waaLwijkse en LanqstRAAtse counant Assurantiën op elk gebied W. TIMMERMANS ZONEN Waalwijkse raad dringt aan op spoedige realisering van cultureel centrum r.MIERLO's BROOD De vlag uit Stassar Betera MAANDAG 2 MEI 1960 83e JAARGANG No. 35 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: ..Echo'1 Tot laat in de avond heeft de Waalwijkse gemeenteraad zich j.l. donderdag bezig gehouden met de behandeling van de diver se begrotingen voor 1960. Het was een behandeling die zich overigens kenmerkte door de bijzonder constructieve sfeer, waarin de algemene beschouwingen werden gehouden. Duide lijk en onomwonden kwam daarbij de grote waardering en dank van de raad tot uitdrukking voor het door burgemeester en wethouders gevoerde beleid. Natuurlijk waren er voor het komende begrotingsjaar ook wensen; wensen die zich ener zijds richtten op de spoedige realisering van reeds bestaande plannen, anderzijds op het ondernemen van nieuwe activitei ten in het belang van de ontwikkeling van Waalwijk als woon-, werk- en leefgemeente. Kunstkring onmisbaar instituut in Waalwijkse samenleving I)c algemene beschouwingen over (le begrotingen voor 't jaar 19(i() werden geopend door de heer v. d. Hoven, die eerst nade re inlichtingen vroeg over enke le ondergeschikte punten uit de memorie van antwoord van b. en w. op het door de begrotings commissie uitgebrachte rapport, waarbij spr. zijn respect betuigde voor de uitvoerige toelichting op de door de commissie gestelde vraag met betrekking tot de per soneelskosten van het gasbedrijf. Vervolgens bracht de heer v. d. Hoven een tweetal subsidie kwesties ter sprake. Op de eer ste plaats de door b. en w. voor gestelde garantiestelling (als ex tra-subsidie) t.b.v. de Waalwijk se Kunstkring tot een bedrag van 1500.—. Spr. gaf uiting aan zijn waardering voor het door b. en w. naar voren gebrachte stand punt. Maar kan het ook eigenlijk wel anders, zo vroeg spr. zich af. De kunstkring is een onmisbaar instituut in onze samenleving en het mag dan waar zijn dat er een teruggang in de belangstelling is waar te nemen, dit is toch zon der meer een algemeen verschijn sel, waaraan in het bijzonder de televisie schuld is. De heer v. d. Hoven meende dat de Kunstkring in stand gehouden moet worden, vooral met het oog op de groei en de verdere uitbouw van Waal wijk. De tweede subsidie-kwestie be trof het voorstel van b. en w. om aan het contact-orgaan ter be hartiging van de belangen der niet-katholieke bejaarden in on ze gemeente tot wederopzegging een subsidie van 125.toe te kennen. De heer v. d. Hoven vond dit subsidie toch wel wat aan de magere kant, omdat de taak wel ke genoemd contact-orgaan zich heeft gesteld, veel verder reikt dan het geven van een jaarlijks uiTstapje. Dit contact-orgaan stelt zich ten doel om de bejaar den eenmaal per maand of zo mogelijk eenmaal per 14 dagen een avond te geven in de vorm van een lezing of een andere ont spanning in deze geest. De bedoe ling is dus om de bejaarden zo veel mogelijk deel te laten heb ben aan het normale leven. Algemene beschouwingen Vervolgens werden algemene beschouwingen gehouden dooi de heer Meijs namens de K.V.P.- fractie en door de heer Dercksen namens de Prot.-Chr. fractie. De ze belangrijke beschouwingen vindt u eiders in extenso in dit blad. De heer Kemperman vroeg ver volgens aandacht voor de bouw van een openbare school, die al zo lang op het programma staat. De huidige school verkeert in een dermate slechte toestand, dat zij de naam school nog nauwelijks verdient. Verder drong spr. er op aan om ook de „kleine inan" de mogelijkheid te bieden zich een eigen woning te verschaffen. Met betrekking tot de waardering voor het beleid van b. en w. sloot spr. zich gaarne aan bij de heren Meijs en Dercksen. Ook de heer Brouwer gaf ui ting aan zijn waardering voor 't beleid van het gemeentebestuur. Hij sloot zich verder aan bij de algemene beschouwingen welke namens de fracties waren gehou den. Waardering ook van de zijde van de heer v. Seters, die verder beklemtoonde dat door b. en w. de juiste maatregelen getroffen moeten worden met betrekking tot aantrekking van industrie. Verder was spr. van mening, dat er m.b.t. de verbetering van het ieefklimaat in de gemeente een stimulerende taak lag voor b. en w. en de raad. Ook drong spre ker aan op de bouw van goedko pe woningen. De hoogbouw in Waalwijk brengt hogere lasten met zich mee. Spr. meende, dat het leven in Waalwijk daaronder ging lijden en noemde dit een zeer ernstig vraagstuk. Vooral voor de St. Antoniusparochie vroeg spr. goedkopere woningen, evenals voor Besoijen, waar he lemaal geen arbeiderswoningen staan. Óok vroeg spr. voor de St. Antoniusparochie een ge meenschapshuis en meer speel- gelegenheid voor de jeugd. Hij betwijfelde of Waalwijk wel be hoefte had aan een cultureel cen trum in de geest van een schouw burg en meende dat de voorkeur gegeven moest worden aan een accomodatie die ook voor sport- doeleinden zou kunnen worden gebruikt. De braakliggende grond tegenover de winkelgalerij is al lesbehalve bevorderlijk voor de sfeer aldaar en spr. vroeg dan ook wanneer hier gebouwd gaat worden. Ook wilde de heer v. Se ters weten of de bestaande Sint Antoniuskerk in de toeekomst een sta-in-de-weg zal zijn voor een doorbraak i.v.m. het uitbrei dingsplan. Spr. betwijfelde ver der of de aanstelling van een tuinarchitect in gemeentedienst wel nodig was. Ten slotte infor meerde de heer v. Seters naar de huurverhoging van 00 cent per weck voor de woningen in de Pulstraat en in de Transvaal- buurt i.v.m. 't onderhoud van de voortuintjes door de gemeente. Antwoord b. en w. In zijn antwoord bracht bur gemeester Teijssen de diverse sprekers eerst dank voor hun constructieve beschouwingen en suggesties. De voorzitter betreur de het dat de waardering van het publiek niet altijd doorklinkt. Natuurlijk mag er kritiek zijn op het beleid van b. en w., maar de voorzitter wees er in dit verband met klem op dat er toch wel on derscheid hestaai tussen het col lege van b. en w. en de onder scheiden takken van dienst, die onder het beleid en onder verant woording van het college werk zaam zijn. ^Kunstkring: Een cultureel in stituut als de Kunstkring moet als een wezenlijk element van de Waalwijkse samenleving worden beschouwd, zo zei de voorzitter. Het bestaan van de Kunstkring is ernstig in gevaar gekomen, waaraan deels de televisie, maar ook de gebrekkige accomodatie mathematisch te werk is gegaan en niet voldoende acht heeft ge slagen op de vérreikende activi teiten van het contact-orgaan. De voorzitter vroeg het voorstel te willen aanvaarden, maar deed daarbij de toezegging dat b. en w. nader zullen bezien of dit subsi die toch niet wat gevarieerder moet zijn, gezien de activiteiten van het orgaan. Industrie: Met betrekking lot de industrievestiging in het ha vengebied, deelde de voorzitter mee, dat het gemeentebestuur dienaangaande veelzijdige con tacten onderhoudt en dat er her haaldelijk verzoeken voor indus trievestiging aldaar worden ge daan. Het gemeentebestuur is met een aantal gegadigden in onderhandeling. Overigens is het aantal vestigingen in het haven gebied momenteel nog beperkt, omdat nog niet alle terreinen be schikbaar zijn. Nogmaals wees de voorzitter op de grote beteke nis van de voor de uitvoering van de 2e fase van het havenplan beschikbaar gestelde geldlenin gen. Dit betekent, aldus de voor zitter, dat de uitvoering van het totale plan verzekerd is, waar door voor Waalwijk de poort naar een nieuwe welvaart wordt geopend. Met betrekking tot het indus trialisatiebeleid merkte de voor zitter op, dat b. en w. streven naar zoveel mogelijk differentia tie. Anderzijds is het zo dat de gegadigden voor industrievesti ging steeds weer uit de sector schoen- en lederindustrie komen. Hierover mogen we ons toch ook wel verheugen, omdat de Langstraat vanouds het centrum van de schoen en lederindustrie is geweest. Bovendien is het een geconstateerd verschijnsel dat gelijksoortige en aanverwante in dustrieën elkaar steeds weer op zoeken. De suggestie van de heer Dercksen met betrekking tot het eerst tot het verleden behoren, wanneer de afsluiting van Donge en Oude Maasje hun beslag heb ben gekregen. Scholenbouw: In het kort gaf de voorzitter een overzicht van liet scholenbouwprogramma voor I960. Over enige maanden zal kunnen worden aanbesteed de bouw van een r.k. jongens-ulo met gymnastieklokaal in de St. Antoniusparochie. Verder staat voor dit jaar op het programma de Pastoor van Haarenschool, de nieuwe 6-klassige jongens- en meisjesschool in het uitbrei dingsplan Baardwijk. Niet meer in het bouwprogramma van I960 kon worden opgenomen de bouw van de nieuwe prot. chr. lagere school aan het Oranjeplein. Ten aanzien van een nieuwe fa.l.o.- school deelde de voorzitter mede, dat het schetsplan voor deze school is goedgekeurd en dat de stukken in procedure zijn. Omdat aan de onderwijsin spectie Waawijk (omvattende 16 gemeenten) voor I960 slechts 'n bouwvolume van 8 lokalen is toegewezen, zou ook de bouw van een nieuwe openbare lagere school tot de vrome wensen blij ven behoren. Dankzij echter een vorm van systeembouw, waar mee in andere gemeenten met succes is gewerkt, ligt de bouw van een dergelijke school echter toch binnen het bereik der mo gelijkheden. Voor de bouw van een school naar dit systeem is gemakkelijk toestemming te ver krijgen, zo deelde de voorzitter mee. Cultureel Centrum: Ook het gemeentebestuur is doordrongen van de noodzaak tot de spoedige realisering van 'n cultureel cen trum. Inmiddels is een program van eisen gereed gekomen, dat in de volgende raadsvergadering aan de raad zal worden voorge legd. De voorzitter vroeg om de discussies over het cultureel centrum uit te stellen tot deze behandeling. Sportpark Besoijen: Ten aan zien van de realisering van het sportpark „Elzenhoven" te Be soijen heeft zich een in zekere zin minder prettige omstandig heid voorgedaan. Door de Dienst Aanvullende Civieltechnische WAALWIJ K schuld is. Een eventueel garan- tiebesluit van de raad slaat geen brug, lost de nood niet op en be tekent niet de oplossing van het probleem, maar wel kunnen in een jaar tijd zodanige initiatie- 'ven worden ontwikkeld ook van particuliere zijde die de Kunstkring sterker kunnen ma ken en een gezonde basis geven. Wij kunnen en mogen de Kunst kring in Waalwijk niet missen, aldus de voorzitter. Met betrekking tot het subsi die t.b.v. het contact-orgaan ter behartiging van de belangen van niet-katholieke bejaarden merk te de voorzitter op, dat het ge meentebestuur misschien wat te aantrekken van een reclame-ex pert noemde de voorzitter bijzon der waardevol en het gemeente bestuur zal bieraan dan ook ern stig aandacht wijden. Ook een bezoek aan Pirmasens zal het ge meentebestuur in overweging ne men. Maasroute: Ook het gemeente bestuur vraagt zich af wanneer de nieuwe Langstraatweg (de z.g. Maasroute) in gebruik zal kun nen worden genomen. Het tempo is zo laag dat men mag spreken van een „ontbreken van elke gang van zaken", zo merkte de voorzitter op. Men is beduidend achter op het schema, dat een goed jaar geleden aan de ge meenten door de provinciale overheid is verstrekt. Gaarne wil het gemeentebestuur namens de raad ter kennis van Ged. Staten brengen, dat de raad bijzondere aandacht besteed wenst te zien aan het tempo van uitvoering van deze Maasroute. Recreatie-oord: B. en w. heb ben zich afgevraagd in hoeverre aan het recreatie-oord rond het Hoefsven verdere uitbreiding te geven is. Men heeft een plan ont wikkeld om daar een kampeer centrum te stichten van ca. 4 ha. Ged. Staten hebben reeds mede gedeeld in beginsel vergunning hiervoor te willen verlenen. Bin nenkort zal hierover een voorstel aan de raad worden gedaan. Waterstaatkundige toestand De waterstaatkundige toestand houdt verband met de uitvoering van de Deltawerken. De totale wateroverlast in de gemeente zal Werken, welke dit werk zal uit voeren, moest dit werk aanvan kelijk worden gesloten, daar er geon werkkrachten voor beschik baar waren. Het gemeentebe stuur heeft echter weten gedaan te krijgen dat de werkzaamheden aan dit object weldra zullen wor den hervat. Structuurplan: De sanering, de spreiding van winkels en van scholen, kortom de gehele stede- bouwkundige ontwikkeling houdt uiteraard teyi nauwste verband met het structuurplan van de ge meente. Om de voorgestelde co- ordinering van de uitbreidings plannen te bewerken, heeft het gemeentebestuur dit structuur plan aan een stedebouwkundig bureau in revisie gegeven. Plan Laageinde: Ged. Staten hebben alsnog toestemming ver leend tot de realisering van het plan Laageinde, dat wordt be grensd door Thorbeckelaan, de 'nieuwe uitbreiding in Baardwijk, Ambrosiusweg, Laageinde en Loeffstraat. Rijwielpad Akkerlaan: De voor zitter wees er op, dat het zandli- chaanvvan het rijwielpad langs de Akkerlaan gereed is en dat met bekwame spoed aan rle uit voering zal worden doorgewerkt. Open bebouwing: Deze is ge nland in het uithreidincsnlan Kloosterweg. De verwezenlijking hiervan is afhankelijk van de grondverkrijging in dit gebied. Verwacht mag worden dat het onteigeningsplan voor dit gebied weldra koninkliike goedkeuring zal verkrijgen. Ook het verleng de van de Burg. Smcelelaan en de Akkerbaan vallen onder dit pri- pcct. Keiweg Baardwijk: Ook b. en w. achten de vervanging van de keiweg in Baardwijk door een klinkerbestrating uit een oog punt van verkeersveiligheid ge wenst. Het gemeentebestuur wil gaarne namens de raad hierop aandringen bij Ged. Staten. Bejaardencentrum: De schets- plannen voor het r.k. bejaarden centrum zijn gereed, zo deelde de voorzitter mee. Torenuurwerk St. Jan: B. en w. zullen er bij Ged. Staten op aandringen om het raadsbesluit m.b.t. verbetering en verlichting van het torenuurwerk van de St. Janskerk goed te keuren. Entrepot: Tot nu toe zijn alle pogingen om voor Waalwijk een entrepot te verkrijgen zonder re sultaat gebleven. Gaarne echter wil het gemeentebestuur her nieuwde pogingen doen. Controle bewoning: Het is b. en w. gebleken dat een controle op de bewoning gewenst is, zo wel op technisch gebied (de toe stand van de woning) als ten aanzien van de wijze van bewo ning. Hierop zal het gemeente bestuur binnenkort terugkomen. Openbare nutsbedrijven: Met betrekking tot de door de heer Dercksen gedane suggestie van tariefsverlaging, wees de voor zitter er op, dat het maken van winst een normaal verschijnsel is. Het maken van meer winst betekent echter niet dat er aan leiding is voor tariefsverlaging, omdat deze winst geen gevolg is van tariefsverhoging, maar van een meer gunstige en efficiënte exploitatie. De voorzitter waar schuwde voor het doorvoeren van een tariefsverlaging, omdat dit zou kunnen leiden tot con flicten m.b.t. de uitkering uit het gemeentefonds. Ten aanzien van de tarievenpolitiek zullen b. en w. contact opnemen met de com missie van bijstand. Grondprijzen: Het voorstel van de heer Dercksen noemde de voorzitter een revolutionnaire suggestie, waaraan echter zeker aandacht dient geschonken te worden. Door middel van een no ta wil het gemeentebestuur zijn visie m.b.t. de grondpolitiek in de raad ter discussie stellen. Woningbouw: De woningbouw voor de „kleine man" wilde de voorzitter liever duidelijker om schrijven als: het streven naar woningbouw met voor elke ca tegorie betaalbare huren. In dit verband wees de voorzitter er op, dat Waalwijk in het kader van de continubouw nog gedu rende 2 jaar 100 woningwetwo ningen kan bouwen. Ten aan zien van de premiebouw is m.i.v. 1 april 1960 een nieuwe regeling van kracht geworden, welke drie categorieën premiebouw omvat, waarvan categorie A de wonin gen met lage stichtingskosten en 'lage hu pen omvat, de goedkope woningen dus. In afwachting van deze regeling is de premietoezeg ging van 23 juni 1959 tot 1 april 1960 stopgezet. Voor Waalwijk lopen thans 220 aanvragen voor premiebouw, waarvan 185 vallen in de z.g. complexbouw. Nage gaan zal nu worden in hoeverre deze aanvragen onder categorie A gerangschikt kunnen worden. B. en w. streven er naar de bouw van premiewoningen te bevorde ren. Er is echter een grote ach terstand in de premietoekenning. Nieuwe aanvragers moeten dan ook rekenen op een wachttijd van 911 maanden. De voorzit ter noemde dit een tegenspelende factor. BRILLEN BRILLEN Stadsdienst B.B.A.: De voor zitter sprak voorzichtige twijfel uit over de levensvatbaarheid van een dergelijke dienst. Hij zegde echter toe deze aangelegen heid le zullen bezien en hierover met de B.B.A. in contact te tre den. Overdekt zwembad: Dit zou inderdaad een voartreffelijke voorziening zijn. maar zij ligt momenteel niet binnen het be reik der mogelijkheden. Rijwielstalling zwembad: B. en w. zullen deze materie, die en kele moeilijke kanten heeft, nog eens nader bezien. Met betrekking tot de accomo datie in de St. Antoniusparochie (gemeenschapshuis) merkte de voorzitter op dat hier het parti culier initiatief een taak heeft, waarbij hij nog eens wees op de subsidies van rijk, provincie en gemeente, welke daarvoor be schikbaar gesteld worden. Ten aanzien van de verbetering van het leefklimaat in Waalwijk, achtte de voorzitter het van be lang dat de nieuwe inwoners op de juiste wijze door de particulie ren worden opgevangen. Het ligt echter niet op de weg van de ge meente om de particulieren er op te wijzen op welke wijze dit ge beuren moet. De aanPeg van méér speelgelegenheid in de St. Anto niusparochie is in studie. Naar aanleiding van de opmerking van de her v. Seters, dat Besoijen geen arbeiderswoningen heelt, wéés de voorzitter er op, dat de eerstvolgende tranche van de continubouw in Besoijen-noord zal worden gebouwd. Verder kon de voorzitter de verheugende mededeling doen dat het departement van O. K. en W. toestemming heeft verleend voor de bouw van een gymnas tieklokaal in het centrum van de gemeenten. Het ligt in de bedoe ling om deze zaal voor algemeen gebruik en sportbeoefening be schikbaar te stellen. Het is nog niet zeker of de bestaande St. Antoniuskerk een sta-in-de-weg zal zijn voor een doorbraak in deze parochie in westelijke rich ting. Ook b. en w. streven naar ceii spoedige bebouwing van het terrein tegenover de winkelgale rij, maar van particuliere zijde is de belangstelling voor winkel bouw aldaar zeer minimaal. Ten slotte deelde de voorzitter mee, dat voor het onderhoud door de gemeente van de voortuintjes van de woningen in de Putstraat en in de Transvaal wijk inderdaad een bijdrage van 60 ct. per week wordt geheven. Nadat vervolgens de diverse sprekers de voorzitter hadden ge dankt voor de uitvoerige beant woording der gestelde vragen en gemaakte opmerkingen, werden de begrotingen ongewijzigd en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Bandrecorder Bij de behandeling van de ove rige agendapunten maakte de heer v. d. Hoven ernstig bezwaar tegen de notulen van de verga dering van 24 maart j.l. Hierin zijn hem namelijk woorden in de mond gelegd die hij helemaal niet gezegd had. Ik hel) juist het tegendeel beweerd van wat er in deze notulen staat, aldus de heer v. d. Hoven, die er bij de voorzit ter op aandrong over te gaan tot aanschaffing van een bandrecor der, zodat dergelijke verregaan de vrijheden in de notulen voor de toekomst kunnen worden voorkomen. De voorzitter zegde toe aan dit voorstel aandacht te zullen besteden. De verdere agendapunten gin gen snel onder de hamer door en werden alle zonder hoofdelijke stemming en zonder aanmerkin gen goedgekeurd. Zo ging de raad akkoord met het verlenen van een extra-subsidie in de vorm van een garantie tot een bedrag van 1500.aan de Wa'alwijkse Kunstkring, alsme de tot een garantieverlening van 150— t.b.v. de Waalwijkse Krachtsportver. „W.K.V." voor de door deze vereniging te orga niseren Nederlandse jeugdkam pioenschappen te Waalwijk. Voor dit besluit sprak de heer Brouwer een woord van dank. Ook besloot de raad tot het verlenen van het gevraagde kre diet t.b.v. de stichting van de nieuwe 6-klassigc jongens- en meisjesschool, de Pastoor van Haarenschool in Baardwijk, als mede tot het verlenen van een krediet van 3598,50 t.b.v. de in richting van een 4e klas voor de r.k. kleuterschool in Baardwijk. De tcho van het Zuióen Recreatie-oord wordt uitgebreid met kampeercentrum. Spoedige bouw van nieuwe openbare lagere school mogelijk door middel van systeembouw. 'n hoogtepunt op tafel Tel. 2855 Putstraat 68 WAALWIJK 4 mei - Dodenherdenking 5 mei - Bevrijdingsleeg Speciale set - aanbieding Wolletta Vlag - 100x150 cm. Stok wit gelakt met slerknop 210 cm. Stokhouder - In alumlniumkleur. Samen slechts IQ,5'' Haal vandaèg nog zo'n set bij MARKT WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1