen telt ruim 100 leden en is hiermee de grootste jeugdbeweging in Drunen. Gezien de belangstelling voor het jeugd werk in het algemeen, zal ook de actie van het jongensgilde zeer ze ker ook dit jaar slagen. A.M.C.D.-nieuws. Op een bestuursvergadering van de Auto- en Motorclub A.M.C.D. werd deze week besloten dat een team zal deelnemen aan de KNMV- ritten voor de kampioenschappen van Brabant. Tevens zullen ook en kele leden individueel deelnemen. De heer de Wijs van de A.M.C.D. werd dit seizoen winnaar van de K.N.M.V.-ritten en kreeg hiervoor deze week een fraaie beker uitge reikt. In totaal 3 ritten wist de heer de Wijs reeds het maximum aantal punten op zijn naam te brengen. Er moesten zes ritten worden gereden. Op 30 april zal de A.M.C D. haar jaarlijkse Koninginnedag oriëntatie- rit houden, waarvoor ook andere ja ren altijd zulk een grote belangstel ling bestaat. Ook dit jaar zal deze Koninginnedag-rit weer groots wor den opgezet. Het wordt een echte sportrit over een afstand van pl.m. 100 km, er zijn vele fraaie prijzen te verdienen en de reglementen en de inschrijvingsformulieren zijn ver krijgbaar vanaf 1 maart bij het se cretariaat P. Verhoeven, Beatrix- straat 7 te Drunen. Gouden bestaansfeest van de Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus te Drunen. De Fabrieksarbeidersbond St. Wil librordus zal op maandag 22 febr. a.s. haar 50-jarig bestaansfeest vie-» ren 's Avonds zal er om 7 uur een avondmis zijn, waarna feestvergade ring met cabaret en bal in de grote zaal van de Hoge Braken. Wit-Gele Kruis. Zoals bekend zal het nieuwe wijkgebouw van liet Wit-Gele Kruis op 19 maart worden geo pend. Uit hel pas verschenen jaarverslag van het Wit-Gele Kruis is gebleken dal hel leden tal in Drunen steeg tot 891. Tafeltennisnieuws. Afgelopen week waren de Dru- nense dames en heren weer eens zeer actief. TTVD 2 behield haar kans op het kampioenschap door NVR 1 met 64 te kloppen. De uitslagen zijn: Dames 2e klas. TTVDBelhamels Heren 2e klas. Never Despair 2TTVD Heren 3e klas. NVR 1—TTVD 2 Heren 4e klas. TTVD 3—TTVD 4 Junioren klas. ExcelsiorTTVD 10—0 55 4—6 8—2 Agenda. van het prachtig toneelspel: „Ver broken Banden". Gezien de goede reputatie die Nieuwkuijk in Elshout heeft, zal het a.s. zondag zeker voor een uitverkochte zaal kunnen op treden. Viering 10-jarig bestaan H.K.W. De afdeling der H.K.W. (Handels-, Kantoor. en Winkelbedienden) heeft op feestelijke wijze in café M. de Gouw haar 10-jarig bestaan ge vierd en tevens op een gepaste wij ze afscheid genomen van de heer Adr. v. d. Wiel, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie als voorzitter heeft neergelegd. De vice-voorzit- ter, de heer Joh. v. Venrooy, heette de leden met hun dames hartelijk welkom en speciaal de geestelijk adviseur kapelaan Vogels en de af gevaardigde van het hoofdbestuur, de heer Steinmetz uit Den Haag. De heer v. Venrooy memoreerde de groei der afdeling in de tien jaren van haar bestaan, waarbij het leden tal van 15 tot 80 was uitgegroeid. Hij dankte de heer v. d. Wiel voor het vele werk door hem gedaan en bood hem een prachtige schemer lamp aan. alsmede het ere-voorzit- terschap der afdeling. Ook de heer Steinmetz was vol lof ovei de acti viteit door de heer v. d. Wiel ont plooid en bood hem namens het hoofdbestuur een prachtige vulpen aan. De heer v. d. Wiel dankte voor de waarderende woorden en de prach tige cadeaux en vooral voor de on dervonden prettige samenwerking, waarvoor speciaal het veilingperso- neel dank toekwam. Namens het bestuur der afdeling werd aan de aanwezigen een gezel lige avond aangeboden, die ook bij zonder slaagde. Met vastberaden moed zal de afdeling de komende weken gaan werken om de nog niet georganiseerden in de gemeente als nog als lid te kunnen inschrijven. Maandag 15 febr. 7.30 uur: mid denstandscursus r.k. Jongensschool; 8 uur: clubavond „Steeds Hoger", v. d. Geit; 8 uur: ledenvergadering Werkmees- tersbond, H. v. Delft; 7 uur: trainen D.V.C. 9.45 uur: KA.J.-clubavond, K.A.J.- gebouw. Dinsdag 16 febr.: 7 uur: trainen D.V.C.; 8 uur: K.A.V., zaal Gez. Elshout; 8 uur: O.O.G., café v. d. Geit; 8 uur: R.K. Vrouwengilde, Hoge Braken. Woensdag 17 febr.: 7 uur: trainen Volleybal; 7—8 uur: Centrale Volksbank, Maria Stuartstraat 2; 8 uur: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 18 jaar, Hoge Braken; 8 u.: clubavond D.V.P., cafe Klerks; 8 u.: clubavond O.O.O., café Elshout; 8 uur: clubavond „Nooit Gedacht", café v. d. Geit; 8 uur: clubavond „Prins Bernhard", hotel Royal. Donderdag 18 febr.: 7 uur: trainen D.V.C.; 7.30 uur: middenstandscursus R.K. Jongensschool; 7.30 uur: T.T.V.D., Grotestraat 8; 8 uur: feestavond Cantabile, Gez. Elshout; 9.45 uur: K.A.J., K.A.J.-gebouw. Tafeltennis. De tafeltennissers hadden met hun wedstrijden voor de competitie van de N.TT.B, weer een goed week end. Het eerste herenteam dat uit komt in de overgangsklas won van „Falco" te Valkenburg met 64. Van „J.G.M." te Maastricht verloor het echter met 46. In de tweede klas speelde het tweede herenteam en won van „Animo 3" (Vught) met 64. Het eerste damesteam won in Kaatsheuvel van „N.V.R. 2" met 3—2. In de derde klas speelde het 3de herenteam tegen „Animo" te Vught en won met 82. In de 4de klas speelde het vierde herenteam tegen „N.V.R. 4" te Kaatsheuvel en wist te winnen met 64. Het tweede ju niorenteam verloor van „Jeep" te Vught met 4—6 en ook junioren 3 moest in „K.A.T." (Kaatsheuvel zijn meerdere erkennen. Uitslag 28. Al met al toch een gunstig verloop. Carnaval. Dat de a.s. carnavalsdagen voor de parochie ook niet ongemerkt voorbij zullen gaan, blijkt wel uit de voorbereidingen die allerwegen getroffen worden. Bij het plaatselijk comité hebben zich niet minder dan 12 groepen gemeld die op maandag of dinsdag in de verschillende ca- fé's en het parochiehuis zullen op treden en elkaar met de grootst mo gelijke kolder zullen bekampen om de prachtige prijzen. Het comité zal nog per circulaire de uren van op treden bekend maken. De mogelijk heid wordt onder het oog gezien of en op welke manier ook aan de jeugd een gepaste ontspanning kan worden bezorgd. Een kinderoptocht zou misschien wel op z'n plaats zijn. Winteruitvoering. A.s. zondag 21 februari zal de ge mengde zangvereniging „U.D.L" in de zaal van het parochiehuis voor haar ereleden en donateurs haar 2de winteruitvoering geven. Op het pro gramma staan allereerst een 3-tal nieuwe nummers, die met piano-be geleiding zullen worden uitgevoerd. Daarna zal de toneelvereniging uit Nieuwkuijk een opvoering geven Katholiek Thuisfront. Op de gehouden bijeenkomst in „De Vijfhoeven'', had de oprichting plaats van een afdeling van Nat. Kath. Thuisfront. Aanwezig waren enkele belangstellenden, waaronder de geestelijk adviseur pastoor Hees akkers, het bestuur, bestaande uit C. Willemse en A. Lenders en de landelijke promotor van Katholiek Thuisfront, de heer Koeman. Na een korte inleiding door de geestelijk adviseur, zette de heer Koeman doel en inrichting van Ka tholiek Thuisfront uiteen en ga£ aan, welke middelen daarvoor ge bruikt worden. Alle aanwezigen meldden zich voor ledenwerving. Op een van de komende zondagen zal een legeraalmoezenier in alle H.H. Missen over de geestelijke ver zorging van de jongens komen spre ken. K.A.B.-avond. In de zaal van café A. Klerks werd door de K.A.B., afd. Vlijmen, de tweede ontwikkelingsavond ge geven. Na opening door de voorzit ter, de heer Joh. Wijkmans, sprak pater J. v. Geloven M.S C. van het Missiehuis te Tilburg, over het rassenvraagstuk. Dit onderwerp werd door spreker duidelijk uiteen gezet. Na afloop werden enkele vragen gesteld. Het is de bedoeling van het bestuur om in het volgend seizoen spreekgroep-avonden te houden. Men hoopt dan echter op een grote re belangstelling. Kruisboogsport Willem Teil. Op de gehouden jaarvergadering van het kruisbooggezelschap Willem Teil, gevestigd in café H. Boom-v. d. Wiel, heeft de voorzitter, de heer H. v. Vugt, bedankt als lid van deze vereniging. Daar de heer v. Vugt ook bestuurslid was van de Lang- straatse Kruisboogbond, is voor de ze functie een vacature ontstaan. BURGERLIJKE STAND over januari 1960. Geboren Gertruda H M dv W Da- men-Wolfs - Adriana E A dv Th v Oijen- Fitters - Petrus M zv A v Son-Rekveld - Antonius zv M de Gouw-Meesters Franciscus L H zv H Kuijpcrs-v Laarho ven - Adriana A M dv C Maas-v Bladel - Johannes A M zv J Herman-Kuis - Johanna F L H dv C v d Broek-Slegers Maria C J dv A v Gestel-Fitters - Peter zv H Kuijs-Pennings - Maria A J dv H Wij'<mans-v Asseldonk - Maria J B C dv A de Roos-Wijkmans - Huberdina J A dv H v d Ven-v Delft - Johannes A M zv J Verhoeven-v Berkel. Overleden Johanna van Eeten 43 j - Hendrika H v d Wiel 1 j dv W v d Wiel- v d Heijden. Huwelijken Petrus F van Weert 21 j en Inge van der Lee 18 j. - Adrianus Janssen 25 j en Adriana J v Bokhoven 24 j - Adrianus G v Son 27 j en Johanna H v Bokhoven 24 j. CARNAVAL. Dodr de raad van elf alhier is een voor lopig programma vastgesteld voor de a.s. Carnaval. Op zondag 28 febr. zal de mid dags om 2 uur Prins Carnaval worden in gehaald door de raad van elf. In een groots opgezette kinderoptocht, die z.g. groepen vormen en hiervoor in aanmerking kunnen komen voor prijzen der mooiste groepen. Door de burgemeester zullen hierbij de sleutels worden overgereikt over het be stuur gedurende 3 dagen. Maandag- en dinsdagavond worden er voor de groteren groepswedstrijden georga niseerd, waaraan prachtige prijzen zijn ver bonden. Hoewel reeds eenmaal een sinaas- appclverkoop heeft plaats gehad tot dekking van de kosten der kindertractatie, zal in de week voor Carnaval nogmaals een derge lijke sinaasappclverkoop plaats hebben. LOURDES-ACTIE. De RKJB alhier besloot een actie te voeren ter verkrijging van de nodige gel den tot deelname aan het wereldcongres te Lourdes. Deze actie bestaat uit werk zaamheden door de leden te verrichten, zoa's sloten reinigen, grondbewerking, enz. enz. De aanbieding voor werkzaamheden kunnen worden gedaan bij de voorzitter. BOERENGEZINSDAG. De afdeling Nieuwkuijk van de NCB hield in het patronaat haar Boerengezins dag. Deze dag werd begonnen met een gezongen H. Mis des morgens om 9 uur opgedragen door de geest, adviseur, past. Becx. Onder voorzitterschap van de heer Jac. Mostermans kwamen allen om 10 uur bijeen in het patronaat, alwaar na een kof fietafel, de secrearis de heer T. Pulles, een verslag uitgebracht over 't afgelopen jaar. Na een inleidend woord door de Wel- eerw. heer Kapelaan Fasol, hield Ir Wellen een spreckbcur over actuele problemen in de land- en tuinbouw. In zijn spreekbeurt schetste spr. in den brede de landbouwpolitiek van de rege ring en de landbouwpolitiek in de toe komst in verband met de Euromarkt. De afredende bestuursleden N. v. Mier- lo en G. van Eggelen werden herkozen. Na uitbrenging verslag van de RKJB en Bocrinnenbond, werd deze bijeenkomst ge sloten. Gedurende de avond kwam men we derom bijeen, alwaar na opening door de voorzitter een spreekbeurt werd gehouden door de Eerw. pater Francis, over „Moderne amusement en de jeugd". Door de heer Kamp werd deze rede ingeleid. Met de opvoering van het toneelspel: Morgenrood, opgevoerd door de toneelgroep van de RKJB en Bocrinnenbond werd deze avond besloten. JAARVERGADERING R.K.J.B. Uit de jaarvergadering van de afd. Haar steeg van de RKJB, die vrijdagavond in café J. Siegers, onder voorzitterschap van dhr. N. Siegers werd gehouden, kwam over duidelijk vast te staan dat de jonge agrari ërs niet bij de pakken neerzitten, maar alles in het werk stellen om zich door middel van ontwikkeling voor de toekomst een goed bestaan te verschaffen. Blijkens het jaarverslag steeg in 1959 het ledental van 43 tot 50; een verheugend feit, als men bedenkt dat de meeste afdelingen door de afvoer van de jonge boeren naar de industrie in ledental achteruit gaan. In samenwerking met de techn. adviseurs de heren Jansen en v. d. Berk, heeft het be stuur in 1959 zich beijverd om diverse ac tiviteiten te ontplooien, al stak de uitzon derlijk droge zomer wel enigszins een spaak in he wiel Door pater Norbertus werd voor de le den van de NCB, de Bocrinnenbond en de RKJB in de eerste maanden van 1939 een cursus gegeven op godsdienstig gebiod, die zeer druk werd bezocht. Op zondag 8 mei nam de afd. samen met de Jonge Boerinnen deel aan de Lieve Vrouwe-mars, naar de Zoete Moeder in Den Bosch en op 17 sept. nam de afd. deel aan een Lourdcscongres als voorbereiding op de grote Lourdcshe devaart en tevens Jongeren Congres te Lourdes in 1960. Het jaarverslag maakte melding van het tegenvallen van de gras land- en tuinbouwwedstrijd, dit als gevolg van de grote droogte, maar deze wodstrij den zullen dit jaar worden herhaald. De kalveropfokwedsrijd en een kostprijs berekeningswedstrijd voor aardappelen von den wel doorgang. Op cultureel gebiod was het eveneens een goed jaar; naast de op voeringen van de eigen toneelclub werd in samenwerking met de afdelingen Hcrpt en Vlijmen nog een culturele avond georgani seerd, waaraan de boerinnen hun mede werking verleenden. Oo' het maken van excursies, waarmee in 1959 tesamen met de Boerinnen een begin werd gemaakt viel zeer in de smaak en ook dit jaar zullen weer enkele reizen worden gemaakt. De sportclub tenslotte liet zich eveneens van z'n beste zijde zien en met voldoening werd melding gemaakt van de geleverde presta ties. Hierna volgde het financieel verslag, dat eveneens door de secretaris werd voorgele-, zen. Bij de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreden L. Brautten en P. van Hceswijk. Deze werden met grote mccr- deiheid herkozen en het lid H. van Delft werd met algemene stemmen aan het be stuur toegevoegd. Evenals vorige jaren werd besloten om op 19 febr. weer een droptocht te organiseren en voor de te houden culturele dag geven een 16-tal le den zich op. Ook zal er bij voldoende deel name weer een kalveropfokwedstrijd en een veebeoordelingswedstrijd worden gehouden. Om een lid van de afd. af te kunnen vaardigen naar het Jongeren-congres dat te Lourdes zal plaats hebben, zal een oud- ijzcr-inzamelingsactie worden gehouden. De geestelijk adviseur kapelaan Severijn prees de jonge boeren voor de aan de dag ge legde activiteiten en vooral dankte de gees telijk adviseur allen voor de deelname aan de godsdienstige cursus; hij zag daarin het bewijs dat het geestelijke bij de jonge boeren nog steeds een vooraanstaande plaats inneemt en hoopte dat dit in de toe komst zo zou mogen blijven. De technisch adviseur de heer Jansen gaf nog eon toe lichting op de kalveropfokwedstrijd, maak te de prijzen bekend en spoorde de leden aan actief te blijven. Na een woord van dank aan sprekers, ge nodigden en leden, sloot hierna de voorzit ter de vergad-ring met de Chr. groet. GEREF. KERK. voor een Bij de gehouden verkiezing diaken bij^e Geref. Kerk alhier werd de heer Adr. Braspenning gekozen. MIJN HUIS IS MIJN CEL. Zoals wij reeds mededeelden hoopt de toneelvereniging Gezelligheid op de zater dagen 20 en 27 februari a.s., in de zaal van de Chr. Volksbond alhier, voor het voetlicht te treden met het dramatisch to neelspel in drie bedrijven van P. Mühren: „Mijn huis is mijn cel". Met haar eerste winteruitvoering had Gezelligheid veel sue-, ces; tot tweemaal toe werd „De onbekende wereld", buiten onze gemeente door haar opgevoerd. Ook voor dit stuk verwacht men weer veel belangstelling en wij menen dat de speelsters en spelers van Gezelligheid daarvoor ook wel borg zijn. Er wordt in dit stuk veel van hen gevergd, maar gezien de rolverdeling durven wij op een uitstekende opvoering rekenen. Hier volgt een korte inhoud van t stuk: Vader en Moeder Saunders beleefden van hun zoons Pat en Steve niet veel plezier, wat vooral de vader niet kan verkroppen. Bij een inbraak in een bankgebouw door Pat en Steve werd een agent gedood, waar- j voor Steve levenslang heeft gehad, hoewel hij onschuldig was aan de dood van de agent, maar de bewijzen waren tegen hem. Na 6 jaar in de cel te hebben doorge bracht, weet Steve zich in vrijheid te stel len, waarbij hij echter een bewaker moet neerslaan, om zich bij zijn vlucht van diens uniform te kunnen bedienen. Hij vlucht naar de ouderlijke woning, waar men hem niet graag ziet komen. Hij weet een ge heime plaats, waar hij zich verbergt voor de politie. Als hij inziet dat hij todh niet uit handen van de politie kan blijven, stuurt hij de politie een brief, waarin hij hun medewerking verzoekt, om te bewijzen dat niet hij maar Pat de dader van de moord was, waarvoor hij levenslang kreeg. De politie, die zich heeft verborgen, is dan getuige van de bekentenis van Pat, dat hij de agent doodde en grijpt op het juiste moment in, wanneer Pat zijn broer wil vermoorden, nu hij de ware toedracht weet. Voor het echter zover is, spelen zich ver schillende verwikkelingen af, die de zaal steeds in spanning houden, maar die we niet zullen vertellen om niet teveel op de zaak vooruit te lopen. HULDIGING M. VAN PEER Aanbieding van een gouden horloge met massieve gouden ketting. De zaal van het bekende café „De Witte Brug" was vrijdagavond omgetoverd in een feestelijk versierde zaal. Deze versieringen waren aangebracht in verband met het feit, dat op deze avond de huldiging zou plaats vinden van de heer M. van Peer, die op 7 febr. j.l. de dag herdacht, waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de bekende schoenfabriek „Rembrandt" der fa. Kerst Oerlemans alhier. Men heeft deze 50-jarige jubilaris een warme hulde gebracht. Terecht sprak de heer Kerst dan ook van een trouw, eerlijk en bij uitstek deskundig vakman. Te ongeveer 8 uur hadden zich de fir manten vergezeld van hunne dames, als mede het voltallig personeel der fabriek in de zaal verzameld. Even later kwam de ju bilaris vergezeld van zijn kinderen met hunne echtgenoten de zaal binnen. Deze bijzondere avond werd geopend door een der jongste firmanten de heer Mr. J. W. Maris. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe en deelde mede, dat het een bijzondere personcelsavond der fa. Kerst Oerlemare was, die nl. werd getypeerd door het dicnstjubileum van de heer van Peer. Ik geloof heel terecht, dat een per soon hedenavond in het middelpunt zal staan, n.l. Marinus van Peer. Allen zoals wij hier bijeen zijn hebben iets met hem te maken, hetzij in familie-verband, be drijfsverband of een goede kennis. Het is een prettige gelegenheid iemand hedenavond eens in het zonnetje te zetten. Het gebeurt niet vaak in het gewone leven, dat iemand met een dergelijke vakkennis, eerlijkheid en trouw, als de heer van Peer, wordt gehul digd. Maar laat ik, aldus de heer Maris, niet overgaan tot de huldiging, ik zou dan vooruitlopen op datgene wat volgende spre kers zullen zeggen over dit jubileum. De heer Maris gaf vervolgens een overzicht van het programma, waarna de aanwezigen koffie met gebak werd geoffreerd. Hierna nam de oudste firmant der fa. Kerst en Oerlemans het woord om zijn huldigingsrede uit te spreken. De heer Kerst sprak de jubilaris als volgt toe Beste Marinus van Peer, Hier zit ge dan nu in deze volle feest zaal, temidden van al deze mensen, die om jou hier zijn gekomen. Kinderen, klein kinderen, medewcrker6(sters) en wij, de firmanten, waarvan gij het middelpunt. Wij allen zijn hier, om het feit te her denken, dat ge van vastenavond 7 februari 1910 tot vandaag aan ons bedrijf verbonden zijt geweest. 1910—1960. 50 jaar, een hal ve eeuw, 5/7 van je leven. Ge hebt heel wat meegemaakt met ons in al die jaren. Een leven met veel ervaring en ik wil daar om hedenavond de schijnwerper eens even laten schijnen op deze 50 jaren. Ik zal daar uit natuurlijk de voornaamste gebeurtenis sen aanhalen. Bij alles op de fabriek hebt gij Uw stempel gedrukt. Een tijd van tech nische ontwikkeling in een tempo, zoals de wereldgeschiedenis voordien niet heeft ge kend. Daarbij 2 wereldoorlogen van 2 x 4 jaar, ontwrichting en ongekende moei lijkheden voor de industrie, verschrikkingen en ellende. Zoals reeds gezegd wil ik even de lichtbundel laten schijnen op enkele ge beurtenissen die gij bij onze fabriek hebt medegemaakt. Nadat je de leertijd van pantoffels maken en luxe handwerk in Waalwijk, ik meen bij de fa. Slaats, had afgesloten, kwam je als jongeling van bijna 20 jaar bij ons in dienst. Door je vakman schap en ijver werd je een gewaardeerde medewerker, die na betrekkelijk korte tijd een leidende positie kon worden toever trouwd. In deze positie kwamen de goede eigenschappen tot hun volle ontplooiing. Samen zijn wij bijna 40 jaren naar Dongen gegaan om leer te sorteren. En hoeveel coupons leer zijn al die jaren door jouw gevoelige vingers gegaan. Ik wil even de periode 1910-1919 belichten. Rond deze periode hebt ge de overgang medegemaakt van handwerk naar maatwerk. Er werden een stanz-, naai- en uitpoetsmachine aan gekocht. En het geslacht van heden moet niet denken, da alles zo eenvoudig ging. Het waren machines met voetbeweging. Het was toen ook nog de tijd van 60 uren per week werken. Dit waren lange weken, wanneer men daarbij nog bedenkt, dat men des maandags maar 5 of 6 uren werkte. Van vrijdag op zaterdag werd er toen dik wijls tot laat in de nacht doorgewerkt. 1917 was een belangrijk jaar, want toen is de firma Kerst-Oerlemans ontstaan. Met ons hebt ge toen de nieuwe fabriek betrokken. In 1925 hebben we goede machines aange schaft. Gij Marinus, had dit werk aan de machines echter gauw onder de knie. Het is niet te zeggen hoeveel pantoffels men vroeger maakte. We zijn daarna overgegaan tot de Good Year schoenen. Op de tentoon stelling in 1925 hebben wij met onze firma een gouden medaille behaald en in 1928 te den Haag in de luxe afdeling schoenen eveneens een gouden medaille met eervolle vermelding. Alle mensen van de fabriek hebben aan dit succes medegewerkt. Het was toen een eer dit te bereiken. Gij, van Peer, had in dit alles een groot aandeel. Laat men nu niet zeggen dat men vroeger achterlijk was. In 1926 hebt ge medege maakt de invoering van het stukloon en het premiestelsel; 34 jaar is dit nu geleden. Daarna van Peer, hebt gij medegemaakt de crisis in het schoenbedrijf in de periode 1930-1934. Het was een crisis zoals de mensheid in lang niet had gekend. Het was een crisis die soliede bedrijven op hun grondvesten deden sidderen. Veel schoenen werden toen ingevoerd vanuit Duitsland en Engeland. Twee dagen per week werd er toen gewerkt en hoe. Gelukkig bracht in die periode het noodschoenenwetje uit komst. De invoer werd beperkt. Gij hebt toen medegemaakt de aanmaak van sanda len. Gij van Peer hebt er mede toe bijge dragen, dat wij de crisisjaren behoorlijk zijn doorgekomen. Daarna is er een herstel gekomen. Gij hebt medegemaakt de tijd van de heren-flexible schoenen. Het bedrijf kon weer volop gaan werken tot 1939. De mobilisatie kwam en in 1940 brak de oor log uit. Uit deze periode wil ik een geval aanhalen. Dit was bij de staking in 1943. We kregen Duitsers op bezoek. Zij moes-, ten de „Werkmeister" hebben. Ik werd in de auto gezet en zo reden we naar de Korte Nieuwstraat, om te stoppen bij de woning van van Peer. Ik kon eruit, maar van Peer moest erin. Er werd naar de fa briek teruggereden en men vroeg waar de arbeiders gebleven waren. Ge kreeg de op-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5