LAATSTE BERICHTEN een prima SCHOENSTIKSTER SCHIFTER PERSONEEL voor de zwikkerij en onderwerk-afdeling SOLEX SERVICE STATION ALGEMENE VERGADERING VEILINGVERENIGING DRUNEN Katholieke werknemers in één vakcentrale M. J. Vesters Schoenfabrieken N.V. een leerling-monteur Fa. A. A. FARO lente met en comfort begint 13»° 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 18 MAART 1960 14 Raamsdonksveer De lang verbeide uitspraak van het Nederlands Episcopaat over de opbouw van het katho lieke organisatieleven is versche nen en komt neer op de volgende vijf punten: De vorming van bedrijfsbon- den (vakbonden per bedrijfstak, die zowel de hoofd- als handar beiders omvatten) is geen kwes tie van katholiek beginsel, maar „deze verklaring over de princi piële geoorloofdheid is geenszins bc,doeld als uitspraak ten aan zien van de praktische wenselijk heid". Overleg is gewenst over de op richting van één katholieke vak centrale, waarbij alle katholie ke beroeps- en vakorganisaties rechtstreeks zijn aangesloten. De handarbeiders, de mensen uit de middengroep en de leidinggeven de werkers zullen er in zijn geor ganiseerd. Deze centrale zou Ka tholiek Verbond van de Arbeid genoemd kunnen worden. Is één centrale voor het ogen blik onbereikbaar, dan zou men in een aanloopstadium de vorm van een drieledige federatie (met afzonderlijke centrales voor de drie groeperingen van werkne mers) kunnen kiezen. Deze fede ratie moet zo zijn opgezet, dat di recte besluitvorming in de top mogelijk is. De vakorganisaties moeten een bredere taak krijgen. De vroegere vrij sterke scheiding tussen het „standsorganisatorisch" en „vak- organisatorisch" werk is moei lijk houdbaar. De vakorganisa ties zullen zich ook met gods diens tig-zedelijke, maatschappe lijke en culturele vorming gaan bezig houden. Voor deze bredere taak zullen op het niveau van de vakcentrale organen en diensten in het leven dienen te worden geroepen met een beperkte uitvoerende taak. .Deze organen moeten ook de bin ding tot stand brengen tussen de bisschop en de werknemers in zijn diocees.. Deze diensten en organen behoeven daartoe echter niet per se te worden opgesplitst in zelfstandige diocesane instel lingen. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 maart 1960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoe stellen 630.800 tegen 609.856 op 1 februari 1960 (t.nr. 14 maart: 639.816). In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen van 2.611.800 tot 2.620.714. Op 1 maart waren er 488.666 aangeslotenen op het draadom- rocpnet tegen 489.737 op 1 febr. rwuf&Lj i h*. - - - Lui i Op 23 april a.s. hoopt de Po litieke Jongeren Contactraad 'n Navo-jeugdconfcrentie te heieg gen in het gebouw van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. liet thema van de conferentie zal zijn: „De Atlantische Ge meenschap, waarborg voor vrij heid". De Nijmeegse universiteit heeft dezer dagen met enige plechtigheid de 3000ste student ingeschreven. Het was de heer Oomen uit Heusdenhout bij Bre da. De president van het Hof te Den Haag heeft de eis van de Aannemersbonden tegen de staat en rijksbemiddelaars afgewezen; waar het algemeen belang pre valeert boven het persoonlijke, terwijl ook in andere bedrijfs takken als metaal en grafische geen doorberekening is toege staan. Men verwacht dat de staking nu spoedig zal worden opgehe ven, de patroons onder protest de C.A.O. zullen tekenen en zich zullen wénden tul de gewone rechter met hun eis om schade vergoeding. Het Benelux Unieverdrag is door de Tweede Kamer met al gemene stemmen aangenomen, behalve de communisten. De agrariërs waren niet enthou siast. vraagt bij voorkeur in het bezit van diploma Nijverheidsschool L.T.S. LEON DE GRAAFF Waalwijk (in de fabriek) Aanmelden Antoniusstraat 100a of Kloosterweg 33, Waalwijk. Firma F. J. OosterwaaB SCHOENFABRIEK KAATSHEUVEL vraagt: en Voor Solex en Solex-reparaties Grotestraat 15 Tel. 2984 Waalwijk v. DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG - HELMOND deelname aan tournooien. Voor Haarsteegs le elftal staat er voor de komende zondag reeds een vriendschappelijke wedstrijd op het programma en wel tegen RKJVV in 's-Bosch. Beide elftallen hebben in de voor bije competitie elkaar twee keer ontmoet en wisten ieder in de thuiswedstrijd te zege vieren. Omdat het hier een vriendschappe lijke wedstrijd betreft en alleen de eer van de overwinning op het spel staat, zullen wij ons maar niet aan een voorspelling om trent de uitslag wagen. Het 2e elftal speelt uit voor de com petitie tegen de reserves van Berkdijk; ook hier staat niets meer op het spel en kan het dus een rustig partijtje voetbal worden. RIKCONCOURS. Uitslag van het Rik- en Katconcours ten bate van de Lourdesactie van RKJB, ge-, houden bij J. Siegers, café de Hut. 1 J. v. d. Hof; 2 Jos van Bladel; 3 Jos van Bok hoven; 4 J. Ketels; 5 mevr. Ketels; 6 J. v. Bladel; 7 H. van Bokhoven; 8 mevr. Sie gers; 9 Fr. v. Ravestein; 10 Mart. v. Bla del; 11 J. Ekels; 12 J. Beekmans; 13 Karei van Bers; 14 Leo van Engelen; 15 Cor van Engelen; 16 Jo van Bladel; 17 mevr. van Bokhoven; 18 mevr. Kuis; 19 Henk v. d. Brand; 20 Leo Kok. Katten: 1 mej. Sien Siegers en Jac. Treuren; 2 Jac. Vugts en B. v. d. Heijden; 3 J. v. Delft en J. v. d. Brandt; 4 J. van Bokhoven en J Kuis Jzn. A.s. zondag voortzetting van het concours, aanvang half 8; er worden weer schitte rende prijzen beschikbaar gesteld. Op de algemene vergadering van de veilingvereniging de Langstraat, welke j.l. dinsdagavond in de zaal van Gez. Elshout werd gehouden, werd het bestuur en directie van deze veiling gemachtigd plannen voor nieuwbouw of uitbreiding van de bestaande gebouwen te bestuderen en te laten uitwerken. In een vol gende vergadering zal het bestuur dan met meer concrete feiten over dit vraag stuk op tafel kunnen komen. Gedacht wordt aan een diepgaande studie om trent de grote, de ligging, alsmede de verantwoorde economische opzet van een eventuele nieuwe veiling. Oud-burgemeester Snels, tevens president-com missaris, die deze vergadering leidde, wees er in zijn toelichting op, dat, ge zien de groei van de tuinbouw in het algemeen en de plannen omtrent wegen aanleg etc., het gewenst is tijdig met eventuele nieuwe plannen gereed te zijn. Uit de vergadering werd bij monde van de heer van Hoorn uit Waspik voor gesteld dat straks, alvorens de plannen aan de algemene vergadering worden voorgelegd, deze eerst in de diverse kringen zullen kunnen worden besproken. Bij het opstellen van de plannen kan dan, gehoord de diverse kringen met verschillende wensen rekening worden gehouden. Het bestuur ging hiermede accoord. a _i iLLaHCt --iMB Openingswoord President-Commissaris. In het raam van de algemene groei van de veiling, die in 1959 een record-omzet haalde van ruim vier miljoen, besprak oud burgemeester Snels, die wegens ziekte van de voorzitter dezer vergadering leidde, in zijn openingswoord ook reeds in het kort de uitbreiding waarvoor de veiling de Lang straat zich in de toekomst geplaatst ziet, wil zij de ontwikkeling bijhouden. Het behaalde record mag, aldus spreker, ons niet in slaap sussen, maar ons nog meer bewust doen worden dat het slechts een mijlpaal is en dat wij verder moeten, 'legen de achtergrond van wat in het ver leden bereikt werd, schilderde spreker de realiteit van de tijd, die nieuwe en weer hogere eisen stelt. Bijzondere aandacht be stede spreker aan het behouden van wat hij noemde het renomé van de veiling. De meer dan veertig jaar oude veiling de Langstraat heeft zich in de rij van Neder landse veilingen een goede naam weten te verwerven en men zal aldus spreker alles moeten doen om deze te behouden. Hier aan zullen aanvoerders, bestuur en directie individueel en gezamenlijk moeten mede werken. Wij staan, aldus spreker, op de drempel van een nieuwe tijd. De ruilverkaveling zal aan de tuinders ook grotere mogelijkheden bieden, maar ook nieuwe eisen stellen. Langzaam aan groeien ook andere inter nationale verhoudingen, welke ook zeker aan de tuinbouw niet ongemerkt zullen voorbijgaan. Het is aldus spreker een eis dat wij in deze ontwikkeling niet achter blijven en in die zin noemde spreker de plannen die gemaakt moeten worden door liet bestuur omtrent de toekomst van de veiling juist op tijd. Individueel en allen tesamen, aldus spreker, zullen wij er daad werkelijk van dag tot dag aan moeten mede werken, dat de tuinbouw in deze streek de bus voor de toekomst niet mist. Jaarverslag. Het jaarverslag noemt 1959 een jaar van verrassingen. Zij waren echter aan de goe de en de slechte kant. Over de teelt en de opbrengsten zegt het jaarverslag dat de volle grondteclt dit jaar uitzonderlijk heeft kunnen profiteren. De opbrengsten van sla en tomaten waren minder gunstig, die van komkommers waren redelijk, maar die van zacht fruit bleef beneden de verwachting. Buiten verwachting was de afzet van de appel voorraad tegen goede prijzen. Voor namelijk de Jonathan, van welk ra6 men dacht, dat deze had afgedaan, kon ondanks de scherpe concurrentie van het Italiaanse truit, een goede afzet op de buitenlandse markt vinden. Mede dank zij, dat Neder land op de Duitse markt een geruime tijd alleen leverancier is geweest, heeft de Ne derlandse fruitteler een goede naam kun nen vestigen en een zekerder afzetgebied kunnen veroveren. Dat Nederland dit heeft kunnen bereiken is mede aan haar veiling systeem te danken. Voor het eerst in onze veilinggeschiede nis bereikten wij op 23 november de 4 mil joen en hebben wij ons geschaard in de rijen van de middel-grote veilingen. Onze veiling gaat steeds meer in betekenis toe nemen en moeten wij de pioniers steeds dankbaarder zijn voor hun initiatief, aan gezien een veiling voor de streek van enor me betekenis is voor de welstand en de mogelijkheden in de agrarische sector. Deze grotere bekendheid vraagt ook van de aanvoerders een grotere saamhorigheid. Als lid van een vereniging hebben wij een gemeenschappelijk belang te dienen, n.l. het peil van de veiling op zo hoog mogelijk plan te brengen. 'W ëfel u_o t_!-US ..lLi- HJjiLiiulfi_të&. Omzet. Werd in 1958 een omzet van f 3.256.261,26 behaald, dit jaar mochten wij een nieuw record bereiken en kwam het geveilde be drag op f 4.246.142.50. Een nog nimmer bereikt rerultaat en een stijging van f 989.880,94. Deze cijfers werden verkre gen met de volgende aanvoer Kg. Bedrag Hard fruit 2.458.118 f 659.484 Zacht fruit 575.660 f 486.520 Fruit onder glas 103.212 f 86.549 Groenten 12.216.541 f 3.013.589 Behoudens in de sectie zacht fruit het welk een omzetdaling van f 40.000 te zien gaf, hebben alle groepen een beduidende omzetstijging te zien gegeven. Ondanks de droogte was de produktie groter en hebben wij een aanvoer gehad als nog nimmer is geweest. Wel waren de aanvoeren gelijkma tiger en de spreiding verhoogde een vlot tere afzet. Er werden dit jaar 170.000 colli meer geveild en kwamen w'ij op een getal van 1.203.000 stuks,welke de veilingklok passeerden. Sinds 1956, toen er 768.000 kisten werden aangeboden, ziet men in steeds sterkere mate het aanbod verhogen. Hieruit spreekt duidelijk de ontwikkeling van de tuinbouw in ons aanvoergebied. De tomaat bleef in geldswaarde het belang rijkste produkt. De aanvoer kwam boven de miljoen kg., voornamelijk door de gun stige oogst van de natuurtomaten. De ap pelen bleven op de tweede plaats. Het sorti ment ondergaat een belangrijke wijziging en wordt er steeds meer kwaliteitsfruit aange boden. De komkommers krijgen in ons aan- voerpatroon een grotere plaats. Een belang rijke omzetstijging in stuks en geldswaarde was ook dit jaar waar te nemen. In Bra bant zijn wij de belangrijkste veiling van dit produkt. De bonen blijven een voorna me plaats innemen, hoewel men een ver schuiving kan konstateren van de zomer- aanvoer naar het voor- en naseizoen. Nog van bescheiden betekenis gaat de teelt van spekbonen weer opgang maken. Dit artikel wordt door de verwerkende industrie steeds meer gevraagd. Interessant is ook nog het omzetoverzicht van de diverse plaatsen. Drunen f 841.362.49 Elshout f 326.099,04 Nieuwkuijk f 138.214.53 Haarsteeg f 203.768.23 Vlijmen f 141.123.02 Capelle I f 685.086.22 Capelle II f 108.548.50 Waspik f 521.828.39 Raamsdonk f 142.236.33 's-Gravenmoer f 76.267.23 Herpt f 231.689.71 Dussen-Meeuwen f 485.707.23 Wijk en Aalburg f 107.300.02 Buitenplaatsen f 236.911.56 f4.246.142.50 De afzet kreeg haar volgende bestem ming Kleinhandel f 1.656.000.- of 39% Groothandel f 1.316.000. - of 31 Export f 764.000.- of 18% Industrie f 510.000. - of 12 Voor export werd dit jaar aanmerkelijk meer afgenomen als voorgaande jaren. Het geldsbedrag steeg met f 273.000. en het percentage met 2,9 De industrie liep terug mede tengevolge van de slechte prij zen van de rode bessen. Gebouwen. Een belangrijke plaats wordt in het jaar verslag ook besteed aan de gebouwen. Het zegt hierover De steeds toenemende aanvoeren schep pen ook nieuwe problemen. Hoewel de ont wikkeling van de tuinbouw in ons gebied verheugend is, ziet het bestuur met zorg en optimisme de toekomst tegemoet. Bijna ge heel ons aanvoergebied komt te vallen on der ruilverkaveling en streekverbetering. De verwachting is, dat er nog een sterke uitbreiding van de tuinbouw zal plaats vin den. Het bestuur stelt zich thans de vraag of wij als veiling bij deze ontwikkeling ten achter mogen blijven. Wij zijn er nog steeds in geslaagd de stijgende aanvoer te kunnen opvangen, maar de mogelijkheden raken uitgeput. Ons gehele gebouwen-complex heeft maar weinig gerief voor aanvoerder en koper te bicden, terwijl het parkeerpro bleem steeds urgenter wordt. De bouw van een emballageloods is dringend noodzake lijk en een verbetering van de sorteergele- genheid is mede gewenst. Het verkooplo kaal voldoet maar aan zeer matige eisen en is nog maar net toereikend om de vele afnemers te kunnen plaatsen. Het bestuur is echter van mening, dat investeringen op het thans tot onze beschik king staande terrein niet verantwoord is, daar wij de overtuiging zijn toegedaan, dat alles wat gedaan wordt maar een tijdelijke oplossing kan zijn. Willen wij steeds niet voor nieuwe moeilijkheden geplaatst wor den, dan dient er o.i. een radikaal plan gemaakt te worden, willen wij een goed functionerend bedrijf krijgen en behouden. Het is daarom, dat het bestuur in de a.s. ledenvergadering machtiging vraagt om plannen in deze richting te mogen maken. Wij vragen bij voorbaat begrip en mede werking van de leden om tot een gezame- lijke oplossing te komen. De verdere agendapunten werden vlot en zakelijk afgewerkt. Het bestuursvoorstel om het netto-batig saldo ad f 33.496,12 als volgt te bestemmen: aan de leden Yi over het geveilde bedrag bij te doen schrij ven op ledenkapitaal en het restant toe te voegen aan de reserve, werd vlot goedge keurd. De periodiek aftredende bestuursleden de heren P. van Huiten en M. v. d. Wiel wer den herkozen. Het bestuur kreeg van de vergadering machtiging tot aankoop van fust. Van de afdelingen Herpt en Haarsteeg was een tweetal brieven binnengekomen met het voorstel om in de toekomst de grossiers van voeders op de veiling alleen toe te laten met zuidfruit en bewaarkool. Het bestuur zag in deze zaak echter niet alleen de negatieve, maar ook de positieve kant en meende dat het radicaal weren van deze groep ook wel eens nadelig kon zijn voor de veiling in zijn geheel. De heren v. Hoorn uit Waspik en H. Jehoel uit Drunen meenden dat dit een zaak was die het be stuur en de directie gezamelijk moesten oplossen. Beide heren, die later ook de steun van een groot deel van de vergadering kregen, spraken hun vertrouwen uit in het bestuur dat naar hun mening zich als taak moest stellen deze zaak van grossiers aan voerders binnen de redelijke grenzen der toelaatbaarheid te houden. Vermeldenswaard is tot slot nog dat deze vergadering blijkbaar in verband met de belangrijkheid der agenda zeer druk be zocht was. Er waren 137 leden aanwezig met een stemmenaantal van 300. Dit was precies 100 meer als het vorige jaar. BEZICHTIGING WIT-GELE KRUIS-GEBOUW. Het niewe Wit-Gele Kruis-gebouw zal zondagmiddag a.s. van 2-5 uur voor het publiek ter bezichtiginv zijn opcnvesteld. Fancy-fair In het Henricusgebouw alhier wordt op 19, 20 en 21 maart a.s. een fancy- fair gehouden. De opbrengst hier van zal ten goede komen aan de in ventaris van het K.A.B.-gebouw. Wens van Nederlandse Bisschoppen li *<»»-■ -.«f» r -g. vr<i*--.r - AANMELDEN: Industrieterrein, Kaatsheuvel LUXE SPECIAALSCHOEISEL vraagt Da nieuw# mode zegt: ele gante pumps met charman te strikjes. Hier zijn ze, met de 5 cm. hoge naaldhak.^ al leen in gebroken ||90 wit #n greige Modieuze pumps met spit se neuzen, speciaal gemaakt op Nederlandse leest - daar om, ook met de hoge hak bijzonder prettige pasvorm, «en genoegen om za te dragen! Alleen in beige Da ideal® wandelschoen, toch modieus, in greige en cognac, met heerlijk soepele pararubberzool. Schoenen die bijzonder licht lopen, maar bestand zijn tegen de zwaarste IAË90 wandeling IQ Zeer charmante schoentjes: pumps met hoge naaldhak en fijne perforatie! In wit en room. Ook van IA90 „Hollandia" lO co Ook flats zijn nog erg in de mode. Hier is een vlot mo delletje, heerlijk soepel, een pronkstuk uit de „Hollan- dia"-collectie. In geel, gebro ken wit en room a<«9() Molières passen zich aan bij elke mode! Hier ziet U het nieuwsta model, prima van pasvorm, van fijn, soepel leer en met een lichte, verende parazooi. In het zo modieuze gebroken wit. Bijzonder chic bij een complet! 1^790 Witte pumps met naaldhak met extra-prettige pasvorm. Zeer gedistingeerd! De schoenen die U A90 niet kunt missen |y GO

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 6