wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Ferhat Abbas over stag BINNEN- EN BUITENLAND VRAGEN OVER DE VOETBALTOTO STASSAR WIE ZIJN DE ALGERIJNEN SIERLIJKE BRILLEN 'n OOG- en BR1L0PTICIËN Provinciaal Nieuws MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No 15 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 "cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Wij ontvangen nogal eens brieven over de uitkeringen van de voetbaltoto. De een wil weten hoe het gaat, indien een formulier wordt ingevuld, waaraan ook een vriend heeft mede gewerkt. Een ander vraagt hoe het gaat met de uitbetaling van de prijzen. Een derde informeert hoe 't gaat als door de schuld van een vereniging geen inschrijving bij de KNVB heeft plaats gehad. Het niet inschrijven van een lid bij het hoofdbestuur van de K.N.Y.B. is een kwestie tussen invuller en plaatselijke vereni ging. Het hoofdbestuur van de K.N.Y.B. staat hier buiten. Hij dus die van mening is gedupeerd te zijn, moet de vereniging hier voor aansprakelijk stellen, als deze verzuimd heeft het lidmaat schap door te geven. Yoor alle bestedingen van prij zen geldt, dat er geen effecten, geldswaardige papieren of alco holhoudende dranken voor ge kocht mogen worden, maar ove rigens kunt u kopen wat u wilt, bij wie u wilt en wanneer u wilt. Behoort u tot de gelukkigen wie een prijs is toegevallen, krijgt u een volledige voorlichting van de bankinstelling, die belast is met de verrekening van de gekochte goederen. De lage prijzen Indien een prijs niet meer be draagt dan 500.per persoon, dan worden door deze bank waardebonnen op naam van de winnaar verstrekt en wel in cou pures van 5.van 10.van 25.en van 100.Deze waardebonnen zijn ongeveer een i'aar geldig. Wanneer u dus wat ;open wilt, gaat u naar 'n zaak, maakt uw keuze en betaalt u met een waardebon, op de achterzijde waarvan u uw naam en uw adres vermeldt. Deze hon geeft u aan de leverancier, die er zijn firina- stempel en handtekening op moet plaatsen. Hij zendt de waarde bonnen op aan de bank en deze zorgt voor de betaling. Deze bon nen mogen niet worden overge dragen aan een ander en de win naar mag er zelf geen contant geld op ontvangen. De grotere bedragen verander, hij schrijft er zijn naam op, uw naam en de goede ren die u gekocht hebt en tevens de prijs. U en de leverancier te kenen vervolgens beiden de fac tuur en het is de leverancier die de factuur opzendt naar de bank. Hij ontvangt dan prompt zijn geld. De bank betaalt niet meer dan het bedrag waarop u recht hebt. Overdracht van credietbrieven mag niet plaats hebben en de winnaar mag er zelf geen contant geld op ontvangen. Deze crediet- rieven zijn 3 maanden geldig, maar u kunt zo nodig de brief laten verlengen of u kunt een geblokkeerde goederenrekening openen, zoals voor de grootste prijzen is bepaald. De topscores Voor prijzen van 500.tot 10.000.per persoon worden door genoemde bank credietbrie ven op naam van de winnaar ver strekt tot het totaalbedrag van de door hem gewonnen prijs, als mede enkele blanco facturen. Wanneer u als winnaar wat kopen wilt, gaat u naar een win kel en zoekt uit wat u hebben wilt. U laai uw credietbrief zien, als het op betalen aankomt en de winkelier moet achterop de cre dietbrief aantekenen het bedrag dat u hem schuldig bent en stelt deze credietbrief wederom in uw handen. Een van de blanco stan daardfacturen geeft u aan de le- Onder grote prijzen worden ge rekend prijzen groter dan 10.000 gulden. Meergenoemde bank zendt bij deze prijzen aan de winnaar een bewijs, dat voor hem een bedrag op de bank staat, op een geblok keerde rekening, omdat hiervan geen contant geld mag worden opgenomen, geen geld op naam van de winnaar naar een andere bank mag worden overgeboekt en geen geld op naam van een an der mag worden geboekt, anders dan voor levering van goederen. Dat betekent dus dat als uw compagnon recht heeft op het overeengekomen deel van de ge wonnen prijs, u als lid van de vereniging de baas bent en blijft. U bent het dus, die de rekening van het gekochte zult moeten be talen. moet dan onderling maar een schema opmaken van ieders deel. Dus indien u overeen gekomen bent de prijs samen te delen, dan heeft uw compagnon slechts recht op de helft van de goederen die u betaalt en waarvan u zelf de boekhouding moet voeren. De gekweekte rente is voor u, als lid. Wilt u deze ook nog weer de len, dan handelt u zoals boven omschreven. Geen haast! De winnaar heeft 30 jaar de tijd om het banktegoed te bestej den. Wilt u een huis kopen, dan verdient het aanbeveling eerst de bank even te schrijven, dan komt er iemand bij u op bezoek die de zaak met u regelt. De atoomexplosie in de Sahara heeft in Afrika geleid tot felle aanvallen op De Gaulle, alsof hij de aloombom had gewild om daarmee Afrika te beheersen en te koloniseren. Hij zal wel wijzer zijn en hij heeft in zijn Afrikaanse politiek getoond, te begrijpen dat de tijd voor het kolonialisme voorbij is. Wat de Afrikanen echter het meest schokt is, dat hun wereld deel wordt gebruikt (al is het dan de onbewoonde Sahara) voor „het vuile werk". Marokko heeft al zijn ambas sadeur teruggeroepen en een ver drag van onderlinge bijstand met Frankrijk opgezegd. De Fransen vertegenwoordigen nog in tien landen Marokko en dit moet dan eindigen. De negerstaat Ghana heeft Franse saldi geblokkeerd; zij mogen pas het land uit nadat is vastgesteld, dat burgers van Ghana geen nadelige gevolgen hebben ondervonden van de ont ploffing. Het merkwaardige is, dat de leider van de Algerijnse nationa listische moslims Ferhat Abbas, als vertegenwoordiger van de „voorlopige Algerijnse regering" niet heeft meegedaan aan deze agitatie, hoewel hij natuurlijk wel veroordeelt, dat de Fransen een kernwapen hebben vervaar digd en beproefd. Maar hij heeft zich in tamelijk vriendelijke woorden gericht tot de Europea nen in Algerije. Oproep van Ferhat Abbas In deze oproep herinnert hij er de Europese Algerijnen aan, dat zij even goed Algerije als hun va derland kunnen zien als de mos lims. Abbas ontkent geenszins, dat de Europeanen ook Algerij nen zijn. Maar met „het Algerije van papa" is het afgelopen. Die term heeft nota bene De Gaulle het eerst gebruikt. Nu moet de gelijkheid en vrijheid van allen worden doorgevoerd. Als de Eu ropeanen daaraan willen mee werken, kunnen zij met de natio nalisten 'n vrij vaderland schap een. Geen rassen- en godsdienst verschillen mogen bestaan, en aan de moslims moeten de volle rechten der Europeanen worden toegekend. Men moet zich herinneren, dat Ferhat Abbas nog tijdens de oor log zeide, dat hij Fransman was. Hij is pas laat overgegaan tot de gewapende rebellen. Hij heeft dus zijn geestverwanten overge haald, met hem aan de Europea nen in Algerije dit aanbod te doen, te vergeten en te vergeven, als zij dan ook strijden voor de onafhankelijkheid van Algerije. En aan De Gaulle heeft hij een staken van het vuren aangebo den, mits er garanties zijn, dat er een vrije volksstemming kan ge houden worden, en dat dan de stemmen van de meerderheid be slissen zullen voor het gehele land. Hij is overtuigd, dat er dan veel meer dan 51 zal worden gevonden voor een aparte staat, en daarmee wil hij de Europea nen verzoenen. Achtergronden Waardoor is Ferhat Abbas overgegaan tot deze oproep en dit voorstel? In de eerste plaats is hij bang voor verdeling van Al gerije in 'n arm mohammedaans achterland en een welvarend Eu ropees kustgebied. De voorstel len van De Gaulle over zelfbepa ling gaan kennelijk uit van een verdeling in „kantons", waarvan de gewesten die het wensen, zich kunnen afscheiden, terwijl ande re Frans zouden blijven. In dat geval zou er geen levensvatbaar onafhankelijk Algerije ontstaan, maar enige noodlijdende moslim gebieden, die afhankelijk zouden worden van Marokko en Tune sië, de buurstaten. Met de wa pens kunnen de nationalistische moslims de strijd evenmin win nen als de Fransen. En Ferhat Abbas is ook bevreesd, dat vele moslims hem zullen afvallen en voor Frankrijk kiezen, indien De Gaulle ernst maakt met zijn her vormingen, verhoging van het le venspeil enz. Dan is er iets andersde Euro peanen voelen zich door Parijs in de steek gelaten na hun mislukte muiterij. Thans biedt Ferhat Ab bas hun aan, zich met de mos lims te verzoenen en met hen een lims te verzoenen en met hen 'n onafhankelijk vaderland te scheppen. Het is een vernuftige oproep, die in het komende di plomatieke spel een rol zal spe len. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer heeft minis ter Korthals nog geen definitief standpunt ingenomen omtrent de tunnels in Amsterdam. Het lijkt wel dat. hij de voorkeur geeft aan de Coen-tunnel boven de IJ-tunnel, en, als Amsterdam deze zelf gaat bouwen, niet op steun behoeft te worden gerekend. Hij deelde voorts mee, dat er met België overeenstem ming is bereikt over het kanaal TerneuzenGent en dat de onder handelingen over het Schelde-Rijn- kanaal zijn heropend. Ook zegde hij verlaging van de Zeeuwse veertarieven toe, als de provincie haar aandeel daarin neemt. K.V.P.-GESPREKSDAG OVER DE SPORT. Op 23 april zal de K.V.P. een ge- spreksdag houden over de sport. Tot deze gespreksdag zullen een aantal deskundigen uitgenodigd worden uit kringen van het onderwijs, de jeugd- en sportorganisaties en pro vincie- en gemeentebesturen. Aan de hand van enige prae-ad- viezen zal gediscussieerd worden over een aantal actuele vraagstuk ken, betrekking hebbend op de taak van de overheid ten aanzien van de lichamelijke vorming en de sport, aldus een mededeling van de direc tie van het K.V.P.-bureau. BEROEP TEGEN KNVB- BESLUIT De Alkmaarse advocaat mr dr. C. Berkhouwer zal rechtskundige hijstand verlenen aan de heren Joosten en Visser, clubbestuur ders van Oosthuizen (Noord-Hol land) van wie een poolformulier is zoek geraakt, waarop 'n derde deel van de laatste hoofdprijs zou zijn gevallen. Mr. Berkhouwer is van plan beroep aan te tekenen legen het besluit van de KNVB, om vooralsnog niet tot uitkering van de prijs aan de heren Joosten en Visser over te gaan. RAAD VOOR RIJNMOND VOOR 24 GEMEENTEN. Een commissie onder leiding van J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in de provincie Z.- Holland, heeft met een rapport de laatste stoot gegeven tot de stichting van een bovengemeen- telijk bestuursorgaan in het ge bied van de Rijn-mond. In een voorontwerp van wet heeft de commissie met volledige er kenning van Rotterdams domi nerende positie in het betrokken gebied kleinere en kleinste gemeenten zoveel mogelijk waar borgen gegeven, dat Rotterdam geen absoluut gezag zal kunnen 'laten gelden. Rotterdam aan de andere kant heeft tegen het verlangen van de meeste kleine gemeenten in bij het havenbe heer een groot eigen beleid ge kregen. KROETSJEF IN INDONESIË. Duizenden Indonesiërs hebben premier Kroetsjef het bijzonder koele afscheid in Rangoon alleen officiële personen en journalisten waren op het Birmaanse vliegveld aanwezig met luide toejuichin gen, honderden vlaggen, hamers, sikkels en bloemen doen vergeten. „Indonesië is een heet land; wij hebben er het warmste onthaal van de massa gekregen", was de reactie van de Sovjet-premier, nadat hij in gezelschap van Soekarno, overladen met bloemen, bij het huis van de president was gearriveerd. Hij moest inderdaad het grootste welkom van ziin hele reis door de Zuid-Aziati sche landen in ontvangst nemen. Alleen in de omgeving van het vliegveld bevonden zich al honderd duizenden personen. Tienduizenden stonden in rijen van twaalf dik langs de straten in Djakarta, aan gemoedigd door luidspreker-auto's, die ook de werkgevers adviseerden hun personeel vrijaf te geven „om te gaan juichen". De scholen had den vrij. Vervoer per trein en bus was gratis, om ook de bewoners van het platteland te stimuleren de reis naar Djakarta te maken. Kroetsjef begon zijn twaalfdaags bezoek (waarin hij een afstand van 2200 kilometer zal afleggen) met 'n rede, waarin hij verklaarde dat de worsteling van Indonesië om zijn onafhankelijkheid grote sympathie van de Sovjet-Unie geniet. „De Sov jet-Unie en Indonesië steunen de wereldvrede, zijn tegenstanders van de kernwapens en voorstanders van het afschaffen van het imperialis me". Half in scherts, half in ernst heeft Kroetsjef tijdens het staatsiebanket gewaarschuwd, dat Indonesië geen pressie op hem moet uitoefenen. „Er bestaan meningsverschillen tussen ons en president Soekarno. Als gii druk op mij wilt uitoefenen, kunnen deze groter worden. Onze vriend schap voor u is oprecht". CHESSMAN KRIJGT 60 DAGEN UITSTEL. Weer aan gaskamer ontsnapt. Gouverneur Brown van Californië heeft Carul Chessman, die vrijdag avond in de gaskamer van de ge vangenis van San Quentin zou ster ven, een uitstel van executie van ten minste zestig dagen verleend. Chessmans advocaten hadden een uitstel van tien dagen gevraagd Voorts verzochten zij het hoogge rechtshof zijn besluit om gouver- Brown geen gratie aan te bevelen te herzien. Chessman had gouverneur Brown persoonlijk om een uitstel van exe cutie van dertig dagen verzocht. De advocaten hadden weer om uitstel verzocht om te kunnen aan tonen, dat Chessman naar de me ning der psychiaters die hem onder zocht hebben, thans in moreel op zicht weer volkomen normaal is en dat hij recht heeft op clementie. Het Californische hooggerechtshof wees later op de avond beide ver zoeken af en wel met vier tegen drie stemmen, zo werd gemeld. Na het bekend worden van de weige ring, zei gouverneur Brown nog: „Ik kan verder niets meer doen", een uitlating die door bovenstaande beslissing dus gelogenstraft. SCHULD VAN NED. MARCONIST NOG LANG NIET AANGETOOND. Met het verschijnen van getuige na getuige in de loop van enkele dagen, wordt langzamerhand de strategie van de openbare aankla ger in de zaak tegen de Nederland se marconist Van R. kenbaar uit een chaos van verklaringen, die elkaar op vele punten tegenspreken. Op de perstribune was men het er over het algemeen over eens, dat het openbaar ministerie probeert Van R. in Lynn Kauffmans hut te „praten" in de avonduren tussen 6 en 8 uur van de fatale 18de sep tember en tracht aan te tonen dat Van R na een „romance" met het slachtoffer ruzie kreeg, haar be wusteloos sloeg en over boord wierp. DUIZENDEN MAROKKANEN VOOR 'T LEVEN VERLAMD. Rapport van Rode Kruis. Bijna tienduizend Marokkanen ziin voor hun leven getekend door de gewetenloze handelaars die vliegtuigolie met spijsolie vermeng den, waardoor 9991 mensen geheel of gedeeltelijk verlamd werden. Vijfhonderd mannen en vrouwen zijn er het ergst aan toe: zij zullen nimmer meer hun handen, armen en benen kunnen gebruiken of op enigerlei wijze voor zichzelf kun nen zorgen. De 9400 andere patiën ten vertonen ongeneeslijke verlam mingsverschijnselen in lichtere gra den. Een deel van hen zal na lang durige verpleging weer licht licha melijk werk kunnen doen, een an der deel zal na maanden of jaren- l lange ziekenhuisbehandeling mis schien nog zo ver kunnen herstel len dat zij zichzelf aan zullen kun nen kleden, zelf kunnen eten en ook nog zullen kunnen lopen. Deze verschrikkelijke gevolgen van de misdadige zwendel zijn bekend ge maakt door prof. Gringaes van de universiteit van Montreal, die na mens het Rode Kruis een internatio nale hulpactie heeft geleid. Enige maanden geleden traden in Marokko op grote schaal verlam mingen op. Een onderzoek wees uit dat bijna 10.000 mensen spijsolie hadden gebruikt, die vermengd was met vliegtuig-olie, die uit een Ame rikaanse dump was gestolen. De fosfaten in de smeerolie tastten ze nuw- en spierweefsels aan, waar door iedereen die de bakolie had gebruikt, verlammingsverschijnse len toonde. De Marokkaanse dienst voor de volksgezondheid was op 'n dergelijke catastrofe niet ingesteld en vroeg hulp aan het Internatio nale Rode Kruis. Veertien landen, waaronder Ne derland, stuurden specialisten en medicamenten, het Internationale Rode Kruis te Genève trad als over koepelend orgaan op en leidde de hulpactie. Prof. Gringaes stelde zich aan het hoofd van de medische teams en heeft nu in Genève rap port uitgebracht. Hij vertelde dat er thans zes centra in Marokko zijn gesticht, waar de patiënten die niet totaal verlamd zijn, in de loop van de jaren behandeld zullen worden, zodat zij de gedeeltelijke beschik king over hun ledematen terug krij gen. Dit zal veel geduld vergen en langzaam gaan: eerst moeten de spieren van de vingers weer actief worden gemaakt, vervolgens van de hand en dan van de arm. Hetzelfde moet met de benen gebeuren. Hulp. In een voormalige kazerne van 't vreemdelingenlegioen in Fez, is een speciaal centrum gesticht waar 900 getroffen kinderen zullen worden behandeld. Voor de centra zijn 50 gifkundigen, fysio-therapeuten en verpleegsters beschikbaar. Ongeveer 3000 getroffenen zullen als lopend patiënt behandeld kunnen worden. Zij moeten dagelijks naar de be handelingscentra komen. De Ma rokkaanse regering heeft kort na de catastrofe de doodstraf gesteld op misdaden als die, waaraan de olie handelaars zich schuldig hebben ge maakt. IN ENGELAND IS EEN PRINSJE GEBOREN Met saluutschoten uit oude kastelen, een glas ruin voor elke man van de marine, klokgebeier, vlaggen en feesten lot diep in de nacht heeft Groot-Brittannië het prinsje begroet dat vrijdagmid dag om half vier in de Belgische suite van Buckingham paleis het levenslicht zag. „Hare Majesteit en de kleine prins maken hét bei den goed", meldde het in goud ingelijste bulletin dat een glim lachende door 2000 verkleumde wachtenden toegejuichte paleis functionaris aan de hekken van het paleis ophing. Luid gejuich brak los, dat be paald wild werd, toen de kleine koninklijke standaard vervangen werd door de reusachtige cere moniële vlag. Ergens in de dool hof van 000 kamers en 10.000 meter gangen dronk vader prins Philip (38) champagne met de paleisstaf. Hij had telefonisch reeds zijn zoon prins Charles op diens kostschool op de hoogte gebracht, evenals grootmoeder Elisabeth en schoonzuster prin ses Margaret. PARTIJEN TEVREDEN OVER RONDE-TAFELGESPREK Met wederzijdse tevredenheid en plechtige redevoeringen van de Belgische minister voor Kon go August de Schrijver, en de voornaamste Kongolese leiders eindigde vrijdag in een officiële slotzitting na precies een maand de Belgisch-Kongolese ronde-ta felconferentie in Brussel. Vrijdagavond zijn echter in de laatste werkvergadering de grote, definitieve beslissingen gevallen. Deze zijn vervat in zestien reso luties, die de Belgische regering in wetsontwerpen moet verwer ken en vóór één maart door het Belgisch parlement laten aanne: men. Van half mei tot begin juni worden dan Kongolese verkiezin gen gehouden met op 20 juni de vorming van de eerste Kongolese regering en tien dagen later de uitroeping van de volledige Kon golese onafhankelijkheid. GUNSTIGER AFTREK VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS Minister Klompé (Maatschap pelijk Werk) heeft aan de .ge meentebesturen medegedeeld dat bij de vaststelling van de uitke ringen op grond van de regeling hulpverlening oorlogsslachtof fers 1940-45, met ingang van 1 februari geen rekening meer be- WAALWIJK, Stationsstraat 88 Ziekenfondsleverancier. hoeft te worden gehouden met inkomsten van inwonende kin deren. GRIEP IN BEJAARDENTEHUIS EIST 22 LEVENS Negentien verpleegden en drie kloosterzusters zijn in de afgelo pen tien dagen gestorven tijdens een griep-cpidemie in een Itali aanse psychiatrische inrichting. Van de 550 verpleegden die in de inrichting verbleven, waren er ongeveer 150 door influzena aan- getast.Z estig van hen zijn nog niet hersteld. Volgens ambtenaren van de ge zondheidsdienst waren de slacht offers merendeels bejaarde per sonen, die als gevolg van hun li chamelijke toestand te zwak wa ren om de influenza-aanval te weerstaan. V. EN D. KRIJGT NIEUW GEBOUW IN DEN BOSCH Op de plaats waar ruim 20 jaar geleden het oude gebouw is afge brand, gaat V. en 1). aan de Bos sche Pensmarkt waarschijnlijk 't komende jaar met de bouw van een nieuwe zaak beginnen. Over wogen wordt deze nieuwe vesti ging een ondergrondse verbin ding met het naast het stadhuis gelegen gebouw te geven. De nieuwbouw van V. en D., waarvoor reeds enkele grondbo ringen zijn verricht, betekent dus een uitbreiding en geen vervan ging. Hiermee zal dus een einde komen aan het open terrein, dat na de grote decemberbrand in 1938 aan de Bossche Pensmarkt is ontstaan. Brb. Dbl. GILDEFEESTEN IN NOORD-BRABANT 1960 Op de laatst gehouden verga dering van de Federatie van Schuttersgilden in Noord-Bra bant te Eindhoven is besloten deel te nemen aan de Nederland se week te Scarborough in Enge land van 13 tot 18 juni a.s. Een afvaardiging van de gilden uit Noord-Brabant met aan 't hoofd de Commissaris van de Koningin zal de feestelijkheden aldaar op luisteren in combinatie met een boerenkapel. Het blad van de Federatie on dervindt momenteel moeilijkhe den, daar de hoofdredacteur om gezondheidsredenen zijn functie niet langer kan handhaven. Een commissie hiervoor is benoemd, die zal trachten op korte termijn een oplossing te vinden. Het rooster van de komende feesten ziet er als volgt uit: Kringdag in het Land van Cuyk op 22 mei te Oeffelt. Kwartier öirschot: 15 juni te Oirschot met op 19 juni d.a.v. 'n vrij gildefeest te Lage Mierde. Kring Peelland op 28 en 29 mei te Asten (t.g.v. de viering van het 25-jarig bestaan van deze kring). Kring Kempenland: 12 juni te Luiiksgestel en in Kring Maas land op 14 augustus te Berkel. Opgemerkt zij echter nog dat de Federatie op 8 december 1935 te Gemert is opgericht, zodat men zich nog zal beraden om trent de jubileumviering. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat Baarle-Nassau dit jaar ook nog een internationaal gildefeest zal geven, daar deze gemeente vorig jaar verstek heeft laten gaan i.v.iri*. d<* tentoonstel ling Hart van Brabant.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1