waalwijkse en LanqstRaatse coupant Hoe sterk is Amerika BINNEN- EN BUITENLAND ZWITSAL Dames HOEST UW KIND...? fi BABYDERM de iMx/igescMe/Oen Babyverzorging GEW. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK Onbehagelijke gevoelens over schroothandel DE VRAAG VAN VANDAAG Die jareu kur.t cooit van U afschudden... KARDINAAL ALFRINK ONT VANGT 31 MAART RODE HOED handen HAM£A-GELEl[EEn3 SOEKARNO STUURT HET PARLEMENT NAAR HUIS KLEDING-VERHUUR Bossche kSeding-service VRIJDAG 11 MAART 1960 83e JAARGANG No. 20 De tcho vxn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. o Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' II DE TOEKOMST VAN HET ZWAARD Amerika is op het ogenblik nog sterk genoeg om iedere aan val met een vernietigende aanval te beantwoorden. Het is 't grond principe van de Westerse strate gie. Maak de vuist zo krachtig, dat niemand het zal riskeren een klap op te lopen. Die vuist, ge vormd door het Strategie Air Command, is nog altijd krachtig genoeg om Rusland er van te weerhouden in plaats van een vredespolitiek een oorlogspoli tiek te voeren. De combinatie van bemande straalbommenwerpers en intercontinentale raketten voldoet zolang Rusland niet over afweermiddelen tegen hoogvlie gende supersonische vliegtuigen beschikt. Maar hoe wijzigt zich de verhouding wanneer vliegtui gen verouderd en raketten hoofd zaak zijn geworden? In een vorig artikel hebben wij een uitlating van Generaal Tho mas S. Power, chef van het Stra tegie Air Command, geciteerd, waarin deze vertelde, dat Rus land in staat moet zijn alle bases van het SAC door een tweede Pearl Harbour uit te schakelen. Daartegenover stond de uit spraak van Thomas Gates, Ame- rika's minister van defensie. De ze beweerde inet stelligheid, dat SAC niet door een verrassings aanval kan worden vernietigd. Achterstand in verschiet De twee meningen kunnen;zo di ametraal tegenover elkaar staan, omdat de generaal spreekt over de toekomst en de minister over het heden. Power ziet voor zich de verschillen in de raket-pro gramma's van Amerika en Rus land. Het zijn overigens angst aanjagende cijfers. Eind 1900 zal Amerika nog beschikken over 1900 lange-afstands bommenwer pers, hoogstens 10 lange-afstands raketten en twee Polaris-duikbo- ten. De Polaris is een raket voor middelbare afstanden, die vanaf een atoom-onderzeeër kan wor den gelanceerd. Een groot stra tegisch voordeel In 1902 zal Amerika beschik ken over 180 intercontinentale geleide projectielen, waarvan het merendeel van het type Titan is, een verbeterde versie van de At las met een belangrijk groter be reik. Tegen die tijd zal Rusland beschikken over bijna 400 grote raketten. Een enorme voor sprong, die door SAC alleen niet kan worden goedgemaakt. Op grond van dit vooruitzicht heeft Power zijn pessimistische uit spraak gedaan. Stimulans Wat Power voor heeft met zijn gezegde, is vermoedelijk een sti mulering van de Amerikaanse defensie-ontwikkeling. In het bij zonder een verhoging van de bij drage aan SAC. Hier spreekt de rivaliteit tussen leger, marine en luchtmacht opnieuw een woordje mee. Power wil veel eerder zijn grote aantallen Titans en even tueel de Minuteman hebben. Hij zal anders een groot deel van de belangrijkheid van SAC in ande re handen zien verdwijnen. Het Amerikaanse raketpro gramma, zoals dat op het ogen blik is te overzien, zal echter pas in 196.3 iets van zijn achterstand inlopen. Dan komen 800 ICBM's van het type Minuteman van de lopende band. De Minuteman is een enorme raket, aangedreven door vaste brandstof, welke zal opwegen tegen de Russische pro jectielen. In de periode tot 1963 moet de schaal echter in evenwicht blij ven. Hier ligt de moeilijkheid. Het zal de taak van de marine worden. Haar atoomonderzeeërs, uitgerust met de Polaris, moeten dan het zwaard vormen waarmee iedere aanval kan worden gepa reerd en beantwoord. Power pro testeert hiertegen. De omstandig heden vereisen het echter. Geldgebrek De oorzaak van de rakel-ach terstand, die pas tegen 1963 zal worden ingelopen, ligt bij het ge brek aan geld en aan een te lang zame inschakeling van de weten schap. Voor het nieuwe Ameri kaanse defensiebudget is een be drag van 41 miljard dollar uitge trokken. Dat is meer dan de helft van de totale begroting. Toch is het niet genoeg. Relatief is het minder dan het bedrag, dat tien jaren geleden voor de defensie werd uitgegeven. De koopkracht van de dollar is gedaald en wel zo sterk, dat op het ogenblik 700 miljoen dollar meer nodig is om 1 miljoen man minder onder de wapenen te houden. In 1950 wa ren 3,5 miljoen man onder dienst terwijl op 'het ogenblik 2,5 mil joen man het uniform dragen, man het uniform dragen. (Wordt vervolgd) PRESIDENT VAN PERU IN ONS LAND De president van Peru, dr. Ma nuel Prado, en zijn echtgenote zijn maandag aan hun bezoek aan Nederland begonnen. Precies volgens het tijdschema rolde de zo zeldzaam gebruikte konink lijke trein het Haagse Staats spoorstation binnen, waar de Zuidamerikaanse gasten door ko ningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix werden opge wacht en de officiële begroeting plaats vond. Daarna begaf het gezelschap zich naar de koninklijke wacht kamer van het station. Hofdigni- tarissen, ministers, staatssecre tarissen en locale autoriteiten, zeventig in getal, werden aan de president voorgesteld. Rheuraatische Pijnen wel! P.egelmatig Kruschen nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloed zuiverende organen gaan deze weer krach tiger werken en zo worden alle onzuiver heden in Uw bloed - oorzaak van Uw lijden en pijn - vanzelf afgevoerd langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking ondervinden. Daarna werd in een koninklij ke stoet de tocht naar het Huis Ten Bosch aanvaard, waar dr. Prado en zijn gevolg hun intrek zullen nemen. In de eerste calè che hadden plaats genomen de koningin, die gekleed was in een turquoise japon en een korte bontmantel, de in een donker costuum gestoken dr. Prado en prinses Beatrix. Op het ogenblik, dat de eerste calèche, voorafgegaan en gevolgd door rijks- en gemeentepolitie te paard, zich in beweging zette, klonk 't eerste van de 21 saluut schoten, die door een batterij op het Malieveld werden afgevuurd. De president wuifde vanuit zijn rijtuig vriendelijk naar drie klei ne meisjes, gekleed in dezelfde strakke beige jasjes en groene hoedjes: het waren zijn drie kleindochters Nora (14), Rosa (13) en Enriquet (12), die in En geland op kostschool zijn en die nun grootvader in geen vier jaar hadden gezien. In het tweede rijtuig waren ge zeten prins Bernhard, gekleed in het ceremonieel tenue van gene- raal-vlieger, en mevr. Rosa Pra do. Ook dit rijtuig werd door zes zwart-gekruiste inlanders getrok ken. Daarna volgde het gevolg, eveneens in open rijtuigen en omringd door autoriteiten te paard. Den Haag, versierd met bloe men en (rood-witte) Peruviaan se vlaggen, toonde zich dankbaar weer echt residentie te zijn: dui zenden stonden langs de route om het koninklijk paar en hun gasten toe te juichen. Van het Huis Ten Bosch ging het naar Amsterdam voor een kranslegging bij het nationaal monument, een rondvaart door de grachten en een lunch bij bur gemeester van Hal. Des avonds bood de koningin een officieel diner aan in het Huis Ten Bosch voor 72 genodigden, waar harte lijke woorden werden gesproken en na afloop woonde men een balletuitvoering van het Neder lands Ballet bij, die in elk opzicht in aankleding en uitvoering uit muntte en waar men de schitte rende avondcostuums van H. M. de Koningin, prinses Irene, maar vooral van mevrouw Prado kon bewonderen. Het was mot recht een gala-avond. EPISCOPAAT OVER DE BEDRI.J FSBONDEN De aartsbisschop van Utrecht, Bernard kardinaal Alfrink, heeft do katholieke sociale organisa ties uitgenodigd voor een verga dering, waarop de mening der bisschoppen over de kwestie der hedrijfshonden, van een of meer vakcentrales en van de verhou ding vak- en standsorganisaties kenbaar zal worden gemaakt. De vergadering wordt maan dagmorgen in Esplanade gehou den. Kardinaal Alfrink onderte kende de uitnodiging, die werd verzonden namens hot gehele episcopaat. PROTESTANTS-CHRISTELIJKE PATROONS BEREID OM C.A.O. TE TEKENEN OP REGERlNGS- VOORWAARDEN Maandagavond om 9 uur is er een splijting gekomen in het aan nemerskamp. De Nederlandse Christelijke Bond van Aanne mers en Bouwvakpatroons heeft besloten om de nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst voor de bouwnijverheid to tekenen. Bij hun organisatie, die deel uit maakt van de „Raad van bestuur bouwbedrijf", zijn 2100 aanne mers aangesloten. Het totaal aantal aannemers is ongeveer 20.000. Het besluit van de protestants- christelijke aannemers houdt in, dat zij gebruik maken van het laatste aanbod van de regering geen doorberekening van de loonsverhoging vóór 1 september aanstaande, en daarna wel, als zij kunnen aantonen, dat hun kostprijs door de loonsverhoging onrendabel is geworden. Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoesc met KINDER HONING SIROOPd| De drie grote bouwvakarbei dersbonden zijn op de hoogte ge steld van het besluit van de pro testantse aannemers. Dinsdag zouden de werknemers zich er over beraden, of zij hunnerzijds akkoord konden gaan met de (afzonderlijke) tekening van het contract door de protestantse werkgevers alleen. BEJAARDEN- EN WEDUWEN- PENSIOEN GAAN 1 APRIL OMHOOG De uitkeringen op grond van de AOW zullen met ingang van 1 april voor gehuwde bejaarden met elf gulden per maand worden verhoogd, voor ongehuwde be jaarden met zeven gulden per maand. Op diezelfde datum zullen ook de uitkeringen van de weduwen- en wezenverzekering worden ver hoogd. Weduwen zonder kinde ren zullen per maand negen gul den méér ontvangen, weduwen met kinderen 14 gulden p. maand meer. Voor volle wezen tot tien jaar zal de uitkering met drie gulden per maand worden vcr- ïoogd, voor wezen tussen tien en zestien jaar met 4 gulden 50 per maand, en voor wezen tussen 16 en 27 jaar die nog voor uitkering in aanmerking komen, met zes gulden per maand. pensioen voor weduwen met kin deren van 1968 tot 2148 gulden per jaar 15 gulden per maand meer); het pensioen voor wezen tot 10 jaar van 438 tot 480 gulden per jaar, voor wezen van 10 tot 16 jaar van 660 tol 720 gulden per jaar en voor wezen van 16 tot 27 jaar van 864 tot 948 gulden per jaar. Donderdag 31 maart zal kardi naal Alfrink met nog zeven kar dinalen de rode hoed, het uiter lijke kenteken van zijn waardig heid, ontvangen uit handen van Paus Joannes XXI11 tijdens het openbare consistorie in de Sint Pieter. 1**—1 UAMFA.r ruw of ichrool In aansluiting op het geheime consistorie van 28 maart, waarin de paus de zeven nieuwe kardi nalen officieel zal creëren, volgt op 31 maart eveneens in de zaal van het consistorie de plechtig heid, waarin de paus de biretta aan de zeven kardinalen zal over handigen. OPPOSITIE DER P.v.d.A. MIST BEZINNING „Ik zie het meer als een wild zwaaien met een groot hakmes dan als het kundig hanteren van het puntige ontleedmesje van de chirurg", aldus formuleerde de voorzitter van de Tweede Ka merfractie der Katholieke Volks partij. prof. nir. C. P. AI. Romme, tijdens het te Zwolle gehouden Overijsselse appèl der KVP zijn mening over het optreden van de P.v.d.A. als oppositie in en bui ten het parlement. En de „poli tieke leider van de KVP" gaf de socialisten in deze ongevraagd 't advies een voorbeeld te nemen aan prof. P. J. Oud, toen deze tij dens de kabinetten Drees de VVD als oppositiepartij aanvoerde. Prof. Oud ging over 't algemeen met het regeringsbeleid mee en „sloeg slechts zo nu en dan zijn oppositionele slag", aldus prof. Romme, die er op liet volgen: „maar 1111 lijkt het alsof met het uittreden van de Partij van de Arbeid uit de regering een hele uittocht van alles wat goed was heeft plaats gehad". Prof. Romme zag een drievou dige taak voor de oppositie in ons land. De voornaamste daar van zijn wel: te kloppen aan het geweten van regering en parle- mentsmeerderheid, die de rege ring welgezind is en vanuit eigen positie het innerlijke van de po litiek mede beïnvloeden. En daar naast er op te werken „in een volgende periode" weer in de re gering terug te keren. Men wil toch niet tot aan de kindskinde ren toe in de oppositie blijven?" vroeg prof. Romme zich af. De PvdA hlijft echter te veel alleen naar electoraal succes streven, zonder zich er rekenschap van te geven, dat ze „eenmaal terug in het regeringskasteel" moet kun nen waar maken, wat ze als op positie heeft beloofd. De PvdA verliest in de oppositie «haar be tekenis als de klop op het gewe ten van regering en volksverte genwoordiging, omdat ze van geen matiging wil weten en alles alleen in zwart-wit wil zien. President Soekarno heeft het Indonesische parlement naar huis gestuurd zo heeft radio Dja karta hekend gemaakt. In een verklaring, die het des betreffende decreet begeleidde, Complete Bïbyderm Set met Doktersboek en voor navulling der Set: Poeder-ZaK-Olie-Zeep De verhogingen zijn hedoeld als compensatie van de huurver hoging. Ze worden beschouwd als een voorschot op de definitieve verhoging van de uitkeringen, waarover de regering thans ad vies aan de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd. De defini tieve verhoging zal hoger liggen. Bij haar advies-aanvrage is de re gering uitbegaan van de volgen de verhogingen: het ongehuw- den-pensioen voor bejaarden van 972 tot 1086 gulden per jaar (9 gulden 50 per maand meer); het gehuwden-pensioen van 1314 tot 1470 gulden (13 gulden p. maand meer); het pensioen voor wedu wen zonder kinderen, alsmede de tijdelijke weduwenuitkering, van 1326 tot 1458 zuiden per jaar (elf gulden per maand meer)het Werkgelegenheid in schoen- en lederindustrie blijft moeilijk. Het personeelstekort in de schoen- en lederindustrie, dat zich in de loop van 1959 in toe nemende mate is gaan aftekenen, blijft met onverminderde kracht voortduren. Aan het einde van de afgelopen maand bedroeg de vraag in deze sector nog 467 te gen 463 per einde januari 1960, aldus blijkt uit een overzicht van geregistreerde vraag en aanbod ten aanzien van de mannelijke beroepsbevolking in het district van het Gew. Arbeidsbureau Waalwijk per einde febr. 1960. In de metaalsector steeg de vraag van 92 in jan. tot 99 in febr. Over het geheel genomen gaf de geregistreerde werkloosheid per einde febr. een wat gunstiger beeld te zien dan per einde jan., want per einde jan. bedroeg de totale werkloosheid in het gewest nog 430 tegen 305 per einde febr. Deze verbetering vindt haar oor zaak in het teruglopen van de seizoenwerkloosheid in de bouw vakken (217 per einde jan. tegen 136 per einde febr.) Hierdoor daalde de totale werkloosheid in het rayon Waalwijk van 114 naar 90, in het rayon Almkerk van 280 naar 176, terwijl zij in het rayon Dongen vrijwel gelijk bleef 36 39- In de overige sectoren was de werkloosheid al dermate ge ring, dat de situatie hier vrijwel ongewijzigd is gebleven. Over het gehele gewest bedroeg de werk loosheid in de schoen- en leder industrie per einde febr. 9 (12 in jan.), in de metaalsector 12 (14 in jan.), landbouw 10 (18 in jan.). Toch mag men spreken van een zekere versluiering van de werkloosheid, doordat vele arbeiders (vooral in het rayon Almkerk) werk gevonden hebben in Zuid-Holland en door een toe nemende verkorting van werk tijden in de schoen- en lederin dustrie. Dit laatste mag men wij ten aan het feit, dat de capaciteit van liet productieapparaat gro ter is dan de opname-capaciteit van de binnenlandse markt. Om meer werkloosheid te voorko men, zal men dus moeten zoeken naar meer exportmogelijkheden. Tengevolge van een toeneming van het aantal arbeidsplaatsen voorziet het G.A.'B. te Waalwijk in de komende maanden weer grotere spanningen op de ar beidsmarkt, welke in het gewest echter toch niet zodanig zullen zijn dat zij onoplosbare proble men met zich zullen brengen. Door de gunstige ontwikkeling in de afgelopen maand is het werkloosheidscijfer in 't gewest Waalwijk weer het laagste in de provincie, namelijk 15 pro mille. Na Waalwijk volgen Eindhoven en Tilburg niet resp. 15 en 16. Het gebied van Bergenopzoom biedt het meest ongunstige beeld met 58. Het landelijke werkloos heidscijfer bedroeg per einde fe bruari 29 en het provinciale 27. In het rayon Waalwijk was de werkloosheid per einde febr. 9 p. in., in het rayon Almkerk 32 en in het rayon Dongen 7. In het rayon Dongen moesten in jan. over een personeelsbezet ting van 69 personen in totaal 5300 niet-gewerkte uren worden genoteerd, in het rayon Waal wijk m.b.t. een personeelsbezet ting van 34 personen in totaal 15U4 niet-gewerkte uren. Over de maand febr. zullen deze getallen aanmerkelijk hoger liggen. BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCIl zegt het staatshoofd, dat 't par lement als instelling niet is op geheven, maar dat het zo spoe dig mogelijk zal worden „gereor ganiseerd". Het parlement heeft, aldus het decreet, getoond niet te kunnen beantwoorden aan de verwach ting, dat het met de regering sa menwerkt in de geest van de grondwet van 1945, de geleide de mocratie en het politieke mani fest van de president van 17 aug. 1959. De oorzaak hiervan ligt voornamelijk in de structuur van de volksvertegenwoordiging. „Deze toestand mag niet voort duren, omdat de eenheid van de staat, het vaderland en het volk daardoor in gevaar wordt ge bracht." Reeds geruime tijd en steeds; dui delijker zijn er onbehagelijke ge voelens ontstaan over de manipu laties van de Europese schroot- handelaren in de Kolen- en Staal- Geineenschap. Dank zij de Haag se schroothandel aar Worms zijn er malversaties aan het licht ge komen, die werden toegepast om van K.S.G. subsidies te verkrij gen op ingevoerd schroot, dat he lemaal niet ingevoerd was. Er zijn in deze zaak een paar veroor delingen gevallen, zowel van een mede-frauderende ambtenaar ten departemente als van de inmid dels gevluchte directie van een Nederlandse schroothandel, doch er zijn sterke aanwijzingen dat er op dit gebied veel erger fraudes zijn geschied. Daarnaar is slechts een zeer onvolledig onderzoek ingesteld door de Hoge Autoriteit van de K.S.G.die hiertoe ook eerst over ging na de door de heer Worms geuite beschuldigingen. Uit al hetgeen tot 1111 toe over deze onfrisse zaken is gepubli ceerd, krijgt men de indruk dat de voornaamste Europese schroot- handelaren met de afnemende bedrijven, in casu de hoogovens, zich verenigden in een groot kar tel, waarin prijsafspraken vast gesteld werden, hetgeen zonder toestemming van de Hoge Auto riteit verboden is. Dat bij insi ders reeds lang bekende feit schijnt pas sinds kort en nog heel moeizaam tot de Hoge Au toriteit te Luxemburg te zijn doorgedrongen. De klaarblijkelij ke onwilligheid om naar deze za ken een diepgaand onderzoek in te stellen, wekt de indruk, dat er onder één hoedje wordt gespeeld met de handel of in ieder geval, dat men de sanering niet durft aan te pakken uit angst voor de opzienbarende gevolgen die dit zou hebben. Wanneer deze ge volgtrekking onjuist mocht zijn, dan ligt dat niet aan de beschou wer van hetgeen over een en an der hekend werd, doch aan de wijze waarop de Hoge Autoriteit tot nu toe de zaak aanpakte. Dank zii in de Tweede Kamer gestelde vragen is daar juist weer een vreemd feit over aan 't licht getreden. Volgens een rap port van de Hoge Autoriteit zou den aan de nationale regeringen reeds in het afgelopen najaar ge gevens zijn verstrekt om een strafvervolging te kunnen begin nen tegen fraudes in de schroot handel. En de minister van Jus titie verklaarde dus in de Kamer dat er sinds oktober reeds een diepgaand onderzoek naar zulke fraudes hier te lande wordt inge steld. De procureur-generaal, die met dit onderzoek werd belast, moest echter meedelen, dat aan dit onderzoek nog niet kon wor den begonnen, omdat uit Luxem burg nog niet voldoende gege vens hiervoor werden ontvangen, al werd hierom reeds enige ma len gevraagd. En wat de kartelvorming be treft, officieel zou deze niet meer bestaan, doch dat heeft niet ver hinderd om de onderlinge afspra ken te handhaven en dus prak tisch toch een kartel te vormen. De Hoge Autoriteit heeft deze kartelzaak reeds vele jaren in onderzoek en het resultaat daar van is slechts, dat het een be leefde waarschuwing aan de schroothandel heeft gericht om er aan te herinneren, dat kartel vorming nu eenmaal niet mag. Van straffen of aan de kaak stel len is geen sprake. Men kriift uit dit alles de in druk, dat machtige invloeden een nader onderzoek zoveel mogelijk belemmeren.. Het is voor ieder duidelijk, dat er in de schroot handel het een en ander fout is, heel erg fout zelfs. Er zijn echter directies van machtige concerns bii betrokken en 't zou dus, wel licht ook economisch, tot zeer vervelende consequenties leiden als alle ongeoorloofde zaken vol ledig aan het licht kwamen. Maar er is ook gemeenschapsgeld bij betrokken en daarom zowel als ter bevrediging van het rechts gevoel, is het noodzakelijk te blij ven hameren op een volledig on derzoek, zonder aanzien des per- soons. Het is wel droevig, dat een Europese „Hoge Autoriteit" hier in niet vrijuit gaat.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1