FILMJOURNAAL Üoeéeü WS Gemeenteraad VLIJMEN OER JA N SEN'S Musis Sacrum Luxor BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F it Raad keurde grondruil met Fa. Mommersteeg goed Spit.Spierpijn A Blijf meester TBABYDERM 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 APRIL 1960 2 Fiets op een PEERLESS fiets WAT MijmhaRPT MAAKT |S GOED Feuilleton GEHEIM PETRUS SNOEREN Fa. A. A. FARO mmÊÈéÉm .jJJj.L.l.uJ J 4 Ii Maandagavond behandelde de Vlij - mense gemeenteraad opnieuw het voorstel van b w tot grondruil in het Vliedbergplan met de firma Mommersteeg, dat in de vergade ring van 25 maart j.l. door b w was teruggenomen ten gevolge van vele bezwaren van de zijde der raadsleden. Bij de eerste behande ling had namelijk de heer v. Son betoogd, dat het gemeentebestuur in het verleden de grondeigenaars nooit de gelegenheid tot ruil had aangeboden, terwijl er toen toch ook mensen zijn geweest die liever grond hadden dan geld. Bij de tweede behandeling van 't voorstel kwam de voorzitter, burge meester Hoefnagel, beter beslagen ten ijs. Aan de hand van een 9-tal gevallen toonde hij aan, dat ook in het verleden wel ruil heeft plaats gehad en dat de grondeigenaren in vroeger jaren liever geld ontvingen dan ruilgrond. Ook ontzenuwde de voorzitter het argument als zou hier sprake zijn Van een subjectieve be voordeling, want uiteindelijk is het alleen de gemeente die er werkelijk voordeel van heeft. De heer Berkel- mans voegde daar aan toe, dat. ook al zou het een kwestie van gelijk oversteken zijn, men toch niet uit het oog moet Verliezen het vele dat de firma Mommersteeg voor de ge meente en het algemeen belang heeft gedaan. Een ander aspect van deze zaak is, dat de gemeente niet meer terug kan, zo zei de voorzitter. Indien de ze ruil namelijk niet zou doorgaan, zou de aanleg van de verbindings wegen, de bouw van 60 woningen en het bouwplan van 44 woningen van de Aann. Mij van Vlissingen ernstig gevaar lopen. De heer van Oyen reageerde hierop met te zeg gen, dat het voor de raad toch niet prettig is weer voor een voldongen feit geplaatst te worden. De voor zitter verdedigde het beleid van het gemeentebestuur door er op te wij zen, dat de woningbouw in de laat ste jaren zo snel is gegaan, dat men het verkrijgen van de nodige bouw grond maar amper kan bijhouden. Het voorstel werd vervolgens zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. In deze vergadering verleende de raad tevens het benodigde krediet voor de bouw van 5 eengezinswo ningen en 4 duplexwoningen aan de Vliedberg, alsmede voor 2 wonin gen aan de Burg. v. d. Venstraat, voornamelijk ter vervanging van woningen aan de Parallelweg. De heer v. d. Heijden vestigde hierbij nog weer eens de aandacht op Haar steeg, waarop de voorzitter ant woordde, dat teveel versnippering tot verhoging van de bouwkosten leidt en derhalve niet verantwoord genoemd kan worden. In verband en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met hiermede deelde de voorzitter mee, dat bij een onderhoud met de voor zitter van Ged. Staten, de heer Phi- lippart, is komen vast te staan dat Vlijmen niet op een verhoging van het bouwvolume I960 hoeft te reke nen. Van de Vüjmense woningvoor raad zijn namelijk nog geen tien procent krotwoningen, terwijl er ge meenten in Brabant zijn waar 27 procent van de woningen in onbe woonbare staat verkeert. Verder besloot de raad nog tot 't verlenen van de nodige garanties aan een tweetal zelfbouwers in het plan Vliedberg. Feestavond R.K. Toneelvereniging „Volharding" De Vüjmense toneelvereniging „Volharding" gaf in café H. Boom- v. d. Wiel een feestavond. Daar de spelers en speelsters zich dit jaar bijzonder hebben ingespannen om in verband met het 20-jarig bestaan 3 toneeluitvoeringen te brengen, was dit voor de leden een mooi slot van een buitengewoon geslaagd sei zoen. Na de gebruikelijke koffietafel werden de leden enkele consump ties aangeboden, waarna de voorzit ter, de heer H. Oosterwaal, dank bracht aan de leden voor het vele werk door eenieder verzet, en de leden tevens aanspoorde om ook met de donateursacties weer hun beste beentje voor te zetten. Hierna kon het orkest van de Kalua Brot hers het muzikale gedeelte verzor gen, waarin zij naar ieders genoe gen buitengewoon slaagde. Zo werd deze feestavond een prachtig slot van een zeer geslaagd seizoen. Geslaagd Voor het examen gezinsverzorg ster slaagde mej. Sj. v. Kessel, Wol- put alhier. Katholiek Thuisfront De wervingsactie van de pas op gerichte afd. Vlijmen van Katholiek Thuisfront is goed geslaagd. Ruim 400 nieuwe leden werden ingeschre ven. Culturele dag voor (V)K.A.J. district Den Bosch. Wedstrijden in zang, toneel en declamatie Enkele vrouwelijke en mannelij ke leden van de afd. Vlijmen KAJ, namen te Hintham aan bovenge noemde wedstrijd deel en boekten enkele kleine successen, n.l. vertellingen 3e pr. J. v. d. Wiel, Vlijmen; declamatie 2e pr. G. Kuijs. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Visclub „De Hut" Zondag a.s. maandvergadering Vis club „De Hut" in café H. Boom-v. d. Wiel. Belangrijke agenda. Daarom worden alle leden zeker verwacht. Aanvang 7 uur n.m. Kath. Thuisfront De afdeling van Kath. Thuisfront zal binnenkort contactavonden be leggen voor ouders van jongens die in militaire dienst zijn. Volleybalsport Het tweede team van de volley balclub Ever Ready speelde in het patronaat en won de spannende strijd met 43. Programma voor zaterdag 9 april: het eerste team speelt dan tegen Lyceum uit Breda in de nieuwe gymnastiekzaal van de St. Aloysius- school; aanvang half acht. Om aan degradatie te ontkomen, moet deze wedstrijd worden gewonnen. Doe daarom allen uw uiterste best en houdt de puntjes thuis. Diploma-uitreiking Van de technische school voor schoenmakers werden dezer dagen de diploma's uitgereikt door waarn. burgemeester L. Th. v. Drunen. En kele Vüjmense leerlingen van de avondschool behaalden het eindgc- tuigschrift. Bovenwerk maken: J. v. Bladel, W. v. Gestel en A. v. d. Lee. allen te Vlijmen. van „De Echo van het Zuiden" De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door J. ERSEBEEK 33). De geit raakte leeg. En de in specteur was juist aan het pro heren de verwarde eilandmoord- gepeinzen opzij te dringen door zich te spitsen op een grondige slaapkuur, toen er een aangroei end lawaai van een troep hollen de kinderen op de dorpsstraat hoorbaar werd. Het kwam op zijn woning af en uit vele kin dermonden tegelijk werd er op gewonden geroepen: „Inspecteur Steenharses!'n dooie!! In specteur, kom gauwWeg, illusie van ongestoorde rustdag! Maar Steenharses was te nieuws gierig om nijdig te worden. Hij liet Marietje aan haar lot over en ging met de kom verse melk in z'n handen naar voren. De kinderschaar verwelkomde hem met een fortissimo herhaald schreeuwkoor: „Inspecteur! 'n dooie!de melkboer op 't MarktpleinSteenhar ses stuurde de ganse troep met enkele gezagvolle woorden terug, toezeggend dat hij direct zou ko men en hevelend, dat ze met hun vieze vingers overal vanaf moes ten blijven! Hij bracht eerst de kom melk binnen in veiligheid en stevende dan, zo snel z'n stij ve linkerbeen dat toeliet, het oosteinde af naar de markt. Ver schillende omwonenden, gealar meerd door de schreeuwende kinderschaar, volgden hem op eerbiedige afstand. Midden op het Marktplein, eenzaam en veronachtzaamd als 'n wrak in zee, stond de carrier van Watering. De haag van be langstellenden, welke zich bij de steenkrant had gevormd, spleet voorkomend uiteen voor de na derbij hinkende politie-functio- naris. Bijna vlak voor de ingang van het bureau der Holendamse Kletspost lag het zielige ouwe- mannetjes-lichaam van de melk boer voorover in het zand, met de linkerarm er onder. De rech terhand strekte zich naar het kruipgat van Beitelmans' hol en Maandvergadering „De Zwaluw" Zaterdag 9 april zal een belang rijke vergadering worden gehouden van de Postduivenvereniging „De Zwaluw". Verschillende belangrijke mededelingen zullen aan de leden worden gedaan in verband met het nieuwe seizoen, vliegprogramma, in- korven, enz. enz. Laatste kans voor opgeven derby B.C.C. en omgeving. Daarom worden alle leden zeker verwacht. Tevens hoklijsten inleve ren. Africhting Zondag tweede africhtingsvlucht vanuit Baarle-Nassau. Inkorven zon dagmorgen van 9 tot 10 uur. Dus allen op tijd. Los 12 uur. „DE INDISCHE GRAFTEMPEL" Deze film is het vervolg op „De tijger van Eschnapur", die enke le weken geleden in dit theater draaide. oor degenen, die dit spectaculaire en kleurrijke ver haal niet kennen, even in 't kort de inhoud. Het verhaal behandelt de grote liefde van de tempeldanseres Seetha voor de Duitse ingenieur Harald Berger, die naar Eschna pur is gekomen om in opdracht van de Maharadja en samen met zijn zwager dr. Rhode een groot gebouwencomplex te ontwerpen. Berger redt Seetha uit de klau wen van een tijgeren raakt direct verliefd op haar. Zij is echter voorbestemd om te dansen in de grote tempel van Eschnapur voor de Maharadja en zijn Hof. Maar ook de Maharadja begeert de schone Seetha en zo ontbrandt er een dubbele strijd: tussen de Ma haradja en Berger en tussen de machtige vorst en zijn prinsen, die geen tempeldanseres op de troon wensen. Het wordt een ver bitterde strijd van geweld en list, die ten slotte in het voordeel van Berger wordt beslist. Een boeiende, kleurrijke en hij zonder spectaculaire film, waar in de pracht en praal aan het Oosterse Hof breed wordt uitge meten. Naast Debra Paget zien we in deze film Paul Hubschmid, Walther Reyer, Claus Holm, Sa bine Bethman e.a. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „DE EENZAME WREKER" Een pittige Western met Rory Calhoun, Yvonne de Carlo en Maria Corday in de hoofdrollen. De schurk in het verhaal is een zekere Montgomery, die als mee dogenloos heerser in een deel van Oregon de scepter zwaait. Zijn wil is wet in dit land, waar nogal hardhandig met vrouwen wordt omgesprongen. Een weduwe wordt daar namelijk automatisch het eigendom van de man die haar het eerst opeist. Op zekere dag laat Montgomery de rancher Dan Kirby, die zich tegen hem verzet, opknopen. De moeilijkhe den beginnen, wanneer Tcx Kir by (Rory Calhoun) zijn broer komt opzoeken en dan ervaart dat hij dood is. Tex stopt zijn zakken vol kogels en gaat op zoek naar Montgomery en zijn trawanten, die hij dan een voor een naar de andere wereld helpt. Als al het gespuis uit de weg is geruimd, gaat hij er van door met de knappe weduwe (Yvonne de Carlo) van Montgomery. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. I POEDER-ZALF OLIE - ZEEP tTfcctf-r. i i Mi C „THE NUN'S STORY" (ZUSTER LUC) Terstond na het verschijnen wekte het hoek „The Nun's Sto ry" van Ivatherine Hume groot opzien en naarmate het boek meer bekendheid kreeg, namen ook de discussies in kranten en tijdschriften toe. Er zijn aan dit knap geschreven en met een ster ke spanning geladen hoek veel kritische beschouwingen gewijd. Het hoek behandelt een thema, waarover gewoonlijk slechts fluisterend gesproken wordt: de uittrede van een non uit 't kloos ter na 'n hevige innerlijke strijd. Onder regie van Fred Zinne- man is dit aangrijpende verhaal op verantwoorde en fijnzinnige wijze verfilmd met een hijzonder sterke en ontroerende hoofdrol vertolking van Audrey Hepburn als Zuster Lue. Na een medische opleiding wordt zuster Luc op haar eigen verlangen als ver pleegster uitgezonden naar de Congo, waar zij als assistent toe gevoegd wordt aan dr. Fortunati (Peter Finch), een geniaal maar ongelovig man, die zuster Luc onophoudelijk plaagt met haar religieuze toewijding. Dank zij zijn goede zorgen herstelt zij ech ter van een tuberculose. Aan de vooravond van de tweede wereld oorlog wordt zij als hegeleidster van een patiënt naar België te ruggezonden, waar haar wordt medegedeeld dat zij niet meer naar de Congo zal terugkeren. Zij wordt toegevoegd aan de me dische staf van een ziekenhuis aan de nederlandse grens. Als België heeft gecapituleerd, wordt zuster Luc betrokken in onder grondse activiteiten. Wanneer zij echter op zekere dag hoort, dat haar vader door machinegeweer vuur is omgekomen, hekent zij haar biechtvader: „Vader, ik hoor niet in 't klooster. Ik draag het kruis van Christus boven een hart, dat vervuld is van haat je gens onze vijanden." Zij tekent de nodige documenten, krijgt haar bruidschat terug, legt haar kleding af en verlaat 't klooster. Luxor heeft dit uitzonderlijke en gave filmverhaal vrijdag, za terdag, zondag, maandag en woensdag op het programma ge nomen en we kunnen deze film dan ook warm aanbevelen. Toegang 14 jaar. Wegens de lengte van de film (2 uur en 40 min.) zijn de toe gangsprijzen iets verhoogd en is de aanvangstijd van de eerste zondagsvoorstelling bepaald op 5 uur. Voor de deelneming bij het overlijden van onze innig geliefde man en vader Betuigen wij aan allen onze oprechte dank. Bijzonder woord van dank aan Begrafenis verzekering „Memento - Mori" te Amsterdam voor de correcte verzorging der begrafenis. Wed. Snoeren - v. d. Pas en kinderen Waalwijk, april 1960 Engelseestraat 26 Komt U een-s kijken bij: 300.000 enthousiaste SOLEX-rijders in Nederland I zuinig veilig e betrouwbaar unieke service SOLEX de Luxe f 375,- (exclusief accessoires) FIETSEN ZONDER TRAPPEN Solex Service Station WAALWIJK 128). COrvRlGHT STUDIO AVAN Nu weet natuurlijk iedere voet balliefhebber wel, dat een auto- gram een persoonlijke handteke ning is van een oi' andere ster, die men 't gemakkelijkste ver krijgt door na de wedstrijd het veld op te hollen, voorzien van een beduimeld schriftje en een stompje potlood. Maar ons klei ne, vurige conlroleurtje was daar niet zo erg in thuis, want hij was slechts controleur in los verhand zodat hij niet altijd aanwezig was en dus niet veel verstand had van het doel en streven der aulo- grammenjagers. Hij dacht zelfs, dat autokraininen een bepaald soort krammen waren, waarvoor je eigenlijk in de ijzerwinkel diende te wezen. Daarom stuurde hij de twee schurken, Diavolo en Angel ico, met fel gebiedende stem uil de kleedkamer weg. Daar keken die twee bontkraag- pelten natuurlijk wel van op en ze vielen boos uit: „Maar man, herken je ons dan niet? Wij zijn immers bestuursleden van de Fiorenza Boys? Wij mogen hier best naar binnen!" „Jullie kennen me de snor uitplukken", snauwde het vurige controleurtje terug. „Jullie zijn geen voetbal lers en jullie komen hier niet binnen. Ik heb mijn orders en daarmee uit. Maak dat je weg komt en haal je krammen voor je auto maar ergens anders!" We kunnen er verder kort over zijn: de schurken kregen het niet voor elkaar. Ze mochten dus niet naar binnen. „Nou, nou, dat is een pittig manneke!" zei Angeli- co even later tegen zijn handlan ger, toen ze samen de trappen van de eivolle tribunes opliepen. „Datvmannekc moeten we in de gaten houden, zeg. Die is taai als een terrier! (Misschien doen we er goed aan hem te bevorderen tot controleur in vast verband der eerste klasse met het recht tot het verkopen van flesjes li monade en met de bevoegdheid tot het verhuren van leren zit kussentjes!" „Dat is nog niet zo'n slecht idee", vond Diavolo. „Maar hoe is het anders mogelijk hè? Op ons eigen voetbalveld wijst een controleurtje ons de deur. We leven toch werkelijk in een rare wereld!" hield krampachtig de hals van een melkfles omklemd. XVIde STEEN. EEN PLOTSELING VERTREK. „WAT... wat motten jullie al lemaal...?" Het gezicht van Bei telmans, zo slaperig als dat van Doornroosje toen de prins haar wakker kuste, was in 't kruipgat van het krantenbureau versche nen en stelde op een toon van kwalijk bedwongen ergernis de ze vraag aan niemand in het bi zonder. „Zó! Jij óók al op!" Steenhar ses antwoordde met deze hatelij ke wedervraag als iemand, die zijn naaste betrapt op de fout, welke hij zelf toevallig een keer heeft vermeden. Hoe hatelijk de opmerking ook geklonken mocht hebben, dit kon toch geen vol doende verklaring opleveren voor de uitdrukking van dodelij ke ontsteltenis, welke op het ge zicht van de journalist verscheen toen hij erg kreeg in de aanwe zigheid van de inspecteur. „Schrik maar niet van dit hier!" sneerde Steenharses, dui dend op het lichaam aan zijn voeten. „Het bijt heus niet meer!" Hij realiseerde zich tege lijkertijd hoe ongewoon het was, dat de anders zo matincuze Bei telmans op dit uur van de mor gen nog niet aan zijn krant had staan beitelen. „Ogr-grote g-goden...!" bracht het ontstel de gelaat in het kruipgat er ein delijk uit. Steenharses zag zich onderwijl genoopt op te treden tegen het opdringend publiek. „Achter uit!" brulde hij en gaf enkele van de dichtsbijstaande dorpsge noten een flinke opstopper, zo dat dezen, achterover tuimelend als tinnen soldaatjes, ook de nieuwsgierigen achter hen deden terugdeinzen. „Ziezo! Ruimte!" gromde de actieve inspecteur voldaan. Toen hij zich weer naar het lijk van Watering keerde, was de journalist naar buiten gekomen. Die stond nu wezenloos en lum melig naar de dode man op zijn straatje te staren. Langzaamaan scheen hij tot bezinning te gera ken. „Zeg Steen, wat is dat allemaal?!" vroeg hij schor en timide. Zijn blik dwaalde van het lijk naar de verhonden knie van de politieman, doch had schijn baar te veel moeite om nog ho ger te klimmen. „Misschien weet jij er méér van?!" antwoordde Steenharses grimmig. „Wat...!? Kan ik 't helpen, dat die ouwe knar precies voor mijn deur af blaast!" gaf de journalist grim mig terug. Voorzichtig, omwille van het verhonden linkerbeen had Steen harses zich op zijn rechterknie naast het lijk neergelaten. Hij re ageerde niet op Beitelmans' laat ste verweer, maar wijdde zijn volle aandacht aan de overlede ne. Zo, op 't eerste gezicht zou men aan een doodgewone hart verlamming denken. Watering had er de leeftijd voor gehad. En geen enkel spoor van bloed of geweld was er te ontdekken. „Hartverlamming, inspecteur?" De kleine dokter Lijckman was ongeroepen naast de politie functionaris opgedoken en zette aldus diens gedachten in woor den om. Steenharses begroette 't doktertje met een luchtige hoofd knik en keerde dan resoluut de dode melkboer op zijn rug. „O, nee... géén gewone hartverlam ming!" constateerde Lijckman bijna enthousiast, „geen denken aan!" „Wat u zegt!" pruttelde de inspecteur. In zijn hart gaf hij de dokter direct gelijk. Het gelaat van de melkboer was naar om te zien, verwrongen van pijn. De linkerhand bleek vastgeklauwd te zitten tegen de buik. „Vergif!" zei Steenharses ge decideerd, er op gebrand om de dokter thans vóór te zijn. Hij bracht onmiddellijk zijn neus tot vlak voor de half open mond van het lijk, snoof enkele malen en schudde dan zijn hoofd: „Nee doktertje, geen bittere amande len". „Zo zo, geen cyaankali?" zei Lijckman vlak. Hij zette zijn instrumententas in het zand en maakte met beroepsmatige kalm te voorbereidingen tot een vak kundig onderzoek. De journalist hurkte ook brutaal bij 't groepje neer, blijkbaar hersteld van de eerste schrik. Zijn schrijf spijker kwam in actie op 't kladsteentje. De leiding van het eerste on derzoek werd door Steenharses grootmoedig overgelaten aan de kleine dorpsarts. Sceptisch, zoals een wetenschappelijk man be taamt, voerde Lijckman eerst een secure verkenning uit met 't holle rietje, dat hem tot stetos- coop diende. Daarna schudde hij meewarig zijn hoofd naar de lij delijk toekijkende politieman: „Niets meer aan te doen!" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2