waalwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Gemeenteraad Heusden DRUNEN KOU o GEVAT V ITALIANO 80 de lekkere ditvoorst schrijvers m** Koop nu 1VOROL Nieuwjaarsrede van de Burgemeester Extra subsidie voor sportvereniging Heusden Uniforme prijs voor huwelijksvoltrekkingen Toewijzing 12 woningwetwoningen Pracht handen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Door verschillende leden van de afd. Drunen zal worden deel genomen aan de culturele dagen te Vught. Hiervoor heeft de heer Laminers de laatste instructie avond gehouden op donderdag 18 februari. Op donderdag 25 februari om half 8 houdt in café Klerks de Onderlinge Veeverzekering haar algemene jaarvergadering. De Onderlinge Paardenverze- kering houdt op diezelfde dag, eveneens in café Klerks, haar al gemene jaarvergadering om half negen. Dr. Brus spreekt in Drunen Op een buitengewone vergade ring van de Zuivelfabriek Dru nen en Omstreken zal Dr. Brus van de Gezondheidsdienst voor vee heden vrijdagavond het plan Zondagsdienst Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur, uit sluitend voor spoedgevallen Dr. v. d. Wouw. 50 jaar Fabrieksarbeidersbond De Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus zal op maandag 22 februari haar gouden bestaans- feest vieren. Deze onderafdeling van de KAB, ook in Drunen wel voor Heren- en Jongenskleding Sedert 24 jaar in de saw.Heuvelstraat 24 pps/Tilburg een van de grootste, werd 50 jaar geleden opgericht door de Hoog- Eerw. Heer Deken Selten in Dru- nen onder de naam van R.K. j Werkliedenverbond. Thans is de- ze vakbond een van de grootste niet alleen, maar ook een van de i actiefste afdelingen. De afdeling j Drunen telt pl.m. 250 leden. Het feest, dat maandagavond wordt gevierd, begint met een Avond- mis om 7 uur, waarna een feest- j vergadering in de grote zaal van de Hoge Braken. Verder brengt j het cabaretgezelschap „De Tri- i omphators" deze avond de revue i „Blijf Optimist". Na deze revue is er nog bal met muziek van de Blue Stars. R.K. Vrouwengilde. Voor de leden van het r.k. Vrouwengilde sprak dinsdag avond Mgr. A. Jansen, pastoor te Maarssen, over de voorlichting van de kinderen door de ouders. Mgr. Jansen, die een bekend spreker is op dit gebied, bad een aandachtig gehoor. Op dinsdag 8 maart zal Caty Verberk voor de leden van het Vrouwengilde een causerie hou den over „Onze Vrouwenbladen". De spreekster noemt haar lezing zelf „een kijkje in de keuken der journalistiek. Carnaval 1960 De belangstelling voor het a.s. carnavalsfeest, dat voor het der de jaar in Drunen wordt gevierd, is vrij groot. De diverse carna valsclubs zijn druk in de weer om eens extra voor de dag te ko men en de belangstelling voor de kindercarnaval is wel bijzonder groot. Dit kindercarnaval zal be staan uit een kinderoptocht op carnavalsmaandag en daarna een kinderfeest in de Hoge Braken. De Raad van Elf zal deze week ook het officiële carnavalslied proclameren, dat in die dagen door de Hofkapel zodanig en zo dikwijls zal worden geblazen dat groot en klein dit lied drie dagen lang zullen kunnen zingen. De Hofkapel van de Prins, die voor deze drie dagen nieuwe „unifor men" zullen krijgen, zal bestaan uit de befaamde Drunense Boe- renkapel. Carnaval 1960 belooft in Dru nen dit jaar een groots en echt volksfeest te worden. Ballet De Drunense Balletschool, die thans pl.m. anderhalf jaar be staat, zal op vrijdag 26 febr. voor de eerste maal in het openhaar een balletuitvoering geven. Wij zien deze uitvoering, welke staat onder leiding van Mej. Valentijn, met veel belangstelling tegemoet en wij hopen in ons volgend num mer hierop nader terug te kunnen komen. Statiedag Constantia De Handboogschutterij Con stantia zal op dinsdag 23 febr. in de zaal van Gez. Elshout haar jaarlijkse statiedag houden. Statiedag harmonie Volharding De Kon. Erk. Harm. De Vol harding houdt op zaterdag 20 fe bruari haar statiedag. Deze gaat gepaard met een muzikale wan deling en 's avonds zullen op een feestavond drie zilveren jubila rissen worden gehuldigd. Zondagavond geeft de harmo nie De Volharding haar jaarlijk se donateursuitvoering. nemen. Ook hiervoor kan men zich bij bovenstaand adres aan melden. Afscheid burgemeester Snels Op zaterdagmorgen 10.30 uur zal in de Hoge Braken in een bij zondere raadszitting burgemees ter Snels afscheid nemen van Drunen in verhand met het he reiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Na deze zitting zal er voor genodigden en belangstel lenden nog gelegenheid zijn om het woord te voeren. Tevens zal op deze bijeenkomst 't geschenk van de bevolking worden aange boden. Tafeltennis Op zondag 10 april a.s. zal TT VD uit Drunen in de veilinghal- Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. 19 cent per roi. N.C.B.-nieuws De r.k. Boerinnenbond Drunen- Elshout zal op 10 maart a.s. haar algemene jaarvergadering hou den. Op deze vergadering zal me vrouw Bakker-Galema uit Empcl een lezing houden over „Huise lijke Gezelligheid". Op vrijdag 19 febr. om /.30 uur zal in de r.k. Huishoudschool de cursus „Ga mee met uw tijd" weer doorgaan. De cursus „Van top tot teen voor jonge boerinnen zal waar schijnlijk aanvangen op 26 febr. Op dinsdag 23 febr. zal de RK JB in de zaal van H. van Dclit haar jaarvergadering houden. De spreker van deze avond is ir. Schritler. voor de abortusbestrijding uit eenzetten. Deze bijeenkomst is in de zaal van Gez. Elshout. K. A. J. Op een algemene ledenverga dering van de KAJ werd maan dagavond een nieuwe voorzitter gekozen, n.l. Nico Dekkers. Ver der werden in het bestuur geko zen Th. Couwenberg, Jos Verhoe ven. Jhonny Fortuijn en Tini v.d. Krabben. Er heerst bij de KAJ in Drunen met zijn ruim 30 leden een gezonde activiteit. Bij de Afrika alarmactie bracht de afd. Drunen 500.bij elkaar en werd hiermede tweede in het dio cees. Men heeft thans tweemaal in de week clubavond. Zes leden zullen deelnemen aan de kader cursus in Moorwijk. Er loopt momenteel bij de KAJ alhier een verkeerscursus en deze zomer zullen de jongens een bezoek aan het passiespel te Tegelen bren gen. Programma Donnteursavond Harmonie De Volharding 1. Sons of the brave, mars T. Bidgood, arr. A. Winter (geschonken door de heer L. van Wezel). 2. Dichter und Bauer, ouverture Fr. v. Suppé 3. Pièce Concertant F. Rogister Tuba: M. v. Stiphout. 4. Tcmpelweihe, ouverture Keler Bela 5. Al te Kamerade, mars C. Teike, arr. E. Larue Pauze. Optreden van 't overbekende Til- burgse Cabaretgezelschap Harry van den Bosch, waaraan o.a. me dewerken: Riet Verhoeven, char me-zangeres, Jos. Spapens, ac cordeonist, De 4 Gibama's, Ha waiian 2 cowboy-songs. Humo rist-conferencier: H. v. d. Bosch. Carnavalsmededelingen. Op carnavalsmaandag zal er 'n kinderoptocht gehouden worden. Hieraan kunnen alle kinderen die de lagere school bezoeken, al leen of in groepen deelnemen. Na afloop van deze optocht gaat de stoet naar de Hoge Braken, waar dan een kinderfeest met tractatie zal plaats vinden. Dit feest met tractatie is dus alleen voor de deelnemers aan de op tocht. Het is daarom noodzake lijk dat men zich hiervoor op geeft bij de heer G. v. Gorcum, Stationsstraat 3a Drunen. De route en de aanvang van deze optocht zal nog nader wor den bekend gemaakt. Het geheel zal worden opgeluisterd door de Hofkapel van Prins Dwerg I. Oo dinsdagavond 7 uur zal er een fakkeloptocht gehouden wor den, waaraan iedereen kan deel- len te Drunen een tafeltennis- tournooi organiseren. Gezien de prachtige ruimte waarin dit tournooi kan worden gegeven, verwacht TTVD een flinke deel name. Burgerlijke Stand over de maand januari 1960. Geboorten: Wilhelmus J zv W de Hart- Kuijs Antonia dv G van Wijk- Bergmans Adriana dv N Dain- mers-de Graaf Maria dv J van Dongen-de Hart -"Adrianus zv H v Loon-v d Wiel Wilhelmus zv W Berginans-Berens Hen- drika dv G Nelis-Treffers Go- defrida dv M Pulles-v Bokhoven Cornelis zv G Pijnenborg-Tim mermans Antonius zv J van Loon-Vissers Robertus zv G Vesters-Verdiesen Francisca dv F v WezelVissers Johan na dv J de Ivort-Pullens Mi- chiel zv N I)ortmans-v Domme len. Huwelijken: Antonius J Berens 23 jaar al hier en Anna M Maas 23 jaar te Vlijmen Gerardus J A v Mos selveld 24 jaar te Loonopzand en Antonia Cales 23 jaar alhier. Overlijden: Adriana A Vesters echtg P Smits 68 jaar Anna C Brok wed Th v Weert 77 jaar. woning inrichters TILBURG Agenda Vrijdag 19 februari. 7 uur trainen DVC. 8 uur jaarvergadering Zuivel fabriek, zaal Gez. Elshout. 7.30 uur cursus „Ga mee met uw tijd", r.k. Huishoudschool. 4.30 en 8.30 uur Drunense Bal letschool, Hoge Braken. Zaterdag 20 februari. Statiedag harm. Volharding. 8 uur „Vuur hoven Azië", 14 jaar, Hoge Braken. Zondag 21 februari. 11.15 uur R.K. Bibliotheek in de Hoge Braken. 11.30 uur repetitie harmonie Beatrix, zaal H. v. Delft. 2 uur jeugdbioscoop „De pech vogel", Hoge Braken. 12 uur DVC 3—Haarsteeg 2. 2.30 uur DVC 1—Geldermalsen VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 14 De tcho VAn het Zuióen De Raad der gemeente Heusden kwam maandag 15 februari j.l. in openbare ver gadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de heren van Vugt en Brink. Nadat de voorzitter, burgemeester van Delft, deze vergadering had geopend, sprak deze een Nieuwjaarsrede uit, waaraan wij de volgende gegevens ontlenen. Het bevolkingscijfer der gemeente steeg in 1959 met 49 inwoners, waardoor het totaal kwam op 3591. In 1959 is begonnen met de verdere aanleg van riolering en straten in het uitbreidingsplan Oudheusden. Met betrekking tot de woningbouw ver meldde burgemeester van Delft in zijn nieuwjaarsrede, dat in 1959 in de ge meente 35 woningen werden aanbesteed. Tien daarvan zullen binnenkort voor bewo ning gereed komen, de 25 overige zijn in aanbouw. In 1959 werd ook het uitbrei- dings- en saneringsplan door een commis sie uit de raad in samenwerking met een stedebouwkundige in studie genomen en zal binnenkort ter vaststelling worden voorge legd. Tenslotte dankte burgemeester van Delft voor de grote steun en medewerking welke hij in 1959 van alle zijden heeft mo gen ondervinden en hij hoopte ook voor 1960 op aller steun te mogen rekenen. Namens de raad sprak de heer Chr. v. Herpt een dankwoord, waarin hij de bur gemeester alle goede wensen voor dit jaar deed toekomen en ook voor het jaar 1960 weer alle steun van de raad toezegde bij het verwezenlijken van de plannen van het gemeentebestuur. In het bijzonder vroeg spr. hierbij de aandacht van het gemeente bestuur voor het agrarische deel van de gemeente. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige raadsvergadering werd door de heer van der Pol opgemerkt dat het in deze no tulen opgenomen antwoord van de voor zitter op een vraag van de heer Schipper betreffende de samenwerking met de Cen trale Technische Dienst te Almkerk, kan worden gelezen alsof dit onderwerp defi nitief zou zijn afgehandeld. De heer van der Pol is echter van mening, dat B. en W. hadden toegezegd dat zij te zijner tijd met een afgerond voorstel ter tafel zouden ko men. Deze kwestie, zei de voorzitter, is inder daad nog door B. en W. verder behandeld en zij hebben besloten om de C.T.D. weer in te schakelen bij de uitvoering van alle werken. De heer van Herpt maakte een opmer king op de notulen wat betreft een zin snede waarin hij gezegd zou hebben om „alle" bescheiden ter tafel te brengen; hier zou moeten staan „een gedeelte" van de bescheiden. De notulen werden hierna vastgesteld. Bij de ingekomen stukken waren o.m. de gebruikelijke goedkeuringen van Ged. Sta ten van eerder genomen raadsbesluiten. Een verzoek was ingekomen van de Sportver. Heusden om een extra subsidie van 600 700 gulden wegens extra voor zieningen welke aan het sportterrein moe ten verricht worden om afkeuring door de KNVB te voorkomen. Besloten werd deze extra subsidie te verlenen. Punt 4. Daar Ged. Staten er niet mee instemden om voor het gehele jaar mach tiging te verlenen tot het aangaan van kas geldleningen, zoals in de vorige vergadering was besloten, werd B. en W. thans mach tiging verleend tot het aangaan van kas geldleningen tot een bedrag van f 700.000, gedurende het 2e kwartaal 1960. Uen nimmer ruw of schraaln Het is de Hamamelis die het m doet Punt 5. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemene politieverorde ning werd door de Raad goedgekeurd. Het betrof hier voornamelijk het ver bod om varkens te houden in diverse delen van de gemeente. Deze gedeelten zullen met het vermelden van de straatnamen bekend gemaakt moeten worden, daar de bena ming „Kom Heusden" alle kommen om vat, dus ook het agrarische gedeelte van de gemeente. De heer Schipper merkte op, dat in een ander stuk, de kermis betreffende, ook de naam „Kom" wordt gebezigd; hier was toch alleen 6prake van de kom van de stad Heusden op zichzelf. De voorzitter gaf dit toe, maar bedoeld stuk had niets te maken met de politiever ordening. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot vast-, stelling van een verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten we-, gens verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand in de gemeente Heus den. De heer van der Pol vroeg waarom er voor de diverse dagen van de week diver se tarieven berekend werden voor de hu welijksvoltrekkingen. Bestaat er geen mo gelijkheid, zei 6prekcr, om een eenheids prijs in te voeren voor alle dagen van de week, uitgezonderd de zaterdag, welke kosteloos moet blijven. Spreker zag verder het nut er niet van in om voor de bruidsparen de loper uit te leggen welke er extra voor betalen. De heer van der Pol was de mening toege daan, om bij elke huwelijksvoltrekking, in dien het weer het toeliet, de loper uit te leggen. Wat de verschillende tarieven voor de huwelijksvoltrekkingen betrof, zei de voor zitter, dat dit van oudsher altijd al zo ge weest was. Wat het uitleggen van de loper betrof, zei de voorzitter, dat hiervoor in derdaad extra betaald moet worden, want door het gebruik verslijt deze en wanneer er een nieuwe moet worden aangeschaft, moeten daarvoor ook de middelen zijn. Na een uitvoerige discussie over het al of niet gelijk stellen van de huwelijksrech ten, werd het voorstel van de heer van der Pol in stemming gebracht. Het voorstel werd gesteund door de heren de Vrome en Schipper. Besloten werd, mits er geen wettelijke bepalingen zijn die dit verhinderen, om de huwelijksrechten voor iedere dag gelijk te stellen, de kosteloze zaterdag uitgezon derd, en vast te stellen op f 20. -zonder loper. Ook de trouwboekjes zullen voortaan maar in één prijsklasse worden uitgegeven en wel voor de prijs van f 3.50. Voorheen kon men ook trouwboekjes krijgen van f 1.-. De heer van Herpt maakte nog een op merking over de legeskostcn voor de ont heffingen van 't sluitingsuur van café's. Volgens spreker was voor een heel uur wel leges verschuldigd doch voor drie «kwar tier niet. De voorzitter zei dat er nog aan toege-. voegd moest worden „of gedeelten van een uur". Hierna werd de legesverordening goed gekeurd. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarisverordening, dit in verband met de reorganisatie van de armbesturen, waar door de administratie ten laste komt van enkele ambtenaren ter secretarie. Ook zou den de wedden van de adminisrateur en van de kassier van het gemeentelijk gasbedrijf een verhoging moeten ondergaan. Op een vraag van de heer van der Pol, antwoordde de voorzitter, dat de admini stratie van 't gasbedrijf niet tot de gewone dagtaak behoort, doch dat deze in de avond uren wordt verricht. De heer van der Pol vroeg verder een overzicht van de salariëring van het gehele gemeente-personeel, dus ook van de laagst bezoldigden zoals de gemeentewerkers, als ook een opgave van de bezoldiging van de nevenfuncties. Dit werd hem door de voor zitter toegezegd. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van de dagen waarop de kermis wordt gehouden. Bij wijze van proef, zei de voorzitter, was vorig jaar de kermis ge houden op Hemelvaartsdag en de zater dag, zondag en woensdag daaraan vooraf gaande. De caféhouders daarover gehoord heb bende, stelden B. en W. voor, deze dagen thans definitief als kermisdagen vast te stellen. Hiertoe werd besloten, mits geen dezer dagen op 4 mei valt. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van de crediet voor het treffen van voorzieningen aan de waterkering van het buitentalud bij de zuivelfabriek. Indertijd is in het vrijwel te lood staande talud van de waterkering een beschoeiing aangebracht, welke door verrotting bijna geheel is verdwenen en hierdoor ontstaat voor de zwaar beladen wagens een gevaar lijke situatie.. De kosten voor een en an-, der worden begroot op f 15.530.-. De raad besloot hiervoor crediet te ver lenen. Punt 10. Vaststelling gemeente- en be- drijfsbegrotingen 1960. Als rapporteur van de commissie van onderzoek zei de heer De Vrome, dat het rapport reeds aan B. en W. was toege zonden en ook aan de diverse raadsleden. Spreker is dan ook van mening hierover niet verder te behoeven te spreken, mits de andere leden zich daarmede kunnen verenigen. De commissie van onderzoek stelt in haar rapport voor a. het bedrag per leerling voor de Openbare lagere school ter bestrijding van de kosten bedoeld in art. 55 bis der L.O.- wet 1920 vast te stellen op f 42.50; b. het bedrag per leerling voor het vglo vast te stellen op f 67.50; c. het bedrag per leerling voor het Bijz. Ulo vast te stellen op f 70. - d. de vergoeding voor de vakleerkracht voor het 7e en 8e leerjaar van de R.K. Meisjesschool vast te stellen op f 3675.47; e. de vergoeding voor de vakleerkracht aan de Nuts-Ulo vast te stellen op f 793.95; f. vast te stellen een voorschotvergoeding als bedoeld in ar. 75 der kleuteronderwijs wet, per lokaal op f 780. - en per^ kleuter op f 12. - ten behoeve van de R.K. en de Prot. Kleuterschool; g. vast te stellen de subsidies welke op de begroting zijn geraamd met inbegrip van de hiervoor genoemde aanvullingen; h. afwijzend te beschikken op de ver zoeken om subsidie door: 1. Federatie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken te Utrecht. 2. Consultatiebureau voor alcoholisme; 3. Brabants Conservatorium (geen stu derenden uit Heusden); 4. Stichting Nrd-Brabants Landschap; 5. Prov. Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Eindhoven; 6. De Matigheidsmissie onder Militai ren; 7. Rijkspolitiekapel. De voorzitter bracht dank aan de rap porteur voor het uitgebracht verslag en in formeerde of de raad nog op- of aanmer kingen hierover wenste te maken. De heer Vroome informeerde naar de 12 premie-woningen. De voorzitter had de tekeningen klaar liggen en zou hierover na de openbare vergadering nadere uiteenzet ting geven. De heer van Herpt merkte op dat in Herpt nog enkele mensen dringend zaten te wachten op telefoon-aansluiting. Door de steeds meer doorgevoerde mechanisatie van het agrarisch bedrijf, kan het voorkomen dat noodzakelijk spoedige hulp moet wor den ingeroepen, waarbij men hoofdzakelijk op de telefoon is aangewezen. Spreker ver zocht B. en W. te bewerkstelligen dat hier voor spoedig een oplossing gevonden wordt. De voorzitter zegde toe zijn best te zul len doen, mits hij een lijst kreeg, waarop de gegadigden staan vermeld. De heer van Herpt drong er namens het Waterschap Herpt en het Herptse Veld op aan dat men met het vuil storten op de vuil nisbelt, minstens 10 meter van de sloot kanten moet blijven, om het slootwater niet te verontreinigen. In verband met het subsidie aan het Bra bants Centrum, onderstreepte spr. dat tot spoedige aanleg van een fietspad door de Drunense duinen moet worden aangedron gen bij die instelling. Verder vroeg spreker of het niet moge lijk was een wachthuisje te plaatsen voor de buspassagiers te Herpt, op de plaats waar nu de zandhoop ligt van de Provincie. Op die plaats, zo zei de voorzitter, kon men geen wachthuisje plaatsen, daar dit vanwege het kruispunt een gevaarlijke ver keerssituatie zou scheppen. Een wachthuis je voor Herpt heeft overigens de volle aan dacht van B. en W. De voorzitter deelde verder mede dat de plannen voor restauratie van de wallen half maart gereed zullen zijn. Hierna werden de gemeente- en be- drijfsbegrotingen vastgesteld. Rondvraag. De heer Vroome informeerde of het juist was dat het in de bedoeling van b w ligt om de gemeentewoning, waarin momenteel de heer Schellekens woont, te verhuren aan de heer Sprengers. Zo ja, dan achtte 6pr. deze handelwijze toch niet geheel juist, om dat het advies van minister Aartsen er bij de gemeentebesturen op aandringt om de woningwetwoningen aan de financieel minst draagkrachtige ingezetenen te geven. De heer Sprengers kan niet tot deze cate gorie gerekend worden, aldus de heer Vroome. De voorzitter zei dat de beslissing hier over reeds is genomen en de woning in derdaad aan de heer Sprengers is toege wezen. Een en ander is gegaan via een driehoeksruil. De heer Schipper merkte op dat bij de officiële opening van het gymnastiekge- bouw door de consulent van de inspectie van het onderwijs was gezegd, dat voor de Ulo-school een gymnastiekleraar kan wor den aangetrokken. Spreker vroeg of B. en W. genegen waren hieraan hun medewer king te verlenen. De voorzitter antwoordde dat door B. en W. alle medewerking zal worden verleend. Tot slot deelde de voorzitter nog mede dat de gemeente Heusden 12 woningwet woningen heeft toegewezen gekregen, waar voor B. en W. de raad een crediet vroegen tot realisering van deze woningen. Dit crediet werd verleend. kalter r EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK NIEUWLANDSTRAAT 14-

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5