wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt ZWITSAL BINNEN- EN BUITENLAND NeJÜ dampo LOONSVERHOGING BELASTINGVERLAGING HOEDER WORDEN... SQUAW VALLEY *BABYDERMpo» verkouden Premiespaarregeling Rijksambtenaren afgekondigd A. H. Mulders-Sars VOORDELIGER (voor 't rijk) DAN DE FISCUS IS LACHENDE DERDE. Meer baten voor de schatkist IpPS Heren- en Jongenskleding Wie betaalt het dan BABYSET DE LUXE <4 En dan nog huurverhoging En de accijnzen Belastingverlaging nodig Als er iets verkeerd bij U valt - en zuurbrand laait op uit uw maag... BINNENLAND VBoby'huidje t pofder-zalf BUITENLAND Een flinke premie voor sparende ambtenaren. DE RESULTATEN VAN EN DE OLYMPISCHE SPELEN VAN NU EN VROEGER Voor Uw reizen in binnen- en buitenland MUSA EXPRESS WAALWIJK VRIJDAG 4 MAART 1960 83e JAARGANG No. 18 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' Twee redenen zijn er om de financiële positie van het Rijk even te bezien in verband met de in gang gezette loonsverho gingen en de per 1 april ingaande loonsverhogingen. In de eerste plaats heeft de overheid aan haar eigen ^werknemers 'n loons verhoging toegezegd van 5%, die met inbegrip van de verwer king der huurcompensatie op 6% zou uitkomen. Vervolgens is bekend geworden, welke bedragen het rijk in 1959 heeft ontvan gen aan belasting. Tegen deze achtergronden kan het ongeveer duidelijk worden in welke mate het rijk financieel zijde zal spin nen bij de loonsverhogingen en de welvaartsverbeteringen. Reeds in het vorig jaar is er tijdens debatten in de Tweede Kamer op gewezen, dat de loon- factor in I960 een verbetering zal ondergaan van ongeveer 8%, waarvoor 6V2 zou worden op gevangen door produktiviteits- verbetering. Daarbij werd minister Zijlstra voor ogen getoverd, dat het rijk naar verhouding groot voordeel zou hebben bij deze loonsverho ging. Immers zodra de inkomens stijgen, wordt het af te dragen kalter Sedert 24 jaar in de Heuvelstraat 24 s^LTilburg bedrag aan loon- en inkomsten belasting naar verhouding nog veel groter. In zekere zin heeft de regering er dus belang bij, dat de gemiddelde inkomens sterk stij gen in geld. Hoe meer dit het gé val is, hoe groter percentage van het nationaal inkomen er in de schatkist vloeit. De minister van financiën heeft destijds daarbij opgemerkt, dat de loonsverhogingen zouden plaats vinden zonder dat er prijs verhogingen zouden mogen ko men. Weliswaar zou dus de re gering enerzijds hogere inkom sten krijgen, maar deze zouden gaan ten koste van een lagere be lastingopbrengst van onderne mers. Vanzelfsprekend gaat dit argu ment niet op, omdat vroeg of laat toch een doorberekening van de volledige loonsom in de kostprijs plaats vindt en uit een bedrijfseconomisch gezichtspunt mag zelfs niet anders worden ge redeneerd. Vervolgens zou over dit ministeriële standpunt kun nen worden opgemerkt dat dan een deel van de te betalen belas- Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opyoedlng. Dtt waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een ting van de werkgevers naar de werknemers wordt verplaatst en dit is uit sociaal gezichtspunt al zeer bedenkelijk. Op dit moment kan worden ge constateerd, dat de voorspellin gen aangaande loonsverhogingen juist zijn geweest. Als per 1 april de verplichte looncompensatie van 2V2 wordt afgekondigd voor de huurverhoging, mogen wij stellen dat de loonsom in Ne derland over 1960 gemiddeld met ruim 8 omhoog zal gaan. Dat betekent een grote inkomstenstij ging voor het rijk in I960. Alleen uit loonsverhoging zou dit voor 1960 een inkomstenstij ging betekenen van naar schat ting 100 miljoen. Bezien we nu de gevolgen van de huurverhoging. Deskundigen schatten het totaal bedrag aan huuropbrengst voor verhuurde en eigen woningen na de verho ging op tenminste 1550 miljoen gulden. De verhoging zou een be drag van ca. 250 miljoen gulden omvatten. Wij spraken nog niet over dc aangekondigde verhoging van personele en grondbelasting, die ook nieuwe baten aan de schatkist zal brengen. Bij de debatten over de loons verhoging in 't midden van 1959 kon men moeilijk gaan filosofe ren over de stand van de con junctuur in de loop van 1960. Nu weten wij daar meer over en wij weten dat deze zeer gunstig is. Dit zal opnieuw gunstige gevol gen hebben voor de schatkist. Zo was per 1 januari 1960 de koers- hoogte van de effecten op een toppunt. En de waarde der aan delen op die datum is maatge vend voor de opgave der vermo gensbelasting, zodat ook de op brengst van deze kohierbelasting over 1960 een zeer gunstig beeld zal vertonen. Een gunstige conjunctuur en welvaartsverhoging als gevolg van de produktiviteitsverhoging gaan nu hand in hand. Zonder enige fantasie kan worden vast gesteld, dat de hogere inkomsten een flinke stijging van de con sumptie zal bewerkstelligen. Wij kunnen slechts gissen naar de verhoogde opbrengst van omzet belasting, accijns op tabak en motorrijtuigenbelasting, die dit zal opleveren. Aangezien ook 1959 een gunstig jaar was, moet ook de opbrengst van de divi dendbelasting ver boven de ra ming uitgaan. Het is niet moeilijk te conclu deren dat de staat als eerste van de inflatie profiteert. Zij moet weliswaar aan haar eigen werk nemers ook een hogere loonsom uitbetalen, maar per saldo is er een flink overschot aan gestegen belastingopbrengst. Minister Zijl- stra zal in dit verband reeds met vreugde hebben kennis genomen van de belastingopbrengst over 1959, die 500 miljoen hoger was dan over 1958. Aan omzetbelas ting en loonbelasting kwam sa men een slordige 50 miljoen meer binnen dan werd geraamd. Deze cijfers onderstrepen onze verwachting over 1960. Wij mogen niet onvermeld la ten, dat een gestegen belasting opbrengst op zichzelf de inflatie kan matigen wanneer het geïnde meerbedrag wordt opgepot en niet in circulatie wordt gebracht. Het kan bijvoorbeeld worden aangewend voor delging van de staatsschuld. Zekerheid dat dit gebeurt bestaat beslist niet... Het geschetste verloop geeft de minister van financiën de ruimte om in september met plannen voor een flinke belastingverla ging te komen, waarbij in de eer ste plaats aan vermindering van Eén of twee Rennles nemen en alle leed is geleden. En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Ren- nies. Tienduizenden gingen U voor en zege nen de dag waarop ze Rennies leerden ken nen - en waarderen. de progressie kan gedacht wor den. zoals ook is toegezegd. Het komt ons echter voor, dat een belastingverlaging beter 111 september 1959 had kunnen wer den aangekondigd en per 1 janu ari 1960 had kunnen ingaan. De ze belastingverlaging had dan een machtig wapen kunnen zijn in de strijd om beperking van de thans in gang gezette loonsver hoging. Nu geschiedt zij mis schien achteraf en zal zij zonder effect zijn in de strijd tegen de voortgaande inflatie. Drs. H. DE C A.O. DER BOUWVAKARBEIDERS. Algemeen was het idee dat een dezer dagen de nieuwe C.A.O. met loonsverhoging zou worden gesloten, omdat volledige overeenstemming tussen beide partijen was verkre gen. Het college van rijksbemidde- laars moest hieraan z'n goedkeuring hechten en deed dit met uitzonde ring, dat de loonsverhoging niet mocht worden doorberekend in de prijzen, zoals vrijwel overal elders. De patroons gingen hiermee ac- coord voor zover het nieuwe wer ken betrof, maar niet wat onderhan den zijnde werken aangaat, in wel ke overeenkomst staat dat verho ging van lonen en prijzen de aan nemingssom zou verhogen. De werkgevers hebben aan de rijksbemiddelaars doen weten dat ze daarmee niet accoord gaan, en zo zit de zaak in een impasse. De ar beidersbonden hebben maandag avond vergaderd en eisen onmiddel lijke loonsverhoging van 5%, en zo zit deze zaak op het ogenblik dat we dit schrijven, weer in een im passe. DE VOETBAL-TOTO. Het wetsontwerp voor een natio nale voetbalpool is onverstandig, on haalbaar en onsympathiek". Dit ver klaarde mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer van de K.V.P., spe cialist op het terrein van de Loterij- wet. „Het regeringsvoorstel is bo vendien onaanvaardbaar. Dit is wel zeer duidelijk gebleken uit het rap port van de bijzondere Kamer-com missie. De Katholieke Volkspartij heeft unaniem, de Partij van de Ar beid voor het grootste deel en de V.V.D. voor een belangrijk deel de topprijs van 25.000 gulden en de maximum inzet van 1 gulden per persoon per week, afgewezen. Wan neer dit voorstel door de Kamer in behandeling wordt genomen, maakt het geen schijn van kans. Het is eveneens kansloos wanneer de re gering zich alsnog bereid zou ver klaren de maximum-prijs op 50 mil le te brengen (volgens suggestie der commissie-Wiarda), omdat ook hier voor geen meerderheid te vinden zal zijn", aldus mr. Blaisse, die per soonlijk van mening is, dat het ka binet verstandig zou zijn, wanneer het te elfder ure het voorstel gron dig wijzigt of terugneemt. Dergelijke uitlatingen kan men menigvuldig vinden in het rapport der Kamer-commissie, aldus mr. Blaisse. Er zijn natuurlijk principië le tegenstanders, weer anderen zou den wel twee toto's willen, en weer anderen vooral de culturele zijde niet vergeten: maar of het wetsont werp, zoals het door de regering is voorgesteld, kans van slagen heeft, geloven wij niet. DRIE DODEN BIJ BOTSING TE SNEEK. Drie personen zijn om het leven gekomen toen de personenauto waarin zij zaten, op de weg tussen Sneek en Jutrijp in frontale botsing geraakte met een vrachtauto, nade rend uit de richting S'neek. De bot sing ontstond vermoedelijk doordat de bestuurder van de personenauto onwel werd. Drie van de vier inzittenden uit deze auto kwamen om het leven. Het zijn M. Band uit Oudendijk, P. Hid jus uit Middele en J. Ruiter uit gedeerd. Tengevolge van de grote ravage, die de weg versperde, moest 't verkeer geruime tijd worden om gelegd. WARMSTE SCHRIKKELDAG IN HONDERD JAAR. Tijdens het vroege voorjaarsweer dat we zondag en maandag gehad hebben, zijn de temperaturen opge lopen tot dicht bii de hoogste waar den die ooit in deze tijd van 't jaar zijn voorgekomen. Records zijn ech ter niet gebroken. In Maastricht werd zowel zondag als maandag een temperatuur van 19 graden bereikt; dat is één graad beneden het record voor eind fe bruari. Maar het is een graad war mer dan op 28 februari van het vo rig jaar, toen er ook zeer zacht weer heerste. Het was maandag wel de warmste schrikkeldag sinds het be gin van de waarnemingen ongeveer een eeuw geleden. AARDBEVING IN MAROKKO. Honderden doden. De Marokkaanse stad Agadir, 400 kilometer ten zuiden van Casablan ca, is door een aardbeving getrof fen. Er zouden honderden doden en gewonden zijn. De helft van de hui zen in de ruim 30.000 inwoners tel lende stad zou verwoest zijn. De schade zou honderden miljoenen frank belopen. De verbindingen met de getroffen stad zijn verbro ken. De Marokkaanse autoriteiten heb ben alle steden in het land gealar meerd met het oog op het reddings- ~werk. Uit Casablanca, Rabat, Moga- dor en Safi zijn reeds ambulances vertrokken. Voorts is een Frans vliegtuig met verscheidene artsen uit Cassablanca naar de luchtbasis van Agadir, 5 km. buiten de stad, gezonden. Wijde Wormer. De heer J. Kout uit Wormer werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sneek ge bracht. De vier mannen waren van Noordholland naar Friesland ge reisd om stieren te kopen ten be hoeve van kunstmatige inseminatie doeleinden. De bestuurder van de vrachtauto, de heer Zandstra, bleef vrijwel on- daille op de 50 km. en, met De Vreng, een bronzen medaille op de tandem 1924 liet toen de opkomst der Nederlandse ruiters zien, die te Parijs demonstreerden op welk peil ons rijden stond. Zij wonnen vrijwel alle prijzen en na de gro te krachtproef stonden drie Ne derlanders naast elkaar op het erepodium en wapperden van 3 masten het rood-wit-hlauw Colenbrander veroverde er het Olympisch kampioenschap, Pa- hud de Mortanges (later presi dent van het Ned. Olympisch Co ma té) werd na een spannende ra ce tweede. Van der Voort van Zijp derde. Deze ruiter zegevier de echter op zijn beurt in de af- standsrif. Tenslotte verwierf Ne derland ook nog in het landen- klassement de eerste prijs. De Nederlandse wielrenners veroverden te Parijs weer een gouden, een zilveren en een bron zen medaille. Ons voetbalelftal verloor echter met 21 van Uru guay. De studentenroeiers van -aga versloegen in de finale dc geduchte Fransen en lieten na 'n geweldige einstrijd op hun beurt hel rood-wit-hlauw weer breed uit wapperen. Amsterdam Bi.i K.B. van 23 februari j.l. is de premiespaarregeling rijksambtena ren afgekondigd. Krachtens deze re geling krijgen spaarzame ambtena ren als beloning voor hun spaarzin een aantrekkelijke premie. Voor el ke 100.die zij per jaar sparen, ontvangen zij een premie van 25. als de pensioengrondslag niet meer dan 7200.- bedraagt, en van 15.- als de pensioengrondslag hoger is dan 7200.Deze differentiatie in de premiëring, is ingesteld om in 't bijzonder de lagere ambtenaren tot sparen aan te moedigen. De ambtenaar kan gepremieerd sparen tot maximaal 5% van de pensioengrondslag met een absoluut maximum van 600.per jaar. Bo vendien geldt een maximum-spaar- premie van 90.per jaar. De uitkering van de spaarpremie vindt in het algemeen plaats over spaarbedragen, die vier jaar onaf gebroken op een bijzondere spaar rekening hebben gestaan. De regeling dringt de ambtenaar geen bepaalde spaarmethode op. Hij kan sparen via een (spaar)bank, maar ook via levensverzekering, bouwkassen, spaarkassen, e.d. Zelfs kan hij binnen vier jaar van zijn bij zondere spaarrekening spaargelden opnemen voor bepaalde in de rege ling genoemde „bestedingsobjecten" als bijv. de aankoop van onroeren- goederen, de aflossing van hypo theek, studiekosten voor kinderen. Ook dan heeft hij recht op premie. In sommige gevallen hoeft de ambtenaar zelfs niet eens vijf jaar op de spaarpremie te wachten. Als hij zijn spaargeld aanwendt voor een der „erkende" bestedingsobjec ten, krijgt hij de premie vrijwel di rect na de besteding. Spaart hij via levensverzekering (een vorm van sparen, waarbij de kapitaalvorming niet door overlij den wordt onderbroken; integendeel, het kapitaal komt dan onmiddellijk beschikbaar) dan ontvangt hij de spaarpremie kort na afsluiting van elk kalenderjaar. In feite komt het er dus op neer, dat de overheid elk jaar 15% of 25% van de verzeke ringspremie aan de ambtenaar te rugbetaalt. Behalve het burgerlijk rijksper soneel kunnen aan de regeling ook deelnemen militaire ambtenaren, 't personeel van Rijks- en Gemeente politie en het onderwijzend perso neel van het openbaar en het bij zonder onderwijs. De premiespaarregeling geldt niet voor het personeel van de lagere overheden (provincies, gemeenten). Die kunnen voor hun beambten ei gen regelingen treffen. De provincie Zuid-Holland en een aantal gemeen ten hebben reeds eigen spaarrege lingen in het leven geroepen, die analoog aan de Rijksregeling zijn. In 1928 organiseerde Nederland zelf de Spelen en moedigden min stens 50.000 supporters onze landgenoten aan. Weer wonnen de ruiters vele prijzen, nu met Pahud de Mortanges als eerste. Verder sleepten de wielrenners een gedeelte van de mcdaljes in dc wacht. Bep van Klaveren be haalde de Olympische titel in 't vedergewicïit boksen. Hoe deden de dames het toen? In de driekamp-turnen: het Olympisch kampioenschap. HoogspringenLien Gisolf zilve ren inedalje. Zwemmen: Zus Braun Olympisch en wereldre cord 100 111. rugslag en tweede op de 200 meter schoolslag. >P Marie Bron 2e op de 400 meter vrije slag. Het gewichtheffen leverde nog twee bronzen medaljes op, dank zij Scheffer en Verheyen. Bij het zeilen veroverde Hollandia het zilver. De hockeyers kwamen in dc finale, maar verloren tegen Brits-lndië. Toch een eervolle 2e plaats dus. Los Angelos Nu na elf dagen van olympi sche wintersport in Squaw Val ley dc balans wordt opgemaakt, zal blijken dat de spelen financi eel geen succes zijn geworden. In totaal hebben 240.000 bezoekers de wedstrijden bijgewoond en dat getal ligt een aanzienlijk stuk be neden de raming van de officials, die een kleine 400.000 toeschou wers hadden verwacht. Sportief en organisatorisch echter was de winst bijzonder groot. Ondanks alle pessimistische berichten van vóór de 2e Winterspelen bleek alles in Squaw Valley tot in do details te zijn uitgewerkt. De sportaccomodatie was voor treffelijk. de skiërs roemden de pistes én de fraaie schans en de Russen moesten toegeven dat er nu zelfs een baan is die „sneller" is dan het beroemde Alma Ata. Dc organisatoren hadden het feluk aan hun zijde. De ene on- erekenbare factor het weer heelt weinig moeilijkheden op geleverd, al waren er enkele win derige dagen. Ondanks de prachtige zilveren medaille van Sjoukje Dijkstra, de mooie plaats van Joan Haanap pel en de bronzen medaille op de 500 m. van Pesman, heeft Neder land op de winterspelen niet veel roem kunnen veroveren, wat ook wel te voorzien was, al waren on ze schaatsenrijders wel tot hete re prestaties in staat geweest. Neen, die gaan ook langzamer hand in de top niet meer meetel len. 't Is ook alles geen wonder, als men de strijd moet aanbinden tegen specialisten op elk terrein, die maar steeds amateurs blijven al krijgen ze een door de staat be taalde en voortdurend gesteunde training. En wat zullen de zomerspelen in Home brengen. Mogelijk enig succes voor onze zwemsters, die in Europa wel de toon aangeven, maar wat zullen zij tegen Austra lië en Amerika doen. 't Is alles moeilijk te voorspel len en dus maar trainen en af wachten. In dit verband is 't niet onaardig eens een overzicht te geven van hetgeen Nederland presteerde in vorige olympische spelen. In Parijs wapperde de driekleur ooit aan drie masten tegelijk De zilveren medaille die Sjouk je Dijkstra veroverde; de prach tige prestatie van Joan Haanap pel in Squaw Valley, alsmede de iironzen medaille van de 3e plaats in de 5000 meter van Jan Pesman hebben ons doen terugbladeren in de roemrijke historie van vo rige Olympische Spelen. Nooit sloeg Nederland zulk een schitterend figuur als in 1958 te Londen, maar toch mogen alle andere prestaties niet vergeten worden. naar Stationsstraat 97 Tel. 2051 Het begon immers al in 1920 In Antwerpen beleefde een grote schare Nederlandse suppor ters het ogenblik, dat voor het eerst het rood-wit-hlauw aan de middelste mast omhoog ging en het Wilhelmus ter ere van een Olympische titelhouder weer klonk. Dat was voor Maurice Peeters, de wielrenner uit Den Haag. En zijn makkers lieten het er evenmin bij zitten, want Piet Ikelaar behaalde een zilveren me- Van 1932 kunnen wij weinig overwinningen meiden. Een klein ploegjc ging op reis naar Los Angelos. De crisis en de dure reis maakten grote uit gaven (en daarmede meerdere kansen) onmogelijk. Desondanks wonnen ruiters en wielrenners op traditionele wijze. Onze zwemsters veroverden het goud in de 460 meter estafette. Willy den Oude werd 2e in de 100 meter vrije slag. Berlijn Een kolossale zege bevochten onze inmiddels beroemd gewor den zwemsters in 1936 te Berlijn. Rie Mastenbroek sleepte niet minder dan drie gouden medal jes in de wacht. Zij behaalde de Olympische titel in de 100 en in de 400 in. vrije slag, werd 2e in dc 100 m. rugslag, won tcsamen met Willy den Ouden, Tini Wag ner en Jopie Selbach de 4 x 100 111. estafette, terwijl Nida Senff nog juist voor Rie aantikte in de 100 111. rugslag. In het Berlijnse zwemstadion was het Wilhelmus niet van de lucht, hoog wapper de het rood-wit-blauw aan de masten, en luid schalde, onze strijdkreet „H.O.L.L.A.N.D Holland spreekt een woordje méé!" Een woordje mee spraken ook de zeilers: Daan Kagchelland ze gevierde in de Olympia-jol. Bob Maas werd 3e in de Star-klasse. De ruiters kwamen ditmaal op de tweede plaats, maar toch in het zilver. De wielrenners triom feerden dank zij Arie van Vliet (eerste in de 1 km-tijdrit, tweede in het sprint-nummer) en het koppel Leene-Ooms op de tan dem. De bekende hardloper Osendarp ontving de bronzen medalje voor zijn prestaties op de 100 en 200 nieter. ons hockey-team veroverde in 1936 reeds een derde plaats (Br.- Indië verkreeg de kampioensti tel) en ook bij de kanoploeg kwamen bronzen medaljes te recht, nl. voor de 1 km. éénper soons, voor de 1 km. tweeper soons kajak en voor de 10 km. tweepersoons-vouwboot. Het ging goed ,,'t Gaat goed!" riepen onze landgenoten elkander toe in Londen. Het ging héél goed. In

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1