ilal m oerjansenV BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F Binnen- en Buitenland 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 MAART 1960 2 vereniging wilden zich weer op instrumentaal gebied gaan bege ven. Al direct wilde men over gaan tot de aankoop van instru menten, maar waar en boe! De ter ziele zijnde fanfare van Ne- derhemert ruimde baar instru mentarium op. Dit kwam enige bestuursleden ter ore en met bei de banden pakten zij deze gele genheid aan. Een overeenkomst werd bereikt en zodra de instru menten in Loon op Zand arri veerden, werd 's avonds al een concert in de zaal van Frans Schoenmakers ten beste gegeven. Nog geruime tijd heeft de zang geklonken, doch moest plaats in aken oor de muziek. Zo kwam de fanfare op 30 april 1910 onder de bekwame leiding van de beer A. Stravers, onderdirecteur van „Euphonia" te Kaatsheuvel. De naam Het was niet moeilijk een wel luidende naam voor het borc- lingske te vinden, want de ge noemde fanfare te Nederbemert verkocht met baar instrumenten ook baar vaandel. Hierop prijkte trots de naam „Concordia" en wat was er toepasselijker dan de ze naam! Eensgezind en een drachtig waren de oprichters en gezamenlijk hebben zij en het corns een weg weten te kiezen in de Loon op Zandse gemeenschap. Als „één hart" werkten bestuur en leden aan de uitgroei van de zangvereniging en fanfare, totdat in 1920 dit corps in een harmonie werd omgezet en in 1938 lid werd van de R K. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen. De opmars Vele concoursen werden be zocht, te beginnen in 1912 te Zaltbonnneï, waaraan werd deel genomen door 17 muzikanten in de 3e afdeling, om vervolgens in de andere klassen en afdelingen op te klimmen tot het huidige peil als harmonie in de Superieu re afdeling met het predicaat: de finitief houdster van de Brabant se Wimpel, de Grote Prijs van de Provincie Noord-Brabant voor Schone Kunsten voor de beoefe ning van muziek uit liefhebberij, met vier Fcderatiekampioens- wimpels en diverse eerste prijzen o.a. van het Wereldmuziekcon cours te Kerkrade in Concours en Ere-wedstrijd afdeling Supe rieur. Enige namen Vijftig jaar lang is veel werk verzet door de muzikanten met de bezielende leiding van bestuur en directeuren. Als voorzitters noemen we respectievelijk de he ren Martinus Schoenmakers, J. M. Brands-Monchen, J. B. Ver schuren, E. van Hoorn; als di recteuren kennen we de heren A. Stravers (1910), A. J. Roeien, A. A. Groot, A. Molenschot (1945) en Frans van Abeelen se dert 1951. Het ledental bij de stichting was 17, dat uitgroeide tot soms 00 en later is aangevuld met een drumband in 1955. Om het geheel een waardig aanzien te geven, is alles in 1955 geüni formeerd, bij het 45-jarig bestaan van het corps. Jubilarissen De stichters van de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" en thans gouden jubilarissen zijn de he ren A. P.. van Loon, C. v. Loon- Pennings (thans erelid), Jac. van Loon, L. v. d. Sanden. Als 50-jarig lid vermelden wij de heer C. van Loon-Beerens. De 40-jarige jubilarissen zijn de heren: H. M. v. Breugel, Adr. Jos. van Loon, Corn. Jos. van Loon, P. J. van Loon, G. W. v. d. Louw, Norb. P. J. v. d. Sanden. Tot de zilveren jubilarissen behoren de herenC. M. v. Breu gel, P. Coomans, J. H. Freijer, C. M. Jansen, L. A. M. G. Jansen, A. A. C. van Loon, L. J. J. van Loon, A. H. A. Mutsaerts, C. H. v. d. Sanden, J. L. A. v. d. Velden en P. C. v. d. Velden. Het programma Om de feestviering te verho gen, zal van 21 tot 29 mei a.s. een groots muziekfeest worden ge houden op de terreinen bij het oude kasteel van Loon op Zand. Hel programma volgt in een vol gende publicatie. De opening van het feest zal zijn op 21 mei, ter wijl in de gehele week, waaron der Hemelvaartsdag valt, festivi teiten zullen worden gehouden. Een volle week muziek in Loon op Zand, waar het aangename met het culturele verenigd zal zijn in een ruim gaviërend pro gramma. Wie Loon op Zand kent weet ook dat daar muziek wordt gemaakt op excellente wijze. Loon op Zand, maart 1900. MILJOENENORDER VOOR AUTOSERVICEBEDRIJF IN DOORN Als in april het contract defi nitief wordt getekend, zoals in de bedoeling ligt, zal de onderne ming „World Car Sales" in Doorn jaarlijks minimaal vijf duizend personenwagens aan Amerikaanse toeristen gaan le veren. De concept-contracten tussen dit Nederlandse bedrijf en- een der grote Amerikaanse maat schappijen voor toeristisch ver vier naar Europa zijn reeds uit gewisseld en 14 april vertrekt de verkoopleider de heer H. Hessel, naar de V. S. voor de laatste fase en voor het geven van de nodige instructies. Met deze bestelling is een bedrag van ruim 28 miljoen per jaar gemoeid. Dank zij de vlotte medewerking van de mi nisteries van Financiën en Eco nomische Zaken zijn de bespre kingen over deze miljoenenorder in snel tempo afgehandeld. GROEI VAN TOERISME Volgens gegevens van 't Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in het jaar 1959 in de Neder landse hotels ruim 3 miljoen overnachtingen van buitenlandse gasten geregistreerd. Vergeleken met 1958 betekent dit een toene ming van het aantal overnach tingen met bijna 140.000 of 5 pro cent. Het aantal overnachtingen is toegenomen voor bezoekers uit Duitsland (stijging 154.000 of 19 pet.), België en Luxemburg (15.000 of 10 pet.), Engeland en Schotland (30.000 of 8 pet.), en de Verenigde Staten (22.000 of 0 pet.). Het aantal overnachtingen nam sterk af voor bezoekers uit Zwitserland (19.000 of 16 pet.) en Zweden (13.000 of 13 pet.). Het bezoek van geallieerde mili tairen liep in 1959 terug met 25.000 overnachtingen of 17 pet. VLIEGRAMP IN V. S. 62 DODEN Een Lockheed Electra van de Amerikaanse North-West Airli nes is donderdag op weg van Minneajiolis naar Miami neerge stort bij het plaatsje Odd aan de grens tussen Kentucky en Indi ana. Alle inzittenden van het toestel -56 passagiers en een bemanning van 6 koppen kwa men bij de ramp om het leven. Op de plaats waar het straal vliegtuig neerkwam, is volgens ooggetuigen slechts een diep gat in de bodem. De slachtoffers lig gen over grote afstand over het dun bevolkte gebied verspreid. Volgens de eerste berichten zou de Lockheed Electra in bot sing zijn gekomen met een straal jager. Bij het onderzoek bleek de jager echter onvindbaar. Aange nomen wordt, dat ooggetuigen 'n vleugel, die door het verkeerstoe- stel werd verloren, voor een val lende straaljager hebben aange zien. De vleugel werd op vijf ki lometer afstand van het gat, dat de Lockheed in de grond sloeg, teruggevonden. Het gebied rond 't dorpje Odd is vrij geaccidenteerd. Het plaats je ligt aan de Ohio halverwege lussen de steden Kentucky en Evansville in Indiana. DRIE DODE VROUWEN IN AMERIKAANS PARK In een groot staatspark bij Ot tawa in de Amerikaanse staat Il linois zijn woensdag de lijken ge vonden van 3 vermoorde vrou wen van middelbare leeftijd, die gehuwd waren met vooraan staande zakenlieden uit Chicago. Zij waren sedert maandag ver mist'. Op die uag gingen zij met een auto naar het park voor een voettocht. Van deze voettocht zijn zij niet teruggekeerd. Een ambtenaar van het parket heeft meegedeeld dat een eerste onderzoek heeft aangetoond dat de drie vrouwen twee van 50 en een van 47 jaar zijn gesla gen en naar een grol in een diep dal zijn overgebracht. De lijken werden dicht bij elkaar gevon den. RECHTSZAKEN Drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en in totaal vijf en een halve maand gevangenis straf was het vonnis, dat de Bre dase rechtbank heeft uitge sproken legen T. W. D. te Kaats heuvel voor het driemaal rijden in een auto onder invloed van drank. De eerste keer, op 17 mei van het vorig jaar, had 1). in Dongen op een brug een echtpaar met een kind aangereden; er was niemand ernstig gewond geraakt. De tweede maal, op 7 december, had D. slingerend door Tilburg gereden, en de laatste keer, op 25 januari, was hij in Loonopzand zelf gewond geraakt na een bot sing. De officier van justitie, mr. G. Temmink, had in totaal 6 maan den gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. AFSCHEID VAN GERRIT SCHULTE Tijdens een grote wielergala, die op vrijdag 25 maart in het Sportpaleis te Antwerpen wordt gehouden, zal Gerrit Schulte bij gelegenheid van zijn afscheid als actief wielrenner op grootse wij ze worden gehuldigd. In 'n inter nationaal wielerprogramma met een ploegenomnium zal Schulte zijn laatste wedstrijd rijden. Hij stopt daarna definitief met wiel rennen. Zijn racefiets zal in het Antwerpse Sportpaleis gratis on der het aanwezige publiek wor den verloot. Hiermee wil Schulte symbolisch zijn race-materiaal overdragen aan het publiek, dat hem gedurende bijna dertig jaar zo spontaan heeft toegejuicht. Sedert het bestaan van 't sport paleis te Antwerpen heeft Gerrit Schulte aldaar niet minder dan 133 wedstrijden gereden, de zes daagsen inbegrepen. Hiermede is hij houder van 't record, gevolgd door Rik van Steenbergen met 110 wedstrijden. Steeds heeft Gerrit Schulte het Antwerpse pu bliek en de directie van 't Sport paleis de hoogste voldoening ge geven. Altijd is hij een voorbeel dig en gewetensvol renner ge weest. NEDERLANDS ELFTAL GAAT NAAR DE WEST De trip van het Nederlands voetbalelftal naar de West gaat definitief door. De nationale ploeg zal in de periode van 23 ju ni (vertrek uit Nederland) tot 4 juli drie officiële landenwedstrij- den spelen, namelijk op zondag 26 juni in Mexico-City tegen Mexico, op woensdag 29 juni op Curacao tegen de Nederlandse Antillen en op zondag 3 juli in Paramaribo tegen Suriname. Een wedstrijd tegen Costa Ri ca, waarover ook sprake geweest is, is niet in het programma op genomen. De reis wordt ondernomen op basis van wederkerigheid. Mexico heeft al toegezegd de returnwed- striid in mei 1962 in Nederland te spelen, in aansluiting op de reis naar Engeland. Ook de wedstrijd tegen de Britten is een return ontmoeting voor Mexico. De Mid- denamerikaanse ploeg won in mei 1959 namelijk verrassend met 21 van Engeland. Het vorig jaar bent u de lente moeten binnenstappen zonder 'n feestelijk, sterkend en verma nend woord mijnerzijds. U bent toen zogezegd zonder mentale voorbereiding in een uitermate turbulent jaargetijde geplaatst en zonder nu te willen beweren, dat dit voor velen funeste gevol gen zou heben gehad, is mij ach teraf toch wel ter ore gekomen dat menige jongedochter en di verse aankomende jongelingen daardoor uit het nieuwe leven niet hebben kunnen peuren wat het hart zich had qewenst. Wat is de lente eigenlijk? „Wat heb ik aan een vrije dinsdagmiddag? Ontvoer mij s.v.'p., de ladder staat achter het schuurtje!", zo schreef mij een meisje uit de betere middenstand en een eenvoudige kantoorbe diende mèt SPD-boekhouden) bekende mij alle boeken opge pakt en met een dreun op het bureau van zijn patroon te heb ben gedeponeerd met de woor den: „Er komen mij te veel boekhouders voor 't hekje, geef mij zo maar tien mille!" Hij kreeg ze, trok zijn jas aan en verdween fluitend in de voor jaarszon. Een oude man, die be halve de voetbalpool niets meer te winnen had, hield mij op straat staande en zei: „Ik zou graag voor de ogen van de pers een record willen breken." Hij knielde neer in een denkbeeldig startblok, zei zelf „pang!" en verdween in een verrukkelijk ritme in noord-oostelijke rich ting. Dat is onder meer de lente! De extatische revolte tegen 't gewone en het oude; het heerlij ke breken met de loonslavernij en de prikklok-dagen van deze zo verlichte, maar o zo duistere wereld; de renaissance van de Wanderschaftdie ons met ge vulde knapzak en een hart vol muziek door velden en beemden doet trekken, boerendeerntjes in de wangen knijpend en onze dorst lessend aan een klaterende bron uit de geurende strohoed van een lief herderinnetje. Dat is de lente! Maar zij is alleen voor de dap peren, voor de roekelozen en voor de eeuwige spoorzoekers naar het geluk; alleen voor de flierefluiters, die huis en haard vaarwel kunnen zeggen om een nieuwe kim te gaan verkennen; alleen voor wie de hemel een dak en het wuivende gras een bed kan zijn. - Voor ons niet. Wat zouden wij moeten zonder de warme mok thee aan de ontbijttafel, zonder de bloemige aardappeltjes, de lekkere vette jus en de bal ge hakt, zonder onze pantoffels on der de schoorsteen, zonder de plaatjeskast en de muziekdoos vlak onder ons bereik, zonder onze pgama en ons kroeliq war me bedje en ons hoestdrankje op het nachtkastje? Voor ons is het alleen nog lente via een min of meer geslaagd stukje van een krantenmeneer of -juffrouwvia de echtgenotes, die de liefde voor de schoonmaak hebben geruild, via de knolletjes en de bolletjes in het netjes geharkte tuintje, via een zuilenkreunster voor de microfoon, via een knipcursus, waarbij de dames eens even goed moeten opletten hoe we een rug- décolleté moeten knippen. Ja, ik weet het, we hebben onze roman ces tussen jongere en oudere mensen, avondlijke en zelfs nach telijke wandelingen, maar we kijken elkaar daarbij nooit hele maal aan; het ene oog is altijd op het horloge gericht, want het is morgen immers weer vroeg dag en de baas verstaat in dat opzicht geen grapjes. Alsof het er op dat ogenblik iets toe doet wat er morgen gebeurt en alsof de baas op dat ogenblik niet op het allerhoogste dak kan gaan zitten dat maar denkbaar is. Dat is wat er voor ons nog over is van de lente. Benauwde romances in het kader van ar beidscontract, vakantiegeld, ver plichte of vrijwillige verzekering, ongevallenwet, a.o.w. en pensi oenfonds. Boehl Bah! Arme mensen zijn we toch ei genlijk, doodarme mensen! En toch wordt het ieder jaar weer lente. Voor die handvol dapperen en verrukkelijke dwazen, wier tévé de hemel is. cüml 123). „Het is haast niet te geloven", lachte brigadier Piet, die de kaart van de grond had opgeraapt en hem blij bekeek. „Dat is de aan schrijving, waarin men Alfredo Pinanti uitnodigt mee te doen aan de wedstrijd van de Fioren- za Boys. Die steek ik in mijn zak. Wedden, dat ik dan het stadion binnen kom?" Piet deed de kostbare kaart heimelijk in zijn zak verdwijnen en wierp toen een blik op het achterbankje van de luxe sportwagen van genoemde Alfredo. Op dat bankje lag een eenvoudig voetbalkoffertje, sterk en sportief en afgesloten met twee riemen. Onopvallend en quasi onschuldig wandelde onze brigadier nu om de auto heen en lichtte de voetbalkoffer zó snel van de achterbank af, dat nie mand er iets van bemerkte. De mensen waren ook zó in beslag genomen door de glanzende aan wezigheid van de grote Alfredo Pinanti, dat ze alleen nog maar oog hadden voor zijn handteke ningen, die hij nog steeds gul uit deelde. Intussen was Piet met het voetbalkoffertje op de ingang van het stadion atgelopen. „Ik ga inplaats van Alfredo meedoen", grijnsde hij. „En een knapperd, die mij nu nog tegen houdt!" Even later dook hij al op voor de neus van inspecteur Alessandro Fiasco, die stomverbaasd de man herkende, met wie hij dezelfde nacht broederlijk in één badkuip geslapen had. „Ik eh... ik dacht, dat u Pietro Brigandini heette?" vroeg de inspecteur, toen Piet hem lachend zijn aanschrijving onder de neus hield. „Nee, nee", zei Piet ondeugend. „Mijn ware naam is Alfredo Pinanti!" Feuilleton van „De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detoctive-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 28). Zo experimenteerde Steenharses uren lang. De afdrukken op de mys terieuze derde borrelkom bleken echter met geen enkele van die op de serie van zes overeen te stem men. Geen van die zes verdachten was dus identiek met de onbekende Iks. De zon begon alweer naar 't wes telijke oerwoud af te zakken, toen de inspecteur zijn werkzaamheden beëindigde. „Snap jij het, dan snap ik 't, Marietje!" praatte hij tegen de gezapig herkauwende geit. „Draden genoeg, maar geen enkel knoop puntDan herinnerde hij zich de yoghurt. En het feit, dat hij sinds de laatste keer niets meer ge geten had XlVde steen LIEFDE IN IJS Het uiltje, dat Steenharses zich zelf beloofd had te knappen als voorbereiding op z'n voorgeno men avondtocht, kon hij maar niet gevangen krijgen. En dat ondanks de paradijselijke vrede van zijn achtererf, waar hij zich in de buurt van de geit op 't gras te rusten had gevleid. Het aange tekende re*u achter z'n tijger huid lag hem even figuurlijk als letterlijk zwaar op de maag. Na een half uur van vergeefs pogen tot abstractie van de raad selachtige verwikkelingen rond het verbaasde lijk, knipte Steen harses zuchtend omhoog uit z'n gestrekte rusthouding. Automa tisch graaide z'n rechterhand door het gras; met het splintertje hout, dat die hand te voorschijn grabbelde, begon de inspecteur z'n nagels weer eens te bewerken. Maar zijn gedachten waren aller minst bij die manicure-oefening. Het rijtje verdachten, van de bur gervader tot de melkboer toe, speelde alsmaar krijgertje in de doolhof van zijn gepijnigde her senen. En voor het aangetekende reQU, zowel als voor de ongeïden tificeerde vingerafdrukken op de derde borrelkom konden maar geen passende hoekjes gevonden worden in de legpuzzle van de vreemde gedragingen van al die verdachten. Zoals de zaak er op het ogenblik bij stond kon Steen harses langs de lijnen der logica niet anders komen dan tot de ver bluffende conclusie, dat al die verdachten tezamen en ieder voor zich de eilandbewoner vermoord konden hebben. Het dringend gemekker van de geil herinnerde hem plots aan z'n nieuwe plicht. Toen het beest uit gemolken was, had de moe ge werkte zon inmiddels haar plaats aan het verdonkerend hemel blauw ingeruild voor de sinaas- appelgele manenagel. Het uur der gelieven had geslagen. En daar mede voor deze keer ook het uur van inspecteur Steenharses. Het leek wel of de politieman, nu het tijdstip voor de aanvang van zijn avondlijke tocht daar was, er niet toe kon besluiten zijn plan tot uitvoering te bren gen. Hij liep geruime tijd brom mend rond te scharrelen over het donkere erf, alsof hij met zich zelf een strijd voerde om ja of neen. In waarheid kwam het er op neer, dat enerzijds zijn speur dershartstocht hem aanzette tot het volvoeren van zijn plan, ter wijl dit hem anderzijds als recht geaard mens tegen de borst stuit te. Tenslotte won het detective- bloed het van zijn morele tegen zin. Als een man die plots de knoop had doorgehakt en bang was bij verdere weifeling van z'n eigen besluit te zullen terug schrikken, dook hij het hol bin nen. Kort daarna kwam hij weer naar buiten met sandalen aan de voeten en een berenhuid over de arm. Aldus gewapend ging hij 't achtererf af en stapte over de greppel, die als grensscheiding diende. Zo kwam hij op de strook kaal niemandsland tussen 't zui delijke oerwoud en de aaneen ge rijde achtererven der Hoiendam- se koepelholen. Als vrije meent was dit niemandsland in gebruik bij de weinige dorpelingen, die er een of enkele stuks vee op na hielden. Wanneer de inspecteur gewe ten had, dat nog een andere per soon op het niemandsland aan wezig was, die zich gedekt hield in de schaduw van de oerwoud- zooin, zou hij misschien zijn plan de campagne gewijzigd hebben. Nu liep hij over de strook kale grond parallel aan de dorpsstraat in westelijke richting, zonder iets te vermoeden van de fanatieke blik uit een stel felblauwe ogen, die hem in de rug priemde. üiLLJ küJkl :.l d L .1 i i.i i L 8J Steenharses had de weg ach terom gekozen om de lastige nieuwsgierigheid der straatslij- pende dorpsgenoten te ontwijken. Reeds te dikwijls had de gemoe delijkheid van zijn medeburgers hem een of andere naspeuring verbroddeld. Bij het erf van Bei- telmans gekomen, wipte de in specteur wederom over de grens- greppel en liep vrijmoedig over de grond van zijn vriend op het Marktplein af. Achter de steen krant, een donkere massa onder de tedere belichting van de jonge manesikkel, koos hij zich een plaatsje, vanwaar 't gehele plein in het oog was te houden. Ken nelijk had de inspecteur er op ge rekend, dat Beitelmans niet thuis zou zijn of althans zijn verstolen gedoe niet zou opmerken. Want hij toonde zich onaangenaam verrast, toen hem opeens de stem van de journalist in de oren klonk: „Wat mot dat, steen?" De inspecteur draaide zich zo schielijk om, dat het aangeteken de recu achter zijn tijgervel uit schoot en in het zand aan zijn voeten plofte. Hij talmde met het kostbare stuk op te rapen. Want zijn aandacht werd juist getrok ken door een herhaalde uilen- roep in de nabijheid, welke dui delijk niet van een uil afkomstig was. De journalist betoonde zich abnormaal voorkomend door di rect op het gevallen re?u af te schieten. „Je bent daar wel erg zuinig op, Steentje, dat je het door dik en dun op je hart mee draagt!" zei hij zuur. Het teruggeven van het voor werp in kwestie geschiedde in een dusdanig traag tempo dat de eer lijke opraper ruimschoots de ge legenheid had het van alle kan ten te bekijken. De inspecteur mompelde een onverstaanbare verklaring voor zijn aanwezigheid ter plaatse op dit ongewone uur. Op het mo ment, dat hij het regu onder een vormelijk „dank je" weer achter z'n tijgervel wegstak, werd zijn aandacht opnieuw geprikkeld door het verschijnen van 'n blank figuurtje in het kruipgat van de burgemeesterswoning. Buiten ge komen stond dit figuurtje een ogenblik stil, slank en bevallig tegen de donkere achtergrond van het grote koepelhol. Daarna spoedde het zich op gracieuze voetjes het westeinde van de dorpsstraat in. (Wordt vervolgd) 14J~ COPYttGHT STUCHO AVAN

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2