wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt FILMJOURNAAL Luxor KAATSHEUVEL a «4 Musis Sacrum Snede is luchtig en warm ota. Van deA/e/t INTERNATIONALE SCHOENENBEURS GEOPEND m Nog witter... stralend wit.. WOENSDAG 4 MEI 1960 8.1e JAARGANG No. 36 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 Kaatsheuvel: Tel. 2002 - Dr. van Beurdenstraat 8 Tel.-adres: „Echo" De heer Huh. J. Jansen, alge meen secretaris van de Sociaal Economische Raad, heeft maan dagmorgen in Utrecht de Inter nationale Scnoenenbeurs Neder land 1900 geopend. Bij deze gele genheid verstrekte hij enkele cij- ters over de resultaten van de Nederlandse schoenindustrie in 1959. De produktie steeg in dat jaar ten opzichte van 1958 met 1(3 procent tot 32 miljoen paren en de export nam met bijna een derde toe tot (3,25 miljoen paren ter waarde van rond 40 miljoen gulden. Ook de import steeg tot een recordhoogte in 1959. Er wer den vijf miljoen paren ter waar de van 29 miljoen gulden in ons land afgezet: 45 procent meer dan in 1958. Over de toekomstige ontwik keling van de schoenindustrie zei de heer Jansen, dat deze in hoge mate zal worden bepaald door het streven naar Europese economische integratie. In dit verband merkte hij op, dat de West-duitse schoenindus trie sterk is gemechaniseerd. Sinds 1950 daalt daar het aantal ondernemingen regelmatig, ter wijl 't getal der in deze industrie tak werkzame personen steeds toeneemt hetgeen wijst op krach tige concentratie. Terwijl in de (3 EÉG-landen de totale produktie van leren schoenen tussen 1950 en 1958 steeg niet 43 procent en die van pantoffels met 10 pro cent, nam de produktie in West- Duitsland van deze artikelen toe met respectievelijk (33 en 18 Frankrijk staat met zijn tota le produktie nog op de eerste plaats. De productie van de Fran se schoennijverheid is ongeveer gelijk aan die in West-Duitsland, maar er zijn ruim driemaal zo veel ondernemingen als in de Bondsrepubliek. In de produktie- slijging bleef Frankrijk sterk achter: tussen 1950 en 1958 was deze voor schoenen 22 en voor pantoffels 3 procent. In Italië is een derde van de schoenenproduktie nog ambach telijk. In de middelgrote bedrij ven valt een zekere concentratie waar te nemen. De totale pro duktie in Italië steeg in de perio de '50-'58 aanzienlijk, die van schoenen met 52 en die van pan toffels met 48 procent. De lieer Jansen noemde het belangrijk, dat deze produktietoeneming pas na 1954 is begonnen, waaruit men zijns inziens concluderen mag, dat de procentuele stijging van de Italiaanse produktie in de laatste jaren aanmerkelijk groter moet zijn geweest dan in welk land van Europa ook. De Belgisch-Luxemburgse unie ligt met haar produktiestijging iels onder het EEG-gemiddelde, namelijk 40 procent voor de schoenen en 10 procent voor de pantoffels. Voor Nederland waar 90 procent van de schoenen ge fabriceerd wordt in elf grote en 125 middelgrote ondernemingen, bedroeg de produktievcrhoging in de jaren 1950-1958 voor schoe nen en pantoffels respectievelijk 42 en 49 procent. In de EEG is Frankrijk de eer ste producent van pantoffels en 'lc tweede van Ieren schoenen. Het land neemt met 38 procent van de totale produktie de eer ste plaats in, Duitsland volgt met 32,(3 procent, Italië, met 1(3,35 procent en Nederland en België- Luxeinburg met 7,(3 en 5,35 Het wegvallen van de tolmu ren binnen de gemeenschap zal, volgens de heer Jansen, tot ge volg hebben, dat voor Frankrijk de protectionistische drempels en voor de Beneluxlanden de voorkeurpositie van de eigen unie wegvallen. Dit betekent op het eerste gezicht een verscher ping van de concurrentie op de exportmarkten, maar de heer Jansen meent, dat men hiervan de eerstkomende jaren niet te veel moet verwachten. .luist in het schoenen verbruik spelen de verhruiksgewoonten, de smaak en de mode een grote rol, zo zei hij, en als deze factoren de rich ting van het handelsverkeer be palen, blijkt die richting maar al te vaak anders te zijn dan de zui ver economische factoren doen verwachten. Radicale veranderingen in het onderlinge verkeer van de pro duktie van de schoenindustrie in de zes landen behoeft men, vol gens de heer Jansen, hij het weg vallen van de tolgrenzen niet te gemoet te zien, ook al zijn kleine verschuivingen mogelijk. Hij meent dat voorshands de verzor ging van de eigen markt voor de verschillende industrieën hoofd zaak zal blijven. Daar komt hij, dat 73 procent van de totale schoenenexport van de zes EEG- landen in 1957 gericht was op derde landen. Hiervan ging ruim 30 procent naar de landen van de vrijhandelszone. Op sociaal gebied acht de heer Jansen de praktische uitwerking van de algemene bepalingen be slissend. Volgens hem zal een van de gevolgen voor Nederland ongetwijfeld een verhoging van de loonkosten zijn. Hij voegde hieraan toe, dat dit de Neder landse schoenindustrie waar schijnlijk voor grotere moeilijk heden in de onderlinge concur rentieverhoudingen zal plaatsen clan de geleidelijke afschaffing van de zogenaamde handelsbe lemmeringen. Hij kwam dan ook lot de conclusie, dat kostenverla ging voor de Nederlandse schoe nenindustrie dringend noodzake lijk is. Met het oog hierop pleitte hij voor opvoering van de pro- duktivitcit door middel van me chanisatie en automatisering, door rationalisatie en een grote re concentratie. Naast de opvoe ring van produktiviteit, commer ciële en technische research, zal, volgens hem ook op brede schaal inzicht moeten worden verwor ven in de verbruikswensen. „FREDDY, DIE GITARRE UND DAS MEEK" Onversneden en zoetgevooisde Duitse romantiek brengt ons de ze film, waarin het teenager-idool Heimweh-Freddy Quinn zijn best doet om de tranen los te weken en de kelen_yol brokken te stop pen, bijgestaan door Corny Col lins en Sabine Sesselmann. Als zwervende zeeman meer zwer vend dan zeeman stapt Freddy al zingend over het celluloid, met in zijn achterhoofd het plan om naar Canada te gaan. Hij hotst daarbij tegen twee meisjes op, waarvan de een het op zijn hart en de ander het op zijn zangta lent voorzien heeft. Freddy zingt daarbij lustig door, totdat einde lijk het schip naar Canada ver trekt. Het ene meisje zal zich Ia- ter hij hem voegen. Ter grotere vertedering is er ook nog een verstekelingetje aan boord, voor wie Freddy „Die Gitarre und das Meer" zingt. Iedereen mag het zien. Van vrijdag tot en met zondag. „HET BEEST IN DE NACHT" Dwaze wetenschappelijke kol der en daaruit voortvloeiende groteske griezeligheden vormen de inhoud van deze quasi-griezel- film. Een geleerde heeft ontdekt, dat een eeuwenoude en zorgvul dig bewaarde vis een stof af scheidt, die zeer merkwaardige gevolgen heeft hij mensen en die ren. Mensen en dieren, die met deze stof in aanraking komen, vallen terug naar het verleden. Honden worden harre en boze wolven en mensen bloeddorstige gorilla's. Enfin, u weet waar dat heengaat: snerpende gillen, lij ken in bomen en mooie buiten westen geraakte joffers in de ha rige armen van vreselijke mon sters, totdat ten slotte de politie komt en aan alle griezelpret een einde maakt. Voor griezelaars vanaf 14 jaar. Maandaf en woensdag. haar minister sneuvelen evenals Asclepius, maar het lot van Ar menië ligt nu in handen van Mar cus, die zich een rechtvaardig vriend getoond heeft. In de hoofdrollen Gianna Ma ria Canale, Georges Marehal en Ettore Manni. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „DE DODENDE RAKET" Niet wetenschappelijk verant woord, maar toch wel spannend is dit aktuele verhaal, dat ons confronteert met de ondergang van de wereld, doordat een groep asteroïden ten gevolge van een atoomontploffing in grote brok stukken uiteen is bevallen, die de aarde bedreigen. De film geeft ons een beeld van de paniek on der de bevolking en van de ge dragingen van een aantal geleer den, die eigenlijk tot het laatst oj) hun post moeten blijven. Men ziet staaltjes van grote moed, maar ook van lafheid, öp het ogenblik echter dat de totale on dergang van de wereld voor de deur staat, redt een geniaal idee de aarde van de catastrophe. Een beklemmend beeld uit ons atoomtijdperk. In de hoofdrollen Paul Hub- schmid, Madeleine Fischer en Fiorella Mari. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „OPSTAND DER GLADIATOREN" Voor dit spectaculaire verhaal doen we enkele stappen terug in de geschiedenis en verplaatsen ons naar Armenië ten tijde van de glansperiode van het Romein se Rijk. Er is daar een opstand uitgebroken en de jonge tribuun Marcus krijgt opdracht om daar orde op zaken te gaan stellen. Hij bemerkt dat de bevolking is ver deeld in twee groepen: enerzijds de regentes Amira, een even mooie als wrede vrouw, die in schijn op de hand van de Romei nen is en wordt geadviseerd door haar sluwe Scytische minister Bukalla, anderzijde de platte landsbevolking, die openlijk te gen de Romeinse gouverneur Cri- sippus in opstand zijn gekomen. Marcus komt in een moeilijke si tuatie te verkeren en op een ge geven ogenblik heeft hij zowel Amira tot vijand als de aanvoer der der plattelandsbevolking As clepius. Ten slotte echter leren Marcus en Asclepius elkaar be ter begrijpen en verslaan de Scy then, die onder aanvoering van Amira de macht in handen wil len nemen. De boze vrouw en Suède is in 't voorjaar en op koele dagen ideaal. Licht en luchtig, maar warm, omdat suède werkelijk winddicht is. Suède is tegelijk elegant en sportief. Juist iets voor dit seizoen. De collectie I960 toont vele vlotte cn charmante modellen in talrijke zeer mooie kleuren. *sr Loon op Zand ssütf'a listens CONFETTI-BAL zondag 8 mei a.s. Orkest: „THE SKYLINERS" m.m.v. Nederlands bekende zangeres Mej. Jacqueline Boyer. Aanvang 7.30 uur n.m. mm i vriend... BEDEVAART NAAR ST. WILLEBRORD HOVesCHOBNtN MARKT WAALWIJK St. Joachimsmoei «SP \;\n het Zuióen TILBURGHeuvelstraat 44 -Tel. 04250-23900 BREDA: Eindstraat 14 - Tel. 01600-31086 ZONDAGSDOKTERSDIENST. Komend weekend wordt de praktijk van de doktoren R. Raaymaakers te Kaatsheu vel en A. de Vries te Loonopzand, waar genomen door dr. P. Wijtenburg, Hoofd straat 4, Kaatsheuvel, tel. 04167-2550. De praktijk van dr. K. van Tuyn te Kaatsheuvel wordt zaterdag en zondag waargenomen door dr. H. Winkelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167-2350. KONINGINNEDAG-VIERING. Balonnenwcdstrijd - Kinderspelen. Het programmapunt van Koninginnedag Ballonnenwedstrijd, is wegens het niet afle veren van het gas, afgelast moeten worden. Het Centraal Buurtcomité stond hiermede voor een voldongen feit en zal trachten dit op de bevrijdingsdag, 5 mei, te organise ren. Jammer voor de kinderen, doch niet minder voor het comité. De kinderspelen op de beide school- plaatsen, hebben een prachtig verloop ge had; hard hebben de jongens en meisjes gestreden voor hun „bonnen". Diverse volksspelen waren georganiseerd, waarvan iedereen heeft kunnen zien, dat 't de kin deren weer eens goed gedaan heeft. 's Avonds had om 5 uur een concert plaats op de kiosk door de Harmonie Con-, cordia. Vanwege het vroege uur was het publiek niet erg talrijk. Over het concert mag gezegd worden dat weer eens een goed stuk muziek heeft geklonken. Onze viering van de verjaardag van onze geliefde vorstin is schitterend verlopen. Op 5 mei komen de groten aan de beurt. AUTOCLUB „KAATSHEUVEL" START WEER MET CLUBCOMPETITIE. De automobielclub „Kaatsheuvel", welke vorig jaar op zo'n bijzonder succesvolle wij ze haar eerste clubcompetitie organiseerde, gaat a.s. zondag van start met de eerste rit om het clubkampioenschap 1960. Hoewel de vereniging zich de laatste tijd meer en meer gaat instellen op het houden van „kaartleesritten", als zijnde de hoogste graad der automobielsport, zal de hoofd schotel dezer nieuwe competitie echter nog gevormd worden door oriëntatieritten. Op de laatst gehouden algemene vergadering i6 n.l. besloten, dat er vijf oriëntatieritten en twee kaartleesritten in deze competitie zul len worden verreden. Van de eerste cate gorie zullen de 3 best geklasseerde ritten meetellen voor het eindklassement, terwijl van de tweede er één en uiteraard ook de beste meetelt voor de eindklassering. Deze regeling is derhalve van veel belang voor diegenen, die onmogelijk alle ritten mee kunnen maken. Men behoeft dus uiteinde lijk maar aan vier ritten deel te nemen om toch voor een plaats in de eindrangschik king in aanmerking te komen. Zoals bekend, werd het vorig jaar ook door diverse niet-leden aan de competitie- ritten deelgenomen, die echter niet voor de club-titel in aanmerking kwamen. Hoewel dit voor de betrokkenen geen bezwaar vormde en zij zich desondanks met veel animo aan hun geliefde sport gaven, miste deze categorie daardoor toch 'n zekere im puls en 'n belangrijk deel van de gehele opzet. De organiserende club heeft de leem-, te hiervan ingezien en deze op 'n prachtige wijze aangevuld door naast het clubkam pioenschap ook 'n Gastenkampioenschap in te stellen. De competitie krijgt dus voor de niet-leden daarmee 'n even interessant ka rakter. Voor deelneming gelden dezelfde voorwaarden als voor de eigen leden. Natuurlijk zijn naast de officiële trofeeën aan deze competitie weer veel prachtige prijzen verbonden. Gebr. Pooters hebben eerste rit uitgezet. De eerste oriëntatierit belooft meteen een klap op de vuurpijl te worden. Toen de gebr. Harry en Jan Pooters het vorig jaar de titel veroverden, deden zij bij de prijs uitreiking de toezegging een rit te zullen uitzetten met de verzekering, dat hieraan zelfs de meest geroutineerde rijder 'n zwa re kluif zou hebben. Welnu, deze beloofde rit staat voor a.s. zondag op het program ma. Deze equipe kennende, kunnen de deelnemers er zich op voorbereiden, dat zij 'n kostelijke rit voorgeschoteld zulen krij gen. Het lid van de sportcommissie, de heer Bcp de Wijs, heeft als club-official de ze rit gekwalificeerd als „de beste tot nu toe verreden", waarin de gebr. Pooters al hun geraffineerd vernuft de vrije teugel hebben gelaten. Dit echter niet alleen, de heren hebben bovendien voor 'n enorme prijzentafel gezorgd, welke alleen reeds een massale deelname rechtvaardigt. De lengte van de rit is pl.m. 70 km en er moet gereden worden met 'n gemiddelde snelheid van 30 km per uur. De start heeft zoals gewoonlijk plaats bij hotel Euphonia om 4 uur, waar vanaf half 4 inschrijving mogelijk is, terwijl men dit ook vooraf kan doen bij voorzitter W. Soeterboek, Pr. Irenestraat 20. Er wordt gereden volgens Rac-Zuid-re- glement met als enige uitzondering deze, dat de oriëntatiepunten zich niet links van de weg bevinden. Tenslote zij nog vermeld, dat de rit over uitsluitend prima verharde we gen gaat. APOLLO-SUCCESSEN. Zondag j.l. namen 'n drietal leden van de harmonie Apollo deel aan het federatief solistenconcours te Kekerdom, waarbij mooie resultaten werden behaald. In de eerste af-, deling behaalde Sj. Laros met Bes-clarinet een derde prijs, Jan Laros in de afdeling Uitmuntendheid met cor-hoorn een eerste prijs en Marinus Laros in de er-afdeling met bariton eveneens een eerste prijs.. Als juryleden fungeerden de heren Gerard Boe- dijn en Piet van Mever. in de sfeervolle zaal van P. VAN DUN Al vindt u uw wekker (of wekkerklokje) nog zo'n nare vriend als hij u wekt. het is nog erger als hij u niet op tijd waarschuwt. Voorkom dat risico, laat u deskundig adviseren door een vakman... door uw eigen horloger! K.A.J.-NIEUWS. De K.A.J. gaat onderdag de bevrijdings feesten in Udenhout opluisteren met het spelen van voetbalwedstrijden tegen hun collega's aldaar. Zij zullen hierbij aantre den met twee elftallen, n.l. de VKAJ en de KAJ. Om 9 uur wordt vanaf de Gil denbond gezamenlijk afgereisd. Ter voorko ming, dat het programma in Udenhout door tijdsoverschrijding wat in de war zou lo pen, wordt verzocht alemaal, vooral de spelers, stipt op tijd aan de Gildenbond te zijn. In verband met de dodenherdenking gaat de gebruikelijke avond der VKAJ op woens dag niet door. AGENDA Apollo-theater: zaterdag 7 mei 8 uur en zondag 8 mei 6 uur en 8.30 uur: „Teenager Melodie". Alle leeftijden. Zaal Smit: donderdag 5 mei 7.30 uur: dansen, The South Jazzband. Euphonia: donderdag 5 mei, 7.30 uur: dansen, The Wooltownband. Gildenbond: donderdag 5 mei, 7.30 uur: dansen, de Wavo's. Café Th. van Boxtel: donderdag 5 mei, 7.30 uur: dansen. Café J. van Eeuwijk: donderdag 5 mei, 7.30 uur, dansen. Hotel Euphonia: zondag 8 mei, 4 uur: oriëntatierit. HET WERELDMERK ^iiiriftfT^lflllniiiin'iflfitiyumrn lillllli iliiBti 1.1 im DAUW TRAPPEN. Het op rituele grondslag berustende dauw- trappen door de harmonieën, heeft dit jaar, zoals dat gebruikelijk is, weer plaats ge had. Harmonie Concordia trok de vrije na tuur in, na gewekt te zijn door een reveille. Om kwart voor 8 waren zij weer terug om tijdig in de kerk aanwezig te zijn. Uit Til burg en Udenhout kwamen de harmonieën naar Loon, waar zij de H. Mis bijwoonden. Het is een feestelijke inzet van de lente als zo 's morgens vroeg de muziek over de landouwen klinkt. De Boerinnenbond zal op donderdag 19 mei een bedevaart houden naar St. Wille- brord. Zij die willen meegaan kunnen zich opgeven aan het bestuur tot en met a.s. zondag. TONEELGROEP L.C.G. De nog jonge Loonse Culturele Groep voerde zondag in 't Parochiehuis het dra matische stuk „De Mens in 't Bruin" op. Een 6pel in drie bedrijven van Henri van Hoof. De aalmoezenier, de Weleerw. heer kap. Smulders, opende deze avond, en zette de opzet van de groep uiteen. Het is de be doeling de grotere jeugd van 17-22 jaar zelf iets te laten brengen en wij geloven dat zij door dit spel hierin is geslaagd. Het was juist deze jeugd waarvoor voor heen nog weinig werd gedaan, welke zo ontzettend de ontspanning in eigen dorp nodig heeft. Hierin zien we echter dat thans voor deze jongelui wel degelijk ook iets gedaan wordt. Spr. bood de donateurs van het parochiehuis deze uitvoering aan. Het spel, dat goed is gespeeld was een moeilijke opgave en de tragedie is door elk der spelers prima vertolkt, onder de be kwame leiding van Frater Arnoud en on-, der regie van dhr. W. Wartenberg. Het werk van Schipper Ben (W. Wartenberg) Philip Kelly (P. v. d. Velden), benaderde de echte executanten van een toneelgroep. Marja (W. Donkers), de dochter van Ben speelde degelijk haar rol, alhoewel haar taal wat harder mocht zijn. Betsey (R. Dems) vrouw van Ben, kennen we uit haar vorig toneel met vlot dictie, Rita, de pleegdochter, (R. Krol) vertolkte haar rol als vrouw van de wal, haar spel pittig, ter wijl haar verloofde Tim (R. Schellen) een zeer waardige figuur voorstelde. De plichtsgetrouwe politieman Brown (G. Coomans) vervulde zijn rol statig. Zuster Lydia (T. Coomans), mevr. Kent (D. v. d. Lee) en dr. Marvin (A. van Iersel) hadden minder grote rollen, doch hun werk mag eveneens met ere genoemd worden. Het gehele stuk, waarin het recht zijn loop vindt en waarin het menselijke het wint van de ijzeren wet, is door deze jon gens en meisjes op uitbundige wijze ge speeld. Elke rol werd met enthousiasme ge bracht, hetgeen tot uiting komt door het vele goede werk wat de organisatoren van de L.C.G. zich hebben getroost. Kortom, er is pracht werk geleverd. Alleen was het jammer dat de zaal zo slecht gevuld was en dat het publiek een goed spel nog niet weet te waarderen, doordat er erg veel ge- Super soepele ipijkerloze molllèra. Ruimte voor alle tenen. Heerlijke dracht, ook voor gevoelige voeten. Zonnige Voorjaarskleuren. Ook leverbaar met geheel t geperforeerd voorblad. De prijs van daze onvergelijkbare schoenen I 24.50 praat cn geschuifeld werd. Stilte en rust bij een toneeluitvoering is een vereiste. DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Maandagmiddag, omstreeks half vier, is het bijna 2-jarig zoontje van de landbouwer J. C. Oerlemans-Vrienten, wonende Gal- geneind nr. 1, onder de parochie St. Joa- chimsmoer,, door een bestelauto overreden en later aan z'n verwondingen bezweken. Op genoemd tijdstip was bakker V. uit Dongen bij de familie Oerlcmans om z'n gebruikelijke bestelling af te leveren. Zijn auto stond daartoe op de naast de woning gelegen zandweg, welke praktisch alleen door de buurtbewoners wordt gebruikt en meer als eigen weg moet worden be schouwd. Toen V. gereed was en daarop wegreed, voelde hij opeens een lichte schok. Ten einde de oorzaak te kennen stapte hij uit, waarna bleek dat hij een kind van de fam. Oerlemans had overreden. Hoe de kleine onder de auto is terecht gekomen, is niet bekend. Onmiddellijk werd dr. de Vries te Loonopzand gewaarschuwd, die na on derzoek het slachtoffertje, wiens hals een zwelling vertoonde, direct naar het St. Eli- sabeth-ziekenhuis te Tilburg liet overbren gen, waar hij in de loop van dezelfde avond nog is overleden. P

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 9