wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt De zeepbel BELASTINGMAAT is BOORDEVOL Brabants beste harmonie gaat gouden feest vieren UITGAVEN STIJGEN; WAT DOEN INKOMSTEN? Gemeenteraad Loon op Zand Suède is luchtig en ivarm fpalaal Van deA/en De Koninklijk Erkende Harmonie „Concordia" te Loon op Zand viert van 21 tot 29 mei haar 50-jarig bestaan. „Concordia res parvae crescunt" Het fundament Het materiaal MAANDAG 21 MAART 1960 83e JAARGANG No. 23 De tcho van het Zuióen ritgever •A aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen y oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 n»t blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties tarief. Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" De situatie in Indonesië wordt met de dag hachelijker. Al zou den we niets direct te weten ko men over de economische situa tie in dit land, dan kunnen we dit toch reeds concluderen uit de politieke berichten. Want hoe slechter de economische situatie van een land is, hoe rigoureuzer de machthebbers immers menen te moeten optreden en hoe lasti ger uiteraard de binnenlandse te genstanders worden. De laatstgemelde regerings maatregel van president Soekar- no is geweest het naar huis stu ren van het Indonesische parle ment. Dat had door voorgaande maatregelen feitelijk al geen in vloed meer, maar pro forma moest het dan nog aan bepaalde wetten zijn goedkeuring verle nen. Toen zelfs de door Soekarno benoemde parlementsleden aar zelden om ue begroting voor het lopende jaar goed te keuren, om dat daar alle werkelijkheidszin aan ontbrak, deelde de grote lei der lakoniek mee, dat ze dan maar naar huis moesten gaan. En zo is dan nu sinds een paar weken de dictatoriale macht van Soekarno volkomen. Dat wil zeggen: zo lijkt het. Want die macht is slechts zeer betrekkelijk. Soekarno is eigen lijk ook niet veel meer dan een schitterende zeepbel. Dank zij zijn oratorische en handige di plomatieke gaven wist hij het Indonesische volk voor zich in te palmen. Waar hij komt, weet hij met een geëmotioneerde rede het volk in bewondering te brengen, mogelijke tegenstanders door vleien en dreigen onderworpen te houden. Maar regeren, een wijs beleid voeren, kan hij evenmin of nog minder dan de meeste In donesiërs. De Indonesische regering heeft alle oude economische hulpbron nen afgestoten, Nederlanders en Chinezen, op wie de welvaart rustte, het land uitgejaagd. Maar zij heeft niet de werkzaamheid van het eigen volk zodanig weten te stimuleren, dat hierdoor het verlies vervangen kan worden. De economische toestand hobbelt nog steeds bergafwaarts. De feitelijke macht in Indone sië berust niet zozeer bij Soekar no als wel bij het leger. Maar ook daarbij onderscheiden zich weer twee elkaar beconcurrerende po len: het opperbevel van het leger en dat van de luchtmacht. Wie van deze twee nu het meest Soe karno zal steunen, is nauwelijks te zeggen. Wellicht wachten bei den op de figuur, die na Soekar no zich de gunst van het Indone sische volk zal weten te verwer ven, of liever gezegd van 't volk van Java, waar het in eerste in stantie het meest om gaat. o De op Sumatra en Celebes nog altijd opererende tegenregering van Sjaffroedin heeft (nog) niet zo'n figuur in haar midden. Hoe weinig men ook van de daden de zer tegenregering verneemt, zij zit niet stil. Zij omvat en steunt oj) de meest ontwikkelde Indone siërs, doch ontbeert een krachti ge, het volk aansprekende figuur als Soekarno is. Maar hoe slechter de situatie voor 't volk van Indonesië wordt, hoe groter de kansen worden voor deze tegenregering. Een re gering, die ongetwijfeld over een juister economisch inzicht be schikt dan die van Djakarta. Die evenzeer de Indonesische onaf hankelijkheid bovenal stelt, maar weet dat het daarvoor econo misch moet steunen op het wes ten en daarbij ook de Nederland se belangen niet kan missen. Een regering", die bovendien een fede raal verband voorstaat, zoals bij de accoorden van de ronde-tafel conferentie was overeengeko men, waardoor ook de eilanden buiten Java zich voor het geza menlijk belang zouden gaan in spannen, waar thans geen spra ke van is. In Djakarta rommelt 't steeds meer, zoals weer wordt aange toond door de ontdekking van 'n zogenaamd complot. Nog kan Soekarno zich handhaven, dank zij het leger en de politieke steun van vooral de communisten. Zij kunnen hem immers beschouwen als hun wegDereider. Maar de vraag dringt wel steeds meer hoe lang nog? Een kat in 't nauw kan rare sprongen maken. Ver rassingen zijn daarom zeker niet uitgesloten. H. v. W. hogen. De gedachte speelde zeker een rol in de beslissing van de des kundige dr. Lucas, die vond dat de beslissing over de grondbelasting moest worden uitgesteld totdat de minister eerst met de andere in de maak zijnde ontwerpen op tafel komt. Het kabinet vond de verhoging van personele- en grondbelasting 'n logisch uitvloeisel van de huurver hoging. Beslist onjuist, vond dr. Lu cas. Uit een oogpunt van huurbeleid is een verhoging zeker niet gewenst. Er moet dus een andere reden zijn die de verhoging rechtvaardigt. Die reden was niet in voorraad en daar om moest de minister maar even wachten. EIGEN GLAZEN INGEGOOID? Er waren kamerleden die de ver hoging wèl wilden toestaan. Bij hen vond men het argument dat het toch een zakelijke belasting is, die dus op het inkomen in mindering kan worden gebracht. Door deze verhoging te weigeren, gooien we misschien onze eigen glazen in, want dan wordt een verlaging van de in komstenbelasting mischien geheel of gedeeltelijk onmogelijk, zo luidde 't politieke argument. Vooral mr. Van Leeuwen wil van de a.s. verlaging inkomstenbelasting een reclame stunt maken voor deze regering, waardoor haar positie zal worden versterkt. Ten behoeve van de gemeenten, die van de opbrengst dezer belas tingen profiteren, behoeft Den Haag noch de personele- noch de grond belasting te herzien. Langs andere weg kan voor compensatie worden gezorgd. Voor een matiging van de huuropbrengst behoeven deze hef fingen evenmin te zorgen. Er zijn immers verhuurders die van de a.s. huurverhoging niet zullen profite ren. Zij zouden wel hogere lasten moeten betalen. Dat is onaanvaard baar. De regering gaat zich nu beraden. Moge dit beraad zo zijn, dat er bij een belastingverlaging niet alleen een tariefsverlaging uit de bus komt, maar dat ook het aantal belasting papieren dat jaarlijks de brieven bussen van de burgers vult, wordt verminderd. De komende huurverhoging en de melkprijsverhoging werpen hun schaduwen vooruit. Hoewel de So ciaal Economische Raad de regering nog van advies moet dienen, zijn belanghebbenden toch benieuwd te weten hoe hun inkomsten t.z.t. zul len liggen. Het is in verband hier mede, dat wij een opsomming ge ven van de voorgestelde regelingen. 1. A.O.W. ongehuwden. De uitkering bedraagt thans 972 per jaar; voorgesteld is dit bedrag te brengen op 1086 per jaar, het geen een verhoging betekent van 9.50 per maand. 2. A.O.W. gehuwden. Deze genieten thans 1584 per jaar; zij zullen gaan ontvangen 1740 p. jaar, hetgeen een verhoging bete kent van 13 per maand. 3. Weduwen zonder kinderen, als mede tijdelijke weduwenuitkering. De uitkering bedraagt 1326 per jaar; zij zal worden gebracht op 1458 per jaar, dat is een stijging van 11 per maand. onder een bepaald inkomen) zal al gemeen in de bijslag worden opge nomen. Dit betekent ook een stukje welvaartsuitdeling. De bedoeling is, deze verhoging te doen ingaan per 1 januari 1960, doch het parlement moet dit recht nog bekrachtigen. 12. Ongevalsrenten. Blijkens het regeringsvoorstel zul len de ongevalsrenten stijgen met 6 procent. 13. Invaliditeitsrenten. De uitkeringen ingevolge de invali diteitswet wil de regering geheel herzien, omdat hier de bedragen zeer aan de lage kant zijn. Voorge steld is een verhoging van deze ren ten van 100% plus een verhoging van de gezinstoeslag met 5.per week, ingaande per 1 april 1960. Het totaal van de gezinstoeslag en bijdragen komt daardoor te staan op 73 per maand. schot zal worden uitbetaald van 4.50 per maand- 8. Wezen van 16 jaar tot 27 jaar zien het wezenpensioen stijgen van 864 tot 948 per jaar; als voor schot hierop zal per maand worden uitgekeerd een bedrag van 6. 9. Pensioenaanpassing. De verhogingen van de A.O.W. en A.W.W. vallen niet onder de kortin gen volgens de aanpassingsregelin gen voor overheidspensioenen, zo lang die pensioenen zelf niet een dergelijke compensatieverhoging hebben gekregen. COMPENSATIES Tegelijk met de huurverhoging wil de overheid per 1 april de twee de stijging van de melkprijs met twee cent per liter laten ingaan. Dientengevolge ziet de regering de noodzaak in, bijzondere maatrege len te treffen om de kosten van de verhogingen voor de burgerij te compenseren in loonsverhoging of verhoogde sociale uitkeringen en in de kinderbijslag.. De voorgestelde verhogingen gaan Belastingvoorstellen kruipen als krokodillen door de Tvveede Ka mer. Zij lijken onschuldig, maar behoren in werkelijkheid tot de meest gulzige verorberaars van kabinetten. Het vorige kabinet viel j min of meer plotseling als gevolg van de kamerweigering om een belastingheffing te verlengen. Dit ministerie liep gevaar b« de be handeling van de voorstellen tot verhoging van de grond- en perso nele belastingen, als gevolg van de huurverhoging. De staatssecretaris zou dit varkentje even wassen, maar hij wera ontvangen door een Tweede Kamer, die zich bijna in zijn geheel tegen hem keerde, zodat de met spoed ontboden minister Zijlstra nog maar juist op tijd kwam om door schorsing der beraadslagingen zijn voorstel (en daarmee het ministerie!) te redden. belastingkwaad niet in de wortel aan. De heffingsweg was niet kor ter geworden in het ontwerp en het aantal voetangels en klemmen, dat op die weg was aangebracht om be lastingplichtigen te strikken, bleek nog toegenomen. Het or.f werp dicht te alleen wat mazen in het net. bracht praktisch geen verlichting en deed geen poging om de toepassing van de wet. eenvoudiger te maken. Het bleef ingewikkeld en minister Zijlstra nam het terug om het te herzien of om met iets anders te komen. Nu schijnt dit ontwerp bin nenkort opnieuw te worden inge diend. Het bezwaar tegen de geldende fiscale wetgeving richt zich vanzelf sprekend allereerst op de tarieven, die te hoog zijn en tot boven de 70 procent van het inkomen kunnen oplopen. Dat is immoreel, maar het lasting wetten zijn verworden tot 'n is even ontoelaatbaar, dat onze be- complex van regfels, waar een goed ontwikkelde leek kop noch staart m kan vinden. VEREENVOUDIGING NODIG Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen voor de nederlaag van de regering op dit fiscale front. De eer ste is te vinden in het bedrag der verhogingen, die in totaal 46. miljoen zouden opbrengen. Terecht vroeg een kamerlid zich af, of de regering nu op die 46.miljoen zit te wachten om haar plannen te kunnen realiseren. Het bedrag is dus te klein om indruk te maken en bestaat dan nog uit twee delen. Bovendien gaat een deel van de op brengst naar de gemeenten en dan voelt een minister van financiën dat niet zo sterk aan den lijve. In de tweede plaats zijn de beide genoemde belastingen in de ogen van velen een blok aan het been. Het zijn volgens deskundigen res tanten uit de oude belastingdoos, die men het liefste ziet verdwijnen. Met de plannen tot verhoging van deze twee belastingen, laat minister Zijlstra zich in de kaart kijken. Hij is immers bezig een belastingherzie ning voor te bereiden, die in de eer ste plaats allerlei gegroeide onrecht vaardigheden moet wegnemen en vervolgens moet leiden naar meer eenheid en eenvoud in ons gehele belastingstelsel. MEER VOETANGELS, MEER KLEMMEN Het ziet er naar uit dat hiervan niet veel terecht komt. Denken wij nog maar eens terug aan het wets ontwerp Hofstra, dat al was inge diend als basis voor een nieuwe wet op de inkomstenbelasting. Dit ontwerp getuigde stellig van vakwerk, maar tastte het bestaande GEEN BESTAANSRECHT MEER Het is voorts onjuist, dat er zo veel wetten bestaan die elk hun deel vragen van het zelfde inkomen, waaruit tenslotte alle lasten moeten worden betaald. Het valt te betreu ren dat de komende herziening daar geen verandering in aanbrengt. Zo ziet het er naar uit. Dreef dit ook verschillende kamerleden naar hun afwijzende beslissing? In elk geval vindt men èn de per sonele èn de grondbelasting verou derd en het past dus niet in onze tijd om ze ook nog nieuw bestaans recht te verschaffen door ze te ver- Suède is in 't voorjaar en op koele dagen ideaal Licht en luchtig, maar warm, omdat suède werkelijk winddicht is. Suède is tegelijk elegant en sportief. Juist iets voor dit seizoen De collectie I960 toont vele vlotte en charmante modellen in talrijke zeer mooie kleuren. Tilburg: Heuvelstraat 44 Tel. Jtm 04250-23900 Breda: Eindstraat 14 Tel. 01600-31086 GEMEENTERAADS VERGADERING De niet bijster omvangrijke agen da, welke de gemeenteraad donder dagavond kreeg te behandelen, ont lokte in het algemeen weinig discus sies, zodat de diverse voorstellen in een vrij vlot tempo onder de hamer door gingen. Aangezien de voetbalvereniging „Berkdijk" niet langer meer over haar terrein kan beschikken, dat bovendien niet meer voldoet aan de minimaal daaraan te stellen eisen, had het bestuur aan de gemeente medewerking verzocht bij de aan leg van sportvelden, waarbij men op het oog had enkele aan de gemeen te toebehorende percelen, gelegen aan de weg Kaatsheuvel - de Moer. Uit een door de Ned. Heide Mij. op gesteld plan blijkt, dat op deze per celen twee velden, alsmede een oe- fenhoek en parkeerterreintje kun nen worden aangelegd. Verder is er nog ruimte om een kleedgebouw met bergruimte aan te brengen. De kosten van aanleg worden geraamd op ongeveer 60.000. De heer Beerens had de velden liever dichter in de buurt van het centrum der parochie gezien, doch de voorzitter merkte ten aanzien hiervan op, dat hierdoor het gevaar zou ontstaan dat men bii latere uit breiding van de gemeente hiervoor weer plaats zou moeten maken. Met de thans gekozen ruimte is dit voorshands zeker niet het geval. Bo vendien kan bij de aanleg er naar worden gestreefd, om de weg naar het aan te leggen sportveld te ver beteren. Op de vraag van de heer Snoeren deelde de voorzitter nog mede, dat het werk in het vrije be drijf zal worden uitgevoerd. Hierop besloot de raad het gevraagde cre- diet beschikbaar te stellen. Voor het jaar 1960 is aan de ge meente een bouwvolume beschik baar gesteld voor de bouw van 26 woningwetwoningen. B. en W. stel den voor van deze 26 woningen er 20 te bouwen in Kaatsheuvel aan 't Frederik Hendrikpark, 4 aan de v. Rijckevorselstraat te Loon op Zand en 2 tussen de Lage Zandschel en de Zuid Hollandse Dijk. Zowel de heer Bossers als de heer v. Noije konden zich met dit voorstel niet verenigen en bepleitten een grotere toewijzing respectievelijk voor de Z.H. Dijk ca. en Loon op Zand. De heer v. Noije zag liever een verde ling naar behoefte, dan gerekend naar het zielental. Nadat de voorzit ter had toegezegd dat, indien de mogelijkheid dit toelaat, zeer zeker meer woningen ter plaatse gebouwd zullen worden, werd conform het voorstel besloten. De raad besloot verder een voor schot te verlenen op de vergoeding voor de vakonderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool te Loon op Zand voor het jaar 1960, ten bedrage van 4964.54. Het voorstel tot vervanging van het bovengronds laagspanningsnet aan de Zuidhollandse Dijk door een kabel, alsmede tot uitbreiding en vernieuwing van de daarop aan te sluiten openbare verlichting, ont moette evenmin bezwaar. De verordening op de heffing van een straatbelasting werd gewijzigd. De kleuterschool „Kleuterbos", dat via een kabel naar de St. Jozef kerk van electriciteit voorzien werd, zal een afzonderlijke aansluiting op het electriciteitsnet krijgen, waar van de kosten door de P.N.E.M. be cijferd zijn op 1225. Bouwterrein werd verkocht aan de dames Dekkers te Kaatsheuvel en J. Vera te Loon op Zand, terwijl van M. Kuis grond met woningen werd gekocht ter realisering van 't uitbreidingsplan Kaatsheuvel-west. Tot leden van de commissie tot onderzoek van de gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1957 werden benoemd de heren Elshout, Van Nieuwstadt en Steenbergen. Ten slotte besloot de raad om de Minis ter van Binnenlandse Zaken te ver zoeken de algemene uitkering uit 't gemeentefonds voor het jaar 1960 te verhogen. 4. Weduwen met kinderen. Genoot deze categorie thans f 1968 per jaar, zij zullen stijgen tot f 2148 per jaar, of te wel een vooruitgang van 15 per maand. 5. Voorschot op deze uitkeringen. Op de bovengenoemde verhogingen zullen van april af voorschotten verstrekt worden, tegelijk met de maandelijkse uitbetaling van de uit kering en wel voor hen vallende on der 1) 7.—; onder 2) 11.—; on der 3) 9.— en onder 4) 14.—. Er blijft dus nog een klein tegoed staan; dit bedrag wordt naderhand verrekend. 6. Het wezenpensioen. Voor kinderen tot 10 jaar zal de on dersteuning oplopen van 438 per jaar tot 480 per jaar; hierop zal van april af een voorschot worden betaald van 3.— per maand. 7. Wezen van 10 tot 16 jaar ko men van 660 per jaar op 720 p. jaar, waarop per april een voor uit boven een min of meer nauw keurige berekening en betekenen dus een uitdeling van een brokje welvaart. De herziening van de in- validiteitsrente moet daarbij be schouwd worden als een sociale noodzaak. 10. Loonronde. In een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars zal 'n loon ronde worden afgekondigd van 2,5 procent. Aan deze uitkering is geen maximum gesteld, doch wel een minimum. Dit minimum zal bedra- Pen 4.3.75 of 3.50 p. week, al naar gelang de gemeenteclassifi catie. 11. Kinderbijslag. De kinderbijslag (inbegrepen de kinderbijslagen voor rentetrekkers, kleine zelfstandigen en gepensio neerden) zullen worden verhoogd met twee cent per dag per kind voor de eerste drie kinderen en drie cent voor de volgende kinderen. Het dubbeltje extra kinderbijslag (als duurtetoeslag gegeven aan gezinnen De Harmonie „Concordia" te Loon op Zand, definitief houd ster van de Brabantse Wimpel, in 1959 begiftigd met „de Grote Prijs van de Provincie Noord-Brabant voor Schone Kunsten voor de beoefening van muziek uit liefhebberij" met 1 kampi oenswimpels, gaat op uitbundige wijze haar gouden feestvieren. Verschillende comité's zijn in het zo muzikale dorp Loon op Zand druk doende met de voorbereiding van een groots op gezet programma, dat vele duizenden naar dit Brabantse dorp zal trekken. Er is wellicht geen harmoniecorps in Nederland, dat zoveel faam, prijzen en vrienden heeft. Op het wereldmuziekcon- cours in Kerkrade heeft dit unieke ensemble de eerste prijs gewonnen in de ere-wedstrijd afdeling Superieur. De Loonse muzikanten hebben daar voor een internationaal gehoor ge toond waartoe amateurs in staat zijn. (Door Eendracht worden kleine dingen groot) Onder de leden van het corps „Concordia zijn er thans vier die medegewerkt hebben aan de grondslag van deze harmonie. Zij getuigen ons nog van verwikke lingen, die aanleiding gaven tot de stichting van een Mannenkoor en fanfare, die later de naam „Concordia" zou dragen. Deze le den zal het tijdens het feest niet aan belangstelling ontbreken, want zii hebben de hitte der da gen gedragen en zij waren met hun collega's, die inmiddels het tijdelijke met 't eeuwige verwis selden, de steunpilaren geweest van dit bouwwerk, dat is opge trokken en gesteund geworden door de prachtige successen reeks. Alle sporten der ladder die hij de ze opbouw is gebruikt, zijn be treden met een vaste en zekere tred, om zo het niveau te berei ken waarop dit corps thans staat. Haar tonen zijn over de gehele provincie, over het gehele land en zelfs daar buiten gehoord, zo dat het corps zich nu gerust een feest kan voorbereiden dat alles zins waard is gevierd te worden. Onder onstuimige omstandig heden in het najaar van 1909 is de nieuwe vereniging geboren uit de oud fanfare „Sophia's Vereni ging". Oj) 10 april 1910 werd de nieuwe Zangvereniging en Fan fare De Nieuwe Harmonie" in de volksmond genoemd de finitief opgericht, waaraan met man en macht werd gewerkt om tot een behoorlijk resultaat te komen. Inderdaad is men er gekomen Al direct na de stichting van on ze nieuwe harmonie ging men over tot het vocale gedeelte. Men bleef geruime tijd zingen hier door is de scheiding tot stand ge komen want de naam was im mers „Mannenkoor en Fanfare corps. Onder leiding van de heer Janus Brands zongen de leden enige maanden, doch het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De echte muzikanten uit de oude

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1