Sunil wast stralend wit WÜNÏL WAALWIJK r*s BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F OERJANSEN's WITTER DAN DE WITSTE GEIT likMw en spaart uw linnenkast Gezamelijk vakantie-jeugdwerk van parochies St. Jan St. Antonius en St. Clemens DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 FEBR. 1960 Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralepd witte was Neem meteen het voordelige reuzenpak 3. J. Geisterfer, pinda-oublie- kraam 4. J. Goris, nougatkraam 5. V. v. Wijnen, suikerspin 6. H. Klein, dierententje 7. H. Dillen, vlooientheater 3. Th. Dusbaba, sporttent 9. P. Janvier, kinderfilmpjes 10. J. Courtial, horoscoop automaat 11. H. Dirks, rotor 12. H. v. Moergestel, speelgoedkraam 13. E. Scheffer, babysport 14. J. Peeters, kinderrakel 15. G. Albers, autofietsmolen 10. J. de Voer, rupscaroussel 17. J. Vet, hoogvaart 18. D. Polman, luchttax 19. F. Bakker, ruimtevaart 20. H. Akkerman, theater 21. P. Stroucken, golfbaan 22. 1). Polman, catch-garne 23. A. Elsinga, scooter 24. J. Kooistra, sensatiebaan 25. F. Gigengack, tête a fiueuc 20. J. Schaaf, schiettent 27. A. Trommelen, bumper 28. A. v. Meel, bumper 29. A. Brunselaar, balco 30. I). Brunselaar, puzzlespeltent 31. II. Oudsen, berwikranen 32. Th. v. Engelenburg, lijnlrektent 33. A. Trommelen, vliegbom- "sport Jeugdbelangen breidt uit met Judoclub De parochies St. Jan, St. Anto nius en St. Clemens zullen dit jaar het vakantie-jeugdwerk ge zamenlijk gaan aanpakken. Dit werd j.l. vrijdagavond medege deeld door de voorzitter van de Stichting Jeugdbelangen, de heer J. A. de Waal, tijdens een verga dering van het Stichtingsbestuur en de Adviesraad in Hotel Moo- nen. Aan de gemeente is een ver zoek gericht om een subsidie van 900.voor de realisering van dit vakantieljcugdwerk, dat men mag zien als een verheugen de stap in de richting van een intensievere interparochiële sa menwerking. In zijn openingswoord bij deze vergadering memoreerde de heer de Waal het Jeugdweekend, dat Jeugdbelangen op 19 en 20 dec. a.p. in De Gecroonde Leersse ge houden heeft. In plaats van een rustig kennismakings- en ge- sprekscentrum is dit jeugdweek end geworden tot één grote ma nifestatie, die door 1000 bezoe kers werd bezocht. Vooral voor de nieuwe leid sters en leiders is dit een aan moedigingsweekend geworden, waaruit zij de kracht hebben kunnen piitten op de ingeslagen weg voort te gaan, zo zei de voorzitter. Judo De heer de Waal deelde verder mee, dat Jeugdbelangen binnen kort gaat starten met een judo club. De aanmelding hiervoor moet schriftelijk geschieden met opgaaf van naam, adres en leef tijd vóór 1 maart a.s. aan de adressen Kerkstraat 119 of Gro testraat 136. De kosten voor deze club zullen 0.25 per week be dragen. Verder ligt liet in de bedoeling om op drie achtereenvolgende donderdagen in de Vasten van 9.00 uur tot ca. 10.30 uur vor mingscursussen te houden ten behoeve van de leidsters en lei ders. Door bekende sprekers zul len dan een aantal problemen be handeld worden, welke betrek king hebben op het jeugdwerk. De contributie voor de ballet groepjes heeft men moeten ver hogen van 10 tot 25 ct. per week, zo deelde de heer de Waal mee, omdat hier het verschil tussen inkomsten en uitgaven niet lan ger verantwoord geacht kon wor den. Dankwoord De voorzitter van het Stich tingsbestuur sprak ook woorden van dank. In de eerste plaats tot de HoogEerw. Heer Deken v. d. Hurk, die deze vergadering ook bijwoonde, en het Kerkbestuur van de parochie St, Jan voor de grote en spontane medewerking en de belangrijke financiële steun welke de Stichting steeds weer mag ondervinden. In dit verband memoreerde de heer de Waal het subsidie van 15.000.^— voor de uitbreiding van het hoofdkwar tier van de Andreas Zijlmans- groep. Dank bracht de voorzitter ook aan de leidsters en leiders voor hun toewijding en energie. Alle parochianen dankte de lieer de Waal voor hun onmisbare steun via de verjaardagactie. Ook dank aan alle wijkmannen, die het geld voor deze actie steeds weer zo trouw ophalen. Notulen en jaarverslag van de secretaris, de heer J. v. Nuenen. werden onveranderd goedge keurd. Uit het jaarverslag van de penningmeester" de heer P. Ber- tels, bleek dat in 1959 600. meer was uitgegeven dan ontvan gen 5870.De verjaardag actie heeft in het afgelopen jaar 2337.69 opgebracht, wat minder dus dan de vorige maal. Toch is het nog zo, dat volgens dit inge komen bedrag de gemiddelde leeftijd van de parochianen van St. Jan op 43,7 ligt, terwijl deze in werkelijkheid 31,5 is. Een ver- jeugende ouderdom dus! Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren F. de Haard en A. Pullens. In antwoord op 't dankwoord van de heer de Waal, zei Deken v. d. Hurk dat het Kerkbestuur gaarne steun en medewerking verleent aan het werk van de stichting. Deken v. d. Hurk dank te alle leidsters en leiders voor 't werk dat zij in het belang van de parochiële jeugd verrichten. Uit de begroting voor het jaar 1960, die in deze vergadering werd vastgesteld, blijkt dat er dit jaar met het jeugwerk een be drag van 27.100.— zal zijn ge moeid. Hierbij is dan inbegrepen het subsidie van 15.000.van de parochie St. Jan voor de uit breiding van het A.Z.G.-hoofd- kwartier. In totaal bedraagt het kerkelijk subsidie over dit jaar 17.350.Wat de ontvangsten betreft, hoopt men op een ge meentelijk subsidie van 2000.-. In de rondvraag kon de heer de Waal nog mededelen, dat er medio november 1960 weer een jeugdweekend zal gehouden wor den, terwijl er in mei of juni een ouderavond zal worden be legd voor de ouders wier kinde ren lid zijn van toneel- of ballet groepje. DIRECTEUR VAN TREK AIR BLIJFT IN ARREST. Na een vrijdag te Maastricht gehouden conferentie tussen de officier van justitie en de rech tercommissaris is besloten een bevel tot inbewaringstelling af te geven ten aanzien van de 42-jari- ge eigenaar van het luchtrecla- mebedrijf „Trek-Air" te Maas tricht, J. M. S., die op vermoeden van het doen verongelukken van de eeninotorige Fokker S-ll, die met de 23-jarige vlieger B. Kleijn aan de stuurknuppel, op 2 jan. in het Kanaal bij Dover is gestort. Het onderzoek van de dienst luchtvaart rijkspolitie heeft uit gewezen dat er voldoende termen aanwezig zijn om dit bewijs van inbewaringstelling af te geven. S. is naar het huis van bewaring in Maatstricht overgebracht. kon hij er zeker van zijn, ont stond dan later altijd een massa herrie omdat de een of andere reiziger de aansluiting naar Faustocoppi had gemist. Zo ziet men al weer, dat het beslist geen gemakkelijk baantje was chauf feur te zijn op de bus van Alfa- romeo naar Faustocoppi. Het was trouwens ook beslist geen nieuwe bus, die van Alfaromeo naar Faustocoppi reed. Het ve hikel deed er zo lang over, dat alle straatlantaarns al brandden, toen hij eindelijk op de plaats zij ner bestemming aankwam. Ge lukkig voor brigadier Piet had de bus zijn eindpunt bij het sta tion zodat onze brigadier in staat was onmiddellijk de trein te ne men naar Fiorenza. Snel kocht hij een kaartje en enkele tellen later stapte hij een coupé binnen, waar al een zeer dik en weldoor- DE LANGSTRAAT MOET HET ZONDER SPOORVERBINDING EN MET BUSSEN BLIJVEN STELLEN In de Tweede Kamer heeft mi nister Korthals meegedeeld dat hij geen aanleiding vond om de spoorlijn 's-Bosch-Lage Zwaluwe wederom open te stellen voor 't personenvervoer Naar de klacht over het over belasten van lïussen in de Lang straat zal hij een onderzoek la ten instellen We kunnen hieraan weer lan ge hetogen vastknopen; we we ten dat de gemeente Waalwijk, de Kamer van Koophandel en andere industriële gemeentere van de Langstraat steeds' diligent zijn, maar wjj zijn overtuigd dat alles tevergeefs zal zijn, ondanks de krachtigste argumenten. De industriële en handeldrijvende Langstraat moet nu blijkbaar Feuilleton „De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 19). Xde steen EEN STEEN DES AANSTOOTS I)e laatste visite voor die dag op Steenharses' lijstje gold de on gekroonde autoriteit van 't dorp: het oudste raadslid, de weledel geboren Snoeper, in de wande ling „ouwe Snoeper" geheten. Het ongekroonde hoofd in kwes tie, wild omgolfd door massa's sneeuwwit schedel- en baard haar, stak precies uit het kruip- gat van Snoepers koepelhol naar huiten als lag het tussen de val bijl en het blok van de guillotine geklemd. „Goeie!" zei Steenharses vrien delijk tegen het hoofd. Eerst kwam er een hele tijd niets. Het monumentale hoofd met de scherp geslepen haviksneus en eenmaal gedupeerd, worden in z'n uitbreiding en daaraan schijnt nu maar niets te doen te zijn; jammer maar waar. JUBILEUM BIJ „DE AMSTEL" Op 21 maart a.s. zal de heer C. Horn, procuratiehouder bij de N. V. Chroomlederfabriek „De Amstel", zijn 40-jarig jubileum bij dit bedrijf herdenken. HERDENKINGSFEESTEN Naar wij vernemen, zal ter gele genheid van de herdenkingsfeesten op 5 mei a.s. in het 'kader der vie ring te Waalwijk, op het Raadhuis- plein een speciaal voor dit doel door de heer A. ten Bokum geschreven Sprookjesspel worden opgevoerd. JUBILARISSEN BIJ DE BRANDWEER. De leden onzer vrijwillige brand weer, de heren Roestenberg, v. Well de grimmige mondlijn bleef on beweeglijk als een opgeprikte aardappel. Steenharses was op enkele meters afstand wijdbeens stil blijven staan en wachtte met de handen op de heupen de reac tie af. Het lange uitblijven daar van was hij wel gewoon. De ou we Snoeper voelde zich ver boven zijn medemensen verheven en gunde hun slechts nu en dan een indirect antwoord. Die schaarse antwoorden kwamen meestal in de vorm van een onpersoonlijk orakel. De nuchtere politieman was kwajongensachtig benieuwd naar wat hij ditmaal in zijn zak te steken zou krijgen. En toen de reactie wat al te lang naar zijn zin hegon uit te blijven, gaf hij een kleine spoorprik: „Ik zei: goeie". De strakke lippen in het patri- archenhoofd spleten een weinig vaneen en terwijl de diepliggende ogen onveranderd tussen Steen harses' stevige benen door bleven staren naar een imaginair punt in de eeuwigheid, begon een kra kende stem zeer nadrukkelijk te verkondigen: „Een luttel tijds en gij staat aan het einde van uw dagen!" „Van 's gelijke!" kaatste de in- en v. Loon hebben dezer dagen hun koperen jubileum bij de brandweer herdacht. Zij werden door de com mandant, de heer Kobben, op waar dige wijze gehuldigd en een souve nir werd hen aangeboden voor hun activiteit en trouwe dienst. Het werd verder een gezellige bij eenkomst. CONTACTGROEP. In de vrijdagavond in Hotel Ver- wiel gehouden vergadering van de Contactgroep voor Handel en In dustrie, die goed was bezocht, trad als inleider op, de heer Dr. W. A. v. Leusen, met als onderwerp: Le ven en ziekten. De interessante le zing had een aandachtig auditorium. N.C.V.B. AFD. WAALWIJK Dc afdeling Waalwijk van de N.C.V.B. vergaderde donderdag 18 februari in het Willem van Oranje College. Ondanks dc heer sende griep waren pl.m. 50 da mes aanwezig. De presidente, mevr. Mortier, opende op de gebruikelijke wijze. In haar openingswoord heette zij de spreker, de heer De Moor, van harte welkom. Daar de secreta resse, mevr. v. Herwijnen, door ziekte afwezig was, werden dit maal geen notulen gelezen en kreeg de spreker direct 't woord. De heer De Moor, bekend door zijn radiogesprekjes „Met Pit op pad", had een onderhouden de causerie over onze jongens in militaire dienst. Jammer genoeg moest hij constateren dat circa 40 onkerkelijk beweerde te zijn. Het is verblijdend, dat aan de geestelijke verzorging van de ze jonge mensen de nodige aan dacht wordt besteed. Enkele vragen betreffende het onderwerp werden door spreker naar genoegen beantwoord. Aan het einde der vergadering werd mededeling gedaan, dat de Vrouwen Wereld Gebedsdag zal gehouden worden op .4 maart a.s. om 20.00 uur in het Willem van Oranje College, waarbij alle vrouwen uit alle gezindten har telijk welkom zijn. Op 17 maart a.s. hoopt Ds. Brinkman voor de N.C.V.B. te spreken over „De betekenis van de engelen in ons persoonlijk le ven", en kan een kleine bijdrage gegeven worden voor het „dr. AI- bronda-van der Nagel-fonds voor allen". Alle zieken van harte beter schap toegewenst. STANDPLAATSEN WAALWIJKSE KERMIS De standplaatsen op de Waal- wijkse kermis in juli zijn als volgt gegund 1. C. Schapendonk, ijsverkoop 2. A. v. Meel, patates frites 114). In het stadje Alfaromeo stond de bus naar Faustocoppi klaar. De chauffeur had al staan mop peren, want hoewel hij al meer dan tien jaar chauffeur op deze bus was, wist hij nóg niet wan neer hij nu wel en niet op de postkoets uit Campanella kon rekenen. En als hij het er dan eens op waagde en weg reed, dan specteur joviaal terug. „Overi gens, waarde Snoeper, zul jij waarschijnlijk eerder dan ik aan het einde toe zijn, wanneer je mij op een bepaalde vraag geen af doend antwoord weet te geven." Met dreigend vertoon deed hij 'n grote stap naar voren. Maar het hoofd in het kruipgat verroerde zich geen streepje. Steenharses greep met de rechterhand achter het borststuk van z'n tijgerhuid en trok een soort stenen panne- koek te voorschijn, die aan het koord om zijn stierennek was be vestigd. „Politie!" sprak hij zo indrukwekkend mogelijk, terwijl hij de penning van anderhalve decimeter doorsnee laag hoven de grond voor de haviksneus liet bengelen. Het feit, dat hij daar toe flink moest bukken, benam aan dit waardigheidsvertoon wel een gedeelte van het beoogde ef fect. Snoeper bleek toch niet erg ge- imponeerd te zijn. „Een gek kan meer vragen dan tien wijzen kun nen beantwoorden", klonk 't rus tig smalend uit zijn traag bewe gende mondspleet. Gedurende 'n ogenblik meende Steenharses zich aan zijn eigen fatsoen en aan de eer van de politie in het alge meen verplicht, de brutale „oud ste" van het dorp scherp op zijn nummer te zetten. Maar beden kend, dat men meer mensen met honing dan met azijn vangt, slil*- te hij zijn terechtwijzing in. On dertussen liet de oude Snoeper hem nog steeds voor pierrot staan. Toch was de inspecteur niet van plan, zijn voorgenomen informatie op het matje in de open lucht af te werken. Hij achtte de intimiteit van een bin nenkamer veel meer bevorderlijk voor het lospeuteren van inlich tingen. Bovendien kwamen reeds bewoners van belendende koepel holen aanslenteren, belust op een gezapig avondpraatje met de twee markante dorpsfiguren. Een dergelijk publiek kon de inspec teur missen als kiespijn. „Je zit bij geval toch niet klem Snoeper?" vroeg hij sarcastisch. Nog steeds bleef de Methusalem- kop star onbeweeglijk m de nau we omlijsting van het kruipgat. Het duurde enige seconden voor dat opnieuw een orakel aan de scherp gebeitelde mond ontvlood: „Nimmer tussen geboorte en dood komen wij geheel los van de aarde, uit wier ingewand wij zijn voortgekomen. Van levens begin tot .levenseinde blijft het vege lijf kleven aan de grond..." „Ik begin inderdaad al wortel te schieten!" sneed Steenharses deze stroom van wijsheid onge duldig af. „Trek je kop 's in, Snoeper, dan kom ik binnen bij je hurken. Ik heb een appeltje met je te schillen. Of hij her innerde zich opeens heb je nog steeds zoveel buitenlucht no dig misschien, als remedie tegen hoofdpijn...? Neem dan liever 'n acetyl-salicyltablelje, man." „Aan die moderne vergiften bezondig ik me niet, Steenhar ses!" wees de oude terecht. „Bo vendien kent een onbedorven zoon van moeder aarde geen hoofdpijn... of... eh tenminste..." Snoeper's snorkend vertoon van zelfbewustzijn gleed opeens uit, hetgeen de pientere inspecteur niet ontging. Steenharses be greep dat de oude z'n mond voor bij had gepraat en zich te laat zijn absentiereden van de vorige avond herinnerde. Hij maakte van de verwarring gebruik om zich de onthouden gastvrijheid eigenmachtig toe te meten. Hij ging vlak voor het hol op z'n knieën zitten en beval ambtelijk: „Laat me er 's in, oude". voed manspersoon gezeten was, die gelukzalig zat te knabbelen van een worst, die minstens drie kilo woog. „Aha. bona seria!" zei de man met een stem, die min stens even vet was als zijn buik en zijn vest. „Presento una parta salami di cervellata!" „Alle mensen, hij biedt me een stuk worst aan", dacht Piet. „Daar heb ik best zin in!" De lijdelijke uitdrukking op 't profetengezicht vertelde duidelijk genoeg hoe weinig welkom de oude vrijgezel deze avondvisite was. Maar zijn passief verzet moest hier wel een grens vinden. Onder binnensmonds gemopper trok Snoeper zijn hoofd terug in het hol en Steenharses' lijvige lijf volgde. Het was nachtdonker daarbin nen. Het ene ronde venstergat in de hohvand verschafte geen noe menswaardige verljchting, zodat Steenharses zich op zijn tastzin moest verlaten. Onderwijl schar relde de oude Snoeper met een stenen schapenvet-blaker, waar in hij tenslotte een vonkje vuur wist te ketsen. De blaker plaatste hij vervolgens tussen hem en z'n gast op de barre aardvloer. Op deze maagdelijke grond zwierven behalve vele potscherven ook min of meer vergane etensrestjes en een stuk of wat afgekloven beentjes rond. Bij de gelige schijn van de blaker had dat alles bij elkaar warempel nog zijn artis tieke kwaliteiten als ongekun steld stilleven, vond Steenharses. (Wordt vervolgd) mc. STMutrwb SUN S6.2k2SOb CO»rBlGHT STuD.O AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2