wAAlwijkse en LanqstRAAtse courattc RADIOACTIEVE STRALING Sportpark en uitbreidingsplan west in Drunen 0 fi Mededeling kalter HET BRABANTS ORKEST GAAT FEEST VIEREN De onzichtbare dreiging <3jp O O 83e JAARGANG No. 36 83e JAARGANG No. 36 Uitgever Waalwükse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TeL-adres: „Echo" Toen onlangs in de Sahara de „Atoombom van De Gaulle" tot ontploffing kwam, werd enige tijd later via de radio omgeroe pen, dat de radioactieve straling in ons land het normale niet overschreden had. Dat betekende dat het internationale net van meetposten, dat ook thans, in volle vredestijd, functioneert, bij zonder had opgelet of tengevolge van deze explosie de radio activiteit zou toenemen. Nu is het niet zo, dat de recht streekse straling (gammastra- len) gevolg van een kernwapen explosie, zo ver kan doordringen dat wij in ons land last hebben van een explosie in de Sahara. Die straling is wel hoogst inten sief en (voor wie er onbeschermd aan is blootgesteld) meestal do delijk, maar duurt ten eerste maar zeer kort en heeft ook een zeer beperkte actieradius, met een straal van wellicht enkele kilometers. Neen, de radioactieve straling die men vreesde, zou het gevolg geweest moeten zijn van de z.g. radioactieve „fall-out". WAT IS FALL-OUT? Fall-out ontstaat als indirect gevolg van een kernexplosie, het zij in oorlogs- of vredestijd. Er werden dan ook ernstige gevaren gevreesd voor de volksgezond heid van de proefexplosies, zoals die hebben plaats gehad in Sibe rië, Nevada en in de Stille Oce aan... en onlangs weer in de Sa hara. Tot nog toe schijnen er nog geen aanwijsbare nadelige gevol gen te zijn, maar dat men zich bezorgd maakt, blijkt uit het zoe ken naar een „schone" bom (zonder fall-out) en proeven in verlaten mijngangen e.d. Wanneer de grondexplosie plaats vindt, wordt een ontzaglij ke kolom stof en puin kilometers ver omhoog gezogen. De zwaar- ste stukken vallen dichtbij neer, maar de lichtere stofdeeltjes drijven op de wind en hoe fijner ze zijn, hoe moeilijker waarneem baar dus, hoe verder ze komen, soms vele honderden kilometers ver. Wanneer dit stof neerdaalt op rivieren en wegen, op huizen en akkers, dorpen en steden, zal slechts met speciale meetappara ten de radioactieve straling kun nen worden vastgesteld. En als gezegd: een internationaal net van meetposten functionneert reeds thans. Er zal dan ook meestal een mogelijkheid tot alarmering zijn, zodat men korter of langer tijd van voorbereiding heeft. Maar uiteraard is het beter, wanneer men die voorbereidingen reeds getroffen heeft. BLIJF BINNENSHUIS Allereerst: we zorgen dat er zoveel mogelijk afscherming is tussen ons zelf en de straling (muren, zandzakken) en zoeken ons in huis de plek het verst ver wijderd van de buitenmuren en het dak. De besmetting ontstaat alleen door de aanraking met het radio actieve stof. Men moet er tegen waken, het in te ademen, veront reinigd water te drinken of voed sel te gebruiken; ook er voor zorgen dat het de woning (en op het platteland: de stal), niet bin nen dringt. Wij in het westen hebben dit voordeel, dat onze woningen ge makkelijk afsluitbaar zijn en dat onze hygiëne op hoog peil staat, terwijl ons nat en winderig kli maat nog een handje helpt. We begeven ons, wanneer de waarschuwing is gegeven, niet buitensuis. Vertoeven we nog buiten, dan waken we er tegen het stof in te ademen, binden een zakdoek voor de mond, roken, eten en drinken niet. We trekken zodra we ons weer naar binnen begeven, zo gauw mogelijk de besmette kleren uit en bergen die veilig op, wassen ons terdege, vooral haren, oren, ogen, huid plooien enz., zodat we het be smettende stof volledig kwijt zijn. We moeten rekening houden met verontreinigd drinkwater en zullen dus bij voorkeur geconser veerd voedsel en drank gebrui ken. NIEMAND DE DEUR UIT We dienen er rekening mee te houden dat het parool „binnen blijven" voor iedereen geldt: ook voor de dokter, de verpleegster, de bakker en de melkboer. We zullen dus bij verwondin gen zelf eerste hulp moeten ver lenen, onze zieken zelf verplegen en zorgen dat we voldoente te eten hebben, zelfs wanneer gas of stroom uitvallen. Aangezien we zeker niet altijd kans zullen hebben om alsnog een voorraad in te slaan, is het nuttig daarmee, reeds tevoren te beginnen. Men kan die voorraad op behoorlijk peil houden door de oudste blikjes er van af te ne men en in de huishouding te ge bruiken en met nieuwe aan te vullen. Speciaal dient gewaakt te wor den tegen brand, want ook de brandweer komt er 'niet door... In zeer ernstige gevallen kan 't wel een dag of zes duren, voor het veilig is althans enkele uren de straat op te gaan. Maar het kan ook een kwestie van een of twee dagen zijn, dat hangt af van de omvang van de explosie en de afstand waarop ze plaats heeft gehad. Blijf binnenshuis tot het „alles veilig" signaal gegeven wordt. Zo ver mogelijk van buitenmu ren en ramen. Zorg dat het stof niet op enigerlei wijze kan door dringen. Dat is de vrij simpele raad (al zal de uitvoering nog wel problemen met zich mee brengen) die gegeven kan wor den, wanneer de onzichtbare vij and, de radioactieve fall-out, ons bedreigt. (Stichting Bevordering Bescherming Bevolking) élan en enthousiasme doorzetten, van tien jaar weten wat men wil en kan bereiken. Het is goed om bij dit tienja rig bestaan een blik terug te wer pen op de ontwikkeling van dit ons allen nu reeds zo vertrouwd en geiield orkest. Voor 't allereerste begin moe ten we veel verder teruggaan dan mei 1950. Kecds vóór de tweede wereld oorlog voelde men in Brabantse kringen de behoefte aan een ei gen provinciaal orkest. Geduren- ue de bezettingstijd konden ech ter geen plannen in deze richting uitgewerkt worden. Doch direct na de bevrijding ging men hard aan het werk om te komen tot de verwezenlijking van dit ideaal. Als initiatieinemers willen wij hier noemen de heren Otto Glas tra van Loon, lr. lv. L. G. Bou- man, die nu nog steeds als actief secretaris van liet bestuur op treedt, alsook de Brabantse Cul tuurstuwers Vincent Cleerdin en drs. A. Brans. Het particulier initiatief werd voorgelegd aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant, waar men direct weerklank vond. Er werd niet geaarzeld; aan een commissie werd opdracht ver leend een advies uit te brengen over de mogelijkheid tot oprich ting en vestiging van een Bra bants Orkest. Dit rapport kwam gereed op 3 december 1946. De commissie was eenstenunig van oordeel dat er een Brabants Orkest moest komen. Dit was iets vanzelfspre kends geworden. Men kon dus beginnen met de realisering. De eerste steen was gelegd. Successievelijk werden subsi dies toegekend door de Rijks overheid, de Provinciale Staten en diverse Brabantse gemeenten, die begrepen dat het orkest in statu nascendi geruggesteund moest worden door de gehele provincie. Op 25 november 1947 werd door Gedeputeerde Staten van N.-Brabant de Stichting Vrien den van het Brabants Orkest in het leven geroepen, die tot taak kreeg een regionaal orkest te tor nieren en daarom ook de steun vroeg van de Brabantse bedrijven en instellingen, alsook van elke Brabantse muziekminnaar. En werkelijk, vele Brabanders hebben begrepen dat ook zij een steentje moesten bijdragen. Na het leggen van deze zo noodzakelijke fundamenten kon jaar gepresteerd heeft. Hij was niet bang voor moeilijkheden. Met élan en durf bracht hij vele nieuwe werken. Zijn programma's waren steeds boeiend en interessant. Hij hield van manifestaties. Het repertoire gedurende deze 10 jaar bevatte 604 werken. Als de muren van het „Kruithuis" aan de Citadellaan, het „home" van Het Brabants Orkest, waar gerepeteerd werd, konden spre ken, zouden zij ons kunnen ver tollen welk een arbeid er vooraf ging aan elk concert; met welk een energie Hein Jordans, in zijn rode jak, met zijn orkest, de pro gramma's voorbereidde. Wanneer het orkest op 6 mei a.s. haar galaconcert geeft, heeft het reeds 1484 uitvoeringen ach ter de rug. Daarvoor heeft 't orkest pl.m. 120.000 km. gereisd. Heel Bra bant is dan doorkruist. Er werd alleen reeds door het orkest ge speeld in 68 verschillende ge meenten, waarvan 47 in Noord- Brabant zelf, 21 gemeenten daar buiten en 3 in België. We laten dan de zo vele ge meenten, die door de kamermu ziekgroepen en Het Brabants Ka merorkest bespeeld werden, bui ten beschouwing. Hieruit blijkt dat Het Brabants Orkest inderdaad een bezit is van de gehele provincie^ Het wil er zijn voor iedere Brabander, of hij nu woont in Cuyk of Zevenber- ten, in Geertruidenberg of Val- enswaard. Eenieder kan meeprofiteren van het werk, dat Hein Jordans met zijn muziek levert. HET WERK OP DE Bewonder uzelf in een badpak van TWEKA volop keuze bij.. ACHTERGROND Het zou een grote fout zijn, wanneer bij deze terugblik op de 10 voorbije jaren van Het Bra bants Orkest de werkers achter de coulissen vergeten zouden worden. Zo weinigen van de concertbe zoekers hebben enig idee van de organisatie, die voorafgegaan is aan het moment, waarop Hein Jordans met zijn musici, keurig in rok, op het podium de eerste klanken van de ouverture doen klinken. Gelukkig weet Hein Jordans altijd een energiek man naast zich, die zich met de zakelijke leiding bezig houdt, de heer Ten- dijck, de directeur-administra teur, die nu reeds bijna 10 jaar de zakelijke touwtjes in handen heeft. En hij doet dit op een for midabele wijze. De heer Tendijck is een groot organisator, die weet wat hij wil, een man vol idealisme, een man die vecht voor het orkest. Het feit dat Het Brabants Orkest nu, na 10 jaar, reeds volwassen genoemd mag worden, is zeer zeker mede te danken aan zijn grote doorzet tingsvermogen, aan zijn kundig heid en enthousiasme. Wanneer Het Brabants Orkest op 6 mei a.s. haar feestconcert zal geven, dan mogen Hein Jor dans, de heer Tendijke, alle or kestleden en elke Brabander zeg gen: „Wij hebben een orkest waar wij trots op kunnen zijn". Op 6 mei a.s. is het tien jaar geleden, dat Het Brabants Orkest voor het eerst als „symphonie- orkest" verscheen op het podium van het Bossche Casino. Daar zat het toen, het 33 kop pen tellend orkest. En Hein Jordans stond er voor. Vijf jaar geleden, op 6 mei, gaf het haar le lustrum vierend or kest een feestconcert in de zaal Katholiek Leven te Eindhoven. Er zaten toen 70 musici op het podium. En Hein Jordans stond er voor. Nu, op 6 mei a.s., zal Het Bra bants Orkest een galaconcert ge ven in Concordia te Breda bij ge legenheid van haar 2e lustrum. We zullen dan 82 koppen kun nen tellen. En weer zullen we Hein Jordans op de bok zien staan. Tien jaar oud is dan het or kest, en heus, we moeten 't allen onderkennen, 't is geen kind meer dat in de 4e klas (klasse D) thuis hoort. Vele mensen en ook vele orkesten hebben 40 of 50 jaar nodig om volwassen te worden, (sommigen worden het nooit), maar ons orkest had er maar 10 jaar voor nodig om zover te ko men. Ons orkest mag nu al een woordje meespreken in de Ne derlandse muziekwereld. Wat zijn wij trots op ons eigen Zuiver Uw bloed met Kruschen. Om üw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aansporende werking onzuiverheden uit Uw bloed ver drijft, verdwijnen Uw pijnen vanzelf. Kruschen's vijf minerale zouten brengen Uw bloedzuiverende organen weer op gang. verwekkende onzuiverheden verdwijnen Uw bloed gaat sneller stromen en de pijn- begonnen worden met de op bouw. Men had niet durven ver moeden dat Brabant na tien jaar reeds zo'n riant muziekkasteel zou bezitten. Op 1 januari 1950 kwam Hein Jortlans als vaste dirigent, vol moedig en jeugdig enthousiasme plaatste hij zich op de trappen van het voorportaal. Hij kende de taak, die hem op de schouders werd gelegd, en hij heeft zich op fenomenale wijze van deze op dracht gekweten. Hein Jordans mag met genoe gen terugzien op de 10 jaar, die achter hem liggen. Hij heeft met zijn mensen gezwoegd en geploe terd. Hij heeft met zijn mensen menige uitbundige ovatie mogen incasseren als beloning yo°Jl ('e grote prestaties; wat heelt Hein in zonnige fleurige kleuren 39.- Doet uw voordeel bij Tilburg. Brabants Orkest! Hoe 't allemaal zo gekomen is? Zo maar? Nee, niet „zo maar"! Dit is het resultaat van tien jaar hard werken, van tien jaar alle krachten inzetten, met vuur en Jordans het muziekminnend pu bliek van Brabant veel moois ge schonken; wat heeft hij duizen den mensen tal van gelukkige avonden bezorgd. Wij hebben respect voor wat hij in deze tien In de laatste raadsvergadering keurde de raad van Drunen een crediet goed voor de aanleg van een sportpark. Wij zijn thans in de gelegenheid om het ontwerp plan voor dit fraaie sportpark te kunnen publiceren. Zoals bekend zal dit sportpark worden aange legd ten zuiden van de Heidijk en Bl.m. 100 m. ten westen van de uinweg. Het park vindt aan de zuidzijde aansluiting op 't nieu we zwembad aan de Hoge Schijf. De aanleg van een goed sport park is een zaak waaraan in Dru nen, gezien de intensieve sport beoefening, reeds lang behoefte bestaat. Dat men eindelijk tot 'n ontwerp van een sportpark is kunnen komen, mag men van harte toejuichen. Temeer nog als men daarbij kan vasstellen dat men met de uitvoering van het plan al binnen zeer korte tijd noopt te kunnen beginnen. Men noemt al de tijd van twee jaar, dat de eerste fase, n.l. drie voet balvelden plus de volley- en korf- balvelden gereed zouden kunnen zijn. Het ontwerpen van dit sportpark is in verband met de spoedige uitvoering van het uit breidingsplan West tevens ook zeer noodzakelijk geworden. De bestaande voetbalvelden zullen met dit uitbreidingsplan moeten verdwijnen, waardoor naar ande re terreinen moest worden ge zocht. Het sportpark zoals het werd ontworpen en zoals 't door de raad werd goedgekeurd, biedt, zoals uit bijgaande tekening wel blijkt, vele mogelijkheden en is voor Drunen als ontwikkelings- gemeente een bijzondere aan winst. Zoals uit de tekening blijkt is in het ontwerp rekening gehou den met veel beplanting. In eer ste aanvang zal 't hoofdveld (2) worden aangelegd. Dit veld wordt toegerust met een staantribune. Verder zal dan ook direct de en- trée, alsmede de kleedkamers op getrokken moeten worden. De eerste fase omvat verder de uit voering van de twee bij velden (3 en 4), alsmede de aanleg van de korfbalvelden (5) en de volley- balvelden (6). Meer naar het noorden kunnen dan later (7) de tennisbanen aan gelegd worden en verder is daar nog voldoende ruimte over voor de aanleg van een park en verder parkeergelegenheid. Ook is in dit plan een sporthal ontworpen, iets waaraan reeds nu en straks ze ker in toenemende mate behoefte zal bestaan. Het geheel geeft straks ook een mooie aansluiting aan plan Zuid, dat ten noorden van de Heidijk komt te liggen. Aan de oostzijde van het park is over de gehele lengte een weg gepland en straks zal de hoofd ingang geheel noordelijk worden behouden. PLAN WEST Doordat het uitbreidingsplan oost practisch geheel is volge bouwd (men hoopt dit jaar al daar nog met de bouw van pl.m. 100 woningen te kunnen begin nen) zal men dit jaar nog met de uitvoering van het plan West moeten beginnen. Dit plan biedt de mogelijkheid tot de bouw van pl.m. 250Woningen, waarvan de helft in de komende anderhalt jaar zal kunnen worden voltooid. De uitvoering en opzet van dit hele plan is eenvoudiger en strakker gehouden dan het thans S;reed komende plan Braken ost. Daar vindt men villa's, bungalows, middenstandswonin gen en arbeiderswoningen, yoor een dergelijke verscheidenheid is er in het plan West geen moge lijkheid. Vandaar dat hij de af ronding van het plan Oost mid dels open bebouwing vooral door bungalows, op een juiste wijze in een behoefte kon worden voor zien. Het op stapel staande plan Zuid biedt door de grote ver scheidenheid in de bebouwing straks weer grotere mogelijkhe den. Tegenover het plan Oost en plan Zuid met hun verscheiden heid in bebouwing, mag van het plan West gesproken worden als van een uitgesproken woonwijk. De uitvoering is overigens fraai en ruim gehouden. Er is voldoen de ruimte voor beplanting over gelaten en de straten zijn vol doende ruim ontworpen. Aan de zuidoostkant van dit eerste ge deelte van dit plan is zelfs nog een aardig plantsoentje ontwor pen. In verband met het feit dat de sport bij de uitvoering van 't inmiddels ontworpen sportpark natuurlijk niet stil kan staan, is aan de noordzijde van het plan West ook een noodsportveld ont worpen. Alles bijeen staat er in Drunen het komende jaar op het gebied van openbare werken weer veel te gebeuren. Een en ander ge tuigt van een vooruitziende blik en van de voortvarendheid van het gemeentebestuur. De tchö «\n het Zuióen MARKT WAALWIJK Tien jaar, en ioch volwassen. 5ZorI ba 1 volde r. 6. vMeybalvalden 7. Tenrno'nanan Ö.Kieodruioten 9.Sporthal 10. furlteerpl&ata GBK23ÏJTS ER UN BIJ SPORTVELDEN. IEGSNDA. 2.Hoofdveld J.BiJvoli 431J w 1 d Weer een bijzondere aanbieding van Kalter! SPORT COLBERTS. Het moderne sportcolbert van 1960, schuine zakken, 1 of 2 splitten, Heren- en Jongenskleding Heuvelstraat 24,

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 5