De Echo van het Zuiden BINNEN- EN BUITENLAND VLIJMEN 0 jaar verkennen Nederland wuL. Van Maaren's Bril MAANDAG 2 MEI 1960 83e JAARGANG No. 35 STRAATGEVECHTEN IN ISTANBOEL 5 DODEN. De regering-Menderes heeft voor lstanboel en voor de Turkse hoofd stad Ankara, de staat van beleg af gekondigd en de handhaving van or de en rust opgedragen aan het leger, na een dag van straatgevechten tus sen politie en 10.000 betogers. Vijf studenten hebben het leven gelaten in botsingen met de politie in lstan boel. In Ankara heeft de academi sche jeugd zich rustig gehouden. Zij heeft alleen maar de colleges niet ge volgd om hun solidariteit met de stu denten van lstanboel uit te drukken. De rust was tegen de avond in lstan boel teruggekeerd. Deze stad en An kara leken donderdagavond uitge storven. Om 9 uur moest iedereen van straat zijn. Op strategische pun ten houden soldaten, zwaar bewa pend en dikwijls gesteund door tanks, de wacht. DRAMA IN SEOEL. Vice-president Lee met gezin ge dood door eigen zoon en broer. De oudste zoon van Lee Ki Pong, de Zuidkoreaanse vice-president, heeft gisteren zijn vader, zijn moeder en zijn jongere broer met pistoolscho ten om het leven gebracht en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het drama speelde zich af in een bijgebouw van Syngman Rhee's pa leis, waar Lee Ki Pong met zijn ge zin een toevlucht had gezocht, nadat het volk met steeds groter nadruk om zijn veroordeling ging roepen. Men acht de door zijn zoon doodgescho ten vice-presoident verantwoordelijk voor het gewelddadig optreden van de politie in de afgelopen weken. Haarsteeg De juiste Bril gezien pasvorm, model, en soliditeit, komt STEEDS van Brillenspecialist van Maaren VUGHTERSTEAAT 25 DEN BOSCH MARKT 32, TILBURG Nwe Giimekenstraat 23 BREDA De Bril die heerlijk zit, keurig staat enmet duur is is ALTIJD een Draag daarom als zovelen een Van Maaren's Bril VAN MAAREN wordt steeds nagebootst! Dat is wel een goed teken! Een bewijs voor Qdaar is 't goed! Daar moet ik zijn! Sprang Gevoelens van grote vreugde en dankbaarheid zijn het die de nog voor ons liggende dagen van deze week zullen beheersen. Vreugde over de bevrijding en verlossing uit een on gekende terreur en een nameloze angst, nu 15 jaar geleden; dankbaar heid om het hoogste offer dat talloos velen voor onze bevrijding en ons geluk hebben gebracht. Dankbaarheid in de eerste plaats echter jegens God, Wiens almachtige bijstand de nacht iveer in de dag heeft doen verkeren. Zó groot en zó hevig zijn de ver schrikkingen in die vijf oorlogsjaren geweest, dat er alle reden is om de 15e verjaardag van onze bevrijding met bijzondere luister en vreugde te vieren. Om diezelfde reden echter is er ook alle aanleiding om thans met bijzondere dankbaarheid en eerbied onze doden uit die jaren te herden ken en te eren. Dit laatste moet zelfs aan het eerste voorafgaan, ivant zon der die talloze offers zou onze bevrij ding nooit een feit geworden zijn. In het kader van deze dubbele her denking is het totaal overbodig om iedereen aan te sporen tot een vreug devolle en feestelijke herdenking van onze bevrijding. Feestvieren doen we gemakkelijk en spontaan, we hebben daar maar een heel eenvoudige titel voor nodig. Ten aanzien van een ernstige en eerbiedige herdenking ligt de zaak helaas anders. De deel name aan dc jaarlijkse dodenherden king is in de loop der jaren in Waal wijk steeds minder geworden en al mag men daaruit niet direct de con clusie trekken dat onze dankbaar heid voor het offer der dapperen dan toch blijkbaar niet zo heel groot is, deze onverschilligheid en deze lauw heid zijn toch pijnlijk, bitter en zelfs beschamend. Er zijn in dit blad in de achter ons liggende jaren meermalen artikelen verschenen die opriepen en aanspoorden tot algemene deelname aan de Dodenherdenking op 4 mei. Resultaat hebben deze aansporingen helaas niet gehad, het gros van de bevolking bleef thuis of vergaapte zich langs de route aan de handvol deelnemers. De jeugd, die bij de be vrijdingsfeesten wel vooraan staat, ontbrak ook constant op het appèl. Veel resultaat van een hernieuw de aansporing verwacht ik dan ook f!» I niet, want wie het begrip voor de zin en de betekenis van de vrijheid mist, is ook met een handvol wooorden niet te brengen tot het vervullen van die dure plicht ten opzichte van onze doden. Zij hebben andere, schrik wekkender argumenten nodig, argu menten, waarvoor ze - God geve het - hun leven lang gespaard mogen blijven. Misschien echter is toch wel de verwachting gerechtvaardigd dat thans, bij de viering van de 15e ver jaardag van onze bevrijding, meer Waalwijkers dan anders zich zullen aansluiten bij die stille stoet die woensdagavond van het Raadhuis plein vertrekt. Misschien is het derde lustrum van de vrijheid voor ons al len aanleiding om gezamenlijk de ge vallenen, de gemartelden en de ver moorden te herdenken en te eren. En misschien mag ik daarom dan ook nu wel enig resultaat verwachten van een hernieuwde aansporing sluit U aan bij die stoet, schaar U voor één keer als een dankbare bevrijde stad rond het oorlogsmonument, luister daar naar de namen van de doden en neem van de vierentivintig uur van die dag 2 minuten af om te herden ken en te eren. En ga daarna niet naar huis, maar ga met de anderen naar De Gecroonde Leersse om te luisteren naar Mozart's Requiem dat zal worden uitgevoerd door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" en het Waalwijks Orkest. Het bijwo nen van die uitvoering kost u buiten een uurtje van uw kostbare tijd niets. Ik ben ervan overtuigd dat u na deze avond van bezinning en dank baarheid met oprechte en glanzende vreugde de bevrijdingsdag zult vie ren, met de levenden, aan wie dank zij de doden opnieuiv de vrijheid en het geluk ten deel is gevallen. Capelle BEPERKING VAN INVESTERINGSAFTREK Vervroegde afschrijving eveneens beperkt In de Staatscourant is een be schikking opgenomen van de minis ter en de staatssecretaris van finan ciën, die een beperking inhoudt van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Ingevolge de geldende wettelijke bepalingen is deze beschikking ge nomen in overeenstemming met de minister van economische zaken. Deze maatregel, die ten doel heeft een inflatoire ontwikkeling te voor komen, volgt op door de kanselier van de schatkist in Engeland geno men monetaire maatregelen, die 't zelfde doel nastreven. De economi sche situatie in West-Europa is thans zo, dat maatregelen moeten worden genomen om een inflatoire ontwikkeling te voorkomen, doch de mogelijkheden voor een gezonde groei te behouden. MOORDENAAR VAN LINA FEENSTRA GEARRESTEERD Ruim drie weken na de moord op het 17-jarige meisje Lina Feenstra, is de Amsterdamse politie er in ge slaagd de dader te arresteren. Het is de 28-jarige J. T. van de Ooste lijke Eilanden, die al vrij kort na dat hij was binnengebracht in het bureau Linnaesstraat, zwichtte voor de overmaat aan bewijsmateriaal, en bekende. Naar verluidt, is de arrestatie het resultaat van het zeer omvangrijke recherchewerk, dat onmiddellijk na de geruchtmakende moord op alle terreinen een aanvang nam. Op het hoofdbureau werd kast voor kast met foto's en vingerafdrukken van verdachten nagekeken. Er was na melijk in de kamer van het ver moorde meisje een vingerafdruk ge vonden, die niet te identificeren was. Na drie weken geduldig zwoegen stuitten de rechercheurs tenslotte op een identieke vingerafdruk. Hij bleek afkomstig te zijn van een 28- jarige Kattenburger, die bekend stond als „voyeur". Vrijdagmiddag deed rechercheur Hemmen de grote ontdekking. De vingerafdrukken op de kaart van een zekere J. T., een 28-jarige los- werkman op Kattenburg, gehuwd en vader van vier kinderen, klop ten met de afdruk op de guitaar. T. was door diefstallen in aanraking gekomen met de justitie. Er was echter ook een vage verdenking voor zedendelicten aangetekend. MOEDER EN KIND VERDRONKEN men gehouden voor de Ziekentriduum heeft ruim f 438. - opgebracht. BONDSVERGADERING LANGSTRAATSE KRUISBOOGBOND. Zondag 1 mei werd te Oisterwijk door t Bondsbestuur van de Langstraatse Kruis- boogbond een vergadering gehouden in café Dooleweerd. De bondsconcourscn voor dit seizoen werden als volgt samengesteld: le op 15 mei bij Na Arbeid Vermaak te Ros malen; 2e op 13 juni bij Rozenjacht te Vlij men; 3e op 3 juli bij Rozenknopje te Vlij men; 4e op 31 juli bij Willem Teil te Vlij men; 5e op 4 sept. bij Spruit wordt een Boom te Oisterwijk. Mededeling werd gedaan door Na arbeid Vermaak, dat in verband met het 60-jarig bestaan een internationaal concours zal wor den gehouden op le en 2c Pinksterdam. Er zal Corps en Personeel geschoten worden, terwijl er nog een extra aanbieding aan toegevoegd zal worden. Ook zijn er plannen om de beste schutters van België en de beste van de Langstraatse Bond te laten kampen om de Interland België - Ne derland weer te verwezenlijken. Hiervoor is grote animo. VERGADERING ROZENJACHT. Zondag 1 mei werd de maandvergade ring van het Kruisbooggezelschap Rozen- jacht gehouden in café Jos Gevers. De op komst was groot, omdat mededeling zou gedaan van de Bondsvergadering, die in Oisterwijk werd gehouden. De punten zoals boven omschreven werden ter tafel ge bracht. De leden waren zeer ingenomen met de besluiten van de bondsvergadering. In het Wilhelminakanaal onder Biest Houthakker (gem. Hilvaren- beek) hebben schippers de lichamen gevonden van de 32-jarige mevrouw H. uit Tilburg en haar 4-jarig zoon tje. In het water werden ook een plastic zak met speelgoedautootjes en een losdrijvend autootje gevon den. Men vermoedt dat een van de wagentjes in het water is geraakt, waarna het kind in het kanaal is gevallen bij een poging het op te vissen. De moeder zou zijn ver dronken bij een vergeefse poging haar kind te redden. Er zijn overi gens geen getuigen bij het ongeluk geweest. DRIE MENSEN UIT AUTO GESLINGERD Bij de kruising naar Loonopzand en Üdenhout op de weg van Den Bosch naar Tilburg, reed een recla me-jeep met grote snelheid in de richting Tilburg, toen een daarvoor rijdende bestelauto de richting Üdenhout wilde inslaan. De bestuur der van de jeep remde uit alle macht, wat tot gevolg had dat de drie inzittenden uit de wagen wer den geslingerd. De auto sloeg over de kop en kwam in de wegberm te recht. Een uit de jeep geslingerde jongen was op slag dood. De twee anderen werden zwaar gewond. De slachtoffers kwamen uit Tilburg. hebben op zeer fortuinlijke >vijze van Haar steeg weten te winnen, want in de laatste 30 seconden slaagde de Heusdense midvoor er in om doelman Beekmans op verrassende wijze te verslaan. Toch is de overwinning terecht gekomen bij de ploeg die er qua spel ook het meeste recht op heeft doen gelden. Overigens was het maar gezapig voetbal wat er werd vertoond en de talrijke toeschouwers zijn maar weinige ogenblik ken in verrukking gebracht. Reeds direct na het begin namen de Heusdenaren het heft in handen en Haar steeg werd op eigen elft teruggedrongen. Vooral de gebr. v. d. Oever toonden zich uiterst beweeglijk en gevaarlijk en na 10 min. kroop Haarsteeg door het oog van de bekende naald, toen de Heusden-midvoor hard tegen de lat knalde. Het bleek echter maar uitstel, want uit een vrije trap knalde even later dezelfde speler hard in, 0-1. De Haarstegers hadden tot dusver maar weinig laten zien en de Heusden doelwach ter had het vrij gemakkelijk. Na vrij een tonig spel brak met deze stand de rust aan. Direct na de hervatting leidde een Heus den offensief tot een tweede treffer en moest Haarsteeg al direct tegen een 0-2 achterstand aankijken. Dat vonden de blauwwitten blijkbaar wel wat te erg en gingen zij in het offensief; de wedstrijd kreeg toen een levendig karakter met vele wisselende kansen, vooral linkshalf v. d. Wiel had een groot aandeel in dit over wicht en was ongetwijfeld de beste man uit de Haarsteeg-ploeg. Een overtreding in het beruchte gebied leverde Haarsteeg een strafschop op, die door Kivits werd benut, 1 -2.. Men voelde dat het kon en menige goede aanval werd opgezet; uit een door Kivits vanaf de zijlijn keurig voorgezette bal schoot van Helvoirt hard en zuiver in, 2-2. Fel werd er toen nog om de winnen de goal gestreden, beide ploegen waren in het laatste kwartier aan elkaar gewaagd, maar toch gaf de Heusden-voorhocde het beste samenspel te zien en dat leidde in de allerlaatste minuut tot het winende doelpunt, zodat Heusden met de volle buit huiswaarts kon keren. °Wu RONDE VAN VLIJMEN. Op zondag 8 mei zal in Vlijmen de jaar lijkse wielerronde worden gehouden. Ook dit jaar zijn weer de grootste favorieten te verwachten, zowel bij de amateurs als de nieuwelingen. Dat de Vlijmense renners hun uiterste best zullen doen om een zo goed mogelijk figuur te slaan, is zeker te ver wachten. Ook zal de winnaar van het vorig jaar, Hub. Zilverberg, zijn uiterste best doen. Jammer dat v. d. Lee uit Drunen niet kan deelnemen, die dit seizoen in grote vorm verkeert, maar zijn plaatsgenoten zullen trachten de erepalm in de wacht te slepen. Op een en ander komen wij in het volgend nummer terug. DODENHERDENKING. Woensdagavond zal in Vlijmen de jaar lijkse dodenherdenking worden gehouden. De stoet zal langs dezelfde route trekken en in de kerk en op het kerkhof zullen dezelfde plechtigheden plaats vinden als andere ja ren. BEVRIJDINGSFEEST. Donderdag 5 mei zal in Vlijmen het Be vrijdingsfeest worden gehouden. Vooral de schooljeugd heeft zich bijzonder ingespan nen om een optocht te houden, waaraan mooie wagens en groepen zullen deelnemen. Ook versierde fietsen en steppen zullen ver tegenwoordigd zijn. De dag begint met een plechtige H. Mis om 9 uur. Na deze plech tigheid zal Burgemeester Hoefnagel de uni formen aanbieden aan de Harmonie Con cordia, die dan 's middags in uniform de kinderoptocht zal opluisteren. Ook worden alle inwoners van Vlijmen in de gelegen heid gesteld deel te nemen aan de Gevel versiering. Het ziet er naar uit dat het de moeite waard zal zijn om het bevrijdings feest te bewonderen. BURGEMEESTER HOEFNAGEL NAAR ITALIË, VOOR ONDER SCHEIDING VAN DE HEER H. MOMMERSTEEG. Burgemeester J. Hoefnagels van Vlijmen is per vliegtuig naar Italië geweest, om vol gens opdracht van H.M. de Koningin aan de heer H. J. M. H. C. Mommersteeg, directeur van de N.V. H. Mommersteeg's Zaadteelt en Zaadhandel te Vlijmen, mede deling te doen van zijn benoeming tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. De heer Mommersteeg verblijft op het ogenblik in het buitenland, zodat mededeling te zij nen huize niet kon geschieden. DE HEER C. BERKELMANS KREEG GOUDEN ERE MEDAILLE. De heer C. Berkelmans te Vlijmen ont ving j.l. zaterdag uit handen van burge meester Mr. Hoefnagel, de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, als blijk van hulde voor de grote verdiensten die hij zich heeft verworven voor de Vlijmense gemeenschap. De heer Berkelmans, thans 25 jaar lid van de ge meenteraad van Vlijmen, is anderhalf jaar loco-burgemeester en 12V£ jaar wethouder geweest. Zijn verdiensten werden door bur gemeester Hoefnagel gememoreerd, toen deze in gezelschap van zijn echtgenote de familie Berkelmans bezocht om de onder scheiding uit naam van H. M. de Koningin uit te reiken. DIAMANTEN BRUILOFT. Zaterdag a.s. hoopt het echtpaar B. van Engelen-van Bokhoven zijn diamanten brui- loft te vieren. Om 10 uur zal er een plech tige Hoogmis worden opgedragen tot in tentie van het diamanten paar. Daar de laatste tijd de echtgenoten van van Engelen met ziekte te kampen heeft gehad, zal het feest alleen in familiekring gevierd worden. Enkele buurtbewoners hebben toch het ini tiatief genomen voor een versiering en dezer dagen zal in de buurt een huis aan huis collecte worden gehouden voor een feest geschenk. De aanbieding zal zaterdag na de plechtige Hoogmis plaats vinden. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de schaalcolecte op zondag 24 april in alle H. Missen te Vlij- BILJARTTOURNOOI OM 'T ZILVEREN BILJART. Prachtige prestaties van onze dorpsgenoot Kees van der Loo, met series van 396 en 313 car. In de knusse en stijlvolle biljartzaal van hotel-café-restaurant Dc Toekomst in Den Bosch begon woensdagavond j.l. het bil- jarttournooi om 't Zilveren Biljart, een wisseltrofee, beschikbaar gesteld door de in reeds genoemd hotel gevestigde biljart club Altijd Cadre. Deze wisselprijs wordt het eigendom van die speler die er in slaagt hem twee jaar achtereen of drie maal in totaal te winnen, maar tot op heden is daar nog geen enkele speler in gesaagd. In het voorjaar van '59 is onze dorpsgenoot Kees van der Loo er in geslaagd er voor een jaar beslag op te leg gen en vormde nadien een waardevol voor werp in de prijzenkast van deze zeer sterk op de voorgrond tredende biljarter. De mo gelijkheid is aanwezig dat van der Loo a.s zondagavond deze trofee voor goed zijn eigendom kan noemen, want toen zaterdag avond na drie wedstrijdavonden de balans werd opgemaakt, bleek dat onze dorpsge noot tesamen met de all round speler Sjef Berkelmans uit Vught nog ongeslagen aan de leiding stonden en mogelijk moet de fi nale partij de beslissing brengen. Maar de organiserende vereniging had de sterkste spelers uit het district aangezocht om aan dit tournooi deel te nemen en dat waren naast onze dorpsgenoot Kees v. d. Loo, nog de bekende cadrespeler Sjef Ber- kelmanse uit Vught en de Bosschenaren Henk Emans, Jan Verhagen, Karei Dek kers en Benny Oremans. Omdat het bil- jartpeil de laatste jaren sterk is gestegen, mocht hier een grote strijd worden ver wacht en dat is het ook inderdaad gewor den. Allereerst heeft v. d. Loo resp. met se ries van 313 en 396 't publiek in extase weten te brengen, maar daarnaast slaagde Dekkers er in om tot een serie van 297 car. te geraken. Het alg. moyenne van Ber kelmans bedroeg na drie wedstrijdavonden maar liefst 60 en v. d. Loo 55. Om de prestaties van iedere speler tot uiting te laten komen volgt hier in het kort een beschouwing over de gespeelde par tijen. Woensdagavond verslag Berkelmans in 7 beurten met 400 - 142 Oremans, waar bij eerstgenoemde twee series van boven de 100 maakte. Daarna verslag v. d. Loo Dek kers in 12 brt. met 400-225, met een fantastische slotserie van maar liefst 313 car. Ook de partij tussen Verhagen en E- mans kwam in 12 brt. tot stand met één serie van 100 car maakte Verhagen dc par tij uit. Vrijdagavond ontmoetten elkaar Dek kers en Verhagen; eerstgenoemde won in 13 beurten met een machtige slotserie van 297 car. Daarna traden van der Loo en Oremans aan voor het spelen van hun par tij; eerstgenoemde toonde zich duidelijk sterker en won met 400 304; ook in deze partij werden 4 series van boven de 100 gescoord. De laatste partij van deze avond ging tussen Berkelmans en Emans, in de eerste helft nam laatstgenoemde een grote voorsprong, maar met een prachtige slot serie van 192 car maakte nadien Berkel mans de partij uit, stand 400-271. De partijen van zaterdag begonnen wel zeer sensationeel, om 3,30 uur verschenen aan de tafel onze dorpsgenoot van der Loo en Emans. Eerstgenoemde verrichtte de af stoot en maakte 4 car., Emans miste nadien en toen kregen de toeschouwers een partij biljart voorgeschoteld zoals ze zich alleen maar kunnen dromen. Met een serie ame- ricaine van maar liefst 396 maakte v. d. Loo de partij in precies 20 min. uit; zijn tegenstander had toen nog een blanco stand maar in de nastoot wist Emans het nog tot 20 car. té brengen, zodat onze dorpsge noot met 400-20 won. Daarna ontmoet te Verhagen de Vughtenaar Berkelmans; het zag er naar uit dat eerstgenoemde er in zou slagen Berkelmans de eerste nederlaag toe te brengen, maar met de haven in zicht nog maar 8 car. van de eindzege verwij derd miste hij. Berkelmans moest er toen nog 186, maar deze all round cadre speler maakte aan alle illusies een einde en won met 400 - 392. Nadien versloeg Dekkers in 4 brt. Oremans met 400-180. Zaterdag avond was dus de stand zo dat v. d. Loo en Berkelmans beide met 6 matchpunten uit 3 wedstrijden aan de leiding stonden. Een verslag over de partijen van zondag en over het eindresultaat volgt in het nummer van vrijdag. VOETBAL KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. De heer Jac. Molegraaf, Oosteinde 31- hier, oud-diaken van dc Ned. Herv. Kerk, werd bij gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin onderscheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan dc Orde van Oranje Nassau. De heer Molegraaf verrichtte in de vele jaren dat hij diaken was, veel verdien stelijk maatschappelijk werk, waarvoor hem deze koninklijke onderscheiding ten deel viel. De onderscheiding werd hem dezer dagen uitgereikt door dc loco-burgemees ter, de heer J. Waverijn, die vergezeld was van wethouder W. Timmermans en Ds. P. J. Bos, Ned. Herv. Predikant, die de heer Molegraaf in hartelijke bewoordingen com plimenteerden met deze onderscheiding. Ook wij wensen de heer Molegraaf van harte geluk met deze mooie onderscheiding. ZENDINGSAVOND. Haarsteeg - Heusden 2-3. Op het terrein van de vv Herptse Boys speelde Haarsteegs le elftal een jubileum wedstrijd tegen het onlangs gedegradeerde Heusden, dit ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Herptse Boys. Dit treffen tussen deze twee 4e klassers werd wat de krachtsverhouding betreft met be langstelling tegemoet gezien. De Heusdena ren, die weer op hun sterkst in het veld verschenen, nu het geschil met de vier ge broeders van de Oever weer is bijgelegd, In het Geref. kergebouw werd donder dagavond een Zendingsavond gehouden, die door Ds. W. B. van der Meulen werd ge opend. De Chr. Gem. Zangvereniging Looft den Heere verleende haar medewer king en zong onder leiding van haar diri gent de heer P. Christ, op zeer verdienste lijke wijze een 4-tal nummers. Mej. L. Goemaat hield een causerie over het werk, speciaal onder de vrouwen, op het zendingsterrein in Indonesië en lichtte het gesprokene toe met prachtige kleuren-, dia's. KONINGINNEDAG. De verjaardag van H.M. de Koningin werd alhier dit jaar zeer sober gevierd. Door de Oranjevereniging Juliana werd voor de schooljeugd een filmmiddag geor ganiseerd. Door de heer H. van Oversteeg alhier werd een aardig programma ver zorgd, waarvan de jeugd zeker heeft ge noten. Naast een tekenflimpje en enkele mooie kleurfilmpjes met vakantie-opnamen, gaf hij o.a. de optocht van Koninginnedag 1959 te zien en de tocht van de Ouden van Dagen; verder mooie opnamen van de kleu terschool met een uitstapje van de kleu ters naar Roestelberg. Ook gaf^clc heer v. Oversteeg opnamen van de NCRV-radio- uitzending in het kader der 4 x ZN-actie, waarbij door Sprang de opbrengst van de door de school alhier gehouden actie voor dit doel werd aangeboden. Deze opnamen waren jammer genoeg minder duidelijk, maar waar door de heer A. Kuijsten dit gebeuren op de band was opgenomen, kon deze de aanwezigen hiervan thans laten ge nieten, wat natuurlijk veel goed maakte. Na het welkomstwoord van de voorzitter van de Oranjevereniging de heer W. van Willigenburg, en het zingen van het le couplet van 't Wilhelmus, vertelde de heer H. J. Overweel, hoofd der Chr. School, de kinderen op bevattelijke wijze iets van de geschiedenis van het Oranjehuis en wees op de hechte band tussen Oranje en het Nederlandse volk, daarbij de hoop uitspre kende dat Oranje voor Nederland gespaard moge blijven. Aan het slot sprak de voorzitter een dank woord tot allen die aan deze middag hadden meegewerkt, waarna de school jeugd tractaties werden aangeboden en al len voldaan huiswaarts keerden. Aan H.M. de Koningin werd een feli citatietelegram gezonden DODENHERDENKING. Wij herinneren nog gaarne aan de bij gelegenheid van de dodenherdenking op a.s. woensdagavond 7 uur, in de Ned. Herv. Kerk te houden gecombineerde herden kingsdienst, waarin Ds. P. J. Bos hoopt voor te gaan en wekken de ingezetenen op deze samenkomst bij te wonen en zich daar na aan te sluiten aan de te formeren stille tocht naar het monument van Jan de Rooij aan de Tilb. weg. De Harmonie Marijke zal na het in acht nemen van 2 minuten stilte, enkele passen de nummers uitvoeren. BEVRIJDINGSDAG. A.s. donderdag 5 mei wordt 's morgens te 9 uur in de Ned. Herv. Kerk, in ver band met de herdenking van de bevrijding, een interkerkelijke dankdienst gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. W. B. v. d. Meulen, Geref. predikant alhier. Na de kerkdienst zal bij de Ned. Herv. Kerk een stoet worden geformeerd, die met begeleiding van de Harmonie Marijke en de drumband naar het gemeentehuis zal trekken, voor de deelname aan de aubade door de gehele schooljeugd van de gemeen te. welke aubade door de loco-burgemees- ter de heer J. Waverijn zal worden afge nomen. Des middags zullen op een daartoe inge richt terrein met de schooljeugd kinderspe len worden gehouden, onder leiding van het WAALWIJKSE VERKENNERS GAVEN GESLAAGDE UITVOERING. Vrijdagavond j.l. vierden de Waal- wijkse verkenners een van hun festiviteiten, welke zij houden in verband met het 50 jaar verkennen in Nederland, 's Avonds om 8 uur werd op de Markt met het „Hoort, zegt het voort" begonnen. Hierna heette groepsleider Hooymaayer van de A.Z.G. allen hartelijk welkom, waarna aan burgemeester Teijssen door drie welpen van de 3 bestaan de groepen in Waalwijk, bloemen werden aangeboden in verband met zijn zo juist verworven onderschei- ding. Na deze leuke geste nam de bur gemeester het woord en wees in zijn toespraak op de spoedige ont wikkeling van de verkennerij in Nederland. Hij ziet als het ware de verkennerij in de 50 jaren van haar bestaan in Nederland als een net, dat zich steeds nauwer aaneensluit. Volgens spr. is de verkennerij 'n zo goede jeugdbeweging door de re gels in hun wet, waardoor men zich leert beheersen en verantwoorde lijkheidsgevoel krijgt. Ook vraagt de verkennerij veel van iedereen, of t nu een welp, verkenner, voortrek ker of leider (ster) is. Het vraagt niet alleen veel tijd, maar het eist van de verkenner veel door de re gels van de wet, door welke wet men later veel voordeel heeft in 't maatschappelijk leven. Het spel van verkennen brengt volgens spr. veel goeds en aangenaams voor iedereen en hij wenst de verkennerij dan ook proficiat met dit jubileum. Na de woorden van de burge meester liet de Clemensgroep uit Baardwijk een zwaarddans zien, welke uitermate fraai en goed ge bracht werd. De manier waarop de zwaarden in elkaar werden gesto ken bood vooral een fraaie aanblik en er werd daarom hard geapplau- diseerd. Na deze dans werd een schimmenspel gebracht door de Pius XII-groep uit de St. Antonius. parochie, Vnet medewerking van de Andreas Zijlmansgroep, o.l.v. groep leider Rekkers van de Pius XII- groep. In dit schimmenspel kwam duidelijk naar voren de loop van t verkennen en het ontstaan hiervan in Nederland. Men liet o.m. zien de installering van een verkenner en wat men zoal doet. Na dit spel van zwart op wit besloot men de avond met het Wilhelmus. WAALWIJKSE VERKENNERS NAMEN DEEL AAN HET DÉFILÉ OP SOETSDIJK Aan het défilé dat zaterdag j.l. voor de Koningin op Paleis Soest- dijk werd gehouden, namen o.a. ver kenners deel uit Waalwijk. Iedere groep mocht nl. twee afgevaardig den, 1 welp en 1 verkenner, zenden naar Soestdijk, alwaar in verband met het 50 jaar verkennen in Ne derland en i.v m. de verjaardag van H.M. de Koningin een groots opge zet défilé werd gehouden. Duizen den waren aanwezig, waaruit wel blijkt dat er heel wat groepen zijn in Nederland. Ook van de groepen uit Waalwijk werden verkenners en welpen gezonden. Dat achter dit groots opgezet evenement een goe de organisatie zat, bleek wel daar uit, dat in een half uurtje tijd hon derden verkenners en welpen ston den opgesteld in een eindeloze rij. Langs de weg stonden ook enige duizenden belangstellenden te kij ken naar dit kleurige schouwspel. Om ongeveer half 12 trokken on ze Waalwijkse verkenners langs de Koningin, die op het bordes met de prins en de prinsessen stond. Na het défilé stormden de ver kenners naar het midden van het park, alwaar een denderende yell werd gedaan met daarna een hoera geroep, welk roep de Koningin zichtbaar verraste. Na deze grootse manifestatie kreeg iedere welp een vaandeltje mee ter herdenking aan deze mooie gebeurtenis. personeel van de school, waarvoor mooie prijsjes beschikbaar zijn. De plaatselijke muziek- en zanverenigin- gen zullen des avond hun medewerking ver-, lenen aan een op het plein voor het ge meentehuis van Sprang-Capelle te houden concert door alle verenigingen uit de ge meente. WEDVLUCHT DE LUCHTVAART. De P.V. De Luchtvaart hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit Ct. Chislain over een afstand van 163 km. De uitslag was als volgt: A Klootwijk 1, 2, 3, 9, 14; C. de Cloe 4, 6; C Treffers 7, 18, 21; St v Peer 8, 22, 26; P Nieuwenhuizen 10, 25; M v d Galiën 11; A Versteeg 13. 28; S le Sage 15, 31; M v Peer 16, 19, 23; A v Oosterhout 20, 27; H v Campen 24; H Verduijn 29, 33, 34; B Pols 32; H v Campen 36; P v Raams- donk 5, 12, 17, 30, 35. A.s. Zondag wordt een wedvlucht gehou den vanuit Pont St. Maxence, afstand 314 km. ORANJEVER. WILHELMINA. De Oranjever. Wilhelmina heeft de ver jaardag van H. M. de Koningin op sobere wijze gevierd. Ondanks het minder goede weer, volgden toch enkele honderden met belangstelling de vertoning van de film: „Oliviér verliest zijn hart". FEESTELIJKHEDEN BEVRIJDINGSDAG. Het programma voor de 5e mei is thans gereed gekomen. Het comité heeft het na volgende programma samengesteld. 8 uur klokgelui; 8.15 uur uitsteken der vlaggen; 9 uur kerkdiensten in sommige plaatselijke kerkgebouwen; 11 uur aubade van de schoolkinderen bij het gemeentehuis. Aan deze aubade zullen de plaatselijke mu ziekverenigingen hun medewerking verle nen; 14 uur kinderspelen te houden op ver schillende plaa'sen in de gemeente: 18 uur vertrek van de Drumband der Harmonie

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5