waaLwijkse en LanqstRAAtse couraïtc BINNEN- EN BUITENLAND o 7 in Een keizer kwam terug iin J balm J. H. OERLEMANS DIREKTEUR VAN DE STEENKOLEN-HANDELS-VERENIGING TE ROTTERDAM I $an WOLNO-IRON echfa WIT |n büj verwachting In één nacht Uw handen gaaf en zacht ,1 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: ..Echo' 27 februari 1815 145 jaar geleden bracht Napoleon de wereld weer in opschudding Nadat de verbonden mogendheden Parijs hadden ingenomen en de Franse senaat op 1 april 1814 Napoleon van zijn keizer schap vervallen had verklaard, gaf de kleine veldheer zich over. De voorwaarden waren zeer schappelijk en hierin schuilde de grote fout, die men maakte en waarvan men later de wrange vruchten zou plukken. Het eiland Elba in de Middellandse Zee werd Napoleon als vorstendom toegewezen, terwijl hij zijn titel mocht behouden en een jaargeld van 2 miljoen frans kreeg toegekend. Vierhon derd man uit zijn garde mochten hem op basis van vrijwillig heid vergezellen, terwijl tevens enkele bevriende generaals met hem in ballingschap zouden gaan. Napoleon zag in dat het zo het beste was, want het Franse volk was hem niet meer sympathiek gezind en de keizer begreep, dat er voorlopig voor hem niets meer te bereiken was. De 28ste april 1814 scheepte hij zich te Fréjus in op een Brits fregat en stapte de 4de mei te Elba aan land.. en Nederlanders waren taaier dan de keizer verwachtte en er was nog een factor, die doorslag gevend zou blijken te zijn. Al scheen Blücher verslagen, hij had op meesterlijke wijze kans gezien de resten van zijn leger te her groeperen en terwijl Napoleon dacht de Pruis totaal uitgescha keld te hebben, kwam deze met grote spoed Wellington te hulp. Op het kritieke moment van de strijd verscheen Blücher op het toneel en viel Napoleon in de flank aan. Hiermede bleek het vonnis geveld. Het Franse leger werd volkomen gedesorganiseerd en de grote keizer moest hals over kop vluchten. Zijn wagen, hoed en nog enige andere per soonlijke eigendommen vielen in handen der verbondenen, zo over haast nam hij de benen. Een laatste poging SPIONNEN OVERAL Porto Ferrajo werd een verza meloord van aanzienlijken uit al le wereldstreken. Maar achter 't masker van schijnbare kalmte en berusting sloeg Napoleon alle ge beurtenissen in Europa, vooral die te Parijs en Wenen, met op lettendheid gade. Hij organiseer de een grote spionnage-organisa- tie, die hem van alle belangrijke gebeurtenissen op de hoogte hield. Zijn agenten waren overal. Speciale belangstelling had hij voor het dalende aanzien van de Bourbons in Frankrijk en voor de onenigheden tussen de grote mogendheden te Wenen. Deze gunstige omstandigheden en de vrees dat zijn vijanden hem veiligheidshalve een verder afge legen oord zouden aanwijzen, de den hem besluiten al.les op alles te zetten en met zijn handjevol getrouwen een inval in Frankrijk te wagen. In alle stilte werden de voorbe reidingen getroffen en op 26 fe bruari 1815 scheepten Napoleon en zijn garde zich in op gehuurde vaartuigen, waarna zij de over tocht onopgemerkt volbrachten en op 1 maart voet aan wal zet ten in de Golf van St. Juan. De keizer trok met zijn troepje over de bergen naar Dauphiné. Voor Grenoble gelukte het hem door zijn reputatie en zelfverzekerd optreden een regiment van het koninklijke leger aan zijn zijde te krijgen, waarna hij de 7e maart de vesting binnentrok. De eerste stap was met succes gezet. Drie dagen later bereikte hij Lyon en tijdens zijn kort verblijf aldaar vaardigde hij enkele decreten uit, waardoor hij zich weer met het oppergezag bekleedde. Maarschalk Ney In Parijs gekomen, meende hij het gehele Franse volk tot de str;:d voor zijn troon te kunnen bewegen, maar niets bleek min der waar. Zijn volk wenste de keizer niet meer en liet dit dui delijk blijken. schappij heeft tot nu toe geen aanleiding gevonden het bedrag aan de heer S. uit te keren. DE REIS NAAR MOSKOU. De president van de Italiaanse republiek Gronchi is van zijn reis naar Moskou teruggekeerd en blijkt volgens zijn mededelin gen spijt van z'n reis te hebben als haren op z'n hoofd. Al kan men zeggen dat de president zich door z'n netelige positie voor treffelijk en moedig heeft heen geslagen, vast staat dat men in Rome overtuigd is dat dit statiebezoek een volkomen mis lukking is geworden; door 't on gehoorde brutale optreden van Kro.estsjef in zijn opmerkingen, redevoeringen en z'n zogenaam de grapjes. De neren van de aanstaande topconferentie zijn door dit be zoek en de wóórden van de sovjetleider duidelijk gewaar schuwd. DE GAULLE BEVESTIGT ZIJN GEZAG. grote dwingeland. De vrees der vorsten en de haat der volkeren was te groot. Herstel van de macht... Napoleon zat inmiddels niet stil. Hij besloot zijn tegenstan ders voor te zijn. In minder dan geen tijd organiseerde hij weer een groot leger, waarmede hij Beb'ië binnenviel, waar zich Blü cher met een Pruisische strijd macht en Wellington met een ge combineerd Brits-Nederlands le ger bevonden. Steunende op zijn ontegenzeggelijk grote veldheers talenten meende de keizer zijn oude macht te kunnen sterstel len. Hij viel Blücher aan en dreef deze terug, terwijl maarschalk Ney met zijn troepen het Brits- Nederlandse leger verhinderde Blücher te hulp te komen. De 16e juni werden de Pruisen bij Ligny verslagen. De 18e juni pakte Napoleon bij Waterloo Wellington aan en trachtte deze binnen korte tijd met zijn leger te vernietigen. Maar de Engelsen Generaal de Gaulle heeft maan dag een belangrijke beslissing ge nomen om zijn gezag voortaan in Algerije te waarborgen en te voorkomen dat nog ooit zijn be- z^SenmelhfSi Hefs? zo spoedig moaelSk ver- Siers worden genegeerd of gesa; trekken Men dwong hem tot ver- j feot<*rd Jj heelt een comité trek naar Amerika, doch in de 11001 Algerijnse Nu begreep Napoleon dat hij het spel had verloren. De Fran- havenplaats Rochefort aangeko men, bleek dat de haven door En gelse oorlogsschepen was geblok keerd. Nu zonk ook de grote veld heer de moed in de schoenen en zonder pardon gaf hij zich aan de Engelsen over. De grote mogendheden hadden hun les geleerd en de keizer werd met slechts enkele getrouwen als gevangene naar het ver verwij derde St. Helena gebracht, waar hij onder strenge bewaking de rest van zijn leven mocht verblij ven. Op 5 mei 1821 overleed de tiran aan maagkanker. De te grote edelmoedigheid van de grote mogendheden had Na poleon tot ziin huzarenstukje in staat gesteld, waardoor hij de ge hele wereld in paniek bracht. Zijn succes was echter gelukkig van korte duur. Alles zou nog t op een fiasco zijn uitgelopen, indien een bij zondere omstandigheid Napoleon niet in de kaart gespeeld had. Vanuit Parijs had men maar schalk Ney, een oude vriend en strijdmakker van Napoleon, op dracht gegeven met een leger de invaller tegemoet te gaan en hein gevangen te nemen. Men had moeilijk een slechter keuze kun nen doen, want op 14 maart stel de maarschalk Ney zich met zijn gehele leger ter beschikking van dc keizer. Hierdoor beschikte Napoleon over een behoorlijke troepen macht en heel langzaam rukte hij op naar Parijs. Dit deed hij met Uw zuurbrand Sn een paar tellen geblust met Rennies. opzet om de Bourbons de gele genheid te geven te vluchten, aangezien hij het liever niet tot een treffen wilde laten komen. De 20ste maart zetelde de keizer weer in de Tuilerieën. Napoleon had door schade en schande veel geleerd. Hij besloot het nu anders aan te pakken en hij trachtte door een liberale grondwet en schone beloften de constitutionelen en republikeL nen aan zijn zijde te krijgen. Hij richtte zich voorts tot de buiten landse mogendheden met de ver zekering van zijn vredelievende bedoelingen. Maar de mogendhe den hadden de gemaakte fouten ingezien en zij besloten tot een oorlog zonder pardon tegen de AKKOORD OVER CAO AUTOBUS-BEDRIJF Vertegenwoordigers van de bij het autobusdienstbedrijf betrok ken werkgevers- en werknemers organisaties zijn maandag tot overeenstemming gekomen over een cao. Daarin is behalve de ploegentoeslag en de overige pun ten, waarover reeds eerdei over eenstemming bestond, een loons verhoging verwerkt, op grond van de gedifferentieerde loonvor ming, welke neerkomt op onge- zeer zes percent. ZILVEREN N.R.K.M.-VOORZIT- TER J. A. KOOPS GERIDDERD Maandag heeft de heer J. A. Koops, de zilveren voorzitter van de Nederlandse r.k. midden standsbond, in het Scheveningse Kurhaus een grootse huldiging moeten ondergaan. Dr. G. Veld kamp. de staatssecretaris van Economische Zaken, deelde de jubilaris mee dat de koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. OPPOSITIE DER P.vd.A. Mr. Burger heeft vorige week een krachtiger oppositie tegen de regering aangekondigd van de P.v.d.A. Dat uit zich niet alleen in de beide Kamers, maar ook op an der terrein, met name radio en televisie, 't Is niets anders wat de klok slaat dan: Kabinet De Quay, Romme, Dr. Lucas en ga maar door. Vooral in de televi sieuitzendingen worden we voort durend getracteerd op P.v.d.A.- steken en hatelijkheden aan het adres der regering. Vrijdagavond kregen we van de Vara een stuk te genieten van het. programma van het Leidse- plein-canaret, waar rode bonzen in woord, zang en voordracht hun schimpscheuten loslieten op de regering, maar speciaal op de ministerpresident prof. de Quay, 't Was geweldig goedkoop en laag bij de gronds, maar 't gezel schap amuseerde zich blijkbaar uitstekend en het applaus was niet van de lucht. 't Is alleen jammer dat de kost bare zendtijd voor minder rood gekleurde kijkers aan dergelijk gedoe wordt opgeofferd en men verzucht wel eens daarbij: In Holland mag toch wel heel veel. GROENTEHANDELAREN BRE KEN MET DE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND Oorzaak: dubbele contributie. De Nederlandse katholieke bond van detailhandelaren in aardap pelen groente en fruit St. Walfri- dus, heeft de banden met de Ne derlandse Katholieke Midden standsbond verbroken. Na een langdurige en bewogen bespre king viel dit besluit zondagmid dag in de Haagse Dierentuin tij dens de jaarvergadering van St. Walfridus. Omdat dit besluit van de vergadering tegen de statuten van St. Walfridus indruist, deel de de voorzitter van St. Walfri dus desgevraagd mede: „het hoofdbestuur van St. Walfridus zal eerst met de NRKM in over leg treden teneinde naar een op lossing van de in de contributie zaken gesticht, dat onder zijn voorzitterschap alle nodige besluiten zal nemen en de uitvoering daarvan, alsme de de controle daarop zal verze keren. DJAKARTA ANNEXEERT LAATSTE RESTANTEN NEDERLANDS BEZIT. Krachtens een nieuw Indone sische besluit zullen alle onroe rende Nederlandse bezittingen in Indonesië, waarvan de eigenaars zich buiten dit land bevinden, binnen 2 maanden onder over- heidsbehecr worden gesteld en later worden verkocht aan Indo nesiërs. Het betreft hier eigen dommen zoals huizen, bedrijfs panden, kleine ondernemingen en andere bezittingen, welke niet vallen onder het vroeger uitge vaardigde nationalisatie-decreet. De Indonesiërs, die tot nog toe Nederlandse eigendommen in ge- bruik hadden, moeten deze aan de overheid overdragen. Het be sluit treedt met terugwerkende kracht vanaf 9 febr. in werking. Uit Genève wordt gemeld, dat de Europese vertegenwoordiging van de Indonesische rebellen tij dens de herdenking van het feit, dat de opstand twee jaar oud is, heeft bevestigd, dat de Russen in Een recente foto van de jongste der prinsessen van ons geliefde Vorstenhuis, H. K. II. Prinses Marijke, die gisteren haar 13e verjaardag vierde. hoto: Max Koot Ambon een grote marine- en luchtmachtbasis bouwen. Het hoofd van de vertegenwoordiging dr. Mohammed Rasjid, verklaar de deze inlichtingen van „abso luut betrouwbare zegslieden" in Indonesië te hebben vernomen. handcrème wortelende moeilijkheden te zoe ken. Eventuele oplossingen, die uit dit overleg zouden voortko men, zullen eerst ter goedkeuring aan de leden van St. Walfridus worden voorgelegd, voor zij defi nitief hun beslag krijgen. OPZET BIJ ONGELUK MET VLIEGTUIGJE? De 42-jarige heer J. H. S., ei genaar van een luchtreclamebe- clrijf, is gisteren drie weken na het raadselachtig verongelukken van z'n éénmotorige Fokker PH- SIK boven Het Kanaal in zijn woning te Maastricht aangehou den door de Dienst Luchtvaart van dc Rijkspolitie. Hij wordt er van verdacht het reclametoestel, dat door de 23-jarige vlieger Ber nard Kleiin werd bestuurd, op 22 februari te hebben laten veron gelukken om de 30.000 gulden, waartegen de Fokker was verze kerd, in handen te krijgen. De Dienst Luchtvaart van de Rijks politie heeft in de afgelopen we ken een uitgebreid onderzoek in gesteld. De verzekeringsmaat- Elseviers Weekblad heeft een bij zonder nummer uitgegeven, gewijd aan de grootste haven van Europa: Rotterdam. In dit zeer interessante nummer komt o.m. een artikel voor van de heer J- A. Vermeulen, over De Steenkolen Handelsvereniging, met als hoofdtitel: Utrecht en Brabant in Rotterdam. Directeur van deze stichting te Rotterdam is de heer J. H. Oerle- mans, geboren te Vrijhoeve-Capelle (Labbegat), als een der vijf zoons van wijlen de heer en mevrouw Adrianus Oerlemans-Recter te Vrij hoeve en die in z'n jeugdjaren heel veel tijd in Waalwijk doorbracht, de jonge, sympathieke en goedlachse Ko Oerlemans in tal van kringen een welkome gast was. Het zal vele inwoners van Vrij hoeve c.a. en niet minder z'n vele vrienden en kennissen van destijds in Waalwijk wel in hoge mate inte resseren iets naders over de loop baan van deze energieke Brabander te vernemen. Daarom zijn wii zo vrij aan het Elseviers artikel een en ander te ontlenen. Zo is in Utrecht 't centrale zenuw stelsel en de hersenen van de on derneming (de S'HV), de sterke arm is Rotterdam. En de spieren van die armdirecteur J. H. Oerlemans (president-directeur J. M. Fente- ner van Vlissingen, technisch direc teur ir. J. F. Fock). „Voor ik wat zeg en voor je vragen gaat stellen, moet je eerst mee", zegt de heer Oerlemans en hij draaft de bezoe ker voor naar een grote kamer. „Kijk, de mannen op die schilde rijen, die hebben de zaak groot ge maakt, dr. F. H. Fentener van Vlis singen en D. G- van Beuningen, in de wandeling „Dr. F. H." en „D. G." genoemd. Daar hebben we aan te danken wat we nu zijn. Vergeet dat niet en houdt mijn verrichtingen er zo veel mogelijk buiten". Even blijft Oerlemans staan, op kijkend naar die twee, met een eer bied in zijn blik als van een Frans man die in de Döme des Invalides de daden van Napoleon beschrijft. We gaan terug naar zijn kamer en dan komen de verhalen, met altijd twee kernpunten: de S.H.V. en Rot terdam. voor welks groei en bloei geen inspanningen te groot kunnen zijn. De Europoort, de rationalisatie in het ertsvervoer, de noodzaak alle Rotterdamse krachten, vooral de stuwadoors, samen te bundelen, de voordelen van de duwvaart, de structuele veranderingen op de energiemarkt (straks uranium-ver- voer!), de accomodatie voor steeds grotere schepen. De handen en armen bewegen enthousiast. Nu en dan een mep op de tafel of de stoelrand. De bruine ogen tintelen van energie. Rotter dam, Rotterdam, Rotterdam. De toe wijding van een geboren Maasstad man? Neen: Oerlemans is Braban der en het geldt hier de bezieling en de werkkracht qua aard en ka rakter. Als hij toevallig iets met Amsterdam te maken zou hebben, was de tunnel er al; „Bouw hem en klets niet". Thuis, in Vrijhoeve-Capelle bij Waalwijk, waar hij heel veel tijd doorbracht, was hii met vijf broers. Jeugd in de Langstraat. Snoeken strikken en eieren verzamelen. Met vele kleine visjes zelf een jonge rei ger grootgekweekt. Op de H.B.S. in Den Bosch, halfacht 's morgens weg, halfacht 's avonds thuis. Allerlei baantjes: expeditiebedrijf, corres pondent, verkoper in een Leidse zaak. 28 jaar: directeur van een veekoekenfabriek in Londen. Eerst in recordtempo Engelse taalleseen genomen bii Fred Fry. De oorlog. Oerlemans als „eerst bloody foreigner" op de befaamde militaire opleidingsschool Sand hurst. Officer-cadet. Nam deel aan de Trooping of the Colour bij 's Ko- nings verjaardag, werd als beste ca det uitverkoren, zou op Gouvern- ment House ontvangen worden, een telegram van het War Office: hij was vreemdeling, de onderscheiding ging niet door. Bij de Irene-Brigade. Na de vrede terug in Londen, in de Oorlogsraad. Als kolonel uit de dienst. Bij Unilever, samen met Sydney van den Bergh die altijd op reis een ouderwetse beurs-met-een- knipje bij zich droeg. Het eerste jaar had Oerlemans na het kei harde militaire leven moeite zich weer aan het bedrijfsleven aan te passen. Daarna directeur bij de „Vulkaan" in Rotterdam. In 1954 bii de S.H.V, Een joviaal, open gezicht, een ge moedelijk Brabander, die stevig kan donderen, doch bereid is sans ran cune ongelijk te bekennen. Een goe de vijftiger, met grote ideeën, waar van er van de 10 altijd één geniaal is. Nog steeds anglofiel („een pracht land, dat Engeland"). Manager Di sease? „Onzin, je moet weten te delegeren, je medewerkers goed kiezen". Of, zoals hij het formuleert: „Je moet geduld hebben in je drift bij de opbouw van je zaak, de op leiding van je personen". Hii heeft veel gereisd: „Een vlie gende kraai vangt altijd wat. Nooit met oogkleppen voor door het leven gaan". Tot de jeugd: „Ga er op uit, zoek contacten in het buitenland, praat en leert mensen kennen. Die overdaad van tegenwoordig aan so ciale voorzieningen van-de-wieg- tot-het-graf kapselt de jonge men sen in, holt hun energie uit. Ver lamt hun spirit". De fiscale klem: „Mijn kinderen zeggen vaak: vader, je bent gek zo overhemden worden weer hagelwit met een flacon als wassen niet meer helpt! hard te werken; 60 pet. gaat toch naar de belasting. Ja, ze is clever, die hedendaagse jeugd. Ze over weegt, analyseert, ze is kritisch Ik sla het gezinsleven hoog aan. Een gezond, zorgenvrij gezin is voor ons bedrijf van het hoogste belang". En hijzelf? Toen bleek dat zijn werk bit de Unilever hem zo in be- VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 14 De tcho vAn het Zuióen Afdoend en zonder weerga zijn Rennies - en eigenlijk óók een wonder. Want hoe he vig dat overtollig maagzuur U 't leven zuur maakt en oplaait tot in de keel - met Rennies is 't in een paar tellen grondig ge blust. Heus ge doet Uzelf te kortl U kunt niet zónder Rennies. Zo heet dit toelichtend en eeru»t»tel- lend Doktersboek.dat gratl» It In- gesloten bij een Bobyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke verzorging von Boby's tere huidie.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1