waAlwijkse en UnqstPAAtse couratu INDUSTRIE-VESTIGING IN NOORD BRABANT Luxor FILMJOURNAAL WASPIK y Musis Sacrum VAN LANSCHOT BANKBOEKJES Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Grootindustrie trok in één jaar 2600 arbeids krachten aan In het thans verschenen num mer van het blad „Noord-Bra bant", het officiële orgaan van het economisch-technologisch in stituut voor Noordbrabant, wordt een overzicht gegeven van een aantal gemeenten, die premie toezeggingen hebben gekregen voor nieuwe industrie-vestigin gen. Zo zal in Etten gevestigd wor den een conservenfabriek, een meubelfabriek en een bedrijf voor de fabricage van glaswol. Een drietal hier reeds gevestigde bedrijven heeft de goedkeuring verkregen om in het kader van de premieregeling tot uitbreiding over te gaan. In Uden zullen een tapijtfa- briek en een fabriek voor de ver vaardiging van houten gebouwen gevestigd worden, terwijl een tweetal gevestigde bedrijven be richt van de minister heeft ont vangen dat zij voor uitbreidings premie in aanmerking komen. In de bedrijven in Etten zullen hier door ongeveer 5U0 tot G0Ü perso nen worden tewerkgesteld, ter wijl de beide nieuwe bedrijven in Uden tezamen wérk zullen bie den aan een honderdtal manne lijke werknemers. Een drietal bestaande bedrij ven in Cuyk werden premietoe zeggingen gedaan ten behoeve van dé uitbreiding, waardoor de personeelsbezetting met ongeveer 200 werknemers zal toenemen. Twee gevallen van uitbreiding en drie projecten voor nieuwe vestigingen zi;n nog in behande ling. In Oss, een van de twee nieuwe kerngemeenten in Noord- Brabant, zullen door de premie regeling drie nieuwe bedrijven worden gevestigd, die werk zul len bieden aan ruim 150 perso nen. Een tricotggefabriek met bijbehorende spinnerij, breierij en ververij zal in Oss komen, als mede een machinefabriek voor de vervaardiging van centrale verwarming en ventilatie-inrich- tingen en een mechanisch hout- bewerkingsbedrijf. In de tweede nieuwe kerngemeente, Bladel.zal een bedrijf gevestigd worden dat zich bezig houdt met de vervaar diging van mengautomaten voor gemengde smering, terwijl een aanvraag voor premietoekenning van een tweede bedrijf bij het ministerie is ingediend. In geheel Noord-Brabant wer den tot op heden voor 17 projec ten premietoezeggingen verkre- gen, waarvan er 9 betrekking hadden op nieuwvestiging en 8 op uitbreiding. Hierdoor zullen 1100 a 1300 arbeiders te werk ge steld kunnen worden. In het orgaan lezen wij verder dat de economische groei van Noordbrabant zich in 1959 voor al in het oostelijk gedeelte heeft voortgezet. Vooral in de vroegere ontwikkelingskern Oudenboscji is een verdere uitbreiding van 't industriële bedrijfsleven gaande. In Breda baart de uitgroei van de stedelijke industriële werkge legenheid zorgen. Om nieuwe ini tiatieven ruim baan te geven, werd in deze stad dit jaar de n.v. Maatschappij ter bevordering van industrievestiging opgericht. De ze n.v. stelt zich ten doel facili teiten te bieden met betrekking lot bedrijfshuisvesting om zo doende de stad Breda voor geïn teresseerden als vestigingsplaats mogelijk te maken. In Tilburg bestaat reeds sedert enige tijd 'n dergelijke industrie vestiging n.v. Deze n.v. bepaalt zich 'niet uitsluitend tot nieuwe projecten, maar betrekt in haar activiteit ook de bestaande be drijven, die meermalen in te klei ne' ruimten zijn ondergebracht en niet in staat zijn tot uitbrei ding over te gaan. In Rijen zal in een voormalige lederfabriek thans 'n behangsel- papierindustrie gevestigd worden waar circa 150 personen te werk gesteld kunnen worden. In Waalwijk en omgeving do mineert de daar van oudsher ge vestigde schoen- en lederindus trie. In Waalwijk wordt reeds ge ruime tijd gestreefd naar de to- standkoming van een nieuwe ha ven waardoor deze gemeente aan sluiting heeft op de Bergse Maas. In Den Bosch is het vooral de uitbreiding van een aldaar geves tigde schrijf machinefabriek, die de vergroting van industriële werkgelegenheid met ongeveer 400 arbeidsplaatsen heeft veroor zaakt. De Brabantse grootindus trie, waaronder verstaan wordt bedrijven met meer dan 1000 mian personeel zal door de uitbreiding van deze schrijfmachinefabriek waarschijnlijk komen van 21 op 22. In deze 21 grootindustrieën werkten medio 1959 bijna 67.000 personen. In de loop van één jaar hebben deze bedrijven ruim 2000 arbeidskrachten aangetrokken. „MARTELING VAN DE NACHT" Susan Hayward, die in 1959 werd onderscheiden als de beste actrice van het jaar, komt ook in deze film tot groots spel. Het verhaal behandelt de geschie denis van Mary Sharron (Susan Hey- ward), haar zoon Robbie en de knecht Fred Carter (Stephen Boyd), die Mary na de dood van haar man als hulp op de boerderij heeft geno men. Robbie voelt zich sterk tot Fred aangetrokken en dat is dan ook de reden waarom Mary tenslotte op een huwelijksaanzoek van Fred in gaat. Fred is echter van mening dat Mary's opvoeding van de jongen te week is en om hem te harden dwingt Fred de jongen om te kijken naar het villen van een neergeschoten hert. De jongen kan echter geen bloed zien en moet in een shock-toestand naar bed worden gebracht. Dit feit ver oorzaakt een vijandschap tussen Mary en Fred en Mary gaat zelfs zover dat zij een door Fred aangeboden verzoening van de hand wijst. De baby, die zij van Fred verwacht, wordt niet geboren, maar na de mis kraam wijst de dokter Mary er op, dat zij er zich nooit in heeft ver diept wat de oorzaak is geweest van Fred's hardheid. Hij licht een sluier van Fred's verleden op en dan pas be grijpt Mary wat er in de zwijgzame Fred is omgegaan. Het slot is de ge- „ZONDER MOEDER" Toni (Michael Ande), een wees, komt met Hongaarse vluchtelingen naar Oostenrijk en wordt door een gepensioneerde kapitein in huis op genomen. Tijdens een hoogmis, welke wordt gezongen door de beroemde Wiener Sangerknaben, ervaart de kapitein welk een grote indruk dit op de jongen maakt en thuis ontdekt hij welk een grote muzikale gaven de jongen bezit. Hij slaagt er in om de jongen als lid van de Wiener San gerknaben te plaatsen en Toni weet zich in dit milieu al spoedig van ieders vriendschap te verzekeren, in het bijzonder van zuster Maria, die als verzorgster van de Wiener San gerknaben optreedt. Tijdens een va kantieverblijf van het beroemde koor in de bergen, verdwijnt er op zekere dag een bankbiljet van duizend gul den. Als de verdenking op zuster Maria valt, „bekent" Toni dat hij het geld weggenomen heeft. De direc teur gelooft niet in de schuld van Toni en tracht meer uit hem te krij gen. Toni wil echter niets loslaten en als hij op een gegeven ogenblik niet* meer weet waar hij het zoeken moet, rent hij weg en stort tenslotte in een roskloof. Wekenlang zweeft Toni tussen leven en dood. In die tijd wordt het bankbiljet gevonden tus sen muziekpapieren. Geheel gereha biliteerd wordt Toni weer in de kring der Sangerknaben opgenomen. Een sympathieke film met prach tige muziek door de Wiener Sanger knaben. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „EL HAK1M" Deze film, welke is gemaakt naar het gelijknamige boek van John Knittel, vertelt het levensverhaal van dr. Ibrahim Gamal, die reeds als kleine jongen bezeten was door het verlangen om „hakim" (arts) te wor den en deze wens tenslotte in ver vulling ziet gaan. De grote carrière van dr Ibrahim confronteert hem met leed, liefde, revolutionnaire stromin gen en misdadige praktijken. Pas op het eind van zijn leven, als de dood reeds de hand op hem gelegd heeft, herkent hij pas de liefde van de vrouw, die hem altijd heeft liefge had. Zij schrijft voor de stervende het verhaal van zijn leven de ge schiedenis van het leven van een man, die weliswaar allen lief had, die ellendig ,ziek en vol verdriet waren, maar die hen, die hem het naast ston den, vergat. De rol van dr. Ibrahim wordt in deze film knap vertolkt door O. W. Fisher. Nadja Tiller speelt het meis je Aziza. Een bijzonder boeiende film naar een wereldberoemde roman. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. lukkige hereniging van moeder, zoon en vader. Een sterk gespeeld filmverhaal met prachtig spel van Susan Hay ward. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „JANE EYRE" Deze film naar het gelijknamige beroemde boek van Charlotte Bronté is reeds een aantal jaren oud. Het is de levensgeschiedenis van het meisje Jane Eyre, dat na een harteloze op voeding bij een tante en later op een kostschool, voor het eerst warmte en genegenheid ontmoet bij Edward Rochester, bij wie zij als gouvernan te in dienst is. Zij moet echter een huwelijksaanzoek van Rochester van de hand wijzen, omdat deze reeds is gehuwd. Zijn vrouw is echter al jaren krankzinnig en Rochester houdt haar verborgen in een van de vleu gels van het huis. Als zij later naar Thomfield Hall terugkeert blijkt dat de vrouw haar verpleegster vermoord en het huis in brand gestoken heeft. Bij een reddingspoging is Edward blind geworden. Aanvankelijk wijst hij Jane af omdat hij geen medelij den wil, maar zij slaagt er in hem te overtuigen van haar diepe liefde. Een groot en boeiend liefdesver haal met sterk spel van Orson Wel les als Edward Rochester en Joan Fontaine als Jane Eyre. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. rente Geen koersnsico Gemakkelijk beschikbaar - Geen kosten Storten en opnemen kunt U aan onze kas maar ook heel eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes" De winkelsluitingssuggestie heeft op enkele plaatsen enige rustige dei ning verwekt. Er zouden zelfs lynch- plannen hebben bestaan, zo werd mij van betrouwbare zijde medegedeeld, maar dank zij een aantal bezadigde figuren in de oppositie ben ik aan dit stukje wild-west ontsnapt. Wel heb ik j.l. zaterdag voor enkele da gen koers moeten zetten naar het ziekbed. Griep? Een „ongelukje" met de pindekaas? Of een ei van een kip, die er op dinsdagmiddag ook graag tussenuit wil? Allemaal vragen waar op de politie haar krachten kan be proeven. Van de recherche vernam ik dat reeds drie Barnevelders, zeven Leghorns en twee Wyandottes in ver zekerde bewaring zijn gesteld. Zes andere kippent die ook waren aan gehouden, zijn later weer op vrije voeten gesteld, omdat ze konden be wijzen dat ze soepkippen waren. Maar goed, tot slot van het ge krakeel een antwoord op de reactie van het personeel van een grootwin kelbedrijf. Ik onderschrijf met een warm hart, dat de werkweek voor het winkelpersoneel al lang genoeg is. Ik zou zelfs nog verder willen gaan en de stelling poneren, dat werkwe ken altijd te lang zijn, voor wie dan ook. Het verbaast me telkens weer, dat men deze stelling in geen enkel beginselprogramma van de vak- en standsorganisaties aantreft. Het is overigens wel jammer, dat genoemd winkelpersoneel niet hele maal duidelijk is waar het zijn voor keur voor de dinsdagmiddag uit spreekt. Aan een (maandag)morgen heb je niets, zeggen de briefschrij vers, want dan moet je om 12 uur al weer thuis zijn om op tijd op je werk te zijn. Waarvan thuis zijn? Niet van Den Bosch of Tilburg, want alle za ken, waarvoor men vanuit Waalwijk deze plaatsen bezoekt, zijn dan ge sloten. Nee, men heeft liever een dinsdagmiddag vrij, omdat dan het winkelpersoneel ook eens in de ge legenheid is om in de grote waren huizen en zaken te gaan kopen. En gelijk hebben ze, al die winkeldames en -heren, maar dat mogen ze dan ook gerust met zoveel woorden zeg gen. Per slot van rekening doet de middenstand het zelf ook en de knecht hoeft niet beter te zijn dan de meester. In dat geval echter verliest het ar gument, dat op dinsdagmiddag de meeste winkels in het hele land ge sloten zijn, veel, zo niet alles van zijn kracht. Want welke winkels zijn in het hele land beslist niet op dins dagmiddag gesloten? Die winkels, waarvoor het Waalwijkse winkelper soneel terecht zo graag naar Den Bosch of Tilburg wil, en dan gaat het heus niet om de bakker, de sla ger, de drogist of de sigarenman. Wanneer we dus stellen, dat het winkelpersoneel graag op dinsdag middag vrij heeft omdat het dan ook eens elders in bepaalde winkels kan neuzen, dan zijn we waar we wezen moeten. Een argument als „in het hele land is het zo", is niet alleen onjuist, maar raakt ook de kern van de zaak niet. De werktijd van het winkelperso neel is altijd een moeilijk punt ge weest. Vóór de oorlog hadden we die vreselijke zaterdagavond-verkoop tot 10 uur, die spotte met alle redelijke normen omtrent arbeidstijd en waar alleen de baas wel bij voer. Momen teel zijn er weer andere problemen, want van een vrij weekend, waaraan we in deze zenuwslopende tijd zo zeer behoefte hebben, is voor het winkel personeel ook geen sprake. Zouden we de winkelsluiting op gelijke voet brengen met de bedrijfssluiting, dus iedereen zaterdagmiddag vrij, dan zouden er ook weer vele boze reacties los komen. Op de eerste plaats van de kant van het publiek dat de zater dagmiddag altijd nog als een echte winkelmiddag beschouwt. Voor de mannen is bovendien de zaterdag middag het aangewezen ogenblik om zich in het bezit te stellen van spij kers, schroeven, krammetjes en an der timmertuig voor duiven- en ko nijnenhok of kinderkamer. Wee dus degene, die zou durven voorstellen om alle winkels op zaterdagmiddag te sluiten. Met betrekking tot de toekomst zouden we ons nu al kunnen afvra gen hoe dat nu moet wanneer we in alle sectoren van het bedrijfsleven aan de vrije zaterdag toe zijn. Ik kan me zo voorstellen, dat ook het win kelpersoneel er behoefte aan heeft er eens twee dagen heerlijk tussenuit te trekken met de tent of op de brom mer. We kunnen dan natuurlijk naar Duits voorbeeld 's zaterdags de win kels om 2 uur sluiten en het perso neel die andere halve dag geven op dinsdagmiddag. Maar weet u wie er dan weer moord en brand gaan roepen? De winkelbazen! Die gaan dan aan het rekenen dinsdagmiddag dicht, za terdagmiddag dicht en op maandag morgen zie je sowieso geen mens (behalve dan de zeepkopers en de vakantiegangers). Dat is dan ander halve dag geen verkoop! Voeg daar bij dan nog een aantal Waalwijkse precariorechten en alle middenstan ders zullen zich haasten hun winkel te sluiten, waarmee dan tevens alle problemen omtrent de werktijd van het winkelpersoneel zijn opgelost. Raamsdonk VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 14 De tcho vAn het Zuióen 4WJ "MRS»1 R|' FIRMA BANKIERS 's-HERTOGENBOSCH, H. Steenweg 27-31, Telefoon 22321 EINDHOVENKeizersgracht 17,Telefoon 27442 TILBURGStationstraat 17, Telefoon 30300 Affiliatie in Amsterdam: VERMEER CO., BANKIERS Herengracht 199—201, Telefoon 020-240119 BRABANTS KAMERORKEST GAF WASPIK EEN PREMIÈRE De honderd belangstellenden tesamen het auditorium vormend bij het optreden van het Brabants Kamerorkest in Waspik kre gen wel hun deel. Vooreerst wist de diri gent de heer Evert van Tright zijn strijk orkest tot de voortreffelijke prestaties te bewegen maar bovendien kreeg Waspik in het concerto in D Groot van de Ameri kaanse Rus Igor Strawinski de primeur voor geheel Brabant aangeboden. Met deze compositie zou het orkest bewijzen dat de zgn. moderne muziek met zijn soms onge wone klanken, niet afschrikwekkend be hoeft te zijn. Afschrikwekkend klonk deze partituur ook zeker niet, daarvoor was het middendeel te wonderlijk van stemming en de beide andere delen, het inleidende Vi vace en vooral het sluitende Rondo te vir tuoos en te actief. Toch betwijfelen we of de gedurfde harmo niek in Strawinsky's schrijfwijze even sterk aanspreekt als de muziekvormen waarmee dit werk in zo sterke verhouding staat. Het orkest echter combineerde in dit moeilijke werk een levendige en geïnspireerde ver tolking met een dermate technische perfec tie dat het publiek ook deze compositie met een hartelijk applaus waardeerde. Elke maat van dit concerto vraagt om exacte concen-. tratie van krachten en hieraan ontbrak het niet zodat scherpe accenten en verbeten ritme en een duidelijke plastiek in de vele maatwisselingen dit werk bijzonder inter- ressant maakten. Hierna volgde een (nog) niet uitgegeven werk van Max Reger: Lyrischer Andante fur Streiker, waarmee het orkest dus een stap terug deed naar de Romantiek. In deze wondermooie andante wordt het the ma, nu eens omfloerst door de demper op de snaren, dan weer puntig omspeeld door ncveninstrumenten als 't ware door 't stuk heen gedragen, voor dit werk heeft Van Tright veel zorg en liefde getoond. Van de Venetiaanse componist Antonio Vivaldi wiens soloconcerten muzikaal en muziek historisch van grote waarde zijn hoorden we het concert voor fagot en strijkorkest in e kleine terts. In dit werk kwam het bijzon der karakter van de fagot zeer welluidend tot zijn recht. De solist Nico van Wieringen bleek hierin een fameus fagottist te zijn die de techniek van zijn moeilijk instrument vol komen beheerst en die een grote zingende toon weet te vormen, helder en zingend tot het laatst. Hij speelde dit werk in een strak ke lijn maar ook licht en veerkrachtig, zo dat de veel dansante ritmen springlevend te voorschijn kwamen. Rythmisch was de be geleiding van het orkest met de solist niet steeds een duo-monalisme. Een werk van lichter karakter was de se renade opus 20 van de Engelsman Edvard EIgar. Wellicht hebben sommigen dit pro grammastuk zelfs te licht bevonden, zo vol van overdreven emotionele „explosies" als het is. Tot een zeer verzorgd musiceren kwamejj de succesvolle uitvoerenden ook in Serenate Notturma van Mozart, zodat men dankbaar mocht zijn weer eens met deze grootmeester te worden geconfronteerd. De avond begon met een vertolking op hoog niveau van het concerto Grasso opus 6 no. 1 van Georg Friedrich Handel, waar in het orkest zich meteen heerlijk los speel de. De verklarende inleidingen van de mu-. sicoloog Drs. v. d. Linden vergemakkelijkte de eerste kennismaking van Waspik met het Brabants Orkest, een kennismaking welke door het comité Ars in Vita werd bereid. OEFENING B.B. De B.B. alhier hield een grote oefening, waaraan ook de EHBO deelnam. Sirenes gaven het signaal luchtalarm bij het nade ren van de vijandelijke luchtvloot, die met haar bommen en brandbommen de omge ving onveilig kwam maken. Het object van de vijandelijke aanval was de zuivelfabriek Raamsdonk - Waspik.. Toen na de aanval t signaal veilig gegeven was, kwam de BB oprukken met de EHBO en de brand weer. De doden en gewonden werden bijeen gebracht en vervoerd naar de schuur van de heer L. Hooymayers. Niet ontplofte bommen werden onschadelijk gemaakt, ter wijl bij gevaarlijke punten natuurlijk vlag getjes werden geplaatst. Bij het object van de aanval zag men echter een tijdbom over het hoofd, met het gevolg, dat de fabriek onverwachts in lichter laaie stond. De brandweer was niet bij machte het vuur met water te doven en moest derhalve het vuur bestrijden met schuimblusapparaten. De B.B. mag terugzien op een zeer ge slaagde oefening. AKTIE K.A.B. VOOR MONOGORO. De Bossche diocesane bond van de KAB, die 't gehele voormalige bisdom Den Bosch omvat, heeft een K.A.J.-team geadopteerd, dat zal worden uitgezonden naar Mono-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 13