wAAlwrjkse en lanqstRAAtse couraiu R.K. typografengilde „St. Thomas van Aquine" 50 jaar "W.a WAALWIJK LüL <=~Z^acjloeb BELANGRIJK LENTET00I zuiver zijden JAPON f135.- Drogisterij MIOCH K.R.O. SPRINGPLANK Fiets op een PEERLESS fiets VRIJDAG 22 APRIL 1960 83e JAARGANG No. 32 fitgever A aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen oofdredacteur: JAN TIELEN -ironummer 50798 pit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Te! Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" Waalwijkse typo's voorbeeld van bloeiend* afdeling Men zou kunnen stellen dat artikelen en beschouwingen in het kader van jubilea van vakorganisaties bijna altijd op hetzelfde neerkomen. Er is daarin immers telkens weer sprake van de mis- en zelfs wantoestanden zoals die in vroeger jaren bestonden ten aanzien van arbeidsverhoudin gen en sociale voorzieningen, van de pioniersarbeid die door de mannen van het eerste uur werd verricht en van alles wat de arbeider van vandaag dank zij de organisatie als zyn onver vreemdbaar recht bezit. Hoewel de hieruit voorvloeiende algemene bekendheid met de moedige kruistocht der vakbonden gemakkelijk aanleiding zou kunnen geven tot een reactie als „nu weten we het zo zoetjes aan wel", geloven wij toch dat bij jubilea telkens weer met recht en reden gewezen mag worden op de betekenis van de „bond" of de „organisatie". Niet alleen opdat we ons daar door voortdurend bewust zullen blijven van het grote goed daarvan, maar ook om de velen die nog buiten de organisatie staan maar wel de vruchten plukken van het werk der orga nisatie te wijzen op hun plicht om samen met hun mede arbeiders een hechte eenheid te vormen, die voortdurend waakzaam en in actie is in het maatschappelijk en sociaal be lang van de arbeider. En vooral ook om de jeugd van vandaag er van te doordringen, welk een belangrijke en kostbare erfe nis zü te beheren zullen krijgen. Het bestuur van de afdeling Waalwijk V. 1. n. r. E. M. Bergmans, secr. Jac. M. Didden, voorzitter L. A. Kroot, penningm. HULDIGING VAN 12 JUBILARISSEN In het kader van de vakbonds- iubilea gaat a.s. zondag de afde ling Waalwijk van de Ned. Kath. Grafische Bond het r.k. Typo grafengilde „St. Thomas van Aquine" haar gouden be- staansfeest vieren. Groot is de groep Waalwijkse typo's uiteraard niet, want het aantal grafische inrichtingen in het rayon Waalwijk is op de vin gers van één hand te tellen. In clusief de gepensionneerden telt de afdeling momenteel 43 leden, waarvan er a.s. zondag 12 gehul digd zullen worden in verhand met 25-, 40- en 50-jarig lidmaat schap. Spectaculair en opwindend is de geschiedenis van de afdeling Waalwijk ook niet, want toen de afdeling er eenmaal was en men inwilliging van gerechtvaardigde eisen had verkregen, was de rest alleen maar een kwestie van ge organiseerd blijven en waak zaam en actief zijn in de snelle evolutie der arbeidsverhoudin gen. Daarbij komt nog dat de meeste archiefstukken van de afdeling tijdens de oorlogsjaren '40'45 verloren gegaan zijn, zo dat een met data en feiten door spekte geschiedschrijving ach terwege moet blijven. Dit neemt niet weg dat er over de geboorte van de afdeling toch wel het een en ander te vertellen valt. Het begin hond. Deze brief kwam op een uiterst gunstig moment, omdat in Waalwijk en omliggende plaatsen onder de leerlooiers en schoenmakers een drang naar organisatie te hespeuren was. De z.g. Leobond, waarin zij wa ren georganiseerd, was zeer ac tief en in dat jaar zou worden begonnen met de bouw van een bondsgebouw. Het ligt dus voor de hand dat ook onder de typo's de organisatie-gedachte meer en meer ging leven. Naar aanleiding van bovenge noemde brief onderhield de heer Didden zich met zijn collega de heer F. C. Smolders en men be sloot om in Den Bosch eens na dere inlichtingen te gaan inwin nen. Drie weken later werden de Waalwijkse typo's in vergade ring bijeengeroepen en Piet van der Staak wist op deze vergade ring op zo welsprekende wijze de aanwezigen te overtuigen van de noodzaak van organisatie, dat staande de vergadering de afde ling Waalwijk onder de naam R.K. Typografengilde „St. Tho mas van Aquine" werd opge richt. Reeds op 23 april d.a.v. werd kerkelijke goedkeuring verkregen op reglement en sta tuten, terwijl op 4 juni van dat jaar de koninklijke goedkeuring werd ontvangen. Over de verdere geschiedenis van de afdeling is helaas weinig of niets meer bekend ten gevol ge van het verloren gaan van het archief. Natuurlijk is de weg van de afdeling niet altijd over rozen gegaan. Er zijn moeilijkheden en tegenslagen geweest, maar door eensgezinde inspanning zijn die allemaal overwonnen en momen teel wordt de afdeling Waalwijk door 't hoofdbestuur beschouwd als een van de beste van het land. Jubilarissen N.V. TH AS HULDIGDE TWEE JUBILARISSEN Op 20 april j.l. was het 12Vz jaar geleden dat de heren K. Cha- bot en G. Ivipping in dienst tra den van de N.V. Thas te Waal wijk. Door de directeur van de N.V., de heer A. J. Schapendonk, werden de beide jubilarissen in een korte toespraak gehuldigd, waarbij hun dank werd gebracht voor de toewijding en de trouwe en goede plichtsvervulling jegens het bedrijf. Een geschenk onder couvert onderstreepte de waarde rende woorden van de directeur. Van het gezamenlijk personeel ontvingen de beide jubilarissen eveneens attenties in de vorm van persoonlijke geschenken. DIRECTEUR ROTTERDAMSCHE BANK Tot directeur van de Rotter- damsche Bank te Waalwijk is met ingang van 1 april benoemd de heer A. H. J. J. v. Buggenum. JUDO-EXAMENS OP DE LEVENSSCHOOL n gele band judo ge- 1, als afsluiting van de Zaterdagavond werd op de Le vensschool voor de eerste maal een examen ëxamineerd periode waarin deze sport een voorname plaats in liet Levens school sportprogramma inneemt. Het judo door velen nog ten onrechte gezien als vechtsport, wordt sinas oktober regelmatig aan de Levensschooldeelnemers onderwezen, om de bijzondere j karaktervormendc waarden die er van deze sport onder goede leiding uitgaat. De aantrekkelijk heid van het judo ligt voor deze jongens ook in het reit, dat hier de mogelijkheid bestaat om na Uw Het initiatief voor de oprich ting van een Waalwijkse afde ling van de Ned. Kath. Grafische Bond is in 1910 uitgegaan van de afdeling Den Bosch, waarvan Piet van der Staak en Johan van Lith resp. voorzitter en secreta ris waren. In februari van dat jaar ontving C. (Nilles) P. Did den een brief van de Bossche af deling, waarin werd geïnfor meerd naar de mogelijkheid om ook in Waalwijk te komen tot de oprichting van een afdeling van de Ned. R.K. Typografen- Natuurlijk heeft „St. Thomas van Aquine" ook jubilarissen. Zij mag er zich zelfs op beroe men nog 7 werkers van het eer ste uur in haar midden te heb ben, die de afdeling op de been geholpen hebben. Voor deze moedige arbeid zullen zij a.s. zondag zeker de dank en het res pect van het hoofdbestuur en af deling ontvangen. Deze 7 gou den jubilarissen zijn: Jac. M. Didden, voorzitter, F. C. Smol ders, mede-oprichter, L. A. Kroot de voorbeeldige penningmeester aan wie de afdeling heel veel verschuldigd is, C. P. Didden me de-oprichter, G. Eikenbroek, M. van Loon en B. Hornes; 40 jaar lid zijn: J. v. Engelen, P. v. En- i gelen en H. Maas; en dan ten slotte nog twee zilveren jubila rissen: J. Kooien en M. v. Leent. De jubileumviering begint a.s. zondag met een H. Mis om 7.45 uur in de kapel van de Eerw. Broeders; daarna gezamenlijk ontbijt in café M. Brok, waaron der het hoofdbestuurslid Flier- man de jubilarissen zal huldi gen; van 12.3013 .30 uur recep tie in de achterzaal van De Ge croonde Leersse; 's avonds om 8 uur een gezellige avond voor de leden met hun echtgenoten of verloofden in de zaal van De Ge croonde Leersse, welke zal wor den verzorgd door het orkest Oremans uit Vlijmen m.m.v. de humoristen Oremans en Bcek- mans. een uit onze exclusieve collectie. Reeds vanaf ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 23 en zondag 24 april Arts Dr. v. Rooij. Apotheek Geers. Tel. 3071. Grotestraat 327. Waalwijk N. H. KERK WAALWNJK Zondag 24 april 1960. 10 uur: Ds. J. H. W. Warners uit Utrecht. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 24 april 1960. 10 uur v.m. en 2.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 24 april 1960. 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GEREFORMEERDE KERK 5 uur: Dienst in Willem van Oranje College: ds. v. d. Meulen. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK WAALWIJK Zaterdags 16.00 u.17.00 u. Zondags 12.00 u.—13.00 u. NIJVERHEIDSSCHOOL OFFICIEEL IN GEBRUIK Op woensdag 27 april a.s. des morgens om 10 uur zullen de nieuwe gebouwen van de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstreken aan het Vredesplein officieel in gebruik worden ge nomen. WIT-GELE KRUIS Algemene ledenvergadering van het Wit-Gele Kruis op woensdag 27 april 1960 0111 8 uur in het ge zondheidscentrum aan het Vre desplein nr. 6 te Waalwijk. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag secretaris. 4. Jaarverslag penningmeester. 5. Verslag kas-controle-commis- sie. 6. Bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van Mevr. v. d. Heijden-v. Iersel en N. Vlaar (de aftredenden zijn ter stond herkiesbaar). 7. Verkiezing kas-controle-com- missie. 8. Rondvraag, sluiting. Na de pauze worden enige kor te filmpjes vertoond over de ge zondheidszorg. Door 11 of meer leden kunnen ter verkiezing in het bestuur kandidaten worden gesteld. Schriftelijk in te dienen schooltassen schoolétuis documenten mappen A.MEYS J minstens 2 dagen vóór de verga dering hij de secretaris, N. Vlaar, Burg. Moonenlaan 13, Waalwijk. INZAMELING OUD PAPIER Door de gestadige uitbreiding der gemeente komt de kleine Herv. Gemeente in het gedrang wat betreft haar kerkgebouw en het verenigingslokaal. Het voor enkele jaren opgerichte uitbrei dingscomité neemt alle middelen ter hand om de benodigde gelden bijeen te krijgen om de noodza kelijke uitbreiding te kunnen be kostigen. Zo zal er a.s. zaterdag middag een rondgang door de gemeente worden gemaakt om oud papier op te halen. Genoemd comité rekent op uw aller mede werking. Zet uw voorraad tijdig klaar. Bij voorbaat dank. bepaalde perioden en na een exa men een nog hogere graad te be halen. Zo zijn achtereenvolgens de gele, oranje, groene, blauwe, bruine en zwarte band te beha len. Dat de deelnemers zich gron dig en met enthousiasme op dit examen hadden voorbereid, bleek uit het resultaat. Van de 53 can- didaten behoefden slechts drie candidaten te worden afgewezen. De examinatoren, de heren W. Vorstenbosch, 2e dan, en H. Quaadvliet, 3e dan, sportleraar van de Levensschool, konden dan ook de volgende uitslag bekend maken No. 1 met het beste examen: Ad de Negro; 2 Bennie de Peffer; 3 Sjaak v. Hilst. De overige geslaagden: E. Dek kers, G. Timmermans, H. Dek kers, J. v. Ham, L. Witlox, J. Bool, T. v. Buul, J. Blok, P. Bie- kes, J. Buiks, W. v. Gelder, A. Timmermans, Fr. Mureau, H. Louwers, S. Maas, Fr. van Hel- voirt, L. v. Heumen, P. v. Enge len, A. v. Ham, A. Kuijpers, M. Maas, G. v. Daalen, Fr. Westen- burger, H. de Ronde, L. v. Esch, R. v. Stiphout, D. de Vaan, H. Beerens, P. v. d. Pennen, P. Leij- tens, C. Kuis, M. Hornes, N. van Kuijk, P. de Werd, H. v. d. Heu vel. De directeur, de heer P. Broek, en de heer J. Swarts, reikten de deelnemers officieel de gele band uit. In aansluiting op dit judo- examen werd zondagmorgen in de Levensschool een judofilm ge draaid, waarin 's werelds beste judoka Mifune, 10e dan, 70 jaar oud, een demonstratie gaf van wat met judo aan lichaamsbe- heersing is te bereiken. De film, die de Levensschool rechtstreeks van de Japanse ambassade be trok, oogstte bij de jongens bij zonder veel bijval. De bedoeling van de Levens- schoolleiding is om de deelne mers in de gelegenheid te stellen t.z.t. ook nog het oranje hand examen te laten afleggen, hetgeen gezien het resultaat van dit eer- Nu we met Pasen nieuwe en wer kelijk vrije mensen geworden zijn, gaan onze gedachten als vanzelf uit naar de 5e mei, de dag waarop we 15 jaar geleden werden bevrijd uit de aardse overheersing en onderdruk king door een onmenselijk systeem het systeem van de „Uebermensch" waaraan alle liefde vreemd was, om dat hoogmoed en zelfverheffing on verenigbaar zijn met de liefde. En evenals we ons telken jar e in vreugde en dankbaarheid bezinnen op de Verlossing uit de eeuwige duister nis door Christus' nederige kruis dood, is het ook goed en zinvol dat we op gezette tijden in vreugde en dankbaarheid stilstaan bij de herwon nen aardse vrijheid, waarvoor talloos velen ook het hoogste offer hebben gebracht. Er zijn echter altijd nog zwarte plekken in het 15 jaar bevrijde Euro pa de vluchtelingenkampen. Voor de vele tienduizenden, die door de oorlog van huis en haard werden verdreven, is de bevrijding nog steeds niet aangebroken. Zij leven onder kommervolle en zelfs ellendige om standigheden in grauwe barakken kampen, zonder een greintje uitzicht op een wat blijdere toekomst, zonder vaderlandzonder een eigen home, zonder waardige en zinvolle arbeid. Deze grauwe verzamelplaatsen van thuis- en uitzichtlozen vormen een aanklacht tegen de nieuwe welvaart, die overal weer heerst, tegen de lu xueuze en paleisachtige hotels en ver- maakcentra ten dienste van de nieu we rijkdom en tegen de ergerlijke verspilling, waaraan velen zich weer bezondigen, alsof zij nooit die bit tere tijden hebben meegemaakt waar in een snee brood goud waard was. Voor de tienduizenden van alles be roofde vluchtelingen kunnen bevrij dingsfeesten alleen maar een bittere smaak hebben, omdat ze daardoor meer dan ooit moeten voelen hoe ver geten en eenzaam ze zijn. Het is daarom een voortreffelijke en rijke gedachte geweest van het Nederlands Comité Vluchtelingen hulp om ter gelegenheid van de 15e verjaardag van onze bevrijding een Bevrijdingskaart het licht te dóen zien, waarvan u elders in dit blad een afbeelding vindt en waar u ook kunt lezen waartoe deze kaart dient. Ik behoef daar niets aan toe te voe gen, want ik ben ervan overtuigd, dat, wanneer we ons even goed in denken wat deze vluchtelingen nu al 15 jaar - een periode driemaal zo lang als de oorlogsjaren - doorma ken, iedereen hart en portemonnee zal openzetten om door middel van deze Bevrijdingskaart het leed van de vluchtelingen te verzachten en voor hen weer de poort te openen naar een gelukkig en zonnig leven. Vier uw bevrijding met een gift voor de bevrijding van anderen! Tot slot moet het me toch van het hart, dat ik het betreur dat door het bevrijdingsfeest de verjaardag van onze Koningin in het gedrang is ge komen en voor wat Waalwijk betreft praktisch zonder enige feestelijkheid zal voorbijgaan. Ik kan het geen ge lukkige gedachte noemen om de ver jaardag van de moeder van het va derlandse gezin op deze ondermaatse wijze te vieren. Het feit dat 30 april en 5 mei zo kort op elkaar liggen is m.i. een weinig steekhoudend argu ment om de verjaardag van onze Ko ningin zo stiefmoederlijk te bedelen. Daarbij komt nog dat beide feesten toch wel een verschillend karakter hebben, al bestaat er dan ook een nauw verband tussen de bevrijding en het feit dat we de verjaardagen van ons Koninklijk Huis weer kunnen vie ren. Voor de viering van de verjaar dag van onze Vorstin hebben we toch onze Oranjeverenigingen, die daar voor speciaal in het leven geroepen zijn. Men had daaraan m.i. ook dit jaar moeten vasthouden en de orga nisatie van de bevrijdingsfeesten moeten opdragen aan bijv. Waalwijks Belang, dat in het verleden, meen ik, al eerder dit feest heeft georgani seerd. Bovendien hebben de gemeen tebesturen toestemming ontvangen om voor de viering van de 5e mei een extra bedrag op de begroting te plaatsen. Het bedrag dat de oranje verenigingen normaliter voor de vie ring van de 30ste april besteden, had dus ook nu daarvoor aangewend kunnen worden. Enfin, gedane zaken nemen geen keer, maar het zou m.i. juister zijn geweest indien de oranjeverenigingen zich op het standpunt hadden gesteld: eerst de 30ste april - want daar zijn we toch voor - en dan gezamenlijk overleggen hoe we van de 5e mei met behulp van een extra budget een ge slaagde feestdag kunnen maken. Het gemeentebestuur had m.i. met de juiste oplettendheid deze aange legenheid in goede banen kunnen lei den. Het gaat hier echt niet om het dubbele feestmaar wel om het feit aan elke zaak zijn juiste waarde toe te kennen. voor de Instuivers van Waalwijk en omstreken. ZONDAG 24 APRIL Gemeenschapshuis; aanvang 8 uur n.m. Medewerkenden: KEES SCHILPEROORT MARCEL TTELEMANS JO BUDEE Plaatsbespreken: ZATERDAG van 56 uur n.m. Gemeenschapshuis) Alleen op vertoon van lidmaatschapskaart. De uitgifte van toegangsbewijzen is beperkt. ste examen, zeker voor veel deel nemers tot de mogelijkheden zal behoren. GROOTS SPRINGPLANK PROGRAMMA BU R.K. INSTUIF De r.k. Instuif Jong Waalwijk organiseert a.s. zondag in het Gemeenschapshuis een groots Springplankprogramma waaraan de bekende radio-artisten mee werken: Kees Schilperoort, Mar cel Tielemans en Jo Budie. Ook onze plaatsgenoot Wim v. d. Ven die we reeds via radio en televi sie hebben kunnen zien en be luisteren, zal in dit programma optreden. Belangstellenden raden wij aan tijdig aanwezig te zijn, want het zal ongetwijfeld storm lopen. Ook in Zaandam is een dergelijk Springplankprogramma voor de Instuif gegeven. Er moest daar politieversterking worden inge- roepen om de enorme belangstel ling in goede banen te leiden. Deze avond is natuurlijk alleen toegankelijk voor degenen die in het bezit zijn van een geldige lid maatschapskaart. Zie ook de advertentie in dit nummer. De rcho vAn het Zuióen 2002 Top kwaliteit 4 Prachtige dessins Modehuls LEDERWAREN IrOOpt I' b' t,rou>tf.u3 U nol wijk J Markt 17 's-Hertog«nbo»ch TeUfoon 37073 J Kleedt U modieus aAAAAAAAAAAaAAAAAAAAAAAA WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW^

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1