De Echo van het Zuiden Gemeenteraad Loon op Zand Gemeenteraad Geertruidenberg I^bacjlceL Plezierige moord bij Toneelgroep Vivi prijzen 17S MAANDAG 11 APRL 1960 83e JAARGANG No. 29 Agenda en pre-adviezen Voorstel tot verkoop van grond in het industrie-terrein. •De n.v. Industrie en Handel Mij. Nouwens en Pootcrs alhier wenst over te gaan tot aankoop van een kavel in het industrie terrein te Kaatsheuvel en vraagt tevens optie gedurende vijf jaren van een aansluitende kavel. Het ligt in de bedoeling op de aan te kopen grond een bedrijfsgebouw met een oppervlakte van pl.m. 1000 m2 te stichten. Hiervoor is vin liet gedeelte ten noorden van de Schotsestraat aan de hoek met de Jan de Rooijstraat een opper vlakte nodig van pl.m. 4100 m2. De rest van de hier nog beschik bare grond bedraagt pl.m. 2050 m2. De prijs van deze grond is becijferd op 5.25 per m2.; in deze prijs zijn de kosten van bouwrijp maken begrepen. Verzoek van de Harmonie „Con cordia" te Loonopzand om haar een garantie te verlenen voor de organisatie van de feestelijkhe den en het federatief concours bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. De Harmonie „Concordia" te Loonopzand herdenkt in 1900 haar 50-jarig bestaan en het be stuur heeft gemeend dit feil op passende wijze te moeten vieren door middel van muziekfeesten en een groot federatief concours. Voor de organisatie daarvan moeten grote kosten worden ge maakt, zoals het huren van een grote tent, omdat Loonopzand zelf niet over 'n daartoe geschik- ee ruimte de beschikking heeft, inrichting en entourage daarvan en het contracteren van bekende orkesten. Als inkomsten staan als belangrijkste posten daarte genover de verpachting van het buffet en de entréegelden, welke laatste post de helft van de uit gaven moet goedmaken. Het is evenwel ook deze post die het meest kwetsbaar is, omdat bij slechte weersomstandigheden de mogelijkheid bestaat dat de ge raamde opbrengst niet wordt ge haald. Concordia heeft daarom verzocht haar een garantie tot een bedrag van 5ÓUÜ.te wil len verlenen voor het geval zich de hiervoor bedoelde omstandig heid mocht voordoen. Zoals bekend is, is Concordia niet slechts een van de beste korpsen van onze gemeente, maar deze harmonie staat tevens be kend als een van de toonaange vende muziekverenigingen van ons land. Zij verwierf nog kort geleden de prijs die door de pro vincie Noord-Brabant wordt uit geloofd voor het beste amateur gezelschap. Bij de verwezenlijking van de ze plannen achten b. en w. steun van de gemeente dan ook zeker op haar plaats, temeer nu geble ken is dat de overgelegde begro ting met veel zorg is samenge steld en een reëel inzicht geeft in de mogelijkheden en de vermoe delijke uitkomsten. B. en w. stellen daarom voor om aan de harmonie Concordia te Loonopzand de gevraagde ga rantie ad 5000.te verlenen op basis van de overgelegde exploi tatie-opzet. Voorstel tot aankoop van grond van J. van den Hout te Tilburg, aanleg Dr. Kuyperstraat en in voering baatbelasting. a. Ten behoeve van de aanleg van de Dr. Kuyperstraat is het nodig dat de gemeente de be schikking krijgt over een strook grond, eigendom van J. van den Hout te Tilburg. De eigenaar is bereid tot ver koop over te gaan. De door hem bedongen prijs is alleszins rede lijk. B. en w. stellen daarom voor tot aankoop te besluiten. b. Nu J. van den Hout reeds is aangevangen met de bouw van 0 woningen aan de Dr. Kuypevstr., zal spoedig moeten worden over gegaan tot de aanleg van deze straat. De kosten hiervan worden begroot op 48.000. c. Ter dekking van de kosten van aanleg van de Dr. Kuyperstr. alsmede van de aanlegkosten van de Dr. Nolensstraat, aan welke laatste straat van den Hout even eens twee woningen bouwt, zal een baatbelasting moeten worden ingevoerd. B. en w. hebben deze belasting becijferd op 8.per strekkende meter belending. Voor de dr. Nolensstraat werd deze belasting becijferd op 5. per strekkende meter belending. VERGING DE „HUGO DE GROOT" DOOR AANSLAG Dc Raad voor de Luchtvaart heeft het onderzoek naar het ver gaan van de „Hugo de Groot" tij delijk geschorst. Er wordt thans eerst een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, dat ge noemd KLM-vliegtuig door een aanslag is neergestort. Mogelijk was er een politiek persoon (en) aan boord, die ver dwijnen moest NEDERLAND-DUITS VERDRAG De ministers van buitenlandse zaken van Nederland en de Duit se Bondsrepubliek, mr. J. M. A. H. Luns en dr. H. von Brentano, hebben vrijdagmiddag in Den Haag het algemeen verdrag tus sen heide landen getekend, waar bij bilaterale problemen worden geregeld. Voor Nederland onder tekende ook de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. v. Houten, en voor de Bondsrepu bliek ambassadeur Dr. R. Lahr. Voornaamste punten zijn: Er zal 280 miljoen mark schadeloos stelling worden betaald, waarvan 125 miljoen voor nazi-slachtof fers. De rest der vordering kan eerst bi' een vredesverdrag wor den gepresenteerd. EI ten en Tudderen komen weer bij Duitsland, terwijl verschillen de verbeteringen in grenzen en waterlopen ten voordele van Ne derland behouden blijven. Autowegen Arnhem-Oberhau- sen, Schinveld-Koningsbosch zijn in 't verdrag opgenomen. Ook over grenslanderijen, grensgeval len en de Eems-Dollart-kwestie zijn regelingen getroffen. GEEN INDONESISCH VERBOD VOOR NEDERLANDSE SCHEPEN. Een woordvoerder van de In donesische regering heeft te Dja karta verklaard, dat de berichten over een Indonesisch plan om Nederlandse schepen uit het In donesische handelsverkeer te we ren, onjuist zijn. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging, dat er geen be perkende maatregelen gelden voor Nederlandse koopvaardij schepen in Indonesische havens of wateren. VIERJARIG KIND LANGZAAM DOODGEMARTELD Voor het gerechtshof te Am sterdam heeft een echtpaar uit Voorthuizen in hoger beroep te rechtgestaan, verdacht van dode lijke mishandeling van het vier jarig kind*van de vrouw (voorde man was het een stiefkind). Dc Utrechtse rechtbank had de man tot twee en een half jaar gevan genisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest en de vrouw tot zes maanden met aftrek van het voorarrest. Voor het Hof werd 5 jaar geëist tegen de man en twee jaar en acht maanden tegen de vrouw. Het kind was geboren als bui tenechtelijk kind van de vrouw, die toen in een cchtscheidings- nroces was gewikkeld. De vrouw had al zes kinderen. Zij is kort daarop hertrouwd met een fabri kant uit Voorthuizen. De opvoering welke de toneelgroep ViVi van de r.k. Instuif Jong Waal wijk zaterdagavond in het Gemeen schapshuis gaf van de thriller „The Mousetrap" van de bekende engelse schrijfster Agatha Christie, mag even plezierig als merkwaardig worden genoemd. Plezierig, omdat de speel sters en spelers kennelijk veel plezier hadden in het toneelspelen en dit echt niet onder stoelen of banken sta ken, zodat de zaal zich vaker kon bezighouden met een bevrijdende schaterlach dan met het verdrijven van koude over de rug lopende hui veringen. Merkwaardig was deze op voering, omdat de vreugde van het spel dermate overheerste dat de sfeer van „suspense", van geladen drei ging, onvoldoende uit de verf kwam. En omdat de thriller staat of valt met het realiseren van een naar een ge spannen climax stijgende beklemming» zouden we naar de normen van een kritische toneelbeschouwing moeten vaststellen dat de toneelgroep ViVi nogal vrijmoedig is omgesprongen met de intenties van de schrijfster. Men heeft zich onvoldoende de moei lijkheden gerealiseerd welke het op voeren van een thriller met zich brengt en zich min of meer laten verleiden door de eenvoud van tekst en handeling. De kracht van de thril ler schuilt echter achter de tekst, in subtiliteiten in intonatie en in een rijk geschakeerde en uiterst beheerste mime en geste. Voor al deze zo belangrijke en es- sentiele zaken moet men echter kun nen beschikken over een degelijke en veelzijdige toneelervaring en dit mist uiteraard deze toneelgroep ViVi vooralsnog, omdat het zaterdagavond de tweede maal was dat zij voor het voetlicht verscheen. De eerste maal debuteerde ViVi met een uitstekende opvoering van het blijspel Harvey". Toch laten wij een deel van deze kritische bemerkingen gaarne vallen, omdat ViVi met deze uitvoering uit sluitend het geven van een ontspan ningsavond beoogde - een activi teit in het kader van het instuifwerk dus, welke men niet moet beoordelen als de prestatie van een loutere to neelvereniging - en ten tweede, om dat er ter compensatie van onver mijdelijke tekortkomingen met zoveel plezier en enthousiasme is gespeeld, op sommige plaatsen zelfs zeer ver dienstelijk gespeeld. Wij hebben daarom dan ook echt wel veel ple zier aan deze avond beleefd en om dat Vivi niet pretendeerde meer te willen geven, mogen we deze toneel avond als volledig geslaagd beschou wen en kunnen we alleen maar hopen op een spoedige herhaling van activi teit op dit terrein. „The Mousetrap" is een spel van een typische Christie-constructie. Het verhaal speelt zich af in een pension even buiten Londen. Een jong echtpaar heeft het oude land huis van een tante geërfd. Op de morgen dat de gasten zullen arrive ren, wordt er in de buurt een vrouw vermoord. Met de gasten arriveert dan een detective, omdat er enig ver band schijnt te bestaan tussen de moord en de pensiongasten. En plot seling is er dan de vreselijke reali teit, wanneer een van de gasten wordt vermoord, terwijl een tweede gast op de nominatie staat hetzelfde lot te In het voorjaar heeft Waal wijk, dankzij de voortreffelijke zorgen van de gemeentelijke plantsoenendienst, altijd een bij zonder fleurig en aantrekkelijk voorkomen. In alle plantsoenen en groenstroken staan dan de lentebloemen trots en parmantig te pronken en geven door hun kleur en geur het leven plotse ling een heel andere toon. Tus sen bloemen en groen komt de glimlach gemakkelijker, is het hart lichter en nemen de zorgen een veel minder dreigende ge stalte aan. Dit mag misschien al lemaal wat poëtisch klinken, maar we moeten de betekenis van deze zonnige gemeentelijke activiteit toch echt niet onder schatten en haar zeker niet als een luxe of als een onbelangrijk aanhangsel van de overheidszorg beschouwen. Het scheppen van een prettige, verkwikkende en blijde sfeer is een wezenlijk onderdeel van de gemeentelijke zorg, dat daarom van zo groot belang is, omdat 't een stempel drukt op de samen leving en voor een groot deel be palend is voor de aantrekkelijk heid van een plaats als woon- en leef gemeente. Mensen tussen groen en bloemen zijn anders dan mensen die langs morsige grauwe straten en verwaarloos de en vervuilde braak liggende grond wonen. Een sfeervol en goed onderhouden park nodigt eerder tot wandelen dan 'n stof fige zandvlakte. Het is daarom zo jammer dat er nog zo dikwijls slordig, on achtzaam en zelfs vernielzuchtig wordt omgesprongen met de bloemen, het gras en de planten en struiken in groenstroken en plantsoenen. Er gaat geen dag voorbij of de politie moet waar schuwend optreden tegen de jeugd die in het vuur van t spel en soms helaas ook wel eens op zettelijk in de met zoveel zorg en geld) aangelegde en onder houden groenstroken en plant soenen schade en vernielingen veroorzaakt. Dat helpt dan meestal wel even, maar al heel gauw is het weer hetzelfde lied je. Ik geloof dat hier eerder een taak voor de ouders ligt dan voor de politie, die niet de hele dag bij plantsoenen en groen stroken als een kindermeisje op wacht kan staan. Wanneer de ouders hun kinderen op de juis te manier en met de nodige ernst er op wijzen dat de plantsoenen en groenstroken er niet zijn om in te ravotten of te voetbal len, dan geloof ik wel dat we van het ergste kwaad verlost zullen zijn. Dit dan wat de jeugd betreft. Veel vervelender is het echter gesteld met de volwassenen, al thans met een deel daarvan. Kan men voor de schadelijke activi teiten van de jeugd nog begrip hebben, omdat zij zich nu een maal moet uitleven in spel en ra votten, bij de ouderen zou men bijna willen spreken van opzet telijke naargeestigheid. Zo is het storten van vuilnis langs de weg berm van de Burg. Smeelelaan achter de 2e Zeine) duidelijk 't werk van ouderen. Je begrijpt gewoon niet hoe ouderen een dergelijk smerig gedoe in hun hoofd halen. Ze geven er in ieder geval blijk van zich niet te wil len storen aan zekere fatsoens normen en hier baat dan ook geen ouderlijke vermaning meer, maar alleen een forse bekeuring. Jammer is alleen, dat men ze bij na nooit kan snappen, omdat ze uiteraard bij voorkeur in 't don ker opereren. Wat deze mensen bezield zal velen een raadsel zijn, wellicht denken ze: hier woont toch niemand, dus toe maar! Deze vuilsmijterij zou nog te be grijpen zijn indien we geen vuil nisophaaldienst hadden, maar nu we die wel hebben en waar aan men echt wel alles kan mee geven, mogen we toch wel spre ken van een opzettelijke veront reiniging, waaraan velen zich zullen ergeren. ondergaan. De spanning komt tot een explosie in een spannend slot, dat de volkomen onverwachte moor denaar onthult. De rol van het echtpaar Ralston werd vertolkt door Gerry Dupont en Jan van Lier; op sommige plaatsen heel goed, op andere plaatsen een beetje te vlak. Gerry Dupont had nog al wat moeite om, ondanks de onheil spellende situatie, haar lach er onder te houden, waardoor o.a. de slot te houden, waardoor o.a. de slot scène in het water viel. Balth Kort hout verraste door een levendige ver tolking van de onevenwichtige Chris topher Wren, terwijl regisseur Fons Vissers de beste creatie van de avond gaf in de rol van mr. Paravicini. Heel goed deed het ook Willy Kamp man als de pretentieuse mrs. Boyle en Joep van der Mee zette een robuuste en echt militaire majoor Metcalf op de planken. Corry Vissers slaagde er naar onze smaak niet helemaal in een overtuigende en pakkende vertolking te geven van de gesloten en koele miss Casewell. Het raadselachtige rond deze vrouw kwam er niet uit. Een beste rol zagen we ook van An ton van Iersel als de detective-moor denaar Trotter; een goede, gescha keerde dictie en een goed benutten van de toneelruimte, waaraan overi gens in het algemeen door de regie te weinig aandacht was besteed. Te weinig beklemming ging er he laas van van Iersel uit op het ogen blik dat hij zich als de moordenaar ontpopt. Ook bij Gerry Dupont was op dat ogenblik de vreselijke ontzet ting onvoldoende merkbaar. Het was te weinig levend spel en teveel to neel in de verkeerde zin van het woord. Dat hier en daar de rolkennis wel eens haperde ten gevolge van een noodzakelijke late omzetting van rol len, zien wij gaarne over het hoofd. Er werd gespeeld in een sfeervol en verantwoord decor van Balth Korthout, terwijl Louis de Bont voor een juiste geluidsdecoratie zorgde. De verzorgde grime was van het Bra bants Costuumhuis in Den Bosch. Al met al een toneeluitvoering waaraan we een prettige zaterdag avond hebben beleefd, ook al is de verwachte huivering dan uitgebleven. 1 DEN BOSCH TILBURG HELMOND Agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op woensdag 13 april 1960, des avonds half 8 in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken 1. Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 21 januari, 6 februari en 17 maart I960., 2. Stemming over het voorstel van de heer Harting tot het betalen onder protest van de bijdrage aan de „Brabantse Bandijk" over 1960. Over dit voorstel staakten de stemmen in de onvoltallige vergadering van 21 januari 1960. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. (Her)benoeming van de leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, m». praeadvies. 5. Voorstel tot aankoop van gronden gelegen in het uitbreidingsplan en toebeho rende aan de erven van mej. van Genk, met preadvies, ontwerp-besluit en begro tingswijziging. 6. Wijziging van de begroting van de Stedelijke Godshuizen en de dienst van Maatschappelijke Zorg voor het dienstjaar 1959. 7. Goedkeuring van de rekening van de Stedelijke Godshuizen en de dienst van Maatschappelijke Zorg over het dienstjaar 1957. 8. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening dienst 1957 met de daarbij behorende bedrijfsrekeningen. 9. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot f 59.000. - met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Graven- hagc, met preadvies en ontwerp-besluit. 10. Voorstel tot het toekennen van een uitkering ineens aan het gemeente-personeel over het eerste kwartaal I960, met pread vies en ontwerp-besluit. 11. Voorstel tot wijziging van het Al gemeen Ambtenarenreglement, de Arbeids overeenkomstenverordening en de Wacht geldregeling, met preadviezen en ontwerp besluiten. 12. Vaststelling vergoeding voor het vakonderwijs in vrouwelijke handwerken aan de R.K. Meisjesschool (v.g.I.o.) over 1959 met preadvies en ontwerp-besluit. 13. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding voor het vak onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de R.K. Meisjesschool (v.g.I.o.) voor 1960. 14. Vaststelling vergoeding ingevolge artikel 73, 2e lid van de Kleuteronderwijs wet over 1959, met preadvies en ontwerp besluit. 15. Vaststelling voorschot vergoeding ingevolge artikel 103 der L.O. wet 1920 over 1960 voor de R.K. Jongens- en Meis jesschool en de Nutsschool met praeadvies en ontwerp-besluit 16. Voorstel tot het verlenen van mede-, werking ingevolge artikel 72 der L.O. wet 1920 voor het aanschaffen van schoolmeu- belen en leermiddelen voor de R.K. Meis jesschool (g.l.o.) met preadvies, ontwerp besluit en begrotingswijziging. 17. Voorstel tot het vertrekken van een crediet voor de aanstelling van een bouw kundig ambtenaar, met begrotingswijziging en memorie van toelichting. KARDINAAL ALFRINK TERUG IN NEDERLAND Donderdagmidag is Z.E. kardinaal Alfrink uit Rome op Schiphol te ruggekeerd, waar hij werd begroet door de directeur van de K.L.M., door de bisschoppen mgr. Huibers, Doodewaard en Nierman, de pause lijke gezant in Den Haag en enthou siaste klasgenoten van de kardinaal, zijn ouders en familieleden. De ont vangst was zeer hartelijk en spon taan. Ook was dr. F. Houben, com missaris der Koningin in Limburg, ter begroeting aanwezig. Daags tevoren had Z.E. een lang durige afscheids-audiëntie bij de Paus gehad. Kardinaal Alfrink gaat 2e Paas dag weer naar Rome, als Nederlands president van de Pax Christi be weging. Thriller „The Mousetrap" werd blijspel No-lron herenweek enders,'van modern structuurweefsel in 4 modekleuren, met 1 borstzak en extra ver stevigde bóord, plastic beugel gratis Ö75 Leuk vlot wit lederen kfndersandaletje, In diverse modellen, met open en dichte teen, en voetholte kussentje, dat extra steun geeft. Maten 32-35 6.75,28-31 5.95, 24-27 5.25, 21-23 4.65,19-20 J95 Extra voordelig zijn deze jeugdige japon netjes, in prima kwali teit coton-lmprimé, 100 katoen In 6 div. leuke kleurstellingen. Prima pasvorm. f\7S Maten 36/46 Wasbare nappa da meshandschoenen, van soepele kwaliteit en perfecte pasvorm. In wit, zwart, marine, berken en diverse kleu ren beige. Ook witte waslederen dames handschoenen. ©90 Per paar O De grote mode voor het modieuze kapsel, sierlijke houten haar spelden, fraai uitge voerd met losse stevige goudkleurige pen. Keu ze uit 6 verschillende modellen 50 Uw kleintje amuseert zich kostelijk bij het baden met deze grote, plastic boot, voorzien van verschillende ult- neembare onderdelen. Keuze uit leuke frisse kleuren 4 Nu het warmer wordt, leuke katoenen dames pyjama's, In 2 model len: met shawlkraag of staand boordje. Het jasje in leuke fantasie dessins en effen panta lon. Kleuren blauw, aqua en tomaat, 4* 75 maten 40/48 O Verstelbare tuinlig- stoel, van prima kwali teit beukenhout met gebogen armleggers en gestreepte uitneem- bare loper ^75 Idem in extragrote uit voering 13.50 Charmante dameshoeden, in soepele Vlltkwalltelt; 12 verschillende modellen waaronder ook het bekende Sjoukje Dijkstra hoedje In alle modekleuren, ook wit O Moderne streepbaddoeken, van bekend merkfabrikaat, in de laatste nieuwe voor- jaarstinten, was en kleurecht, 60 royale maat 50/100 JL Damesshawl, van rhodia zijde In fleurige voorjaarstinten, in veel verschil- ^>25 lende moderne dessins en noppen 3 Vino-rosso. Een zoete wijn. Heerlijk voor de Paasdagen. Per fles rode Spaans# Jongensruithemdcn, die gesloten en open gedragen kunnen wor den, In sportieve rui ten en kleuren, pracht kwaliteit. Voor 14 jaar 6.35, voor yj 35 6 jaar T" Ons bekende Struisvogelei, van zuivere chocolade. Extra groot, nu 55' Onmisbaar in elk gezin is deze aluminium fluit-eierkoker, met koud blijvende bakelie ten steel, geschikt voor het koken van 6 eieren. Gemakkelijk uitneem- bare inzet 260 Dit Is „Ingrid" in haar plastic regenmantel, met los kapje en cein tuur, verpakt fn plastic zakje, dus gemakkelijk om mee te nemen. Ver krijgbaar in alle mode kleuren o.a. wit, bleu, lila, groen en geel. M. 110 4.95, 2*5 m. 60/65 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 13 APRIL GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTELLINGEN.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5