WAALWIJK „Excelsior" Sprang 75 jaar Sprang-Capelle WASPIK emm* GERO cassettes Stassar Waalwijk STASSAR is SERVICE Chr. Gemengde Zangvereniging 1885 25 FEBRUARI I960 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 14 OPENING KANTINE VAN GENT EN CO. N.V. Sprang-Capelle Sprang Capelle Adverteert in dit blad! i NATIONAAL MUSEUM VOOR DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. Het bestuur der stichting „Na tionaal Museum voor de Schoen en Lederindustrie" prees zich ge lukkig, mede door steun van het gemeentebestuur, in de gelegen heid te zijn liet prachtige, ruime, solide pand van de heer Cor Wit- iox te kunnen aankopen, om tiaar dit unieke museum naar waarde te kunnen huisvesten. Te lang reeds zat men te be- kroinnen voor het steeds groei end expositie-materiaal, dat door tie grote vochtigheid van deze beslist originele huisvesting werd aangetast en daarbij liet de ruimte voor de bezoekers alles te wensen over. Redenen waarom deze toestand niet langer kon worden gehandhaafd. Begrijpelijk dat men verheugd was de hand te kunnen leggen, op deze prachtige gelegenheid voor de vestiging van een werke lijk nationaal museum. Het bestuur heelt zich niet ontveinsd dat het grote verant woordelijkheid, vooral van fi nanciële aard op zich nam, maar meende o.i. terecht te mogen re kenen op de steun van handel en industrie, van belanghebbende en belangstellende gemeenten, waar de schoen- en lederindus trie de voornaamste of voorna me bestaansbronnen vormen en van de industrieëlen uit schoen en lederbedrijvcn, de handel in leder en machines, enz. enz. Daartoe heeft het bestuur dan ook een grootse actie op touw gezet, door een verzoekschrift aan een 20-tal gemeentebestu ren en een persoonlijk schrijven aan een 300-lal bedrijven bij de schoen- en lederindustrie betrok ken. Het kon daarop om tal van redenen, goede reacties en dito resultaten verwachten. Buiten een zevental grote gif ten, die door persoonlijk bezoek waren ontvangen, was het resul taat droevig, ja wij durven zeg gen beschamend. Van de 20 gemeentebesturen heeft tot nu toe één, zegge één gemeente gunstig gereageerd en van de 300 aangeschreven schoen- en lcderfabrikanten, le- derhandclaren, enz. 20, zegge twintig. Niemand zal dit willen gelo ven maar het is de naakte waar heid. Wij mogen hopen dat bij velen nog, zoals dat vaak het ge val is, de circulaire in het ver geetboekje is geraakt en dat men z'n vergissing alsnog herstelt. Wij kunnen wel zeggen dat het bestuur op de ingeslagen weg zal voortgaan en in het a.s seizoen met een uniek schoen en ledermuseum voor de dag zal komen. Dan kunnen degenen die steun verleenden, daarop met voldoening en trots op hun me dewerking terugzien en degenen die alweer verstek lieten gaan genieten en profiteren wat an deren door hard werken, door ambitieus verzamelen, door fi nanciële steun tot stand brach ten, zoals dit helaas dikwijls ge beurt. JAARVERSLAG HUISHOUDSCHOOL. Uit het jaarverslag over 1959 van de r.k. Huishoud- en Industrie school voor Waalwijk en omstreken blijkt, dat de school in januari 1959 308 opleidingen en 233 cursussen telde en in december van het afge lopen jaar 333 opleidingen en 271 cursussen. De meeste leerlingen zijn uit Waalwijk afkomstig, uit andere plaatsen in de omgeving komen 21S leerlingen, zelfs een uit Rotterdam. In 1959 werden 114 getuigschrif ten en diploma's uitgereikt, n.l.: 60 getuigschriften primaire opleiding. 8 diploma's huisnaaister, 4 diplo ma's kostuumnaaister, 3 diploma's cuupeeus, 4 diploma's assistentes 25 diploma's schoenstikken A (en kelvoudig schoenstikken) en 10 di ploma's schoenstikken B (uitgebreid schoenstikken). De aangifte van leerlingen voor de primaire opleiding was weer gro ter, zodat in september 6 klassen eerstejaars en 4 klassen tweede jaars gevormd werden. Door plaats gebrek moest de middagopleiding worden opgeheven. De belangstel ling van de ouders, speciaal van de moeders, was in het afgelopen jaar ook weer zeer groot. STICHTING JEUGDBELANGEN. Hedenavond houdt de Stichting Jeugdbelangen in Hotel Móonen 'n vergadering van de Adviesraad en het Stichtingsbestuur. In deze ver gadering zullen o.m. worden vast gesteld de begrotingen voor 1960 van de Andreas Zijlmansgroep (ver kenners), de St. Odagroep (gidsen) en van De Terp (hobby-clubs). GYMNASTIEKVERENIGING „KUNST EN KRACHT" Zondag a.s. worden door de Gymn.ver. „Kunst en Kracht" 'n tweetal uitvoeringen gegeven in het Gemeenschapshuis. U Luliiw 's Middags om 3 uur geven de verschillende afdelingen een de monstratie op de evenwichtsbalk aan de brug, in knots- en andere rythmische oefeningen en dans jes. Vooral de jeugdafdelingen krijgen hier gelegenheid hun kunnen te tonen. - 's Avonds 8 uur wordt er een beknopt gymnastick-program- ma afgewerkt en zal de avond verder worden opgeluisterd door het ensemble Johnny Hermans uit Tilburg, dat ook het vorig jaar de jubileumuitvoering van „Kunst en Kracht" tot zo'n ge slaagde en gezellige avond heel'l gemaakt. Tot slot van deze avond zal er gelegenheid worden gegeven voor een dansje. Deze uitvoeringen zijn uitslui tend toegankelijk voor ouders en huisgenoten van de leden van „Kunst en Kracht" die in het be zit zijn van een op hun naam staande introductiekaart. Daar de zaal met deze genodigden reeds overvol zal zijn kunnen an dere belangstellenden niet wor den toegelaten. Zaterdagmorgen jl. werd de nieuwe kantine van van Gent en Co. N.V. officieel geopend. De heer van Gent gaf in een toespraakje een overzicht van de gebeurtenissen die tot de bopw van deze keurig uitziende „over- blijfplaats" van hel bedrijf ge leid hadden, waarna dhr. C. Bppr, lid van de ondernemingsraad van deze sterk groeiende onder neming de direktie bedankte voor deze mooie sociale maatre gel. Hij wekte de werknemers op om toch vooral de zo met zorg ingerichte kantine zo netjes mo gelijk te houden, zodat juffrouw Betsie (de beheerster van de kantine) haar volle aandacht zal kunnen besteden aan de kwali teit van de koffie en niet als maar rommel hoeft op te ruimen van de kantinegebruikers. Namens de drie vakverenigin gen feliciteerde de heer Braspen ning de directie en de onderne mingsraad met deze mooie en nieuwe uitbreiding. Daar de bouw, inrichting enz. in zeer nauwe samenwerking met de on dernemingsraad gebeurd is, kon hij dit een prachtig voorbeeld noemen van hetgeen door geor ganiseerd overleg tussen werk gever en werknemer kan worden bereikt. Hij wenste de onderne ming, die blijk geeft te weten wat sociale zorg is, verder nog veel succes toe. Na het nuttigen van een kop koffie werd de bijeenkomst ge sloten. AGENDA. vrijdag: en zaterdag: MUSIS SACRUM 8 uur: „Marteling van de nacht", 18 jaar. LUXOR 8 uur: „Zonder moeder", alle leeftijden. Dezelfde voorstellingen op zondag om 6 en 8.30 uur. zondag GEMEENSCHAPSHUIS 3 en 8 uur: Uitvoeringen door Gymnastiekver eniging „Kunst en Kracht". Speciaal voor UW BRIL! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna M. H., dv. J. van Zwietering-Verschuren te Sprang- Capelle; Johanna W. M., dv. H. C. van de Ven-Brok; Barbera P. L. A., dv. H. Steenbeek-Herman; Maria J. H., dv. C. F. Berkelmans-Buiis; Ma- rius, zv. M. v. Assen-van den Berg te Sprang-Capelle; Johannes A. T. H., zv. J. L. Hilgerdenaar-Lefjtens; Gerardus C., zv. G. G. C. Janssen- Schoute; Geertruda J. E„ dv. A. J. Kelder-Hamers; Antonie H. W. M., zv. C. P. Brok-de Vries; Ine A. H. C. M., dv. J. C. A. M. Willems-Mus- kens te Drunen; Gertruda M. A. G., dv. P. A. v. d. Heijden-Stevens; Franciscus P. M., zv. P. F. T. Kools- V. Huiten. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: J. Branderhorst 23 jaar te Eethen en W. M. van den Hoven 17 jaar te Waalwijk. Gehuwd: J, Metzke 27 jaar te Sprang-Capelle en A. J. A. v. Zeist 24 jaar te' Waalwijk; H. J. Wies man 29 jaar C. M. L. Petit 24 j., beiden te Waalwijk. i Ingekomen: V. R. Böck en gezin van Drunen; D. Keynemans van Kerkwijk; J. Me.tzke van Sprang- Capelle; A. de Klijn van Waspik; F. Damen en eqhtg. van Loon op Zand; L. Jacobs van Loon op Zand; J. M. Go vers van Loon op Zand; J. G. v. Wanrooij van Loon op Zand; L. W. T. Pulles en echtg. van Best; G. G. C. Janssen van Vlissingen; J. T. M. Engelen van Rotterdam; H. de Gouw en gezin van Heusden; A. H. van den Beemt en gezin van Heusden; A. J. Hordijk van Rotter dam; W. M. v. Riel van Almelo; M. Tolenaars van Zevenbergen; J. F. H. Peeters van Dussen; H. J. H. M. Burmanje van Dongen. Vertrokken: H. M. G. Aarts naar Sittard; A. v. Drunen naar 's Bosch; P. L. Keetels en gezin naar Drunen; M. Letsch naar Breda; J. H. J. v. lersel naar Tilburg; G. G. Korthout naar Loon op Zand; M. A. Prove niers naar Schaijk; H. J. Snijders naar Oisterwijk; C. W. M. Schenkels naar Breda; J. H. G. van Rooij naar Geldrop. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Ex celsior" te Sprang viert a.s. donderdag 25 februari haar 75-jarig jubileum. Dit feit zal op luisterrijke wijze worden gevierd. A.s. dpnderdag zal in het gebouw van de Chr. Volksbond een feestelijke sa menkomst worden gehouden, waarbij de leden en genodigden een koffietafel zal worden aangeboden. Van 6 tot 7 uur zal een receptie plaats vinden, waarvan naar wij verwachten zeker een druk gebruik zal worden gemaakt de jubilerende vereniging te feliciteren, terwijl de avond verder op Toen de heer Sars om gezondheidsrede nen bedankte als directeur, werd de heer Verhoeven uit Waalwijk als zodanig be noemd, maar wegens dienstplicht van ge noemde werd hij spoedig vervangen door de heer Aug. van der Heijden uit Waal wijk, die als zodanig tot 1926 optrad en daarna werd opgevolgd door de heer A. Christ uit Capelle. Onder diens loriding werd in 1928 voor het eerst deelgenomen aan een concours te Rotterdam, waar een 2e prijs in de 4e afd. werd behaald. Hetzelfde jaar ging men ook feestelijke wijze zal worden doorgebracht. naar Zevenbergen, waar eveneens in de 4e Voorts zal zaterdag 27 dezer in het Ned. Herv. Kerkgebouw een zangavond plaats vinden, waaraan een 6-tal koren uit plaats en omgeving zullen deelnemen. Tot slot wordt een groot zang- en mu ziekconcours georganiseerd (op Pinkster zaterdag en maandag), waarvoor reeds een groot aantal zangverenigingen, muziek gezelschappen, drumbands, mandolineclubs enz. inschreven. Excelsior, dat naast het koor van niim 60 leden, ook een kinderkoor bezit, heeft zich gedurende 75 jaar kunnen handhaven niet alleen, maar is ook in haar prestaties steeds excelsior gegaan. De vereniging heeft zich vooral onder de bekwame leiding van haar tegenwoordige directeur de heer Jac. Groen, weten op te werken tot de I hoogste afdeling en mocht op de vele con- i coursen waarin in de loop der jaren werd 1 deelgenomen, vele malen lauweren oogsten. Bij gelegenheid van dit 75-jarige jubi leum willen wij een en ander memoreren uit de geschiedenis van Excelsior, die even als iedere andere vereniging, hoogtepun ten van bloei, maar ook tegenslagen heeft meegemaakt. Op 25 februari 1885 kwamen, mede op initiatief van de toenmalige plaatselijke pre dikant, Ds. Bouthoorn, enige dorpsgenoten bijeen, die na ampele bespreking besloten een zangvereniging op te richten, met het speciale doel de kerkzang te bevorderen. Uit dit z.g. kerkkoor, dat destijds onder lei-, ding stond van de heer Hartman en toen een mannenkoor was, kwam omstreeks dc eeuwwisseling de gemengde zangvereniging Excelsior tot stand. Als eerste directeur van het gemengd koor fungeerde de heer C. van Heijst; de heer P. D. Netten was toen voorzitter van de vereniging. In 1905 werd de heer Jac. Sars uit Waalwijk directeur; toen werd reeds jaar lijks, op 2e Kerstdag, een zanguitvoering in de Ned. Herv. Kerk gegeven. Aan con coursen werd in die jaren nog niet deel genomen. afd. een 2c prijs behaald werd. Omstreeks, die jaren werd door Excelsior meermalen een uitvoering gegeven ten ba te van het. Burgerlijk Armbestuur van de gemeente,, terwijl in latere jaren enige ma len medewerking verleend werd aan door de Herv. Jongelingsverenigingen georga-, niseerde landdagen. Op het concours te Dalem in 1929 werd in de 3e afdeling een le prijs behaald. Verder werd met meer of minder succes deelgenomen aan de volgende concoursen 1930 's Gravenmoer le prijs 2e afd.; 1933 Andel 2e prijs le afdeling. 19,54 Yuuren le prijs le afdeling. 1936 Vrijh.-Capelle le prijs 4e afdeling. 1937 Amersfoort 2e prijs 3e afdeling. 1938 Hendrik Ido Ambacht le prijs 3e afd. Men ziet dat de crisis van de dertiger jaren zelfs Excelsior niet zonder meer is voorbijgegaan. T oen kwamen de oorlogsjaren en werd de vereniging weer een zogenaamd kerk koor, hoewel men in werkelijkheid gewoon doorging en b.v. dc jaarvergaderingen, die gewoonlijk een feestelijk karakter droegen, ook steeds doorgang vonden. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan in 1935 organiseerde Excelsior haar eerste concours voor zang-, en muzickge-, zeischappen, dat uitstekend slaagde. In dat jaar ging men ook over tot het aanschaffen van een prachtig verenigingsvaandel, waar mede Excelsior ook thans nog steeds offi cieel naar buiten optreedt. Ook werd in dit jubileumjaar het kinderkoor opgericht, dai aanvankelijk een jongens- en meisjeskoor was, maar sinds enige jaTen zich tot de vrouwelijke jeugd heeft beperkt. Er be staan echter momenteel weer plannen om ook de mannelijke jeugd weer hierin te betrekken. In de loop der jaren kwamen natuurlijk ook vele mutaties voor in het bestuur der vereniging en bij het doorsnuffelen van de oude notulenboeken stuitten wij meermalen op namen van bekende figuren uit vroeger jaren. Bij het gouden jubileum fungeerde als voorzitter wijlen de heer A. Oosterling, die vorig jaar overleed en die zeer vele jaren een bestuursfunctie bekleedde; bij z'n gouden lidmaatschap van Excelsior mocht wijlen dhr. Oosterling de eremedalje ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Als secretaris fungeerde in '35 dc heer W. Timmermans, die thans de ac tieve voorzitter van Excelsior is en die de vereniging in samenwerking met zijn be stuur in de naoorlogse jaren tot grote bloei heeft gebracht. Excelsior heeft steeds van de zijde van de plaatselijke predikanten veel steun mo gen ondervinden; deze waren steeds ere voorzitter van Excelsior, terwijl de burge meesters der gemeente, voor en ook na de samenvoeging, als beschermheer der ver- .niging optraden. L Wciliaast vanaf de oprichting heeft Ex celsior er een traditie van gemaakt om op 2e Kerstdag een zanguitvoering te verzor gen in de Ned. Herv. Kerk. Gedurende de oorlog werd dit gebruik enige jaren onder broken, maar na de bevrijding werd deze traditie spoedig hervat en met succes, te meer waar na de restauratie van het kerk-, gebouw dit zich daartoe zo bij uitstek leent. Het ledental van Excelsior, dat natuur lijk nogal eens schommelde, is momenteel ruim 60 en met grote ijver wordt door alle leden steeds aan de wekelijkse repetitie deelgenomen. Ook werd na de oorlog weer spoedig deelgenomen aan verschillende concoursen; zo ging men in 1946 naar Woudrichem, waar een le prijs in de le afdeling behaald werd, evenals te Heerjans- dam in 1950; in 1952 te Slikkerveer werd een le prijs behaald in de afd. Uitmun- tendhed; in 1954 te Utrecht le prijs in ere- afdeling; 1956 te Rotterdam 2e prijs in de superieure afd. en in hetzelfde jaar te te Utrecht een le prijs in de Super.-afd. Dit grote succes is naast de ijver der leden zeker voor een groot deel te danken aan de heer Groen, de tegenwoordige di recteur van Excelsior, die vanaf 1944 de leiding in handen heeft en voor wie geen moeite te veel is waar het er om gaat Ex celsior op de muzikale ladder naar boven te voeren. Ook ter gelegenheid van het 65-jarig ju bileum in 1950 organiseerde de zangver eniging een concours, hetwelk uitstekend slaagde en waaraan vele zang- en muziek gezelschappen deelnamen en bij welke ge legenheden avondconcerten werden ver-, zorgd o.m. door Concordia uit Loonopzand en de Amsterdamse Politiekapel; om nooit te vergeten. In 1956 sloot Excelsior zich aan bij de Ned. Chr. Bond van Zangverenigingen. Het bestuur van Excelsior bestaat mo menteel uit de volgende heren: W. Tim mermans, voorzitter; W. van Beek, secre taris; A. M. Versteeg, penningmeester; G. Versteeg, Joh. Maijers, C. Vos, A. de Bie, mevr. de Groot-Bouman en mevr. Treffers- Broeks. Naast het eigenlijke doel van de zang vereniging, de bevordering van de zang, verzorgde Excelsior ook vanaf de oprichting jaarlijks een uitstapje, zulks ter bevorde ring van de vriendschappelijk band tussen de leden onderling. In de eerste jaren ging dat meermalen per rijtuig en werden tocht jes gemaakt naar Oisterwijk en Breda. In latere jaren ging het per trein naar Nijme gen, Arnhem, Amsterdam, Den Haag enz. en de laatste jaren ging het zelfs enkele malen per autocar naar Antwerpen, Brus sel en ook naar Duitsland. De Chr. Gemengde Zangvereniging Ex celsior heeft alzo in het culturele leven van onze plaats steeds een vooraanstaande plaats ingenomen en de vereniging mag dan ook met ere worden genoemd. Wij wensen bestuur en leden en ook de direc teur gaarne bij voorbaat van harte geluk met dit bijzondere jubileum en wensen Excelsior ook voor de toekomst gaarne alle goeds toe. Wij hopen dat deze jubileum viering in elk opzicht mag slagen en zijn bekroning zal mogen vinden in een alles zins geslaagd concours in de a.s. zomer. WANDELSPORT De wandclliefhebbers kunnen zaterdag weer aan de start verschijnen voor de 10e Wintcrserietocht van de W.S.V. „Er op uit" te Sprang-Capelle. Er kan gelopen worden overeen afstand van 10 of 25 km. Start om 2 uur bij café Het Bruggetje, aan de Raad huisstraat te Sprang-Capelle. De tocht staat onder auspiciën van de K.N.B. v. L.O. Wandelkring N.-Brabant. GYMNASTIEK-DEMONSTRATIE. De Chr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" te Sprang-Capelle, zal op vrijdag 4 en zaterdag 5 maart a.s., des avonds in de zaal van de Chr. Volksbond te Sprang, dc jaarlijkse uitvoeringen voor haar dona teurs geven. DOKTERSDIENST. Zaterdag en zondag wordt de praktijk van dokter K. van Tuyn te Kaatsheuvel, waargenomen door dokter H. Winkelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167-2350. KERKDIENSTEN ZONDAG 21 FEBRUARI 1960. ryi Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur Ds. W. B. v. d. Meulen. Schaken. „De Vrije Pion" heeft op dinsdag 9 februari 1960 haar laatste compe titiewedstrijd gespeeld en wel tegen „Caissa" uit Gilze-Rijen, Dit team, koploper, behoefde slechts de kleinst mogelijke overwinning om zich kampoien te noemen. „De Vrije Pion" was evenwel niet geheel kansloos. Het heeft er wel gespan nen, er op of er onder. Aan het 3e bord kwam onze spe ler iets te laat. Hoewel voorbije tijd nimmer is in te halen, begon onze speler gehaast een variant van de zo gevaarlijke Cambtridge-Springs af te werken. Bij gelijke stelling trok zwart ten aanval. De voorbe reiding van deze aanval kostte zwart evenwel een pion en zwarts centrum werd opengebroken. Zwarts koning stelling werd onveilig. Een daarop volgende blunder bracht de gast- speler een vroegtijdige zege (01). De lijstaanvoerders lieten van stonde af aan strijd zien. Onze speler kreeg het Evans-gambiet voorgeschoteld, werd na een tiental zetten benauwd in de hoek gedrukt, waardoor 't hem aan lucht ging ontbreken. Rustig zette de witspeler de aanval door, die na 20 zetten in mat eindigde. Een ere-saluut voor zulk kundig spel (0-2). Het 6e bord vertoonde het schots gambiet. De gastspeler ontketende strijdlustig een sterke en geraffi neerde aanval, die wit tot de uiter ste nauwkeurigheid dwong en de speler, zo al geen inspriratie, dan toch transpiratie bezogrde. Na 27 zetten werd in gelijke stelling tot re mise besloten. Een nobel besluit na spanend gevecht 2%). Aan het 9e bord werd siciliaans gespeeld. Bij afruil van paarden verloor onze speler de f—pion, doch verkreeg een open-lijn, waarop zwaar geschut stond opgesteld en in actie gebracht. De koningsaanval leverde voordeel op. Toen daarna dame-ruil kon worden geforceerd, was het voor onze speler gauw be keken en bracht hij het hele eerste punt op onze score (1^—2%). Ook het 8e bord werd een sicili- aan. Onze speler behield het initia tief in het centrum. Toen de gast speler de lange rochade toepaste, trok hfj een sterk koningsaanval tot zich. Slechts door het offer van een toren kon mat worden voorkomen. Toen kort daarna onze speler twee vrije plus-pionnen wist te produce ren, paste onze gast slechts 't hoofd te buigen voor zoveel geweld (2Mi—2%). Aan het 4e bord werd het dame gambiet gespeeld. Er werd voorzich tig gespeeld. Na drie uren spel was de stelling materieel gelijk, doch had de zwartspeler een onveilige ko- ningssteiling. De witspeler rooit winst, verloor bij aanval de verde diging uit het oog en moest capitule ren. Het onderste uit de kan wordt nog altijd door 't dekstel beschermd (2M:—3Mi). Het 2e bord was een verkwikking voor het Capelse oog. Onze speler speelde zijn soliede spel, hetgeen wil zeggen dat zijn tegenstander alle zeilen bij moest zetten om ram pen te voorkomen. Het is een pres tatie dit 3Mi uur vol te houden. Toch wel sneu om daarna amechtig te capituleren (3V43%). Het 5e bord werd een dame-gambiet. Bij de overgang van de opening tot het middenspel waren reeds vele schermutse lingen geleverd en was onze gastspeler 2 dubbel-pionnen opgedrongen. Onze speler bleef in aanval zijn voordeel vergroten. Na 40 zetten werd de partij afgebroken, waar bij onze speler drie pionnen meerderheid heeft. Arbitrage zal moeten beslissen, maar het kan welhaast niet missen of „de vrije pion" zal hier de wins in de wacht slepen. Aan het 10e bord zette onze gastspeler een zware aanval in op wits centrumstel ling. Dit leverde een pion winst op. Gelei delijk ontworstelde wit zich aan zwarts greep. Wit offerde, zwart accepteerde. Dit offer bracht wit voordeel, pion-verlies werd omgezet in winst van twee pluspionnen. Na 40 zetten werd de partij afgebroken. Arbi trage moet beslissen. Ook hier zijn de winstkansen voor „de vrije pion" wel dui-. delijk zichtbaar. Aan het 7e bord speelden beide spelers voor hetgeen zij waard waren en... zij wa ren aan elkaar gewaagd. Toen na 40 zet ten de partij werd afgebroken, waren de stellingen bijna gelijk, doch onze speler had zich een plus-pion vergaard en deze is mo gelijk de winst waard. Arbitrage zal moe ten beslissen. „De vrije pion" gaat met vertrouwen de uitslag van de arbitrage tegemoet zien. Het zal zeer waarschijnlijk een kleine zege op de koploper voor „de vrije pion" worden. De thuisclub speelde met wit aan de even borden. De gedetailleerde uitslagen waren De Vrije Pion - Caïssa W Goedhart - P Jonkers 0 - 1 C Quirijns - J Ottevanger 1-0 H L Stein - Dr M P v Ardenne 0 - 1 J Benschop -Cv Dongen 0 - 1 J Muis-A Brouwer afgebr. Dr Winterwerp - A Wagemakers Yi-Yi R v Dalen -Cv Meel afgebr. Ir de Kwaasteniet- C v Ardenne Sr 1 - 0 W Kieboom - J Lochtmans 1-0 H v Oversteeg - J v Geel afgebr. Voorlopige uitslag 3V£-3Vé. ÜMf-l*.!. I -. ïiT tr VERGADERING POLYMNIA. Zaterdagavond zal de gemengde zang-, vereniging Polymna een algemene leden vergadering houden in de zaal van café De Statie. Op de agenda staat o.m. een be stuursverkiezing vermeld. RAAD VAN ELF VERGADERT. Zondag a.s. komt de Raad van Elf met het bestuur en prins carnaval 1960 in café De Statie bijeen voor een laatste bespre king van het a.s. carnavalsfestijn. DE BUNGALOW. Zaterdag 20 en zondag 21 febr. a.s. zal de toneelvereniging Henri Belletable in 't Gemeenschapshuis te Waspik-Boven haar tweede winteruitvoering geven van dit sei zoen. De regisseur de heer J. v. d. Hoven uit Waalwijk heeft hiervoor zijn keuze la ten vallen op het blijspel: De Bungalow, van Antoine van Bergen. Het decor zal worden verzorgd door Pater Gulielmus van het Carmelietenklooster te Waspik-Boven. JAARVERGADERING ENTRE NOUS. In hotel J. v. d. Schoot hield de toneel vereniging Entre Nous haar algemene jaar vergadering. Tijdens deze bijeenkomst werd het periodiek aftredende bestuur in zijn ge heel herkozen: G. Kamp, voorzitter, G. Roovers, vice-voorzitter, H. van Dongen Jzn., secr.-penn.; R. v. Dongen le comm. en A. Kemmeren, 2e commissaris. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de financiële positie van de ver eniging tamelijk gunstig was In de verdere besprekingen werd het plan geopperd om dit jaar weer een ker- mismatinée te verzorgen. Een beslissing hieromtrent werd echter nog niet genomen. UITKIJK 2 KAMPIOEN WASPIKSE BILJARTBOND. J. Akkerman, G. Gijsbrecht6, Joh. Gen-, nissen, J. van Dongen, C. Zwaans en Chr. Geerling hebben de competitie van de Was- pikse Biljartbond een onverwacht spannend en sensationeel slot gegeven. Door een on verwacht grote 8-2 overwinning op hun team, Uitkijk 2, op gelijke hoogte met de lijstaanvoerder, Fotsers 1, beiden 115 punten uit de 18 gespeelde wedstrijden. Een beslissingswedstrijd tussen Uitkijk 2 en Fotsers 1 zou dus de comp. 1959-'60 moeten besluiten. Ook in deze barage-par- tij, onder grote belangstelling in café Mon- tens gespeeld, wist het bovengenoemd vijf tal zich staande te houden. Fotsers I moest door de knieën, zij het met de kleinst mo gelijke nederlaag 6-4, waarna in café A. Akkerman op de Havendijk de kampioens- vlag kon worden gehesen. De eindstand van de competitie luidt: 1 en kampioen Uitkijk 2 met 121 pt. uit 19 wedstrijden (aanvan kelijk dus 115 uit 18); 2 Fotsers 1 119 uit 19 (115 uit 18); 3'Alt. Raak 2 111 uit 18; 4 WK 1 96 uit 18; 5 Altijd Raak 1 84 uit 17; 6 HGL 1 80 uit 18; 7 Vriendenkring 1 79 uit 18; 8 Uitkijk 1 74 uit 18; 9 KOT 2 72 uit 18 en 10 KOT I 64 pt. uit 17 wedstr. VOLLEYBAL. De laatste competitiewedstrijden hebben voor onze volleybalclub Atak geen onver deeld succes opgeleverd. Het tweede team nl. dat met 4 pt. voorsprong zo fier aan de kop prijkte van de 3e klas heeft twee ne derlagen moeten incasseren en wel van Wa- voc 1 en van Big Ben 1. Het feit dat en kele spelers niet beschikbaar waren was aan dit povere resultaat debet. Atak 1 deed het tegen Tornado beter en verstevigde door een 2-0 overwinning haar positie in de kopgroep van de le klas. Zaterdag 20 febr. staat voor het le zestal een zware wed strijd op het programma en wel tegen PSOV 1. VOETBALPROGRAMMA 21 FEBR. Waspik 1 - Oisterwijk; Dussense Boys 2 -Waspik 3; White Boys 3-RKC 4; Tul- dania-White Boys 1; White Boys 2- Raamsdonk 2; Raamsdonk 3 - Waspik 4. Sportvereniging '32 - Waspik 2-1. Waspik kwam zondag met lege handen terug uit 's-Bosch waar zij Sportver. gedu rende 2 x drie kwartier wel aardig partij had gegeven, maar de eer van de overwin ning toch aan Sportver. moest laten. Toch was de wedstrijd voor Waspik zeer hoop vol begonnen, want ofschoon Waspik met diverse invallers de strijd moest aanvangen, was haar start zo overrompelend dat de Bosschenaren reeds met 1-0 achterston den voordat zij goed en wel beseften dat 't begin-signaal had geklonken. Zij hadden dan ook nog geen bal aangtraakt. Afge trapt door Waspiks aanvalsleider, was de bal na enkele korte pasjes naar de links buiten gedirigeerd, die maar meteen in- knalde. Verder liet Sportver. het echter niet komen en gewaarschuwd door deze ope ningstreffer pakte het de zaak flink aan. Toch schiep Waspik zich nog enkele doel- rijpe kansen, maar liet deze onbenut. Sportvereniging veroverde echter gelei delijk aan de hegemonie op het midden-, veld en kwam zo nog voor de rust tot een licht overwicht, zodat de gelijkmaker niet lang uitbleef. In de tweede helft kwam de defensie van Sportver. aanvankelijk weer in grote moeilijkheden, maar zij wist zich te hand haven. Tegen het einde kwam Den Bosch zelfs weer duidelijk in het offensief en het was J. Burg die dit overwicht met een prachtig doelpunt bekroonde, 2-1. White Boys - Audacia 3-1. Het eerste elftal van White Boys heeft zondag in Waspik-Boven geen bovenmate inspanningen behoeven te verrichten om Audacia haar wil op te leggen. Meer moei te met en rond deze wedstrijd ondervond hierbij de scheidsrechter. Toen deze nl. centervoor van White Boys van het veld stuurde omdat deze zich bij een botsing met de Audacia-doelman zou hebben misdragen nam een der „supporters" het voor de zon de bok op en wel op een manier die aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Met enkele vuistslagen die het hoofd van de ar biter tot doel hadden trachtte de heet hoofd zijn overtuiging aan de scheidsrech ter op te "dringen. Voordat het echter tot ernstige ongeregeldheden kon komen, werd ook deze man „buitenspel" gezet en van het veld verwijderd, waarna de wedstrijd werd hervat. Door een doelpunt van Han van Etten was de rust met een 1—0 voorsprong voor White Boys ingegaan. In de 2e helft voer den toen Teun Hubeek en Huub Kuijten deze voorsprong tot 3-0 op. Kort voor 't einde tenslotte slaagde Audacia er in de eer te redden, 3-1.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 10