wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Burgemeester A. D. Snels nam afscheid Drunen N.V. Lips nam grootste EXTRUSIE - PERS in Nederland in gebruik Zilveren koffiestel voor scheidende burge meester Snels. MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 83e JAARGANG No. 17 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Wethouder L. v. Drunen spreekt namens de gemeenschap Drunen een afscheidswoord. De grote zaal van de Hoge Braken was geheel gevuld met talloze vertegenwoordigers van diverse verenigingen en instellingen van binnen en buiten de gemeente, toen burgemeester Snels zaterdag morgen in een officiële raadszitting afscheid nam van Drunen. Niet minder dan 17 sprekers voerden deze morgen het woord en het was precies half één toen burgemeester Snels aan zijn dank woord kon beginnen. De waardering voor het werk van burge meester Snels in Drunen is algemeen. Dat bleek deze morgen weer eens overduidelijk, niet alleen uit de woorden van de diverse spre kers, maar evenzeer uit de vele geschenken, het algemeen mee leven en belangstelling welke van alle zijden werd ondervonden. Kreeg burgemeester Snels vrijdag j.l, de onderscheiding van Rid der in de Orde van Oranje Nassau, zaterdag kreeg hij het ere burgerschap van Drunen aangeboden, en van de gehele bevolking een vorstelijk geschenk in de vorm van een televisietoestel. Het afscheid van burgemeester Snels is in Drunen grandioos ge weest, waarop allen, zowel bevolking als anderen die burgemees ter Snels uit andere functies kennen, zijn enorme verdiensten eens extra hebben willen belichten en er een buitengewoon af scheid van hebben gemaakt. Als eerste voerde deze morgen 't woord wethouder Th. v. Drunen, die, na burgemeester Snels nog eens extra te hebben gelukgewenst met diens terecht verdiende onderschei ding (applaus), wees op de enorme staat van dienst van de scheidende burgemeester. Spreker wilde echter maar zeer vluchtig spreken over datgene dat op. materieel gebied werd tot stand gebracht, maar meer over de zuiver persoonlijke wijze waarop burgemeester Snels 't zware ambt van burgemeester zijn heeft uitgeoefend. Met dankbaarheid herinnerde spr. aan wat hij noemde goede jaren, toen burgemeester Snels met zijn gezin zich in Drunen vestigde om de zware taak die hem wachtte, n.l. de opbouw en uitbouw der gemeen te, ter hand te nemen. Thans staat, aldus spreker, deze man eenzaam, maar verrijkt met n schat van ervaringen, terugziende op blijde vreugdevolle en ook moei lijke tijden. Spreker noemde burge meester Snels de goede en trouwe knecht in dienst van de gemeen schap, die thans, na de bewezen diensten, zich verzekerd mag weten van de dank van allen waarvoor hij werkte. Zijn beste gaven van geest en hart, aldus spr., heeft hij 11 Hi jaar ingezet voor Drunen. Als wethouder noemde de heer v. Drunen nog een groot aantal pun ten op die in Drunen nog verwezen lijkt moeten worden, maar laten wij, aldus spr., niet vergeten dat wat reeds werd bereikt. Onder burge meester Snels veranderde 't beeld van Drunen: veel werd er reeds op stapel gezet, waarop de eventuele opvolger zal kunnen verder bou wen. Een bijzondere verdienste van burgemeester Snels werd door de heer v. Drunen nog eens extra on derstreept, n.l. de verdienste om de positieve werkkrachten in Drunen samen te bundelen en de juiste sa menwerking en teamgeest te schep pen, welke nodig waren om 't doel te bereiken. Namens de raad bood wethouder v. Drunen burgemeester Snels een fraai schilderij aan, voorstellende de oude en nieuwe kerk van Drunen, alsmede het oude en nieuwe raad huis van Drunen. Eerste ere-burger van Drunen. In de raadsvergadering van 12 fe bruari j.l. werd door de raad be sloten een eie-burgerschap voor de gemeente Drunen in te stellen en het ere-burgerschap te verlenen aan die personen, welke zich op eniger lei wijze bijzonder verdienstelijk zouden hebben gemaakt voor de ge meenschap. Het verheugde spreker burgemeester Snels als eerste dit ere-burgerschap te mogen aanbie den (applaus). De heer Ploegmakers. Als tweede voerde het woord de heer Ploegmakers, namens de raad. Na nog eens gememoreerd te heb ben het vele werk dat burgemees ter Snels in Drunen heeft verricht en het wijs beleid dat door hem werd gevoerd, wees spr. er op dat burgemeester Snels door de kracht van zijn persoonlijkheid steeds de sfeer van onderling vertrouwen wist te bewaren. Spr. hoopte dat burge meester Snels onder Gods rijkste zegen nog vele jaren zou mogen ge nieten van een welverdiende rust. Secretaris P. Elshout. De gemeentesecretaris, de heer P. Elshout, die uit de aard van zijn functie al deze jaren wel het dichtst bij de scheidende burgemeester heeft gestaan, had alle waardering voor diens werk, diens streven en speciaal voor de wijze waarop hij deze taak heeft weten te vervullen. Speciaal belichtte de heer Elshout hoe groot de persoonlijke belang stelling van burgemeester -Snels steeds was voor het personeel en hoezeer hij voor de belangen van deze steeds heeft geijverd. Dankwoord burgemeester Snels. Tot slot van deze raadszitting dankte burgemeester Snels op de eerste plaats God, die hem de kracht, de gave en de energie had gegeven om dit werk te doen. Ver der H.M. de Koningin, die hem eer tijds in deze functie had willen be noemen en ten slotte allen die hem in zijn taak hadden geholpen. Bur gemeester Snels herdacht ook zijn overleden vrouw zaliger gedachte nis, die hem 9 jaar van zijn burge meestersambt een grote steun is ge weest. Eveneens dankte hij voor de stoffelijke blijken van belangstel ling, doch gaf de verzekering dat ook zonder deze geschenken, de her innering aan Drunen levendig zal blijven, omdat in deze twaalf jaren onverbreekbare banden zijn ge groeid. Burgemeester Snels toonde zich ook bijzonder verrast met het hem aangeboden ere-burgerschap en ver zekerde dat hij de ontwikkeling van de gemeente, die hij 11 jaar lang had mogen leiden, met zeer veel be langstelling zal volgen. Diverse andere sprekers. Hierna kwam een reeks van sprekers, die allen burgemeester Snels prezen als een goed en voor beeldig burgervader, een hard wer ker en een warm voelend mens. Als eerste kreeg het woord Deken Rooyackers. Het was deze bekend dat burgemeester Snels niet graag wegging. Spreker begreep dit. Het ambt van burgemeester, aldus De ken Rooyackers, lag u. U hebt dit altijd als een ideaal gezien en daar om hebt gij het ook op een ideale wijze gedaan. U hebt dit gedaan op een echt persoonlijke, echt mense lijke wijze en als gezagdrager wist u steeds de juiste weg aan te geven. Spr. had grote waardering voor de wijze waarop burgemeester Snels steeds het gezag heeft uitgeoefend en vertegenwoordigd, en wel op een zodanige wijze, dat het ons, aldus spr., die eerbied voor het gezag moeten prediken, niet moeilijk viel. Deken Rooyackers besloot met 'n echt persoonlijk woord als vriend, waarbij hij burgemeester Snels en diens gehele familie alle goeds toe wenste. Ds. Schuurmann van de Ned. Her vormde Gemeente, dankte burge meester Snels evenzeer voor de loyale samenwerking en wees er op dat, vanuit zuiver geestelijk stand punt bezien, alleen dat waarde had wat op dit terrein door de bestuur ders direct of indirect wordt bevor derd of tot stand gebracht. Namens de bevolking van Drunen en Elshout sprak de heer A. Kamp. Op gloedvolle wijze schilderde hij de verdiensten van burgemeester Snels om Drunen in diens storm achtige ontwikkeling het juiste pad te wijzen. Uitvoerig schilderde spr. de ontwikkeling van de gemeente, waartegen het beleid van burgem. Snels een aparte kleur en relief krijgt. Het is de verdienste van deze scheidende magistraat dat hij de ge ruisloze integratie in Drunen heeft weten op te vangen en tijdig die voorzieningen wist te scheppen die nodig waren. De menselijkheid van zijn optreden, de grote souplesse en tact hebben, aldus spr., de bestuurs periode van burgemeester Snels in Drunen tot een onvergetelijke ge maakt, terwijl het beleid van burge meester Snels in Drunen nog vele jaren zijn vruchten zal afwerpen. Namens de bevolking bood dhr. Kamp een fraai televisietoestel aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door burgemeester v. d. Heijden namens de Langstraatse ge meenten, Overste Ruigrok namens de Rijkspolitie, de heer M. Elshout namens de industriëlen, de heer v. Hest namens het Arbeidsbureau te Waalwijk, Insp. Warnas namens het lager onderwijs, de heer Laurijsen namens de Welstandscommissie, de heren Kersten en Bastiaanse na mens de Stichting 1940/'45, de heer Nijssen namens de Veiling en tot slot mr. Holla namens de oud-ver zetstrijders. Alle sprekers werden in een alge meen dankwoord door burgemees ter Snels dank gebracht voor de waarderende woorden en de blijken van belangstelling. 's Middags werd in de Hoge Bra ken nog een receptie gehouden, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt, terwijl later op de mid dag de diverse muziek- en zangver enigingen burgemeester Snels een serenade kwamen brengen. De Commissaris der Koningin, mr. dr. C. N. M. Kortmann, speldt burgemeester Snels de hoge koninklijke onderscheiding op Uitbreiding Rex-schoenfabrieken. De uitbreding van de Rex-schoen fabrieken is opgedragen aan de fa. Merks alhier. Deze uitbreiding, wel ke op zeer korte tijd gerealiseerd moet zi,jn en die het vloeroppervlak van de fa. Rex zal moeten verdub belen, is speciaal bedoeld voor het in productie nemen van de zgn. ,teenager"-schoentjes. Ballet-uitvoering. De Drunense balletschool, o.l.v. Nelleke Valentijn, gaf vrijdagavond in de Hoge Braken haar eerste uit voering sinds haar oprichting, pl.m. een half jaar geleden. De Drunense balletschool heeft zich op deze eer ste avond dat zij zich in het open baar presenteerde, een bijzonder goed debuut gemaakt, en vastgesteld mag worden dat deze school een goede belofte inhoud voor de toe komst. De onbevangenheid waarmee de allerkleinste de dansjes uitvoer de, was hartveroverend. De clown tjes-dans aan het begin van de avond, gaf al direct een goed con tact met de zaal. Naast de onbevan genheid van de allerkleinste, zagen we ook de groteren met enkele mooie dansen en de beter geoefende gasten uit Breda met enkele fraaie balletten, welke een inzicht gaven in de mooie balletkunst. Het geheel was een bijzonder verzorgde en bij zonder geslaagde avond, die voor 't ballet in Drunen een goede belofte inhoud. De belangstelling voor dit eerste optreden van de Drunense ballet school was vrij groot, waaruit mo ge blijken dat men de ontwikkeling in deze met belangstelling volgt. Jubileum. Mej. Corry Merks zal op 1 maart a.s. de dag herdenken dat zij 12^4 jaar geleden in dienst trad bij de firma v. Drunen N.V. alhier. Pannekoeken- en oliebollen actie. De pannekoeken- en oliebollen actie, welke met carnaval in Dru nen resp. door de verkenners en welpen en het Gilde zijn gehou den, zijn bij de bevolking bijzon der ingeslaan. De welpen en ver kenners leverden zaterdagmid dag ruim 1400 pannekoeken af en ook het Gilde, dat op carna valszondag haar actie hield, be haalde een goede omzet. Uit een en ander blijkt wel de goede be langstelling voor het jeugdwerk in onze gemeente. RECTIFICATIE In ons artikel „Drunen kwam in het bezit van mijngas" op pa gina 2 van dit nummer is abusie velijk vermeld: gemeentesecreta ris Brok. Wij willen dit gaarne herstellen. Het moet zijn: Ge meentesecretaris P. Elshout. Mr. dr. Kortmann ontsteekt de gastoorts voor het Drunens* ge meentehuis en stelt daarmee Drunen in het bezit van mijngas Commissaris der Koningin prijst moed en ondernemingsdurf van Lips Vrijdagmiddag heeft de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann, dc grootste Lx- trusie-pers in Nederland in gebruik gesteld. Hiermee is de eerste mijlpaal bereikt van het nieuwe uitbrei- dingsproject dat bij Lips in Drunen wordt uitgevoerd en waar van de realisatie over enkele jaren een feit zal zyn. De pers kan een druk uitoefenen van 2'/2 miljoen kilo en is hier door in staat blokken koper van 21 cm. diameter, 75 cm. lengte en met een gewicht van 225 kg. uit te persen tot ca. 700 maal de bioklengte. De oven, waarvan de aansluitwaarde 2200 Kw. is, heeft het ver mogen 12 ton koper per uur op perstemperatuur te brengen (<00 a 800 graden). De installatie kan beschouwd worden als een der modernste ter wereld voor koperlegeringen. Over enkele maanden zal bij Lips een begin worden gemaakt met de aluminium-extrusie. lieer Max Lips een korte toe spraak, waarin hij het een eer voor het bedrijf noemde, dat de commissaris der koningin deze grootste Nederlandse pers voor koperextrusie in gebruik had willen stellen. Ook riep de heer Lips burgemeester Snels voor de laatste maal een hartelijk wel kom toe. De ingebruikneming van deze pers noemde de heer Lips de eerste mijlpaal in 't nieu we en grote uitbreidinsobject, dat in (le komende jaren bij dc N.V. Lips gerealiseerd gaat wor den. Met het binnenkort ter hand nemen van ook de aïTiminium-ex- trusie zal de eerste fase daavan worden afgesloten. Deze uit brei- ding biedt nieuwe en grote mio- gelijkheden voor het bedrijf en zal naast een uitbreiding van de werkgelegenheid ook een posi tieve bijdrage betekenen tot de industrialisatie van ons land. Spr. meende in het Lips-bedrijf een bedrijf van nationaal belang te mogen zien en hij bracht dank aan allen en daarbij in het bij zonder aan de overheid, die me dewerking hebben verleend aan de verdere uitbouw van 't bedrijf. Ten slotte bracht dc heer Lips dank aan mr. dr. Kortmann voor de ingebruikstelling van de nieu we pers en overhandigde hem als aandenken hieraan een paar gou den manchetknopen. „In deze tijd van geleide eco nomie hecht men bijzondere waarde aan premies en bijzonde re maatregelen", zo zei mr. dr. Kortmann in zijn toespraak. „En dit is ook wel zo, maar van min stens even groot belang voor dc industrialisatie zijn dc persoon lijkheid en de durf van de onder nemers zelf en Brabant mag zich dan ook gelukkig prijzen derge lijke mensen in haar midden te hebben. Uw geslacht is in Bra bant zo'n ondernemersgeslacht", zo richtte zich de commissaris tot de heer Max Lips. In een slotwoord richtte de heer Max Lips zich nog in het bijzonder tot burgemeester Snels die hij niet alleen*schetste als een burgemeester die niet alleen oog heeft voor de industrie, maar die er ook op voortreffelijke wijze in geslaagd is de krachten in Dru nen te bundelen en te teamgeest wakker te roepen en levend te houden. Als afscheidsgeschenk bood dc heer Lips aan burge meester Snels een prachtig zilve ren koffiestel aan. „Geef ons een burgemeester, die niet alleen verstand heeft van industrie, maar die ook in staat is de teamgeest in Drunen te handhaven". Met dit verzoek aan mlr. dr. Kortmann werd deze offi ciële plechtigheid gesloten. DRUNEN Agenda. Maandag 1.30 uur: kindercarnavals-optocht; 7 uur: contactavond D.V.C. - S.H.J., zaal H. v. Delft; 8 uur: „Bij ons op Hawaii", 18 jaar, Hoge Braken. Dinsdag 7.30 uur: fakkeloptocht; 2 uur: „De mislukte bankroof", jeugdfilm, Hoge Braken; 8 uur: „Het lokkende moeras". 18 jaar, Hoge Braken. Woensdag 7 uur: trainen Volleybal; 7g Uur: Centrale Volksbank, Ma ria Stuartstraat 2; 8 uur: „Menselijke Torpedo's", 14 j., Hoge Braken; 8 uur: clubavond DVP, café Klerks; 8 uur: clubavond O.O.O., café Els hout; 8 uur: clubavond „Nooit Gedacht", v. d. Geit; 8 uur: clubavond „Prins Bernhard", hotel Royal. Donderdag 8 uur: jaarvergadering R.K.J.B., H. v. Delft; 7.30 uur: middenstandscursus, RK. Jongensschool; 7 uur: trainen T.T.V.D., Grotestr. 8; 8 uur: repetitie Cantabile; 8 uur: clubavond K.A.J., K.A.J.-ge bouw. Het was j.l. vrijdag een drukke en blijde dag voor Drunen. Nadat de Commissaris der Koningin, mr. dr. Kortmann, s morgens de gemeente officieel had aangesloten op het gasnet van de btaats- mijnen, stelde hij in de middag bü de N.V. Lips de grootste ex- trusie-pers voor koperlegeringen in Nederland in gebruik. Met een simpele druk op de knop ontketende de commissaris een enorm drukgeweld van 2V2 miljoen kilogram Door een druk op een van de knoppen van de bedieningstaf cl zette mr. dr. Kortmann de mach tige pers voor de eerste extrusie in beweging en gefascineerd ke ken de vele genodigden toe hoe een machtig koperen blok met een diameter van 21 cm. als een tientallen meters lange witgloei ende slang de pers weer verliet. Na de ingebruikstelling van deze imposante pers, die echter in de enorme nieuwe hal van de N.V Lips nauwelijks opvalt, hield de TSJOE EN LAI NAAR NEHROE. De premier van communistisch China, Tsjoe En Lai, heeft Nehroe laten weten, dat hij in april naar New Delhi zal komen om te praten over de Chinees-Indiase grens en de incidenten, die zich daar hebben voorgedaan. Nehroe had Tsjoe gevraagd te ko men in maart. De Chinees heeft ech ter gezegd, dat hem dit niet mogelijk is „vanwege staatszaken". Hij zegt het „absoluut mogelijk te achten" de twist tussen China en India vreed zaam op te lossen. Nehroe had Tsjoe uitgenodigd in een brief die hij 5 febr. naar Peking verstuurde.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1