waaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Willem van Oranje College nam op feestelijke wijze nieuwe uitbreiding in gebruik HUREN EN LONEN OMHOOG W. TEMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied Van Maaren's Bril MAANDAG 4 APRIL 1960 83e JAARGANG No. 27 Mtgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen y oofdredacteur: JAN TIELEN 'irenummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: TeL 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo' 1 april veranderden voor de Nederlandse volksgemeenschap enkele belangrijke zaken: De huren van een groot aantal woningen gingen met 20 percent omhoog; de huren van bedrijfspanden mogen met ten hoogste vijftien percent worden verhoogd; de melk werd voor de verbrui ker 2 cent per liter duurder; op de lonen komt ter tege moetkoming in de huur- en melk- verhoging een bijslag van 2V2 percent; sociale uitkeringen, ook die van de ouderdoins- en weduwen- verzekering, gaan omhoog; de grondbelasting stijgt. SOCIALE UITKERINGEN STIJGEN EVENEENS In verband met de huurverho ging wordt ook een aantal uitke ringen op grond van de sociale verzekeringswetten verhoogd. Kinderbijslag loontrekkenden. Met ingang van 1 januari zijn de kinderbijslagen voor loontrek kenden verhoogd. De bedragen zijn als volgt: le kind 72 ct. per dag; 2e en 3e kind 79 ct. per dag; 4c en 5e kind 106 ct. per dag; zesde en volgende 117 ct. per dag. Kinderbijslag rentetrekkers. Met ingang van 1 januari zijn de kinderbijslagen voor rente trekkers als volgt verhoogd: le kind 19.per maand; 2e en 3e kind 20.85 per maand; 4e en 5e kind 27.95 per maand; 6e en volgende 30.85 p. maand. Kleine zelfstandigen. Met ingang van 1 januari zijn de kinderbijslagen voor kleine zelfstandigen verhoogd. De be dragen zijn: 3e kind 50 ct. per dag; 4e en volgende 68 ct. p. dag. Ongevallenwetten. Met ingang van 1 april zullen de uitkeringen op grond van de ongevallenwetten met 6 percent worden verhoogd. De totale bij slag op de invaliditeitsrente zal met ingang van diezelfde datum worden gebracht van 190 op 290 percent. De gezinstoeslag voor de invaliditeitsrentetrekkers wordt met 5 gulden per week verhoogd, waardoor de totale gezinstoeslag op 73 gulden per maand komt. Ouderdoms- en weduwenpensi- oenen. De uitkeringen op grond van de AOW zullen met ingang van 1 april voor gehuwde bejaarden met elf gulden per maand wor den verhoogd, voor ongehuwde bejaarden met zeven gulden per maand. Met ingang van diezelfde datum zullen ook de uitkeringen van de weduwen- en wezenverze kering worden verhoogd. Wedu wen zonder kinderen zullen per maand negen gulden méér ont vangen, weduwen met kinderen 14 gulden per maand meer. Voor volle wezen tot tien jaar zal de uitkering met drie gulden per maand worden verhoogd, voor wezen tussen tien en zestien jaar met 4 gulden 50 per maand en voor wezen tussen 16 en 27 jaar met zes gulden per maand. Hieronder vallen de werkne mers van 23 jaar en ouder. LOONBIJSLAG: 2*/2 PERCENT Met ingang van het loontijd- vak waarin 1 april viel. trad de beschiking van het College van Rijksbemiddelaars in werking betreffende de verplichte loon- bijslag van 2,5 percent ter com pensatie van de huur- en melk prijsverhoging. DE HUURVERHOGING VAN DE KAMERBEWONER Kamerbewoners hebben slechts een deel van een huis gehuurd, dus is het onbillijk als pension houders hun onderhuurders het volle pond van de eigen huurver hoging laten betalen. Bovendien ziin deze kamers doorgaans ge meubileerd en/of gestoffeerd verhuurd, de kamerbewoner ge bruikt gas, licht, water enz. De huurverhoging heeft echter be trekking op de „kale huur". De door de kamerbewoner betaalde huur moet dus worden gesplitst in huur voor de lege kamer en een bedrag voor het gebruik van meubilair enz. De kamerhuur moet altijd evenredig zijn aan de gehele huurprijs van het pand. Wie een kamer gehuurd heeft gelijk aan een zesde deel van het gehele Eand, moet ook een zesde van de uurprijs betalen, dat is de „ba- sishuur". Het is deze basishuur die verhoogd mag worden met 20 indien de hoofdbewoner zelf ook in 't pand woont. Woont hij er niet, dan mag deze 20 wegens ongerief niet in rekening worden gebracht. Meubilairhuur Hoeveel moet de huurder van een gemeubileerde kamer voor 't gebruik van meubilair vergoeden aan de hoofdbewoner? Hoeveel mag hiervoor nu worden bere kend? Dat is niet eenvoudig te zeggen. Men moet dan uitgaan van de verkoopwaarde op het ogenblik van in gebruikneming. Eens in de 5 jaar moet de ver koopwaarde worden vastgesteld of opnieuw worden herzien. Zijn partijen tot overeenstem ming gekomen over deze som, dan moet de huurder per jaar een vergoeding geven van 20 van deze verkoopwaarde. Doorgaans bereikt een kamer bewoner zijn vertrek via gemeen schappelijk gebruikte gangen, trappen enz. Hier liggen lopers, kleden enz. Ook hiervoor moet hij zijn deel bijdragen, maar na tuurlijk niet berekend over de gehele verkoopwaarde, maar over n deel hiervan, immers de hoofd bewoner maakt ook gebruik van deze stoffering. In onderling overleg kan dit geregeld worden. Gas, water, electriciteit De vergoeding voor gebruik van water, gas en licht, alsmede die voor genruik van meubilair enz. mogen niet medegerekend worden'bij de berekening van de huurverhoging. De (vastgestel de) vergoeding hiervoor moet dus eerst van de totale huurprijs worden afgetrokken, waarna de z.g. „kale" huurprijs overblijft. Daarvan wordt de 20 huurver hoging berekend. Daarna worden de vergoedingen als hierboven bedoeld er weer bij opgeteld. De kosten voor ongerief wor den berekend over de nieuwe huurprijs, dus over de nieuwe „kale huurprijs", die verkregen is nadat de oude „kale huurprijs" met 20 is verhoogd. Bedieningskosten Indien bedongen is, dat de hoofdbewoner (verhuurder) voor het schoon houden van de kamer, de verstrekking van linnengoed enz. zorgt, moet hiervoor worden betaald. Dezo vergoeding is na tuurlijk afhankelijk van de hoe veelheid werk die verricht moet worden. Verwarmingskosten ko men altijd voor rekening van de huurder, tenzij anders is overeen gekomen, maar het is in alle op zichten beter de huurder hier voor zelf te laten zorgen, dan kan hij of zij stoken zo hard en zo lang hij wil. Een kamerhuurder mag niet op kosten van een verhuurder verwarmen met electriciteit of gas als hij hiervoor niet betaalt. Doet hij het clandestien, dan staat dit gelijk met diefstal. We derzijds vertrouwen moet er be staan anders loopt de boel spaak. Bestaat er geen vertrouwen, of is er verschil van mening over de merekening, laat dan een tussen- meter plaatsen die het verbruik vaststelt. Niet alle woningen worden in huur verhoogd, dus is het zaak voor de kamerbewoner goed na te gaan of er meer huur is ver schuldigd. Meningsverschillen kunnen al tijd worden voorgelegd aan de huuradviescommissie. De rege ring vertrouwt er op, dat beide partijen zich zullen neerleggen bij de conclusie van de huurad viescommissie. Kunt u het niet eens worden, dan zal de beta lingsverplichting moeten worden vastgesteld door de kantonrech ter. Treft u van beide kanten lie ver een schikking, dat is beter dan een huis vol ruzie. School van grote betekenis voor Protestants-Christelijke volksdeel in Noord-Brabant. Met grote vreugde en dank baarheid is j.l. donderdagavond de nieuwe uitbreiding van het Willem van Oranje College offi cieel in gebruik genomen. Onder de talrijke genodigden merkten wij o.m. op de burgemeesters van Hcusden, Sprang-Capelle, Drunen en Waalwijk, ds. v. d. Meulen uit Sprang en ds. Vreugdenhil uit Den Bosch, dr. W. H. Capel, in specteur bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, onderwij zend personeel van prot.-chr. la gere scholen uit Waalwijk en om liggende plaatsen, de heer van Prooyen, gemeentesecretaris van Sprang-Capelle, de heer Vlaar, gemeentesecretaris van Waalwijk en de beide wethouders van Waalwijk, de heren Smolders en v. Heeswijk, de leden der kerke raden, de aannemer, de heer J. Kleijngeld en zijn medewerkers. De architect, dr. J. de Wilde uit Breda, was helaas verhinderd de ze bijeenkomst bij te wonen. Ver der waren uiteraard aanwezig het lerarenkorps van het Willem van Oranje College en de ouders der leerlingen. Deze bijeenkomst werd geo pend door ds. J. Vink, voorzitter van het schoolbestuur. Nadat eerst door de aanwezigen het eer ste vers van Psalm 146 „Prijst den Heer met blijde galmen" was gezongen, deed ds. Vink voorle zing van Psalm 111 uit het Oude Testament. Daarna ging ds. Vink voor in gebed, waarin hij God dank bracht voor Zijn zegen, tot nu toe aan de school geschonken, en in het bijzonder voor deze nieuwe uitbreiding. Aan het slot van zijn gebed vroeg ds. Vink ook voor de toekomst Gods on misbare zegen voor de school en voor allen die daarin leren en on derwijzen. DANKBAARHEID sen voldoen. Sprekende over de betekenis van de school voor plaats en omgeving, zei ds. Vink, dat deze zich dan vooral zou ma nifesteren indien de school er eens niet zou zijn. Vele kinderen zouden dan niet in de gelegen heid zijn om die algemene en bre de ontwikkeling te ontvangen, welke thans mogelijk is en daar om noemde ds. Vink het bezit van de school een voorrecht en een zegen en een gunst van God, omdat nu ook eenvoudige ouders in staat zijn hun kinderen een brede ontwikkeling te geven. Dankbaar toonde ds. Vink zich jegens de rijks- en gemeentelijke overheid voor de steun en de hulp welke bij de stichting en de uitbreiding van de school is ge geven; dankbaar ook jegens de inspecteur bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, jegens de GESCHIEDENIS Hierna gaf de directeur van de school, de heer drs. D. Schouten, een overzicht van de geschiede nis van het Willem van Oranje College, waarin hij o.m. zei: „Na het tweede lustrum onzer school mogen wij dankbaar ge tuigen van de rijke zegen Gods op alle arbeid, die daar verricht is geworden. De geschiedenis der school getuigt er van, dat Hij wonderlijk geholpen heeft als het moeilijk was. Ja, zelfs het aller eerste begin is zo simpel en zo eenvoudig dat het wonderlijk ge noemd mag worden, dat het re sultaat zo verblijdend was." Verder memoreerde drs. Schou ten dat na uitvoerige besprekin gen op 26 febr. 1946 in de consis toriekamer van de Ned. Herv. Na in zijn openingswoord alle aanwezigen namens het school bestuur welkom te hebben gehe ten, gaf ds. Vink uiting aan zijn vreugde en dankbaarheid over de totstandkoming van de nieu we uitbreiding, welke noodzake lijk was geworden door 't groei end aantal leerlingen. De school telt momenteel 15 klassen met bijna 300 leerlingen. Verheugd was ds. Vink, omdat het Willem van Oranje College van zo grote betekenis is voor 't protestants- christeliike volksdeel van Noord- Brabant en daarom is het zo be langrijk, dat dit volksdeel wordt bekend gemaakt met het rijke be zit van een h.b.s. en m.m.s. Maar op de allereerste plaats, aldus ds. Vink, geldt deze vreugde toch de jeugd en de leraren, die in deze school werken. Door de uitbrei ding heeft het gebouw niet alleen een meer harmonieuze aanblik gekregen, maar zijn er vooral een aantal belangrijke lokalen bijge komen die aan alle moderne ei- WAALWIJ K architect en de aannemer en zijn medewerkers, maar bovenal je gens God, de Schenker van alle goeds. Na er op te hebben gewezen, dat het Willem van Oranje Col lege destijds de enige christelijke h.b.s. in Noord-Brabant was, weidde ds. Vink verder uit over de betekenis van het christelijk onderwijs, waarbij de Bijbel het richtsnoer is in do schoolgemeen schap. De school bevordert het kind tot voluit mens zijn, maar dit voluit mens zijn is alleen mo gelijk indien het kind met Chris tus in aanraking komt. Voluit mens zijn is voluit christen zijn, maar om waarlijk christen te zijn zal men steeds moeten strijden en bidden. Tot slot sprak ds. Vink de hoop en de wens uit, dat de school onder Gods zegen in staat zal mogen zijn de jeugd te vormen tot mensen die een steun en een zegen zijn voor land en volk. Daar behoorde toen meer moed toe dan wij thans zouden denken. Op 28 aug. 1946 ontving het be stuur een ernstige waarschuwing van een hoofd van een naburige chr. ulo-school, zich ernstig te bezinnen; hij meende zelf daarin mede aanleiding te vinden weg te gaan Men zoekt contact met de hoof den der protest, scholen in de omgeving. En dan begint een langdurige worsteling 0111 gelden bijeen te brengen voor een begin oor eigen rekening. Van een an dere school heeft men vernomen, dat er niet minder dan dertigdui zend gulden voor nodig zijn! Contribuanten worden gewon nen, de gemeenten in de omge ving worden verzocht belangrijke bijdragen bijeen te biengen. Öok wordt in jan. 1947 een beroep ge daan op geheel prot.-chr. Neder land om bijdragen voor dit werk. Welk een ontzaglijke arbeid hier voor verzet moet worden, laat zich denken. Een woord van dankbare erkenning voor deze arbeid is hier zeker op z'n plaats, aldus drs. Schouten. Men ging voort met de arbeid. Maar subsidie kreeg men nog niet. In jan. 1948 gaat men weer naar het ministerie. 1 febr. 1949 bezoekt men wederom de inspec teur en ten slotte komt op 2 april 1949 bericht van Z. E. de Minis ter van Onderwijs dat per 1 sept. subsidie zal worden verleend Grote blijdschap in onze om- geving is er over deze gunstige cslissing! Maar daarmee zijn de moeilijk heden niet opgelost. Een oproep voor directeur wordt geplaatst: Twee heren worden achtereen volgens benoemd; zij bedanken omdat zij aan andere scholen be noemd worden, waarin zij meer perspectief zien. Drs. Schouten, die alleen maar inlichtingen had gevraagd, maar niet had gesolli citeerd, krijgt het verzoek eens te komen praten en aanvaardt een benoeming. Dan draait de school op volle toeren; personeel wordt benoemd, leerlingen toegelaten. Maar waar moet worden school gehouden? Na veel aandringen is burgemeester Lambooy bereid twee lokalen voor een jaar te verhuren. De heer Buddingh loopt geheel Waalwijk af voor een derde lokaal, maar vindt er slechts één in een café. De ope ning vindt 7 sept. 1949 plaats. Reeds in juni is het bestuur de verzekering gegeven op 't bouw plan 1950 geplaatst te zullen wor den, maar waar is grond te vin den? Gronden midden in weilan den gelegen, zijn de landbouwers niet bereid te verkopen. Burge meester Lambooy zegt ook niet te kunnen helpen. Met veler me dewerking komt er eindelijk grond van de gemeente Waalwijk en van anderen ter beschikking. Dan blijkt het stuk grond niet groot genoeg. Een nieuwe strijd, die bijna een jaar duurt, levert met de hulp van het gemeentebe stuur eindelijk het gewenste re sultaat op, doordat de diaconie der N. H. Gemeente van Besoijen een stuk grond ter beschik king stelt, betwelk voor ruiling gebruikt werd. Dan komen er de moeilijkhe den van het afsluiten van een geldlening. Burgemeester Teijs- sen brengt het schoolbestuur op het goede spoor, waardoor een geldlening kan worden afgeslo ten. In het eerste halfjaar 1953 wordt met de bouw van de nieu we school begonnen. Sept. 1954 wordt het nieuwe gebouw in ge bruik genomen, ofschoon het nog lang niet klaar is. Het oude ge bouw was te klein geworden, zo dat dit moest worden verlaten. OPENING Kerk besloten wordt om een ver gadering van kerkeraden in de classis bijeen te roepen in over leg met ds. A. Vroegindewey als classicaal gedelegeerde voor on derwijszaken. Aan ouderling Bud dingh wordt opgedragen dit ver der voor te bereiden. Deze laat er geen gras over groeien en zo komt op 12 maart de gewenste vergadering bijeen, waar beslo ten wordt om zich met een ver zoek tot de minister te wenden voor de stichting van een protes tantse school. De uit deze verga dering gevormde commissie, la ter uitgebreid met een gerefor meerd lid en twee dames, heeft op 13 mei een bespreking op het ministerie van onderwijs. WORSTELING Op 5 september 1946 wordt de vereniging opgericht, waarvan de h.b.s. te zijner tijd zal uitgaan. De juiste Bril gezien pasvorm, model, en soliditeit, komt STEEDS van Brillenspecialist van Maar en VU GHTERSTR A AT 25 DEN BOSCH MARKT 32, TILBURG Nwe Ginnekenstraat 23 BREDA De Bril die heerlijk zit, keurig staat enniet duur is is ALTIJD een Draag daarom als zovelen een Van Maaren's Bril VAN MAAREN wordt steeds nagebootst! Dat is wel een goed teken! Een bewijs voor Jdaar is 't goed! Daar moet ik zijn! in Waalwijk te willen subsidië ren. Het verzoek om uitbreiding rustte ruim een jaar in de ar chieven van het ministerie, tot dat het bij een bezoek weer te voorschijn werd gehaald en op 13 maart 1958 dientengevolge het ministerie aan het bestuur der school schreef, dat een schets- plan mocht worden gemaakt. Dit schetsplan werd met bekwame spoed 19 juli 1958 ingezonden. Begin 1959 kon de aanbesteding plaats vinden en in april 1959 werd met de werkzaamheden be gonnen. Febr. 1960 was de uit breiding een feit geworden. Het verzoek 0111 een kweek school werd toegelicht bij de di recteur-generaal van het onder wijs, maar enige maanden gele den werd het teleurstellende be richt ontvangen, dat subsidie ge weigerd werd. Ook werd enige tijd geleden een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om een gymnasi umafdeling aan de school te verbinden. Het bleek echter dat het ministerie van onderwijs op grond van het grote gebrek aan leraren in de klassieke talen voorshands niet bereid is een gymnasiumafdeling voor subsi die in aanmerking te brengen. GROEI Op 11 jan. 1955 werd 't school gebouw officieel geopend door Prof. Dr. A. M. Donner, voorzit ter van de Bond van Chr. V.H.M. O. Met deze opening was echter geen einde gekomen aan de acti viteiten van het bestuur. Een aanvrage om subsidiering van een afdeling middelbare meisjes school werd ingewilligd en deze werd op de begroting 1956 ge plaatst, zodat deze sept. 1956 kon aanvangen. In het najaar 1956 werd beslo ten een tweetal sociologische rap porten te laten vervaardigen, een ter bepaling van het toekomstig aantal leerlingen. Dit laatste rap port diende mede ter ondersteu ning van een verzoek om de school te mogen uitbreiden, dat eind 1956 werd ingezonden. Het eerste rapport gaf aanleiding om in dec. 1956 een verzoek te rich ten tot het ministerie van O. K. en W. 0111 een chr. kweekschool Bij het begin van de cursus 1959-1960 telde de school 15 klas sen en 288 leerlingen. Sept. 1949 werd begonnen met 48 leerlingen en 3 klassen. Het aantal leerlin gen was in deze tien jaren alzo verzesvoudigd, het aantal klassen vijfmaal zo groot geworden. Het enige bestuurslid dat deze ganse ontwikkeling heeft meegemaakt, is de heer H. Kerst, die sinds 7 september 1946 deel uitmaakt van het bestuur. Hem mag wel in het bijzonder dank gebracht wor den voor zijn taaie volhardingen betoonde activiteit. Bijzondere belangstelling ver dient te worden geschonken aan de afdeling middelbare meisjes school. Deze verkrijgt niet steeds de waardering, die zij verdient. Juist voor vele meisjes is dit een ideale opleiding. Drs. Schouten besloot zijn toe spraak als volgt: „Met dankbaarheid mogen wij melding maken van de geregelde steun van vele gemeentebesturen in de omgeving. Deze subsidies stellen ons in het bijzonder in staat de culturele ontwikkeling der leerlingen te bevorderen. Eni ge werkweken voor de vijfde klassen werden een groot succes. Verschillende aanschaffingen werden ons hierdoor mogelijk gemaakt. Veel waardering koesteren wij ook voor de medewerking, die 't gemeentebestuur van Waalwijk ons steeds verleende bij het ver krijgen van woningen voor onze leraren. Wij houden ons bij de voortduur in hun welwillendheid aanbevolen. Voor de naaste toekomst wen sen wij een spoedige verdwijning van de noodwoningen achter de school, zodat wij daar een sport terrein kunnen aanleggen. Wij wachten hierop reeds meer dan vijf jaren; moge thans het einde spoedig in zicht zijn! Wij bidden, dat God ook in de toekomst onze arbeid zal .willen zegenen en het hier gegeven on- De tcho van het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1