wAALwi]kse en UnqstRAAtse couRant KAATSHEUVEL Uitstekend geslaagde bevrijdingsfeesten a BINNEN- EN BUITENLAND Gedenkboek met namen van 17,500 gevallenen in hal van Tweede kamer WAALWIJK HERDACHT ZIJN DODEN EN VIERDE DE BEVRIJDING MAANDAG 9 MEI 1960 83e JAARGANG No. 37 ritgever A aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen y oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 Hit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Opgericht 1878 Tel.-adres: Beurdenstraat 8 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk - Tel. 2621 - Kaatsheuvel: Tel Elke dag een bladzijde Op een tafel van gestolde lava en onder een glazen deksel ligt sinds j.l. woensdag in de hal van de Tweede Kamer 'n gedenkboek, dat de nainen bevat van 17.50U gevallen actieve strijders uit de tweede wereldoorlog; 7000 uit het verzet, 4000 strijders uit Azië, 1200 opvarenden van de koop vaardij, 2300 leden van de Ko ninklijke Landmacht en 3000 le den van de Marine. Tien jaar hebben de Zusters Benedictessen van de Onze Lieve Vrouwe Abdij te Oosterhout gewerkt aan het kalligraferen van deze namen in dit boek. Welke zusters? Hun na men zijn niet bekend en zullen ook niet bekend worden, want zij wensen naamloos te blijven. In de Ridderzaal der Staten- Generaal heeft Koningin Juliana woensdag namens het Neder landse volk en de regering de zorg voor dit boek en de gedenk tafel overgedragen aan de Staten- Generaal. Hare Majesteit was vergezeld van Prins Bernhard en de vier prinsessen. De gedachte van de samenstelling van een boek met de namen der gevalle nen werd in 1943 gelanceerd door Koningin Wilhelmina en Konin gin Juliana betreurde het woens dag dan ook diep, dat haar moe der wegens haar hoge ouderdom niet bij deze plechtigheid aanwe zig kon zijn. In de geest was prinses Wilhelmina echter wel aanwezig, want namens hun grootmoeder ontplooiden de vier prinsessen de vaderlandse drie kleur bij de gedenktafel. Koningin Juliana hield bij de ze overdracht de volgende toe spraak; Vandaag, 4 mei 1960, 15 jaar na de beëindiging van de tweede wereldoorlog voor Nederland, moge ik aan U, leden van de Sta- ten-Gencraal, als de gekozen ver tegenwoordigers van het Neder landse Volk, het boek aanbie den, waarin de namen staan op getekend van alle land- en rijks genoten, die hun leven gaven in de strijd tegen de onderdrukking aan en achter de fronten in de vrije wereld en in bezet gebied. Koningin Wilhelmina gaf ge stalte aan deze gedachte. Ik be treur het diep dat mijn Moeder wegens haar hoge leeftijd hier niet aanwezig kan zijn, maar zij leeft deze gebeurtenis mee door straks boven deze namen onze vlag te doen ontplooien. Bij deze namen kenden wij hen die deze vlag tot de dood toe hebben ge- eerd als het symbool van alles wat het leven waarde kon schen ken. En wij die achterbleven zul len hen blijven eren als hen die voorop gingen naar de overwin ning toe. In het boek staan zij vermeld, die wij juist meenden niet te kunnen missen bij onze herrijze nis. Nederland is herrezen het moest zonder hen geschieden. Hoe dit is gebeurd, moge materi eel wonderbaarlijk zijn, in de geest is het alleen goed geweest als het plaats vond in hun geest. Want zij bleken bereid, als het moest tot het uiterste toe te ge ven van wat een mens geven kan, en nog meer, opdat er een tijd zou komen van vrede en vrijheid waarin 't goed zou zijn te leven. Samen met een nieuw geslacht dat hen niet meer heeft gekend, zoeken wij, met vallen en op staan, onze w;eg in de vrijheid en vrede, die zij ons nalieten. Wij hebben de vrijheid ieder ons ei gen pad te kiezen, of in res pect voor elkanders wensen de vreugde te ervaren van samen eendrachtig scheppend werkzaam te zÜn- Ieder onzer heeft de vrijheid, de met zijn leven te bewijzen boodschap van hun dood te heb ben verstaan. Na de toespraak door Konin gin Juliana werd het woord ge voerd door de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de he ren Jonkman en Kortenhorst. Dr. Kortenhorst beloofde dat de gekozenen van het ^olk „trouwe en piëteitvolle wachters" zu.len zijn. Minister Cals van het de partement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen sprak de verwachting uit, dat de Kamer leden, wanneer zij deze gedenk tafel passeren, menigmaal in ge dachten zullen verwijlen bij al ciic mannen en vrouwen van ons volk, die het hoogste offer brach- ten opdat wij weer in vrijheid ons land zouden kunnen bestu- ren Tijdens deze indrukwekkende plechtigheid stonden op de plaats waarbij Prinsjesdag de hofdigm- tarissen staan, zes anonieme mannen: een oud-illegaal, matroos, een landmachtsoldaat, een luchtmachtsoldaat, 'n wacht meester van het KNIL en een leerling van de zeevaartschool. In het nog niet volledige ge denkboek zijn alleen de namen van de actieve strijders opgeno men. Voor de zg. passieve slacht offers: de burgerslachtoffers, de doden van de hongerwinter en vooral de vermoorde joden, zui len aparte naamlijsten worden gemaakt. Iedere dag zal de concierge van de Tweede Kamer, na zijn han den in witte handschoenen ge stoken te hebben, een bladzijde van het boek omslaan. Als het boek „uit" is, wordt weer op de eerste bladzijde begonnen. Nie mand anders zal in het boek mo gen bladeren dan deze concierge, de heer Netten. Onder de klaterende muziek van de harmonieën St. Crispijn en St. Jan en van de KAJ-drumband, de drumband van de Chr. Gymnas- tiekver. „Kracht en Vlugheid" en de Jeugddrumband „Ons Genoe gen" trokken de schoolkinderen met honderden kleurrijke vlag gen aan het gemeentebestuur voorbij, gadegeslagen door dui zenden ingezetenen die zich rond het afgezette Raadhuisplein ver drongen. Dank zij een voorbeel dige organisatie konden na het delilé alle schoolkinderen, als mede de muziekkorpsen 'n plaats op het plein vinden, waarna bur gemeester Teijssen in een korte toespraak wees op het grote goed dat wij in de vrijheid bezitten. Deze feestelijke opening van de bevrijdingsdag werd besloten met de opvoering door een 60-tal schoolkinleren van het jeugdbe- vrijdingsspel „Vrijheid en de Ro vers", dat werd geschreven door Alb ten Bokum. Het is een bij zonder geslaagde en kleurrijke opvoering geworden van een aantrekkelijk spel, dat op voor de jeugd bevattelijke symbolische wijze cle onderdrukking en de be vrijding weergaf. Een bijzonder woord 'van lof komt hier wel toe aan de beide regisseurs, Broeder Sidonius en de heer M. v. d. Heij den, die met een repetitietijd van slechts enkele weken het Cen traal Oranje Comité kwam wat laat op de gedachte om een der gelijk spel te laten opvoeren er toch in geslaagd .zijn om een zo leuke en goede vertolking voor het zonlicht te brengen. Verder mogen hierbij genoemd worden Broeder Julius als expert aan de geluidsband, Broeder Ro- mualdus, die bij het Brabants Costuumhuis in Den Bosch de tientallen costuums in de juis te maten! bijeen gaarde en aan de dames Lauwinger, 'loos de Bont, Laura v. d. Broek, Joke Duquesnoij en mcj. v. Turnhout, die cr voor gezorgd hebben dat de balletjes er vlot en gaaf uit kwamen. De voortreffelijke ge luidsinstallatie was van Pivado uit Tilburg. Een belangrijk punt op (1e feestagenda van deze dag waren uiteraard de kinderspelen. Een dissonant hierbij was echter dat de organisatoren de „vorderende bevoegdheid" van liet college van b en w. moesten inroepen om dé beschikking te krijgen over terreinen. Men zou voor de viering van het bevrijdingsfeest wat nicer samenwerking hebben verwacht. Enfin, de kinderspelen hebben dan toch plaats gehad op het Julianaterrein en de hockey velden, waar de jeugd zich uiter aard uitstekend heeft geamu seerd. In de St. Antoniusparochie werden de schoolkinderen ont haald op een filmvoorstelling en 's avonds had in De Lindeboom een groot Oranjebal plaats. Waalwijk-Centrum had voor de schoolkinleren van de 4e, oe en 6e klas fiets-oriëntatieritten georganiseerd, die dank zij het prachtige weer heerlijke en ge zellige tochten werden. Op de ki osk op het Raadhuisplein werd 's avonds een uitstekend concert gegeven door de harmonie „Ons Genoegen" van Huize Nazareth uit Tilburg, waarvoor grote be langstelling bestond. 3ÏÏS1 zfi°de n^veS Ê5 ondergrondse, de zwarte handel, concentratiekampen en barak ken, het Oranjehotel te Schcve- ningen, tanks van de geallieer den met daarop juichende bur ners, de winter 1944-'45 met de lekende hongertochten in de vorm van wagentjes met meer vee- dan menselijk voedsel, en de ruilartikelen, roestige bandeloze fietsen, een formidabele drop- pingsgroep met in allerlei kleu ren geïmproviseerde parachutes met voedsel, de actie Zuid helpt Noord, een gecamoufleerde ge- vechtspost Tn de jungle met een vliegtuig daar boven, enz. enz., dit alles aangevuld met 'n massa versierde fietsen, steps en wa gentjes. Hier werd weer eens be wezen dat met aller medewerking Kaatsheuvel optochten weet te organiseren. Het avondprogramma werd ge vuld met een judo-demonstratie en wedstrijden door clubs uit Tilburg, Sprang-Capelle, Kaats heuvel en Waalwijk, waarvoor uiteraard vooral van de zijde der jeugd veel belangstelling be stond. Na afloop hiervan concerteer de de harmonie St. Jan op de Markt, terwijl tot besluit van dit buitengewoon goed geslaagde be vrijdingsfeest op dezelfde plaats 'n openluchtfilmvoorstelling ge geven werd. Rest ons nog te vermelden, dat vooral in de avonduren het ge denkteken met z'n doeltreffende verlichting en daarbovenuit to rende gasvlam een prachtige aan blik bood, terwijl ook 't gemeen tehuis van een feeërieke en stem mige verlichting was voorzien. Natuurlijk hadden de jongelui weer het laatste woord, want in de diverse gelegenheden was het dansen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Kaatsheuvel kan met voldoe ning op het bevrijdingsfeest 1960 terugzien. Voor de mooiste badgoed-collectie TWEKA Voor de prettigste service; WAALWIJK MARKT Getrouw aan een zinvolle en schone traditie heelt Waalwijk op de avond van de 4e mei zijn doden uit de tweede wereldoorlog herdacht. Evenals andere jaren was het ook nu weer een indruk wekkend gebeuren, dat nog meer accent kreeg door het feit dat meer ingezetenen dan in voor gaande jaren aan deze herden king hebben deelgenomen. De stoet die woensdagavond om even over half acht van 't Raad huisplein vertrok was groter dan we gewen dfzijn en we kunnen al leen maar nopen dat zij in de ko mende jaren nog zal toenemen. Nadat men langs de fusillade plaats achter het gemeentehuis getrokken was, ging men via de Grotestraat en mr. v. Coothstraat naar het oorlogsmonument aan de Burg. Moonenlaan, waar zich in de serene rust van de voor jaarsavond de sobere, maar altijd weer indrukwekkende herden kingsplechtigheid voltrok. Leden van de harmonie St. Crispijn vul den de weemoed van de vallende avond met het aangrijpende ere saluut van de „Last Post - Het mannenkoor van de Liedertatel „Oefening en Vermaak" zong on der leiding van Frans Wilmont het „Beati Mortui" van Mendels sohn. Peter van de Griendt her dacht daarna de gevallenen met een indringende en bewogen voordracht van Martin Nijhoi s gedicht „Aan de gevallenen waarna hij langzaam en beklem toond de lange lijst van Waal wij k's doden las. Aansluitend aan deze sobere plechtigheid gaven de Liedertafel „Oefening en Vermaak" en het Waal wij ks Orkest onder leiding van Louis Sars een uitvoering van Mozart's „Requiem", waarbij als solisten optraden: Nel Du- pont, sopraan, Antoinette Blom, alt, Rinus Hesselberth, tenor en Arie de Rijk, bas. Gaver dan in voorgaande jaren vonden wij de ze uitvoering en zij vormde een waardig en groots besluit van de ze dodenherdenking. van de gehele gemeenschap, heett Kaatsheuvel op waardige wijze t feit herdacht, dat ons land la jaar geleden van een niets en nie mand ontziende bezetter bevrijd werd. Zoals overal m den lande ge bruikelijk, werd het bevrijdings feest de avond tevoren vooral ge gaan door een sobere, doch pas sende herdenking van hen, die in de strijd voor het vaderland en door het oorlogsgeweld het leven lieten. Daartoe werd in de parochie kerk van St. Jan een requiem mis voor de gevallenen opgedra gen, na afloop waarvan, onder t luiden der klokken, een grote stoet zich op weg begat naar de Markt. Hier was door de dienst gemeentewerken een prachtig gedenkteken opgericht, waarom heen zich een grote schare deel nemers en belangstellenden op stelden, die daarna de gebruike lijke twee minuten stilte in acht namen, conform het opschrift op het gedenkteken „voor hen, die vielen". Hierna volgde de krans- legging door burgemeester Mr. R. van der Heijden en pastoor P. v: d. Spijker namens wereldlijke en geestelijke overheid Mei het Wilhelmus door de harmonie Apollo werd deze treffende plech tigheid besloten. Onder een stralende lentezon werd donderdagmorgen het be vrijdingsfeest ingezet met het al- lerwege uitsteken van onze na tionale driekeur onder het lui den der klokken van alle kerk gebouwen, terwijl herauten te paard uittrokken om overal met bazuingeschal het heugelijke feit deze stille versluierde Bevrijdingsfeest En volgende op en door droefheid avond heeft Waalwijk donderdag op uitbundige en luisterrijke wij ze de 15e verjaardag van onze bevrijding gevierd. En het was alsof de natuur aan dit feest alle glans en pracht wilden verlenen, welke zij in het voorjaar te bie den heeft. Onbesmet blauw heeft de hemel de gehele dag gestaan boven een feestelijke en in rood, wit en blauw getpoide stad. Na de dankdiensten in de diverse kerken had om kwart voor tien op het Raadhuisplein een groot kinderdefilé plaats. Dank zij vooral de stralende zon, maar ook door de prachtige en kleur rijke aankleding van de bijna eindeloze stoet, is dit het fraaiste kinderdefilé geworden dat wij ooit in Waalwijk hebben gezien. DRUKKERIJ VAN BOXTEL der bevrijding te verkondigen. Hierna werd in de parochiekerk van St. Jan een H. Mis van dank baarheid opgedragen. Circa half elf verenigden de kinderen van alle lagere scholen zich op de Markt. Uitgedost met vlaggen, oranje-sjerpen en co- cardes en feestmutsen, bracht aubade ten overstaan van het ge meentebestuur, geestelijkheid en bestuur der Oranjevereniging, die op het podium voor het ge denkteken hadden plaats geno men. Op* dit laatste prijkten nu de letters „5 mei, vrijheid". Burgemeester mr. v. d. Heijden hield voor de kinderen een korte toespraak, waarin hij de beteke nis van deze vreugdevolle dag ontvouwde met te wijzen op het vele leed dat ons land onderging door de bezetter en de uiteinde lijke bevrijding, welke als een ware verlossing kwam. Met het Wilhelmus, dat door alle aanwe zigen werd megezongen, werd de- zé aubade besloten, waarna de kinderen op hun scholen 'n trac- tatie werd uitgereikt. Onmiddellijk hierna trokken in de drie parochies kleuterop tochten door de straten, waaron der zich diverse leuke groepjes bevonden, welke meteen een be lofte inhielden voor de grote kin deroptocht, welke in de namid dag zou uittrekken. Inmiddels waren leerlingen en oud-leerlingen van de Levens school begonnen met het eerste deel van hun sportprogramma, hetwelk bestond uit het houden van wielerwedstrijden (sprint) in de Mgr. Völkerstraat, waar voor een grote belangstelling be stond. 's Namiddags zetten deze jongelui op het terrein van de Levensschool het wedstrijdpro gramma voort met diverse athle- tieknummers, zoals hardlopen, vèrspringen enz. Het hoogtepunt van deze bij zonder goed geslaafde bevrij dingsfeesten werd o.i. ongetwij feld bereikt met een fantastisch mooie en grote gecostumeerde kinderoptocht met medewerking van de jeugddrumband „De Tiro- lers van St. Bernard" en het Kon. Muziekgezelschap Euphonia. Let terlijk alles wat met de oorlog verband hield en wat ons aan de bezettingsjaren zou kunnen her inneren, trok hier aan onze ogen voorbij. Met medewerking van onderwijzend personeel en oude re familieleden gaven deze kin deren door middel van deze op tocht nog eens een bijna realisti sche voorstelling van deze laat ste wereldoorlog in al z'n scha keringen, waarvan zij gelukkig alleen in hun kinderlijke fanta sie zich misschien een denkbeeld kunnen vormen, maar waaraan de ouderen onder ons bij 't zien van dit alles ongetwijfeld met 'n zekere huiver zullen hebben te ruggedacht. Het zou ons te ver voeren hiervan een uitgebreide beschrijving te geven en wij ach ten dit ook overbodig. Wij wil len slechts een greep doen uit de vele uitbeeldingen. Daar waren o.a. de verzetsgroepen van de DERDE LUSTRUM DER BEVRIJDING De 15e verjaardag onzer bevrij ding is in 't gehele land uitbun dig gevierd. In het Concertgebouw had een plechtige en stijlvolle herdenking plaats, waarbij de gehele konink lijke familie, de beide Kamers, de diplomatie tegenwoordig waren. In Ede werd des ochtends ook in tegenwoordigheid van de Ko ningin, prins en prinsessen een groot défilé gehouden van de Verschillende onderdelen van het leger, waarhij tienduizenden be langstellenden tegenwoordig wa ren, nadat tevoren aan H. M. de Koningin het nieuwe baldakijn door de officieren van het leger was aangeboden. Overal in den lande, in stad en dorp werd uitbundig gefeest en het was dank zij mede het prach tige weer een echte nationale feestdag in de ware zin des woords. VLUCHTELINGEN-ACTIE Aan Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Beatrix werd met enige plechtigheid door de jeugd uit de actie „Doe open" een be drag van 650.000 overgedragen, voor de Vluchtelingenhulp. Het aantal felicitatiekaarten dat aan H. M. de Koningin werd gezonden, bedroeg donderdag o50.000. De opbrengst hiervan voor de vluchtelingen is nog niet bekend. BLOEMENEXPRESSE STELT BLOEMENCHEQUE IN De Nederlandse bloemisten die dank zij hun perfecte „Bloemen- expresse"-organisatie in staat zijn nagenoeg ogenblikkelijk in het gehele land bestellingen uit te voeren, hebben opnieuw een belangrijk initiatief genomen door liet instellen van een bloe- menchèpue. Deze chèque bevindt zich in het hart van een vernuftig toege vouwen papieren bloem, die men in een Fleurop-enveloppe kan verzenden, maar die men tevens heel gemakkelijk bij zich kan steken Deze chèque, die natuurlijk niet het boeket bloemen wil ver vangen, betekent een uitkomst in de gevallen, waarin het voor de gever moeilijk is bloemen ot een' plant te vervoeren en waarin het voor de ontvanger bezwaar lijk is de bloemenhulde mee te nemen. Een ander geval, waarin de chèque bijzonder goed van pas zal komen, is wanneer men de keuze van bloemen of plant vrij wil laten. Niet op de laatste plaats zal de chèque een toeverlaat kunnen zijn voor de vergeetachtigen. Im mers, met een bloemenchèquc in de portefeuille, zal men op iedere onverwachte feestelijkheid een goed figuur slaan. Voorlopig zal de chèque alleen in Nederland geldig zijn. Het is mogelijk dat t.z.t. via de organi saties Fleurop en Interflora ook chèques naar het buitenland zul len kunnen worden gestuurd. HET ACHTERHUIS VAN ANNE FRANK De lange strijd van velen voor het behoud van het huis Prinsen gracht 263, waar Anne Frank in de oorlog was ondergedoken, heeft zijn bekroning gevonden. Het „Achterhuis" is behouden en het is bovendien een centrum ge worden van jongerenactiviteiten. Het eeuwenoude pand is door ar chitect Rappange zorgvuldig ge restaureerd en ten dele verbouwd om aan bijeenkomsten van gro tere omvang onderdak te kun nen geven. Het achterhuis zeil is in zijn oude toestand gelaten. Het oude behang zit er nog steeds op de muur en de ruimte is volko men leeg, want na de arrestatie van het gezin Frank en van de andere onderduikers is het gehe le meubilair „gepulst". De heropening vond plaats tij dens een korte plechtigheid in 't achterhuis, waarbij alleen de va der van Anne Frank, Otto Frank, de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, en de twee da mes „Miep" en „Elly", wier held haftige rol in de onderduikperio de elke bezoeker van het toneel stuk of de film bekend is, aan wezig waren. Het Achterhuis is voor eenie der ter bezichtiging opengesteld. MINISTER TOXOPEUS BEZOEKT WEST-BRABANT De Minister van Binnenlandse Zaken, Mr. E. H. Toxopeus, is voornemens 10 mei a.s-, tezamen met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, zich ter plaatse te oriënteren over de voorstellen tot wijziging van de gemeente grenzen tussen Oosterhout en Made c.a. en tussen Bergenop zoom en Halsteren. Met de betrokken gemeentebe sturen wordt des morgens in Oosterhout en des middags in Bergenopzoom gesproken. ANTI-NEDERLANDSE HETZE Het is reeds zover gekomen dat een 1000-tal Indonesiërs de Ne derlandse missie zijn binnenge trokken, de Nederlandse vlag hebben vernietigd, alsook meu bilair en portretten van de ko ninklijke familie. Hetzelfde is De tcho vxn het Zuióen „Echo Wcci .i f, KAATSHEUVEL - TEL. K 4167-2121

Echo van het Zuiden | 1960 | | pagina 1