Gemeenteraad Sprang-Capelle 75.000- voor BURGEMEESTER TEIJSSEN STICHTING VAN DORPSHUIS 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 MEI 1960 3 Officier "m de Orde van Oranje- Nassau, een weBverdêende onder scheiding BUITENLAND uitzonderlijk groot belang is, wel voldoende krachtig wordt aangepakt. Moet hier niet naar krachtiger middelen worden gegrepen dan naar het traditionele medium van do advertentie? In plaatsen als 's-Hertogen- bosch, Grave, Nijmegen e.d. vindt men aan de grote verkeersweg bij de grens der ge meente grote reclameborden, waarop aan de hand van een plattegrondje wordt gewezen op de faciliteiten die de betreffende plaats voor industrie-vestiging biedt. Nu wil ik niet zeggen dat wij deze voorbeelden klak keloos zouden moeten navolgen, maar ik zou toch wel sterk willen aanbevelen om in de ze richting meer te doen dan tot nu toe reeds gedaan is. Ik vraag mij zelfs af of het aantrekken van een reclame-expert, een representatieve figuur met een brede blik, die niet alleen over nationale maar ook over internationale contacten beschikt, en die in staat is om besprekingen op hoog niveau te voeren met concerns als Bayer, Leverkusen, I.G. Farben Industrie, Geigi, Turner, Pfaff e.d., niet van groter belang voor de ge meente zou zijn dan het in vaste dienst ne men van een tuin-architect. In dat verband zou ik tevens de suggestie willen doen om het jaarlijkse uitstapje van het gemeente-, bestuur eens te reserveren voor een bezoek aan de gemeente Pirmasens, die in het aan trekken van andersgeaarde industrieën al heel wat ervaring heeft opgedaan en toch in andere opzichten in gelijke omstandighe den verkeert als Waalwijk. Él WOON- EN WERKGELEGENHEID Van groot belang voor het aantrekken van andere industrieën zou ook zijn de faciliteit van een entrepot. Dit geldt natuurlijk voor de handel evenzeer als voor de industrie. Nu reeds wordt vaak gebruik gemaakt van de faciliteiten die Tilburg en nog verder afgelegen plaatsen in dit opzicht te bieden hebben. Het bedrijfsleven zou U zeker dankbaar zijn wanneer U Uw invloed zoudt willen aanwenden bij de betreffende Rijks instanties zoals de Inspectie Invoerrechten en Accijnzen c.a. om door vestiging van een vrij entrepot te Waalwijk een eind te ma ken aan het ongerief dat verbonden is met het gebruik maken van entrepots buiten de stad. De taak die bestaat met betrekking tot de verbetering van de woon- en werkgele genheid houdt ten nauwste verband met het voorgaande. De nationale aspecten van het economische leven mogen in ons land voort durend gunstiger geworden zijn, het blijft echter nog altijd zeer de vraag in hoeverre ieder persoonlijk in deze welvaart deelt, en dan is het wel een bekend feit dat het voortduren van de hoogconjunctuur geens zins het gevolg heeft dat allen die aan het economisch leven deel hebben een jaarlijks toenemend bedrag aan spaargelden over houden. Integendeel, de herhaalde huur- en prijsverhogingen hebben eerder tot gevolg dat de marge tussen inkomsten en uitgaven langzaam maar zeker afneemt. In sterke mate is dat het geval in middenstandskrin gen, maar ook werknemers hebben dezelfde ervaring. Het spreekt vanzelf dat in ver band hiermee het werkelijk dure woning-, bezit van de gemeente in de toekomst zor gen kan gaan baren. Er is beslist behoefte aan goedkopere woningen dan thans ter beschikking komen en hoewel door U in 1959 werd gezegd dat Uw College zich diepgaand bezig houdt met de mogelijkheid van verdere particuliere woningbouw in complexverband waarbij in het bijzonder acht zou worden geslagen op de bouw van huurwoningen met gevarieerde huurbedra gen, bestaat toch sterk de indruk dat de re sultaten van dit diepgaand bezighouden nog niet geleid hebben tot een voldoende op lossing van dit probleem. Het zou dwaas heid zijn om de ogen te sluiten voor de ge volgen van een terugslag in de conjunctuur voor een plaats als Waalwijk met zijn een zijdige industriële ontwikkeling ea een voor raad arbeiderswoningen waarvan de huren wel aan de hoge kant liggen. Het risico hiervan voor het Gemeente Woningbedrijf is beslist niet gering. Een andere wens van .onze fractie is om naar de voorbeelden die men ons in Amsterdam heeft getoond de diverse uitbreidingsplannen nog iets nauw keuriger op te zetten en onderling te co- ordineren, speciaal wat betreft de spreiding naar woningtype, winkels, scholen, kerken en verenigingsgebouwen. Ook de controle op de uitkomsten van deze planning is ach-: teraf van groot belang voor het ter hand nemen van verdere objecten. Een ander punt dat in het afgelopen jaar reeds aan de orde is geweest en destijds naar de begro ting voor 1960 verwezen werd betreft de controle op de bewoning van gemeentewo ningen en bijbouwsels. Het zou naar de mening van onze fractie beslist rendabel zijn wanneer voor deze dienst een post werd uitgetrokken, ook al omdat de sociale dienst en de gezondheidszorg hiervan profijt zou hebben. Wat de openbare nutsbedrijven betreft zou ik in herinnering willen brengen een debat dat in het afgelopen jaar gevoerd werd naar aanleiding van een voorstel van Uw College om de gas- en elektriciteitsta rieven te verhogen omdat het noodzakelijk was de algemene begroting sluitend te ma ken. Het voorstel werd destijds ongaarne aanvaard omdat reeds toen deze openbare nutsbedrijven een niet onbelangrijke winst kweekten. Door Uw College werd toen de toezegging gedaan dat wanneer deze ren tabiliteit gehandhaafd of vergroot kon wor den de mogelijkheid van een tariefsverla ging opnieuw onder de ogen zou worden gezien. Uit de thans ingediende begrotingen blijkt o.i. dat een tariefsverlaging althans voor het elektriciteitsbedrijf geen bezwaar zou opleveren. Mogen wij U dus verzoeken Uw belofte gestand te doen en de moge lijkheid tot verlaging van het elektriciteits tarief met gemiddeld 1 ct. per KWH op korte termijn te onderzoeken. GRONDPRIJZEN. Wat de grondprijzen betreft is in het af gelopen jaar onzerzijds reeds gesuggereerd om wijziging te brengen in de tot nu toe gehanteerde methode van vaststelling van de verkoopprijs. Een loslaten van het starre kostprijs-principe komt onze fractie redelijk voor en vanzelfsprekend bestaat hier ver band met de nauwkeurigheid van de plan ning. Hoe nauwkeuriger een uitbreidings plan wordt vastgesteld hoe juister men ook de verkoopprijs van de grond kan begro ten. Voor grond die bestemd is voor ves tiging van bedrijfspanden zou onze fractie willen voorstellen te werken volgens het systeem van het verlenen van een reductie aan de eerste koper d.w.z. aan de man die het risico durft te nemen om zich in een nieuw te ontginnen gebied te vestigen. Voor hen die zich later gaan vestigen in een reeds geheel of gedeeltelijk gerealiseerd uitbreidingsgebied zou deze reductie moe ten komen te vervallen. Dit zou inhouden dat de uiteindelijke verkoopprijs die bij het vaststellen van een uitbreidingsplan wordt bepaald, hoger moet liggen dan de kost prijs van de grond plus rentebijschrijving. De waarde-stijging van de grond door het realiseren van het uitbreidingsplan moet reeds bij voorbaat in de prijs verdisconteerd zijn. De sterke uitbreiding van Waalwijk op woongebied speciaal tussen Putstraat en Baardwijksestraat en in het Zuidelijk ge deelte van de gemeente, in Bloemenoord, Antoniusparochie enz. brengt mij tot de suggestie eens contact op te nemen met de directie van de B.B.A. over de mogelijk heid van het instellen van een stadsdienst. In dit verband zou ik tevens willen infor meren naar het stadium van uitvoering en naar de tijd-planning van de grote werken die het rijk momenteel onderhanden heeft n.l. de noord-zuid en oost-west verbindin gen. In Uw Nieuwjaarsrede in 1959 hebt U hiervan een beknopt overzicht gegeven maar in Uw rede van 1960 missen wij dit. CULTURELE LEVEN. Wat het culturele leven betreft: onze fractie is werkelijk wel enigszins teleurge steld over de vage bewoordingen die U hebt gebruikt met betrekking tot het tot stand komen van een cultureel centrum met schouwburg-accomodatie, expositie-ruimte enz. Op deze wijze draaien wij in een krin-. getje rond. Eind 1958 hebben Gcd. Staten reeds goedkeuring verleend aan een kre diet ad f 13.000. - voor het ontwerpen van een dergelijk centrum. Thans zegt U dat door Uw College aan de conceptie al aan dacht is besteed en dat er informatieve be sprekingen zijn gevoerd maar dat U théns van oordeel bent dat de Raad ten princi pale heeft te beslissen omtrent de omvang en inrichting van dit cultureel centrum, al vorens de plannen in ontwerp gereed ge maakt worden. Op deze wijze komen wij geen stap verder en de vertraging in de uit voering van een zo belangrijke aangelegen heid is werkelijk teleurstellend. U zult het ongetwijfeld met onze fractie eens zijn dat het tot uitvoering brengen van de plannen ten aanzien van een concertzaal, expositie ruimte, muziekschool en leeszaal voor onze gemeente bijna even belangrijk zijn als het aantrekken van een nieuwe industrie. Het ene zal ons niet gelukken zonder het ande re. En wanneer Waalwijk hierin ten achter blijft en niet grote spoed betracht zal dit beslist onaangename gevolgen hebben niet het minst oek voor de jeugd in onze ge meente. Wat de bevordering van de sport betreft, bij alle appreciatie voor wat in het afgelopen jaar werd tot stand gebracht, blijven er toch nog enkele wensen over, waarvan ik noem de uitbreiding van het badhuis met een overdekt zwembad en een betere regeling van de rijwielstalling bij het zwembad „Het Hoefsven". Er zijn gezinnen in onze gemeente die per jaar meer aan rij-, wielstalling betalen dan aan zwem-abonne- menten en dat is nog niet het ergste maar de kosten die voor rijwielstalling besteed worden zijn eenvoudig weggegooid geld. Voor hen die van deze rijwielstalling ge bruik maken en gebruik moeten maken (wanneer men zijn fiets buiten de rijwielstal ling plaatst volgt een bekeuring) betekent dit in feite een verkapte belasting. Er staat geen enkele werkelijke garantie of dienst verlening tegenover. Men kan een oude fiets in de rijwielstalling deponeren en er met een nieuwe weer uitwandelen, zonder dat er de minste contróle op is. Het moet toch mogelijk zijn deze contróle doeltreffender te maken en de efficiëncy van het betalings systeem te verbeteren bij voorbeeld door een stallings-abonnement te koppelen aan het zwem-abonnement of door de invoering van knipkaarten of dergelijke. Na deze algemene beschouwing zou ik U namens onze fractie willen toewensen de verhoring van de bede die U bij ieder ope ningsgebed uitspreekt, n.l. dat God ook in het jaar 1960 met Zijn Geest Uw beraad slagingen zal geleiden en Uw werk zal ge bruiken tot heil en opbouw van onze ge-, meente. Namens de raad wenste de heer Meijs burgemeester Teijssen van harte geluk met de hoge onderschei ding en sprak daarbij de hoop uit, dat het hem gegeven zou mogen zijn deze nog lang in goede gezondheid te dragen. Moge u nog lange jaren getuige zijn van de achting die wij, leden van de raad, hebben voor on ze burgemeester als hoofd van de gemeente en van uw gezin. Ook me vrouw Teijssen en de kinderen bood de heer Meijs zijn hartelijke geluk wensen aan. Spr. besloot zijn toe spraak met het aanbieden van een prachtige bloemenmand. LICHTEND VOORBEELD Namens allen die in dienst van de gemeente werkzaam zijn, werd het woord gevoerd door de gemeente secretaris, de heer N. Vlaar, die burgemeester Teijssen allereerst dank en hulde bracht voor alles wat deze voor het gemeentepersoneel, van hoog tot laag, heeft gedaan. Wi.i hebben groot en diep respect voor u, omdat wij uw grote werklust en energie hebben leren kennen als hoofd van de gemeente, maar ook omdat gij daarnaast nog tijd hebt gevonden voor andere bezigheden De heer Vlaar noemde het wonder baarlijk dat burgemeester Teijssen de tijd kan vinden voor zo talrijke en veelzijdige activiteiten en sprak dan ook terecht van een „duivels kunstenaar". „Gij zijt voor ons al len een lichtend voorbeeld aldus de heer Vlaar, die verder zijn res pect en dankbaarheid betuigde voor de wijze waarop burgemeester Teijs- sen het gemeentepersoneel tegemoet treedt, voor de wijze waarop hij lei ding geeft, stimuleert tot initiatie ven en altijd streeft naar een zo gunstig mogelijk arbeidsklimaat met een zo juist begrip voor de mense- lijke verhoudingen in de arbeid. Ook roemde de heer Vlaar de wijze waarop burgemeester Teijssen altijd weer meeleeft met de moeilijkheden en zorgen van het gemeenteperso neel. „Daarom zijn wij blij dat wij u vandaag kunnen huldigen en ge lukwensen met de hoge onderschei ding welke u ten deel is gevallen Ook door de heer Vlaar werden me vrouw en de kinderen in de huldi ging betrokken. Teijssen Waalwijk verzekerd had van de bouw van 500 woningen in vijf jaar tijd. Besoijen kon daarna wor den uitgebreid met een 120-tal wo ningen in de v. Berckenrodelaan. Op stapel staan het plan Laageinde, het plan Waalwijk-noord en 't zeer fraaie plan Kloosterweg. Met kracht en vooruitziende blik heeft burge meester Teijssen de woningbouw in onze gemeente gestimuleerd en dank zij zijn bekwaamheid en energie ook weten te realiseren. Naast de woningbouw heeft burgem. Teijssen zich ook met kracht en met succes ingezet voor de industriële uitbouw van Waalwijk, daarbij steeds weer strevend naar een meer gedifferen tieerd industrieel patroon. Belang rijke industrieterreinen konden worden aangelegd. Voor alles is burgemeester Teijssen echter de man, die alles in het werk heeft ge steld om voor Waalwijk de poort naar een nieuwe toekomst te ope nen. Hij is daarin geslaagd in het grootscheepse havenplan, waarvan de uitvoering onlangs definitief is komen vast te staan. Niet alleen Waalwijk, maar de gehele Lang straat en midden-Brabant zal deze haven nieuwe en rijke welvaart kunnen schenken. Groot en veelzijdig zijn ook de activiteiten en capaciteiten van bur gemeester Teyssen op ander gebied. Als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en als K.V.P.-frac- tieleider in de Brabantse Staten, is hij ook voor land en provincie op een belangrijke post werkzaam. Als voorzitter van Het Brabants Orkest ontwikkelt burgemeester Teijssen De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. dr. Kortmann, was vrijdag ochtend persoonlijk naar Waal wijk gekomen om burgemeester Teijssen ten stadhuize de onder scheiding van officier in de Orde van Oranje-Nassau uit te reiken. Z. Exc. releveerde dat burge meester Teijssen in '42 was be noemd tot burgemeester van Ou denbosch, waar hij 10 jaar bur gemeester is geweest in een toen niet zo gemakkelijke gemeente, die om expansie vroeg. De mooie resultaten, die U daar heeft be reikt, zo zei hij, zijn het provin ciaal bestuur direct opgevallen. Niet alleen heeft U daar goed werk gedaan, maar ook de streek- belangen, o.a. als voorzitter van de Waterleiding-Mij. West-Bra bant hebt U daar behartigd. Op 22 maart 1952 bent U be noemd tot burgemeester van Waalwijk en wat U daar hebt gepresteerd, is wel bijzonder, want door Uw grote activi teiten hebt U de naam van Waal wijk met ere ook naar buiten uit gedragen. Ook op maatschappelijk ge bied als voorzitter der Middel bare Vakschool voor de Schoen en Lederindustrie, het Medisch Centrum, het Streekziekenhuis, als voorzitter der IZA (Intercom munale Ziekenkassen Ambtena ren) hebt U veel bereikt. Niet alleen op maatschappelijk gebied was U werkzaam, maar ook had U wetenschappelijke be langstelling, o.m. als redacteur van het landelijk orgaan van de Arka; Uw culturele belangstel ling blijkt uit Uw voorzitterschap van Het Brabants Orkest, dat zo'n goede klank heeft gekregen in den lande en grote waardering geniet, dank zij mede de stimule rende activiteit van de voorzitter, burgemeester Teijssen. Voorts wijs ik nog op Uw suc cesvol lidmaatschap van de Pro vinciale Staten, op Uw voorzit terschap van de grootste Staten fractie der K.V.P. en Uw lidmaat schap van onze Senaat. In dit alles heeft H. M. de Ko ningin aanleiding gevonden U te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, welke onder scheiding ik U bij deze op de borst speld. De burgemeester dankte aller hartelijkst voor deze hoge onder scheiding, die een totale verras sing voor hem was, terwijl wet houder Smolders zijn gelukwen sen aanbood en zeide dat de bur gemeester wel heel bijzondere dingen heeft gepresteerd. Bij deze korte plechtigheid wa ren aanwezig burgemeester en mevr. Teijssen, wethouder Smol ders (de heer van Hees wijk was uitstedig) en de gemeentesecre taris de heer N. Vlaar. Zodra deze welverdiende on derscheiding bekend werd, had den de burgemeester en mevrouw de gelukwensen van velen in ont vangst te nemen en dat duurde zaterdag en zondag voort en weldra was de ambtswoning in een ware bloemenhof herscha pen. Er was terecht grote belang stelling en waardering voor deze bijzondere magistraat, over wien we hieronder nog wat meer ver tellen. '•T i l 1 1 In de raadszaal werd burgemees ter Teijssen 's middags gehuldigd I door loco-burgemeester Smolders, de gemeenteraad, de hoofden van dienst en door het voltallige ge meentepersoneel, dat de raadszaal tot in de uiterste hoeken vulde. Wethouder en loco-burgemeester Smolders opende deze huldigings bijeenkomst met 'n korte toespraak. Wij hebben gemeend, aldus de heer Smolders, om allen die in dienst van de gemeente werkzaam zijn. aan deze huldiging te moeten laten deel nemen. Sprekende over 't vele wat burgemeester Teijssen voor Waal wijk tijdens zijn 8-jarig burgemees tersambt heeft verricht, merkte de loco-burgemeester op: Wij hebben uw activiteiten en bekwaamheid nog beter leren kennen door de woorden welke de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. Kortmann, deze morgen tot u heeft gesproken. Ook de heer Smolders gaf uiting aan zijn grote bewonde ring en respect voor het vele wat burgemeester Teijssen voor Waal wijk heeft gedaan, niet alleen als burgemeester, maar ook buiten zijn functie om en hij herinnerde aan de waardering en dank welke waren uitgesproken tijdens de begrotings vergadering ten opzichte van het energieke en vooruitstrevende be leid van burgemeester Teijssen. Deze benoeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau mag dan ook gezien worden als een rijke kroon op uw werk, aldus loco-bur gemeester Smolders. Wij zijn ver heugd over en dankbaar voor de ho ge onderscheiding welke u is ten deel gevallen en wij spreken dan ook gaarne de hoop uit, dat het u gegeven zal mogen zijn om uw gro te daadkracht en bekwaamheid nog vele jaren aan het welzijn en de welvaart van onze gemeente te mo gen schenken. Ook de echtgenote van burgemeester Teijssen en diens kinderen werden door de heer Smol ders in de hulde en de hartelijke gelukwensen betrokken. VEELZIJDIGE VERDIENSTEN ook vele en belangrijke activiteiten in het belang van het culturele le ven in onze provincie. Een tijd lang is burgemeester Teijssen ook hoofd redacteur geweest van het landelijk orgaan van de A.R.K.A. Naast zijn werkzaamheden als burgemeester, vermelden we voor Waalwijk nog: voorzitter van het bestuur der Mid delbare Vakschool voor de Leder en Schoenindustrie, voorzitter van het Medisch Centrum, bestuurslid van het dr. Mollercollege en van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, en voorzitter van de Mater Amabilisschool. Ook in het recreatieve vlak heeft burgemeester Teijssen vele en bij zondere verdiensten voor Waalwijk. Wij wijzen hier op het prachtige gemeentelijke zwembad 't Hoefsven met het daaromheen gesitueerde recreatie-oord, dat binnen afzienba re tijd zal uitgebreid worden met een kampeercentrum; en verder op het moderne en groots opgezette Olympia-sportpark, dat reeds voor een deel is gerealiseerd met de aan leg van voetbalvelden, hockeyvel den en tennisbanen. Ook Besoijen gaat verrijkt worden met 'n sport park ten zuiden van de spoorlijn. Hiervoor werd de naam „Elzenho ven" gekozen. Dit is slechts een enkele greep uit de talrijke en veelzijdige activiteiten van burgemeester Teijssen, maar zij illustreren o.i. voldoende, dat de ko ninklijke onderscheiding terecht de kroon is geweest op een prachtige en rijke werkzaamheid in dienst van land, provincie en gemeente. Namens de gemeenteraad, die bij na voltallig aanwezig kon zijn, werd het woord gevoerd door de heer A. Meijs, die eveneens in herinnering bracht de waardering en de dank welke tijdens de begrotingsvergade ring ten aanzien van het beleid van burgemeester Teijssen waren uitge sproken, Het was echter niet de be doeling om langs deze weg een on derscheiding voor u te verkrijgen, aldus spr., want nog beter dan wij waren hogere instanties van uw werkkracht en grote energie op de hoogte. Men weet daar op welke wijze u vecht voor de belangen wel ke men zo gaarne, op landelijk, provinciaal en gemeentelijk niveau, aan u wil toevertrouwen. Deze on derscheiding is voor ons geen ver rassing, maar de erkenning van uw veelzijdige verdiensten voor land, provincie en gemeente, waarnaar wij reeds zo lang hebben uitgezien. DANK AAN ALLEN Burgemeester Teijssen, die men anders niet zo maar om de tuin leidt, is er j.l. vrijdag dan toch „in gelopen", zij het dan ook dat het hier een zeer feestelijke en verheu gende aangelegenheid betrof. Want hoewel er toch wel enkele aanwij zingen waren voor een bijzondere gebeurtenis in Waalwijk, is burge meester Teijssen tot 't laatste ogen blik onkundig gebleven van hetgeen hem „boven het hoofd hing". Pas tpen de Commissaris der Koningin, mr. dr. C. N. M. Kortmann, in ge zelschap van mevrouw Teijssen, wethouder Smolders en gemeente secretaris Vlaar, vrijdagmorgen de werkkamer van burgemeester Teijs sen binnenstapte, begreep deze dat hem iets bijzonders te wachten stond. In zijn dankwoord schetste de bur gemeester deze gang van zaken nog eens en toonde zich een goed „ver liezer". Burgemeester Teijssen zei getroffen te zijn geweest voor de woorden welke de Commissaris der Koningin tot hem had gericht. Ik meen hieruit te mogen concluderen dat mijn werkzaamheid waardering heeft gevonden. Met grote nadruk wees de burgemeester er echter op, dat hij alleen met succes heeft kun nen en mogen werken, dank zij de medewerking van en de samenwer king met zijn medewerkers en alle trouwe dienaren der gemeente. De ze onderscheiding heb ik mede ont vangen als waardering voor 't werk dat in de loop der jaren door be- stuurderen en medewerkers is ver richt. Daarom valt deze onderschei ding mede op u allen terug, zo zei burgemeester Teijssen, die vervol gens dank bracht aan de raad, aan de wethouders, aan de hoofden van dienst van de gemeente en aan allen die in dienst van de ge meente werkzaam zijn. Ik hoop dat gij in de toekomst met dezelfde zorg, dezelfde toewijding en in de zelfde teamgeest zult blijven wer ken in het belang van de gemeente. Ten slotte verklaarde burgemeester Teijssen dat hij gaarne als blijk van waardering aan iedereen de hand wilde drukken. Nadat eerst nog door burgemees ter Teijssen het glas was geheven op het welzijn van H.M. de Konin gin, trok de lange stoet van gemeen tepersoneel langs onze hoog en te recht onderscheiden burgemeester, om hem, zijn echtgenote en kinde ren geluk te wensen. 's Avonds brachten zowel de har monie St. Crispijn en de Jeugd drumband voor de woning van bur gemeester Teijssen een feestelijke serenade, waarna zij door de burge meester in hartelijke bewoordingen werden toegesproken. Zaterdag avond kwam de harmonie St. Jan uit Baardwijk een serenade bren gen. VELE VERDIENSTEN Uitvoerig ingaan op de vele ver diensten welke burgemeester Teijs sen voor Waalwijk heeft gehad, zou enkele kolommen vergen, zodat wij ons dan ook moeten bepalen tot een overzicht in vogelvlucht. Burgemeester Teijssen heeft Waal wijk in de 8 jaar van zijn bestuur een uitbreiding gegeven, welke te recht de grootste waardering en be wondering verdient. Toen de grote Internationale Schoenententoonstel ling „Slem 1953" achter de rug was, is onder zijn bezielende leiding di rect begonnen met de realisering van het uitbreidingsplan Besoijen. Vele riante uitbreidingen zouden daarna nog volgen. Wij denken aan de St. Antoniusparochie, het moder ne plan Baardwijk, waar burgem. Dc gemeenteraad van Sprang-Ca pelle, die vrijdagavond onder voor zitterschap van loco-burgemeester Waveryn bijeenkwam, heeft niet lang nódig gehad om tot een beslis sing te komen over het belangrijk ste voorstel van de agenda: het ver lenen van een subsidie van ƒ75.000.- ten behoeve van de stichting van een Dorpshuis. De raad toonde zich bijzonder verheugd over de totstand koming van een dorpshuis, en de behandeling daarvan beperkte zich dan ook tot enkele informatieve op merkingen. De heer Genuït, die het belang van de stichting van een dorpshuis onderstreepte, toonde zich aanvankelijk wat bezorgd met be trekking tot de opzet van het geval. Hij vond ƒ200.000.— toch wel een heel bedrag en vroeg of de opzet niet wat bescheidener zou kunnen zijn. Verder merkte spr. op dat de opgestelde exploitatie-opzet niet he lemaal overeenkwam met eerder gegeven cijfers, waarbij een jaarlijks bedrag van 12.000.voor rekening van de gemeente zou komen van de totale 15.000.jaarlijkse exploi tatiesom. Ook wilde de heer Genuït weten of de gemeente met het sub sidie van ƒ75.000.verder van al les af zou zijn. In zijn antwoord zette loco-burge meester Waverijn uiteen dat 't ge heel toch niet te groots is opgezet, noch in omvang, noch in uitvoering. Het gebouw bevat een grote zaal, welke plaats zal bieden aan 400 per sonen, 3 vergaderlokaaltjes, een buf fet en toiletten. Luxe zal bij de uit voering niet te pas komen. Het ver schil tussen de thans opgestelde ex ploitatie-opzet en eerder verstrekte cijfers zit hierin, dat bij vroegere cijfers geen rekening was gehouden met een gemeentelijk subsidie, dat een belangrijke verlichting voor de stichting zal betekenen. Waarschijn lijk zal de gemeente met dit subsi die verder van alles af zijn, zo meende de voorzitter. De heer Kuijsten wilde weten wanneer met de bouw zou kunnen worden begonnen. Hierop kon de voorzitter uiteraard geen uitsluitsel geven, omdat dit zal afhangen van de snelheid waarmee de diverse goedkeuringen van provincie en rijk zullen afkomen. Als alles nu eens heel snel zou gaan, misschien wel over een maand of vier. zo meende de heer Waverijn, die de hoop uit sprak dat de bouw zo spoedig mo gelijk gerealiseerd zou kunnen wor den. De heer Genuït, die aan de om vang van het gebouw zeker niets wilde afdoen, legde zich gaarne bij de door de voorzitter gegeven uit eenzetting neer. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De overige agendapunten gingen snel onder de hamer door. Goedge keurd werden voorstellen m.b.t. het Rangen- en Bezoldigingsbesluit, het toekennen van een huurcompensa- tie aan het gemeentepersoneel en de Spaarverordening 1959. Tot gemeentewerkman in vaste dienst werd aangesteld de heer L. Paans. Besloten werd verder tot verkoop van grond aan de Oude straat te Sprang t.b.v. de bouw van een woning door de heer Bos, tot ruiling van gronden met de heer Vos aan de Hendr. Chabotstraat en tot wijziging van de pachtovereen komst met de heer A. v. Baardwijk, waarbij de pachtsom werd terugge bracht van 47.20 tot f 41 35. De gemeente zal voor een bedrag van 12.000.deelnemen in het maatschappelijk kapitaal van de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. De heer Kuijsten vond 't maar een vreemd en onlogisch fi nancieel spel. Dat de gemeente van deze bank geld moet lenen voor het kopen van aandelen in dezelfde bank, vond spr. een ongezond sys teem, maar omdat niet meedoen misschien nadelige gevolgen zou kunnen hebben voor de gemeente, wilde spr. zijn goedkeuring aan het voorstel niet onthouden. Ten behoeve van de straatverlich ting voteerde de raad een bedrag van 50.273.Het subsidie in de kosten van de restauratie van de Ned, Herv. Kerk te Sprang werd met 2472.58 verhoogd en gebracht op een totaal van b2.0Z8.58. Goedgekeurd werden rekening over lyo8 van de gemeente en de Gem. Instelling voor Maatschappe lijke Zorg, terwijl de raad ten slotte akkoord ging met enkele wijzigin gen der gemeentebegrotingen 1959 en 1960. Deze wijzigingen behelsden o.m. het voteren van 6UU.t.b.v. de inrichting van een tentoonstel ling van werken van de kunstschil der Hendnkus Chabot, geboren in de gemeente Sprang-Capelle, als mede het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet t.b.v. de aan leg van het sportterrein te Sprang, groot 6500.Deze meerdere kos ten vloeien voort uit het besluit om de verdere werkzaamheden aan dit terrein in vrije uitvoering te ne men, daar de d.a.c.w. dit object heeft moeten sluiten, omdat niet voldoende arbeidskrachten beschik baar waren. De heer de Haat maak te van de gelegenheid gepruiic om aan te dringen op een spoedige rea lisering der werKzaamneaen, zodat het terrein in sept. iyöi in gepruik zal genomen kunnen worden. 5 DOODVONNISSEN IN SPIJSOLIE-PROCES. Vijf Marokkaanse zakenlieden zijn door het Marokkaanse hooggerechts hof ter dood veroordeeld wegens het fabriceren en op de markt brengen van een schadelijk spijsolie-mengsel dat ernstige gevolgen heeft opgele verd voor 10.823 mensen. Met dit vonnis, dat werd gewezen door de president van het hof, Ked- dara, is een eind gekomen aan een van de meest sensationele processen in de geschiedenis van Marokko. Het vijftal werd ter dood veroor deeld op grond van een wet die met terugwerkende kracht in werking is getreden en waarbij de doodstraf wordt gesteld op misdaden tegen de volksgezondheid. Zij werden schuldig bevonden aan het doelbewust mengen van vliegtuig olie, waarvan zij wisten deze deze giftig was, met spijsolie en aan ver koop van dit mengsel aan consumen ten. Drie medeplichtigen werden ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. De veroordeling geschiedde over eenkomstig de eis van de openbare aanklager. Elf verdachten werden vrijgesproken wegens gebrek aan be wijs. NEGENTIENJARIGE BEKENT MOORD OP „TIJGER-ANNIE". Na maandenlang ontkend te heb ben heeft de 19-jarige S. B. uit Rot terdam bekend de 28-jarige juffrouw A. van der S., die op Katendrecht bekend stond als „Tijger-Annie", op 11 febr. in een hotel te Rotterdam te hebben vermoord. Na een onenig heid heeft hij haar gewurgd. Deze jongeman werd, zoals destijds ge meld, aangehouden, omdat hij er van verdacht werd geld uit flatgebouwen te hebben gestolen Daar hij krab ben in het gelaat had achtte men het zeer wel mogelijk, dat hij aan het ge beurde in het hotel debet zou zijn.

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 3