wAAlwijkse en UncjstRAAtse couPAnt 15 JAAR VRIJHEID BINNEN- EN BUITENLAND Jan Tielen 60 jaar de onvermoeibare motor van ons bedrijf en voorvechter voor Waalwijkse en Langstraatse belangen Het eerste present, het laatste naar huis. WIT-GELE KRUIS TE WAALWIJK STARTTE MET INTENSIEVE PROPAGANDA WOENSDAG 4 MEI 1960 83e JAARGANG No. 36 Titgever vVaalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen hoofdredacteur: JAN TIELEN ■Gironummer 50798 Pit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Tel.-adres: „Echo" Zwaar zijn de offers geweest die voor onze bevrijding werden gebracht Vandaag en morgen staat ons land in het teken van de 15e ver jaardag van de bevrijding van ons land uit de misdadige en on menselijke overheersing door nazi-Duitsland. Met meer luister en in grotere dankbaarheid dan anders, gaan we deze herwonnen vrijheid maken tot het middel punt van een stil en eerbiedig eerbetoon en van een groot scheepse nationale feestviering. Vanavond in de Dodenherden king, in stille bezinning op en respectvolle dankbaarheid voor de vele offers die voor deze vrij heid werden gebracht; morgen in een blijde en uitgelaten feest viering met wapperende vlaggen en kleurrijke optochten. Eindelijk is het dan toch echt 5 mei geworden, want tot nu toe kunnen we niet bijzonder trots zijn op de viering van deze dag. Er is mee gesold en gedaan, er is over gediscussieerd en in feite is de 5de mei altijd het stiefkind geweest, dat teveel eten kreeg om van dood te gaan, maar te weinig om van te leven. Maar morgen is het dan toch echt ja rig en mag het deelhebben aan het plezier en de vreugde die 't in de afgelopen jaren helaas heeft moeten missen, om daarna helaas weer weggestopt te wor den in het kleurloze gelid der halfslachtige gedenkdagen. Het herwinnen van de vrijheid is blijkbaar een gebeurtenis die met een lustrumherdenking meer dan voldoende gewaardeerd is! Zestien jaar geleden klonk het woord „vrijheid" heel anders. Het was een begrip dat met doodsverachting werd uitgedra gen, een schat die met het leven werd bewaakt, een stil bemij- merd woord in de cellen der po- litiegevangenissen, een licht in de eindeloze barre nacht der con centratiekampen, een strijdkreet die inspireerde tot bijna onvoor stelbare heldenmoed, tot grote en aangrijpende naastenliefde, tot een welhaast bovenmenselij ke offervaardigheid. Toen wisten we dat de vrijheid het hoogste goed is dat een volk kan bezitten, een bezit dat de zwaarste offers waard is. Die offers zijn ge bracht door alle volken van de wereld, door elke stad en elk dorp bijna, door honderdduizen den gezinnen. Vijftien jaar is het alweer ge leden dat duizenden landgenoten met tranen in de ogen onze na tionale driekleur weer mochten uitvouwen over een geteisterd, gebrandschat, straatarm, maar gelukkig koninkrijk. Morgen wappert diezelfde vlag over nieu we welvaart, over een herrezen vaderland en blijde en gelukkige mensen. Het verschil tussen het uitgehongerde volk van toen en de welvaart van vandaag, dat is de vrijheid. Het verschil tussen de angst van die dagen en de vreugde van dit ogenblik, dat is ook de vrijheid. Het verschil tus sen de domme, botte en bloedige terreur van die jaren en do rechtvaardigheid van deze tijd, dat is eveneens de vrijheid. En daarom moet de dag van morgen niet alleen een dag van vreugde zijn, maar ook en vooral een dag van bezinning op alles wat wij in de vrijheid bezitten. En niet alleen morgen, maar ook alle da gen nadien moet de vrijheid ons leven kenmerken, niet alleen in de rechten welke zij ons schenkt, maar vooral in de plichten welke zij ons als vrije christenmensen oplegt, want deze plichten zullen ons er voor moeten behoeden dat de vrijheid opnieuw verloren gaat. PRINS OPENT ZENDERPARK WERELDOMROEP Prins Bernhard heeft maandag in IJsselstein het nieuwe zender park van de Wereldomroep offi cieel in gebruik gesteld. Het ra- dio-zendercoinplex is opgetrok ken in het vlakke polderjand, en kele kilometers ten zuidwesten van Utrecht. Het landschap hier wordt be heerst door een hoge toren met daarop geplaatst een 250 meter lange antennemast voor de tele visie en f.m.-omroepzenders. Iets verderop steken twee sta len naalden omhoog, de anten nes van de beide miadengolf-om- roepzenders. Wat dichter bij het oude stadje IJsselstein staan te midden van grazende koeien de antennes opgesteld van Radio- Nederland Wereldomroep. Na afloop van de officiële in gebruikstelling maakte de prins een rondgang langs de ingewik kelde apparatuur van het nieu we zenderpark, waarbij hij zich liet voorlichten door de voorzit ter van het bestuur der stichting Radio-Nederland Wereldomroep, mr. A. J. d'Ailly en de voorzitter van de raad van beheer der Ne derlandse Omroepzendermaat- schappij, prof. mr. L. W. G. Scholten. CHESSMAN VERGAST Met een glimlach op de lippen is Chessman maandagmorgen om 10 uur 3 (18 uur 3 Nederland se tijd) kalm gestorven in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin, twaalf jaar nadat het doodvonnis over hem was uitgesproken. Het laatste uur voor zijn dood is nog driemaal een beroep van zijn verdedigers op de rechters verworpen. Een half uur uitstel van executie, dat de federale rechter Goodman hem liad willen verlenen op 't laatste moment, liep hij mis. Om twee minuten vóór tien verzocht ad vocaat Davis nog eenmaal door deze rechter te mogen worden gehoord. Goodmans secretaresse belde de gevangenis in San Quen- tin op, om de beslissing tot uit stel mee te delen. Maar ze draai de het verkeerde nummer. Dit oponthoud had tot gevolg, dat rechter Goodman de gevangenis pas aan de lijn kreeg, toen 't gas zijn werk al had gedaan. Bleek maar volkomen kalm ging Ciiessman de groen geschil- ucrde gaskamer binnen. Een be waker hond hem vast op een van de stalen stoelen en bevestigde een stetoscoop op zijn borst. De deuren gingen dicht, Een onbe kende haalde een hefboom over. Zestig toeschouwers zagen door de ramen van de gaskamer, hoe Chessman nog eenmaal tot hen glimlachte en iets onverstaan baars prevelde. Daarna stak hij zijn duimen op, alsof hij wilde zeggen: Ga uw gang maar. Ter wijl de gasdampen ontsnapten uit de bak onder zijn stoel, haal de de veroordeelde diep adem. Zijn hoofd zakte achterover. Zijn mond ging open. Hij was bewus teloos. Zes minuten van doodse stilte gingen voorbij. Tot men 'n lichte schok door de schouders van de veroordeelde zag gaan. Drie minuten later stelde een arts officieel de dood vast. Chess man had woord gehouden. Hij had zijn vonnis waardig onder gaan. Tot het laatste toe heeft Chess man volgehouden dat hij niet de „man met de rode lamp" is ge weest, die meer dan twaalf jaar geleden de parken en wegen van Los Angeles onveilig maakte. Voor hij de dodencel verliet wa ren zijn laatste woorden tot de gevangenisdirecteur nog een ge tuigenis van zijn onschuld. Met 4 tegen 3 stemmen van het hooggerechtshof werd zijn exe cutie bekrachtigd. EIS TEGEN Dr. O. LEVENSLANG Maandag, de vierde dag, die de Leeuwarder rechtbank besteedde aan 't tweede moordproces tegen de Berkelse arts, heeft de offi cier van justitie, mr. H. Gelinck, tegen dr. O. levenslang geëist. De verdediger van O., mr. H. Schootstra, hield een pleidooi van bijna drie uur. De rechtbank zal maandag 16 mei 's middags om half drie uitspraak doen. Maandag was de straat voor 't gerechtsgebouw afgezet, om de verdachte ongehinderd naar de rechtszitting te kunnen brengen. Dit was gebeurd op verzoek van de president van de rechtbank, omdat O. vrijdag bij het verlaten van het gerechtsgebouw „onheus en onbeschaafd was benaderd door het Leeuwardense publiek" zoals de president zei. DJAKARTA BEVEELT VERVANG NEDERLANDS PERSONEEL De Indonesische regering heeft maandag de drie grote buiten landse olie-maatschappijen op- dracht gegeven in versneld tem po tot vervanging van Neder lands door Indonesisch personeel over te gaan. In een brief van het ministerie van industrie en mijnbouw aan de Amerikaanse Caltex- en Stan- dard-maatschappijen en aan de overwegend Britse Shell/BPM wordt gezegd, dat de Nederland se employe's reeds vervangen hadden moeten zijn. De oliemaatschappijen wordt verzocht het ministerie te willen inlichten omtrent hun toekomst- Elannen ter vervanging van het etrokken Nederlandse perso neel. SOEKARNO OVER NEDERLAND Soekarno, die een officieel be zoek van drie dagen aan Tunesië brengt, heeft zaterdag in een toe spraak tot de leden van het Tu nesische parlement o.a. gespro ken over Nederlands Nieuw-Gui- nea. In zijn in de Engelse taal ge houden redevoering zei hij o.a. dat Indonesië besloten is dat deel van zijn gebied te bevrijden, dat nog bezet wordt door de Neder landers. „Ik heb steeds geezgd, dat wij de vraagstukken, die samenhan- fen met onze onafhankelijkheid, ij voorkeur op vreedzame wijze tot een oplossing brengen. Ik heb gelezen dat Nederlandse oorlogs schepen naar de wateren van Iri an zullen worden gezonden. Als zich in die omgeving onlusten voordoen, rust de verantwoorde lijkheid daarvoor op Nederland", aldus Soekarno. Onze hoofdredacteur SO jaar Er gaat bijna geen week voorbij of u treft in de kolommen van dit blad verslagen aan over koperen, zilveren en gouden jubilea bij bedrijven en instellingen uit het Langstraatse leven. Dat zijn er over een jaar genomen heel wat en als nieuwsblad stellen wij 't bijzonder op prijs, uitvoerig melding te maken van de hulde en waardering welke er aan deze trouwe en bekwame jubilerende werkers zo terecht wordt gebracht. Verder dan een gouden jubilaris hebben wij het echter nooit kun nen brengen en u zult derhalve iets van onze journalistieke trots begrijpen, toen wü dezer dagen de hand konden leggen op een man die er zich op mag beroemen 60 jaar in dienst van een bedrijf te zijn. Voor die hand hadden wij overigens maar een heel korte arm nodig want het was onze eigen hoofdredacteur, de man die de gehele dag met ons samenwerkt en die van de vroege morgen tot aan de sluiting van de werkdag leiding geeft aan ons bedrijf en aan dit blad, nu al 60 jaar lang; de man, die bovendien de tijd heeft kunnen vinden om een mensenleven lang naast zijn werk als hoofdrodacteur en onvermoeibare motor van ons bedrijf, ook nog activiteiten te ontwikkelen in welhaast elke sector van de waal- wiikse en langstraatse samenleving en die zich daardoor zeer vele en bijzondere verdiensten voor plaats en streek heeft verworven. Deze jubilaris van formaat is de heer Jan Tielen en u zult het met ons eens zijn dat wij met trots en vreugde ditmaal een groot deel van de voorpagina wijden aan zijn verdiensten. Wij doen dit niet op de eerste plaats vanwege dit jubileum hoe uniek ook maar wel omdat de heer Tielen a.s. zondag zijn 80ste verjaardag viert, die we de leeftijd der heel sterken zouden willen noemen. Men moet een aantal jaren met de heer Tielen hebben sa mengewerkt om iets te weten van zijn werkkracht, zijn energie en zijn toewijding aan ons be drijf en ons blad, maar ook van zijn liefde voor en gebondenheid aan plaats en streek. Wanneer we van iemand mogen zeggen dat hij de hitte van de dag ge dragen heeft ook op de leef tijd waarop men 't arbeidsleven pleegt te ruilen voor de verdien de rust en dat hij zijn liefde niet alleen met de mond heeft beleden, maar ook met de daad en in onvoorwaardelijke trouw, dan toch zeker van onze hoofd redacteur Jan Tielen. Men kan niet anders dan de grootste be wondering en het diepste respect hebben voor deze jubilaris, die nog altijd met een bijna onvoor stelbare vitaliteit in het voorste gelid strijdt voor de belangen van Waalwijk en de Langstraat en we zijn er dan ook van over tuigd dat zeer velen a.s. zondag van dit respect en deze bewonde ring zullen komen getuigen. Wanneer wij in den brede aan dacht zouden willen wijden aan de persoon en de figuur van on ze hoofdredacteur en aan zijn vele en grote verdiensten voor Waalwijk en de Langstraat, dan zouden we met enkele kolommen in dit blad niet kunnen volstaan en we moeten ons daarom be perken tot een visie in vogel vlucht op deze 60 jaren harde, bekwame en toegewijde arbeid. Wanneer we een terugblik werpen op dit zo welbestede en met talloze aktiviteiten op veler lei gebied gevulde leven, dan blijkt dat Jan Tielen tengevolge van het overlijden van zijn vader, de heer Antoon Tielen, op nog geen 20-jarige leeftijd de leiding van het gehele bedrijf op zich moest nemen. Dit bedrijf mocht dan in die tijd (1899) lang niet zo omvangrijk zijn als thans, er lagen voor de jeugdige hoofdre dacteur-uitgever toch ook toen heel wat voetangels en klemmen, vooral waar het de uitgave en de instandhouding van het nog jonge nieuwsblad betrof. Dank zij echter zijn energieke leiding en zijn zakelijk inzicht, kon de Waalwijksche Stoom drukkerij Antoon Tielen geleide lijk aan worden uitgebouwd tot wat zij thans is: een groot, mo dern bedrijf met een moderne en uitgebreide outillage. Onder zijn leiding en dank zij zijn journalistieke capaciteiten, is „De Echo van het Zuiden" uitgegroeid tot een omvangrijk en belangrijk nieuws- en adver tentieblad voor plaats en streek, waarvan de oplage, vergeleken bij die eerste jaren, ongeveer vertwintigvoudigd is. De juiste visie van Jan Tielen op de func tie van het streekblad, hebben van „De Echo" een regionale courant gemaakt, waarin men 't Langstraatse leven in al zijn fa cetten uitvoerig weerspiegeld vindt, waardoor dit blad naast de provinciale en landelijke dagbla den een onmisbare nieuws- en informatiebron is geworden voor de Langstraatse gezinnen. Behalve als drukker-uitgever en hoofdredacteur-uitgever is de heer Tielen nog werkzaam ge weest en ten dele nog werk zaam in vele belangrijke func ties in het maatschappelijke, so ciale, economische en culturele leven van plaats en streek. De heer Tielen was o.m.: mede-op- richter en vice-voorzilter van de r.k. Brabantse Drukkersbond (die het eerste collectief contract afsloot), welke later is opgegaan in de Ned. Drukkersbond en Ned. Kath. Drukkersvereniging, waar van hij lange tijd hoofdbestuurs lid was; secretaris van de Int. Schoen- en Ledertentoonstelling in 1903; secretaris van de Landbouwten toonstelling in 1910; hoofdbestuurslid en voorzitter Pers en Propaganda van de Int. Schoen- en Ledertentoonstelling 1925; ,,r.« secretaris van de tentoonstelling „Waalwijk 1948"; secretaris van de grootse In Schoen- en Ledertentoonstelling „Slem 1953; mede-oprichter en gedurende 50 jaar secretaris van de Vereniging „Waalwijks Belang"; vanaf de oprichting (bijna 20 jaar) voorzitter van de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstreken; gedurende 35 jaar bestuurslid van het r.k. Lyceum „Dr. Moller- college", waarvan 20 jaar als se cretaris en 10 jaar als voorzit ter; vanaf de oprichting gedurende 17 jaar algemeen voorzitter van het Borgstellingsfonds van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant; vanaf de oprichting secretaris van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie. Op grond van zijn vele ver diensten voor plaats en streek werd de heer Jan Tielen in 1954 door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Omdat hij terecht van mening is dat jongeren zijn plaats moe ten gaan innemen, trekt de heer Jan Tielen zich geleidelijk aan terug uit zijn bestuursfuncties. In de zaak en „op de krant" is hij echter ftog steeds de centrale figuur, die het bedrijfsschip met bekwame hand in de juiste koers houdt, daarbij bijgestaan door zijn zoon, Antoon Tielen, en een staf van medewerkers. Jan Tielen 80 jaur, maar met de energie en de vitaliteit van een vijftiger, vervult zijn dagtaak nog even volledig als 60 jaar geleden, toen hij als „jong broekie" het bedrijf van zijn vader overnam. Hij is 's morgens de eerste die binnenkomt en 's avonds de laat ste die de deur achter zich dicht trekt. De 80ste verjaardag zal voor de heer Jan Tielen ongetwijfeld een dag van grote voldoening en belangstelling zijn, want velen uit Waalwijk en omstreken en uit 't zakenleven zullen de man willen komen gelukwensen, die op zo eminente wijze en met zo veel toewijding zijn daad- en werkkracht heeft gewijd aan de belangen van z'n bedrijf, maar niet minder aan die van plaats en streek. Voor belangstellenden zal er gelegenheid zijn de jarige geluk te wensen te zijnen huize .th 't Hofke", Mr. v. Coothstraat 35, ip zondag 14.00 uur. op zondag 8 mei, van 12.30 tot 14.f In het kader van een groot scheepse propaganda-actie heeft het Wit-Gcle Kruis te Waalwijk een even aantrekkelijke als be langrijke folder in een huis-aan- huis verspreiding het licht doen zien. De folder, welke op keurige wijze is verzorgd en met leuke illustraties is verlucht, geeft een volledig en overzichtelijk beeld van alle activiteiten welke het Wit-Gele Kruis op het terrein van de gezondsheidszorg ontwik kelt. Alle verzorgingsterreinen van het Wit-Gele Kruis worden in dit handige boekje aangege ven met vermelding van adres sen, zittingstijden en eventuele onkosten. Dit boekje maakt nog weer opnieuw en op overtuigen de wijze duidelijk, dat toch eigen lijk geen enkel katholiek gezin op de lidmaatschapslijst van het VV.G.K. mag ontbreken en dit is natuurlijk ook de bedoeling van dit boekje. Dat ledental van het Waalwijk- se W.G.K. mag zich overigens in een gestadige groei Op 1 jan. 1960 telde men 28881 le- den tegen 2760 op 1 jan 1959 Inmiddels is men in 1960 de 3000 reeds gepasseerd. In verband met deze verheugende groei ligt het in de bedoeling om in 19b 1 tot de aanstelling van een vijfde wijkverpleegster over te gaan. Wijkverpleging Het aantal zieken, dat in het afgelopen jaar door de wijkver pleegsters is bezocht, bedroeg 429 (waarbij niet inbegrepen de 156 bezoeken aan bejaarden) te gen 598 (inclusief bejaardenbe- zoeken) in 1958. Door de diverse diensten werden in totaal 1569 personen verzorgd, aan welke personen 3568 bezoeken werden gebracht. In het afgelopen jaar bezochten 344 kinderen het con sultatiebureau voor zuigelingen zorg, waaronder 171 nieuw inge schreven kinderen. Het concul- tatiebureau voor kleuters telde 137 nieuw ingeschreven kinderen terwijl in totaal 231 kinderen aan dit bureau een bezoek brachten. De rcho vAn het Zuióen 2002

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1