wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Onze nieuwe kardinaal. Mgr. Bernard J. Allrink. Hoe sterk is Amerika Assurantiën op elk gebied Uw BRIL van MAAREN's BINNEN- EN BUITENLAND W. TIMMERMANS ZONEN Vreugde en enthousiasme in geheel katholiek Nederland. DE VRAAG VAN VANDAAG onenigheid over het zwaard MAANDAG 7 MAART 1960 83e JAARGANG No. 19 Uitg*yer Waalwijk*» atoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELBN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.M 3.19 france p.p. Advertentieprijs: 19 cent per aa^a. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Beho" Opnieuw heersen er grote vreugde en enthousiasme in ge heel katholiek Nederland, nu Paus Joannes XXIII op 3 maart j.l. Z. IJ. Exc. Mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, tot kardinaal heeft verheven. Deze benoeming is op de aller eerste plaats een eer voor Nederland, zo verklaarde de nieuw benoemde kardinaal terstond na het bekend worden van de benoeming. „Natuurlijk beschouw ik mijn benoeming ook als een grote eer voor mijzelf, maar dat komt pas op de laatste plaats." Met mgr. Alfrink zijn nog zes andere prelaten tot kardinaal verheven, onder wie een eerste Japanse, een eerste Philippijnse en een eerste neger-kardinaal. Het zijn: mgr. Luigi Traglia, vicegerens van Rome, mgr. P. Tatsoeo Doi, aartsbisschop van Tokio mgr. Josef Levebfre, aartsbisschop van Bourges, mgr. Ruffino Santos, aartsbisschop van Manilla, Laureano Roegam- bwa, bisschop van Roebato in Tanganyika, en mgr. Antonio Bacci huislatinist van het Vaticaan en secretaris der Breven. Door deze benoemingen is het Heilig College gebracht op 8o kardinalen. De nieuwe kardinalen zullen tijdens een geheim Consistorie op 28 maart a.s. gecreëerd worden. Minister-president zeer verheugd af Over het gehele land is in de ui'gelopen dagen de vreugde te beluisteren geweest over de be noeming van mgr. Altrink tot kardinaal. Een der eersten, die de nieuwe Nederlandse kardinaal met zijn benoeming gelukwenste, was minister-president prol. dr. de Quay. Ook de bisschoppen mgr. J. P. Huibers, mgr. W. Mut- saerts, mgr. W. Bekkers en mgr. J Baeten kwamen de nieuwe kardinaal in Utrecht gelukwen sen met zijn benoeming. In de avonduren van donder dag stroomde geheel katholiek Utrecht naar de Maliebaan om de nieuwe kardinaal een geweldige ovatie te brengen. Via een radiotoespraak heelt prof. dr. de Quay een gelukwens uitgesproken. Met bijzondere verheugenis", if. aldus prof. de Quay, „heb ik zo juist kennis genomen van het be richt, dat Zijne Heiligheid de Paus tot kardinaal benoemd heeft Z. Emt Bernardus Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Het is voor de tweede maal na de be vrijding, dat een Nederlander tot dit hoge ambt wordt geroepen. Verder zei prof. dr. de Quay o.m.: „Velen leerden u als kerke lijk bestuurder van het aartsbis dom Utrecht, u die een belangrij ke, ook wetenschappelijke carri ère achter zich hebt, kennen als een man van grote wijsheid en voorzichtigheid, als een man be gaan met de problemen en de no den van deze tijd. U pleegt daar bij niet slechts af te gaan op eni ge algemene indrukken, doch vindt, ja maakt veeleer nog tijd voor diepgaander studie. U, wiens persoonlijkheid schuil gaal achter de zo vriendelijke en be scheiden aartsbisschop, hebt daarvan voor ons o.a. getuigenis afgelegd in uw toespraken. De veelzijdigheid en de warme aan dacht, die daaruit naar voren ko men, hebben u ongetwijfeld in brede kring van de bevolking doen kennen als iemand, die on der alle omstandigheden 't beste zal geven dat in hem is. De ver antwoordelijkheid die u reeds ge dragen hebt, zal door deze benoe ming tot kardinaal worden ver zwaard. Uw persoonlijkheid, ge schraagd door uw geloofsover tuiging, staat er echter borg voor dat ook deze verzwaarde verant woordelijkheid, die o.a. met zich kan meebrengen als lid van het Heilig College van kardinalen mede geroepen te worden tot de keuze van een nieuwe paus, bij u in goede en vertrouwde handen zal zijn. Ik moge u toewensen, dat u in de eenzaamheid van uw hoge ambt, u gesterkt wetende door Gods leidende voorzienig heid en het gebed van velen, nog vele jaren temidden van ons volk als kardinaal werkzaam moogt zijn." Levensloop Mgr. Alfrink werd op 5 juli 1900 te Nijkerk geboren. Vader Theodorus Alfrink was timmer man en later aannemer. Het echt paar Alfrink-Ossenvoort had drie zonen en twee meisjes-tweelin gen. De tweelingen kwamen ech ter vroeg te overlijden. Van de drie zoons volgden er twee, de zonen Jan en Jacob, het vak van vader. Later werd Jacob archi tect, terwijl Jan het aannemers- vak trouw bleef. Samen bouwden zij het bejaardencentrum „Huize St. Jozef" in Nijkerk. Na het doorlopen van de lagere school werd Bernard ingeschre ven als leerling aan het klein seminarie in Culemborg, waar hij zich evenals op de lagere school de beste leerling van de klas toonde. Na Culemborg wer den de studies voortgezet aan het groot-seminarie te Rijsenburg. De priesterwijding van de uit muntende leerling Bernard Alf rink volgde op 12 augustus 1924 in de kathedrale kerk in Utrecht en het verwonderde niemand, dat de jonge Alfrink werd aangewe zen om zijn studies, in Rome voort te zetten. Zes jaar later, in 1930, promoveerde hij aan het Pauselijk Bijbelinstitiuit tot doc tor in de Bijbelwetenschappen. het groot-seminarie te Rijsen burg, waar hij vroeger zelf les had gehad van mgr. Olaf Smit en de latere kardinaal de Jong. Op 21) okt. 1945 werd professor Alf rink benoemd tot hoogleraar in de Bijbelwetenschappen aan de Nijmeegse Universiteit en op grond van zijn bekwaamheid als zodanig werd hij later benoemd tot consultor van de Pauselijke Bijbelcommissie, waarmede hij de tweede niet in Rome verblij vende Nederlander werd, die ooit in deze commissie zitting heeft gehad. Bekend zijn de pericopen- vertalingen welke prof. Alfrink samen met prof. Hartman deed verschijnen. Van zijn hand ver schenen in de Nederlandse Petrus Canisiusvertaling ook de boeken Prediker, Ecclesiasticus, Wijs heid en Tobias. Oj) 28 mei 1951 kreeg kardinaal de Jong op zijn verzoek een co adjutor toegewezen: prof. dr. B. J. Alfrink. En vier jaar later, op 4 december 1955, nam ingr. Alf rink bezit van de aartsbisschop pelijke zetel, nadat hij op 17 juli 1951 tot bisschop was gewijd. Met de kracht van heel zijn sterke persoonlijkheid en zijn scherpe, militante geest heeft mgr. Alfrink zich aan zijn aarts bisschoppelijke taak gewijd. Hij brak met het oude en het starre en opende wegen en mogelijkhe den voor de nieuwe.tijd. Zo riep hij de vrouwelijke religieuzen op te breken met verouderde instel lingen en wekte hij op tot groter toenadering tot de christenen van andere conressies. Als Bernard Kardinaal Alfrink zal hij meer nog dan voorheen onze bestuurder, onze leidsman en onze herder zijn. Onze Kerkvorst, voor wie wij God zullen bidden om de kracht van Zijn genade. Kardinaal Alfrink is de vijfde Nederlander, die het kardinaals- purper draagt. De eerste was, zo als bekend, Adriaan Eloriszoon, rector van Leuven en later op voeder van keizer Ivarel de Vijf de. Hij werd tot paus gekozen op 9 januari 1522, terwijl hij zich in Spanje bevond. En kort na zijn aankomst in Rome overleed hij na een pontificaat van nog geen jaar. Hij is de laatste niet-ltali- aanse paus geweest. Hij benoem de zijn vroegere secretaris. Van Enckevoirt, tot kardinaal, die al dus de tweede werd. Reiden lig gen hegraven in de kerk van de Anima in Rome. De derde Neder landse kardinaal was de onver getelijke Van Rossum, die het stempel van zijn grote bestuurs- gaven heeft gedrukt op de propa ganda fide, waarvan hij lange ja ren de prefect was en ten slotte herinnert iedereen zich nog de heldhaftige, vierkante figuur van kardinaal De Jong, vierde Neder landse kardinaal in de geschie denis, van wie de thans benoem de mgr. Alfrink de coadjutor is geweest en de opvolger werd op de zetel van Utrecht. Met grote vreugde heeft katho liek Nederland kennis genomen van de boodschap uit Rome, dat de H. Vader thans mgr. Alfrink heeft verheven tot Prins der Kerk, tot kardinaal, de hoogste kerkelijke waardigheid na die 'van de Paus. En wij nemen aan, dat deze pauselijke benoeming ook door zeer vele nict-katholie- ke landgenoten wordt gezien en gewaardeerd als een onderschei ding voor geheel Nederland. Wij spreken de hoop uit, dat het Zijne Eminentie Bernard Kardinaal Alfrink, met zijn grote gaven en talenten, gegeven moge zijn vele jaren leiding te geven aan de katholieke kerk in Neder land tot zegen van 't gehele volk. I. Naarmate de Amerikaanse ver kiezingen naderen, des te heviger worden de disputen over nationale belangen als politiek en politieke kracht, of m.a.w. over de gelaats uitdrukking en de rechtvaardiging daarvan de gebalde vuist. De sterkte van Amerika's vuist is echter niet alleen van belang voor democraten en republikeinen. Het is al dikwijls gezegd: de militaire kracht van de Verenigde Staten vormt een hoeksteen in het gebouw van de vrije Westerse wereld. De frontlijn loopt niet langs de gren zen van de Verenigde Staten, maar langs de grenzen van het commu nistische blok. West-Europa, Afri ka, Vrij Azië, vormen op een essen tieel punt een overeenkomst met de Verenigde Staten: zii worden be dreigd door een gemeenschappelijk gevaar het communisme. Daarom rikaanse leger, generaal Maxwell Taylor, heeft de waarschuwing uit gesproken dat, wanneer niet snel en drastisch gewijzigd wordt in het militaire beleid, de Russen binnen kort een beslissende voorsprong zullen hebben bereikt. Generaal Thomas S. Power, de belangrijkste man van het Strategie Air Com mand, liet een soortgelijk geluid horen: „Met 300 ballistische pro jectielen kunnen de Russen onze huidige nucleaire vergeldingsmacht neerslaan". Schattingen van de ge heime dienst, gebaseerd op be trouwbare gegevens, zeggen dat die 300 intercontinentale projectielen eind 1961 in Rusland voor opera tief gebruik gereed staan. Het pessimisme van zijn gene raals wordt niet gedeeld door Ame rika's minister van defensie, Tho mas S. Gates Jr., die in zijn stand punt wordt gesteund door de hui- Na kapelaan in Houten en Maars- sen te zijn geweest, werd Bernard Alfrink op 13 okt. 1933 benoemd tot professor in de H. Schrift aan WAALWIJ K is het antwoord op de vraag over een al dan niet voldoen van de Amerikaanse vergeldingskracht geen zaak van Amerika alleen. JA EN NEE De vraag is, deels onder invloed van de verkiezingsstrijd, deels on der invloed van de internationale politieke wijzigingen, de laatste tijd veelvuldig beantwoord, helaas nog al verschillend. De nog niet zo lang geleden ge pensioneerde stafchef van het Ame- taliteit, die in Amerikaanse militai re kringen schijnt te heersen. Een mentaliteit, *die ook de ruimtevaart al parten heeft gespeeld. Wij be doelen de zelfstandige houdingen van leger, vloot en luchtmacht. Alle drie partijen bekijken de zaak vanuit hun standpunt en weigeren de stelling van de ander te zien, laat staan te geloven. De rivaliteit tussen de drie groepen stamt al uit de Tweede Wereldoorlog en is aan gewakkerd door atoombom en ra ketbewapening. De nieuwe wapens dreigen één groep te veel gewicht te geven. Hier tussendoor loopt het aloude probleem: de tegenstelling tussen de oude en de nieuwe garde. De eerste groep gelooft nog in de macht van grote operaties met tankdivisies en troepenverplaatsin gen; de tweede, gelukkig de groot ste, is een aanhanger van de nieuwe strategie: kleine eenheden, bewa pend met krachtige kernwapens. De moeilijkheid bü het probleem van de rivaliteit ligt vooral in de beantwoording van de vraag „wie heeft gelijk". Ze hebben het geen van drieën. Noch leger, noch mari ne, noch luchtvaart. Het gelijk, maar helaas nog niet het vergelijk, ligt in een coördinatie van de diensttakken. VANDAAG óók 'n VAN MAAREN's BRIL De samenwerking van vloot, le ger en luchtmacht en de ontwikke ling van de drie in onderlinge over eenstemming is noodzakelijk om te voldoen aan de hoofdregel van de Amerikaanse en daarmee Wes terse strategie; het instandhou den van een voldoende aanvals- kracht, die zo groot is, dat geen en kele macht het waagt aan te val len, uit vrees voor zelfvernietiging. Het is het zwaard, dat als een dreiging achter het schild moet rus ten. Het zwaard, dat op het ogen blik voor het grootste gedeelte in handen van het Strategie Air Com mand is gelegd. Het SAC, waarvan de commandant, Power, heeft ge zegd, dat het voor goed is neer te slaan met 300 ICBM's (Inter Conti nental Ballistic Missile). Het SAC, waarvan de minister van defensie Gates heeft gezegd, dat het over genoeg bases beschikt om iedere totale aanval het hoofd te bieden. Wie heeft er gelijk? Breekt het zwaard bij de eerste slag of blijft het scherp genoeg om de te genstander te doden? NIET NU, MAAR MORGEN. Militaire waarnemers in andere Westerse landen blijken geneigd op het ogenblik de minister van defen sie gelijk te geven. Het Strategie Air Command is op het ogenblik nog sterk genoeg. Met 44 luchtbases in Amerika en 26 verspreid over de rest van de wereld, met drie Atlas- af vuurinstallaties op Vandenberg en (in de zeer nabije toekomst) 60 Thor-bases in Engeland, ligt de aan- valskracht dermate verspreid, dat uitschakelen op het ogenblik nog steeds 'n fictie voor Rusland is. Bij na 200 bommenwerpers staan bo vendien op andere vliegvelden vlak bij de grenzen van Rusland en de satellietstaten gereed, om op 't eer ste bevel op te stijgen met aan boord een atoom of waterstofbom. Ruim 150 lichtere straalbommen- werpers zijn gestationeerd op de 14 grote vliegdekschepen, welke ver spreid liggen over de wereldzeeën. Voor vandaag is deze macht vol doende en ook voldoende beveiligd. Rusland beschikt niet over de af- weerraketten om de supersonische bommenwerpers te vernietigen. Dat wil zeggen: nog niet! Bovendien: de B 49, de B 50 en de B 56, de modern ste typen straalbommenwerpers, verouderen en na hen zullen geen nieuwe typen worden gebouwd. Dan komen de raketten, de gevaarlijke ICBM's. Wanneer zij hun intrede doen, blijven de Verenigde Staten dan nog sterk genoeg? Het is een knel lende vraag, die over de toekomst beslist. (Wordt vervolgd). dige voorzitter van de raad van stafchefs, generaal Nathan Twi ning. De minister verklaarde met nadruk dat de totale nucleaire ca paciteit van de V.S. opweegt tegen de totale nucleaire capaciteit van de USSR. EENZIJDIGE OPVATTING De onenigheid over het al dan niet sterker zijn van de Verenigde Staten is een slecht teken. Niet zo zeer voor wat betreft het onder werp, neen, veel meer vor de men- KONINGIN SCHENKT EEN MILJOEN GULDEN AAN MAATSCHAPPELIJK WERK. Koningin Juliana heeft thans een bestemming gegeven aan het gehele bedrag van ongeveer een miljoen gulden, dat haar verleden jaar ter gelegenheid van haar vijftigste ver jaardag door de inwoners van het koninkrijk en in het buitenland wo nende Nederlanders als nationaal geschenk is aangeboden. De Konin gin heeft het geld geschonken aan maatschappelijke instellingen in al le delen van het Koninkrijk. De Nederlandse Antillen, Surina me en Nederlands Nieuw-Guinea krijgen elk 80.000 gulden. In de An tillen wordt het geld gebruikt voor het werk onder de opgroeiende jeugd, in Suriname voor de bouw van nazorg-paviljoens ten behoeve van longlijders en in Nieuw-Guinea voor het jeugdwerk in de stedelijke centra. De rest van het bedrag wordt ver deeld in Nederland. Er zijn bedra gen uitgetrokken voor het clubhuis werk en het werk der Kruis-vereni- gingen in de zogenaamde ontwikke lingsgebieden, voor de minder-vali- den-zorg, voor enige individuele in stellingen op het gebied van maat schappelijke zorg en voor het werk onder de gerepatrieerden. Een ge deelte is gereserveerd voor de hulp verlening in bijzondere noden. VERHOOGDE LONEN BIJ N.S. GOEDGEKEURD. De minister van verkeer en wa terstaat heeft, in overeenstemming met het college van rijksbemidde laars, aan de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen medege deeld, dat men er mee accoord gaat dat de werknemers bij de N.S. met ingang van 1 april aanstaande een loonsverhoging ontvangen van 5%. Ook zal per 1 april aanstaande en per 1 oktober a.s. eenmalig een uit kering worden gegeven van een procent van de jaarbezoldiging. Ook de Horeca-bedrijven krijgen 5 pro cent meer. MEESTE WINKELIERS IN 1959 HOGERE ONTVANGSTEN. Over het algemeen hebben de winkeliers en middenstandsbedrij- ven vorig jaar in geld uitgedrukt meer aan het publiek verkocht dan in 1958. Met uitzondering van de meubelzaken behaalden alle 17 branches van de detailhandel, waar over het Economisch Instituut voor de Middenstand (EMI) gegevens verstrekt, in 1959 hogere geldomzet- ten dan in het jaar daarvoor. De stijgingen lopen uiteen van 2 tot 8 percent. De kleinste toenemingen toont de levensmiddelensector, waarin het verbruik niet elastisch is. GEEN NEDERLANDERS OMGEKOMEN IN AGADIR. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft van de Nederlandse am bassade in Rabat bericht ontvangen, dat geen Nederlanders in Agadir om het leven zijn gekomen. AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT. Op de Rijkswaterstaat is aanbe steed het onderhouden van de Rijks wegen in West-Brabant gedurende het jaar 1960 in drie percelen en in massa. Ingeschreven werd als volgt: Perceel 1: Christiaan Petrus Suoss te Dongen 67.000; P. van Oort en Zn. N.V. Raamsdonk 79.700; v. d. Elshout en de Bont. Raamsdonk 80.450. Perceel 2: N.V. Aug. van Dück Petit Wegenbouw Mij., Bergen op Zoom 87.000; v. d. Elshout en de Bont N.V., Raamsdonk 88.000. Perceel 3: fa. v. Loon v. d. Heu vel, Werkendam 136.900; Gebr. v. Alphen te Ulvenhout 161.300. Combinatie-perceel 2 en 3: N.V. Aann. en handels Mij. Schapers en de Bont. Raamsdonk 225.000. EPIDEMIEËN BEDREIGEN GETEISTERD AGADIR. Dodencijfer tussen 6 en 10.000 Agadir is thans een dode stad, waar de tienduizend puinopruimers aan het werk zijn. Men heeft de hoop opgegeven om nog meer over levenden aan te treffen. Met 't oog op het gevaar van het uitbreken van besmettelijke ziekten - er hangt een walgelijke stank boven de stad - is besloten de bouwvallen omver te halen en met desinfecterende mid delen te bespuiten. Tot nu toe zijn 2.044 lijken geborgen en men vreest dat zich onder het puin nog bijna 3.500 stoffelijke overschotten bevin den, waarmee het vermoeden, dat als gevolg van de aardbeving vijf tot zesduizend mensen om 't leven zijn gekomen, vreselijke waarheid zou zijn geworden. Overigens is men nog niet aan het eind van de schat tingen. Reeds is het dodencijfer 10.000 genoemd. Ds. ZANDT. Ds. Zandt, leider van de Staat kundig Gereformeerde Partij in de Tweede Kamer, hoopt weldra zijn 80ste verjaardag te vieren. In zijn predikanten-loopbaan heeft hij ook Loon op Zand als standplaats ge- v De Lcho vAn het Zuióen Goedkoop - Sterk - Modern Alle kortingen direct afgetrokken Uw Bril In één uur klaar I ETUI GRATIS I Brillen Vughterstr. 25 Den Bosch

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1