OERJANSEN's BRIGADIER PIET EN DE SENII-PROF II GROTE VOLDOENING, MAAR OOK BELANGRIJKE WENSEN Twee kernproblemen: BEVORDEREN VAN INDUSTRIALISATIE EN VERBETERING VAN LEEF- EN WOONKLIMAAT 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1960 2 K.V.P.-Raadsfractie in Waalwijk Feuilleton van „De Echo van het Zuiden" GEHEIM De allereerste Nederlandse detective-roman uit de ijstijd door _J. ERSEBEEK 42). „Mejuffrouw Van Hameren", aldus richtte hij zich vormelijk tot de bekoorlijkste van het ge zelschap: „doe ons een plezier en haal een portie spatsies aan het ijsbuffet in de herberg; laten ze het maar op rekening van de ge meente schrijven." Frya vond het zichtbaar kin derachtig, onder een dergelijk voorwendseltje weggestuurd te worden, maar kon moeilijk wei geren. Ze stond treuzelend op en verliet met lome pasjes het erf. „Neem die schaal daar maar mee", riep Steenharses nog huis houdelijk na, „anders verlies je 't ijs onderweg. De inspecteur was weer gaan staan en bleef enige tijd de oude Snoeper fixeren. „Ja, Snoeper" vervolgde hij dan, „ik had. bij je ingebroken om te zoeken naar die steen, wel ke ik de avond tevoren bij je in beslag had genomen. Als je geen analfabeet was geweest, zou je dat ding niet zo openlijk in je bol hebben neergehangen. Want 't was een refu-steen, afgegeven bij het ter post bezorgen van een aangetekende dreigbrief aan het adres van Oerjansen." Het weinigje gelaatshuid van de oude baas werd bijna zo bleek als de machtige haardos daarom heen. „Met die kantoorhouder van Knekeldijke heb ik ook nog een appeltje te schillen", bromde de inspecteur meer voor zichzelf, „want die jonge aap heeft er zich met een smoesje van afge maakt, omdat ie natuurlijk bang was in een politiezaak gemengd te worden en daardoor te veel tijd te zullen verliezen voor zijn particuliere afspraakjes!" En dan weer luidop, plotseling de journalist in het gezicht kij kend, zei hij scherp: „Dat re?u had ik bij een ander moeten zoe ken, begreep ik naderhand. Al thans de knots, waarmede op de ijsvelden m'n hoofd is ingedeukt. Proi.-Chr. Raadsfractie in Waalwijk 135). Edoch, wederom speelde hel noodlot de twee vluchtelingen parten, want amper was de brig- ges op de straat beland, of daar hoorde hij in de verte woeste kreten, alsmede een onheilspel lend gedreun van zware voetstap pen. Dat waren natuurlijk de achtervolgers, die tevergeefs een aantal blokjes waren omgelopen en nu juist te voorschijn kwamen uit een of ander steegje. „Daar heb je ze! Grijp ze!" gilden en kele hysterische achtervolgers. „Lopen, Karei!" brulde Piet. „We hebben een voorsprong en misschien kunnen we die hand haven!" Hij zette de sokken er nog eens extra in, op de voet gevolgd door Karei Kleuntjes die dit tempo als welgetraind sport man nog best een tijdje kon vol houden. Maar eerlijk gezegd kon den die achtervolgende Italianen ook wel iets van lopen. Dat ver baast ons trouwens niks, want men vindt daar ook héél wat goede wielrnenners en men mag dus aannemen, dat het met het benenwerk van de gemiddelde Italiaan wel in orde is. Wij con stateren dan ook, zij het met enig leedwezen, dat de achtervolgers langzaam maar zeker iets inlie pen op Piet en Karêl. Geluk kig nam nu Vrouwe Fortuna de zaken even over van haar zuster, het Noodlot. Want wat was het geval? Juist toen brigadier Piet en Karei Kleuntjes een hoek om sloegen om een zijstraat in te gaan, lien daar een gezette bak ersknecht, die bezig was zakken meel van een vrachtauto af te halen en de bakkerij binnen te dragen. De brave borst had juist en zak meel boven zijn hoofd ge heven, toen de twee vluchtelin gen in volle vaart tegen hem op botsten en hem met meelzak en al tegen de grond kwakten. Zo deed zich het geval voor, dat ze alle drie allergekst in de knoop, zaten, waarbij tot overmaat van ramp de zak ook nog scheurde, zodat het drietal overdekt werd met dikke wolken van spierwit patent-tarwebloem... Want de regu-steen zal nu wel er gens op de bodem van de Kroko- dillenrivier berusten, nietwaar... Arthur?" De journalist werd eerst zo purper als een zonsondergang en verkleurde dan tot dezelfde tint als Snoeper. „Enfin", ging Steenharses rus tig verder, „bij Snoeper vond ik dan toch dat malle sinterklaas- sengezicht. Toen onze nestor me naderhand vertelde, van wie hij zowel het re?u als het mombak kes respectievelijk gegapt en in bewaring gekregen had, en ik er tegelijkertijd aan dacht, dat Oer jansen de dreigbrief op laatstle den sinterklaasavond thuis had gekregen, werd me ineens vrij wel de gehele samenhang duide lijk..." Met 'n zenuwachtige ruk trok moedertje Thora de journalist bij zijn arm dichter aan haar zij de. „Nóg andere feiten sprongen successievelijk in zijn memorie te voorschijn als de samenstel lende cijfers van het eindgetal op een kasregister", vertelde Steen harses tergend langzaam verder: „de fles brandewijn in het hol van moedertje Thora, die toch geheelonthoudster is; de kleur- 0overeenkomst van jouw haar Ar thur, met het haartje in Tony's staartneus en de kuif van Oer jansen in zijn natuurlijke editie. Ik ging leeftijden vergelijken, en moest aldus wel tot de pijnlijke maar onontkoombare conclusie geraken dat, met Tony's mede werking, de moord op Oerjansen gepleegd moest zijn door..." „Zo, zo, steur ik het gezellig samenzijn?" Deze argeloze vraag kwaterde uit de mond van bur gemeester Van Hameren, die op dit moment 't erf kwam opdrib- belen. Frya volgde haar vader met een druipende schaal be zwijmde spatsies. Aller blikken richtten zich naar de spanning verstoorder. „Zag Beitelmans, ik kom je 'n berichtje brengen voor de krant. Ik heb in Knekeldijke naemelijk een nieuwe melkboer op de kop getikt, zag, figuurlijk heur, ha- ha..." „Pas op!" brulde Steenharses. Hij had de linkerhand van moe dertje Thora een verdachte be weging zien maken naar haar mond en sprong op het oude mensje af. „Moeder!" schreeuwde Beitel mans bijna gelijktijdig. „Te laat!" zei de inspecteur daarna bedrukt. Hij lag op zijn knieën voor de journalist, in wiens magere armen het oude vrouwtje achterover was neerge zegen. Dood. „O... meisje toch!" snikte de oude Snoeper. Hij knielde ook bij het groepje neer en streelde teder een slap afhangende hand van Thora's stoffelijk overschot. Scheeflood, Frya met haar spat sies en de burgemeester stonden er ontdaan bij te kijken. „Maer?" zei Van Hameren, om zich toch even als autoriteit te laten gelden. En verder niets. Steenharses had op de plaats, waar moedertje Thora gezeten had, even rondgegrabbeld. Hij hield nu een klein voorwerp tus sen duim en wijsvinger onder de neus van de burgemeester: „Ik rook 't al", zei hij somber, „bit tere amandelen! Deze ene heeft ze laten vallen, denk ik." Een violette bliksemschicht doorkliefde zigzaggend 't grau we zwerk. En onmiddellijk daar op sloeg Donar met zijn donder- hamer een oorverdovende roffel over het bedrukte Holendam en de broeiende oerwouden. XXIIste steen De puntjes op de i's. In allerijl had men het verse lijk naar de morgue achter het raadhuis gebracht en daar naast 't stoffelijk overschot van melk boer Watering opgebaard. Architect Scheeflood en Frya bleken daarna spoorloos verdwe nen te zijn, met medeneming van de spatsies. Het overblijvende ge zelschap was op invitatie van de burgemeester opnieuw bijeenge- hudkt in zijn ruime huiskamer. Buiten kletterde een genadeloze regenhoos neer. „Gecondoleerd, Arthur' ',zei Steenharses zachtmoedig tegen de donker starende journalist. „Spijt me werkelijk, dat zij dege ne was, die ontmaskerd moest worden. Ze heeft me nog geba kerd... Maar plicht is plicht en recht is recht..." „En leverworst is leverworst!" knikte Beitelmans berustend. „Ik sta trouwens nog bij jou in het krijt..." (Wordt vervolgd In het kader van de behandeling van de begrotingen voor het jaar 1960 hebben zo wel de K.V.P.- als de Prot.-Chr. fractie van de Waaiwijkse gemeenteraad uitvoerig aan dacht gewijd aan de ontwikkeling van Waalwijk als woon-, werk- en leefgemeente. Wij achten deze beschouwingen, waarin naast waardering en voldoening ook een aantal belangrijke wensen naar voren ge bracht worden, dermate interessant en be langwekkend, dat wij aan beide beschou wingen gaarne uitvoerig aandacht willen schenken. Het antwoord van het college van b. w. op deze beide beschouwingen treft men aan in het verslag van deze begrotings vergadering elders in dit nummer. De heer Meijs, voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Waaiwijkse raad, hield de vol-, gende algemene beschouwing. De behandeling van de gemeentebegro- tin voor het jaar 1960, is voor de kath. fractie een welkome aanleiding om eens een korte blik terug te werpen op al datgene, wat in onze dynamische en sterk groeiende gemeente in de laatste jaren is tot stand gekomen. Een directe aanleiding tot dit overzicht vormt voor de kath. fractie wel het besluit van de raad van 11 april j.l. tot het aangaan van een geldlening van ruim f 1.000.000. - waarmede is komen vast te staan, dat de uitvoering van de 2e fase van het havenplan ter hand kan worden geno men en de binnenhaven van Waalwijk bin nen afzienbare tijd door middel van een sluis in rechtstreekse verbinding komt te 6taan met de Bergse Maas. Dit feit, een feit van - ik zou haast zeggen historische be tekenis - is van niet te onderschatten be lang voor de ontwikkeling van Waalwijk en wellicht voor het gehele gebied van de Midden-Langstraat. De economische struc tuur van Waalwijk vertoont nog altijd - zij het thans reeds misschien in mindere mate dan voorheen - een eenzijdig beeld. De schoen- en lederindustrie neemt toch nog een overheersende plaats in met als gevolg een grotere conjunctuurgevoeligheid van de ze gemeente dan wenselijk is. De tot stand-, koming van de nieuwe havenwerken en de geleidelijke aanleg van pl.m. 40 ha in dustrie-terrein in de directe nabijheid van de haven scheppen de mogelijkheid van aantrekking van andersoortige industrieën. De kath. fractie is ervan overtuigd, dat nu die mogelijkheden in de gemeente zijn ge schapen deze ook inderdaad zullen kunnen worden benut en dat de aantrekking van dergelijke industrieën misschien wel in een sneller tempo zal plaats vinden dan voor mogelijk is gehouden. Immers, voor de aantrekking van indu-. trieën, is de aanwezigheid van industrie terrein alleen niet voldoende, maar is het noodzakelijk, dat daarnaast de gemeente aan tal van andere vestigingsfactoren voldoent. De gemeente Waalwijk moet namelijk bovendien aantrekkelijk zijn als woon-, werk- en leefgemeente, factoren, die min stens zo bepalend zijn voor de aantrekking van industrieën, als de aanwezigheid van industrieterrein zelf. Met grote voldoening, mag gezegd worden, dat Waalwijk ten opzichte van die andere vestigings factoren in een bijzonder gunstige positie verkeert. In de afgelopen jaren heeft de gemeente Waalwijk - dank zij het voortvarende be leid van uw college en de medewerking van de raad - verandering ondergaan, welke bepalend zijn geweest voor de toekomstig# ontwikkelingsmogelijkheden. 1. WOONGEMEENTE. De uitbreiding der gemeente sinds 1953 - het jaar van het 650-jarig bestaan der gemeente met stadsrechten - is zowel kwantitatief als kwalitatief frappant te noe men. In deze jaren zijn in grote aantallen woningen gebouwd en met trots kan gewe zen worden op de realisering van nagenoeg het gehele uitbreidingsplan Besoijen (het gebied tussen de Kerkstraat en de Besoij- ensestraat) het uitbreidingsplan St. An- toniusparochie (het gebied tussen de St. Crispijnstraat en de Burg. Smeelelaan), het uitbreidingsplan Besoijen-West (het zgn. Tuindorp Besoijen), het uitbreidingsplan Baardwijk (continubouw) en het uitbrei dingsplan Bloemenoord. Bovendien is het gebied van Waalwijk centrum geheel volge-. bouwd en heeft overal in de gemeente nog verspreide bebouwing plaats gevonden, zo als langs de Kloosterweg en de Burg. Smeelelaan. Vermeldenswaard is daarbij, dat deze woningbouw niet alleen heeft omvat en nog omvat de bouw van woningwetwoningen, maar dat ook in de zg. premiebouw en in de vrije sector talrijke woningen zijn tot stand gekomen. Daardoor I is ook de kleine man - voor zover moge lijk - in de gelegenheid geweest zich een eigen woning te verwerven, een sociaal goed, wat niet over het hoofd kan worden gezien. Ook kwalitatief verdienen de tot stand gekomen uitbreidingen der gemeente alle lof. Stedebouwkundig vormt de gemeente een fraai geheel, met in alle wijken vol doende voorzieningen en een grote open heid. De katholieke fractie heeft er be hoefte aan uw college haar dank te betui gen voor het progressieve beleid, dat in dit opzicht is gevoerd. Maar niet alleen wenst zij uw college in deze dank te betrekken, doch bovendien het gehele technische en ad ministratieve apparaat, dat uw college hier bij van advies en voorlichting heeft ge diend. Het kan niet anders, dan dat door de verschillende diensten der ge meente voor de voorbereiding en de reali sering van al deze plannen grote .hoeveel heden werk moeten zijn verzet, werk dat ook van het personeel der gemeente een grote mate van deskundigheid vereist. In de voorbereiding en de planning bij het bouwrijp maken en de uitgifte der gronden zijn alle diensten der gemeente ten nauwste betrokken geweest. Gedacht wordt bijv. hierbij aan de aanleg van straten, wegen en rioleringen, de aanleg van plantsoenen en groenstroken, de aanleg van hoofd-, en dienstleidingen voor gas, water en elektri citeit en de aanleg van straatverlichting enz. enz. Daarnaast vraagt de administratieve verwerking en bewerking van dit alles in spanningen, waarvan wij ons geen juist beeld kunnen vormen. Voor dit alles, en dat mag gerust eens gezegd worden, heeft de kath. fractie de grootste waardering. 2. WERKGEMEENTE. Hoewel het gemeentebestuur, als zoda nig, geen directe invloed kan uitoefenen op de werkgemeenschap in de gemeente heeft het toch door het treffen van diverse maat regelen een gunstige invloed daarop uit geoefend. In de eerste plaats wordt daarbij ge dacht aan het bouwrijp maken van indu strie-terreinen, waardoor steeds aan de toe nemende vraag naar dergelijke terreinen ook door de reeds gevestigde industrieën voldaan is kunnen worden. Ook heeft de gemeente - waar het de aantrekking van nieuwe- of de uitbreiding van de bestaande industrieën betrof - po sitief en direct alle medewerking verleend, welke mogelijk was. De vele nieuwe indu striegebouwen, welke in de laatste jaren in de gemeente zijn gebouwd, vormen daar van wel het overtuigende bewijs. Van groot belang voor de industrieën zijn uiteraard de aanwezigheid van goede aan- en afvoerwegen. Hoewel in dit opzicht nog zeer bepaald wensen leven, mogen wij toch met vreugde constateren, dat dank zij ook de directe be moeiingen van uw college, de nieuwe pro vinciale weg door de Langstraat geleidelijk aan gestalte krijgt en de wegverbinding Waalwijk - 's-Hcrtogenbosch al een grote stap vooruit betekent. Ook mag niet verzuimd worden te wij zen op de verkeersverbeteringen, welke in de gemeente zijn gerealiseerd. Daarbij is - voorzover zulks mogelijk was - niet ge schroomd om belangrijke doorbraken tot stand te brengen, zoals bij de Burg. Ver- wielstraat, de Emmikhovensestraat en de Mgr. Zwijsenstraat, terwijl nog diverse an dere doorbraken op het punt staan gereali seerd te worden. De kath. fractie aarzelt niet om te getui gen, dat het gemeentebestuur en het hem ten dienste staande apparaat, daarbij blijk heeft gegeven met visie en voortvarendheid te werk te zijn gegaan. 3. LEEFGEMEENTE. Als derde factor - en zeker niet de minst belangrijke - voor de aantrekkelijk heid en de ontwikkelingsmogelijkheid der gemeente - heb ik genoemd de gemeente als leefgemeente. Hieronder begrijpt de kath. fractie al die omstandigheden in de gemeente, die het wonen, werken en leven in de gemeente gunstig beïnvloeden, zoals de mogelijkhe den tot het ontvangen van onderwijs en de mogelijkheden van ontwikkeling en ont-. spanning. Met alle kracht heeft het gemeentebe stuur de scholenbouw bevorderd en met vreugde mag geconstateerd worden, dat de gemeente Waalwijk in dit opzicht een bete kenend streekcentrum is, waar alle vormen van lager-, uitgebreid lager-, nijverheids-, middelbaar- en voorbereidend hoger onder wijs kunnen worden gevolgd. De schoolge bouwen, die de laatste jaren zijn tot stand gekomen, en dit zijn er nogal enkele, kun nen de toets der kritiek volop doorstaan. Met betrekking tot de actieve en pas sieve recreatie voor de bevolking heeft het college van B. en W. een beleid gevoerd en een activiteit ontwikkeld, die voor Waal wijk van groot belang kan zijn. Met de aanleg van het zwembad „Het Hoefsven", annex het zgn. recreatiegebied, omvattende een kinderspeeltuin, een roei- vijver, een hertenkamp en een wandelpark is een accomodatie geschapen, die uniek kan worden genoemd en die voor de in-, woners van Waalwijk van uitzonderlijke be tekenis is. Door de aanleg van het gemeentelijk sportpark aan de Olympiaweg met zijn outillage voor hockey, tennis en voetbal, is aan een wezenlijke behoefte voldaan. Ook de uitgebreide groenvoorzieningen in de gemeente, mogen met ere worden genoemd. Nog veel meer onderwerpen zou ik in dit overzicht kunnen noemen, maar ik wil thans hiermede volstaan en al leen nog maar even er op wijzen, dat onze gemeente in de laatste jaren een moderne elektrische straatverlichting heeft gekregen en dat de bouw en de voltooiing van de zuiveringsinstallatie met de daarop aanslui tende rioleringen, eveneens bijgedragen heb ben om de uitrusting der gemeente te ver volmaken. Als wij het luttele aantal jaren in aanmerking nemen, dat met de tot standkoming van al deze voorzieningen ge moeid zijn geweest, dan is het duidelijk, dat de dank, die ik namens de kath. fractie tot uw college richt en over het hoofd van uw college tot het gehele technische en admi nistratieve apparaat der gemeente, geen phrase is. Er is in Waalwijk in de afgelopen jaren veel en belangrijk werk verricht, werk, dat voor de ontwikkeling van Waalwijk van het grootste belang zal blijken te zijn. 4. WENSEN VOOR DE TOEKOMST. Dit betekent uiteraard niet, dat er bij de katholieke fractie geen bepaalde wensen meer leven; dat kan niet anders en zou ook niet goed zijn, de dynamische groei der gemeente in aanmerking nemende. Zonder volledig te zijn mag ik dan mis schien nog even de aandacht en de dili- gentie van uw college vragen voor de vol gende onderwerpen 1. een spoedige realisering van de ge hele provinciale weg door de Langstraat en van de wegverbinding Waalwijk -Gorcum. Gevraagd wordt oni bij de instanties die ter zake bevoegd zijn de nodige stappen te ondernemen om de uitvoering van deze werken te bespoedigen, aangezien dit tempo niet past in het kader van ons gemeente-, beleid. 2. Verbetering van de waterstaatkundi ge toestand der gemeente. In een moderne samenleving mag het toch feitelijk niet meer voorkomen, dat regelmatig een groot gedeelte der gemeente waterover last ondervindt. 3. Voortzetting van het huidige tempo van de woningbouw, zowel in de over heidssector als in de sector van de parti culiere bouw. Bij de laatste categorie ware vooral te streven naar de bouw van zo danige woningen, die ook voor de zg. kleine man betaalbaar zijn. 4. De bouw van nieuwe scholen, zowel kleuterscholen als scholen voor gewoon la ger onderwijs, vooral in de nieuwe delen der gemeente. Wat betreft de r.k. b.l.o.- school spijt het ons zeer dat deze nog niet tot stand is gekomen en vernemen gaarne waar deze stagnatie mede verband houdt. 5. De bouw van een cultureel centrum. Dit gemis doet zich in een gemeente als de onze wel zeer ernstig gevoelen en de kath. fractie zou uw college willen vragen welke vorderingen met betrekking tot de planning van een cultureel centrum zijn ge maakt. 6. Het bevorderen van de aantrekking van andersoortige industrieën. 7. Voortzetting van de aanleg van een sportveldencomplex in Besoijen. 8. Verdere sanering van de bestaande wooncentra der gemeente door krotoprui ming en een meer planmatige bebouwing van het centrum der gemeente. In dit ver band dient ook aandacht te worden geschon ken aan de spreiding van de bouw van winkels in de gemeente. 9. De fractie is van oordeel dat in het kader van het woonbeleid moet worden be vorderd dat er spoedig een uitbreidingsplan tot stand komt waar ruimte wordt gescha pen voor open bebouwing aangezien hier-, voor geen ruimte meer aanwezig is. 10. Gaarne zou de fractie zien dat het uitbreidingsplan Laageinde spoedig z'n be slag kreeg wat ook inhoud sanering van het Hoekeinde en doorbraak Grotestraat. 11. Het realiseren van het wandelpad en rijwielpad langs de Akkerlaan, aangezien het seizoen voor de deur staat, acht de fractie zeer urgent. 12. De fractie wil niet onvermeld laten, de belangstelling welke het gemeentebe stuur en de raad moeten hebben voor de tot standkoming van een streekziekenhuis. 13. Gezien het feit, dat de Provinciale weg achter Baardwijk gereed is en de rio lering in Baardwijk moet aanvangen, meent de fractie dat de gelegenheid aanwezig is bij de provincie te bevorderen, dat de keien in Baardwijk worden vervangen door klin kers, daar deze weg een onmiskenbaar ge vaar oplevert voor autobestuurders. 14. De K.V.P.-fractie meent dat er niet voldoende aandacht kan worden geschonken aan het tot stand komen van een r.k. be jaardencentrum ofschoon de leden van de fractie volkomen op de hoogte zijn van de moeilijk te overwinnen problemen welke hiermede gepaard gaan. 15. De K. V. P. - fractie kan niet anders dan het betreuren, dat Gedeputeerde Staten geen urgentie hebben kunnen zien in de vernieuwing van de verlichting en het uurwerk van de St. Janstoren en vraagt het college van B. en W. aan dit onderwerp aandacht te blijven schenken. 16. Kunstkring. Wanneer wij streven naar een cultureel centrum, dan zullen wij zeker de culturele verenigingen die er thans zijn en een kwijnend bestaan leiden, moeten trachten te steunen en daarom is het juist gezien van het college van B. en W. om de bestaande vereniging de Kunstkring een garantiebedrag toe te kennen, waardoor het bestaan van dew vereniging mogelijk blijft, al willen wij niet verhelen dat wij ook gaarne zouden zien dat van particuliere zijde de nodige belang stelling hiervoor werd gegeven. Zo zou ik nog tal van an dere onderwerpen kunnen opnoemen, die de aandacht van uw college behoeven. Ik zal dit evenwel achterwege laten, want ik weet dat dit bij uw college in goede han den is. Moge het uw College gelukken, daarbij geholpen door de technische en administra tieve apparaten waarover uw college be schikt, al die voorzieningen te treffen, wel ke nodig zijn om Waalwijk tot grotere groei en bloei te brengen. Aansluitend op het slot van het rapport van de begrotingscommissie wil ook de r.k. raadsfractie het college van B. en W. als-, mede de technische en administratieve dien sten nogmaals dank brengen voor al het geen in het afgelopen jaar wederom voor onze gemeente is tot stand gebracht en spreken de hoop uit dat ook voor het jaar 1960 met dezelfde voortvarendheid de plan nen in deze begroting vervat, zulen kunnen worden verwezenlijkt. In het kader van de behandeling van de begrotingen voor het jaar 1960 hebben zo wel de K.V.P.- als de Prot. Chr. fractie van de Waaiwijkse gemeenteraad uitvoerig aandacht gewijd aan de ontwikkeling van Waalwijk als woon-, werk- en leefgemeen te. Wij achten deze beschouwingen waar in naast waardering en voldoening ook een aantal belangrijke wensen naar voren ge bracht worden, dermate interessant en be langwekkend, dat wij aan beide beschou wingen gaarne uitvoerig aandacht willen schenken. Het antwoord van het college van b. w. op deze beide beschouwingen treft men aan in het verslag van deze be grotingsvergadering elders in dit nummer. Namens de protestants-christelijke raads fractie hield de heer Dercksen de volgende algemene beschouwing. Sprekende namens de Protestans-Chris- telijke fractie zou ik willen beginnen met het citeren van een bekende oud-Nederland se zegswijze: In het heden ligt het verleden, in het nu wat komen zal. De waarheid die hierin schuilt dringt zich aan ons op wan neer men achtereenvolgens bestudeert de inhoud van de Nieuwjaarsrede die de voorzitter op 28 januari heeft gehouden, de aanbiedingsbrief die behoort bij de Ge meente- en Bed rijf sbegrotingen 1960 en de memorie van toelichting bij deze stukken. Nog frappanter wordt het verband tussen verleden, heden en toekomst, wanneer we daarnaast de overeenkomstige documenten van het jaar 1959 leggen. Allereerst past dan een woord van waar dering en dank aan het College van Bur gemeester en Wethouders voor zijn beleid tijdens een zo belangrijke fase in het be staan en de ontwikkeling van Waalwijk. Het zijn sinds wereldoorlog 2 telkens weer dezelfde kernproblemen die in de al gemene beschouwingen van jaar tot jaar naar voren komen en men zou zich bijna af vragen waarover zouden we nog moeten praten wanneer deze problemen waren op-, gelost. Ik noem slechts het bevorderen van de industrialisatie, waarmee samenhangt het scheppen van meer en gunstiger werk gelegenheid en verder alles wat gedaan wordt en gedaan dient te worden voor de verbetering van het leef- en woonklimaat. Andere problemen en andere taken zijn eigenlijk alle secondair en vormen een on derdeel van of houden verband met de beide genoemde kernproblemen. INDUSTRIALISATIE. Bij alle waardering die zoals gezegd bij de bevolking in het algemeen en bij het Protestants-Christelijke volksdeel in het bij zonder bestaat voor het door Uw College gevoerde beleid en voor de plannen die nog op stapel staan, zou ik mij toch willen ver oorloven een aantal suggesties te doen die onder de beide genoemde hoofdstukken In dustrialisatiebeleid en verbetering van het woonklimaat te rangschikken zijn. Wat het industrialisatiebeleid betreft zou ik willen refereren aan wat door U mijnheer de voor zitter is gezegd in Uw Nieuwjaarsrede, n.l. een bereikte hoogconjunctuur betekent even wel nog niet een voldoende sterke werkge- legenheidstructuur. De waarheid van deze uitspraak is van groot belang niet alleen voor industrialisatie-beleid maar ook voor het beleid ten aanzien van de woningbouw. In dezelfde Nieuwjaarsrede zegt U: een verder industrialisatie-beleid mag derhalve nimmer afgestemd zijn op de huidige hoog conjunctuur maar moet reëel gebaseerd zijn op de wezenlijke behoefte aan werkgelegen heid bij een normale conjunctuur. Hieruit blijkt dat Uw College een open oog heeft voor de gevaarlijke zijde van het voortdu-. ren der hoogconjunctuur. Voor het gevaar n.l. dat men zich voor de toekomst niet on gerust behoeft te maken. Met des te meer vrijmoedigheid mag ik dus wijzen op het belang van een krachtge en doelgerichte propaganda voor gedifferentieerde industrie vestiging in Waalwijk. In een van de vergaderingen van het afgelopen jaar heeft Uw College reeds de toezegging gedaan dat hieraan alle aan dacht wordt geschonken en ook in de me morie van toelichting op deze begroting wordt, zij het enigszins vaag, bevestigd, dat Uw College met meerdere interessenten in onderhandeling staat. Toch vraag ik mij af of deze zaak, die voor Waalwijk van zo COPYRIGHT STUDIO AVAH

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 2